ORANJEKLANTEN BUEEN IN APELDOORN Geneeskunde met een slangetje Spion OPROEP Tl MAANDAG 22 OKTOBER 1984 EXTRA OP MAANDAG ORANJE boven, oranje overal. Zo'n drieduizend enthousiaste verzamelaars van alles wat met het Huis van Oranje heeft te maken troffen elkaar zaterdag in Apeldoorn. Schouwburg Orpheus, vlak bij het Juliana-ziekenhuis, opende de deuren voor de jaarlijkse Oranjedag/ruilbeurs georganiseerd door het tijdschrift Ons Koningshuis. Verslaggever Jos Campman en fotograaf Do Visser waren voor 'Extra op Maandag' van de partij en vielen van de ene in de andere verbazing. Een reportage over de meest gekke uitingen van liefde voor Oranje, de trouwste fan van koningin Beatrix en de omstreden, ondeugende foto van Prins Bernhard. Oranje met veel franje VANAF de deksels van blikken koek jestrommels lacht de hele koninklijke familie je vriende lijk toe. De kroonprins ligt er verknipt in vijfhonderd stuk jes als puzzel voor zijn leeftijdsgeno ten. Zij n ouders prij ken op een duur lijkend etiket op een goedkope fles witte wijn van Albert Heyn. Mar griet en Pieter sie ren heel beschei den een tiental melkflessen. Grenzeloos Jonge Hoogheden Kriebelen Irene is 'uit' MEDISCHE RUBRIEK HARTCATHERISATIE: politierapport Oranje boven, oranje overal. Op de achtergrond een zelfgemaakte tekening van koningin Beatrix als spe ciale aanbieding voor een tientje. Oranje met veel Door Jos Campman De echte Oranje-verza melaar ziet kans zijn liefde voor het koningshuis op de meest vreemde wijze uit te drukken. Tijdens een rond gang over de Oranje-ruil beurs in Apeldoorn vallen we van de ene in de andere verbazing: Asbakken met een portret van prinses Ju liana, kaarsen met afbeel dingen van Beatrix en haar zusters en scheerspiegels met daarop gegraveerd het gelaat van prins Claus. „Het aanbod is enorm", weet de Oranje-klant achter de flessen melk. „Dat is juist het spannende. Je verzame ling is nooit compleet. Elk jaar vindt je op de beurs wel weer zaken die je nog niet hebt. Van de flessenop- brengst koop ik straks een wandbord dat ik in de kraam van een collega heb ontdekt. Een oranje bord met in het blauw het op schrift 'Beatrix onze vor stin'. Ik heb er nog een plaatsje voor halverwege de zoldertrap". Een 'standhoudster' met een heel bescheiden deel van haar keurig ingelijste Oranje-foto's in Apeldoorn. Huisvlijt Het zijn niet alleen de fa brikanten van wandborden, puzzels, gedenktegels, ka lenders, fotoboeken en zilve ren theelepeltjes die inha ken op de kennelijk onver zadigbare behoefte naar al les wat met het Oranjehuis heeft te maken. Om hun verzamelwoede te financie ren veel verzamelaars zelf tot produktie overgegaan. De 'koninklijke' wijnflessen zijn een voorbeeld van deze nijvere huisvlijt. „Wil je de verzameling up to date houden moet je een goed gevulde portemonnee hebben", weet de Oranje slijter. „Een maand geleden heb ik twee dozijn flessen gehaald bij Albert Heyn. El ke avond heb ik met m'n vrouw nieuwe etiketten zit ten tekenen. Uit een boekje hebben we de koppen van het koninklijk paar zitten overtekenen op goud papier. Gisteren hebben we die op de flessen geplakt, en van daag zitten we lekker te ver dienen". Behalve wijnflessen heeft hij ook taaitaai-poppen in de aanbieding met een oran je strikje. „Vanmorgen nog gekocht, hier bij de bakker op de hoek", vertrouwt hij ons toe. „Dat lintje doet wonderen. We kunnen nu een dubbele prijs vragen. Kunnen we straks nog meer nieuwe fotoboeken kopen dan we hadden gedacht. Ja, dat vinden wij het mooist, hè. Foto's van alle mensen van het koningshuis. Van vroeger en nu. Dan kun je zien hoe ze in de loop der tijd veranderen. Ik denk dat wij menig prinses en prins beter kennen dat zij zich zelf". „Ik ben zo trots op m'n man dat 'ie elk j aar weer een manier vindt om geld voor onze hobby te verdienen", zegt zijn vrouw terwijl ze hem vol bewondering aan kijkt. „Een keer ging hij te ver. Toen wilde hij toiletpa pier bedrukken met het hoofd van de koningin en coupletten van het Wilhel mus. Toen heb ik gezegt: Kees, nee dat kun je niet maken. Het moet wel met respect blijven...". Niet voor iedereen op de verzamelbeurs heeft de hob by te maken met grenzeloze liefde voor het koningshuis. Mevrouw Tode uit Rotter dam zegt bijvoorbeeld dat ze in plaats van theelepeltjes met afbeeldingen van ko ningen, koninginnen, prin sen en prinsessen net zo goed luciferdoosjes had kunnen sparen. „Dertien jaar geleden kreeg ik van een vriendin eens een lepeltje met het portret van toen nog koning Juliana. En toen vond ik het wel leuk op de hele konink lijke familie compleet te hebben. Dat is wel zo han dig, als je veel koffievisite hebt. Van het een kwam het ander. Inmiddels heb ik een verzameling van negenhon derd lepels". Negenhonderd lepels? De verzameling van mevrouw Tode moest onderhand wel compleet zijn? „Mis", rea geert ze. „Dat is juist m'n probleem. Elke maand ko men wel weer nieuwe ko ninklijke lepeltjes op de markt. De prijzen worden steeds hoger. Straks nog zag ik hier bij een kraam een setje liggen uitgegeven ter gelegenheid van de troons afstand. Daar vragen ze 998 gulden voor. Prachtig hoor, maar daar begin ik niet aan. Het moet een hobby blij ven". Volgens hoofdredacteur Richard Kaan van het tijd schrift Ons Koninghuis - dat de beurs als 'klantenbinder' elk jaar organiseert - be hoort mevrouw Tode tot de meer realistische verzame laars. „Er zijn er die helemaal opgaan in hun fanatieke Oranje-aanbidding. Die we ten van gekkigheid niet meer wat ze moeten doen. Sterker nog, ik denk dat ik dat welk mag zeggen, som migen kun je rustig een beetje geschift noemen". Mevrouw Baay uit Goes heeft over belangstelling aan haar kraam niet te kla gen. Ze heeft dan ook unieke foto's in de aanbieding. Fo to's bijvoorbeeld waarop ze samen met haar kinderen is te zien met de nakomelingen van prinses Irene. De foto's zijn gemaakt door haar man. Op de laat ste schooldag voor elke va kantie trekt mevrouw Baay met haar gezin naar Zeist, waar de kinderen van Irene op school zitten. „We wensen ze dan een aangename va kantie. Weet u, de jonge hoogheden stellen dat zeer op prijs. We mogen dan ook met ze op de foto". Kijk, wijst ze op een van de foto's. „Ziet u dat jurkje van de dochter van Irene. Mijn dochtertje, daar ginds staat ze, heeft precies het zelfde aan. Grappig hè? Ze is net zelf een prinsesje". Ze vindt het overigens jammer dat haar zoon we gens ziekte niet aanwezig is. Het arme jong, Alexander heet hij, heeft z'n moeder moeten we begrijpen nogal verdriet door vier dagen te vroeg het levenslicht te aan schouwen. „Was hij op tijd gekomen, dan was hij pre cies op dezelfde dag jarig als de kroonprins. Jammer, vindt u niet?". De negatieven van de fo to's van mevrouw Baay gaan grif van de hand. Dat moet ook wel. Want met de opbrengst ervan bekostigt ze de vele reizen door het land om zoveel mogelijk de ko ning de hand te schudden. „Overal waar koninklijke hoogheid Beatrix een werk bezoek brengt, ben ik ook. Niet dat ik opdringerig ben, hoor. Ik vraagt altijd: Ma jesteit, staat u mij toe? Als ze nee zegt, loop ik niet op er af. Ze zou het eens te druk kunnen hebben. Maar tot nu toe mocht het altijd. Dan zegt ze: natuurlijk mevrouw Baay, komt u maar even. Ja, ze kent me al bij naam. Ze heeft al eens gezegt dat ik haar trouwste fan ben". Naast mevrouw Baay staat het kraampje van me vrouw Frederikze uit Berg ambacht. Ze heeft niets te koop, alleen maar wat te la ten zien. Foto's van de door haar geborduurde oranje wandkleden. „Ik krijg wel veel aanbiedingen van men sen die zo'n kleed van me willen kopen, maar daar be gin ik niet aan. Mijn hobby komt voort uit liefde voor het koningshuis. Ik hoef er dus niet aan te verdienen. Bovendien, als ik vijftien gulden per uur zou bereke nen, kost het gemiddelde kleed toch al gauw 15.000 gulden. Dat kan niemand betalen". „Elke keer als ik een werkstuk af heb, denk ik dit was de laatste", verklaart ze haar eeuwige enthousiasme. „Maar na een paar dagen begint het alweer te kriebe len. Dat zie ik een foto van de koningin in Ons Konings huis en zie ik direct alweer een parchtige compositie voor me". Ons Koninghshuis is een van de vele tijdschriften die aandacht besteden aan alles wat met de Oranjes heeft te maken. Nou ja, alles. In ieder geval alles waarvan de redactie denkt dat het de ruim 30.000 lezers en vooral lezeressen behaagt. „Kritische verhalen plaat sen we natuurlijk niet", ver klaart hoofdredacteur Kaan. „Onze lezers zijn duidelijk koningsgezindt en willen over de Oranjes geen kwaad woord horen. De eventuele rol van Prins Bernhard in de Lockheedaffaire hebben we dan ook zondermeer gene geerd". De lezers blijken vooral belangstelling te hebben voor de vakantiekiekjes van de koninklijke familie. Vooral die van Beatrix en Claus en Pieter en Margriet. Prinses Irene ligt er volgens Kaan, zeker na haar optre den tijdens de laatste vre desdemonstratie, uit. Prinses Juliana en haar gemaal blijken nog steeds populair. „Sinds het laatste nummer hebben geleerd dat ook wat hen betreft geen en kele frivoliteit is toege staan", zegt Kaan. „Een va kantiefoto op de voorpagina waarop Bernhard de zwem broek van een van zijn adju danten naar beneden trekt heeft ons bijna honderd abonnees gekost". -.illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII! "1 Door onze medische medewerker 'T IK herinner me", zo ver telde cardioloog Snellen vorig jaar aan de jarige cardiolo- genclub, „ik herinner me nog dat ik bij patiënten met hart infarct soms voorzichtig de deur van de ziekenkamer opendeed om te zien of ze nog leefden". In de jaren vijftig was cardiologie een tamelijk machteloos vak. De grote ommekeer kwam tien jaar later toen men met catheters in het kloppende hart ging kijken. Zonder de anamnese (de ziektegeschie denis), het ECG en de cathete- risatie „stond de moderne cardiologie stroomloos", zei de bekende hartdokter - 'Broeder Ezel'- Dunning op hetzelfde verjaarspartijtje. Vreemd genoeg was het al jaren bekend dat je een slang via de bloedvaten tot in het hart kan schuiven. Werner Forssmann toonde dat al in 1929 aan. Een spannend en ietwat komisch verhaal. Hij vroeg een collega om een ta melijk lompe blaascatheter via een ader in zijn arm naar zijn hart te schuiven. Toen de tip van de catheter in de oksel zat durfde die collega niet meer. Forssmann liep toen met de catheter uit zijn arm bungelend naar de röntgen- afdeling, schoof de catheter resoluut tot in zijn hart en maakte een foto. Sensatie! Helaas bleef de veelbelo vende jonge assistent veelbe lovend. De beroemde Duitse chirurg Ferdinand Sauer- bruch, een geniale Pruisische prol, zette hem op straat om dat Forssmann „van zijn kli niek een circus maakte". Soms kent de geschiedenis rechtvaardigheid. Na de oor log brandde de grote Sauer- bruch af vanwege Bruin Ver leden en seniele incompeten tie. Forssmann kreeg een wel verdiende Nobelprijs. On danks dat bleef hartcatheteri- satie tot in de jaren '60 expe rimenteel. Wat is het nut van hartca- theterisatie? Zonder dat is de cardioloog als een automon teur die niet onder de motor kap mag kijken. Hij hoort met stethoscoop en ECG dat de hartmotor pingelt, maar wat er precies pingelt kan hij niet achterhalen. Met hartca- theterisatie kun je wel onder de kap van de hartmotor kij ken. Dat gaat zo. Door een sneetje in ader of slagader van arm naar meestal been, schuift men een heel dun slangetje van ongeveer 1,5 millimeter. De catheterslang 'voert men op' naar het hart. Omdat de bloedvaten van binnen gevoelloos zijn doet dat geen pijn. Dokter en pa tiënt volgen onderwijl heel democratisch op een monitor de reis naar het hart. Goed, de catheter zit waar hij wezen moet, wat dan? Dan kan een hele hoop. Spuit je via de catheter contrast-stof in het hart dan kun je de bloedstroom op een filmpje vastleggen. Zit er een gaatje tussen linker en rechter hart- deel, zoals vaak bij aangebo ren hartgebreken, dan ver- I llchasmMlegcder) tongtlagattor schijnt er onmiddellijk een wolkje contrastvloeistof in het verkeerde hartdeel. Klep- gebreken van de hartpomp worden idem dito duidelijk, zeker als je met de catheter een abnormale bloeddruk in het hart meet. Er kan nog meer. Het me- De kransslagaderen, de brandstofleidingen van het hart zelf, zijn aftakkingen van de aorta. Bij vernauwing ontstaat angina pectoris. Een totale afsluiting veroor zaakt hartinfarct. Bij de pijltjes (onderste illustratie) zijn duidelijk ver nauwingen van een van de kransslagaderen te zien. Zo'n plaatje ontstaat als volgt. Men schuift via de aorta een catheter tot in de kransslagader. Door de catheter spuit men contrastvloeistof en de kransslagader komt met ver nauwing en al keurig op de röntgenfoto. rendeel van de hartpatiënten heeft last van dichtgeslibte kransslagaderen. Is een kransslagader gedeeltelijk dichtgeslibt dan krijgt de hartspier het bij inspanning benauwd. Angina pectoris heet dat in medisch sjiek. Bij totale afsluiting volgt hartin farct. Dokters willen dan graag toeten welke van de kransslagaderen dichtgeslibt is. Wurm je de catheter in de betreffende kransslagader en spuit je wat contraststof dan komt die vernauwing of af sluiting keurig op de rönt genfoto. Zo'n onderzoek wordt ongeveer 25.000 keer per jaar gedaan en is nage noeg gevaarloos. De laatste jaren wordt hartcatheterisatie steeds meer gebruikt om de vernauwing of verstopping in de krans slagaderen te verhelpen. Ver se hartinfarcten worden nu behandeld door via een ca theter stolseloplossend strep tokinase te spuiten. Maar ook angina pectoris kan nu met een catheter worden verhol pen. Is een schoorsteen ver stopt dan wordt die geveegd, dichtgeslibte kransslagaderen worden nu ook geveegd. De Zwitserse cardioloog Gruntzig begon daarmee in 1974. Hij voerde via de bee narterie een catheter, met aan het uiteinde een opgevouwen ballon, op naar de vernauwde kransslagader. Daar aangeko men blies hij de ballon op en drukte zo de vernauwing op zij. Weg vernauwing, weg an gina pectoris. Op die manier worden nu in Nederland on geveer 1500 patiënten per jaar geholpen. Waarom zo weinig? Want per jaar wor den zo'n 8.000 Nederlanders vanwege vernauwde krans slagaderen nogal prijzig ge opereerd. Het lukt alleen als de vernauwing aan het begin van de kransslagader zit. Dat is een. Bovendien is de behan deling niet veiliger dan een operatie, ondanks dat er geen narcose en operatie nodig is. Ook keert in een kwart van de gevallen de vernauwing binnen een half jaar terug. Een kwart moet alsnog ge opereerd worden. De rest wordt weer gecatheteriseerd, en die tweede keer lukt ge lukkig bijna altijd. Percutane Transluminal Angioplastiek (zo heet de behandeling offi cieel) heeft daarom alleen maar zin als medicijnen niet meer helpen en een operatie kan worden voorkomen. Door Paul van der Voort JU AN Garcia Pujol is een li jarige Spanjaard die als mees. terspion voor de Britse gehei. me dienst een beslissende rol heeft gespeeld bij het verlo™ van Wereldoorlog II. Hij u® een van de 22 mensen die t®, tevoren op de hoogte -waren van de precieze datum en de plaats van de geallieerde lor,. ding in Normandië. Als dub belspion slaagde hij er iriom Hitier wijs te maken dat de landing in Normandië slecht, een afleidingsmanoeuvre ton De nazi's concentreerden daardoor hun aandacht en troepen op een ander punt aan de Franse kust. Na veertig jaar stilzwijgen heeft deze in Barcelona pebo- ren spion pas onlangs zijn ware identiteit aan de toerell pers onthuld. Hoe en waarorr, hij Hitier bedroog, vertelde deze Catalaanse superspion enkele dagen geleden ineen interview met de Madrileenn krant El Pais. Pujol vertelt in dat vraagge sprek dat hij vertrouwen wm van de Duitse inlichtingen dienst door te doen alsof hij opperbevelhebber was van fei pro-nazi spionagenet in het hart van Engeland. Alles was echter bluf, zo vertelt Pujol; „Mijn spionagenet telde ze ventien agenten en bestond uit secretarissen van minis ters, werknemers en ambtena ren. Ik maakte de Duitsers zelfs wijs dat ik de beschik king had over een piloot. Al- les was echter bluf, want mijn spionnen hebben nooit be staan". De nazi's slikten het verhaal van Pujol als zoete koek en accepteerden hem als hun vertrouwensman. In samen- werking met de Britse gehei me dienst begon Pujol toen met zijn grote werk: het ver strekken van valse in/ormntii over de geallieerde landingh Normandië. „Het plan was eis volgt", vertelt de bejaardese- perspion: „Mijn spionagenet moest Hitier de volgende in- formatie verschaffen: de echte landing zou plaatsvinden in Pas de Calais, op de Franse kust die het dichtst bij Enge land ligt. Ik moest Hitier wijsmaken dat de landing tij Normandië slechts een aflei dingsmanoeuvre was", aldus de Catalaanse spion. Het werk van Pujol was ge vaarlijk maar tegelijkertijd perfect gepland. Zes uur voor de echte landing in Norman dië kreeg Pujol uit Londen het bevel om de Duitsers on middellijk op de hoogte te stellen van de aanval op Nor mandië. De nazi's waren hier door weliswaar voorbereid op de gealliëerde landing, maar tegelijkertijd zou de geloof waardigheid van Pujol voor de Duitse inlichtingendienst worden vergroot. „Het was it enige manier om Hitier om h tuin te leiden", zo vertelt de spion, „ik moest hem waar schuwen voor de landing op Normandië en tegelijkertijd vertellen dat het slechts een afleidingsmanoeuvre was. Hel plan werkte. De Duitsers ver wachtten de echte aanval tij Pas de Calais en verzamelden hun troepen daar. De kustmi Normandië werd echter niet versterkt, hoewel ze al zes uur vantevoren wisten dat er dat' een aanval kwam", aldus des Catalaan. Toen de nazi's achter hun ver gissing kwamen, was het a lit laat. De Amerikanen en Brit ten hadden enige bruggen hoofden gevestigd waarvans niet meer te verjagen waren Pujol werd na zijn (slechte) informatie natuurlijk op hel matje geroepen door de Duits spionagedienst. Hoe heeft hij zich uit die situatie kunnen redden? „Ik heb ze heel kalm een zeer plastische verklanni gegeven; de landing in Nor mandië was aanvankelijk slechts een afleidingsmanoeu vre, zo vertelde ik de Duitsen Maar toen de gealliëerde troe pen zagen dat de aanval goed verliep, heeft het opperbevel blijkbaar haar plan veran derd en de echte aanval in Normandië uitgevoerd in plaats van bij Calais, zoalsX was voorzien. De Duitsers ge loofden mijn verklaring hek- maal. Ze waren er zelfs zo hei lig van overtuigd dat ze mij op het einde van de oorlog met het IJzeren Kruis bette» gedecoreerd en ook nog eens geld hebben gegeven om wei te vluchten naar Zuid-Amen- ka", aldus het ongelooflijke verhaal van deze Catalaanse dubbelspion in Britse dienst Pujol meet nauwelijks 1.60 meter. Zijn daden zijn echter ongetwijfeld groot, zoals be wezen wordt door hetfeitdc' hij na de oorlog ook de onaf- scheiding heeft gekregen W de 'Orde van het Britse Impe rium'. Maar -waarom heeft W het eigenlijk gedaan? Waar om heeft hij zijn leven ge waagd om bij te dragen aan de ondergang van het Derde Rijk? Het antwoord van de bejaarde spion is onverwach- en ontroerend tegelijkertijd „Ik deed het voor mijn moe der", zegt hij met tranen in zijn ogen, „toen mijn broew en ik klein waren, heeft mtJ® vader ons altijd opgevoed t" een klimaat van vrijheid, to lerantie en liefde voor de me demens. Het nazisme was de grootste vijand van al die goedheid die wij als kleine kinderen hadden geleerd do' de woorden van mijn vadet en door de liefde van mijn moeder.Ik ben geen jood maar wat de nazi's deden w» zo afschuwelijk dat elke ffi) de moeite waard was om daaraan een einde te maken Van een onzer verslaggevers KAPELLE - Dat de Zeeuwse dialicten nog bij veel men sen leven, was zaterdag goed te merken aan de opkomst bij de Zeeuwse Dialectdag in De Vroone in Kapelle. De zaai was barstenvol gevuld met belangstellenden. Het hoogtepunt van de dag, die zoals gebruikelijk BRESKENS - Op de kruising Slikkebrugseweg Langeweg is een personenauto, bestuurd door C. B. uit Breskens, bij een eenzijdig ongeval van de weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. De auto, waarin B. reed, werd hierbij zwaar be schadigd. Van B. moest een bloedproef ondergaan. GOES - Zaterdagavond werd ingebroken in een vijftal bij de sporthal te Goes geparkeerd staande personenauto's. In alle gevallen gebeurde dit na het vernielen van een ruitje van de voertuigen. Van de vijf eigenaars, die aangifte deden bij de gemeentepolitie te Goes, waren er drie die melding maakten van diefstal van een of meer voor hen waardevolle papieren, alsmede in één geval van een cassetterecorder. HULST - Zaterdagmiddag om 15.40 uur vond op de Grote Kreekweg bij de afslag naar de Zoetevaart een aanrijding tussen twee personenauto's. Hierbij ontstond materiële schade. Bestuurder Y. H. uit Wemmei reed over de Grote Kreekweg, komende van rijksweg 60. Bij het verkeers licht naar de Zoetvaart zette hij zijn richtingaanwijzer aan. De schuin achter hem rijdende D. M. uit St.Jansteen schrok daarvan, remde en begon te slippen, met het gevolg dat zijn auto tegen de auto van H. botste. IJZENDIJKE - Op de kruising Molenweg Nolleweg kwa men twee personenauto's met elkaar in botsing. Dit gebeur de toen R. L. begon af te rem men om linksaf te slaan. Een personenauto, bestuurd door mevrouw M. U. uit St. Kruis, reed daar achterop. SLUIS - Zondagmiddag tus sen 15.00 en 16.30 uur zijn drie personenauto's in de Nieuw- straat beschadigd. De auto's werden van voor tot achter met een scherp voorwerp be krast. Twee van de drie eige naars hebben aangifte bij de politie gedaan, te weten V. uit Beernem en T. uit Maldegem. ST.JANSTEEN - Zaterdag morgen om half 6 week de autobestuurder P. V. uit Hei kant op de Wilhelminastraat m St. jansteen uit voor een kat. raakte daarbij met zijn auto aan het slippen en botste tegen een lantaarnpaal. Dit gebeurde met zo'n geweld dat ue lantaarnpaal door midden brak. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. V. kwam er met de schrik vanaf. VLISSINGEN - Bij een in braak in een bar aan de Wal- straat is in het afgelopen weekeinde een bedrag gesto ten van 2500 gulden, hoofdza kelijk de inhoud van enkele gokautomaten. Verder nam men en passant vier sloffen si garetten mee. Eigenaar B. B. ueed daarvan aangifte bij de gemeentepolitie van Vlissin- gen. Namens de firma d'H. werd Aangifte gedaan van diefstal an een tiental verrekijkers, Waarde 1940 gulden. De dief- tal in het filiaal aan de Nieu- wendijk werd mogelijk door bat men een steen door de vi- '«ne had gegooid. Tenslotte werden eveneens door het ingooien van een ruit een etalage van dranken- andel j. g. aan de Scheldes- aat zes flessen drank, waar- e 120 gulden, ontvreemd. h: d< la bt in k; vs de za ze B e< U de 1- te P< di to w b« m di hi fo ki m la n« te de lij fo K ds pr

de Stem | 1984 | | pagina 4