Jantje Beton mag de politiek niet Huurbelasting strandt voor de vierde keer Amerika: bel voor de laatste ronde MENSONU DESIEMCOMI Inder de maat lachtmerrie ZATERDAG 20 OKTOBER 1984 ACHTERGROND Hoog Catharijne DE VRIES: ZAKENMANLANDHEER GETUIGE, BEKLAAGDE? Fnuikend Agenda Landgoed Rechtertje ZATERDAG 20 OKTOBE Onderzoek Meerderheid Geen windeieren Jeugd Overtuigen Buitenland Ontwapening TELEMATICA B.V. ALLROUND MOBILOFOON TECHNICUS A k v< in Bewijs PAGINA Door Louis van de Geijn IN een harnas van on verschilligheid beklom dr. Jan de Vries de afge lopen maanden drie maal de trappen van de Haagse Ridderzaal. Een vierkante man, in ge stalte en in woorden. Over zijn dure vliegrei zen zei hij voor de RSV- enquêtecommissie: „Als ze me op Zestienhoven kwamen ophalen kon den ze heus wel voelen dat ik niet op de fiets uit Bodegraven kwam". 'Jantje Beton' is De Vries als voormalig topman van het bouwbedrijf Bredero wel genoemd. Een man om je tanden op stuk te bijten. De vasthouder Marcel van Dam heeft er maanden voor nodig gehad om hem van zijn sok kel te halen. Jan de Vries werd op 24 ju ni 1910 in Ubbergen geboren in een gereformeerd gezin. Hij studeerde wis- en na tuurkunde aan beide Am sterdamse universiteiten en deed in 1936 aan de Vrije Universiteit zijn doctoraal examen met als hoofdvak ex perimentele natuurkunde. Sinds hij vele jaren later een eredoctoraat ontving, mag hij zich 'doctor' noemen. Na een paar jaar werk in onderzoek en onderwijs trad De Vries direct na de oorlog in dienst bij Bredero's Bouw bedrijf als hoofd van de on derzoeksafdeling. Het was een middelmatig, onopval lend bouwbedrijf dat jaar lijks ongeveer 2.000 woningen opleverde. In 1947 al directeur gewor den zette De Vries onmiddel lijk de concernvorming in gang die uitmondde in de Verenigde Bedrijven Bredero NV, een internationaal bouw- en ontwikkelingsbe drijf dat vorig jaar zo'n an derhalf miljard gulden om zette. De Vries is de man achter Hoog Catharijne, het omstre den kantoor- en winkelcom plex dat in de jaren zestig in het hart van de stad Utrecht werd neergezet. Ook buiten zijn bedrijf was hij druk be zig, als commissaris van Ahold en AKZO, als Kroonlid van de Academische Raad, lid van de Raad van Advies voor Wetenschapsbeleid, be stuurslid van TNO, curator van de Tecnische Hogeschool Eindhoven. En, ook dat, als voorzitter van de Raad van Commissarissen van Rijn/ Schelde, vanaf 1971 RSV. Een man die zijn sporen heeft verdiend, vond ook Marcel van Dam deze week. De Bredero-topman stond bekend als een keihard wer kende man, letterlijk dag en nacht met zaken bezig. Hij leefde in luxe, maar liet ook in zijn schaarse vakanties zijn bedrijf niet los. Hij leid de de club autoritair, was geen manager van het type dat zou kunnen gedijen in het ondernemingsklimaat van de jaren zeventig. Maar hij had succes. De Vries was een belang rijke drijvende kracht achter de inspanningen van zijn eigen bedrijf Bredero en van RSV om aan het eind van de jaren zestig een plaats te ver overen op de internationale markt voor kernenergie. Dat wat de kroon op zijn werk had kunnen worden, brak echter bij zijn handen af. De miljardenorder van Zuid- Afrika voor de bouw van kernreactoren werd door de besluiteloosheid van het ka binet-Den Uyl in 1977 aan de Franse concurrentie gegund. Iets van de woede die zich toen van De Vries meester moet hebben gemaakt, brak de afgelopen maanden zo nu en dan door. Voor hem was er uit de hele RSV-geschiedenis van meet af aan maar één conclusie te trekken: de poli tiek had er zich niet mee moeten bemoeien. Door de inmenging van Den Haag werd het concern (zoals Stik ker het eens uitdrukte) een pot gluton waarin niet meer te werken viel. Gevraagd en ongevraagd heeft De Vries tijdens de ver horen laten blijken dat het tegenhouden van de nucleai re orders in feite het breek punt is geweest in het RSV- drama. „Die kwestie heeft de hele onderneming een enor me klap gegeven. De com pensatie die je had gegrepen voor de verliesgevende scheepsbouw, werd je zó uit handen geslagen". Voor het moreel van de RSV-mensen was die beslissing volgens hem fnuikend. Het vertrou wen van De Vries in de poli tiek was, verklaarde hij op 27 juni voor de commissie, van af dat moment in elk geval volstrekt om zeep geholpen. Deze bespiegelingen over de loop der dingen zijn voor de geschiedschrijving en de beoordeling door de RSV- commissie veel belangrijker dan de kwestie van de onkos- tendeclaraties van de voor malige president-commissa ris. Er zijn meer van deze de tails die, omdat ze zo pikant zijn, onevenredig veel aan dacht hebben opgeëist, zowel van de commissie zelf als van de buitenwacht. Zoals de op slag op de directie-salarissen toen het vakantiegeld werd afgetopt, de gouden hand drukken en het onverkwik kelijke gerommel met sta kingskassen bij de Industrie bond FNV. De declaraties van De Vries spannen wat dit betreft echter de kroon. Hij was van af 1971 president-commissa ris bij RSV. In 1979 („Oh ja, dan moet ik toen op zwart zaad hebben gezeten") vond hij zijn agenda van 1976 te rug en diende over dat jaar een declaratie in van ƒ238.000 aan vliegkosten. In 1982, bij zijn pensionering als com missaris, bleek hij voor 640.000 bij RSV in het krijt te staan, waarvan ƒ160.000 voor reparaties aan zijn boot. Dat streek hij grotendeels glad door over de zes voor gaande jaren ƒ480.000 aan kantoorkosten op te voeren. In totaal bracht hij daar mee zijn declaraties over die periode op 1.76 miljoen. Hoe die bedragen waren samen gesteld, liet hij de enquête commissie pas twee maanden geleden na veel aandringen weten. Hij was er nog zo'n 75.000 bij ingeschoten, voeg de hij er deze week aan toe. noemde commissielid Marcel van Dam maar enkele con crete voorbeelden. Een reeks vluchten rond Kerstmis 1980, die een declaratie opleverde van 42.000. Het begon op 20 december met een vlucht, zoals ge woonlijk per chartervlieg tuig, van negen personen naar Glasgow. Daar had De Vries nog eens naar gekeken: hij had met zijn kinderen en kleinkinderen op vrijdag willen vertrekken, was die dag door RSV 'in de kraag gegrepen' en had de volgende dag een toestel gehuurd om alsnog af te reizen. Waarom dan niet de familie meteen meenemen? Allerlei andere vluchten kon hij niet meer thuisbren gen. „Mijn geheugen is zó be last met interessante zaken dat ik dat niet meer weet". Juli 1979 was een ander voorbeeld uit Van Dams ar senaal: op 12 dagen in die maand vloog de helikopter voor De Vries over de Schot se eilanden, soms meerdere malen per dag. „Allemaal za kelijk", bromde De Vries. En, het ongeloof bij de commissie bemerkend: „Dat het u ver baast, kan ik niet helpen". Over De Vries' stijl van le ven hebben deze zomer, na het bekend worden van de problemen met zijn declara- Dr. Jan de Vries ties, wilde verhalen de ronde gedaan. De Vries heeft een groot landgoed op het eiland Coll voor de Schotse kust. Dat bezit, met het landhuis The Lodge en een aantal pachtboerderijen, beslaat tweederde van Coll. Uit de kroegverhalen die daar over 'the big Dutchman' werden opgetekend, komt De Vries naar voren als een ouder wetse landheer die groots leeft maar zijn pachters links laat liggen. Hij jaagt er wel eens wat op fazanten, als hij niet rond vliegt in een helikopter. Voor - foto archief de stem verse aardbeien of een goeie whiskey aarzelde De Vries niet een wentelwiek naar het vasteland te sturen, heette het. En de eilanders, die langzamerhand ook wel iets meekregen van de opwinding in Nederland, voegden er fluisterend aan toe dat hij die vluchten allemaal door het bedrijf scheen te laten beta len. Die romantische vakantie reportages hebben de afgelo pen dagen plotseling iets waarachtigs gekregen. In het verhoor van De Vries, dat soms een ondervraging was, In administratie is De Vries geen meester, zo veel wilde hij wel toegeven. Veel meer dan wat krabbeltjes in zijn agenda had hij vaak niet om zijn uitgaven terug te vinden. Privé en zaken liepen wat dat betreft ook in finan cieel opzicht kennelijk door één. Hij had op het Bredero- kantoor een eigen ontvangst ruimte mét butler. De twee jachtopzieners en andere mensen in zijn persoonlijke dienst stonden bij Bredero op de loonlijst. De kosten wer den later verrekend. De Vries had de gewoonte om een lopende rekening aan te houden bij zijn bedrijf. Dat deed hij eerst bij Bredero, waar hij bij zijn vertrek in 1977 ook tussen de zes en de zeven ton te vereffenen had. Vanaf 1979 deed hij hetzelfe bij RSV. Daar was zijn krediet 1982, toen hij als commissar werd gepensioneerd, aW tot 640.000 opgelopen, o(, claraties moesten dat dichten. Hij diepte J kantoorkosten op, te nen in 1976. Terwijl het begrip 'mein eed' langzamerhand als donderwolk in de Ridderzaa hing, schoof De Vries z| stoel achteruit en sloeg h zijn benen over elkaar, „jj zijn voor mij ondergeschikt dingen", vond hij van de te. genstrijdigheden waart. Van Dam hem keer op kee' wees. „Dan is die man toch de war", of: „Dan is zijn ge heugen op dit punt korte: dan het mijne", was zijn non! chalante reactie op het i;_.. veelste andersluidende ci. taat. Commissievoorzitter Vao Dijk heeft steeds weer de pi. blieke tribune voorgehoudej dat de commissie geen recht tertje speelt. De Vries u\ echter in dit verband als gee; andere getuige in de i*. klaagdenbank. Toegeven dal hij de afgelopen jaren tenon, rechte vele tonnen heek geïncasseerd, zou zijn repj. tatie ook weinig goed hebben gedaan. Bovendien zou hel nadelig zijn voor zijn positie in de civiele procedure tegen RSV en de bewindvoerders, die ƒ700.000 van hem terug vorderen. Mogelijk heeft De Vries ij zijn kennelijk minachting voor politici de ernst van zijn positie voor de Enquêtecom missie onderschat. Maar mis schien heeft hij ook beseft wat een juridisch geschoold lid van de commissie ontviel meineed is bijzonder ernstig, maar geen ander misdrijf is zó moeilijk te bewijzen. Terwijl de commissie bijna onthutst nadere uitleg gaf aan de pers, keuvelde De Vries opgewekt nog wat na. „Ik verlaat opgelucht deze zaal". Inderdaad, Jantje Be ton. door Jan Greyn TERWIJL uit peilingen blijkt dat een meerder heid van de Nederlandse bevolking 't billijk vindt dat mensen met een goed loon niet thuisho ren in een woning met een lage huur en dat die redelijk welgestelde huurders eigenlijk zou den moeten 'doorstro men' naar een duurdere woning, is de Tweede Kamer op dat punt bijna voortdurend aan grote twijfels onderhevig. Het zou wel eens kunnen zijn dat alleen staatssecreta ris Brokx - al is dat niet af te leiden uit zijn afwijzende brief aan de kamer - een se rieus voorstander is van in voering van een zogenaamde doorstromingsheffing. Al een jaar of twintig spreekt de Tweede Kamer (een keer boog de Eerste Ka mer zich over de kwestie, om ze daarna rap te verwerpen) over doorstromingsheffing of, zoals met name de VVD graag zegt: de huurbelasting. Het idee achter deze hef fing/belasting is simpel: mensen die een goed inko men hebben zouden met eni ge (financiële) drang uit goedkope woningen gejaagd moeten worden, ten faveure van de laagstbetaalden. Iemand met een inkomen van zo'n veertigduizend gul den zou, als hij in een huis met een huur van rond 350 gulden per maand zit, per jaar 2.500 gulden heffing/be lasting moeten betalen. Nadat zich enige tijd gele den in de kamer een meer derheid voor invoering van dit doorstroomsysteem leek af te tekenen kreeg staatsse cretaris Brokx het verzoek om een onderzoek in te stel len. Onder druk van het ka binet en met name de WD- ministers schreef Brokx een brief, waarin hij uiteenzette waarom afgezien moet wor den van een doorstromings heffing. De brief bevatte en kele curieuze passages, maar dat is volgens een CDA-ka- merlid altijd wanneer „een voorstander de nadelen van een systeem moet uitleggen". Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rflnlfrplfltipi' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Staatssecretaris Brokx - foto archief de stem In de brief weet Brokx nie goed uit te leggen of hij prak tische dan wel principiële be zwaren heeft. Eerst geeft hij aan dat het principe van hef fing hem niet aanstaat, later komt hij met onoverkomelij ke praktische bezwaren (zo als de problemen bij het ach terhalen van de hoogte van de huur en het inkomen van de huurder, maar ook omdat de doorstroming nauwelijks bevorderd wordt) op de prop pen. Door de Kamer aan de tand gevoeld over deze wazi ge argumentatie moest Brokx toegeven dat die brief „waarschijnlijk niet het schoolvoorbeeld van duide lijkheid is, maar dat zal aan de materie liggen". De PvdA was al niet zo ge lukkig met het plan tot een doorstromingsheffing alleen voor huurders. Het CDA wil wel een doorstromingshef fing („Als die heffing niets meer opbrengt zijn we suc cesvol geweest", zei CDA-ka- merlid Wolters), maar heeft geconstateerd dat daarvoor een meerderheid ontbreekt, te meer daar de WD nooit iets heeft gevoeld voor deze huurbelasting. De Beer (WD) ziet geen enkel effect uitgaan van de heffing. „En dan is het na verloop van tijd echt een huurbelasting". Brokx wekt niet de indruk naarstig naar alternatieven te zoeken, al zei hij dat wel tegen de Kamer. Hij herin nerde aan constante inspan ningen op het gebied van huur- en subsidiebeleid, waardoor een „eerlijker woonruimteverdeling" ont staat, maar de aanwezige op positionele Kamerleden fronsten daarbij het voor hoofd; hij herinnerde aan de huurgewenningsbijdrage als systeem om doorstroming te bevorderen, maar hij tekende daar direct bij aan dat dat in het verleden niet zo goed heeft gewerkt. Dat systeem bestaat trouwens niet meer. Over twee weken be spreekt de Kamer de begro ting voor Volkshuisvesting. PvdA en CDA zullen Brokx opnieuw vragen om alterna tieven voor een goede door stroming. En aangezien het er naar uitziet dat dergelijke regelingen geld kosten zal Brokx waarschijnlijk toezeg gen een onderzoek in te stel len. Het moet al gek lopen als het CDA daar geen genoegen mee neemt, maar de door stromingsheffing is dan voor de vierde keer gestrapd. Door Mare de Koninck AAN de vooravond van het tweede en laatste tv-debat tussen presi dent Reagan en uitda ger Walter 'Fritz' Mon- dale, is in het Mondale- kamp de hoop op een verkiezingszege op 6 november aanstaande nog levend. Maar hoewel 'Fighting Fritz' sedert de vorige tv- discussie met de huidige president - twee weken ge leden - flink is gestegen in het aanzien van de Ameri kaanse kiezers, moet er zo veel als een politiek mirakel gebeuren, wil Mondale als nog zijn achterstand op Rea gan kunnen inlopen. En wonderen zijn Amerika nog niet uit, maar zijn ook niet iets om erg serieus op te re kenen. Het debat van maandag ochtend Nederlandse tijd in Kansas City is de bel voor de laatste ronde in de Ameri kaanse stembusstrijd. Daar na zijn er nog maar ruim twee weken tot aan de ver kiezingsdag. Mondale wil in dit tweede debat - dat over buitenlandse politiek zal gaan en zeker weer meer dan 100 miljoen Amerikaan se kijkers zal trekken - op nieuw zo superieur voor de dag komen, dat zijn opmars in de populariteitspeilingen zich versneld zal voortzet ten. Het staat inmiddels vast dat de tv-confrontatie van 7 oktober jongstleden tussen Mondale geen windeieren heeft gelegd. Een van de meest betrouwbare (Wash ington Post/ABC)-enquêtes wees deze week uit dat Mon dale nu kan rekenen op de steun van 42 procent van de Amerikanen die van plan zijn te gaan stemmen. Vóór het eerste tv-debat, waarin Reagan zich zeer onzeker en vermoeid toonde, waren nog maar 37 procent van de kie zers op Mondales hand. Het bij kt echter dat Mon dales 'winst' komt van de eerder nog twijfelende kie zers en niet van de burgers die tevoren al een voorkeur voor Reagan hadden. Ont moedigend voor de Demo cratische partij is dan ook dat de Reagan aanhang soli de is gebleven: voor het eer ste debat 54 procent, nu 55 procent. Met nog maar 4 procent 'onbesloten' kiezers, staat Mondale dus voor de taak om miljoenen reeds 'ze kere' Reagan-stemmers op andere gedachten te bren gen. Niet minder zorgwekkend voor Mondale is dat anno 1984 de Amerikaanse jeugd - die traditioneel voor de meer progressieve Democratische Partij kiest - massaal achter Reagan staat. Genoemde en quête wijst uit dat van de 18 tot 30-jarige liefst 61 procent op de bejaarde conservatie ve president wil stemmen tegen maar 38 procent op Mondale. Amerikaanse sociologen zoeken naarstig naar een uitleg voor dit fenomeen. Een van de verklaringen is: veel van de jongeren hebben nog maar twee presidenten bewust meegemaakt, Jimmy Carter en Ronald Reagan. En zij associëren Reagan met economisch herstel en Carter (en diens vice-presi dent Mondale) met depres sie. Feit is ook dat het in het debat van morgen 'slechts' over buitenlandse politiek gaat, terwijl ook in Amerika het hemd van de kiezers na der is dan de rok en men zijn stemgedrag eerder laat be palen door binnenlandse discussies inzake bijvoor beeld belastingen, sociale voorzieningen en abortus. Verder is ook uit het eer ste debat gebleken dat spreekvaardigheid nog lang niet hetzelfde is als overtui gingskracht. Mondale heeft blijkbaar met al zijn parate kennis en zijn scherpe dis- cussietrant vrijwel niemand in het „naar rechts neigend" kiezersblok ervan kunnen overtuigen dat het conser vatieve programma van de stuntelende Reagan niet toch de voorkeur verdient. Daar komt bij dat ook het Reagan-kamp het vorige tv- debat heeft geanalyseerd en alles in het werk zet om geen Terooijl Mondale zijn vrouw Joan na afloop van het vorige tv-debat zoent roept president Reagan zijn vrouw Nancy. - foto upi tweede keer in Mondales val te lopen. In de campagnestaf van de president is besloten ditmaal „Reagan Reagan te laten zijn", de 73-jarige pre sident beter uitgerust in de ring te brengen en hem vooral niet meer vol te stop pen met cijfers. De vorige keer had men dat wel ge daan, om te tonen dat Rea gan wel de gelijk de details van zijn beleid zou beheer sen. Het pakte averechts uit. Reagan verstrikte zich in de cijfers, was aan het slot van de uitzending uitgeput (het geen prompt zijn ouderdom tot verkiezings-strijdpunt maakte) en hij liet aan Mon dale het veel dankbaarder werk over om welluidende beleidsslogans ten beste te geven. Inhoudelijk zal de komen de tv-confrontatie ongetwij feld gaan over ontwapening, Midden-Amerika, het Mid den-Oosten en de gevolgen van het 'Reagonomisch' be leid (dollar, rentestand) voor de rest van de wereld. In de Democratische Par tij acht men het buitenlands beleid Reagans grootste zwakte. Onder meer zal Mondale de Libanon-poli- tiek van Reagan fel aanval len. Er zijn daar vorig jaar 260 Amerikaanse soldaten omgekomen bij aanslagen, waarna Reagan het 'VS- vredesleger' heeft moet te rugtrekken en Libanon thans goeddeels wordt ge controleerd door Syrië. Het door Carter in Camp David gestarte vredesproces in het Midden-Oosten is onder Reagan geheel vastgelopen. Aangaande ontwapening zal Mondale aanvoeren dat Reagan de eerste na-oorlog- se Amerikaanse president is die nooit met zijn tegenhan ger heeft gesproken, onder wie alle ontwapeningsge sprekken zijn afgebroken, en die luttele weken voor de verkiezingen zich ineens als een 'nieuwe Reagan' voor doet en toenadering tot de Sovjet-Unie zoekt. Inzake Midden-Amerika zal Mondale met name „Reagans militarisering van de sociale strijd aldaar" aan de kaak stellen. Mondale kreeg deze week een vlijm scherp discussiewapen aan gereikt in de vorm van een uitgelekt CIA-rapport, waarin de Amerikaanse in lichtingendiénst de rechtse rebellen ('contra's') in het links-Sandinistische Nica ragua instrueert hoe Sandi- nistische politieke leiders kunnen worden vermoord, hoe men terroristische aan slagen moet plegen en hoe dat alles aan de bevolking moet worden uitgelegd ten einde de Sandinisten in eigen land gehaat te maken. Reagans voortdurende plei dooien tegen het terrorisme in de wereld in een wel heel navrant daglicht. Het rap port is tot dusver het duide lijkste bewijs dat de CIA- hulp aan de contra's in Nica ragua niet alleen wordt aan-j gewend - zoals Reagan hal verzekerd - om beweerde! Sandinistische wapenspor ten naar de linkse rebelier in El Salvador af te snijden., maar tevens of vooral Sandinistische regering ten val te brengen. Toch moet Mondale passen voor zelfoverschat ting in het debat. Ook Rea- gan heeft nog heel wat pij len op zijn boog. Hij zal aan voeren dat de door hem ge steunde president Duarte. van El Salvador zojuist on derhandelingen met de re bellen is begonnen en in land de kans op vrede is toe genomen dankzij ondei meer de militaire verzwak king van „de communisten in Centraal-Amerika. En de president zal zegg01 dat nog deze week is geh'e' ken hoe ook Sovjet-lei® Tsjernjenko - in een inkr' view met de Washing'"/ Post - een toon van toenade ring aanslaat en de vooruit zichten voor wapenbeheer sing zijn verbeterd, danW een versterkte Amerikaan5 defensie. Het lijken voldoende ar gumenten voor preside» Reagan om in het debat iW Mondale in ieder geval W knock out te gaan. En op dit Van onze Haagse redactie „EN HAAG - De drie grote oartijen in de Tweede Kamer Lten niet goed raad met de nieuwe vormen van conven tionele militaire apparatuur die onder de titel Emerging Technology (E.T.) opgeld doen. l- De beide regeringspartijen CDA en VVD nemen ten aan- P „jen van dit onderwerp voor- v alsnog een terughoudende po- 6 itie in, terwijl de PvdA eerst vragen beantwoord wil zien 'Met welke contra-bedrei- v iini zal het Oostblok reage- b ren?' alvorens serieus op de g lanschaf van ET-wapentuig v over te gaan. h Dat bleek gistermiddag tij- d( dens een studiedag van de At- d Verp hulp 1 advertentie! biedt levenspositie aan 01650-50109 i pol zei De rei Dit CIA-geschrift, waar voor Reagan uiteindelijk verantwoordelijk is, zet moment lijkt 'geen toioJJ out' voor Reagan al overwinning, want vol'doe I de om op 6 november 'Fjï I ting Fritz' uit de polit'e ring te slaan. I0GAL ongenuanceerde uitlatingen1 [ancien Ruding - door de oppositie a merkt - vormen de aanleiding vooi over de (jeugd)werkloosheid, dat ig in de Tweede Kamer wordt gehot lantie van de PvdA, die de bewindsm iroepen en van dr Ruding zelf af 01 irtij-politiek theater voor de publieke [ordt van een eerlijke, objectieve ont in meer krachtdadige aanpak van d< jeg staan. Dit laatste is hoogst urge it onaanvaardbaar is dat honderddu il uitzicht hebben op een baan maai ilitiek en het georganiseerde bedrijf ïj het bedenken van oplossing dan bi in er tegen. Na alles wat er over de (jeugd)werl ihreven moet het iedereen langzam m doelgerichte aanpak van dit maat ipulaire maatregelen niet te ontkome in moeten ter discussie gesteld kun insen, die opgegroeid zijn in een tij irekend van de wieg tot het graf voor gemaakt moeten worden, dat jen benen moeten staan. Die tamelijk abrupte ommezwaai va in samenleving, waarin de mensen, igen ligt, zelf verantwoordelijk zijn ivinden - de gemeenschap blijft natL "tfde zwaksten - is een zeer pijnlijk 'J einde te kunnen brengen is poli in, creatief denken en het vermogen ireld van degenen, die het Utopia ik zien vervliegen. Politieke (over)moed kan minister Rl wijze echter waarop hij de problem "e uitkeringstrekkers aan de orde r ïuw de indruk, dat hij niet midden in ileid maakt vanuit zijn eigen confortaL inkwereld. Door zo rauwelings de kni loien blundert Ruding ook in politie! «itieke moed missen om de (jeugc pot ter discussie te stellen worden da ïsteld kernvragen te ontwijken en zie •nedenmaatse 'Jantje van Leiden'-ac l'ische opmerking heeft ingekleed. Hi middels voor zijn woordkeus heeft ve lande constatering onverlet: het kwaa een zinnige discussie over de jeug fïjende vraagpunten niet onbesprok l'knemers bereid zouden zijn te snoe F is dan van de kant van de werkgev peidsplaatsen en grotere medezegge F9 wordt gesteld, dat een verlaging vi |«nd arbeidsplaatsen zou opleveren |9even Studies hebben uitgewezer F'aan de slag komen omdat zij onvolt i aan niet voor de hand liggen om at 3 een her- of omscholingsplicht te kt "an de werkloze niet worden opgevi Passende arbeid' herzien soort vragen raakt regelrecht a waar jarenlang harde strijd voor is °®tekenen dat verwon/en rechten c lekt zouclen ziin- Juist de mense «steun zijn aangewezen omdat ze Voor zich zelf kunnen zorgen, zou struisvogelpolitiek, welke niet durft iran?C,ale 2ekerheid door wildgroei oi P "'woord snoeien biedt hun ook voo »waardig bestaan. Ènn wildgroei zou eveneens de te 19 gerekend kunnen worden. Ook 1 LP het 9°ede geneigd is, zal een de prikkel van een hogere bel 'r™isen' Spijtig genoeg wordt over t ,®m'se borrelpraat' verkocht en het izJI* we|zijnskringen. Daardoor bli [rnoraa|V't ,e9enstelling van de baaldal Ier°n ^dings onbesuisde uitval krijt lq gelegenheid om te praten a\ jlan? sti|zwijgen heeft bewaard. Als c jniQorlost worden van wat de socif Gstu omschreef als 'de nachtmer Politiek en sociale partners vo Ldn beneemt om prioriteiten te st fükao 9elclt 'n onze democratie not 1 as-recht van de grootste schreeuv

de Stem | 1984 | | pagina 2