«kS KEES RIJVERS: 'GOEDE WIL ALLEEN IS NIET GENOEG' T ZEGEREEKS GANTWARG BRUUSK ONDERBROKEN Scifo behoedt België voor blamage Piquet zegt Lauda steun toe Hongarije profiteert van rammelende verdediging Standen Nederlaag Smid 'u Tokio ede raad lejnyeüitjertje DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 PAGINA SPORT 1 Tafeltennisteam Zweden klopt Nederland GROEP2 GROEP 3 GROEP 6 GROEP 7 WK voetbal junioren in Chili Belgische jeugd klopt Luxemburg Selectie voor basketbalteam lel mogelijk van 1 bent, hoe Irijzen, zodat de |m.u.v. de Fhra Slar) t RIJPLEZIER. 12102 LS HEEMSTEDE DWPtTTlM noxt Van onze speciale verslaggever BOTTERDAM - Tenslotte liet zelfs het legioen in De Kuip zich niet langer be dotten. De fans die tot het laatste, bittere moment el- Be aanvalspoging van hun favorieten met een storm achtig enthousiasme had den gesteund, begeleidden de ontgoochelde Oranje equipe na het slotsignaal met een schril fluitconcert naar de catacomben van het Rotterdamse stadion. Niet alleen het verlies, maar zeker ook de wijze waarop dat tot stand was gekomen, had de suppor ters diep teleurgesteld. Kees Rijvers mocht dan na afloop spreken van 'een ongelukkige nederlaag', een feit blijft dat Oranje na een sterke beginfase zelden nog in de buurt van een goed resultaat is geko men. Nadrukkelijk schoof Rijvers de zwarte piet door naar zijn spelers. Welis waar liet hij weten, 'als een team verliest, verliest ook coach', maar in één adem voegde hij eraan toe: ,De spelers hebben zich niet aan de opdrachten ge houden. Na de eerste te- is het team volle- in paniek geraakt. Het ontbrak niet aan ijver, maar in hun haast liepen de spelers zichzelf voorbij. De organisatie was volle dig zoek. Een speler, die de trein weer in de rails zette, ontbrak. Zo'n supervoet baller hebben we in Ne derland gewoon niet. En dan de manier waarop de Hongaarse gelijkmaker tot stand kwam. Zo knullig de bal bij een vrije trap in de hoek van de Hongaarse speelhelft verspelen, dat mag toch niet". Het smadelijke verlies heeft de positie van Kees Rijvers als bondscoach ze ker niet verstevigd. Welis waar klampte hij zich krampachtig vast aan de sterke eerste 20 minuten van zijn ploeg („toen werd duidelijk dat mijn concept wel met succes kon worden toegepast"), maar gedu- Groep 1 Polen Albanië Griekenland 1 10 0 2 3-1 1 100 23-1 10 0101-3 100101-3 Groep 2 Portugal 2 2 0043-1 West-Duitsland 1 10 0 2 2-0 Zweden 310 2 2 4-3 Tsjechoslowakije 100101-2 Malta 10 010 0-4 Engeland N-Ierland Finland Roemenië Turkije Groep 3 1 10 0 2 5-0 21012 3-3 210121-5 10 010 2-3 000000-0 Groep 5 Hongarije 2 2 004 5-2 Oostenrijk 21012 3-4 Cyprus 10 0101-2 Nederland 10 0101-2 Groep 6 Zwitserland 2 20 04 2-0 Noorwegen 4 1 12 3 2-3 Denemarken 210121-1 Ierland 210121-1 ^et-Unie 2 01111-2 Schotland Spanje IJsland Groep 7 1 10 0 2 3-0 1 10 0 2 3-0 210121-3 200200-4 Neerland - Hongarije X Veendam - Den Haag ^Tibvitesse 8 !»enveen-RKC Eindhoven - De Graafschap trades SW "ortugal - Tsjechoslowakije Jtorwegen - Ierland Zwitserland - Denemmarken Wales WsMMsland - Zweden ®^iê- Albanië feÜJ? ELTRj - De geplaatste «noslowaak Tomas Smid an'!?nS^ag 'n eerste ronde «internationale tennis- ;6]rj 00' in Tokio uitgescha- Van'i Verloor met 6-2 4-6 2-6 r«n indiër Ramesh Krish- 'arrJi de Zwee(J Anders )SVj en de Amerikaan Scott ^'e beiden waren ge- aatst, verloren. rende het verdere verloop van het duel bleken de spe lers niet bij machte aan de tactische eisen van Rijvers te voldoen. „Degene die bij voorbaat zegt succes te hebben met zo'n sumiere voorbereiding als mij is opgedrongen, die man moet maar opstaan. Toch blijf ik geloven in deze ploeg en in de kwaliteiten van de spelers". György Mezey, de Hon gaarse bondscoach, had met genoegen vanaf de zij kant het gestuntel van Oranje aanschouwd. „Mijn verwachting dat het even wicht in de Nederlandse ploeg zou ontbreken, is volledig bewaarheid. Ne derland speelde met slechts drie verdedigers en dat is voor een ploeg een gevaarlijke zaak, zoals mijn team heeft aange toond. Deze zege is een be langrijke stap op weg naar Mexico, maar we zullen ze ker niet de fout maken om te vroeg te juichen". DAKAR (ANP) - In een tur bulent verlopen elfde ronde van het wereldkampioen schap dammen in Dakar is de zegereeks van koploper Anatoli Gantwarg op bruus ke wijze onderbroken. Hij stuitte op veelvoudig oud wereldkampioen Iser Koe- perman, die dichter bij een zege was dan de klasse mentsleider, maar uiteinde lijk toch met remise genoe gen moest nemen. Dat alles tot grote tevre denheid van Rob Clerc, die aan Dubois een kostbaar punt verloor, waardoor hij achterhaald werd door een winnende Kornjevski. Gant warg behield dus met zeven tien punten zijn voorsprong op zijn naaste achtervolgers, die op hun beurt weer een gat hebben geslagen met de rest van het peloton. Na de eerste moeizame confrontatie van dinsdag tussen de Sowjet- en Neder landse equipe, werd de ron de van woensdag min of meer door beide ploegen ge zien als een soort verade ming. Met Afrikanen, Ame rikanen en de zwak spelende Fransen als tegenstanders moesten de tien sterksten van Europa hun posities kunnen consolideren dan wel verbeteren, was de ver wachting. Voor slechts twee spelers kwam dat ook uit. Groot meester Alexander Baljakin won in een uiterst ingewik kelde opsluitingspartij van de Amerikaan Kaplan, die de moeilijkheden al spoedig boven het hoofd groeiden en op de 37ste zet door de klok ging. De tweede verwachte overwinning kwam op naam van de Sowj et-grootmeester Michael Kornjevski, die veel tijd investeerde in de op bouw tegen Memel Meless uit de Ivoorkust en daar na bijna vier uur spelen het volle rendement voor incas seerde. Hij had Clerc achter haald. De uitslagen: Gantwarg (Sov) - Koeperman (VSt) 1-1, Guinard (Fra) - Jansen (Ned) 1-1, Balja kin (Sov) - Kaplan (VSt) 2-0, Du bois (Sov) - Clerc (Ned) 1-1, Kornjevski (Sov) - Memel Me less (Ivo) 2-0, Kane (Sen) - Van der Wal (Ned) 2-0, Wigman (Sov) - N'Diaye (Ivo) 1-1, Diallo (Sen) - Scholma (Ned) 0-2, Wirni (Sov) - Autar (Sur) 1-1, Der (Sen) - Stokkel (Ned) 1-1. De stand na elf ronden: 1. Gant warg 17 punten, 2. Clerc en Kornjevski 15, 4. Koeperman, N'Diaye en Wirni 13, 7. Baljakin, Diallo, Scholma en Wigman 12, 11. Jansen en Memel Meless 11, 13. Autar, Der, Stokkel en Van der Wal 9, 17. Kaplan 8, 18. Du bois en Guinard 7,20. Kane 6. Onbenullig verlies van Oranje Door Chris van Nijnatten ROTTERDAM - Het Nederlands elftal heeft een wel heel erg slechte eerste stap op weg naar het WK-voetbal in Mexico gezet. Tegen het stugge en keiharde Hongarije werd gister avond een 1-2 nederlaag geleden in Rotterdam. Een terechte uitslag, want Oranje speelde karakterloos en tamelijk onbenullig. Alleen in het eerste kwartier, toen Nederland het 'Tora, Tora, To- ra' van Rijvers uitvoerde, ging er dreiging uit van de thuis- spelende ploeg. De gelijkma ker van Detari betekende de definitieve domper op het spel van Oranje. De elf van Rijvers hielden tot dat moment de Hongaren redelijk onder druk met fraai uitgevoerde aanvalsacties, waarin René van der Gijp en Wim Kieft vaak een hoofdrol vertolkten. De twee interna tionals in buitenlandse dienst bewezen elders veel bijgeleerd te hebben. De knal van Detari echter ontmaskerde het spelletje van het Nederlandse elftal. Het on voorwaardelijk aanvalsspel moest ingewisseld worden voor een voorzichtiger spel- soort. Spelbos bleek vervol gens maar een matig verdedi gingsleider, vooral als Nyilasi van hem weg trok. Tevoren al bewees de Ajacied de minste van het stel te zijn. Nyilasi, de zwerver in het Hongaarse elf tal, hield hij nauwelijks in be dwang en zijn passes kwamen zelden goed aan. Aan de ande re kant verslikte Silooy zich meer dan eens in het getructe talent Esterhazy. Gevoegd bij het feit, dat Rijkaard zo nu en dan de bal klungelig verspeel de, mag het duidelijk zijn dat de achterste linie van Oranje flink rammelde. Het middenveld blonk ook al niet uit, omdat de geplande wisselwerking tussen Willy van de Kerkhof en Rijkaard niet van de grond kwam, Val- ke beneden zijn kunnen speel de en Gullit door de keiharde tackles van de Hongaren uit zijn gewone doen raakte. Voor de Hongaren was het een stuk eenvoudiger spelen. Zij kwamen slechts om de schade beperkt te houden. Het elftal uit het oostblok schrok echter van het gemak, waar mee de Oranje-verdediging ontregeld kon worden. Zo'n si tuatie deed zich voor in de 56e minuut, toen Esterhazy geheel alleen in het Nederlandse strafschopgebied een voorzet van Czongradi kon verzilve ren. Het kaartenhuis van Oranje donderde met hevig geraas en een begeleidend fluitconcert van de eerder zo enthousiaste tribuneklanten ineen. Alsof die doelpunten al geen dolk stoten betekenden voor het nationale team, plaatste coach Rijvers twee moeilijk te be grijpen wissels: Peter Hout man voor Marco van Basten en Erwin Koeman voor Michel Valke. Meer voor de hand lig gend was wellicht een wissel Koeman-Van de Kerkhof ge weest. De ellende leek compleet, toen in de laatste minuten Si looy Esterhazy neerlegde in het zestien-metergebied. Strafschop besliste de Zwit serse scheidsrechter André Daina. Esterhazy liep na dat fluitsignaal weg alsof hij ge scoord had, niet wetend dat zijn ploeggenoot Varga hui zenhoog over schoot. Nog even kwam er hoop te rug in de harten van het Ne derlands elftal en zijn aan hang. Vergeefs, kansjes kwa men er nog wel en Oranje wil de ook wel, maar kon gewoon weg niet. NEDERLAND - HONGARIJE 1-2 (1-1): 20. Kieft 1-0,25. Detari 1-1, 56. Esterhazy 1-2. Scheidsrechter: Daina (Zwitserland). Toeschou wers: 52.000. Gele kaarten: Varga en Kardos (Hon). Nederland: Van Breukelen, Silooy, Spelbos, Van de Kerkhof, Wijnste kers, Gullit, Rijkaard, Valke (67. Erwin Koeman), Van der Gijp, Van Basten (61. Houtman) en Kieft. Hongarije: Andrusch, Sallai, Roth, Garaba (46. Czongrady), Varga, Kardos, Nagy (90. Bodonyi), Detari, Kiprich, Nyilasi en Esterhazy. Wim Kieft scoort met een fraaie kopstoot. Het zou het enige Nederlandse doelpunt blijken in het duel tegen Hongarije, niet genoeg voor de winst. - fotoanp GORSSEL (ANP) - Zweden heeft in Gorssel de interland tegen Nederland met 6-1 ge wonnen. Henk van Spanje zorgde voor het Nederlandse punt door Erik Lindh te ver slaan. De uitslagen: Jantien Jans- ma/Anne Vlieg - Maridd Lindblad/Erik Lindh 22-24 15- 21, Ron van Spanje - Jurgen Persson 19-21 17-21, Henk van Spanje - Erik Lindh 24-22 11- 21 24-22, Ron van Spanje - Erik Lindh 11-21 20-22, Henk van Spanje - Jurgen Persson 18-21 15-21, Jantien Jansma - Maridd Lindblad 19-21 19-21, Anne Vlieg/Henk van Spanje - Lindh/Persson 15-2119-21. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllli^ Van onze sportredactie BRUSSEL - Enzo Scifo, het in België gekoesterde wonder kind met een Italiaanse stam boom, heeft de 'Rode Duivels' gisteravond tien minuten voor het einde van de kwalificatie interland voor groep 1 tegen Albanië behoedt voor een bla mage. Het fluitconcert van de 8000 toeschouwers in 'De Heizel' voor het missen van een straf schop door Nico Claesen bij een 1-1 stand was nog niet weggeëbt, of Scifo kopte 2-1 binnen na een voorzet van Vandereycken. Daarmee was het verzet van de taaie Alba nezen gebroken. Voordeckers kon enkele minuten voor tijd de eindstand daardoor een nog draaglijker aanzien geven: 3- 1. Daarmee konden de Belgen toch nog met enige voldoening terugkijken op een teleurstel lende wedstrijd, die lange tijd aanstuurde op een 1-1 uitslag. De Belgen hadden weliswaar een overwicht, maar konden zelden een kans uitspelen. De ontgoochelde toeschou wers zagen in de eerste helft zelfs, dat Albanië de beste mo gelijkheid kreeg om de score te openen. Minga kopte net voor langs. De Albanezen haalden tot hun verbazing de rust met 0-0 en hadden na de hervat ting opnieuw een kans om te scoren. Cola en Umuri schrok ken echter zo, toen ze oog in oog met Munaron kwamen, dat ze vergaten de bal in het doel te schieten. België verhoogde het tempo, drukte Albanië terug in eigen stellingen en kreeg kansen. Vandereycken, Czerniatynski, Claesen, beurtelings mochten ze de Albanese doelman be proeven. Een misverstand in het centrum van de verdedi ging bood Nico Claesen in de 59e minuut de kans 1-0 te sco ren. Zijn schuiver bracht op luchting op de tribunes. Maar niet voor lang. In plaats van een uitbouw van de krappe voorsprong kwam Albanië op 1-1. In de 70e minuut tekende Omuri voor het fraaie doel punt door Munaron uit zijn doel te lokken en met een be heerste lob de gelijkmaker te scoren. Eddy Voordeckers kwam de tegenvallende Czerniatynski vervangen en was meteen ver antwoordelijk voor een straf schop in Belgisch voordeel. Voordeckers werd neergelegd en Nico Claesen mocht vanaf 11 meter gaan inschieten. Hij raakte slechts de paal. Het ge fluit op de tribunes stopte pas toen Scifo twee minuten later 2-1 inkopte. Voordeckers maakte nog 3-1, maar de te leurstelling bleef. Polen heeft woensdag voor groep 1 van de voorronden van de strijd om het wereldkam pioenschap voetbal met 3-1 gewonnen van Griekenland. Bij rust was de stand nog 0-1 door een doelpunt van Mitro- poulos. Smolarek en Dzieka- nowski (twee keer) maakten de doelpunten voor de Polen. De Grieken koesterenden 45 minuten de terechte hoop op een onderbreking van de ne gatieve reeks van zeven lan- denwedstrijden. De Poolse verdediging werd, ondanks hard ingrijpen, geregeld in verlegenheid gebracht. Met Zbigniew Boniek, de sterspe ler van Juventus, als leider sloeg het thuisland in de twee de helft toch nog betrekkelijk eenvoudig terug. Negentien jaar geleden, in september 1965, begon Franz Beckenbauer aan zijn glan zende loopbaan. In Stockholm debuteerde hij voor het West- duitse team in de interland, voorronde WK 1966, tegen Zweden (1-2 zege) en er zou den nog 102 duels voor de na tionale ploeg volgen. Gisteren in Keulen begon Beckenbauer aan zijn tweede loopbaan, als bondscoach van diezelfde Westduitse ploeg. Beckenbauer moet op de bank door een hel gegaan zijn, maar uiteindelijk kon hij triomfantelijk de armen om hoog steken. Met 2-0 won zijn team van diezelfde Zweden in het eerste WK-voorronde- duel. Goede voetballers hebben meer dan eens geluk, dat geldt zeker ook voor Beckenbauer als speler, maar gisteren als coach liet dat geluk hem ook niet in de steek. IJver en vechtlust legden de Westduitsers wel aan de dag, maar goede combinaties ble ven zeldzaam. Er moesten wissels komen om het roer om te gooien en dat gebeurde dan ook. De eerste (Klaus Allofs voor Falkenmayer) bleek nog niet zoveel, maar de wissel van Uwe Rahn (voor Magath) was de gouden greep. Vanaf de zijlijn liep Rahn naar de voorhoede, waar de pass van Allofs hem binnen 20 seconden bereikte. Via de binnenkant van de paal caramboleerde de bal over de doellijn. Het was duidelijk dat dit de genadeklap voor de Zweden zou zijn. Met hun verdedigen de taktiek hadden ze 75 minu ten stand gehouden, maar de tijd was te kort om doeltref fend om te schakelen naar een aanvallende speelwijze. Van daar dan ook dat het niemand verbaasde, dat Rummenigge twee minuten voor het einde, opnieuw na een pass van Al lofs, vanaf de rand van het strafschopgebied de partij de finitief besliste met een kei harde knal. Engeland heeft zijn eerste wedstrijd voor groep 3 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal woensdagavond in het Wembley-stadion voor 47.234 toeschouwers met ruim ver schil gewonnen. De Engelsen waren veel te sterk voor Fin land, dat met 5-0 werd versla gen. Bij de rust leidden de Engel sen door doelpunten van Mark Harteley (29) en Tony Wood cock (40). Hateley, die voor AC Milan uitkomt, bracht vier minuten na de hervatting de stand op 3-0, waarna Bryan Robson (69) en Ken Sansom (87) de eindstand op 5-0 be paalden. Zwitserland heeft ook de tweede wedstrijd in groep 6 van de strijd om het wereld kampioenschap gewonnen. Na de winst op Noorwegen van 1- 0 werd Denemarken met de zelfde cijfers verslagen. Doel puntenmaker was Barberis. Bij Denemarken, de revela tie van de strijd om het Euro pees kampioenschap in Frankrijk, ontbraken Lerby, Simonsen en Arnesen wegens blessures. Er waren 38.000 toe schouwers in Bern. Een week na de verrassende 1-1 tegen de Sovjet-Unie baar de het Noorse nationale voet balelftal woensdagavond an dermaal opzien. Ierland werd in Olso in een wedstrijd voor groep 6 van de voorronden van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal met 1- 0 verslagen door een doelpunt van Jakobsen in de 43e mi nuut. Kort voor het einde van het duel had Soler nog een uitste kende kans op 2-0, maar de speler van Hamburger SV faalde voor de ogen van de 15.000 toeschouwers. Het Noorse team herstelde zich met deze zege redelijk voor de slechte start in deze groep. De eerste twee wed strijden verloren de Scandina- viërs met 1-0 van Zwitserland en Denemarken. Schotland is zijn wedstrijden reeks in groep 7 van de voor ronden van de strijd om het wereldkampioenschap begon nen met een overwinning van 3-0 tegen IJsland. De rust stand in Glasgow was reeds 2- 0. De 50.000 toeschouwers za gen McStay (twee keer) en Ni cholas scoren in de wedstrijd, die werd geleid door de Neder landse scheidsrechter Egbert Mulder. Spanje heeft woensdag zijn eerste wedstrijd in groep 7 ge wonnen. In Sevilla werd Wa les met 3-0 verslagen door doelpunten van Rincon (7), Carrasco (83) en Butraqueno (90). SANTIAGO (AFP) - De inter nationale voetbalfederatie (FIFA) heeft Chili aangewe zen als het land, dat in 1988 het wereldkampioenschap voor junioren organiseert. Dat heeft president Abumohor van het Chileense comité, dat het toernooi voorbereidt, woens dag in Santiago gezegd. Abuhomor heeft in Rio de Jaineiro een gesprek gehad met Joao Havelange, de presi dent van de FIFA. Vorige week had de president van de bond in Paraguay laten weten, dat Chili niet in staat is de or ganisatie van het toernooi om het wereldkampioenschap op zich te nemen. Zijn collega Martinez uit Chili wees deze bewering van de hand en ver klaarde dat de regering van zijn land het organisatie-co mité steunt. Ook zijn volgens Martinez alle voorwaarden aanwezig voor de uitzending van het evenement via de sa telliet. Drie afgevaardigden van de FIFA gaan volgende maand in Chili kijken of de accommoda ties voldoen. BRUSSEL (RTR) - De Belgi sche voetbaljeugd onder 21 jaar heeft in Brussel met 5-1 van Jong Luxemburg gewon nen. De ruststand was 3-0. Het betrof een kwalificatie wedstrijd voor het toernooi om het Europees kampioenschap. iiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii FLORENZ (DPA) - Niki Lauda, leider in het klas sement van de strijd om de wereldtitel in de For mule 1, krijgt in de laat ste wedstrijd van het sei zoen, om de Grote Prijs van Portugal, de steun van Nelson Piquet. „Als ik in de positie kom te verkeren een an dere rijder te kunnen helpen, dan zal het Niki Lauda zijn", verklaarde de Brazilaanse autocou reur openlijk. Piquet is de huidige wereldkam pioen, maar inmiddels uitgeschakeld voor ver lenging van de titel. Slechts Lauda en zijn Franse stalgenoot Alain Prost, die een achter stand heeft van 3,5 pun ten heeft op Lauda, heb ben nog kans op de be langrijkste onderschei ding in de autosport. „Zelf de wedstrijd win nen, zou de mooiste ma nier zijn Lauda te hel pen", vond Piquet verder. De Grote Prijs van Portugal, op het parkoers van Estoril, wordt zondag verreden. DEN HAAG (ANP) - Bonds coach Vladimir Heger heeft woensdagavond de selectie be kend gemaakt van het Neder landse heren-basketbalteam. De voUedige selectie is: Emile Hagens, Hans Heyde- man, Jim van Dam en Richard van Poelgeest (Leiden), John Franken, Jelle Esveldt en Henk Pieterse (Den Bosch), Ronald Schilp en Rob van Es sen (Weert), Paul van Solm en Martin Esajas (Amsterdam), Cock van de Lagemaat (Wer kendam), Martin de Vries (Haaksbergen) en Marco de Waard (Den Helder).

de Stem | 1984 | | pagina 7