Van der Meer gaf de pass' Israël voorlopig niet uit zuiden van Libanon Regeren is niet altijd vooruitzien Het zit jeugdwerklozen niet mee 5 ambten, NIJMEEGSE PROF. KITTEL: JDE PvdA geeft zichzelf brevet van onvermogen SOCIALE PARTNERS VAN GOEDE WIL, MAAR DAT IS DAN OOK ALLES DE STEM COMB Geen valium ACHTERGROND PREMIER SJIMON PERES MOET BELOFTE INSLIKKEN Emancipatieraad verwerpt werken met uitkering DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 T5 PAGINA l t »-* 1 li,#»* I 1 t't.! 5 i**4 -HitVl 'V *»<ul «vm1 Prof. Van der Meer - foto anp Door onze redacteur wetenschappen „VAN der Meer gaf de pass waardoor Rubbia de bal in het doel kon schieten". Zo omschrijft de Nij meegse hoogleraar prof. dr. E. W. Kittel de sa menwerking tussen de Italiaanse fysicus en ex perimentator Rubbia en de Nederlandse appara- tuur-ontwikkelaar Van der Meer. Prof. Kittel neemt met zijn experimentele hoge energie- fysica-groep aan de faculteit Wiskunde en Natuurweten schappen van de Nijmeegse universiteit deel aan de ex perimenten bij CERN in Ge- nève, het Europees centrum voor nucleair onderzoek. De Nijmeegse groep is organisa torisch ingebed in het Natio naal Instituut voor Kernfysi ca (NIKHEF). Van der Meer heeft een be langrijke bijdrage geleverd aan de zogenaamde stochas tische koeling, aldus Kittel. Hierdoor kon een zeven kilo meter lange proton-antipro- ton-versneller worden ge bouwd. Met behulp hiervan toonden natuurkundigen aan dat elementaire deeltjes, waarvan de theorie het be staan veronderstelde, ook werkelijk voorkomen. De door Van der Meer ge bouwde superversneller weegt tweeduizend ton, en staat opgesteld in een onder grondse tunnel op de grens van Zwitserland en Frank rijk. Er moeten ongelooflijk hoge temperaturen in wor den bereikt van 10'5 (een mil joen maal een miljard) gra den Celsius. De vinding van Van der Meer - een methode om vol doende antiprotonen te ver zamelen en geschikt te ma ken voor 'gebruik' - maakt het mogelijk dat bundels met grote hoeveelheden protonen en antiprotonen op elkaar worden geschoten. Die bun dels bewegen zich bijna met de snelheid van het licht voort. Bij die frontale botsingen worden zware velddeeltjes geproduceerd, die overigens onmiddellijk weer 'uiteen vallen'. Vorig jaar werden deze zogenaamde interme diaire vectorbosonen in Ge- nève experimenteel aange toond. De ontdekking van deze bosonen (waarvan er twee elektrisch geladen zijn, de W+ en de W-, en één elek trisch neutraal, de Zo) vormt de laatste schakel van een ontwikkeling die de unifica tie van de elektromagneti sche en de zwakke kracht wordt genoemd. De W- en Z- deeltjes vormen het bewijs dat beide krachten uitings vormen zijn van eenzelfde fundamenteel proces; daar mee werd vorig jaar een mijlpaal bereikt voor de theoretische fysica. Eerder was vastgesteld dat deze bosonen relatief zeer zwaar moesten zijn. Voor het opstellen van deze theorie kregen Weinberg, Glashow en Salam in 1979 de Nobel prijs voor natuurkunde. De mogelijkheid om zulke zware deeltjes te creëren is het re sultaat van de samenwer king tussen Van der Meer en Rubbia. Het principe is gebaseerd op Einsteins stelling dat massa een vorm van energie is. Om een deeltje van een bepaalde massa te creëren, moet de energiedichtheid - de temperatuur dus - zo hoog worden opgevoerd, dat de ge wenste massawaarde wordt overschreden. Dat kan in de Super Proton Synchrotron van CERN. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L Leijendekker en H, Coumans. Hoofdkantoor: Spmveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883, Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ®01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12 30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: J 22,10 per maand, 63.70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand. j 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rank relative- Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rob Simons ISRAELS premier Sji- mon Peres heeft tijdens zijn bezoek aan de Ver enigde Staten de ver keerde indruk gewekt dat zijn regering op het punt staat het Israëli sche leger uit Libanon terug te trekken. Peres heeft alleen de eisen la ten vallen die de Likoed- regeringen van zijn voorgangers Begin en Sjamir aan die Israëli sche terugtrekking had den verbonden. Israël eist niet langer een gelijktijdige terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon en heeft een politiek akkoord met de regering in Beiroet ook ingeslikt. Peres verklaarde in Amerika dat Syrië alleen nog maar garan ties moet geven voor de vei ligheid van Israëls noordelij ke nederzettingen. In het verleden heeft Syrië her haaldelijk het recht van Is raël erkend om dergelijke garanties te verlangen. Na het vertrek van de 15.000 man sterke Israëlische bezettingstroepen zou het machtsvacuüm in Zuid-Li- banon in de Israëlische visie moeten worden opgevuld door de 2.000 manschappen van het zogenaamde Zuid- Libanese leger in samenwer king met de 6.000 Unifil-mili- tairen. In Washington heeft Peres met zoveel woorden gezegd dat de Israëlische ontruiming van Zuid-Libanon in een pe riode van 6 tot 9 maanden zal zijn voltooid nadat het kabi net over drie weken tot de te rugtrekking van het Israëli sche leger zou hebben beslo ten en Jeruzalem via Ameri kaanse bemiddeling tot een veiligheidsregeling met Da mascus zou zijn gekomen. Bij terugkeer in Israël deed Peres echter zoveel wa ter in de wijn dat er van de aanvankelijke optimistische verwachtingen die hij met zijn uitspraken in Washing ton had gewekt niet veel meer overbleef. Als reactie op de deining die in zijn ka binet was ontstaan over zijn verklaring over de eenzijdige Israëlische terugtrekking Juli 1982: Israëlische soldaten poseren nog trots bij een poster van de Syrische presi dent Assad, voor de gelegenheid opgetuigd met enige attributen. Libanon werd nog als een 'uitje' beschouwd. - foto archief de stem Oktober 1984: de lol is er voor veel Israëlische soldaten af. Steeds vaker worden ze het doelwit van aanslagen en de druk om uit Zuid-Libanon te vertrekken wordt steeds groter. Wie dan achterblijven zijn de getroffen Libanese burgers, zoals dit gezin, dat na het terugtrekken van de Is raëliërs van Beiroet nog net een dak boven het hoofd overhield. - foto archief de stem moest de premier haastig te rugkrabbelen. Minister van Defensie Ra bin en diens voorgangers, de Likoed-ministers Arens en Sjaron, zijn wijzer geworden na de rampzalige gevolgen van de eenzijdige Israëlische terugtrekking uit het Shouf- gebergte in september 1983 en fel tegen een soortgelijke terugtrekking uit Zuid-Liba non gekant. De politieke haalbaarheid van de ontrui mingsplannen van Peres was toch al uiterst twijfelachtig vanwege de onduidelijke Unifil-rol en de problemati sche positie van het zoge naamde Zuid-Libanese leger. Woordvoerders van Peres haastten zich de afgelopen dagen de opmerkingen van de Israëlische premier bij te sturen door te stellen dat de regering tot een eenzijdige terugtrekking uit een klein deel van Zuid-Libanon zal besluiten als Syrië niet bin nen enkele weken aan een veiligheidsregeling wenst mee te werken. In dat geval zou het Israëlische leger haar stellingen tegenover de Syri sche posities in de Bekaa-va- lei in Oost-Libanon blijven bemannen en op 27 kilometer van Damascus een recht streekse bedreiging voor de Syrische hoofdstad blijven vormen. De gedeeltelijke Israëli sche terugtrekking zou dan alleen in het westen van Zuid-Libanon van de huidige frontlinie aan de rivier de Awali, 40 kilometer naar het zuiden naar een nieuwe linie aan de rivier de Litani, op 25 kilometer ten noorden van de Libanees-Israëlische grens worden uitgevoerd. Het grote voordeel van de ze beperkte terugtrekking is dat Israëlische eenheden in dit voornamelijk door Sji'iti- sche moslims bevolkte gebied niet langer aan aanslagen van guerrilla's zullen worden blootgesteld terwijl het te vens een aanzienlijke bespa ring aan manschappen en materieel zal opleveren. Het is de bedoeling van Je ruzalem de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van het door Israël te ontrui men gebied aan Unifil en het zogenaamde Zuid-Libanese leger over te dragen. Het operatie-gebied van Unifil is van het begin af aan in het gebied ten zuiden van de ri vier de Litani gelegen. Israël zou het liefste zien dat de Unifil-eenheden naar het noorden opschuiven om als een soort buffer voor het Israëlische leger tussen de Awali en de Litani te funge ren. Als deze verplaatsing op te veel verzet zou stuiten zou Unifil naast het nieuy,, werkterrein het huidige ot*. ratiegebied mogen behouder, waar de VN-vredesmacht dan wel machteloos en vrij. wel werkeloos zal moeter, toezien hoe de Israëli's het gebied tussen de Litani en de grens aan de hand van het zogenaamde Zuid-Libanesë leger verder proberen in te kapselen. Een gebiedsuit. breiding van Unifil hoeft overigens geen problemen op te leveren want het Unifil. territorium in Zuid-Li ba net is in het VN-mandaat datde vorige week door de veilig, heidsraad weer met 6 maan- den werd verlengd, niet afge. bakend. Als het zogenaamde Zuid. Libanese leger niet bij het geregelde Libanese leger wordt ingelijfd kunnen Liba non, Syrië en de Verenigde Naties niet akkoord gaan niet een regeling waarbij aan dat Israëlische huurlingen-leger een rol wordt toebedeeld. Het zogenaamde Zuid-Libanese leger van generaal Antoine Lahad is de erfgenaam van de christelijke militie van wijlen majoor Hadad en wordt door Israël opgeleid, uitgerust en betaald. In het kader van een vei ligheidsregeling zou Syrië met een territoriale uitbrei ding Unifil tot het door Israël te ontruimen gebied moeten instemmen en garanties moeten geven dat terroristi sche aanslagen vanuit Zuid- Libanon tegen Israël worden voorkomen. Vanwege de hieruit voort komende verdere aantasting van de Libanese soevereini teit en de veiligheidsrol voor het Zuid-Libanese huurlin- genleger ziet het er niet naar uit dat Libanon en Syrië op deze voorwaarden op korte termijn met Israël tot over eenstemming zullen komen, Met zicht op een langdurige Israëlische bezetting van Zuid-Libanon heeft de nieu we 'land van Israël-nu' be weging, die zich tegen een Is raëlische terugtrekking uit Libanon keert, opgeroepen tot joodse kolonisatie in Li banon. Met Joodse nederzettingen in Libanon meent deze jong ste extreem-nationalistische splintergroep het joodse recht op het historische Land van Israël te vervullen en de veiligheidsproblemen van Is raël aan te pakken. Door Pi eter-Jan Dekkers HET ligt natuurlijk wel goed in de 'markt': net doen of de 910.000 gulden die prins Willem-Alex- ander volgend jaar krijgt omdat hij dan achttien jaar wordt eigenlijk maar een schande is. In een tijd waarin de laagste inko mens voor de zoveelste keer de broekriem moe ten aanhalen doen poli tici er goed aan in dit soort gevallen hun onge noegen kenbaar te ma ken, zij het dat de poli tieke kleur van de be trokken politicus borg staat voor verschillende variaties van boosheid. Nu wekken al die verhalen over het inleveren van koop kracht door de 'echte' mini ma, de forse salarisverhogin gen voor ministers, burge meesters en andere hoge ambtenaren en de negen ton van de kroonprins bij de nietsvermoedende burger de indruk dat er sprake is van een 'complot' om de armen armer en de rijken nog rijker te maken. Het past niet dat ministers er op voor uit gaan, maar uit keringstrekkers moeten inle veren. Het past eigenlijk ook niet dat de jonge Oranjetelg straks een aardige 'zakcent' krijgt, terwijl de arbeidson geschikten weer wat van hun vaak toch al bescheiden in komen zien afgeknabbeld. Premier Lubbers heeft di rect nadat de storm rond Willem-Alexander op de Derde Dinsdag in september losbarstte even de gouverne mentele poot stijf gehouden: zijn kabinet deed niets an ders dan de wet uitvoeren en daarmee basta. Ferme taal, een Lubbers waardig. Maar zoals de laat ste tijd vaker met de premier gebeurt, zodra de natie over hem heen valt verdwijnt zijn standvastigheid als de be kende sneeuw voor de zon en begint hij omstandig terug te krabbelen. Zo ook in deze zaak. Geheim overleg met de drie grootste fracties in de Tweede Kamer heeft er toe geleid dat het debat over Al gemene Zaken, waaronder het Koninklijk Huis 'ressor teert', tot vandaag is uitge steld. Binnen die fracties (PvdA, CDA en WD) wordt namelijk serieus bekeken of er alsnog 'iets' aan die negen ton gedaan kan worden. Daarbij valt het op dat met name de PvdA maar ook nogal wat WD-Kamerleden Kappeijne van de Copello - foto ARCHIEF de stem menen de 'stem des volks' te moeten vertolken. En dus wordt ter elfder ure voorge steld prins Willem-Alexan- der door middel van een 'noodwetje' pas op z'n 21ste jaar meerderjarig te verkla- Opvallend, dat wel. Want het waren juist de toenmali ge Tweede Kamerleden Pa- tij n (PvdA, nu Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland) en Kappeijne van de Copello (WD, thans staatssecretaris voor emanci patiezaken) die tegen de zin van het CDA de kroonprins op al z'n achttiende meerder jarig wilden verklaren. Overigens was daar een zeer goede reden voor: op die leeftijd mag je gaan kiezen, moet je in dienst, krijg je alle rechten die aan het staats burgerschap vastzitten (be nevens alle plichten) en dus moet je dan ook Koning kun nen worden, als je daartoe vanwege afstamming wordt geroepen. Beide Kamerleden deden hun voorstel in 1980 toen niet de betaling van leden van het Koninklijk Huis aan de orde was maar de leeftijd waarop een troonopvolger geacht kan worden daadwerkelijk de kroon over te nemen. De discussie ging dus niet over het financieel statuut dat al sinds 1972 de betaling van het Koninklijk Huis re gelt en waarover in het par- Patijn - fotoarchief de stem lement nimmer veel ophef is gemaakt. Zeker niet door PvdA en WD. Toen beiden via ammende- ment gedaan kregen dat Wil- lem-Alexander op z'n acht tiende meerderjarig zou wor den, is geen rekening gehou den met de financiële conse quenties. En dat is, op z'n zachts gezegd, vreemd. Rege ren is per slot van rekening vooruitzien. Zelfs het Cen traal Planbureau hoefde er niet aan te pas te komen om te voorspellen wanneer de datum van de eerste uitbeta ling daar zou zijn. De poging van de PvdA om alsnog de consequenties van het Kamerbesluit uit 1980 fi nancieel terug te draaien via een stuk gelegenheidswetge ving is staatsrechterlijk ge zien niet alleen knullig, het is een bevestiging van het feit dat de partij er in 1980 - met steun van de WD - volledig naast zat. Daarom zou het kabinet en ook het CDA er goed aan doen zich niet achter het kar retje van Den Uyl te laten spannen. Een CDA-Kamerlid sprak in dit verband deze week van 'sjoemelen' en de meerderheid van zijn fractie lijkt dan ook niet bereid daaraan mee te doen. Trouwens, het is nog maar de vraag of het ooit zover komt. Want de grondwet moet er voor veranderd wor den en die heeft net in de steigers gestaan. Een groter brevet van onvermogen zo» het parlement zichzelf niet kunnen geven. En of een enquete onder 1.200 Nederlanders nu uit wijst dat driekwart van de bevolking het een schande vindt dat Willem-Alexander het straks breed kan laten hangen, maakt in feite niets uit. Er wordt in dit land ge- gereerd met een gekozen volksvertegenwoordiging en niet via het Nipo, Lagendijk of Maurice d'Hond. Trouwens, wat zou het parlement doen als koningin Beatrix onverhoopt het ko ningsschap om wat voor re den dan ook zou neerleggen, terwijl datzelfde parlement om financiële redenen de kroonprins even tevoren pas op z'n 21ste (of 23ste) meer derjarig zou hebben ver klaard? Een nieuw nood wetje om die grens dan toch maar te verlagen? Door Lidy Nicolasen ALS er in de Stichting van de Arbeid vrijdag al over iets overeenstem ming zou moeten wor den bereikt dan zou het over de bestrijding van de jeugdwerkloosheid moeten zijn. Want waar anders hebben werkge vers, werknemers en de overheid zo eensgezind en hard om geroepen De manier waarop mag dan verschillen, („Haal de jeugd de straat af", „Bestrijd de criminaliteit door jonge ren aan werk te helpen" of „Accepteer niet dat er een verlqren generatie ontstaat"), in grote lijnen hebben de partijen elkaar gevonden. De organisaties van werk gevers en werknemers in het befaamde Industrieplan voor schoolverlaters, het kabinet in het Startplan voor langdu rig werkloze jongeren. Komt er vrijdag wél een akkoord dan is het einde nog niet daar. De grote lijnen lig gen er wel, maar de kritiek op eikaars aanpak neemt toe, afspraken over de uitwer king liggen nog ver weg. Af spraken die in de onderhan delingen over de cao's per be drijfstak geregeld moeten worden. Van begin af aan hebben de werkgevers gezegd dat hun plannen alleen kunnen slagen als de overheid enige beperkingen opruimt. En dan noemen de werkgevers het versoepelen van het ontslag recht of de beloning van de jongeren die zij in dienst ne men. Het Industrieplan stoelt voor een belangrijk deel op het scheppen van leerplaat sen (werk naast opleiding) of tijdelijke arbeidsplaatsen waar jongeren ervaring kun nen opdoen. Nu zeggen de werkgevers: deze jongeren hebben geen recht op het minimum jeugd loon. Akkoord, zegt minister De Koning, maar alleen als daarover met de organisaties van de werknemers in de cao afspraken zijn te maken. De grootste organisatie, de FNV, haalt over deze redene ring de schouders op. „Het grijze gebied tussen leren en werken maken de werkge vers zelf". En even nonchalant voegt de FNV eraan toe dat de vak centrale daarover geen stam pij zal maken omdat de aan gesloten bonden in de onder handelingen over de cao's aan een automatische ont heffing van de plicht op de Wet van het Minimumloon niet zullen meewerken. Een probleem ontstaat pas als de niet-FNV bonden wel daarvoor zouden tekenen. Minister De Koning is de werkgevers eveneens tege moet gekomen in hun eis de jongeren die alleen maar een tijdje ervaring komen op doen hun kinderbijslag te la ten houden naast een vergoe ding van de werkgever. Weg met de RW W-uitkering. Jammer vinden de werkge vers het dat mensen in deel tijd of groeibanen niet pre cies dezelfde beloning kun nen krijgen. Maar de FNV vraagt zich meer af. De vakcentrale heeft berekend dat thuiswo nende jongeren er de vruch ten van plukken. Voor jonge ren die zelfstandig wonen pakt het ongunstig uit. En hoe structureel is die uitbrei ding van het fenomeen kin derbijslag nou helemaal? En dan de kritiek op het Startplan van de overheid. Een plan waarbij jongeren op uitleenbasis voor de perio de van een iaar in het be drijfsleven of bij de overheid worden geplaatst. Langdurig werkloze jongeren die met behulp van een loonkosten subsidie aan de slag kunnen. De jongeren houden hun bij standsuitkering plus een be loning tot 15 procent van de bijstand. Daar mogen andere werk nemers best nadeel van on dervinden, zegt minister De Koning. In hun verwijt dat de overheid zelf nauwelijks iets over heeft voor bestrij ding van de jeugdwerkloos heid klinkt in de kritiek van werkgevers en werknemers op het plan door. Het zal nau- welijks zoden aan de dijk zetten, vrezen ze. Want zeggen ze: het moet wel om jongeren gaan die een uitkering hebben. Die voor waarde moet er zijn. En wat zeggen werknemers? Wat hebben de jongeren er aan als ze een jaartje worden uit geleend. Beter ware het als deze jongeren een opleiding kregen met daarnaast bege leiding van een mentor. Met andere woorden: gee' een projectsubsidie en zorg dat die jongeren via een op leiding belangstelling in bet werk krijgen. En let op de ef fecten voordat er geld over de balk wordt gesmeten. Het zal de jeugdwerklozen vrijdag niet meezitten. Zeker niet omdat de sfeer danig15 verpest nu het kabinet werk gevers en werknemers'opge zadeld heeft met de ingrepen in de Ziektewet. Het ziet er niet naar uit dat de regering oor zal hebben voor de grote bezwaren van de sociale partners. En levert het rob bertje vechten hierover vrij dag niets op, dan komt dat zelfde gevecht - maar dan tussen werkgevers en werk nemers - terug bij de onder handelingen over de cao's. nONPERPAG 18 OKTOB Vaneen onzer verslaggevers VCNBAY - Oud-nazi's, iaB'ers, leden van Centrum- rtij. Nederlandse Volksunie Pa ne'0-nazi's herdenken elk e" r hun gesneuvelde kamera- 1 Ac Duitse militaire be- j»n op de Duitse militaire be „raafplaats in Ysselsteyn. Na floop ervan heeft in Yssel- "tevn een bijeenkomst plaats, aarop in een met haken- ken wuis-vlaggen en portretten D n Hitier versierde zaal na- hof t onaal-socialistische liederen kor '|0rden gezongen en toespra- hee Rietl 38 ui Van onze Haagse DEN HAAG - De vier a willen de werkweek van gend jaar verkorten tot 381 Tenminste voor de helft va arbeid moet nieuw personeel a In een eerste reactie noemde Rietkerk het voorstel 'be spreekbaar'. Maar de operatie zal alleen voor de ambtenaren 150 miljoen extra kosten. Dat bedrag stijgt met bijna ƒ50 miljoen als ook de trendvol gers naar een 38-urige werk week willen. De centrales hadden dit voorstel gisteren gelanceerd in het overleg met minister Riet kerk over de arbeidsvoor waarden. De nieuwkomers moet flexibele (aan het werk aangepaste tijd) banen krij gen. De centrales willen voor alsnog niet het voorstel van Rietkerk volgen om jongeren alleen voor 32 uur per week aan te stellen. Wél zijn zij bereid de vijf roostervrije dagen die de amb tenaren al hebben en de twee Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Emancipa tieraad wijst werken met be houd van uitkering af. De Raad vindt dat iedereen die als werkzoekende staat inge schreven bij het arbeidsbu reau, in principe voor onbe loonde arbeid in aanmerking moet komen. De Raad heeft dit laten we ten aan minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgele genheid) in zijn reactie op het wetsontwerp over onbeloonde arbeid door uitkeringsgerech tigden. De Emancipatieraad vindt niet alleen dat onbeloonde ar beid geen enkele invloed heeft op een betere verdeling van het betaalde werk, maar ook dat werken met behoud van uitkering nadelig kan uitpak ken voor vrouwen. die dei art voc int I per dui ext ger De dat tei hui hei 501 A< kri dei ov< mil zet ook var hui tali sta vul rin Zie wil ten wo dei t de vo< •hei 25 j we de afg opf jaa toe T De We tre kei ner er me .WAPENBEHEERSING is niet het va tie schreef onlangs The Economist, daarmee afstand van de vrij algemen en Amerika maar weer in Genève c onderhandelen, allerlei andere spat Europa, het Midden-Oosten en Cer nninder invloed zuilen uitoefenen op ding tussen de beide grootmachten, de bewapeningswedloop de oorzaak spannen verhoudingen. Het omgek Rusland en Amerika hebben zich tot i gevolg van een fundamenteel wantrc principiële tegenstelling tussen demo. De min of meer verzoenende taal rteagan en Tsjernenko wordt gesprc sente detente. Reagan zwaait (aarze de Amerikaanse kiezers niet gecha dentskandidaat, die met atoombomrr de NAVO-bondgenoten niet nog mee i sjernenko en de zijnen zullen intuss< DerT dat het terugkeren naar de ond verkieslijker is dan het Russische vo oen voor de geweldige financiële last penmgswedloop. Het zal het Kremlin dat de harde lijn van de laatste maant steeds meer verzet oproept. De Amerikaanse economie mag d nussische, Reagan moet er zich van yenoten niet ongestraft nog eens vie ijSstekort en een hoge rente kan waarin de rijken rijker en de armen uur aan sociale tegenstellingen te yeiden dus overwegingen van finan e bewapeningswedloop af te remmt enen zouden besluiten de kernwapf Presidentsverkiezingen - te hervattei gelijksoortige motieven, allen te DiPa' 9egeven en het feit dat wapen ter e,materie is maakt het hoogst on u9keer naar Genève op korte terr 'wacht kunnen worden. Het is ver; ejculeren. We zullen er voorlopig te hetKeVe de verbin<ding kan herstelli vim !;rem|in. Dat is de eerste voorwa ooit wi' over de brede kloof van ft i nog eens de brug van vreedzami nen worden.

de Stem | 1984 | | pagina 2