en- SKW ers Voortbestaan sportclub gehandicapten bedreigd Academische zitting rond herdenking Willem Van Oranje VOOR N TIENTJE Beperken kamperen bij boer schadelijk Enkel herdenking bevrijding in Aardenburg/Eede Eén vereniging voor W-Z- Vlaanderen ter discussie IGINA ZEELAND 3 VAN ZEELAND Filmdag in Sas van Gent feer busreizen [it-West naar oncert België Plaatselijk nieuws Breskens hoofdplaat OP 19 EN 30 OKTOBER In Abdij complex Middelburg markten Fokveedag WPN in Nieuwvliet TE WEINIG ANIMO VOOR DWG Perspectieven Successen Contacten ZEEUWSE VERENIGING: Radiozender klaagt over politie Goes FNV-avond sociale zekerheid ilden) en vertrouwt mede jiardoor op veel medewer- fng en belangstelling bij dè Iganisatie van de avonden. J Het programma luidt a)s (bigt. Op zaterdag 20 oktober Isco te Westdorpe, vrijdag 26 Tctober mode te Sas van Gent Jiterdag 3 november disco te jhilippine, zaterdag 10 no- ember filmavond te West- prpe, zaterdag 17 november Jsco te Sas van Gent, vrijdag november brommerteeh- tek te Philippine, vrijdag 30 November disco te Westdorpe aterdag 8 december haarver- brging te Sas van Gent, vrij. lag 14 december disco te Phi. Ippine, vrijdag 21 december ■lm te Westdorpe, vrijdag 28 lecember disco te Sas van lent en zaterdag 5 januari koe organiseren we een fuif Philippine. prtNDERDAG 18 OKTOBER 1984 T20 PAGINA ZEELAND 4 Plaatselijk nieuws eerste helft van de wintercom petitie. Uitslagen: A-groep: 1. echtpaar Lichteveld, 2. heren Meeuwsen-Risseeuw, 3. heren Sandrini-Visser. B-groep: 1. mevrouw Olijslager-de heer Geene, 2. dames De Jong-Wil- lemstein, 3. echtpaar Hoogen- boom. C-groep: 1. echtpaar Dees, 2. echtpaar D. Hamelink, 3. mevrouw Timmermans-de heer Verschelling. Bridge - Leden van bridgeclub Emergo speelden in hotel De Milliano de zesde wedstrijd van de wintercompetitie. Uit slagen: A-groep: 1. mevrouw Biesbroeck-de heer Van Dijk, 2. dames Borm-Visser, 3. echt paar Den Haan. SKW - Vandaag, donderdag 18 oktober, wordt in verenigings gebouw Concordia een bijeen komst gehouden van de Stich ting Sociaal Kultureel Werk. Tijdens de bijeenkomst, die om twee uur begint, worden de activiteiten van de drie woonkerken Sas van Gent, Philippine en Westdorpe tot begin januari 1985 onder de loep genomen. De leiding van de diverse jeugdgroepen heeft weer grootse plannen voor de toekomst. De filmdag maakt deel uit van de herfstvakantie activiteiten van het SKW. Overigens start het SKW in de Sasse kernen weer met tieneractiviteiten. Za terdag 20 oktober is in het kader hiervan in de kelder van Concordia te Westdor pe disco voor de tieners. Deze begint om 19.30 uur en duurt tot ongeveer half elf. Wisselend tussen de drie kernen, Sas van Gent, Westdorpe en Philippine is er dan wekelijks een acti viteit met een keer in de veertien dagen disco. Ver der staan films en thema avonden op het program ma voor de jeugd. Een vol ledig programma met data is beschikbaar bij het SKW. fireernaai in pvember yan onze correspondente OOSTBURG - De stichting rit yvest-Zeeuwsch-Vlaande- ,tn verzorgt in november Lr twee busreizen naar con- „rten in België. Het gaat om uitvoeringen van het vioolcon- „rt van Brahms en van de operette Der Bettelstudent. jiet vioolconcert wordt za- £r(jag 10 november uitge- IOerd in het Paleis voor Scho ol, Kusten te Brussel en ge volgd door het symfonisch ge licht Also sprach Zarathustra. je trip naar Brussel omvat pk nog een rondreis door die en een bezoek aan het (luseum voor Schone Kun- 28 november wordt een logeheten woensdagmiddag- ïis gemaakt naar Gent, waar 3 de plaatselijke Opera een uitvoering wordt gegeven van ie operette Der Bettelstudent. Be busreis wordt door de lichting verzorgd in samen werking met Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Er is een groot aantal plaat- n gereserveerd. Behalve 65- plussers kunnen ook andere lelangstellenden zich aanmel- len voor deze trip. De bus zal dan ook de meeste kernen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen landoen, alvorens naar Gent terijden. Voor verdere inlichtingen jopgaven kan men dagelijks tussen 10.00 en 12.00 bellen met het sociaal-cultureel centrum Hoekzak te Oostburg, 1-3377. (ADVERTENTIE) Si EN LAS METAGAGAS Depot Breda (076) 131427 Aardenburg Puntenschieting - Uitslag eer ste puntenschieting op de lig- i wippen voor het kam pioenschap 1984-1985: hoge vo gel: G. de Vriend; zij vogelsW. Scheele en H. Geernaert; grootste anatal (4): H. Geer naert. G. de Vriend, F. Rieteco, Houg en A. Worst. Stand kampioenschap: 1. G. de Vriend 9 punten, 2. H. Geer naert 7,3. Th. Lampaert 6, 4. J. ie Clerck 5 punten. Uitslag eerste klepschieting: 1. Th. Lampaert, 2. J. Cattoor en J. van de Voorde. Zeekrab - Aan de zevende ïlubwedstrijd van de hengel- portvereniging De Zeekrab namen 50 vissers deel. Er was iprake van een redelijke vangst. Uitslag: 1. J. van de take, 2. W. de Groot, 3. A. de lauwe, 4. E. van Muiken, 5. J. ,n. Bij de junioren werd 1 Robijn winnaar. Zaterdag !0 oktober is in clublokaal het Zonneke de kampioensavond. De prijsuitreiking voor de ju nioren begint om 19.00 uur, terwijl om 19.45 uur de senio ren in het zonnetje worden ge rei. Na de prijsuitreiking is er - Aan de zevende ïlubwedstrijd van de hengel- sportvereniging De Schelde namen 22 vissers deel. Het ge wicht aan gevangen vis be- ruim 2 kilogram. Uit- 1. P. van der Lijke (ju- »W),2. P. Ocké, 3. C. Dijl, 4. M. "erherbrugge, 5. B. de Poorter. frijdag 19 oktober is in Het 'apen van Zeeland de kam- noensavond. De prijsuitrei- begint om 19.30 uur, waarna een bingo wordt ge- randen. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Aarden burg is de enige gemeente in Zeeuwsch-Vlaanderen waar de herdenking van de be vrijding - veertig jaar gele den - op een meer dan mar ginale manier wordt aange pakt. Vrijdag 19 oktober wor den herdenkingen gehouden in Aardenburg en Eede, ter wijl in dit laatste dorp op 30 oktober ook nog een monu ment wordt onthuld ter na gedachtenis aan de Canade se bevrijders. Morgen, de dag dat veer tig jaar geleden Aardenburg en Eede werden bevrijd, zul len in beide plaatsen de klokken luiden en de vlag gen worden uitgestoken. Bij het monument te Eede, dat de plaats aangeeft waar ko ningin Wilhelmina in maart 1945 na vijf jaar afwezigheid weer voor het eerst Neder landse bodem betrad, zal burgemeester W. Lockefeer om 15.30 uur een gedenk steen onthullen met daarop de namen van alle Aarden- burgse burger-slachtoffers uit de periode 1940-1945. Om 16.00 uur begint in de St. Baafskepk een herden kingsplechtigheid, tijdens welke het woord wordt ge voerd door burgemeester Lockefeer, gemeentesecreta ris G. van Vooren en oud verzetsman G. Claeys. Deze laatste opent dan ook de ex positie 'Verzet en vervolging 1933-Nu' in de KerK en net gemeentemuseum. Dinsdag 30 oktober wordt op het pleintje bij het Wil- helmina-monument te Eede een bevrijdings-gedenkte- ken onthuld ter ere van de Canadezen. Dit gebeurt in aanwezigheid van Canadese veteranen, die aan het Leo- poldkanaal hebben gevoch ten en van in Duitsland ge legerde Canadese militairen, waaronder een formatie 'pi pes and drums'. De herdenking begint om 9.30 uur in de Hof van Eede, waarna men zich een half uur later in gezelschap van de Canadezen naar het mo nument begeeft, waar de vlaggen van beide landen zullen worden gehesen. Het plein bij de monumenten zal dan ook voor het eerst zijn opgesierd met een zogeheten bren-carrier, een soort pant serwagen waarmee de Ca nadezen in 1944 Aardenburg binnenrukten. Geen opheffing van plaatselijke VYYV Van een onzer verslaggevers OOSTBURG/SLUIS/AARDENBURG - Het uitbreiden en verbeteren van de toeristische serviceverlening in West-Zeeuwsch-Vlaande ren dient niet te worden gezocht in het ophef fen van de plaatselijke VVV's en het stichten van één vereniging voor deze streek. wordt hier en daar betwijfeld. Momenteel zijn bij de plaatse lijke WV's veel vrijwilligers die zich op alle mogelijke en onmogelijke tijden willen in zetten voor hun eigen WV. Dat zou straks misschien met betaalde krachten moeten ge beuren. „Het moment dat Oostburg heeft gekozen om met de sa menvoegingsplannen naar buiten te treden is ongelukkig gekozen. De streek-WV's Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn in moeizame onderhandelingen om te ko men tot een fusie. Op de twee de plaats wordt door het orga nisatiebureau Bos Co te Utrecht gewerkt aan een rap port over herziening van de structuur van de Provinciale VVV. Een rapport waarin ook aandacht wordt besteed aan de positie van plaatselijke en streek-WV's. Vooralsnog wil men vooral in Sluis wachten op dit rapport dat voor 1 no vember wordt uitgebracht", aldus de Sluise WV. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De herdenking van Willem van Oranje staat centraal tijdens een academische zitting, zaterdagmiddag 27 oktober in het Abdijcomplex in Middelburg. Prof. dr. M. Baelde zal dan spreken over 'Willem van Oranje, een staatsman in de zestiende-eeuwse Nederlan den'. De zitting wordt georgani seerd door de werkgroep Graafschap Vlaanderen van het Algemeen Nederlands Verbond, een organisatie die zich inspant voor integratie van de Nederlandse taal- en cultuurgemeenschap in Ne derland en Vlaanderen. Men rekent op een zo grote belangstelling dat ervan is af gezien de zitting in de Zeeuw se statenzaal te laten plaats hebben. Men wijkt nu uit naar de koorkerk, eveneens in het Abdij complex, die meer ruim te biedt. Men rekent op 300 tot 400 bezoekers. De bijeenkomst wordt offi cieel geopend door de Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boertien. Prof. dr. H. Fayat, algemeen voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond, zal verder een korte inleiding houden over de 'inte gratie Nederland-Vlaande ren'. Er zijn muzikale inter mezzo's op piano en cello. Bij de zitting zijn ook nog enkele andere organisaties be trokken: het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, de Belgisch- Nederlandse Vereniging-afde ling Zeeland en de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. De zitting begint om 14.30 uur. Bezoekers uit Belgisch en Frans Vlaanderen kunnen in de ochtenduren een bezoek brengen aan het Zeeuws Mu seum en het Rijksarchief. SNIJ EN LAS METAGAGAS ü!POtGeertruidenberR (01621) 13900 Nodig is versterking van het secretariaat van de streek- VW. Dat kan door dit secre tariaat onder te brengen bij een der plaatselijke WV's die een vaste kantoorbezetting hebben. Zodoende kan dit kantoor als een centraal per manent bezet informatiekan toor dienen. Dit is de mening van de Sluise VW-man A. van Beij- sterveldt, die al talloze jaren zowel plaatselijk als regionaal en provinciaal bij het VVV- wezen is betrokken. Zoals bekend overweegt het Oostburgse gemeentebestuur een rigoureuze opruiming on der de plaatselijke WV's in de streek, waarvan er zeven werkzaam zijn binnen het ge bied van deze gemeente. Het liefst zien de wethouders J. Thomaes en A. de Feijter één VVV voor geheel West- Zeeuwsch-Vlaanderen, met als vaste 'informatiepunten' Breskens, Cadzand en Sluis. „Het is nog maar de vraag of de verenigingen in Aarden burg, Sluis en Retranchement zich zomaar naar de slacht bank willen laten voeren", zo zei een woordvoerder namens deze drie. Het wordt de gemeente Oostburg overigens kwalijk genomen dat de laatste tijd herhaaldelijk berichten over opheffing/samenvoeging van plaatselijke VVV's verschij nen terwijl deze kwestie nau welijks of niet is aangeroerd in de vergaderingen van de Streek-VW, waarvan Oost burg sinds 1972 ook deel uit maakt. Verschillende VW's vrezen overigens terugloop van leden bij de nu autonoom opereren de verenigingen. „Men wil wel betalen aan een vereniging die plaatselijke activiteiten ont wikkelt maar niet aan een streekorganisatie die met be taalde krachten gaat werken en waarvan men plaatselijk weinig merkt. Een kortzichtig en misschien chauvinistisch standpunt maar het is wel reëel hiermee rekening te hou den", is de mening van de Oostburgse VVV-voorzitter R. van der Helm. Hij kan overi gens begrijpen dat de gemeen te orde op VW-zaken wil stellen. „Ze pompen tenslotte per j aar 65 mille in die WV's". Of centralisatie van het VW-wezen zal uitmonden in een betere service-verlening (ADVERTENTIES) BECHT MANAGEMENT SYSTEMEN (B.M.S.) Marketing en organisatie adviezen. Maak een vrijblijvende afspraak. 01641-3041 TERNEUZEN - Veiling: Per stuk: bloemkool A 125-162; A2 63-141; B2 84; afw. 31. Per bos: selderij 71-78; peterselie 74-82; kervel 53. Per kg: boerenkool 19-33; breekpeen 20-21; prei 44-55; savoye kool 50-54; rode kool 24-31; spitskool 40-46; spruiten 34-98; kassnijbonen 1 490-530; 2 250; Deense witte kool 13-20; witlof A 460-490; asperges 290-310; ramme nas 35; tomaten (per 6 kg) A2 450- 600; B2 400-480; BB 430; C2 410-450; vleestomaten A 890; BB 940. AMSTERDAM - Aardappelter- mij nmarkt - In Bintje 50 mm wer den 4 contracten verhandeld voor levering november bij een prijs van f 20,20 per 100 kg en voor leve ring april 530 contracten tegen f 23,00 tot f 22,30. De stemming was voor november kalm en april goed prijshoudend. GOES, 16 oktober - Sla natuur st. kil b 0,80. Glas tomaten kg kil b 0,62-0,67, a 0,65. Krul andijvie kil a 0,25-0,26. Andijvie kg kil a 0,25- 0,28. Andijvie kg kil a 0,25-0,28, kl2 a 0,25. Bloemkool st. kl2 gr 0,23-1,60. Boerenkool kil gs 0,43-0,47. Bos- peen natuur kil 1,15. Spruiten on- geschoond kl2 a 0,84-1,00. Snijbo nen glas kg kil fn 5,70. Sperciebo- nen kg kil fn 2,90, kl2 fn 2,40-2,70. Prei kg kil a 0,51-0,66, kl2 a 0,52. Rode kool kg kil b 0,17, a 0,28, kl2 a 0,18. Savooie kool geel kg kl2 b 0,08. Savooie kool groen kg kil a 0,22- 0,38. Winterpeen kil 20 0,27. Uien kg kil bo 0,21. Knolselderij met blad st. kil 10 0,27-0,37. Ijsberg sla natuur kil 0,29. Retich st. zonder blad kl2 70 0,02. Cox Orange Pippin kil 80/90 1,80, 65/70 1,11, kl2 70/80 1,46-1,63, 60/65 0,67-0,79, 55/60 0,28. Elstar kl2 70/80 1,85, 60/65 0,55. Goudrenet kil 75/85 0,51. James Grieve kil 80/90 0,46. Conference kl2 65/75 0,84. Bonne Louise kl2 55/60 0,38. Doyenne du Cornice kl2 70/80 1,48. Late aardappelen kil mi 0,32, kr 0,16, bo 0,31, kl2 bo 0,32. (ADVERTENTIE) SNIJ EN LAS METAGAGAS Depot Oosterhout (01620) 54556 OOSTBURG - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de fokvereniging Warmbloed Paarden Nederland (WPN) houdt zaterdag 3 november een fokveedag in manege Rie- mens in Nieuwvliet. De afdeling herdenkt dit jaar zijn vijftienjarig bestaan, reden - waarom extra-prijzen voor deze dag zijn beschikbaar gesteld. De keuringen begin nen 's morgens om 10.00 uur. Rond 17.00 hoopt men met de prijsuitreikingen te kunnen beginnen. Frits Staal .Alleen nieuwe leden kunnen DWG nog redden Simon van der Lijke. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM Van onze correspondent SLUIS - De gehandicapten sportvereniging DWG (Door Wilskracht Gesterkt), hoofdzakelijk actief in West-Zeeuwsch-Vlaande ren, lijkt op sterven na dood. „Het voortbestaan is in gevaar, we overwegen zelfs om de vereniging op te doe ken", aldus bestuurslid Frits Staal uit Sluis. „Alleen nieu we leden en nieuwe initia tieven kunnen DWG nog redden". Twaalf jaar geleden be gon DWG met twaalf leden. Via de gemeente Oostburg kreeg men de mogelijkheid iedere zaterdag een uur te zwemmen in De Veerhoek. Aanvankelijk was de animo zeer groot. Later bleef er op den duur maar één zwem mer meer over. En op je eentje in een zwembad ronddobberen is niet plezie rig. Op woensdagavond werd de sporthal beschikbaar ge steld voor basketbal, tafel tennis en andere sporten. In de loop der jaren bleken echter alleen Simon van der Lijke en Frits Staal als ac tieve leden over te blijven. DWG beschikte toen nog wel over een volledig bestuur. Door verhuizingen en te rugloop van de animo werd het aantal activiteiten steeds minder. „Daarom hebben we overwogen om de zaak maar te stoppen. Een vereniging alleen maar op papier heeft weinig nut", vervolgt Frits Staal, zelf zeer actief rol stoelbasketballer. Misschien is er nog een laatste strohalm waar DWG zich aan kan vasthouden. In de Kanaalzone worden po gingen ondernomen een sportvereniging voor gehan dicapten op te richten. Hoe dat zal aflopen is nu nog niet bekend, maar wellicht dat een verregaande samenwer king tot de mogelijkheden behoort. Anders ziet het er maar somber uit voor DWG. Dat er in de gehandicap tensport sportieve perspec tieven zitten blijkt uit de sportcarrière van Simon van der Lijke en Frits Staal. „Acht jaar geleden zijn Si mon en ik lid te geworden van het Brugse St. Jan. Een vereniging voor gehandi captensport met verschil lende onderdelen zoals ge wichtheffen, rolstoelbasket ball", zegt Staal. De contacten met St. Jan kwamen kwamen tot stand na een demonstratiewed strijd in sporthal De Veer hoek te Oostburg. „Het duurt zeker twee jaar voor dat je een definitieve basis plaats hebt verworven", al dus de 37-jarige Staal. „Tweemaal per week trai nen en de prestatiedrang werd steeds groter". De successen bleven niet uit. De Zeeuws-Vlamingen werden met St. Jan Belgisch kampioen en bekerwinnaar. Hierdoor konden ze ook op Europees niveau uitkomen. Door de prestaties kwamen Staal en Van der Lijke niet alleen uit in cupwedstrijden, ook werd Europa doorge trokken om toernooien te spelen. Frankrijk, Duits land, Engeland en Zweden werden bezocht. Twee we ken geleden was St. Jan erg sterk op een toernooi in Ita lië. De Belgische pers maak te er gewag van. De kosten voor deze sport beoefening vallen overigens niet mee. Staal: „We hebben een eigen busje voor vervoer naar de wedstrijden, die ieder weekend worden afge werkt in geheel België. Rol stoelbasketbal is een dure sport door de hoge vervoers kosten. Hoewel St. Jan sub sidie krijgt komen de kosten grotendeels voor rekening van de spelers". „Maar", zo vervolgt hij, „sportbeoefening is goed voor de sociale contacten en ontspanning. Het is opval lend dat alle jongens die aan gehandicaptensport deelne men maatschappelijke geen problemen hebben. Het zou daarom gewoon zonde zijn als DWG verdween. Een maal weg is weg. Mogelijk heden zijn er genoeg in de gehandicaptensport; ieder een krijgt de mogelijkheden om zijn of haar geliefkoosde sport te beoefenen". Belangstellenden kunnen kontakt opnemen met Frits Staal, St. Pieterstraat 25 te Sluis (01178-2073). Misschien komt er dan een nieuwe naam voor DWG in het ver schiet: Door Wilskracht Ge bleven Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het beper ken van het aantal kam peerplaatsen bij de boer schaadt toeristische belan gen en maakt inbreuk op de goede samenwerking tussen gemeenten en ex ploitanten van tijdelijke kanipeerterreintjes. Dat standpunt heeft de Vereniging Kamperen bij de Boer in Zeeland in een brief aan de vaste Kamer commissie voor Landbouw verwoord. Volgens de ver eniging moet de Kamer alsnog een wijziging van wet tegenhouden, waarin maximaal vijf standplaat sen per boerderij toege staan worden. De vereniging meldt dat er op verschillende plaat sen in Zeeland het afgelo pen jaar soms wel tot vijf tien plaatsen per boerderij vergeven werden en dat daarover nooit enige wanklank gehoord is. Vol gens de briefschrijvers is dit 'vrije' kamperen een ef fectieve methode gebleken om het in Zeeland jaarlijks nijpende tekort aan kam peerterreinen te bestrij den. Bovendien is het 'wilde' kamperen erdoor fors te ruggelopen, terwijl ook de boeren aan de kampeer ders een welkome bron van inkomsten hebben. Ook zou er een economi sche uitstraling voor de in de nabijheid gelegen dor pen zijn. Tot slot stelt de vereniging dat de kam- peerterreintjes zelfs een landschappelijke aanwinst vormen. GOES - De mensen van de il legale Goese radiozender Di- xicana, onlangs door de Goese politie uit de lucht gehaald, dienen een aanklacht in tegen de gemeentepolitie vanwege de behandeling die hen op het politiebureau te beurt zou zijn gevallen. Vooral het opsluiten in een cel van de 21-jarige A. Feytel, die vrijwillig zou zijn meege gaan om vragen te beantwoor den, is de radio-amateurs te gen de borst gestuit. De Goese advocate mr. C. Bouvy is ingeschakeld. Zij is van mening dat de handels wijze van de politie in deze zaak, hoewel formeel wel juist, niet als 'fatsoenlijk' omschre ven kan worden. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De FNV-afde- ling West-Zeeuwsch-Vlaan- deren houdt vrijdag 26 oktober een thema-avond over sociale zekerheden in café Victory aan de Markt te Oostburg. In samenwerking met de FNV-werkgroep Uitkerings gerechtigden zal een video worden vertoond over het Jor- daan-oproer in 1934. „Verschilt het overheidsbe leid van nu veel met dat van 1934?", vraagt de FNV zich af. Het is de bedoeling daarover uitgebreid te praten tijdens de thema-avond, die zal worden geleid door FNV-beleidsmede- werker Nico Ruiter. De bij eenkomst begint om 19.45 uur.

de Stem | 1984 | | pagina 17