an de 99 ssaris woïtlen? ie maar ïiste partij Najaar '74 nog slechter voor bietenbouwers Echtpaar Allefs wint Sterrit V ossenrijders Hans de Ruijter op de thee bij Beatrix Veel jeugd in Goes Blauwborst rukt op in O-Z-Vlaanderen kt er soms uitziet. fEL PROCEDURE TEGEN OEKAZE DEN HAAG MOGELIJK IWDERBOEKENWEEK: ERKENNING VOOR AXELSE KUNSTSCHILDER Nu al circa honderd paartjes vorm vari 'gekte' zoals :s anders dan een korte Teveel signalen ineens, last van. est te leven...als de om- ageert Le is niet zo gek als 't er >ij. U krijgt 'm thuis ge- 706(9-12 uur). SIRE CAMPAGNE EINDIGDE IN JANUARI ij TVOSKE il Hulst I VAN DUYSE-MAHU Axel Hulst Kloosterzande Koewacht Nieuw-Namen Koffieconcert St. Jansteen komen. Alle Metro modellen zijnni luitgerust met een gelaagde vor» Tuit en veiligheidswielen en ban' 'den, welke laatsten ervoor z<w dat ook met een lekke band S redelijk doorgereden kan word» haar een veilige reparatlepiaats lïen opzichte van de eerste Metro' lis er veel meer isolatie *- J waardoor ander geluid het interiey I binnendringt. In het interieur is 1 nogal wat veranderd om het com. ■fort te verbeteren zoals nieuwi Tstoelen met betere zitting Rugleuning, betere steun en nieu ve hoofdsteunen. Verder nieuwj rolgordels met een unieke ophan ■ging. Betere plaatsing stuurwiel nieuwe beter geplaatste beek ningshefbomen, schakelaars ed |Een betere zijruitontwaseming, Falie modellen standaard uitklapba re zijruiten, betere hoedeplank er I betere zonnekleppen met meer I mogelijkheden. En tot slot meer I voorzieningen op de goedkopere I modellen zoals rembekrachtiger I achterruitwisser en sproeier, ach. I terruitverwarming, mistachter- 1 lichten en achteruitrijlampen, por Herbakken en rijkere en smaakvol lere interieuraankleding. I gedragen - zelfs als de auto volle- dig beladen is. De bestuurder wordt derhalve nooit onaange- 1 naam verrast door veranderingen in het gedrag van de auto bij hei vervoeren van verschillende ladin gen. De inwendige veiligheid behoort tot de beste in zijn klasse. Dit wordt aangetoond door onderzoeken van ongevallen. De carrosserie is nu volkomen gewijzigd vanaf de mid delste dakstijl tot de achterbumper. Dit heeft het mogelijk gemaakt de bagageruimte tot 617 dm3 te ver groten. Met neergeklapte achter bank neemt de inhoud van de laad ruimte toe tot 1.5 m3, Het nieuwe achterstuk kan ook een grotere brandstoftank bergen - 63 liter vergeleken met 58 liter bij de 99. De Saab-90 wordt uitsluitend gefabriceerd als een tweedeurs Sedan en wordt aangedreven door de beproefde Saab twee titer motor met enkele carburator die 100 DIN pk(73 kW) ontwikkelt. De vijf ver snellingsbak heeft iets lagere over brengingsverhoudingen dan voor heen het geval was, zodat de auto zowel zuinig als sportief kan wor den bereden. Een voorspoiler is standaard aangebracht op Saab-90 hetgeen de auto sportiever aanzien geeft. De basis uitrusting van de Saab-90 heelt een hoge standaard. De veilig- heidskenmerken zijn onder meer 3 veiligheidsriemen voor de passa giers achterin, buitenspiegels aan beide kanten die van binnenuit kunnen worden versteld, wissers op de koplampen, koplampen die samen met de ontsteking automa tisch worden uitgeschakeld en elektrisch verwarmde bestuurders stoel. De Saab-90 Is standaard uitge rust met laagproflel banden mei een lage rolweerstand hetgeen tot het lage brandstofverbruik bij draagt. Deze uitvoering Is ook ven een voorspoiler voorzien die de luchtweerstand bij hoge snelheden vermindert. Als extra kan op dit model een schuifdak worden verd. ng met de Stichting Ideele Reclame ONDERDAG 18 OKTOBER 1984 DEQTJgnM VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 Geen beroep tegen sluiten ziekenhuis Van een onzer verslaggevers HULST - Er is vrijwel zeker geen beroep mo- ,elijk tegen het door Provinciale Staten vast gestelde regio-advies, dat inhoudt dat het Hul ster ziekenhuis wordt opgedoekt. Hoewel de advocaat, door het ziekenhuis in de arm genomen, er nog niet helemaal 'uit' is, lijkt het volgens secretaris F. Franken zo goed als zeker dat er geen be roep kan worden aangetekend. pat kan in elk geval wel te en een eventueel besluit van staatssecretaris om een rocedure in gang te zetten oor de sluiting van het Hui ler ziekenhuis. Als dat ge- eiirt, is het ziekenhuisbe- luur, en ook het gemeentebe- ïuur, vast van plan dat be- [uitvia een beroepsprocedure ian te vechten. Tot het zover kan er dus weinig actie Kirden ondernomen. Inmiddels heeft de Onder- lemingsraad van het Hulster iiskenhuis het bestuur ge- jd te proberen de in het ilop geraakte onderhandelin- ien over een fusie tussen de leeuwsvlaamse ziekenhuizen ïecr op te starten. Zoals he iend is de bestuursraad die joh daarmee bezighield, 'ont- loft'. De OR komt nu met een Morstel een stuurgroep in het eren te roepen die nauwere samenwerking moet gaan be laderen die uiteindelijk re- sulteert in een fusie. In de stuurgroep zouden van ieder ziekenhuis een bestuurslid, een directielid en een OR-lid zitting moeten nemen. Buitenspel Er is de Hulster OR alles aan gelegen dat die fusie er zo snel mogelijk komt. „Als het ziekenhuis dicht gaat en er is nog geen ziekenhuisgroep", meent OR-secretaris W. Schauwaert, „dan staat het Hulster personeel buitenspel". De kwestie rond openhouden of sluiting van Hulst speelt voor de OR een ondergeschik te rol. „Voor ons komen de be langen van het personeel op de eerste plaats". Intussen heeft de Abva/Ka- bo nog geen resultaat geboekt met de pogingen de onderne mingsraden van de Zeeuws- vlaamse ziekenhuizen weer samen om de tafel te krijgen. Dat is tot nu toe slechts één keer gelukt, maar bij een vol gende afspraak liet de Ka naalzone het afweten met de mededeling geen boodschap te hebben aan de problemen in Hulst. Van onze correspondent GOES - De Kinderboeken week zit er bijna op. Hoewel ie week officieel tot 20 oktober voortduurt, houden de Beve- en Zeeuwsvlaamse bi bliotheken vandaag hun laat ste activiteiten. Gisteren waren de f eestelij- kiheden vooral gericht op de jongere kinderen tot ongeveer icven jaar. Een van de hoogte- lunten in het programma-as sortiment van de bibliotheken «as de toneeluitvoering van )e nieuwe kleren van de Kei ler in de openbare bibliotheek nGoes. Bijna honderd kinde en vermaakten zich ópper- lest bij het sprookje, opge- 'oerd door Sjaak Vereist. Op diverse plaatsen werd er voor lezen en werden er dia's 'ertoond van prentenboeken voor kleuters en eersteklas sers. h Kloosterzande was het !r8 gezellig. Na het voorlezen «erden de kinderen aan het 'erk gezet. Zij moesten een zelfportret tekenen, hetgeen ®tele originele ontwerpen Jpleverde. De openbare bibliotheek meldde een gemiddelde opkomst, maar daar wordt re gelmatig voorgelezen, zodat er geen sprake was van een spe ciale attractie. De Axelse jeugd kan nog volop meedoen met het leesprogramma Lees en lach. De bedoeling hiervan is dat kinderen een aantal geselec teerde humoristische jeugdro mans lezen, en daarvan een boekbespreking maken. Die boekbespreking moet op een viltje worden geschreven, die in de bilbiotheek worden op gehangen, zodat kinderen van elkaar kunnen lezen hoe zij de boeken beoordelen. Wanneer er vijf boeken zijn gelezen en beoordeeld, ontvangt de deel nemer een aardige attractie. Vandaag eindigen de kin- derboekenweek-programma's in Zeeuwsch-Vlaanderen. De openbare bibliotheek Kloos terzande verwacht veel van de spelmiddag, die zij organise ren voor tweede tot en met zesde klassers vanaf 13.30 uur. De spelmiddag staat in het teken van het beroep en er wachten de kinderen een aan tal aardige verrassingen. In Hulst zijn de kleuters en eer- teklassers om 10.00 uur wel kom in de bibliotheek om het slot van de kinderboekenweek mee te vieren. Van een onzer verslaggevers SAS Van GENT/BREDA - Bietenrooiend Zuidwest-Nederland ?an steen en been klagen over het kletsnatte najaar van '14, Jaar geleden was het allemaal nog veel erger, zo blijkt uit bericht in het gisteren verschenen maandblad van Suiker we over voorgaande campagnes. 1974 is een van de beruchtste mensenheugenis niet was campagnes geweest. In Zuid- voorgekomen. Er was maar af ^-Nederland viel in de en toe een droge dag. Op 10 no- zoveel regen als sinds ^ADVERTENTIE) Calé-Restaurant Bierkaaistraat 8 Tel. 011<10-13<14'1 "cl adres voor uw (amiliedi- cfs. kolfietafels enz. Gerc- "wwiccrdc keuken, aparte 'Til aanwezig. Reserveren TOIig voor ii en voor ons. beuken open van 12 tot 2t Dinsdags gesloten vember moest nog vijftig pro cent van de bieten worden ge rooid, en op 1 december nog vijftien procent. Van enige vorst was geen sprake, zelfs niet in januari, toen op de tiende de laatste bieten wer den verwerkt. Maar nu is het droog, en er wordt met man en macht ge werkt om zo veel mogelijk bie ten van het veld te krijgen. „We kunnen voorlopig weer vooruit", aldus Suiker Unie directeur Luitjens. Volgens de directeur van Suiker Unie zal het er om houden of er nog net voor de kerst een punt achter de campagne '84 gezet kan worden en of dan de laatste fabriek schoongemaakt is. Van onze correspondent HULST - Het echtpaar Allefs uit St-Jansteen is winnaar geworden van de door de RC De Vossenrijders gehouden Sterrit, een oriëntatierit voor automobilisten, gereden in de gemeente Hulst en meetellend voor het clubkampioenschap 1984. De Steense eüipe liep 90 strafpunten op. Eveneens met 90 strafpun ten klasseeren zich als tweede J. Vink en A. Lenos uit Axel. De verdere uitslag in de A- klas is als volgt: 3. G. en I. Vonck, St.-Gillis Waas 150; 4. J. Kolijn (solo), Terneuzen 150; 5. echtpaar De Loos, Terneu zen 180 strafpunten. B-klas: 1. J. Klaassen/P. Drabbe, Terneuzen 330; 2. da mes Geerinck-Van Hoecke, Stekene 345; 3. Koeman-Freij- hof, Hulst 450; 4. equipe Lu- casse-Lucasse, Zuiddorpe 456; 5. echtpaar De Grave, Terneu zen 471 strafpunten. De toerklas werd gewonnen door A. Pielaet/A. Verstraeten uit Oostburg met 249 straf punten voor E. en W. de Munck uit Terneuzen die 300 strafpunten opliepen. Na af loop werden in café De Ster te Hulst de prijzen uitgereikt. Hans de Ruijter .Ik ben niet iemand die landschapjes schildert. „Aan de ene kant is het natuurlijk erg jammer dat dat geld aan je neus voorbij gaat, maar het is op zich al een hele eer dat je werk tot het beste van Nederland behoort", vindt Hans die vorige week vrijdag bij de be kendmaking van de winnaars werd voorgesteld aan Hare Majesteit de Koningin. „Een stijve bedoening hoor", her innert Hans zich. Het is de tweede keer dat hij aan een prijzenfestival meedoet. „De eerste keer werd het helemaal niets. En dan dit". De waarde van die uitnodiging schat hij hoog. „Het is hetzelfde als een ama teurvoetballer die door een profclub gevraagd wordt om een proefwed- strijd te komen spelen. Zo moet je dat zien". De uitverkorenen, die tot 21 okto ber in het Koninklijk Paleis mogen exposeren, hebben reden om trots te zijn. De jury, waarin de kunstenaars Armando, Klaas Gubbels, Paul Pan- huysen en Toon Verhoef en de mu seum-medewerkers Jaap Bremer, Ellen Joosten en voorzitter Rini Dip- pel, hoofdconservator van het Am sterdams Stedelijk Museum, consta teerde in tegenstelling tot vorige ja ren een duidelijke opleving onder schilderend Nederland. Merkte de jury in 1982 nog sarcastisch op 'dat bij veel inzenders het eigen kritisch vermogen niet voldoende ontwikkeld is', nu vermeldt het juryrapport: „Het gemiddelde is niet laag, maar uitschieters blijven schaars". Het plekje in het paleis, „kijk daar hang ik", wijst Hans op een over zichtsfoto van de expositie, opent voor Hans nog weinig deuren, maar de kans daarop is aanzienlijk toege nomen. „Het is nu eenmaal zo dat de meeste prijswinnaars goed terecht komen". De groep in het kielzog pro- Door Frank Deij AXEL - In het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam hangt een 'De Ruijter'. Het werk van de 25-jarige kunstschilder uit Axel, en dat van 42 col lega's, werd vorige week door de jury van het instituut van de Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst uit een aanbod van 1314 schilderijen geko zen als het beste van wat jonge Nederlandse schilders anno 1984 te bieden hebben. Zes van hen (elk jaar worden maximaal zes kunstenaars onder de 35 jaar bekroond), waaronder niet Hans de Ruijter, kregen vorige week vrijdag door koningin Beatrix 5000 gulden in het handje gestopt. De prijs geldt als de grote aanmoedigingsprijs voor jonge schilders. Overigens, wie door de strenge selectie van de jury heenkomt maakt so wieso een goede kans naam te maken in de Nederlandse schilderwereld. Hans de Ruijter was de enige Zeeuw die dat redde. Een prestatie. fiteert daar ook van. „De schilders- wereld is klein en blijft klein. En als ze eenmaal je naam kennen heb je een redelijke kans om door te bre ken", zegt Hans. En geeft ruiterlijk toe dat contacten en kruiwagens ook in het schilderswereldje onontbeer lijk zijn. Investeren Met die eervolle vermelding op zak hoopt Hans, die zijn brood met schilderen wil verdienen, nu bij het ministerie van WVC eerder in aan merking te komen voor een startsub sidie voor jonge kunstenaars. Na de afschaffing van de BKR regeling vrijwel de enige mogelijkheid voor kunstenaars om nog aan subsidie gelden te komen. „Dat is nu mijn eerste prioriteit. Dan pas kun je je gaan manifesteren. Het is namelijk heel erg moeilijk om je werk geëxposeerd te krijgen. Hier in de buurt lukt dat nog wel in kleine galerietjes of winkels. Dat kost niets. Maar daar komt niet het publiek dat mijn werk weet te waarderen. Dan is er nog maar een mogelijkheid en dat is je werk in de bekende galerieën hangen. Daar komen mensen die in kunst investeren". Risico De galeriehouders laten beginnen de kunstenaars echter fors betalen voor een expositie en vangen van het verkochte werk vaak de helft van de opbrengst. „Dat is dus een groot risi co". Daar komt bij dat Hans zijn werk moeilijk toegankelijk vindt voor een breed publiek. „Ik ben niet iemand die landschapjes schildert. Ik schil der de dingen niet zoals ze zijn maar zoals ik ze beleef. Een weerslag van je innerlijke werkelijkheid. Veel schilders hebben een voorstelling van wat er op het doek moet komen. Ze proberen dat beeld zo dicht moge lijk te benaderen. Ik heb ook wel een voorstelling in mijn hoofd maar ik laat de compositie afhangen van wat de verf doet. Het kan zijn dat daar door het eindresultaat volledig af wijkt van wat ik van plan was te maken". Consessies om zijn werk wat ge makkelijker verkoopbaar te maken - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER doet hij niet. „Dan haal je het niveau van je werk naar beneden. Boven dien gaat de lol er dan snel af. Ik heb echt niet het gevoel dat ik rare din gen maak. Ik geloof dat ik iets te vertellen heb met de manier waarop ik schilder". Het klinkt overtuigend. Vreemd genoeg kost het Hans moeite met zijn werk de boer op te gaan. „Ik ben he lemaal niet de figuur om met mijn schilderijen te koop te lopen. Maar een schilder moet naar buiten treden met wat hij maakt. Anders wordt het een zinloze bezighouderij". Die noodzaak houdt in dat Hans in Zeeland nog weinig te zoeken heeft. Na een tweejarig verblijf ik Axel komt hij tot de conclusie: „Ik heb wel gemerkt dat je na verloop van tijd toch fout zit in deze regio. Het cultu rele peil ligt hier op een zeer laag ni veau. Toen ik van school (Hans is le raar tekenen en textiele werkvor men) kwam dacht ik, 'ik ga de boel eens vlug veranderen', maar dat viel tegen". Amsterdam Kort na zijn studie aan de teken academie in Tilburg dacht hij nog aan lesgeven maar die lust werd hem snel ontnomen toen hij bij sollicita tiegesprekken keer op keer zijn hoofd stootte. „Ik heb alle scholen in Zeeuwsch-Vlaanderen gehad. Maar ze moesten me niet". Zijn volgende halte wordt wellicht Amsterdam. Het centrum van de ac tiviteiten. „Hier kost het te veel moeite om bij te blijven. Denk alleen maar aan het museumaanbod. Ik ben echt niet zo tuk op Amsterdam. Maar als ik wat wil bereiken kom ik daar niet onderuit". (ADVERTENTIE) GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE DELFTS BLAUW Porc. lies MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12068 Van een onzer verslaggevers HULST - Het aantal broeden de blauwborst-paartjes is de laatste jaren in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen fors toegenomen. Werd in 1970 nog geschat dat zich tussen de een en tien broedpaartjes in de streek op hielden, in 1982 liepen de schattingen al op tussen de 48 en de 69. De toename was ook dit jaar nog te constateren. Voor 1984 kan het aantal broedpaartjes op minimaal 86 en maximaal 135 worden ge steld. Het oprukken van de blauwborst blijkt uit een on derzoek door Steltkluutlid H. Casteleijns. Volgens gegevens uit 1977 werd toen het aantal broedparen in geheel Neder land geschat tussen de 900 en 1000. Er van uitgaande dat de ze cijfers ongeveer gelijk zijn gebleven, kan de conclusie worden getrokken dat zo'n tien procent van de Neder landse blauwborstpopulatie in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een nestje bouwt. De reden van deze opmerke lijke toename is volgens Cas teleijns niet geheel duidelijk, temeer omdat in 1977 veron dersteld werd dat behalve in de Biesbosch en de Flevopol- ders het aantal in de rest van Nederland achteruit gegaan was. Mogelijke oorzaken ziet hij in het niet meer zo vaak maaien van rietvelden, waar door de begroeiing gevarieer der wordt en de struiken ^blij- ven staan, het niet meer zo snel platbranden van onkruid, het uitzwermen vanuit andere gebieden, of het ongeschikt ge worden zijn van de voormali ge leefomgeving. In dat geval zou volgens Casteleijns de uitbreiding in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen maar tijdelijk zijn en in de loop der jaren door gering broedsucces al dan niet ge deeltelijk worden te niet ge daan. Om meer zekerheid daarover te krijgen is het vol gens hem noodzakelijk de blauwborstpaartjes de ko mende jaren te blijven volgen en het leefmilieu aan een na dere beschouwing te onder werpen. Plaatselijk nieuws Bridge - Leden van bridgeclub Axel speelden in cultureel centrum De Halle de derde wedstrijd in de najaarscompe titie. Uitslagen in de A-groep': 1. echtpaar Olyslager, 2. heren Arnoldi/Bode en 3. dames Koek/Pel. B-groep: 1. echt paar Haagsma, 2. mevrouw Dekker/de heer Koek en 3. da mes Naeye/Naeye. C-groep: 1. echtpaar Ysebaert, 2. heren Esselbrugge/Van de Casteel en 3. mevrouw Van de Hey- den/de heer Scheele. Missiedag - Zondag om 11.15 uur wordt een gemeenschaps dienst gehouden in de kapel van de Blaauwe Hoeve. Het thema is 'Wereld Missiedag'. Medewerking wordt verleend door combo en jongerenkoor. KVO - Het bedrijfsschap sla- gersbedrijf Slavaco verzorgt 24 oktober een demonstratie avond voor leden van de plaatselijke KVO-afdeling. Er wordt aandacht besteed aan het opmaken van feestelijke vleeswarenschotels, borrel hapjes en koude en warme snacks. Dat wordt ter plaatse klaar gemaakt door koks en alle aanwezigen worden in de gelegenheid gesteld te proe ven. Deze avond begint om 19.30 uur in zaal Van Leuven. Hengelen - Door zeehengel- club De Vogel werd een vis wedstrijd gehouden bij Kruis polderhaven aan de Wester- schelde. Hieraan namen 45 personen deel. In clubhuis De Kastanje werden de uitslagen bekend gemaakt: 1. mevrouw van Hooye, Graauw; 2. F. van Kampen, Hulst; 3. P. de Waal, Kloosterzande; 4. J. van Heese, Kloosterzande; 5. mevrouw Van de Velde, Sluiskil. De tra ditionele pijp ging naar me vrouw Van Duysse uit Clinge. Kleding- en speelgoedbeurs - Peuterspeelzaal Dreumesland houdt zaterdag 20 oktober een kleding- en speelgoedbeurs. Het evenement gaat door van 10 tot 15 uur op de peuterspeel zaal in het gemeenschapshuis St. Martinus. De opbrengst is deels bestemd voor de peiter- speelzaal. Kaarting - In zaal De Reizen de Man werd door kaartclub De Stoere Spelers een kaarting gehouden waaraan 32 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. J. Verschuren, 2. F. Scheerders, beiden Kloosterzande; 3. me vrouw Van de Branden, Ter neuzen; 4. mevrouw De Waal- Baart, 5. A. Kegels, beiden Kloosterzande. Vrouwensoos De Vrouwen- soos Koewacht heeft voor haar bijeekomst op 18 oktober in De "Vlaschaard als spreker uitge nodigd huisarts Neeteson uit Philippine. Hij houdt daar, vanaf 20.00 uur, een inleiding over acupunctuur. Kaarting - In zaal Tilleman werd een vleeskaarting ge houden waaraan 52 personen deelnamen. Uitslag; 1. J. Koe koek, Kloosterzande; 2. R. Sturm, Kieldrecht; 3. C. dé Bock, Meerdonk; 4. P. Valent, Hulst; 5. F. Piessens, Clinge. Van een onzer verslaggevers SINT-JANSTEEN - De evene mentencommissie van De Wa rande in Sint-Jansteen heeft voor zondag 21 oktober een koffieconcert op touw gezet. Het begint om 11.00 uur en muzikale medewerking wordt verleend door de plaatselijke muziekvereniging St. Jan on der leiding van L. Verstiggel en de fanfare Nooit Gedacht uit Graauw onder leiding van H. de Gucht. De toegang is gratis. Het koffieconcert is een van de vele activiteiten die nog te wachten staan in het kader van het vijfjarig bestaan van het gemeenschapscentrum. Zo zijn er volgende week jeugd- ehbo wedstrijden, krijgt de dansavond van 17 november een extra feestelijk karakter en heeft men een playback- wedstrijd voor de jeugd in pet to. Ook de traditionele Kerst- instuif op 28 december staat in het teken van het jubileum.

de Stem | 1984 | | pagina 15