Loonbedrijven zitten fors in de problemen Sex en eenzaamheid grootste problemen CARILLON IN WORDING. Arm verbrijzeld bij rooien van aardappelen in Terhole Werkloosheid in Zeeland gedaald >nte evolutie. DE STEM o Prima zou met al rieningen eigenlijk zo'n en. ialt er slechts een prijs an die van de standaard >at scheelt eventjes een gulden! er maakt graag een lefrit. 524. D-17751, DONDERDAG 18 OKTOBER 1984 Mogelijk minder service aan lokale 'bieb' Voor tien mille aan sieraden gestolen 'SOMBERE EN MOEIZAME OOGST fe nderstr' 4' 01148~ SOS HULPDIENST ZEELAND: ONDER LANDELIJK GEMIDDELDE Werkgroep wil land uit derde wereld als zusterprovincie MINISTERS: Vlissingen krijgt snel verwerker van scheepsafval .A56 OD PRESTATIE. AUTO B.V., HALSTERSE- AAN DE KONIJNENBERG) JNSPLEIN 9, TEL. 01140 EBR. V.D. ELSHOUT, ADEL- ERMANN KEIJENBERG B.V., 01650-3 73 55 LVAREZLAAN 145, IJF OOSTVOGELS, MOLEN- nieuwste generatie in de t en met ontworpen op n veilig en comfortabel isch vormgegeven naar rgen. (C\ 0,28 bij de 25 lange vloer, zijn brede onomisch ontworpen inzittenden volop en uit- 1 ruimte. Fin door simpel te klappen geldt dat igage. nologisch en electronisch a met tal van makkelijk te £oals op vele modellen grendeling (metafslands- omputer en electrische verbaar met vele extra's, ier complete stereo- o die optimaal in con- ie ook zelf optimaal blijft erming en revolutionaire luto ook met de zuinig- De Renault 25. Ken com- waarmee het goed uit 25 v.a. f 855,- erd op 20.000 km/jr.exd. 15 is leverbaar leveringskosten f 509,- cm:l - 103 DIN pk. sel 2068 cm:i - 04 DIN pk. U.t7| 216a cm:{ - 123 DIN pk. ij-Aut. 2004cm:'-144l)IM'k. il] 2068 cm:'-85 l)IX pk ill adv iscorl elf oliën, ij/jgingen v oorbehouden. VAN ZEELAND Provinciale Bibliotheek Centrale weg (ADVERTENTIE! Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - R.K. vut Bad- Diirkheim deed bij de ge meentepolitie in Terneuzen aangifte van diefstal van sie- laden ter waarde van tiendui- i«nd gulden. MIDDELBURG - De Provinciale Bibliotheek Centrale (het service-apparaat van de plaatse lijke bibliotheken in Zeeland) wordt opge doekt. Het apparaat zal, waarschijnlijk in afgeslankte vorm, worden ondergebracht bij de Zeeuwse Biblio theek. De plaatselijke bibliotheken zullen hun perso neel, nu nog bij de centrale op de loonlijst, zelf in dienst moeten nemen. De subsidiegevers, het pro vinciebestuur en de gemeen ten, zijn dat gisteren met el kaar overeengekomen. Op de ze wijze proberen ze het hoofd te bieden aan de bezuinigin gen op de rijksbijdrage die ze voor het bibliotheekwerk ont vangen. Momenteel nog past de pro vincie geld bij om de rijksbe zuinigingen op het plaatselijk bibliotheekwerk ongedaan te maken. Daar wil men nu van af. Willen de gemeenten de dienstverlening in hun biblio theken op het huidige niveau handhaven dan zullen zelf in de buidel moeten gaan tasten. Aan de gemeenteraden wordt op korte termijn gevraagd daarmee akkoord te gaan. De directie van de Provin ciale Bibliotheek Centrale (kortweg PBC genoemd) zal een beleid voeren dat gericht is op het voorkomen van ge dwongen ontslagen. Maar of dat zal lukken is afhankelijk van de mate waarin de afzon derlijke gemeenten bereid zijn geld bij te passen. Komend jaar, op 17 april, moeten de ge meenten daarover duidelijk heid verschaffen. Het is de be- Van een onzer verslaggevers ffiRXEUZEN - De loonbedrijven in Zeeuwsch- Claanderen kampen met grote moeilijkbeden. De oogstmachines gaan erg kapot en de loonkosten te oogsten hectare zijn ho ler dan in andere jaren omdat "en er langer over doet. De '-®bedrijven berekenen na- ïnoeg dezelfde tarieven per •ewerkte oppervlakte als vo- '8jaar, dus zijn de inkomsten 1,1 lager dan in 1983. Omdat wordt gerooid op te "tte akkers kampen de loon- "wkers ook veel met mate- ■aalbreuk. De mechanisatie- ^rijven kunnen de repara- les nog wel aan. Het zo snel noBelijk weer bedrijfsklaar ®aken van de kapotte machi- 'tost echter veel overuren. S&AO VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren "Terneuzen, Hulst en Goes, «essen en telefoonnum mers op pagina 2. '-12.30/13.30-17.00 uur. Jerneuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- f PM chef), Emile Calon, li Meertens, Cor de Boer Huk I0n Koomen (sport). Frank Deij, Eugène «straeten. Middelburg: k Postma. Goes: Cees 'lcepunten ij, Jsterzande: mevr. Neve, partentle-expl. PPecteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. Dat is ook het geval bij de loonbedrijven. Arbeidsdagen van achttien uur zijn geen uit zondering. Omdat men er lan ger over doet een hectare te oogsten, hebben de loonwer kers voorts lange wachtlijsten liggen van boeren waar nog geoogst moet worden. Volgens een woordvoerder van het Landbouwcentrum in Goes zijn de Zeeuwse akkers nog steeds niet geschikt voor oogstwerkzaamheden. „De boeren moeten echter wel, om dat ze vele weken achterlig gen. Iedereen wil zo snel mo gelijk alles uit de grond heb ben. Men kan niet meer wach ten want als het weer gaat re genen is dat een ramp". Hij spreekt dan ook van een 'som bere en moeizame oogst'. Uien De kwaliteit van de geoog ste uien en bruine bonen is slecht. Veel van deze produk- ten liggen te rotten. Het vlas dat nog op het land ligt moet als verloren beschouwd wor den. De kwaliteit van de aard appelen is echter nog steeds redelijk. Een ander probleem voor de boeren is dat ze met aardap pelrooiers niet diep genoeg de grond in kunnen om alle knol len te oogsten. Bij onvoldoende vorst komende winter schieten deze aardappelen volgend jaar weer uit en vormen zo een erg lastig onkruid. Het inzaaien van de winter- produkten gebeurt sporadisch. De zaaimachines zijn vaak te teer om nu al op de zware grond te komen. De suikerfabrieken in Sas van Gent hebben op het ogen blik voldoende aanvoer. Door de lange natte periode ligt het suikergehalte van de bieten wel onder het gemiddelde. doeling de zaak per 1 januari 1986 te regelen. Provincie en gemeenten zijn een regeling overeengekomen die de positie van het personeel tot (ie tijd moet waarborgen. De Provinciale Bibliotheek Centrale houdt zich niet alleen bezig met de ondersteuning van de plaatselijke bibliothe ken, maar verricht ook taken die eigenlijk bij de plaatselijke bibliotheken thuishoren. Het is de bedoeling dat al deze werkzaamheden bij de Zeeuwse Bibliotheek worden ondergebracht. Het Zeeuws provinciebestuur zal voortaan alleen de ondersteunende acti viteiten financieren. Boekbinderij De gemeenten draaien op voor de kosten van de activi teiten die eigenlijk tot het plaatselijk bibliotheekwerk behoren. Het gaat daarbij om zaken als de bibliobussen, de financiële administratie, de loonadministratie, de trans portdienst, de reproductie- dienst, de boekbinderij, de boekverwerking en de wissel collectie. De vraag is in hoe verre de gemeenten straks nog voor deze centrale faciliteiten willen betalen. Om de huidige dienstverlening in stand te houden zullen ze gezamenlijk enkele tonnen moeten bijpas sen. Grote gemeenten als Vlis- singen en Goes overwegen al om de administratie in eigen handen te nemen. Dat zou veel goedkoper zijn. Ook wordt er aan gedacht om centrale acti viteiten af te slanken. Zo leg den gisteren de Westzeeuws- vlaamse gemeenten de sugges tie op tafel om de bibliobussen te laten besturen door het bi bliotheekpersoneel zelf. Er zouden dan geen aparte chauffeurs meer nodig zijn. De provincie zal de gemeen ten komend jaar nog met 150.000 gulden tegemoet ko men. Met dat geld kunnen in het 'overgangsjaar' de centrale voorzieningen van de plaatse lijke bibliothekendiensten be taald worden. De provincie heeft daaraan de voorwaarde verbonden dat de gemeenten komend jaar al de volledige fi nanciële verantwoordelijkheid op hun schouders nemen voor het personeel bij hun plaatse lijke bibliotheken. Dat houdt in dat de gemeenten twintig procent moeten bijpassen voor het betalen van salarissen. In een gemeente als Axel gaat het daarbij om 27.000 gulden. De gemeenten stemden daar gisteren in principe mee in. Van een onzer verslaggevers GOES - Eenzaamheid en se- xualiteit veroorzaken de meeste problemen in Zee land. Het aantal mensen dat met die problemen kampt neemt gaandeweg toe en het ziet er niet naar uit dat de stijgende lijn wordt onder broken. Dat constateert de Stich ting SOS Telefonische Hulp dienst Zeeland in haar jaar verslag 1983. De hulpdienst kreeg vorig jaar 5283 verzoe ken om telefonische hulp binnen; een stijging van elf procent in vergelijking met 1982. Van de 5283 Zeeuw(s)en die de hulpdienst belden, kampte 18,8 procent met eenzaamheidsproblemen. In 1982 was dat nog 11,5 pro cent. Problemen rond se- xualiteit had 14,8 procent van de bellers. Ook hier een toename: in 1982 bedroeg het percentage 'sex-bellers' (zo als deze mensen in het jaar verslag wordt aangeduid) 12,2 procent. Dit percentage is hoger dan het landelijk gemiddelde in 1982. „Het is nog maar de vraag of de zogenaamde sexuele revolutie van de jaren zestig werkelijk heeft plaatsgehad. Het is niet ondenkbaar dat sexualiteit als probleem of als taboe aan herontdekking toe is", aldus het jaarver slag. Opmerkelijk is voorts dat voor het eerst sinds jaren meer mannen dan vrouwen om hulp bellen. Voorheen T27 PAGINA ZEELAND 1 ging dit altijd gelijk op, maar in '83 was de verhou ding 58,6 procent mannen te gen 41,4 procent vrouwen. In het verslag zijn de pro blemen die de dienst te be handelen kreeg uitgesplitst in kernproblemen. De 'Pro blemen Top-Tien' van de SOS Hulpdienst Zeeland ziet er als volgt uit: 1. Eenzaamheidsproble men (18,8 2. Sexproble- men (14,2 3. Huwelijks problemen (8,9 4. Relatie problemen (5,6 5. Licha melijke problemen, ziekte (5,1 6. Problemen rond de sexuele identiteit (4,3 7. Verslaving alcohol en drugs (3,8 8. Geestelijk verwar de, onsamenhangende pro blemen (3,6 9. Financiële problemen (2,5 10. Ver liefdheidsproblemen (2,3 Personeel van de gemeente Terneuzen aanschouwt het gieten van de klokken Van een onzer verslaggevers ASTEN/TERNEUZEN - De perso neelsvereniging van de gemeente Ter neuzen heeft gisteren een reisje ge maakt naar het Brabantse Asten, waar in de werkplaatsen van de Koninklijke Eijsbouts BV de zeven klokken werden gegoten, die door Dow Chemical zijn geschonken als aanvulling voor het Terneuzense carillon. Nadat het gezelschap was gearri veerd begon het gieten, dat slechts een kwartiertje in beslag nam. Daarna moeten de klokken nog 'drogen' en worden schoongestraald en gepolijst, alvorens wordt overgegaan tot het - FOTO HENK HOMMERS stemmen. Dit laatste gebeurt per com puter. De Terneuzense ambtenaren en ge pensioneerden kregen ook nog een rondleiding door het bedrijf en brach ten later een bezoek aan het eveneens in Asten gevestigde Nationaal Beiaardmuseum, waar klokken uit de twaalfde eeuw tot heden te zien zijn. mtimm «srawaaHiniiin-rtiri TERHOLE - De rechter- onderarm van de 56-jarige A.R. uit Terhole is gisteren bij het rooien van aardap pelen op een akker aan de Rietstraat in een rooima- chine verbrijzeld. De bestuurder van de tractor met rooimachine, de 28-jarige Terholenaar F. de R., hoorde tijdens het rooien hulpgeroep, waarna bleek dat R. met zijn rech- ter-onderarm tussen de rollen van de machine vastzat. Vermoedelijk wil de R. wat slijk verwijde ren. Pas na een uur slaagde de toegesnelde brandweer van Hulst erin de man te bevrijden. Met een ambu lance werd hij vervolgens naar het ziekenhuis in Hulst vervoerd. Er wordt een onderzoek ingesteld door de Techni sche Recherche en de Ar beidsinspectie naar de juiste toedracht. Met man en macht wordt gepoogd het slachtoffer te bevrijden - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaaaevers MIDDELBURG - De werkloosheid in Zeeland, zowel bij de mannen als bij de vrouwen, is minder groot dan een jaar geleden. Ze is niettemin nog steeds groter dan in 1982 en voorgaande jaren. Dat blijkt uit het maandelijks overzicht van het Districtsbureau voor de Ar beidsvoorziening in Zeeland. In september liep de werkloosheid in Zeeland opnieuw terug, nu met 466 personen. Eigenlijk met 406 omdat werklozen van 5744 jaar en ouder vanaf september niet meer geregi streerd. Daardoor zijn in Zeeland 60 mensen uit de werkloosheidsstatistie ken weggevallen. De daling in september kwam voor tachtig procent voor rekening van de mannen, voor twintig procent voor rekening van de vrouwen. Ook lande lijk was sprake van een daling (sei zoensinvloeden zorgen in deze periode altijd voor enige opleving van de ar beidsmarkt), maar Zeeland onder scheidde zich opnieuw in gunstiger zin. Eind september was 14,4 procent van de Zeeuwse beroepsbevolking werkloos (eind september vorig jaar was dat nog 15,8 procent). Bij de man nen bedroeg het percentage 12,7 (vorig jaar 14,6), bij de vrouwen 18,9 (vorig jaar 19,2). Zeeland is in de loop van dit jaar steeds verder onder het landelijke werkloosheidspercentage gedoken. Eind september was het landelijk percentage 17,6 (bij de mannen 16,3; bij de vrouwen 20,6). Horeca Bijna alle beroepsgroepen leverden de afgelopen maand in Zeeland een bijdrage aan de daling van de werk loosheid onder mannen. In de metaal bewerking daalde het aantal werklo- V ze mannen met 159, in de bouw (waar bij inbegrepen de grond-, weg- en waterbouw) met 119. Ook een fors aantal schoolverlaters ging in deze beroepsgroepen aan het werk. Het einde van het toeristenseizoen bete kende weer een toename van de werkloosheid in de Zeeuwse horeca (plus 35). Vooral de bouwsector (waarbij in begrepen de grond-, weg- en water bouw) droeg dit jaar tot nu toe bij aan de daling van de werkloosheid in Zee land. Sinds de jaarwisseling is het aantal werklozen in deze sector met 1082 gedaald. Er zijn nu nog 144 tim merlieden werkloos, 81 metselaars, 60 opperlieden en 29 schilders. GOES - De provincie Zeeland moet een speciale relatie kwe ken met het tropisch ontwik kelingsland Guinè-Bissau. Uit deze verhouding kunnen ac ties worden ontwikkeld om dit derde-wereldland hulp te bie den. Een dergelijk initiatief heeft de onlangs opgerichte werk groep Midden-Zeeland van de Evert Vermeer Stichting voor ogen. De werkgroep heeft al enige tijd gezocht naar een ontwikkelingsland dat in be paalde gevallen met Zeeland vergelijkbaar is. Guiné-Bissau biedt, volgens de werkgroep, de Zeeuwen veel aanknopingpunten voor herkenning en dit zou de ont wikkelingshulp vanuit de pro vincie soepeler doen verlopen. Een soort van zusterprovincie dus. Het land is wat opper vlakte en bevolkingsgrootte betreft te vergelijken met Zee land. Verder bestaat Guiné-Bis sau, evenals Zeeland, voor een groot deel uit delta-gebied en de bescherming tegen en het gebruik van water zijn daar om belangrijke onderdelen van de samenleving. Voorts is de landbouw in de voormalige Portugese kolonie het hoofd middel van bestaan. Het raakvlak van Guiné- Bissau met Zeeland is wel de belangrijkste, maar niet de enige reden die de werkgroep aanvoert om hulp voor het land van de grond te krijgen. De regering is op een socialis tische leest geschoeid en na de door Nederland verleende we- deropbouwhulp (het land werd in 1973 onafhankelijk) dreigt de hulpverlening af te DEN HAAG - De haven van Vlissingen moet binnen enkele jaren een inrichting krijgen om afvalstoffen uit schepen te ontvangen en eventueel te vernietigen. Een toezegging in die rich ting hebben de ministers Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) en Winsemius (Mi lieu) gedaan aan de Tweede Kamer. Het WD-Kamerlid Te Veldhuis had daarom ge vraagd nu wel de Rotterdamse haven een dergelijke Haven- Ontvangst-Installatie krijgt. Het rijk legt daarvoor 19,5 miljoen gulden subsidie op ta fel, terwijl een combinatie van bedrijven nog ruim dertig mil joen zelf uitgeeft. De installa tie moet het mogelijk maken olieresten en chemicaliën uit schepen op te ruimen en te vernietigen. De Kamer drong er deze week bij de bewindslieden op aan dat ook voor Vlissingen en Terneuzen een dergelijke re geling tot stand gebracht moet worden. Volgens het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft er al een eerste oriënte rend gesprek met het haven schap Vlissingen en bedrijven in Zeeland plaatsgehad over de mogelijkheden voor zo'n in stallatie. De aanpak van het pro bleem is sinds de onderteke ning van een internationaal verdrag tegen de zeevervui ling geboden. Rotterdam is, na Amsterdam waar zoiets op be scheiden schaal gebeurt, de eerste haven waar de ver plichting omgezet is in be- leidsdaden.

de Stem | 1984 | | pagina 13