Ontheffing van iiiinimumlooiieis Geen permanente regeling voor minimum-inkomens Nederlanders gehoorzaam )e$relFcl Meer mensen met *11 uitkering dan baan Bokbier Whilips bouwt nieuwe fabriek Niet onafwendbaar Postorder bedrijven veranderen reclame Echte smaak bi pitaalvlucht vorm van loedering BINNENLAND1 Superheffing voor lielft geïnd DE STEM COMMENTAAR Vrouw tilde fiscus voor een miljoen NA HET JAAR 2015 Ruim 90 procent doet wat autoriteit beveelt Opvang voor NS-personeel Situatie in bouw wordt niet beter T5 ^ASIvR,jDAG 12 OKTOBER 1984 Door René de Vries RLIJKS laten Ne_ ndse ondernemin- sen bedrag van on er 1,5 miljard gui_ /erdwijnen naar al- i geheimzinnige gingen in buiten- se belastingpara- es via al dan niet in eigen land ge. de BV's. kapitaalvlucht waar- fiscus geen of nauwe- greep heeft. Door ge- innige constructies de vennootschapsbe- g weliswaar op legale in de schemerzone van ïgewikkelde betalings- er ontlopen, maar voor cus is het een doorn in og. Dit kwam aan het tijdens een zitting van zondere commissie van ■veede Kamer. Daarop ^n gehoord belastingin- :urs, overheidsaccoun- en enkele hoogleraren fiscale recht, onder wie nr. H. Hofstra (oud-mi- van financiën en op- van de nota over be- gfraude). hoorzitting van de Ka- immissie had nog een Iit tintje, omdat staatsse- ris Koning (Financiën) indergeschikten (de in- iurs en de accountants) incipe niet had toege- zich in het openbaar te verhoren. Daarom de zitting van de com het karakter van een discussie, tijdens welke ;en van de inspecteurs ïtvallen, dat 'Nederland is als een mandje'. Nederlandse bedrijfs- kan volgens de belas- -nbtenaren kiezen uit :elheid van constructies le vennootschapsbelas- ;e ontwijken. Bijzonder k zijn de Duitse rechts- 'GMBH' (Gesellschaft 3eschrankter Haftung) Engelse 'Limited Com- Een van de deskundi- vertelde zelfs, dat een van de in ons land ge de buitenlandse rechts- en als frauduleus geno- staat bij de Centrale ërche Informatiedienst. it bedrag dat jaarlijks tingvrij wegvloeit werd gens niet door de belas ispecteurs onthuld, om- ij gebonden zijn aan de ucties van Financiën, op het door het PvdA- irlid Vermeend veron- elde bedrag van 1,5 mil- gulden kwam geen con- eactie. De belasting- t kijkt er met lege han- laar. Zij kan niets doen. was ook de reden waar- eze dienst aansluit bij de :sties van de Kamer om Tastingwetgeving zoda- te wijzigen, dat bij een de inspecteur veronder- e ontduiking de bewijs- noet komen te liggen bij lastingplichtige. Dit be lt dat Nederlandse on- ?mingen die zaken doen net een onderneming in belastingparadijs moet onen dat het om werke- zakelijke transacties in een dergelijke wets- ging zitten nog al wat ingels en klemmen. Dat c ook tijdens de zitting, al de deskundigen vre- >ij omkering van de be ast vele nadelen voor onafide bedrijfsleven. In lederlands recht bestaat vorm niet. Het is niet een verdachte zijn d te bewijzen. Voor Hofstra was dat ook de te pleiten voor een iherping van de 'infor- eplicht' voor belasting- tigen. De fiscus komt nee evenver zonder het aar van de omkering de bewijslast. Want bij aatste zouden de belas- nspecteurs een blanco acht krijgen om overal grijpen met alle gevoi- van dien voor het han- erkeer met het buit®n" Maar daar blijft het ïatuurlijk niet bij. men deze kwestie ook p of keert, het vraag- van belastingontduiking ntgaan is een gevolg va ïgewikkelde en &e®e}. e wetgeving, die el itingplichtige raakt, w ondernemers proberen te verlossen van het ver ende netwerk, ook o jtingplichtige werkne- loekt naar uitwegen T28 PAGINA 3 aude bestrijden en teg e belasting vereenvou zijn geen gelijke ër0 i. Het probleem op de moraal van de igplichtige(wiedanook - weg waarop pcM® te gemakkelijk be Door deze gemakzucb olitici verloedert de w tsstaat ook, waarop ieleider Den Uyl in t r verband tijdens erdebebat over troonre miljoenennota doel Honderden banen door superchip PEN HAAG (ANP) - De su- „rheffing (de boete die melk veehouders moeten betalen 10Or te veel geproduceerde Lik) zal over het eerste half jaar dat deze EG-regeling van kracht is (vanaf april), slechts voor de helft worden geïnd. De Deen Poul Dalsager, Ldbouwcommissaris van de Europese Commissie (het da is bestuur van de EG) dit, bekendgemaakt. Volgens de woordvoerder is Lig met duidelijk of de oor spronkelijke datum van 15 no- K-ember, waarvoor de heffing Let worden geïnd, gehand haafd blijft. Van een 'onzer verslaggevers NIJMEGEN - Nijmegen is door Philips geko zen als vestigingsplaats voor een nieuwe fa briek, waar superchips vervaardigd zullen worden. Het concern gaat enige honderden miljoenen gul dens investeren in de bouw van de fabriek, die uiter lijk in 1987 opgestart zal worden. Na een proefperiode moet de produktie van de superchip in 1989 volop draaien. Tegen die tijd vinden 200 tot 300 hoogge schoolde mensen werk in dit nieuwe Nijmeegse bedrijf. Dat heeft de directie van het Philips-concern gisteren in Eindhoven bekend gemaakt. De uitbreidingsplannen voor Nijmegen komen bovenop de plannen om de werkgelegen- De Koning komt met nieuwe wet: Van onze Haagse redactie IDENHAAG - Minister De Koning (Sociale Zaken) wil |ten tijdelijke ontheffing van het wettelijk vastgeleg- minimumloon toestaan om de uitvoering van Ijtugdwerkpiannen beter mogelijk te maken. De Koning wil zo'n tij delij - |'e wet tot uiterlij k eind vol- jaar, om dan beter te liunnen bekijken of die ont- [titffing werkt. Dat blij kt uit een nieuwe re- litlie van de bewindsman op liet overleg in de Stichting van |ie Arbeid. In die stichting in juli van dit jaar een neen jeugdwerkplan |tvereengekomen tussen werk- s en bonden. De Koning Ischrijft dat de ontheffing bin- limkort in de vorm van een liet wordt vervat en zal slaan pal die leer-arbeidsovereen- pmsten die al dan niet per po geregeld zijn. De bewindsman schrijft verder dat de ontheffing ook een mogelijkheid is om te voorkomen dat anders in indi viduele afspraken tussen jon ge werknemers en de werkge ver het minimumloon wordt ontdoken. Dat proces wordt het 'grijze veld' genoemd. Volgens De Koning moet deze arbeidsverhouding zijn geregeld in een cao, die even tueel alleen betrekking heeft op het jeugdplan. De werkge vers wilden die ontheffings mogelijkheid ook als er geen sprake is van een cao. De mi nister voelt daar niets voor uit vrees voor oneigenlijk ge bruik. l'ffiERLAND VERGRIJST. Doordat de mensen tegenwoordig Ier blijven leven en het aantal kinderen per gezin sterk is te- talopen, zullen er over 15 a 20 jaar in ons land meer uitke- l'Ssgerechtigden zijn dan werkenden. Dit gegeven is bekend; 11' speelt ook in alle andere geïndustrialiseerde landen. De pste politici durven er echter niet hardop over te praten, want l:-vergrijzing heeft voor de sociale zekerheid in de naaste toe- Pu® gevolgen waarbij die van de huidige problemen rond de fima in het niet vallen: als er geen maatregelen worden getrof- "l zal de geïndustrialiseerde wereld rond het jaar 2000 geen [Mere keuze hebben dan of wel een drastische verlaging van de 'We uitkeringen of een al even ingrijpende lastenverzwaring 101 de actieven. Aan deze benauwende problematiek hebben enkele weten- IJPPers in het economenvakblad ESB (Economisch- Statisti- |®e Berichten) een goed gedocumenteerde beschouwing ge- |L Het is (zie elders in De Stem) een somber verhaal geworden lel dien verstande dat het dreigende faillissement van de sociale Perheid met als een onafwendbaar noodlot op de mensheid af- l'T De auteurs tonen omstandig aan dat er met de toekomst te l*iivalt, mits er tijdig een samenhangend geheel van maatrege- r wordt getroffen en de politiek en het georganiseerde bedrijfs- l er' de moed en de visie hebben om de huidige verzorgings- l drastisch te hervormen. Wat dit betreft zijn we, zie het ede Kamerdebat van deze week, nog niet veel verder dan Merommel in de marges. r - deze vaststelling geven we ipse facto te kennen dat Lub- |!LSnaar onza mening met zijn saneringsbeleid op de goede Daarmee wil echter niet gezegd zijn, dat het kabinet, wat I metreft, verder zijn gang zou kunnen gaan. Als zelfs een be ll Me vakcentrale als het CNV moet constateren, dat er met het |Tjn het kabinet niet meer inhoudelijk te overleggen valt dan IT'daaruit dat het maatschappelijk draagvlak van het kabinets rad steeds meer afbrokkelt. Dat gebrek aan vertrouwen wordt r«aard bevorderd door demagogen die de mensen diets probe- 1- naken dat er helemaal niet zoveel ingeleverd behoeft te l'tien Lubbers en de zijnen hebben echter de toenemende I?® tegen hun beleid ook voor een niet onbelangrijk deel aan I:®'te wijten. Er is dikwijls sprake van een hap-snap-beleid, K-'esentatie is soms warrig en er worden psychologische blun- Hjmaakt. Als een minister van Financiën klaagt dat hij zich seen nieuwe winterjas kan veroorloven terwijl honderd- li ,6llden mensen tegen de grens van de armoede aanzitten dan voor de zoveelste maal - dat in dit kabinet (teveel) be- Aïi hden Zltten die er 9een flauw benul van hebben wat voor L'shoudens de gevolgen zijn van de maatregelen, die ze ach- fereaus bedenken. j/Wbinet zal om de problemen van vandaag en van morgen .JWn oplossen de hoogste prioriteit moeten geven aan de 'ering van het overlegklimaat met de politieke partijen en |j*0r9aniseerde bedrijfsleven. Dat betekent in onze visie niet 55 re9elmatig gecapituleerd moet worden voor eisen, die het A^n9sbeleid op losse schroeven zetten. Onder goed overleg 1 kabi wij de bereidheid om echt naar anderen te luisteren. ieri Jlnet, dat onwrikbaar vasthoudt aan het dogma van het jjeHjk, wordt blind voor andersoortige oplossingen, die Lans tot een bevredigend resultaat kunnen leiden en laat "0or kansen liggen om de vertrouwensbasis te versterken. heid in de reeds bestaande chip-fabriek in Nijmegen met 275 banen uit te breiden. De investering in Nijmegen is een uitvloeisel van het mon sterverbond dat Philips en het Westduitse Siemens onlangs gesloten hebben. De komende vijf jaar investeren Philips en Siemens tezamen ongeveer anderhalf miljard gulden in de ontwikkeling van een super chip. Ook Nederlandse en West duitse overheid achten het sla gen van het ambitieuze project van vitaal belang voor de Europese economie. Minister Van Aardenne (Economische zaken) heeft de Tweede kamer gisteren per brief laten weten, dat Philips 190 miljoen sub sidie krijgt, bóvenop de regu liere WIK-premies. Hoe hoog die WIR-premies zullen zijn, kon Philips-directeur Rau- wenhoff gisteren nog niet zeg- gen.De Westduitse overheid heeft het principe-besluit ge nomen om 300 miljoen D-mark bij te dragen aan het geza menlijke plan, dat de naam Mega-project krijgt. In Eindhoven zal voor het Mega-project naast het reeds bestaande natuurkundig labo ratorium een nieuw technolo giecentrum worden gebouwd, waar 300 hooggekwalificeerde onderzoekers de superchip tot Teven' moeten brengen. De vakbonden hebben giste ren juichend gereageerd op de plannen van Philips. Zij wij zen op het grote uitstralings effect, dat de investeringen in Nijmegen en Eindhoven onge twijfeld zullen hebben op an dere sectoren. i AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is een 42-jarige vrouw aangehouden wegens belastingfraude van één mil joen gulden en medeplichtig heid aan steunfraude. Dit heeft een justitiewoordvoer- der donderdag bekendge maakt. De vrouw is eigenaresse van twee cafés in de hoofdstad. Na een inval in die cafés woens dag bleek dat daar tien men sen zwart werkten, terwijl zij een sociale uitkering ontvin gen. De sociale dienst zou daarmee voor 150.000 gulden benadeeld zijn, aldus justitie. Tegen de tien is proces verbaal opgemaakt wegens steunfrau de. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Na 2015 zal het aantal mensen met een sociale uitkering het aantal mensen, dat hun inkomen met een baan verdient, overtreffen. Het aantal mensen met een uitkering zal in het jaar 2000, vooral door de vergrijzing, zijn gestegen tot ongeveer 4 miljoen en tot 5 miljoen in 2030. Dit heeft grote gevolgen voor de betaalbaarheid van het sociale zekerheidsstelsel. Economische groei kan de stij ging van die lastendruk niet opvangen. Dit schrijven dr. ing. F.A.J. van den Bosch en dr. C. Peter- sen, respectievelijk werkzaam bij de interfaculteit bedrijfs kunde in Delft en het pen sioenfonds PGGM (gezond heidszorg en welzijnssector) in Zeist, in het blad Economisch Statistische Berichten van de ze week. Zij vinden dat in het belang van de betaalbaarheid van het stelsel onderzoek ge daan moet worden naar de toekomstige ontwikkelingen in de sociale zekerheid. Petersen en Van den Bosch hebben hiertoe met hun prog noses een eerste aanzet willen geven. Zij wijzen op ontwik kelingen in het verleden. In 1930 ontving van het aantal in komensontvangers ongeveer 90 procent een inkomen uit ar beid en ongeveer 10 procent via de sociale zekerheid. In 1981 lagen die percentages op 57 procent uit arbeid en 43 pro cent uit sociale zekerheid. In 2015 denken zij dat er evenveel economisch actieven zijn als mensen met een uitkering. In 2030 zal dan tegenover één werkende 1,2 mensen met een uitkering staan. De onderzoekers hebben be rekend dat van de vijf miljoen mensen die in 2030 een uitke ring hebben, het in meer dan de helft van de gevallen om een AOW-uitkering gaat. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid rekent voor 1984 op 1,5 miljoen AOW'ers. IN Den Haag is had gisteren de traditionele presentatie van het bokbier plaats. Land bouwminister Braks (r) liet zich het koppige drankje best smaken. Braks was in het ge zelschap van de heer P. Schop, directeur van een van Nederlands grootste bierbrouwerij en. - FOTO ANP Vervolg van pagina 1 „De Troonrede wordt nu toch nog bijna waar." Zo reageerde Den Uyl op de concessie van het kabinet. Hij toonde zich verheugd met de koopkracht reparatie, maar gaf meteen aan dat van een beleid voor de minima nog steeds geen spra ke is. „Dit is precies de jojo waar U tegen gewaarschuwd hebt. Niemand zal dit begrij pen. U krijgt het probleem volgend jaar keihard terug." Lubbers had eerder de Ka mer afgeraden om nu voor de minima een maatregel te ne men, die later weer ongedaan moet worden gemaakt. Den Uyl en De Vries betoogden dat het ontdooien van de kinder bijslag per 1 januari en het vervolgens weer bevriezen van die iets hogere bijslag per 1 juli precies dat door Lubbers verfoeide jojo-beleid is. Lubbers wenste echter geen blijvende regeling voor de mi nima. Hij presenteerde de con cessie aan de Kamer dan ook uitdrukkelijk als een „inci dentele en af te bouwen rege ling" en voegde daaraan toe: „We moeten geen blijvende re gelingen maken als we niet ze ker weten dat ze ook te hand haven zijn". Premier Lubbers raadde ook met klem de aanvaarding van de motie-Den Uyl af, waarin gevraagd werd een scenario voor korter werken na 1985 te ontwerpen. Den Uyl: „De overheid moet werkge vers en werknemers een kader bieden waarbinnen stapsge wijs een kortere werkweek kan worden doorgevoerd." Lubbers zag daar echter geva ren in. Zo'n planmatige aan pak leidt volgens hem maar al te gemakkelijk tot verstar ring, terwijl juist een flexibel beleid noodzakelijk kan zijn. Den Uyl legfde die houding uit als een „terugtreden van het kabinet op een zeer vitaal punt van de ontwikkeling in de maatschappijkoudwater vrees." Andere punten uit het Ka merdebat: - Vredesbeleid: Lubbers wees de motie-Den Uyl, die het ka binet uitnodigt actief deel te nemen aan het tot stand bren gen van afspraken over we derzij dze bevriezing van kern wapen-arsenalen van de hand. Volgens De Vries (CDA) kun nen de Nederlandse inspan ningen totnutoe de toets der kritiek doorstaan, maar hij houdt er wel aan vast dat mi nister Van den Broek (Buiten landse Zaken) naar Moskou moet. Lubbers: „Als de minis ter wordt uitgenodigd na het bezoek van Gromyko aan Ne derland, dan valt dat te over wegen." - Ministerssalarissen: hoewel premier Lubbers eerder, naar aanleiding van de opwinding over de stijging van de minis terssalarissen, had gezegd voorstander te zijn van aftop ping van de vakantietoeslag, raadde hij toch aanvaarding van de motie-Den Uyl daar over af. Initiatieven op dit vlak moeten maar door de ambtenarenbonden worden genomen. - Politie: het kabinet heeft grote problemen met de nieu we politiewet (vorming van één nationale politie) omdat die te duur dreigt uit te vallen. Wel zal het kabinet de sugges tie van Nijpels (WD) om de directies politie vaa Binnen landse Zaken en van Justitie samen te voegen, nog deze maand óvèrwegen. Of er een staatssecretaris voor de politie moet komen moet bij de kabi netsformatie worden bezien. - Ziektewet: het kabinet houdt hoe dan ook vast aan korting op de wettelijke ziektewet uitkeringen (van 80 naar 75 en premieheffing over ziekte- geld. Den Uyl noemde het doorzetten van die korting in combinatie met premieheffing „olie op het vuur gpooien.'" CDA en WD zullen de ziekte wetplannen van het kabinet steunen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - „Bevel is bevel. Dat gold voor anderen. Ik zou daar niet instinken. Toch deed ik wat me werd opgedragen". Dat zegt één van de proefper sonen, die heeft meegewerkt aan een sociaal-psychologisch onderzoek naar gehoorzaam heid in Utrecht. Uit dat onderzoek van de psychologen Wim Meeus en Quinten Raaij makers, getiteld 'Gewoon gehoorzaam', blijkt dat iets meer dan 90 procent van de mensen gehoorzaamt aan de autoriteit en een op dracht volledig uitvoert. Dit terwijl men over het algemeen van zichzelf verwacht ongeh oorzaam te zullen zijn. De beide psychologen, die vandaag aan de Rijksuniver siteit Utrecht hopen te promo veren, zeggen geschrokken te zijn van de uitkomsten van hun onderzoek. Ze hadden ge rekend op zo'n 65 procent door-dik-en-dun gehoorzame mensen. Dat het er veel meer waren was een schok. Volgens de onderzoekers is de grote gehoorzaamheid ken merkend voor het gedrag van mensen in de moderne maat schappij. Mensen hebben, vol gens hen, met de meeste ande re mensen een afstandelijke relatie. En daarom zou het voor een autoriteit betrekke lijk gemakkelijk zijn om men sen ertoe te bewegen een derde persoon ernstig te benadelen. In het Utrechtse onderzoek wordt voortgebouwd op het onderzoek van de Amerikaan Stanley Milgram uit het begin van de zestiger jaren. Milgram haalde een aantal mensen in zijn laboratorium en gaf hen de opdracht om een slachtof fer elektrische schokken te ge ven, tot 450 volt toe.65 Procent van de mensen - zowel man nen als vrouwen - bleek daar toe bereid. Het Amerikaanse experiment kreeg al vlug de naam 'Eichmann-experiment'. In het experiment van de Utrechters krijgen een aantal willekeurige Nederlanders in de leeftijd van 18 tot 50 jaar de opdracht om een slachtoffer - in dit geval iemand die komt solliciteren naar een baan - op een heel vernederende manier uit te schelden, terwijl deze een test zit te maken. Als de proefpersoon de opdracht uit voert heeft dit tot gevolg dat de sollicitant zakt voor de test en werkloos blijft. Volgens de onderzoekers bleken mensen in ruim 90 procent van de ge vallen bereid om in opdracht van een autoriteit een weerlo ze sollicitant vernederend te behandelen en er daardoor voor te zorgen dat een baan werd misgelopen. Achteraf hebben de proef personen wel gezegd dat ze het heel vervelend en oneerlijk vonden om een sollicitant zo te moeten behandelen. Maar ook spraken zij als hun mening uit dat ze er zelf niet verantwoor delij k voor waren. Actie bij C&A HET Anti Bont Comité voert zaterdag 13 oktober in 32 ste den actie bij vestigingen van C A en de Bijenkorf, omdat deze bedrijven volgens het ABC kleding verkopen die is gemaakt van hondebont. Door middel van pamfletten wil het het publiek oproepen tot een boycot. BREDA - De postorderbedrij ven Lekturama en Keurkoop in Breda gaan hun huis-aan- huisreclame veranderen. Commercieel directeur A. van den Hoek verklaarde dit giste ren naar aanleiding van vier uitspraken van het college van beroep van de Reclame Code Commissie. De uitspraken van het colle ge van beroep gaan alle vier over de zogenaamde 'prijzen festivals'. Volgens het college van beroep worden in de prij zenfestivals „verwachtingen gewekt waaraan in werkelijk heid niet wordt voldaan". Ver der stelt het college dat de re clame van Lekturama en Keurkoop „verwarrend en daardoor misleidend" is. Bij de Reclame Code Com missie zijn de laatste maanden talloze klachten over de recla me van de postorderbedrijven binnengekomen. NIJMEGEN - Er komt een landelijke regeling voor op vang van personeel van de Ne derlandse Spoorwegen dat bij treinongelukken betrokken is geweest. In de nieuwe regeling is precies aangegeven wie wat moet doen als er een ongeluk is gebeurd. Ook wordt in ieder rayon een groepschef aange wezen, die na een ongeval het treinpersoneel moet begelei den. De maatregelen zijn het ge volg van een brief van de af deling Nijmegen van de Fede ratieve Spoorweg Vakvereni ging (FSV) aan de NS-directie, die bijna vier jaar geleden verstuurd werd. Volgens een woordvoerder van de FSV gebeurt het regel matig dat personeel van de spoorwegen na het zien van een ongeluk overspannen raakt of zelfs helemaal niet meer kan werken. Oogproblemen Prinses Christina PRINSES Christina kampt op het ogenblik met problemen aan één van haar ogen. Zij moet medisch worden behan deld in verband met het losla ten van het netvlies van dit oog. Haar voorgenomen reis naar Egypte heeft zij hierdoor moeten afzeggen. J MS V Hogere en lagere ambtenaren hebben ruzie. Scheur in het ambtenarenfront, zou je kun nen zeggen. Maar die Jaap Scheur zit natuurlijk al heel lang in dat front. Terwijl minister Rietkerk zat toe te kijken zaten ze ruzie te maken. Nou, die ambtenaren kunnen hun plaatsje in Riet kerks schuilkelders wel verge ten. De lagere ambtenaren willen hun hoge broeders aftoppen, als ik het goed heb begrepen. Hoge bomen vangen veel wind en te veel vakantiegeld. Voor hoge jongens zijn er nog genoeg kansen. De Mont Blanc is niet langer geblokkeerd. Die kan nu dus ook door ons be klommen worden. Het Hoger Militair Gerechtshof heeft Freek de Jonge geweigerd als deskundige in een dienst weigering-zaak. Maar het hof heeft niet ontkend dat hij 'de grootste komediant van Neder land' is. Dat pleit toch wel weer voor ons leger. De Italiaanse piloten hebben wat moeite met de reiswoede van de paus. Ze laten 'm niet vallen, zo ver is het nog niet. Maar ze vertonen toch ernsti ge verschijnselen van paustro- fobie. U kunt hoog springen en u kunt laag springen, ik ga nog even genieten van het golfje zacht najaarsweer. Ik weiger nu verder te gaan en Freek de Jonge is mijn getuige. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De situa tie in de bouwnijverheid zal in de tweede helft van de jaren tachtig niet wezenlijk veran deren ten opzichte van de ver wachtingen die de rijksover heid een jaar geleden had. Dat blijkt uit de nota Bouwprog- noses die minister Winsemius van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Volgens de nota zal de werkgelegenheid in de bouw in de jaren 1985 tot en met 1989 met 24.000 volledige banen da len tot een totaal van 265.000 als gevolg van de stijging van de arbeidsproduktiviteit, de hoeveelheid verricht werk per werknemer. Bij deze bereken de prognose is de minister er van uitgegaan dat er na 1985 geen verdere arbeidstijdver korting wordt ingevoerd in de bouw. Dit jaar komt de werk loosheid uit op 133.000, van wie 90.000 werkzaam waren in de burgerlijke en utiliteitsbouw (woningen en bedrijfsgebou wen), 21.000 in de grond-, we gen- en waterbouw, en 22.000 bij installatiebedrijven. Er resteren dan 289.000 volledige arbeidsplaatsen. Een jaar ge leden waren er volgens de mi nister 143.000 werklozen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1984 | | pagina 3