Van de Velde blijft in Italië Cornelissen zegt NAC vaarwel JONG ORANJE Schaakblunders in Moskou bij tweekamp België te sterk voor Nederlands hockey-team heren ssen naar Fortuna S MfKn°rVrTTeUW m. NLM CityHopper pSV-spelers trekken kort geding tegen KNVB in IV TILBURG Miles zorgt voor verrassing CiK SOVj6tS Scholma mede aan de kop Uitschakeling van Den Bosch NLM CityHopper verbindt 2x per werkdag het Rotterdamse zakenleven met dat van Parijs. En wel dusdanig, dat u 's ochtends heen en 's avonds terug kunt. Vandaar 'Rotterdam a/d Seine! Of zo u wilt 'Rotterdam a/d Thames'. Want Zestienhoven- London-Heathrow vliegen we maar liefst 5x per werkdag. reisagent of JNLiVL CityHopper, ^jjg|^Vliegensvlug en vriendelijk. tel. 010-155430. j»a»DE STEM -S ^NDERDAG 11 OKTOBER 1984 yan onze sportredactie [ISDHOVEN - Het kort ge- W tegen de KNVB, aange- nen door de drie interna ls van PSV, gaat niet (oor. Hans van Breukelen, Willy (Jn de Kerkhoff en Michel Valke hebben de aanklacht, «gediend wegens de gelijk matige belangen van de geld- ïliieter (Philips) van hun club ia die van de voetbalbond (So ul, teruggenomen. Dat ge arde op aandringen van Philips. „Om het Nederlandse voetbalelftal de gelegenheid te ,even zich zo goed mogelijk op je komende wedstrijd tegen Hongarije voor te bereiden", jdus een verklaring van de gloeilampenfabriek. Het kort ïg zou vanmorgen dienen voor de president van de Utrechtse rechtbank. Van onze sportredactie SI1TARD - Als zijn huidige dob Vancouver Whitecaps Frans Thijssen vrij geeft, dan ui de Nederlandse midden- ttlder dit weekeinde zijn de- hut maken voor Fortuna Sit- lird in de wedstrijd tegen Vo- tadam. Gisteren bereikte Thijssen A persoonlijk record met mager Castemillar van For- taaS. Van onze schaakmedewerker TILBURG - Dat schaken geen ferm eel mathematische zaak niet een redelijk voorspel- bare afloop, maar een creatief spel vol verrassingen, bewees jisteren de Engelse groot meester Tony Miles. Hij moest tijdens de tweede rustdag van bet Interpolis Schaaktoernooi ia Tilburg aantreden tegen de Rus Smyslov voor het vervolg tan een afgebroken partij uit ie zesde ronde. Eergisteren voorspelden alle kenners' nog een remise-af wikkeling, waarbij Miles de grootste problemen diende op klossen. Gisteren rolde ieder- w na vijf zetten van verba- big van de stoelen. Miles bleek een opmars te hebben {evonden, die een zuiver mat zichtbaar maakte. De witjes geworden Smyslov Welde nog wei wat tegen, "aar hield het even later voor Sfflen. Miles kwam daarmee i!P de tweede plaats van de ranglijst terecht. Do onderste positie werd Weren voorlopig toebedeeld hnJohn van der Wiel. Hij zag afgebroken partij uit de iwoede ronde tegen Sosonko «nog verloren gaan. Sosonko weliswaar, maar dat ®stte hem uiteindelijk nog 76 Wen, terwijl hij al veel eer- Ja1' had kunnen toeslaan, eens jöeer een bewijs voor zijn denkelijke schaakvorm. Zoals voorspeld gaf Portiseh nch tegen Ljubojevic al in het gewonnen. Hij zag geen «al meer in verder spelen, "indaag wordt de zevende 'inde verspeeld. fehsm van de afgebroken partijen ïriir ronde: Sosonko (Ned)-Van bi au! Wed) 1-0; zesde ronde: Ljuboje- Joej-Pörtisch (Hon) 1-0, Miles (Eng)- (len'i oi&w) 1-0; de stand is na zes ron- iib 2- ljubojevic en Mi- I^ Belimki, Hübner, Timman en 3 in Qa °v 3.5,8. Andersson en Portiseh °V en Sosonko 1,5,12. Van der door Rob van Deursen RIJSBERGEN - Johan van de Velde heeft gisteren de knoop definitief doorgehakt. Ondanks het feit dat hij morgen (vrijdag) in Italië nog een gesprek zal hebben met zijn wielerbazen, be sloot de Westbrabantse wie- Ierprof voor zich zelf dat hij volgend seizoen in Italiaan se dienst zal blijven rijden. Dat betekent dat hij de con tacten met Kwantum - voor volgend seizoen althans - heeft verbroken. Aanvankelijk was Van de Velde van plan via de KNWU te trachten onder zijn voorlopig aangegane contractuele verplichtingen met de Italiaanse wielerma- nager Bataglini uit te ko men, maar nu de Italiaan gisteren via een telefonische toezegging de financiële voorwaarden voor Van de Velde aanzienlijk omhoog trok, ging de Nederlandse wielrenner overstag. „Ik vind het allemaal een beetje te lang gaan duren. Er komt geen schot in. Bij Kwantum zeggen de mensen constant dat het wel voor elkaar komt, maar er zit dus geen vooruitgang in. Die Italiaan Bataglini hield maar steeds zijn poot stijf. Hij zei: „Ik heb tien renners en een sponsor. Dus ik zie de nood zaak niet in om jou van je verplichtingen te onthef fen". Daarnaast maakte hij dus dat gebaar door mijn contract financieel aanzien lijk te verbeteren. Ik word er niet slechter van. Ook heeft hij alle betalingen ge garandeerd. Ik heb nu niets te klagen. En ook geen mo gelijkheid om aan te tonen dat die man in gebreke blijft. Op die manier zou een rechtszaak enorm lang du ren. En dat heb ik er niet voor over". De consequentie van zijn besluit is nu dat Van de Vel de volgend seizoen in ieder geval niet in de Tour de France zal kunnen uitko men. „Dat is jammer, maar ik lig er niet meer wakker van", aldus de Westbraban der. Van de Velde gaat trou wens morgen nog wel naar Italië. Dit om het contract van Wies van Dongen, die hem volgend jaar in Italië zal vergezellen, op te halen. Johan van de Velde. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Winst op kracht en agressie BREDA - Ton Cornelissen keert NAC de rug toe. De jeugdige spits kwam niet tot overeenstemming met de Bredase eredi visieclub en trok vervolgens de conclu sie dat er voor hem geen plaats meer was in de selectie van het trainersduo Bob Maaskant/Frans Vermeulen. De beslissing om er bij NAC een punt achter te zetten heeft hem veel moeite gekost. „Uiterlijk 15 oktober moet ik het mij voorgelegde contract onderteke nen", meldt hij emotioneel, „anders kan ik vertrekken. Dat doe ik dus nu al, want dat contract teken ik niet. Finan cieel gezien is dat voor mij niet aantrek kelijk. Ik werk sinds een paar maanden bij Videocentrum, hier in Breda. De eigenaar van die zaak heeft me een aan bod gedaan dat drie keer zo hoog lag dan dat van NAC. Daar heb ik voor ge kozen. Alles is al geregeld". Voor het eerst sinds jaren zal Ton Cornelissen daarom vandaag niet ver schijnen op de training. „Het doet ver schrikkelijk veel pijn", geeft hij onmid dellijk toe, „maar ik heb alles goed op een rijtje gezet. Ik heb die beslissing niet in een uur genomen. Nee, ik ben er drie, vier dagen mee bezig geweest. Ik heb mensen uit de voetballerij om raad ge vraagd. Toen ben ik tot de conclusie ge komen dat dit probleem niet is op te los sen". Ton Cornelissen kwam op veertienja rige leeftijd bij NAC terecht. Nadat hij de jeugdelftallen doorlopen had, debu teerde hij drie jaar later in het eerste van NAC. Een vaste plaats veroveren was er echter niet bij. Steevast moest Ton Cornelissen wijken voor een aan koop. Eerst Ruud Geels, daarna Bob Latchford en nu Ron Futcher. Ton Cor nelissen bleef pendelen tussen bank en het eerste. Talent werd en wordt hem zeker toegedicht. Bondscoach Ger Blok haalde hem bij het Nederlands UEFA- eftal, op het allerlaatste moment viel hij af voor het WK-junioren in Mexico en een keer werd hij gesecteerd voor Jong Oranje. Bovendien maakte Cornelissen naam in de vorig seizoen afgewerkte na-com petitie. Met drie goals in twee duels - hij scoorde de belangrijke treffer in Venlo tegen FC VW - legde Ton Cornelissen de basis voor NAC's terugkeer in de ere divisie. Die na-competitie bracht de Oosterhouter echter ook pech. In Doe- tinchem liep Cornelissen tegen een ver velende knieblessure op. Hij probeerde het vier dagen later nog even, maar moest toen toch afhaken. Een operatie was onvermijdelijk. Inmiddels is Ton Cornelissen weer honderd procent fit. „Ik heb nergens last van", zegt hij, „daarom was ik afgelopen zaterdag zo teleurgesteld. Toen Meyer er af moest, ging Peter Remie het veld in. Dat deed erg veel pijn. Dat zat me niet lekker. Ik heb met Theo Dierckx keihard getraind om snel terug te komen. Tegen Volen- dam stond ik in de basis. Een keer ge scoord. Het draaide niet zo best. Dat geef ik toe. Maar in een redelijk lopend team pik ik mijn goaltjes mee. Dat weet ik zeker". Het reserve zijn is echter een bijkom stigheid. Hoofdoorzaak om het bij NAC voor gezien te houden, is het contract dat hem aangeboden is. „Ik zou er iets Ton Cornelissen, die er vanaf vandaag geen gat meer in ziet bij het Bredase NAC. - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP op vooruit gaan", zegt hij daarover, „in mijn ogen te weinig. Wat ik vraag is re delijk. Ik denk zelf dat ik met het door mij gevraagde een van de minst betaal den bij NAC ben. Dat geeft niets. Van mij mag de rest veel meer verdienen. Ook Futcher. Dat maakt me niet uit. Als ik maar gekregen had wat ik vroeg. Dan had ik getekend. Had ik geknokt om te rug te komen. Ik heb al meer tegensla gen moeten overwinnen. Ja, ik moet toe geven dat het wel aan je knaagt als je constant namen van Engelse spitsen hoort. Echt vertrouwen heb ik nooit ge kregen. Latchford was een kei, had ik geen moeite mee. Maar Futcher, ik heb mijn twijfels. Een aankoop van Maas kant. Die blijft voorlopig dus staan". Inmiddels hebben zich reeds drie clubs belangstelling getoond voor Ton Cornelissen. RKC, FC WV en FC Den Bosch. „Maar", zegt Cornelissen, „NAC vraagt 120.000 gulden. Te veel voor die clubs. Voorlopig ga ik bij TSC trainen en ik heb iemand gevonden die samen met mij in de ochtenduren traint. Wat moet ik anders? Het doet pijn ja, ik vind het ontzettend jammer dat ik NAC op deze manier moet verlaten". Bob Maaskant reageert laconiek als hij met het vertrek van Cornelissen ge confronteerd wordt. „Jammer", zegt hij, „hij heeft een verbeterd contract aange boden gekregen. We hebben wat water bij de wijn gedaan, maar eens houdt het op. Als hij een club heeft, mag hij die naar ons sturen. Dan kunnen we onder handelen. Voorlopig doe ik niets. We hebben Peter Remie en Guus van Schijndel, die weer aan het voetballen is, nog achter de hand". ?°SK0U (RTR) - "(de partij in de «taaktweekamp de wereldtitel «1 Karpov en tn,' Kasparov lias! vandaa8 ver" ,2; Uitdager Smv Baf zijn k met de zwar- onder er' af. Volgens .aanwezige ex- t,. n Moskou ein- °e Partij in re mise, waardoor de stand 4-0 voor Kar pov blijft. De opening van de elfde partij leek het begin van weer een bloedeloze remise, maar eerst een blunder van de uit dager en vervolgens eén van de titelver dediger zorgden voor opschudding. Na drie uur spelen verloor Kasparov kennelijk de con centratie. In een po ging de partij een andere wending te geven plaatste hij bij zijn 24e zet zijn paard op e5. Indien Karpov de vorm uit de eerste tien partij en nog had, zou hij in een mum van tijd op 5-0 hebben ge staan. Kasparovs zwarte stukken kwamen onder zwa re druk. Karpov bleek echter zijn dag niet te hebben. Bij zijn 29e beurt zette hij een toren op bl. Het gezicht van de we reldkampioen kleurde rood bij het inzien van zijn blunder. Het voor deel was op slag verdwenen. Kaspa rov dacht een kwar tier na over zijn ge heim gebleven 41e zet, waarna de par tij werd afgebroken. Vandaag gaan de grootmeesters ver der. Het verloop van de elfde partij uit de schaaktweekamp om de wereldtitel tussen de Sovjetrus sen Karpov, titel houder, en Kaspa rov is: Wit: Karpov; zwart: Kas parov; 1. Pgl-f3, Pg8-f6; 2. C2-C4, b7-b6, 3. g2-g3, C7-C5; 4. Lfl-g2, Lc8-b7; 5.0-0, g7-g6; 6. b2-b3, Lf8-g7; 7. Lcl-b2,0-0; 8. e2-e3, e7-e6; 9. d2-d4, Dd8-e7 10.Pbl-c3, Pb8-a6; H.Ddl-e2,d7-d5; 12. Tfl-dl, Tf8-d8, 13. Tal-cl, d5xc4; 14. b3xc4, Ta8-c8; 15. Pc3-b5. Lb7-e4; 16. a2-a3, Pa6-b8; 17. d4xc5, b6xc5; 18. Lb2-e5, Pf6-e8, 19. Le5xg7, Kg8xg7; 20. Pf3-e5. Le4xg2; 21. Kglxg2, f7-£6; 22. Pe5-d5, Pb8-c6; 23. Pb5-c3, Pe8-d6; 24. Pc3-a4, Pc6-e5; 25. Pd3xe5,16xe5; 26. Pa4-c3, De7-b7+; 27. De2-f3, Db7xf3; 28 Kg2xf3, Tc8-b8; 29. Tcl-bl. e5-e4+ 30. Kf3-e2, Tb8xbl; 31. Tdlxbl, Kg7-f6; 32 Tbl-dl, Kf6-e5; 33. Pc3-b5, Td8-d7; 34 g3-g4, h7-h6; 35. a3-a4,a7-a6; 36. Pb5xd6, Td7xd6; 37 Tdl-bl, Td6-d3; 38. f2-£4+, Ke5-f6; 39. Tbl-b6, Tb3-c3; 40. Tb6xa6,Tc3-c2+; 41 Ke2-dl, afgebroken. De afgebroken stelling is: wit: Kd3, Ta6. pionnen op a4, c4, e3, f4, g4 en h2; zwart: Kf6, Tc2, pionnen op c5, e4, e6, g6 en h6. Van onze sportredactie LEEUWARDEN - Jong Oranje heeft gister avond de jonge Fransen op twee punten duide lijk overtroefd: kracht en agressie. Dat was terug te vinden in de overwinning van 4-2 in de oefenwedstrijd, die vooral de noodzaak van dit soort ontmoetingen van de jeugdploegen aantoonde. schitterende actie van Planc- que, Roossien werd door de Franse rechtsbuiten volledig weggelopen, en Ferrer tikte de bal langs Snelders. Het even wicht werd tot rust niet meer verstoord, mede doordat Been vlak voor rust een strafschop miste. In de tweede helft had coach Rab Bijl en Bosman vervan gen door Van den Boogaard en Brouwer. Het veranderde wei nig aan het spelbeeld, omdat Been in de rol van spelmaker toch niet de lijn kon uitzetten die de aanval nodig had. Dat trouwens deden de Fransen incidenteel beter en ook de tweede treffer, weer van Ferrer nu op een pass van Fournier, verdiende een schoonheidsprij sj e. Het resultaat van het op li chamelijke kracht gebaseerde eenrichtingsvoetbal waren echter geen vloeiende aan- valsacties, wel een stijgende aantal Franse overtredingen. In dood-spel-situaties was Ne derland beter dan in de nor male acties. Bakker gebruikte rond de dertigste minuut van de tweede helft nog twee vrije trappen om Nederland op 3-2 te brengen en pas in de laatste minuut maakte Nederland nog een doelpunt uit een speelac- tie. Een perfecte combinatie van Been en Brouwer werd door Van den Boogaard vol tooid. Als elftal waren de jonge Fransen, zonder dispensatie spelers en dus duidelijk jeug diger dan de Nederlanders, completer. Individueel waren ze door de bank genomen ook vaardiger. De inzet van Jong Oranje echter was de Fransen vreemd. En tegen het eind van de wedstrijd bleken de jonge haantjes gewoon kracht te kort te komen. Daarvan profi teerden de Nederlanders, die in Edwin Bakker een zeer slagvaardige spits bezaten. Bakker van Willem II scoorde drie keer. Van den Boogaard maakte in de laatste minuten, toen de Fransen nauwelijks nog over de middellijn kwa men, het vierde doelpunt. Nederland speelde minder overtuigend dan de uitslag aangeeft. Aanleiding daartoe was het tekortschieten van de vleugels uit de eerste helft Bijl en Bakker. Zij pasten niet in de combinaties. Het leidde tot brokkelig voetbal, dat wel voor een belangrijk deel door de Nederlanders werd be paald. Dat was toen vooral een verdienste van Godee en Roossien, die met Been veel druk op de linkerflank legden. Het leverde weinig resultaat op omdat de combinaties in het hart van de aanval stok ten. De lichaamlij ke kracht, die de Nederlanders van meet af gebruikten, overrompelden de Fransen, die al in de eerste pe riode van de wedstrijd Guion en Pean door blessures kwijt raakten. Het duel, te vaak on derbroken door de Belg Van Volcem, was vrij vinnig en Nederland had het eerste suc ces uit een lange serie vrije trappen. Bakker kopte de bal achter de uitstekende doelman Madon na een perfecte vrije trap van Godee. De Fransen, die met speels voetbal probeerden het verlo ren terrein te herwinnen, von den de gelijkmaker door een Van onze sportredactie ANTWERPEN - De Nederlandse hockeyheren hebben het eerste optreden na de Olympische Spelen besloten met een nederlaag. België won gisteravond in Ant werpen met 3-1 van het vernieuwde elftal van bonds- oefenmeester Wim van Heumen, waarin verdediger Klaas Kossen en aanvaller Ric Volkers htm eerste landenwedstrijd speelden. Op het kunstgrasveld van Nederland energiek. Door de Hercules, dat werd geopend machteloosheid in aanvallend bij deze gelegenheid, begon opzicht verflauwde het spel aan Nederlandse zijde al snel. Pas bij de zevende strafcorner sloeg Arno den Hartog, na aangeven van Jan-Hidde Kruize en stoppen van Maar ten van Grimbergen, raak uit een strafcorner. Op dat moment, in de twee de helft, hadden de Belgen echter reeds twee veldoelpun- ten gescoord. Melotte en Ur- bain waren de makers. Mester vergrootte de voorsprong an dermaal uit een strafcorner, waarna het nog bijna 4-1 werd. René Klaassen behoed de de zwak spelende doelman Lex Bos, de nieuwe aanvoer der, voor een volledige afgang door glijdend de bal voor de doellijn weg te halen. De opstelling van Nederland: Lex Bos (Oranje Zwart); René Klaassen (Kampong), Hen drik-Jan Kooijman (Bloemen- daal), Arno den Hartog (Kam pong), Klaas Kossen (Klein Zwitserland); Ron Steens (Klein Zwitserland), Jan-Hid- de Kruize (Klein Zwitserland), Cees-Jan Diepeveen (Bloe- mendaal); Maarten van Grim bergen (Klein Zwitserland), Ric Volkers (Kampong) en Ro- nald-Jan Heijn (Bloemen- daal). Jong Oranje-Jong Frankrijk 4-2 (1-1). 19. Bakker 1-0, 32. Ferrer 1-1, 68. Ferrer 1-2, 72. en 78. Bakker 2-2 en 3-2, 88. Van de Boogaard 4-2. Scheidsrechter: Van Volcem (Bel gië). Toeschouwers: 10.500. Gele kaart: Boesen en Van de Boogaard (Jong Oranje), Lucas en Plancque (Jong Frankrijk). Jong Oranje: Snelders (FC Twen te); Boesen (Fortuna S), Rutjes (Excelsior), Duut (Feyenoord, 60. Van Bentum FC Twente) en Roos sien (FC Groningen); Bijl (Heeren veen), Been (Feyenoord) en Godee (FC Utrecht); Boerebach (Go Ahead Eagles), Bosman (Ajax, 46. Van de Boogaard PSV) en Bakker (Willem II). DAKAR (ANP) - In de vijfde ronde van hel wereldkam pioenschap dammen in Dakar zijn vier spelers aan de leiding gekomen: drie Sovjets en de Nederlander Scholma. De uitslagen uit de vijfde ronde zijn: Kaplan (VSt)-Stokkel (Ned) 1-1, Clerc (Ned)-Jansen (Ned) 1-1, Meless Memel (Ivo)-Koeperman (VSt) 2-0, Van der Wal (Ned)-Autar (Sur) 1-1, Ndiaye (Mali)- Scholma (Ned) 1-1, Guinard (Fra)-Wirni (Sov) 1-1, Baljakin (Sov)-Gantwarg (Sov) 0-2, Dubois (Fra)-Der (Sen) 2-0, Korn- jevski (Sov)-Diallo (Sen) 1-1, Kane (Sen)- Wigman (Sov) 0-2. De stand is: 1. Gantwarg, Kornjevski, Scholma en Wigman 7 punten, 5. Clerc en Diallo 6, 7. Jansen, Kaplan, Meless Me mel, Stokkel, Van der Wal en Wirni 5,13. Autar, Baljakin, Dubois, Guinard, Koe- perman en Ndiaye 4,19. Der en Kane 3. DEN BOSCH (ANP) - Het Europese avontuur van Den Bosch heeft deze jaargang slechts eén ronde geduurd. In het toernooi van de landskam pioenen ging de Nederlandse basketbal-vertegenwoordiger ondanks winst in de thuiswed strijd tegen het Finse Ymca Helsinki onderuit: 86-83 na verlenging. De extra speeltijd was noodzakelijk geworden, omdat het verschil na de normale wedstrijdduur even groot was als in de uitwedstrijd: zes punten (78-72, ruststand 46-38). (ADVERTENTIE ROTTERDAM AAN DE SEINE. VERTREKTIJDEN VANUIT ROTTERDAM PARIJS 07.50 09.20 17.10 19.45

de Stem | 1984 | | pagina 7