Het ongelijk van minister Ruding 'Het elastiek raakt vermoeid' Krokedilletranen in kamer 'n Beeld van marxisme in staat van wording i Ambassade tjokvol lubbers v ONDERGANG TILBURGSCHE SUMATRA CUM LAUDE DE STEMCOMI Toch heet han Te belangrijk DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 Dl EMM ACHTERGROND PAGINA; DE LIJDENSWEG VAN DE OUDERE LERAAR Oorzaken Treurig Verschillen VS-STUDIE VAN GRENADA-DOCUMENTEN oud kampen DONDERDAG 11 OKTOE Viering van bevrijding blijft 5 mei r n T5 Door Gerard Kessels Nee, ze hadden geen zin om mee te feesten. Ter wijl de DDR met grote parades en massa-bij eenkomsten zijn 35-jarig bestaansfeest viert, heb ben ongeveer 140 DDR- burgers hun toevlucht gezocht in de ambassade van West-Duitsland in Praag. Zij willen Erich Honec- ker's jubilerende arbeiders- en boerenstaat hoe dan ook voorgoed de rug toekeren. De vlucht van de groep heeft Bonn en Oost-Berlijn in een zeer moeilijk parket ge bracht. Het vraagt van beide kanten uiterst behoedzaam manoeuvreren om de kwestie zonder al te grote kleer scheuren voor de Duits-Duit se betrekkingen op te lossen. Er is grote politiek en er is kleine politiek. Het schetsen van de lijnen voor de grote politiek, zo heeft Erich Ho- necker de afgelopen weken weer eens gemerkt, geschiedt in Moskou. Zijn wens om naar de Bondsrepubliek te reizen werd in het Kremlin met een uitdrukkelijk 'njet' ontvangen. Op het gebied van de kleine politiek is Ho- neckers speelruimte groter. Waar het er om gaat huma nitaire kwesties op te lossen hebben beide Duitslanden een pragmatische, nuchtere, vorm van samenwerking ontwikkeld. Een samenwer king die van Westduitse kant steeds gepaard gaat met een flinke greep in de schatkist. Want de DDR laat Bonn ste vig betalen voor verlichtin gen op het menselijk vlak. De vroegere minister voor In- nerduitse Betrekkingen Rai- ner Barzel beschreef de ge groeide praktijk ooit als 'Kasse für Hoffnung', oftewel 'Geld voor hoop'. Begin dit jaar besloot Ho- necker iets te doen aan de berg verzoeken het land te mogen verlaten. Ongeveer 30.000 DDR-burgers kregen in het eerste kwartaal het be geerde visum voor de Bonds republiek. Daarna ging de deur weer op een kier. Tege lijkertijd werden veel stren gere maatstaven aangelegd voor een vertrek naar het westen. De groep mensen die vanwege het 'landsbelang' hoe dan ook in de DDR moet blijven werd belangrijk uit gebreid. Waarschijnlijk niet ten on rechte is daarom in de DDR de vrees gegroeid dat het steeds moeilijker wordt het land te verlaten door de offi ciële weg te bewandelen. Want voor wie te kennen heeft gegeven weg te willen wordt het leven er niet pret tiger op. Vrijwel onmiddel lijk volgt ontslag of degrada tie en de kinderen op school worden uit hun jeugdorgani saties gestoten. En wie weet, misschien moet wel jaren op het visum gewacht worden. Misschien komt het nooit. Tegen die achtergrond wordt het aantrekkelijk met het he le gezin de trein naar Praag te nemen, de Westduitse am bassade binnen te stappen en te zeggen: Wij gaan hier niet weg voor we de garantie krijgen dat we naar de Bondsrepubliek kunnen. Naar Tsjechoslowakije reizen is gemakkelijk voor de bewoners van de DDR. Het is het enige Oostblokland waar DDR-burgers geen visum voor hoeven te hebben. Maar na de run op de Westduitse ambassade in Praag zijn vol gens Tsjechische toeristen, die vanuit de DDR naar huis terugkeerden, weer strenge controles uitgevoerd aan de grenzen van de DDR en Tsje choslowakije. Veel DDR- burgers zijn door de grenspo litie teruggestuurd. Voor de DDR is het uiterst pijnlijk dat de ambassade in Praag zo tjokvol zit. Pijnlijk omdat een groot deel van het land via de Westduitse tele visie uitgebreid over de gang van zaken geconfronteerd wordt. De Oostduitse media hebben tot nu toe nog geen melding gemaakt van de run op de ambassade. Zowel voor Bonn als voor Oost-Berlijn is het een ernstige tegenslag dat de 'bezetting' van de am bassade is uitgelekt. De pu bliciteit maakt een regeling een stuk moeilijker. Als Ho- necker toegeeft erkent hij voor het front van de wereld en van zijn eigen burgers dat deze acties succes kunnen hebben en moet voor herha ling in Praag en andere hoofdsteden in het Oostblok gevreesd worden. Honecker vindt dat hij al ver gegaan is door in het voorjaar in een soortgelijk geval geheel aan de Westduitse wensen tege moet te komen. Ook toen was het een pijnlijke kwestie voor de regerenden in Oost-Ber lijn, want onder de vluchte lingen in de Praagse ambas sade bevond zich Ingrid Berg, de nicht van de tweede man in de partij-hiërarchie: minister-president Willi Stoph. De DDR is er na het geval- Berg waarschijnlijk van uit gegaan dat Bonn in Praag dezelfde maatregelen zou ne men als in Oost-Berlijn. Daar heeft Bonn zijn Perma nente Vertegenwoordiging, na herhaalde toeloop van vluchtelingen, verbouwd. Bezoekers kunnen de verte genwoordiging nu alleen nog bereiken via een soort corri dor, waarin ze gecontroleerd worden. De Praagse ambas sade, die in een oud paleis is ondergebracht, leent zich echter nauwelijks voor een dergelijke vertimmering. Bo vendien heeft Bonn - en dat is natuurlijk begrijpelijk - er grote moeite mee de toegan kelijkheid van zijn ambassa des te verminderen. Elk land hecht aan een ongehinderde en vrije entree van zijn bui tenlandse vertegenwoordi gingen. Ook de grote hoeveelheden harde marken, die Bonn on getwijfeld aangeboden heeft, hebben de DDR nog niet kunnen vermurwen de Praagse vluchtelingen te la ten gaan. Oost-Berlijn heeft uitsluitend willen garande ren dat de vluchtelingen na terugkeer in de DDR niet ge straft zullen worden. Dat is voor Bonn te weinig. Voor een vertrek uit de DDR ko men de vluchtelingen dan waarschijnlijk nooit meer in aanmerking. Bonn kan een dergelijke groep vastbesloten vluchte lingen, die alle schepen ach ter zich verbrand heeft, niet terug sturen naar een land dat hen weliswaar strafvrij- heid heeft beloofd, maar hen verder waarschijnlijk als melaatsen zal behandelen. Wellicht dat er al weken of nog langer tussen de beide Duitslanden wordt onder handeld over de situatie. De vluchtelingen zijn immers mondjesmaat de ambassade binnengekomen en er was al een hele groep verzameld toen het nieuws uitlekte. Dat tekent de moeilijke situatie. Als Oost-Berlijn al bereid is bij te geven, zal het dat alleen doen als Bonn veel betaalt en bovendien de spijkerharde garantie afgeeft dat zijn am bassades in het Oostblok niet langer als vluchtheuvel voor DDR-burgers zullen funge ren. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. «076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Pieter-Jan Dekkers WIE herinnert zich nog de pertinente uitlatin gen van minister Ruding (Financiën) over de rol die De Nederlandsche Bank heeft gespeeld in de ondergang van de Tilburgsche Hypotheek bank. In navolging van de presi dent van de centrale bank, dr. W. Duisenberg, verzeker de Ruding het verontrust ge worden parlement, dat De Nederlandsche Bank op geen enkele manier schuldig zou zijn aan het faillissement van de Tilburgsche. Maar in het onderzoek dat prof. Rijnvos in samenwer king met de Vereniging Ef fectenbescherming naar de ondergang van de Tilburg sche heeft ingesteld, komt de rol van De Nederlandsche Bank in een geheel ander daglicht te staan. De bank van Duisenberg zou er wat betreft het controleren van de Tilburgsche met de pet na hebben gegooid. En dat was dan nog zacht uitgedrukt. Nu is dat rapport van Rijnvos geen resultaat van een officieel onderzoek: met name de gegevens die de be windsvoerders van de Til burgsche onder hun beheer hebben, staan lang niet alle maal in dat rapport vermeld. Enige voorzichtigheid is dus wel geboden. Maar wie schetst de verba zing van prof. Rijnvos en de Vereniging Effectenbescher ming, toen minister Ruding deze week in zijn voort gangsrapportage inzake de Tilburgsche aan de Tweede Kamer meedeelde, dat hij de controle van De Nederland sche Bank op de krediet-in stellingen gaat verscherpen. Dat was nou juist de con clusie in het rapport-Rijnvos en het is in alle toonaarden door vele andere bij het fail lissement van de Tilburgsche betrokken personen beweerd. Steeds tegen beter weten in want Ruding en Duisenberg dekten bij voortduring de lei ding van De Nederlandsche Bank. Wel wat voorbarig, blijkt nu. Ruding laat de Kamer weten dat hij zelfs de Wet Toezicht Kredietwezen wil veranderen om de kredietin stellingen (banken en hypo theekbanken) beter in de ga ten te kunnen houden. Zodra de centrale bank lucht krijgt dat er bij een be paalde bank iets niet in de haak is kan een zogeheten 'stille curatele' worden toege past. Dat betekent dat de ac countants van De Neder landsche Bank op elk ge wenst moment de papieren van de betrokken financiële instelling mogen controleren. De bestaande wet geeft De Nederlandsche Bank pas het recht in te grijpen als de in moeilijkheden geraakte han dels- of hypotheekbank na twee weken nog steeds niet heeft gerageerd op waar schuwingen vanuit de kamer van Duisenberg. Achteraf erkent Ruding daarmee dat zijn eerste reac tie op de beschuldigingen aan het adres van de centrale bank over de betrokkenheid bij de Tilburgsche niet geheel in overeenstemming was met de waarheid. Trouwens, de bewindsman bevestigt dat in feite zelf door in zijn rapport aan de Kamer te verwijzen naar de gang van zaken bij de Tilburgsche. Meer duidelijkheid over die betrokkenheid komt er overigens pas als de bewind voerders klaar zijn met hun onderzoek naar de ware 'schuldigen' van het echec met de Tilburgsche. Opval lend is wèl dat Ruding daar blijkbaar al een voorschot op neemt. Minister Ruding .eerste reactie was niet correct. - FOTO DE STEM/J0HAN VAN GURP Voor de gedupeerde pand briefhouders en aandeelhou ders van de Tilburgsche kan deze erkenning-achteraf toch van enige betekenis zijn als straks de processen beginnen tegen de voormalige commis sarissen en directie van de bank. Mogelijk dat de Ver eniging Effectenbescherming nu ook een proces gaat aan spannen tegen De Neder landsche Bank zelf. Tot nu toe is daar van afgezien, om dat de schuld van De Neder landsche Bank niet echt hard gemaakt kon worden. Overigens overweegt Ru ding ook de bestaande collec tieve garantieregeling aan te passen. Deze regeling garan deert gedupeerde particulie ren bij een faillissement van hun bank dat zij tot maxi maal 35.000 gulden schade loos worden gesteld. Ruding onderzoekt nu of deze regeling ook kan gaan gelden voor toonderpapieren op naam, zodat houders daarvan bij een eventueel faillissement niet al hun geld kwijt zijn. Voor de meeste pandbrief houders van de Tilburgsche komt deze vage belofte overi gens te laat. Zij zullen moe ten afwachten of de bewind voerders de echte 'schuldi gen' van de ondergang van de Tilburgsche zullen aan wijzen en zo ja, of de rechter daar dan de financiële conse quenties aan verbindt. Door Frans van Mourik Citaat: „Een groot aan tal van onze mensen is tussen de 40 en 49 jaar. De voortdurende 'aan slagen' op onze mensen laten hun sporen duide lijk achter. De 'fut' raakt op, het 'elastiek' raakt vermoeid. De honger naar werken is door verkeerd regeringsvoer over". Het citaat komt uit het de enquête van het Nederlands Genootschap van Leraren, waaraan 433 scholen mee de den. Daaruit blijkt dat de oudere leraar in het voortge zet en hoger onderwijs volle dig stuk zit. Van de vijftigers heeft tweederde overwegend door ziekte een deel van de taak moeten afstoten, boven de 55 jaar functioneert geen enkele leraar meer volledig. De bevindingen van het Genootschap bevestigen, wat iedereen eigenlijk al lang wist: het onderwijs is net als de maatschappij 'moordend' voor de vijftigers. Begin dit jaar kwam er een boekje uit onder de titel 'Gezond blijven onderwijzen op de basis school' van de hand van Jac ques Jacobs en Pieter Kamp huis. Twee wetenschappers die het basisonderwijs on derzochten en constateerden dat de vijftigers in hoog tem po werd uitgestoten. Volgens het onderzoek van het Genootschap is het in het voortgezet en hoger onder wijs dus van hetzelfde laken een pak. Ook daar is het toe komstperspectief: langdurig ziek thuis of voorgoed onge schikt. En wie die dans wil ontspringen, hij redde zich via wachtgeld en vervroegd pensioen. zoek een aantal citaten ge voegd van de ondervraagden. Dat levert geen opwekkende lektuur op. „Hoewel het lijkt alsof de oudere leraar op onze school zeer gezond is en ongelooflijk taai, merk ik op dat dat op z'n zachtst gezegd schijn is. Velen kampen met chronische ver moeidheid, zijn regelmatig enkele dagen of weken ziek en zijn niet meer te motive ren". „In feite zijn er geen fulltime leraren van ouder dan 52 jaar aan onze school, die zijn in de loopt der jaren verdwenen". Wie overigens meent dat, dat de ellende pas bij 50 jaar be gint, wordt door een aantal andere citaten snel uit de droom geholpen. „Het kwakkelen van docen ten begint rond het 40ste le vensjaar is mijn ervaring op de eigen school en op andere scholen". „Verontrustend is, dat er in ons relatief jonge docenten team enkele collega's zijn, die al enkele jaren met ziektever lofzijn". „Ons docententeam is vrij jong, maar dat wil niet zeg gen, dat de problemen aan ons voorbij gaan. Ik ervaar dat steeds meer leerkrachten de moeilijkheden steeds min der de baas kunnen. Somber heid, onredelijkheid, apathie, hoofdpijn en duizeligheid bij docenten rond de 40 jaar ko men steeds meer voor". Het Genootschap heeft bij de conclusies uit het onder- De oorzaken van de teloor gang van de vijftiger in het voortgezet onderwijs zijn ve lerlei. Er is de taakverzwa ring onder druk van de be zuinigingen en het zwabbe rend onderwijsbeleid van de rijksoverheid veroorzaakt onzekerheid en spanningen. Er is de verandering in de or ganisatie van de school, van de autonoom lesgevende le raar via meer democratise ring en teamwork doorschie tend naar 'we gooien alles in de groep'. Er is de mentali. teitsverandering bij de leer. lingen, dié in combinatie met een grotere 'verbale begaafd- heid' soms synoniem voor 'grote bek' maakt dat leraren en leerlingen sneller uit el kaar groeien'. En dan zijn er natuurlijk ook de wijzigingen in het on derwijs na de invoering van de Mammoetwet. Met name leraren die de overgang van ulo naar mavo meemaakten In 1968, hikten aan tegen en verminderde motivatie bij de leerlingen en een dalend ni veau. Een citaat daarover: „Ze doen hun werk met moei- te en ze zouden graag mind les geven. Ze blijven soms een dag thuis, omdat ze het die morgen niet zien zitten, hoe wel hun gezondheid goed is". Volgens het Genootschap zijn er nauwelijks verschil- len voor wat betreft geogra fische ligging, grootte van de school of grootte van de ge meente. Wel is er, net als bij het onderzoek in het basison derwijs, een 'religieus onder scheid'. De problemen op de katholieke scholen blijken namelijk veel groter te zijn als die op de protestants- christelijke scholen. Het Ge nootschap zoekt daarvoor geen verklaring, maar laat het tamelijk laconiek bij de opmerking 'in rooms-katho- lieke scholen vergrijst men blijkbaar sneller dan in het protestantse onderwijs'. Ja cobs en Kamphuis geven in hun onderzoek in het basis onderwijs wel een verkla ring: katholieke scholen wer den veel vaker samenge voegd en uit eerdere onder zoeken blijken er veel meer zieken te zijn op fusiescholen, En die fusie-hausse is weer een gevolg van de sterkere vruchtbaarheidsdaling in rooms-katholieke gezinnen. Zo volgt het een uit het an der. Door Max de Bok 'DE politiek', meer be paald de regeringscoali tie, trekt mistgordijnen op rond de problematiek van de minima, zegt niet duidelijk wat ze wil en groeft het toch al wegge trokken sociaal gezicht door krokodilletranen vrijelijk de loop te laten. Teveel gezegd We volgen de gang van zaken op de voet. CDA-fractieleider De Vries diende dinsdag een mo tie in. De regering moet zo veel geld uittrekken dat 'uit gaande van de thans ver wachte prijsstijging, de koopkracht van diegenen, die ook reeds in 1984 van een mi nimum-inkomen moeten le ven in 1985 op peil blijft.' Door Den Uyl uitgedaagd zei De Vries dat hij inder daad bedoelde alle meerjari ge echte minima volgend jaar in koopkracht gelijk te laten blijven. Er leek dus niets aan de hand. Het CDA had woord gehouden. Maar er zaten toch nog een paar haken en ogen aan de opstelling van De Vries. Allereerst was de af spraak in de CDA-fractie dat de koopkrachtgarantie, waarom De Vries zou vragen, alleen zou gelden voor diege nen die van één minimum inkomen ook kinderen moe ten onderhouden. Bovendien kan de tussenzin die in de motie-De Vries staat - 'uit gaande van de thans ver wachte prijsstijging' - nogal wat gevolgen hebben voor de minima. Het kabinet rekent op 1,5 prijsstijging in 1985. Maar het zou geen econoom verbazen als de prijzen meer stijgen door de hogere dollarkoers en dus hogere importprijzen. De beperking in de motie-De Vries betekent dat, indien de prijzen met meer dan 1,5% stijgen, de koopkracht van de minima toch weer inzakt. De VVD is zichzelf trouw gebleven. Het kabinet moet 100 miljoen méér uittrekken voor de reparatie van de koopkracht, maar als dat niet voldoende is voor volledige reparatie, het zij zo. Meer heeft de VVD er niet voor over. De PvdA wil, zonder de clausule van De Vries, een volledig koopkracht-herstel voor alle meerjarige echte minima. Tot zover het beeld dat de Kamer dinsdag bood. Zou premier Lubbers op de twee de dag van het debat het ver lossende woord spreken De premier bundelde alle opmerkingen over het inko mensbeleid in één samen hangend antwoord. Daardoor veroorzaakte hij een pijnlijke sfeer. Hij begon zijn verhaal met een technische beschouwing over de ministerssalarissen. Een beschouwing vol syste matiek met de boodschap: in 1973 verdienden ministers 614 maal zoveel als het mini mum, volgend jaar 414 maal zoveel. Sinds 1979 is het socia le minimum gedaald, maar vier maal modaal tweemaal zoveel. We wisten dat er voor 1985 een verhoging inzat, maar die is geheel het gevolg van de systematiek. Voor wijzigingen in het salaris van de ministers is geen aan leiding. Vervolgens stapte Lubbers over op de meerjarige echte minima. Het kabinet wil misschien wel wat meer dan ƒ200 miljoen uittrekken, maar van volledige koop- kracht-garantie, laat staan een blijvende, kan geen spra ke zijn. Daar ontbreekt het geld voor. Het kabinet wijst ook de door CDA en WD aangedra gen alternatieven af: geen bevriezing van de kinderbij slag, geen woonlandbeginsel in de kinderbijslag, geen la gere arbeidstoeslag in de wet tweeverdieners. Het kabinet heeft al dat geld ook niet no dig, zo bleek. Want Lubbers wil een tweedeling aanbren gen in de groep van de echte minima: wèl iets meer doen voor degenen die van dat mi nimum ook kinderen moeten onderhouden, niet of nauwe lijks iets voor de alleenstaan den. De premier weigerde op pertinente vragen van Den Uyl te zeggen dat alle meer jarige echte minima erop mogen rekenen dat hun koopkracht op peil blijft. Lubbers hield vast aan het plan dat het aanvankelijke CD A-plan was: alleen de mi nima met kinderen. CDA-fractieleider De Vries reageerde daarop niet adequaat, drong niet krach tig aan om zijn standpunt overgenomen te krijgen en leek tevreden met de af spraak dat én het CDA én het kabinet eikaars plannen zul len heroverwegen. In gewoon Nederlands: ze denken er nog eens over. Daarmee moeten de mini ma het voorlopig maar doen. Duidelijkheid dus over de ministerssalarissen; een daarbij schril afstekende schimmigheid over de positie van de minima. D'66 fractieleider Engwir- da legde de premier het vuur na aan de schenen. 'U maakt dus de politieke keuze voor verlaging van het financie ringstekort boven het blij vend iets doen voor de echte minima?' Lubbers blijft koel: 'Natuurlijk is het een politie ke keuze. In onze afweging zijn we tot de conclusie geko men dat het economisch her stelbeleid niet onderuit ge haald mag worden.' Toen kwam RPF-leider Leerling naar voren: 'U hebt een verhaal gehouden over de mechanismes. Een prach tig verhaal. Maar zegt u nu eens: is het moreel verant woord dat de hoge inkomens erop vooruit gaan terwijl de laagste inkomens moeten in leveren Opnieuw gaf Lubbers een technische uiteenzetting. Het kabinet zal het niet bevorde ren, maar als de ambtena renbonden in het overleg met minister Rietkerk komen met plannen om de hoger be taalden meer, de lager be taalden minder te laten inle veren 'dan is dat voluit be spreekbaar.' Dat geldt ook voor aftopping van de va kantietoeslag (doordat die aftopping is afgeschaft stij gen de salarissen van hoge ambtenaren en ministers). Leerling: 'De overheid moet dat effect wegnemen, de overheid moet een voor beeld geven.' Lubbers, alsof hij zijn vorige zin al vergeten was: 'Daar ben ik het mee eens.' Een pijnlijke sfeer. Want de indruk die na dit debat blijft hangen is: het kabinet doet niets om de lasten recht vaardiger te verdelen, de ho ge salarissen blijven onaan getast en nemen zelfs toe, de minima moeten maar rustig afwachten wat het kabinet nog zal doen, maar zeker is dat ze er in koopkracht op achteruit gaan. Van onze redactie buitenland TOEN de Amerikaanse troepen vorig jaar het marxistische mini staatje Grenada binnen vielen om het te ontruk ken aan de klauwen van de Sowjet-beer, legden zij niet alleen de hand op een grote wapenvoor- raad van (zoals ver wacht) Russische en Cu baanse makelij. Ook de gehele administra tie van de regering-Bishop behoorde tot de kostbare buit van de mariniers. Zestien duizend kilo papier werd naar Washington over gevlogen: verdragen, over eenkomsten, verordeningen, telegrammen, memo's, per soonlijke dagboeken en bankdocumenten. De historicus Michael Le deen (Georgetown Universi ty) kreeg de opdracht orde in deze chaos te scheppen, en na een jaar is hij klaar: een boek van 800 pagina's: „Grenada Papers: Insight into a Mar xist Regime". Het boek is vooral bedoeld voor regeringsgebruik in de VS en de bondgenootstaten, maar over een paar weken is het voor iedereen ter inzage in de Amerikaanse nationale archieven. Desalniettemin heeft de onvermoeibare Uni ted States Information Servi ce nu al een uittreksel vrijge geven voor de pers. 4 De Amerikanen zijn uiter aard gebrand op alles wat riekt naar Sowjet-expansio- nisme, en wat dat betreft stellen de Grenada-papers hun niet teleur. Uit de docu menten rijst een beeld op van de organisatie van een mar- xitische staat-in-wording. Uit de papieren blijken de hechte band van het Grena- daanse regime met de Sow- jet-Unie en Cuba, georgani seerde pogingen tegenstan ders het zwijgen op te leggen (vooral kerkelijke leiders), plannen om de revolutie te exporteren naar Suriname, en „grootscheepse Sowjet- steun bij het indoctrineren van een nieuwe generatie Grenadanen", aldus het boek van Ledeen. Andere documenten belo ven levering van wapens en munitie uit de Sowjet-Unie, Cuba, Tjechoslowakije en Noord-Korea, alles bij elkaar genoeg om een gevechtsleger van 10.000 man op volledige oorlogssterkte te brengen. „Daarmee groeide Grenada uit tot een reële bedreiging voor de buur-eilanden, die over het algemeen slechts be schikken over een politie macht en niet over een staand leger", aldus Ledeen. Natuurlijk verbaast het de Amerikanen niet in het minst dat er ook nauwe ban den bestonden tussen Grena da en Nicaragua. Gevraagd of de lessen die uit de Grena da-papers getrokken kunnen worden ook van toepassing zijn op Nicaragua, antwoordt Ledeen: „Als je Nicara guaanse archieven zou heb ben, zouden die hetzelfde zijn... Alleen groter en in het Spaans". Volgens Ledeen nam de Grenadaanse leiding de ideo logie zeer serieus. Zeventig procent van de tijd werd be steed aan scholing in de com munistische doctrine. „Het is nu bewezen dat de Beweging van Bishop (New Jewel Mo vement,red.) van stonde af aan anti-Amerikaans was, anti-democratisch, pro-Sow- jet en communistisch". Het verschijnen van dit boek kan dus voor de Ameri kaanse regering nog eens een rechtvaardiging achteraf zijn van de ingreep op het Caribische eilandje in Ame- rika's achtertuin, waar de Sowjet-dreiging al te tast baar dreigde te worden. (ADVERTENTIE) De mensen die deze sigaren maken hebben goed in de gaten wie ze roken. En het is waar dat ze op z'n lekkerst zijn als je ze bij de wijn legt en niet in een droge kamer. Als je d'r tenminste verstand van hebt. En dat hebben er aardig wat, zo te horen. Van cigarillos tot grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen. Van onze redactie binnenland pEN HAAG (ANP) - Vier to renflats in de Haagse wijk Morgenstond moeten op kor te termijn worden ontruimd, omdat er ernstige construc tiefouten zijn geconstateerd. Hoewel er geen acuut ge vaar voor instorting bestaat, is het noodzakelijk dat de 284 woningen binnen drie tot vier maanden leegkomen. Er wonen tussen de 500 en 600 mensen in de flats. pit is woensdagmiddag meegedeeld door de eigenaar van de flats, de woning- CDA Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet voelt er niets voor om de vie ring van de veertigste ver jaardag van de bevrijding van Nederland volgend jaar van jandag 5 mei naar maandag 6 mei te verschuiven. Het kabinet wordt in die op vatting gesteund door een meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, VVD en klein links). Zij zullen vandaag stemmen tegen de motie Schutte (GPV)/Faber (CDA) om de bevrijding in 1985 op maandag te vieren. CDA-leider De Vries en de kleine confessionele partijen hebben vurig gepleit voor ver schuiving van de viering, om dat naar hun overtuiging vele mensen in verband met de op vattingen over de zondagshei liging niet aan de viering op 5 mei zullen kunnen deelnemen of zelfs vanwege de viering dan op zondag werk moeten verrichten. p V g E d n g' or w g< d( nr or te zc st co zi in be he p: he VT ke de lie 'ei onl OP ONDERDELEN (minima, bijzonl en raketten) mogen CDA en VVD va hoofdlijnen van het kabinetsbeleid ringspartijen op een Siamese tweeli en Nijpels, de fractieleiders, die qua schillen, werkt zo'n permanente he tot tijd irritatie op. Datzelfde geldt v terban. Als zich dus een gelegenhe in de Tweede Kamer, om de wel dec levensvisie tussen liberalen en chris meten, grijpen De Vries en Nijpels gi Van bakkeleiende fractie-voorzitte een coalitie overeind te houden, nr zich bij hun onderling geruzie bepe voortbestaan van het kabinet niet i maal aan die voorwaarde voldaan? deze keer over de plaats van het ge hedendaagse samenleving. Zo'n tw zicht geen heet hangijzer te zijn. Uit ren - De Vries ziet het 'open' gezin menleving maar Nijpels wenst het merken - kwam een zo principieel over de richting waarin de post-indu moeten ontwikkelen, dat met dit deb het kabinet-Lubbers ter discussie w« Eerst wat cijfers. Blijkens onderz Cultureel Planbureau was 60 procer derlanders er in 1965 nog van overt waren dan ongehuwden. In 1980 er 9edaald tot resp. 25 en 18 procent, de gehuwden geen kinderen; thans tot 80 procent. Samenwonen voor h< oreer dan de helft van de ondervraa bijna 70 procent. Ook het samenwi 29n. lat-relaties wordt maatschappen HET WAREN deze cijfers die de CD/ gezondheid en Cultuur, mr Brinkma lesdag deden waarschuwen voor „c on andere leefverbanden". Brinkmai '"tok, die kleine verbanden van de 01 versterkt". De ver doorgevoerde ii schappij kan er toe leiden, zei hij, „c K®n en dan pas aan anderen. Het a< "dn zijn' gaat pas op, wanneer het dpgaat". Dat is weer „het gezin al o°onde Nijpels. Volgens de WD-fra an9 achterhaald. „Het individu is d( v|ng aan het worden". Nijpels liet t dat die ontwikkeling naar een verder Ql9e instemming heeft. Willen de 'neo-moralisten' van het socialisten gesteld wordt, inderdaai 9dzin van vroeger met zijn vaste rolf touw (achter het aanrecht) en kindr ieen, zegt De Vries. In het 'open' c 'aat, maken man en vrouw in volle 1 en willen inrichten. Zo'n gezin m< toden maar tegelijkertijd midden in annenleving zonder voldoende sar teen in een losse verzameling van yaan en uiteindelijk alleen maar kun dtoe, onpersoonlijke overheid", een dat de echte tegenstelling: gezii n absolute vrijheid voor het indivii e en vervreemding? Politici werke 0 en: 2e doen het goed op de public "flaat - de inrichting van de toekoi gpi Lie li 11 101 1111 iy va 1 1 uc u_iar\v^i disr te belangrijk voor zo'n goedl het s,aat in ,e'te: hoe 9even w öp principe van 'vrijheid in gebonde Peilers van de democratie? Als N zuiie6rp niet veel meer b®11 Par1ijPoli ?n anderen het moeten oppakker

de Stem | 1984 | | pagina 2