Op oude TSM-werf wordt weer een schip gebouwd sanitair ONDERWIJSCENTRUM ONAA VERRAST Nog geen plannen voor vrijkomende kleuterscholen dj :yr\ v V" 7wl lik Gemeente Goes gaat gezondheid in andere wijken onderzoeken Samenspraak nodig tussen vrijwilligers en beroepskrachten Detailhandel toelaten op industrie terreinen Coaster gestrand OOGT ST UDGET rD ^EN? DONDERDAG 11 OKTOBER 1984 THEMADAG MIDDELBURG: Stichting in actie tegen opheffing pornoverbod VOOR HET EERST SINDS 1978 VVD-FRACTIE: Y erdachte van schietpartij aangehouden GEEN WETENSCHAPPELIJKE AANPAK' un BW HEIKANT/HULST 01140 TÖ425 - KLOOSTERZANDE 01148 24TT -AARDENBURG 01177 T§89~ 18290 - I NU VOOR I zwaar massief eiken met brons lal. afm 270 cm incl. koelkast I. gaskookplaat, spoelbak izuigkap Jerne wit of beige keuken met fronde deuren, afm 270 cm incl kast, afzuigkap, gaskookplaat en Ibak RDAG 9 00-1 7 00 UUR .vethouders van Hulst; maken bepaalde in artikel 19 van de tend dat Gedeputeerde Staten pelburg een verzoek is ingediend lp Hulster Ambacht te Hulst voor In bouwput ten behoeve van de lateringssluis in de dijk van de tlder. agen ligt met ingang van 12 ok- Inovember 1984 tijdens kantoor- I ter inzage op de gemeentese- (emene zaken, Grote Markt 21 te (mijn bestaat voor een ieder ge- iit verlenen van de vergunning in bij ons college in te dienen. sdag 14 novemer 1984 te 1100 ntoor, Korte Bellingstraat 14 re n van Gedeputeerde J-D- re zitting worden gehouden, ai- de gelegenheid bestaat omtren voelens kenbaar te maken. 84 athouders voornoemd, De burgemeester, P. Molthoff, De secretaris, J.F. v Denderen ff VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 jUDDELBURG - Vooroordelen spelen jmns een rol bij discussies over de traag of beroepskrachten, dan wel frijwilligcrs moeten worden ingezet tij ge maatschappelijke dienstverle- ilng- pat bleek tijdens de tnemaaag grenzen aan het vrijwilligerswerk', «organiseerd door het Zeeuws Plat form Vrij willigerswerk. Ruim zestig beroepskrachten, vrij willigers en cliënten zorgden voor een levendige discussie. Vooral toen de op merking viel dat vrijwilligers sponta ner en menselijker met cliënten zouden omgaan dan beroepskrachten. Alge meen kwam men tot de conclusie dat zowel op de werkwijze van beroeps krachten, als die van vrijwilligers aan merkingen gemaakt kunnen worden. Uit de discussies kwam naar voren dat vrijwilligers over het algemeen be reid zijn in te springen waar het maar nodig is, zonder zich het hoofd te bre ken over de vraag of ze daarmee be roepskrachten voor de voeten lopen. Vanuit de beroepskrachten kwam de angst naar voren dat de voorzieningen steeds geringer worden en de kwaliteit dreigt af te nemen. Er was beduchtheid voor verlies van banen. Onrust en on zekerheid zijn het gevolg. Er bleek be hoefte aan meer samenwerking met vrijwilligers. Hoe het ook zij, de cliënten verklaar den het om het even te vinden wie er hulp verleent, als er maar hulp komt wanneer dat nodig is. In het algemeen, zo werd geconstateerd, behoort de cliënt zelf uit te maken of een beroeps kracht dan wel een vrijwilliger hulp biedt. Tijdens de bijeenkomst belichtte de Zeeuwse amateur-theatergroep Opta- ter de problematiek middels enkele sketches. Mevrouw Van Zanten-Leij- sen, voorzitter van de Zeeuwse Raad Maatschappelijke Dienstverlening, pleitte er voor veel tijd aan overleg te besteden. Volgens haar zal het aanbod van vrijwilligerswerk toenemen. Verdeeldheid over komst hotelschool Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Diverse gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren zijn naarstig op zoek naar nieuwe bestemmingen voor de in de loop van '85 vrijkomende kleuterscholen. Door de integratie van het basisonderwijs, waarbij kleuter- en basisonderwijs onder één dak dienen te ko men, ontstaan er lege kleuterschoolgebouwen. In de Prins Willem van Oranjeschool aan de Leeuwen laan in Terneuzen komen volgend jaar de zeer jeugdigen van de Scheldesehool. Wat er met de twee andere scholen, 't Schelpenhoekje en de Sint Jozefschool, gaat gebeuren weet de gemeente nog niet. Waarschijnlijk worden ze ge bruikt als ontmoetingscentra voor de wijkbewoners. De drie kleuterscholen die in Hulst vrijkomen hebben nog geen andere bestemming. De gemeente wilde in de kleuterschool De Veulentjes een gemeentelijke dienst on derbrengen, maar dat is technisch niet mogelijk. Ook voor Het Kinderparadijs en Het Kwetternest heeft Hulst nog geen nieuwe bestemming gevonden. In Oostburg komen vast en zeker kleuterscholen leeg te staan. Wat hiermee moet gebeuren is bij de gemeente nog niet geheel duidelijk. Men kan zich echter voorstellen, al dus een woordvoerder van de gemeente, dat leegkomende gebouwen gebruikt gaan worden voor dorpshuisvoorzie ningen in die kernen van de gemeente die zo'n onderko men nog ontberen. „De zaak moet echter nog bestudeerd worden". JUDDELBURG - Het Onderwijscentrum van de bedrijfstak Horeca in Zoetermeer wijst het plan om in Middelburg een middelbare hotel school te vestigen van de hand. Volgens het Onderwijscentrum is het vooralsnog «iet zeker of er voldoende werkgelegenheid bestaat «de afgestudeerden werk te bieden en daardoor be slaat een gevaar voor overcapaciteit. ithouders van Hulst; maken ge-1 li artikel 5, eerste lid, van de Ge-1 Ig gemeente Hulst bekend dat 184 bij hen een verzoek is inge-1 vgclub Alpha, p/a Hulsternieuw- I om vergunning ex artikel 2 van j Ing, tot het inrichten en drijven Ie bestemd is of gebruikt wordt 1 gemotoriseerde modelvliegtui- kadastraal bekend Hulst, sectie k bekend als de voormalige vull en de Stellestraat te Hulst kgen ligt met ingang van heden nd tijdens kantooruren voor e Ue gemeentesecretarie, afdeling lote Markt 21 te Hulst. eren kunnen binnen genoemde pij ons college worden inge- Ihouders voornoemd, iDe burgemeester, P. Molthofl iDe secretaris, J.F. v. Denderen Voorts valt de discussie of er in Middelburg (en in Ensche de] een nieuwe school moet temen, samen met de ontwik kelingen rond de andere acht middelbare hotelscholen in [Nederland, die momenteel sterk aan het uitbreiden zijn. iOok dat is, in dit licht bezien, (een goede zaak, vindt H. Mo- I MIDDELBURG - De Stichting I Vrouwenemancipatie Zeeland I is een actie begonnen tegen de I opheffing van het versprei- lingsverbod op pornografie. De stichting heeft een af- I 'rijzend standpunt geformu leerd en dat naar minister I Korthals Altes (Justitie) en de I -[wede Kamer gestuurd. Men I toeft de Zeeuwse vrouwen op- I geroepen hetzelfde te doen. I Daartoe zijn concept-brieven I'et handtekeningenlijsten ge- I nsakt, verkrijgbaar op de I sintoren van de stichting in I öostburg, Axel, Middelburg, I Does en Zierikzee. I Do stichting vindt porno- Ifafie, zoals dat in de bestaan- I machtsverhoudingen wordt I'ongeboden, in het algemeen laminerend, met name vrouwen. In plaats van |W formele opheffing van het 'Wspreidingsverbod pleit men 1* juridische mogelijkheden 151 tot een hardere aanpak te I tanen. Opheffing van het versprei- Jngsverbod, aldus de stich- "8. is ook in strijd met een ."■Wpt-beleidsnota van de l^atssecretaris voor het «ancipatiebeleid. De zaak l'Wt waarschijnlijk op 15 of oktober door de Tweede l4®» behandeld. ■Noren IJJerneuzen, Hulst en Goes. Messen en telefoonnum- I «sop pagina 2. Jongslijden: I ♦12.30/13.30-17.00 uur. I 'neuzen: Rein van der IJ" (editie-chef), Jan Jan- if chef)' Emile Calon, •Meertens, Cor de Boer tó T°n Koomen (sport). Ita L ,rank Deii' EuQène I ™aeten. Middelburg; postma. Goes: Cees laspunten l0?'erzancie: mevr. Neve, IsSO anderstr. 4, 01148- IVnlie-expl. .^ecteur Zeeland: C. Me- Wé 01150-95839. lenkamp van het Onderwijs centrum. Staatssecretaris Ginjaar (Onderwijs) liet onlangs tij dens een jubileum in Middel burg onverwachts weten dat de scholen in Middelburg en in Enschede waarschijnlijk in 1986 mogen beginnen. De uitspraak van staatse cretaris Ginjaar sloeg in als een bom bij de mensen van het Onderwijscentrum. Die aan kondiging viel vlak voor een gesprek dat het centrum giste ren op het ministerie van On derwijs over de wenselijkheid van de twee nieuwe opleidin gen zou hebben. Verrast „We waren onaangenaam verrast", zei Molenkamp. „We wilden juist voorstellen voor lopig geen beslissingen te ne men in afwachting van een onderzoek naar de daadwer kelijke behoefte aan geschool de arbeidskrachten in het ho telwezen". Bij de Zeeuwse horeca be staat daar evenwel geeen twijfel over. „Zeeland is, toe ristisch gezien, de belangrijk ste provincie van Nederland en goed geschoold personeel komt hier nog volop aan de bak", meent voorzitter W. van den Tol van de afdeling Zee land van Horecaf. Stageplaatsen Van den Tol is van mening dat Zeeland, naast een kans op werk voor de hotelschool-ver- laters, verder volop mogelijk heden voor hoogwaardige sta geplaatsen biedt. Hij vindt de komst van een dergelijk insti tuut naar Zeeland 'een zeer goeie zaak'. Hij noemt de komst van de school voor met name Zeeuwsch-Vlaanderen van belang. Daar gaan studenten thans naar de scholen Sper- malie en Ter Groene Poorte in Brugge om het hotelvak te le ren. Voor de andere Zeeuwse studenten is de middelbare hotelschool in Tilburg het dichtste bij. De gebroeders Swets met in hun midden bedrijfsleider Visser. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Voor het eerst sinds de vroegere TSM-werf in 1978 de poor ten moest sluiten wordt er op het terrein van deze voor Terneuzen vroeger zo be langrijke werf weer een compleet nieuw schip ge bouwd. Scheepswerf Terneuzen, onderdeel van het aanne mingsbedrijf Swets b.v., heeft de meer dan een mil joen gulden kostende op dracht verworven een zoge naamde Eurokotter te bou wen voor de Boekhoutse vis ser Verschreaegen. Het nieuwe schip, met een lengte van negentien meter, moet eind volgend jaar de huidige Bou 7 van Ver- schraegen gaan vervangen. Het schip wordt in eerste in stantie gebruikt voor de garnalenvangst. Het is ech ter zodanig ontworpen dat ook op de vangst van andere Noordzeevis kan worden overgeschakeld. „Wij zijn er lang voor in de slag geweest maar we zijn blij deze opdracht te hebben kunnen verwerven. Het is een mijlpaal in ons bedrijf", zo zei gisteren een verheugde B. R. Swets, die samen met zijn jongere broer R. B. de scepter zwaait over de scheepswerf. Voor de bouw van het schip kan het bedrijf onder meer gebruik maken van de ervaring van de vroegere TSM-bedrijfsleider Visser en een aantal oud-TSM- werknemers. Scheepswerf Terneuzen is iMnnifH 'jw—m—i een onderdeel van aanneme- rij Swets b.v., dat al sinds 1956 voor Rijkswaterstaat in het Nederlandse deel van het kanaal Gent-Terneuzen werkzaam is. Regelmatig werd bij die werkzaamhe den ook een beroep gedaan op de faciliteiten van de TSM. Toen dit bedrijf in 1978 geliquideerd werd, beteken de dit voor Swets dat in voorkomende gevallen geen beroep meer op dit bedrijf gedaan kon worden. „Wij vonden dat jammer, want bij het bedrijf hoorde ook een gegraven dok en je moest maar afwachten of een eventuele nieuwe eige naar dit dok in gebruik zou nemen. Maar zou je het dok willen hebben dan moet er ook een lo'odsje bij. En zo kom je van het een op het - .d/r&at; A iiLJÊSSÊkWÊlÊÊÊÊÊÉki' v.M Een ontwerp van het nieuwe schip ander, met als gevolg dat wij in 1979 een deel van de voor malige TSM verworven hebben en zijn wij behalve voor onze eigen aannemerij ook voor derden gaan wer ken". Bij de start van Scheeps werf Terneuzen in 1979 trad ook een ploeg van acht man, voornamelijk oud-gedien- den van de TSM, in dienst bij de nieuwe werf. Tot nu toe heeft het bedrijf zich be ziggehouden met scheepsre- paratie en het verlengen van schepen. Gestage groei van de werkzaamheden leidde ertoe dat het personeelsbe stand bij de werf inmiddels tot vijftien is uitgegroeid. Het nieuwe schip, een ont werp van het Technisch Bu reau Gommers uit Axel, wordt gebouwd in wat vroe ger de machinebankwerke- rij was. Directie en perso neel van Scheepswerf Ter neuzen zien de bouw van het schip helemaal zitten. „Het bouwen van schepen hoort toch bij een havenstad als Terneuzen", zo werd opge- merkt. (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De VVD-fractie vreest dat de uitgifte van gronden op industrieterreinen vertraagd zal worden als daarop geen detailhandelaren worden toegelaten. Door dit beleid loopt het rijk bovendien financiële risico's bij met name die beheerders waarin hij zelf deelneemt. Dat is de strekking van vra gen die de VVD-er Te Veld huis gisteren gesteld heeft aan minister Winsemius. Zoals be kend doen er zich nogal wat problemen voor met de uitgif te van gronden op verschillen de bedrijfsterreinen. Te Veldhuis geeft zelf het voorbeeld van Moerdijk en Vlissingen. Met name in het laatste geval neemt het rijk voor een niet onbelangrijk deel in de exploitatie. Van onze correspondent THOLEN - Op verzoek van de rijkspolitie groep Steenbergen is de Belg E. L. van T. aange houden in een woning te Tho- len, waar hij tijdelijk verbleef. Hij wordt verdacht van een inbraak, die gepaard gegaan was met een schietpartijVer dachte is overgedragen aan de rijkspolitie te Steenbergen. Van een onzer verslaggevers WESTKAPELLE - De Hondu- rese coaster Kathe Bartels is gisteravond op de Wester- schelde aan de grond gelopen ter hoogte van Westkapelle. Het schip was onderweg van Gent naar Barrow (Engeland) en geladen. Het schip was op een zand bank gelopen. Omstreeks 23.00 uur is het schip gisteravond weer vlot getrokken door een sleepboot van de bergings maatschappij Muller uit Ter neuzen. Van een onzer verslaggevers GOES - Om vergelijkingsma teriaal te krijgen voor de uit komsten van het onlangs ge houden gezondheidsonderzoek in de Van Hogendorplaan en omgeving, begint de gemeente Goes op korte termijn twee vervolgonderzoekjes: een in Goes-Zuid en een in een ander deel van de Goese Polder. Hét schijnt niet mogelijk te zijn dé resultaten van de eer der gehouden enquête, die op gang kwam toen bekend werd dat tientallen bewoners in een relatief kleic buurtgemeen schap gezondheidsklachten hadden, te spiegelen aan lan delijke normen. „Die zijn er niet", meende gemeentevoorlichter B. Har mes enige tijd geleden. Hij constateerde uit dat gegeven dat het eenvoudigweg niet mogelijk is om zonder een ver gelijkend onderzoek conclu sies te trekken. Met andere woorden: als uit het eerste onderzoek blijkt dat bijvoorbeeld dertig procent van de bewoners met klachten kampt, weet de gemeente niet of dat nu een normaal gemid delde is of juist zeer alarme rend. Een vergelijkend onderzoek kan dan, naar de mening van de gemeente, licht in de zaak brengen. Besloten is hiervoor een ander gedeelte van de Goese Polder te pakken, 44 ge schakelde woningen aan de Schumanstede en zeventig woningen in de omgeving Cy- pressenstraat/Beukenstraat/ Populierenstraat in Goes- Zuid. Gegevens die uit dit onder zoek zullen komen, kunnen dan op een statistische wijze worden vergeleken met de re sultaten van de eerste enquête. „Bepaald geen wetenschap pelijk aanpak", liet een bewo ner van de Van Hogendorp laan weten. Hij deelde mee dat conclusies trekken uit een der gelijke vergelijking misver standen in de hand kan wer- „Het is bekend dat je niet zonder meer bepaalde bevol kingsgroepen met elkaar kunt vergelijken", zo zegt hij. „In een groep die bijvoorbeeld so ciaal gezien op een hoger ni veau staat dan een andere groep is de algemene gezond heidstoestand anders. Dat is wetenschappelijk bewezen. Je kunt dat niet klakkeloos aan elkaar spiegelen". Ook het feit dat de gemeente hoegenaamd geen cijfers wil noemen heeft enige twijfel bij enkele bewoners gezaaid. „Mensen die vertelden wel klachten te hebben maar daarmee niet naar de dokter gingen, werden niet geno teerd", meldde een buurtbe woonster. Zij vond een derge lijke handelswijze merkwaar dig; vooral omdat de Goese, huisarts dr. Deen uit zijn eigen onderzoek constateerde dat juist de vage klachten van de mensen niet veronachtzaamd mogen worden. Hoewel de gemeente zonder een vervolgonderzoek klaar blijkelijk niet kan constateren of er werkelijk iets aan de hand is, weet de voorlichter wel te melden dat in elk geval bodemverontreiniging en de isolatie van de woningen als oorzaak uitgesloten kunnen worden. De hoge grondwater stand, in die richting wordt gezocht. Niet nodig Grondvervuiling kan uitge sloten worden, volgens Har mes, omdat onderzoeken in het verleden dat aangetoond zou den hebben. Een milieuspecia list van de gemeente weet ech ter te melden dat in de Van Hogendorplaan nooit een on derzoek is gepleegd. Uit gege vens zou gebleken zijn dat er daar eenvoudigweg niets in de grond kón zitten, een duur on derzoek was dus niet nodig. En waar de gemeente de conclusie op baseert dat de isolatie niet de boosdoener kan zijn, weet nog geen mens bui ten de ingewijden. De gemeen te stelt het eenvoudig en heeft daar blijkbaar geen vergelij kend onderzoek voor nodig.

de Stem | 1984 | | pagina 13