REISGIDSVIDEO kantievoorpret aats van informatie Opsporingsmethoden van Duitse politie in opspraak nva v 'efficiency beurs 84 Dagelijks 5000 nieuwe cocaine-gebruikers in VS WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 EXTRA OP WOENSDAG5 Zesduizend vakantievideobanden verkocht Neckermann van zijn experimentele eerste uitgave. Ook het Roosendaalse Tele Travel timmert met zo'n band aan de weg. De vi deoband staat als informatiemedium in de kinderschoenen, maar de groei wordt mo menteel nog beperkt door de hoge produk- tiekosten. Budget Zomer Voorpret Al wat gedaan voor de das? 1-S» PAPIER' VOOR UW PEN Benoemingen Korea-strijders lm 17 oktober I I zaterd- en zond. gesloten f [Amsterdam rail i€# §fls»s5r WOENSDAG 10 OKTOBE T11 PAGINA 4 DE VAKANTIEVIDEOBAND lijkt aan te slaan bij recorderbezittend Nederland. De twee touroperators die momenteel met het nieuwe medium werken, zeg gen erg tevreden te zijn over de resultaten. De reisor ganisaties, de vrijetijd-gigant Neckermann en het jonge Roosendaalse bedrijf Tele Travel, verwachten overigens niet dat er een videoslag zal plaatsvinden op de reizenmarkt. Vakantie-informatie op de eigen buis thuis kan met de videorecorder. - foto dick de boer. Door Willem Reijn De videoband is een aan vulling op de informatie, die de touroperator in zijn reis gids verstrekt. Op vijftien uitgegeven vakantiegidsen (gemiddelde prijs 4.-) wordt in Nederland één reis verkocht en dat betekent dat er in elke reis zestig gulden reclamegeld zit. De totale oplage van reisgidsen ver eist een jaarlijkse investe ring van dertig miljoen gul den. Een fors bedrag in een tijd dat de consument be wust de prijzen vergelijkt en de verkoop van een vakantie naar zon en sneeuw (mede) beslist op twee of drie tientjes verschil. Een mo daal gezin houdt zo honderd gulden in de knip. De Roosendaalse tourope rator Tele Travel is vanwe ge zijn specifieke marktpo sitie met de vakantievideo tape begonnen. Het jonge bedrijf startte anderhalf jaar terug als een soort 'postorder-touroperator' het aanbieden van reizen zonder tussenkomst van een reisbureau. Door op die ma nier de prijzen laag te hou den, wilde men zich een plaats op de markt verove ren. „We merkten dat we toch dat persoonlijke contact met de klant misten", vertelt Joep Bosman (28), die samen met Kees Luykx (36) de di rectie vormt van Tele Tra vel, dat inclusief directie vier werknemers in dienst heeft. „Als de klant aan de hand van de reisgids nog vragen heeft, kan die ze ge woonlijk stellen aan het reisbureau. Wij willen met de videoband proberen de extra informatie te bieden". Tele Travel (de eerste helft van de naam slaat ove rigens op het telefonisch boeken, niet op het televisie kijkend vakantiereizen aan bieden) richt zich slechts op wintervakanties en die gaan alle naar dezelfde bestem ming: het Ahrntal in Ita liaans Zuid-Tirol. De ver schillen in de reizen zitten slechts in het gekozen ver voersmiddel, het hotel en de periode. Dat maakte het eenvoudig voor de tourope rator om een samenhangen de film van een half uur te produceren. Men heeft ruim de tijd om de 'kleine dingen van de dag' uit te leggen: het gebruik van kortingsbon nen, waar de locale VW is Fraaie plaatjes zorgen voor 'vakantievoorpret. te vinden en het parkeren van het kroost in de 'Skikin- dergarten'. Al die zaken worden staccato voorgelezen terwijl op de achtergrond een niet van Italiaanse in vloeden vrije Tiroler hoem pa de wintersporter over de streep moet trekken. „Onze videocassette is een low-budget film", zegt Kees Luykx. „In maart van het vorig jaar is een semi-pro- fessionele ploeg op pad ge gaan. Omdat we in één ge bied opereren, hadden we aan tien dagen filmen ge noeg. Het monteren, het schrijven van teksten en het verzorgen van de muziek kostte heel wat meer tijd: totaal twee maanden". De produktie kostte uit eindelijk 'tussen de tien- en vijftienduizend' gulden. „Omdat we zijn gematst", zegt de directie. Die kosten worden niet doorberekend aan de klant, maar als een normale reclame-investe ring gezien. De band zelf kost 25, het copiëren van de moederband anderhalve piek, het publiek betaalt 25 plus verzendkosten. Op dit moment zijn er door de PTT ruim honderd bezorgd en nu het verkoopseizoen pas goed begint, wordt een flinke stij ging van dat aantal ver wacht. Per week wordt be keken hoeveel copieën nodig zijn. De respons zal ten opzich te van de vakantiegids aan merkelijk beter liggen, zeg gen Luykx en Bosman. „Een gids is veel vrijblijvender, nu moet de klant betalen voor zijn informatie", is de verklaring van Kees Luykx. De klant is daartoe bereid, zo denkt hij, omdat de band een normale videocassette is, die gemakkelijk overge- spoeld kan worden, zodat de consument ook als hij geen reis koopt, het geld toch niet over de balk heeft gesmeten. Niettemin zal het half uur vakantie-informatie veelal toch op de band blijven staan. Immers: behalve als reclamemiddel dient de cas sette ook vaak als een 'aan denken vooraf'. „Maar ook op de vakantiebestemming zelf is de videoband als sou- venier in opkomst", zegt Luykx. „In Griekenland schijnen ze voor zeventig gulden en een slechte kwali teit te worden aangeboden". Neckermann heeft een vi deo samengesteld van an derhalf uur. Ruim zesdui zend cassettes met het zo- merprogramma hebben een weg gevonden naar de con sument, voor het winterpro- gamma met zonbestemmin- gen wordt een verkoop van drieduizend exemplaren verwacht. Er is een investe ring van ruim 125.000 mee gemoeid. Via onder meer Marokko, Tenerife en Aruba wordt de kijker naar het reisbureau gelokt. Meta de Vries spreekt daarbij teksten in, die 'rust en ruimte', 'zon en zee' melden. 'Lekker eten en drinken, onbezorgd bezig zijn', aldus Meta. Niets nieuws onder de horizon dus. Neckermann heeft er een echte vakantiefilm van gemaakt, die TROS-Aktua niet zou misstaan. Mooie plaatjes van hotels, de lokale markt met inheemse pro- dukten, veel fruit en nog meer zon en zee. Het enige verschil met de vakantiegids is dat de beelden bewegen en dat het bovenstukje van de bikini uitblijft. Dat symbool voor zonnige vrijheid krijgt een opmerkelijk accent. Neckermann zegt zelf dat de video 'gezellige vakantie pret' biedt. „Waarom heb ben jullie de videoband uit gebracht? Om reizen te ver kopen natuurlijk", is het rechtstreekse antwoord van woordvoerder Cees Moeren burg. „We hebben de infor matie beperkt gehouden om de klant niet te verwarren. De consument wil een be slissing nemen over zijn reis en de video-opname moet daarbij helpen". Dat lukt volgens Moerenburg. „We verkopen er niet meer reizen mee, maar de consument kiest wel gerichter". Toch is de gekozen beper king jammer. Want het me dium kent natuurlijk heel wat meer mogelijkheden. Zoals Neckermann de video (nu nog?) gebruikt is het een leuk aandenken en - inder daad - een fijn stukje va kantievoorpret. De band kan trouwens altijd nog worden overgespoeld. Of worden te ruggebracht: de 29 voor de band met een speellengte van drie uur, waarvan an derhalf uur door de Necker- mann-opname in beslag wordt genomen, wordt dan weer uitgekeerd. Maar slechts acht procent van de videokijkers doet dat. Door Gerard Kessels BONN - Het zijn de merk waardigste getuigen die de Duitse rechtspraak ooit heeft meegemaakt. Ze verschijnen met een kous over de kop in de rechtszaal of ze verblijven in een andere ruimte en kunnen alleen via een microfoon door de rechters ondervraagd wor den. In Frankfurt deed een ge tuige zelfs zijn zegje vanuit een afgesloten kast in de rechtszaal. Deze maskerade wordt door de Duitse justitie in scène ge zet om zijn kostbaarste getui gen voor herkenning te behoe den: medewerkers uit de on derwereld en geheime agen ten. Maar het inzetten van po- litie-mensen in criminele kringen ondervindt steeds heftigere kritiek. „Een van de belangrij kste verworvenhe den van het naoorlogse Duits land dreigt verloren te gaan", zegt het parlementslid Josch- ka Fischer van de Groenen. „De wettelijk vastgelegde scheiding tussen geheime diensten en politie na de gru welijke ervaringen met de Ge stapo in de oorlogsjaren is aan het verdwijnen". De tijd dat de misdaadbe strijders het uitsluitend van toevallige verklikkers uit de onderwereld moesten hebben, is al lang voorbij. Steeds vaker worden politie-agenten het criminele milieu ingesluisd als zogenaamde 'Under-Cover- Agents' (UCA's). Daar doen ze volop mee. Dat moet ook want anders zijn ze niet geloof waardig, zo meent Alfred Stumper, chef van de recher che in de deelstaat Baden- Württemberg. „Wie in de cri minele ondergrond succesvol (ADVERTENTIE) ;035-284 3331^ Antwoordnummer 70 1000 RA Amsterdam wil werken moet in menig op zicht geldend recht met voeten treden", aldus Stumper. Het christendemocratisch gere geerde Baden-Württemberg en de deelstaat Hamburg, waar de socialisten de scepter zwaaien, lopen voorop bij deze vorm van misdaadbestrijding. De voorstanders van de nieuwe aanpak zijn te vinden in de top van het politie-appa- raat. Zij vinden om met Hein- rich Boge, chef van het Bun- deskriminalamt, de nationale recherche in Wiesbaden te spreken, dat de moderne mis daad 'met de bestaande me thoden niet te bestrijden is'. Zonder het inzetten van UCA's kunnen alleen 'die misdadi gers gepakt worden die een ondergeschikte rol spelen', zo meent hij. Kortom, wil de poli tie geen genoegen nemen met de kleine vissen in de onder wereld, maar bijvoorbeeld de grote bazen van de heroïne handel te grazen nemen dan zijn nieuwe, onorthodoxe, me thoden van misdaadbestrij - ding nodig. Hoe dat in de praktijk werkt, mag blijken uit een ge val dat zich vorig jaar afspeel de. Twee hoofdcommissaris sen die zich als 'heroïne-han- delaren' voordeden legden in Pakistan contact met een groepering, die verdacht werd van internationale handel in verdovende middelen. Ze stel den zich ginds als 'transpor teurs' ter beschikking en brachten een partij van maar liefst 18 kilogram heroine met een waarde van 4,5 miljoen Mark door alle douanes heen naar Frankfurt. De heroïne werd vervolgens door de UCA's in een hotel in Frank furt gedeponeerd. Daar wer den vervolgens twee Pakistani aangehouden, die verdacht werden van contacten met de groepering in hun vaderland. Voordat de rechercheurs de partij naar het hotel brachten werd er vijf kilo van afgezon derd 'voor een crimineel-tacti sche operatie in België'. Dit geval en vele andere worden beschreven in het boek Tm Schatten des Rechts' ('In de schaduw van het Recht') van Rolf Gössner en Uwe Herzog dat dezer dagen is verschenen. De gang van za ken met de Pakistaanse heroï ne roept herinneringen op aan de gebeurtenissen in Heerlen van juli vorig jaar. Daar wilde een UCA van het Bundeskri- minalamt van een Nederland se handelaar een partij verdo vende middelen kopen tegen een prijs die hoger was dan de gebruikelijke. De transactie moest echter wel op Duits grondgebied worden afgewik keld. Daar werd de handelaar later gearresteerd. Deze acti viteiten op Nederlands gebied leidden later tot een con troverse tussen de Nederland se en Duitse justitie. Volgens de Nederlandse rechtsopvat ting is hier immers sprake van uitlokking. Ook in België en Denemarken zijn Duitse re chercheurs actief geweest. Steeds vaker infiltreren po- litie-mensen of beambten en medewerkers van de Binnen landse Veiligheidsdienst niet alleen groepen waarvan ze vermoeden dat ze sympathie hebben voor het terrorisme, maar bijvoorbeeld ook vredes groepen of actiegroepen tegen kernenergie. Hoewel zij offi cieel niet als 'Agent provoca teur' op mogen treden, zijn zij het toch vaak die de groepen willen radicaliseren. Ze ko men met wapens aanzetten, stellen voor aanslagen te ple gen. In Keulen probeerden twee UCA's het linksradicale, maar geweldloze clubje 'Zwarte hulp' om te vormen tot een terroristische 'Revolu tionaire Cel.' Ze stelden zelfs voor een bomaanslag te plegen op het hoofdkantoor van de Binnenlandse Veiligheids dienst in de stad. Daar schrok ken de linksradicalen echter voor terug. Niettemin werd een van hen tot zestien maan den gevangenisstraf veroor deeld omdat hij zich had laten verleiden tot de diefstal van een revolver. Nederlands grootste roofdier de das mag dan met uitsterving bedreigd worden, er is al een vereniging opgestaan die het dreigend gevaar wil keren. „Das en Boom" ontleent haar naam aan het gegeven dat das- senburchten voornamelijk aangetroffen worden in de on middellijke nabijheid van bo men. vereniging tot behoud der dassen is gevestigd in Nij megen aan de Generaal van der Nootstraat 21, 6511 CV, waar de heer Jan Dirkmaat kan vertellen wat er zoal in Nederland gedaan wordt ter bescherming van de dassen. CHICAGO (UPI) - Per dag zijn er 5.000 mensen in de Verenigde Staten die voor het eerst cocaine proberen. In totaal 22 miljoen Ameri kanen hebben tot dusver de ze 'drug van de jaren tach tig' gebi uikt. En de trend zet zich voort. De top is nog niet bereikt. Dit verklaarde de Ameri kaanse psychotherapeute Nanette Stone in een vraag gesprek met het persbureau UPI. Mevrouw Stone heeft een nauwgezette studie ge maakt van het gebruik van cocaine in de VS. Zij onder scheidt vijf categorieën ge bruikers: de 'sociale snui vers' die het voor de gezel ligheid doen; mensen die hun concentratie op peil wil len houden; de types die 'in' willen zijn en 'bij' willen blijven; de eenzamen die geen of nauwelijks een rela tie onderhouden en troost zoeken bij drugs en tenslotte de verslaafden: de 'cokeaho- lics'. Over het aantal verslaaf den bestaan geen betrouw bare schattingen. Het aantal Amerikanen dat cocaine ge bruikt is volgens mevrouw Stone echter veel hoger dan in officiële kring wordt aan genomen. Een regeringsstu die maakte vorig jaar mel ding van 4,2 miljoen gebrui kers maar volgens de psy chotherapeute uit Chicago dient dat getal met vijf te worden vermenigvuldigd. „Volgens mij gebruiken veel meer mensen cocaine dan men wil toegeven. Ook pilo ten, onderwijzers en chirur gen - mensen die verant woordelijk zijn voor het wei-zijn van anderen". Mevrouw Stone is er van overtuigd dat een groot aan tal cocaine-gebruikers een lang 'drug-verleden' heeft. „Het is de generatie uit de jaren zestig die volwassen geworden is. Ze willen niet meer aan de zelfkant gera ken. Ze gebruiken cocaine omdat ze er het gevoel van krijgen nog tot alles in staat te zijn, zowel in lichamelijk als psychisch en seksueel opzicht. Ze voelen zich er weer jong door". Volgens haar is dat één van de groot ste gevaren van cocaine. „Mensen stoppen niet met het gebruik van een middel waardoor je je lekker voelt. Ook al wordt er bij gezegd dat het gevaarlijk is". ■LE^nEST6N>^,EK)»«" CHRISTUS was de enige dje eens en voor altijd het pries- terlijk werk heeft volbracht. Als er nu in de kerk pries- ters functioneren treden zij uitsluitend en alleen in het priesterschap van Christus, en laten zij zich door Heni aan de kerk schenken. Daarom staan zij alleen in zijn dienst, en mogen zij zich door niemand anders laten binden. Het zich door Hem tegenwoordig laten stellen, en het volk in geest en waar heid doen bidden is zulk een verheven werk dat dit zeker ook geldt voor bisschoppen die de volheid van het pries terschap ontvingen. Toen ooit koningen en keizers zich met hun benoemingen bezig hielden bleek altijd een dieptepunt in de kerkge schiedenis het gevolg. In de ze zich democratisch noe mende tijd blijkt de 'Katho lieke Raad voor Kerk en Sa menleving' met hun kritiek hetzelfde te beogen wat vroeger sommige keizers de den. En eigenlijk is dat het gevolg van een beleid erop gericht de kerkstructuren te veranderen. Hoewel intilli- gent en van goede wil blijkt door hun of meer duistere veronderstellingen, door de moderne theologie opge drongen, dat driekwart van de gelovigen het liet afwe ten. In geen enkele tijd mag de kerk, hoe vervelend het ook klinkt, een beleid voort zetten, dat niet katholiek is. Temeer, daar Christus zelf het voorbeeld gaf, en zich geen apostelen heeft laten opdringen die rechts of links een plaats van hem opeisten. Den Haag H. Rutges VRIJDAG 12 oktober wordt de jaarlijkse herdenkings plechtigheid voor oud-Ko- rea-strijders gehouden. De Vereniging van Oud-Korea- strijders en commandant van het Regiment van Heutz hopen, dat de voormalige le den van het Nederlands De tachement Verenigde Na ties, de voormalige opvaren den van hr ms schepen in de Koreaanse wateren en hun nabestaanden de plechtig heid contactdag zullen bij wonen. De dag wordt gehou den (vanaf tien uur) in de Koning Willem I kazerne in Den Bosch. Deelnemers kunnen zich melden bij VOKS, Postbus 457, 6000 AL Weert. R. van de Pol Breda (ADVERTENTIES) Uw compute 1 nietmee.„okeit! ttticienciBeursbezoeKe^ Mgelijks van 10-77 uur f zatTJ60ktvan 10-21 uurJ y.. efficiency beurs I conlerenUes 1 |nlicht'09en; *orden «nfebii»- I interef n aehoudH K0 tst 606j O2O-^"^000t Doordacht Zo mag u het verzekeringsadvies van een NVA-lid wel noemen. Hij neemt er de tijd voor, u rustig te advi seren. Onafhankelijk van welke maatschap pij ook. Behoedt u voor „te weinig" maar ook voor „te veel". Kortom, hij ziet het als zijn taak üw belangen te behartigen. Bij schade- afhandeling bijvoorbeeld. De NVA is de Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie adviseurs, waarvan uitsluitend assurantie kantoren lid zijn, die zijn toegelaten op hun vakmanschap, hun kwaliteit van advies en begeleiding. De NVA is uw verzekering voor het beste advi^ 1 Militairen uit woongebieden pE militairen trekken zich te rug uit de zwarte steden in Zuid-Afrika, zo heeft de Zuid- afrikaanse politie gemeld. „De situatie heeft zich dermate ge normaliseerd, dat de eenheden niet meer nodig zijn", aldus een woordvoerder. Trappisten VOOR de eerste maal in hun bijna duizendjarige geschiede nis is de algemene vergade ring van de orde der Trappis ten buiten Europa gehouden. Op het in de Verenigde Staten gehouden generaal kapittel hebben de 174 afgevaardigden besloten toe te werken naar volledig meebeslissingsrecht van vrouwelijke ordeleden. In de hele wereld leven ongeveer 3.000 mannelijke en 1.800 vrou welijke Trappisten. Olie-afzet EEN bijeenkomst van afge vaardigden van nationale oliemaatschappijen uit de zes lidstaten van de Gulf Coope ration Council (GCC) is ge opend met de oproep om de af zet van olie op buitenlandse markten te vergroten. Leden van de GCC zijn Bahrein, Koeweit, Oman, Quatar, Saoe- di-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. Olieaanvoer Zuid-Afrika ZEELIEDEN in West-Europa en verscheidene andere landen zijn met een campagne begon nen om verschepingen van olie en wapens naar Zuid-Afrika te beëindigen. Dat heeft een woordvoerder van de Britse Nationale Unie van Zeelieden (NUS) gezegd. Eerste Nederlander op Mount Everest Bart Vos BART Vos is de eerste Neder lander die de Mount Everest (hoogte 8.848 meter) in Nepal heeft bedwongen. Maandag bereikte hij 's middags om half drie de top. Dit heeft de Ne derlandse Mount Everest Ex peditie meegedeeld. Twee doden op Mount Everest EEN poging van een Australi sche expeditie om de top van de Mount Everest te bereiken is gisteren geëindigd in een tragedie. Door een val kwa men twee leden van de ploeg om het leven. Dit is bekendge maakt door het Nepalese mi nisterie van toerisme. Mubaraks rentree DE Egyptische president, Hos- ni Mubarak, is met zijn offi ciële driedaagse bezoek aan Amman op opvallende wijze teruggekeerd op het Arabische politieke toneel, zo menen waarnemers in Kairo. Het be zoek van Mubarak aan Am man vindt plaats twee weken nadat Kairo en Amman op nieuw betrekkingen op am bassadeursniveau aanknoop ten. Mijnsluiting IN de Belgische Kempen is nogal wat beroering ontstaan °ver plannen die het bestuur van de Kempense steenkolen mijnen bekend heeft gemaakt en die neerkomen op het slui ten van de mijn in Winterslag. Zij zou het verlies van 2500 ar beidsplaatsen tot gevolg heb ben, doch de jaarlijkse verlie zen van de Kempense steenko lenmijnen met ruim 830 mil joen gulden verminderen. Geld vrijgeven DE begrotingscommissie van bet Europees parlement heeft Straatsburg besloten het parlement voor te stellen de miljard gulden die b-root-Brittannië in 1983 te veel heeft bijgedragen aan de begroting van de EG, vrij te maken voor teruggave. De voorzitter van het Parlement moet nu beslissen of hij het oorstel van de begrotings- °mmissie ter goedkeuring wil oorleggen aan het parlement. Arbeidskaart ïpjT Belgisch parlement zal cn vandaag zo goed als zeker «preken voor de invoering an een arbeidskaart, een do cent dat werknemers bij ntroie moeten kunnen to- b-De regering wil zo be- st [kstelligen dat snel vastge- 'd kan worden of er sprake "van zwart werken.

de Stem | 1984 | | pagina 4