Iêpsic financiën vormen struikelblok Herfsttijd, paddestoelentijd u Regen vertraagt werkzaamheden in Cloosterstraat vereld aan. k Georgez Sponselee z; Vissen bijten weer goed SAUNA ARONS I r valt er met epi- dank zij moderne leesten er weinig id met epilepsie i [ermoedt; ze lop Jen we aan onze [iet zo gek als 't en er u Sire belt, if de bon opstuurt it er soms uitziet. naar uithoek, i drukke baan ïen rustig at, eveneens, enzaam. Dat 't Maar wat doe beseft, dat'die elfde situatie enzaam gevoel, kt, komt u wel- i, volleybal, een amen gezellig men koken schoolkantine? e eenzaamheid e een pakt een Tiendin. urt en als u t nummer van de achterzijde ale nummer eg wijst naar de Drmatie over de ats. WOENSDAG 10 OKTOBER 1984 VAN ZEELAND Lapmiddel Optocht Kledingbeurs Het Bijennest Gevonden fietsen te kijk in Hulst Plaatselijk nieuws Sint Jansteen BEWONERS KUNNEN DIT WEEKEIND ERF WEER OP Moeilijkste §R® Symposium Bij hengelwedstrijden in Westerschelde Knorhanen UIT HET ZAKENLEVEN Ijzerhandel heropent J het er soms even uitziet, Kuisen wat vtxv u van toepassing is lin postzegels sturen aan ijslaan 19, GD Utrecht. de Stichting Ideele Reclame JSMj Stichting Ideële Reclame. SD® T22 PAGINA ZEELAND 2 Jongerenwerk Hulst aan een zijden draad Vort een onzer verslaggevers HULST - Het voortbestaan van het jeugd- en jongeren merk in Hulst is aan een zij - den draadje komen te han gen. Een nieuwe aanvraag om in het kader van de Werk Verrui mende Maatregel (WVM) voor nog een jaartje een beroeps kracht aan te trekken maakt naar verwachting weinig kans gehonoreerd te worden. Ook lijken burgemeester en wethou ders van Hulst geen mogelijkheden te zien om zelf een beroepskracht te be kostigen. Hoewel de WVM-regeling nu nog twee maanden geldt, ziet het jeugd- en jongerenwerk voor de tweede keer de beroepskracht vertrekken. Petra Neve heeft namelijk een vaste baan gevon den. „Vanuit het oogpunt dat de WVM als springplank fungeert naar vast werk", zegt voorzitter Luk Brüsselaers van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk, „kun je wel zeggen dat dat hier in Hulst succes heeft gehad. In tien maanden tijd zijn we twee krachten kwijtgeraakt". Hij heeft er een hard hoofd in dat er voor de resterende twee maanden nog iemand gevonden kan worden. „Want die weet dat het na die tijd afgelopen is". Daarom wil men het rijk vragen nog een jaar het loonzakje te betalen voor een beroepskracht in Hulst. Of dat lukt is echter maar zeer de vraag, omdat aanvragen in het kader van de WVM doorgaans slechts één keer gehono reerd worden. En dan nog is het af wachten of de gemeente de zogeheten bijkomende werkingskosten wil beta len. Dat zijn uitgaven voor zaken als papier, postzegels en vergaderkosten. Dat, zo blijkt uit de woorden van wethouder W. Kayser, zal er voorlopig wel niet in zitten. „Dat wordt voor de gemeente te duur". Over de werkings kosten kan volgens hem nog wel ge praat worden, „maar", meent hij, „ik betwijfel sterk of het mogelijk is twee keer van de WVM gebruik te maken". Voor dit jaar is de gemeente daar mee in ieder geval nog niet over de brug gekomen en zijn die uitgaven zo lang voorgeschoten door het VJV. „Als de aanvraag al goedgekeurd wordt, blijft de WVN toch maar een lapmid del", meent Brüsselaers. „Uiteindelijk zou de gemeente de kosten van een be roepskracht op zich moeten nemen". Mocht zowel het een als het ander niet doorgaan, dan is het afgelopen met het jeugd- en jongerenwerk in Hulst. „Voor alle leeftijdscategorieën van de bevolking zijn er genoeg voorzienin gen", aldus Brüsselaers, „maar voor de jongeren heeft de gemeente blijkbaar geen geld over. „Ik denk dat we maar eens een Reynaertoptocht moeten or ganiseren". Een gesprongen waterleiding zorgde voor nog meer water in de Cloosterstraat. Van onze correspondent CUNGE - De peuterspeelzaal Het Bijennest in Clinge houdt op donderdag 11 oktober een kledingbeurs in de foyer van Malpertuus, waar de kleding stukken vooraf kunnen wor- fa afgegeven. Ook speelgoed, mits in goe- de staat, kan die dag verhan deld worden. De opbrengst ■an de beurs wordt aange wend om nieuw speelgoed 'oor de peuterspeelzaal aan te schaffen. Behalve in Malpertuus kun nen de spulltjes ook op de vol- fötde adressen worden afge geven G. Drumont, Kon. Ju- lianastraat 35, J. Savelsberg, Gravenstraat 216. Van onze correspondent Hl'LST - De rijkspolitie van Buist houdt zaterdag 13 okto ber vanaf 09.00 uur een kijk dag voor gevonden fietsen op "et groepsbureau, Van de Naelstedeweg 52 te Hulst. Iedereen die zijn fiets in de f'gelopen tijd is kwijtgeraakt *an dan kijken of zijn ver fmiddel terecht is. dieting - Ter gelegenheid an het 65 jarig schuttersjubi- 'eum van Wies Stevens wordt andaag, woensdag, een be- «ardenschieting in café De ;°n gehouden. De organisa- 'e berust bij de schuttersocië- Groot Hulst. Aanvang «30 uur. Jaarvergadering - Er was ;';önig belangstelling voor de 'gemene ledenvergadering an de VV Steen. Slechts 28 le en gaven acte- de presence, arrredend voorzitter Jos Rin- jj werd herkozen, evenals a aftredende bestuursleden v'an Duyse en G. de Kesel. a vacature van W. d'Hooge v B opgevuld door Fanny Veel bewoners hebben een modderpoel voor de deur Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De reconstructie- en riole ringswerken in de Cloosterstraat te Kloosterzande dreigen door de aanhoudende regen een enkele weken vertraging op te lopen. volg van het verleggen van kabels en leidingen. De meesten stellen zich ech ter begrijpend op. „We probe ren zoveel mogelijk met de be langen van de bewoners reke ning te houden", aldus Broek hoven, „vandaar dat ik ook zeg: weer of geen weer, die mensen moeten dit weekeind weer met de auto de oprit op kunnen komen". Pon on'tot i' "rinrdrviir» innrrlt rtpQfpl/I nr OTPM 'Cnn i nc QOCQ Voornamelijk geldt dat voor de grondwerkzaamheden ten behoeve van de nutsbedrijven en het aanbrengen van ver harding. Wat betreft het leg gen van buizen voor de riole ring ligt men op schema. Momenteel wordt het ge deelte tussen het postkantoor en het Poolsplein onder han den genomen. Voor ongeveer twintig bewoners betekent dit dat ze al bijna drie weken niet meer met hun auto het erf op of af kunnen. Maar volgens chef W. Broekhoven van de Hontenisser technische dienst wordt er alles aan gedaan om het wegvak nog voor het weekeind te verharden met sintels. Tijdens de werkzaamheden is door de gemeente voor par keergelegenheid gezorgd op het speelplein van de openbare Sandeschool. Behalve de mod derpoel voor hun deur hebben de bewoners ook te maken met VI pin or p on ppmulrlron olc cro Het karwei in de Clooster straat is een van de omvang rijkste werken die ooit in Hon- tenisse op rioleringstechnisch gebied ter hand zijn genomen. „En het moeilijkste", voegt Broekhoven eraan toe. Met het werk is 2.126.000 gulden ge moeid. Het eerste gedeelte moet nog voor de winter ge heel klaar zijn. Voor het twee de stuk, vanaf het postkantoor tot de Hulsterweg mikt men nn nrvyil Ms,-*- rasta Een heksenkring van reuzenbovisten in Absdale FOTO ERIK OSSEWAARDE IEDER schoolboekje zegt het: de herfst is de padde stoelentijd bij uitstek. En wie niet buiten wenst te ko men, kan volstaan met naar buiten kijken, om te zien dat het een juiste bewering is. Op de meest onverwachte plekken immers zien we ge schubde inktzwammen ont staan en ook weer vergaan. Een lang leven is ze niet be schoren, de inktzwammen. Al spoedig lijken ze op te lossen en over te gaan in een zwart, inktachtig vocht. Het is hun manier om de sporen te verspreiden. De meeste paddestoelen laten dat de wind doen. De lichte sporen, met vele mil joenen tegelijk gevormd, le nen zich daar uitstekend voor. En zo worden nieuwe gebieden bezet, plekjes waar (nog) voedsel in overvloed is of die om andere redenen zich uitstekend lenen voor de groei van paddestoelen. Inktzwammen dus niet. Die laten de sporen wegvloeien met dat zwarte spul. De kans om ver weg te komen is niet groot. Misschien daar om dat je ze bijna jaar na jaar op dezelfde plek ziet. Maar niet alleen daarom, maar daarover straks. Wel licht hebben de intzwam- men dit jaar wei een uitste kend seizoen gehad: de vele regen heeft ongetwijfeld de sporen ver van de moeder plant weggespoeld. Voor de windverspreiders is het daarentegen waarschijnlijk minder gunstig geweest. Zo zie je maar weer: de een z'n brood, de ander. Het lijkt dus of de padde stoel een kort leven bescho ren is. Lijkt! Het is niet waar. Wat wij zien is maar een fractie van de hele plant. Die zit onder de grond. Het is een netwerk, een zeer uit gebreid netwerk mogen we wel zeggen, van fijne witte draden, de zwamvlok ge naamd. Ze zoeken allerlei materiaal op dat nog vol doende voedselrijk is. Voor vele soorten zijn dat resten van planten, bladeren, sten gels, afgestorven wortels, takken. Maar ook dode die ren en mest. Een aantal leeft niet van dood materiaal maar van le vende planten. Dat zie je nog al eens op bomen. En ze zul len net zolang de boom uit putten tot hij het loodje legt. Dan is voor henzelf de aar digheid eraf en nemen 'dood-hout-vreters' de zaak over. Je kunt er over gaan filosoferen natuurlijk hoe zo'n paddestoel een, laat ons zeggen afgevallen blad, aanpakt. Hoe 'eet' een pad destoel? Een rups of een slak die 'hapt' er stukjes af. Dat is nog voor te stellen. En een regenworm trekt het in de grond en ziet kans om het zonder tanden of wat ook, toch fijn te krijgen en via de mond in zijn daem. Dat mis sen paddestoelen. Die hebben geen mondjes. En we moeten ons niet voor stellen dat we ineens in zo'n draad een stuk blad zien zit ten. In ons bloed zit ook geen kaas of brood immers. Wij verteren ons voedsel en ne men de bouwstenen ervan in het bloed op. Paddestoelen doen insgelijks, alleen niet met een darmstelsel. We moetne ons dus voorstellen dat ze verteringssappen af geven aan de bodem, op die manier het bruikbare mate riaal afbreken en de dan ontstane produkten weer opnemen. We zeggen dik wijls ondoordacht: het leven is niet eenvoudig. Dat blijkt zelfs voor een paddestoel te gelden. Maar: speelt het leven zich grotendeels onder de grond af, de sporen gevormd in of op de paddestoel zoals wij die kennen, moeten bo ven de grond verspreid wor den. Dan is de kans op vesr- preiding groter. En ja, als iedereen dat doet, zijn er na tuurlijk ook soorten die blij ven met alles onder de grond, ook met de padde stoel en met de sporen. Het gat in de markt, nietwaar?" Paddestoelen, kinderen van de herfst. Ook wel: kin deren van de duisternis. Klopt. Licht hebben ze abso luut niet nodig en we zien ze in dichte bossen vaak op plekken waar andere plan ten door lichtgebrek niet kunnen gedijen. De mens is een dagdier en op de duis ternis is hij niet zo gesteld. De nacht is immers voor het ongedierte, zegt de volks mond. Begijpelijk dan ook, dat onze voorouders hele maal niets op hadden met paddestoelen, die, in één nacht uit de grond gescho ten, een kring vormden. Dat kon alleen het werk zijn van alternatieve meisjes. Hek sen. Die hadden daar in het nachtelijk duister, misschiel wel helemaal naakt, gedanst voor Hansje, hun meester. En wie weet wat nog meer dan dansen? En toen de hek- sendisco gesloten werd zoef den ze op hun bezems huis waarts, maar in hun voet stappen verrezen de padde stoelen. We weten beter te genwoordig. Nou ja, beter: de zwamvlok put de voed- selvoorrasd uit op de plaats waar ze in de grond zit. De draden groeien dus bij voor keur naar buiten, daar is immers voedsel. En daar verschijnen de paddestoelen dan. En zo verder jaar na jaar. Geloven we niet meer in heksen, of laat ons zeggen in heksen die 's nachts in een weiland gaan dansen, de heksenkring blijft ons boeien. Jaarlijks krijgen we daarover dan ook meldin gen. De heer Verbruggen uit de Schuttershofweg te Koe wacht wees ons op een hek senkring van reuzenbovis ten -kunnen een omtrek van over de meter bereiken- bij Absdale. Onze fotograaaf legde het terstond vast, zoals u kunt zien. Er was ook nog een heksenkring van een andere soort, maar die was toen al door het vee ver trapt. Verder groeiden er parasolzwammen. Dat zijn erg grote joekels, met een bij hun naam passende vorm. De Vlaamse Wielewaal, een vereniging voor natuur studie en -bescherming, be legt zondag 14 oktober een symposium in hotel Serwir te Sint-Niklaas. Thema: het Noord-Wase krekengebied. Een boeiend programma met onder andere lezingen over het ontstaan van de kreken hier net over de grens, zoals bijvoorbeeld bij Meerdonk, over hun botani sche waarden, kevers, vogels en amfibieën. Aanvang 9.00 uur. Het geheel wordt om 15.45 uur besloten met een diamontage over de kreken van Saleghem. Er zijn ook videopresentaties, er is een tentoonstelling over kreken en er zijn stands met boeken, nestkasten en dergelijke. Van onze correspondenten KRUISPOLDER/OSSENISSE - De vis in de Westerschelde bijt weer goed. In tegenstel ling tot de zomermaanden, waarin de vangsten uitermate slecht waren, zijn er afgelo- pend weekeind bij verschil lende hengelwedstrijden heel wat vissen aan de haak gesla gen. Spectaculair was zelfs de wedstrijd van ZHV De Vogel te noemen, waarbij de 45 deel nemers samen maar liefst 635 vissen vingen. De Vogel wierp de lijntjes uit nabij Kruispolder. UITSLAG: 1. mevrouw Van Hoye, Graauw (26 vissen, 2848 punten), 2. Fr. van Kampen, Hulst (21 vissen, 2640 pnt), 3. P. de Waal, Kloosterzande (25 vissen, 2458 pnt), 4. J. van Heese, Kloosterzande (15 vissen, 2417 pnt) en 5. mevrouw Van de Velde, Sluiskil (20 vissen, 2358 pnt). Bij Ossenisse waren zondag 04 Vionrrolnarc van TV> TTnnrVip- nen uit Heikant present. Ook zij mochten niet klagen, want ze sloegen gezamenlijk 77 vis sen aan de haak. UITSLAG: 1. Fr. Braem, Heikant (910 pnt), 2. R. de Wilde, Stekene (685), 3. E. Morcus, Kloosterzande (665), 4. Ed. Strobee, Heikant (525) en 5. J. de Block, Koewacht (330), Ook redelijk wat vis vingen de leden van ZHV De Puit uit Vogelwaarde. Zij visten zater dag bij het Oude Gemaal te Ossenisse, met 21 man sterk. UITSLAG: 1. Antoon Gelderland (65 pnt), 2. Willy de Poorter (64), 3. George Mangnus (63), 4. Achiel Mangnus (62) en 5. Theo de Kort (61). Na die wedstrijd kon het kampioensklassement bij De Puit worden opgemaakt: 1. Antoon Gelderland (die won te vens de wisseltrofee), 2. Jo de Poorter en 3. Willy de Poorter. Kampioene bij de dames werd Tilly Roctus. De kam pioenen worden op 17 novem ber gehuldigd tijden de jaar- ÜikSP fppctovnnH (ADVERTENTIE) Aangesloten bij de N.S.V. WESTSTRAAT 56 - AXEL Tel. 01155-2203-3352-1815 HULST - Ijzerhandel Heyn- drickx in de Gentsestraat te Hulst heropent. Dat gebeurt met een 'open huis' op 12 okto ber tussen 19.00 en 21.00 uur, op 13 oktober van 10.00 tot 17.00 uur en 14 oktober tussen 14.00 en 18.00 uur. De afgelopen we ken is het interieur geheel vertimmerd. Nieuw is een aparte sleutelhoek, waar men op een duplicaat-sleutel kan wachten. Het assortiment is veelomvattend, van ijzerwa-, ren en gereedschappen, tot een compleet assortiment elektri sche gereedschappen en land- on tninKpimrmapVimpo

de Stem | 1984 | | pagina 15