Veel activiteiten bij bibliotheken {KRITIEK TIJDENS CONGRES ARBEIDSDUURVERKORTING: DE STEM Landbouwtrekkers op de vlucht Wie wil filter- mattenfabriek? 'Verhoogde radio activiteit langs W ester schelde' Openbare verkoping dreigt opnieuw voor Grieks schip Raad Ouderen kijkt bij gemeenten in de beurs Alternatieve en 'normale' geneeswijzen centraal op symposium Middelburg ioleren! 2 gewonden na frontale botsing in Breskens NDEREN .lende (.VLOEREN! "TRUM XI. DINSDAG 9 OKTOBER 1984 KINDERBOEKENWEEK: MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt heeft een bok geschoten. Verdachte van mishandeling blijft in hechtenis WERKGROEP: BEJAARDENHUISVESTING Eversdijk in Goes: Sociale Zaken geïnteresseerd in bouw VOW RAVOZ VIERT ZILVEREN JUBLILEUM A1 Discotheek [-Vlaanderen. 3den 10% korting) veekend!) ire 15 1180-38363 LEXIGLAS VOOR DAKBEGLAZING V terrasoverkappingen MEN,DEUREN I prijsopgaaf voor W PEG 11, MIDDELBURG V* 01180-29056- i benutten. 3 wordt In een groter (et belangrijkste woord. rier in de advertentie op. kkelijk en snel. [t HET BEDRAG AFLEZEN dat ■n brieven onder nummer contante betaling kunt u een 3 girokaart (dus géén giro- ot 1 u een acceptgirokaart Inistratiekosten in rekening Iblad De Stem, Postbus 3229, advertenties. I overslaan. Ikje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW - 5,10 6,80 8,50 10,20 11.90 ƒ13,60 VAJNT ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Woensdag 10 oktober gaat de Kinder boekenweek weer van start, dit jaar voor de dertigste keer. Het thema van de Kinder boekenweek iuidt dit jaar 'Ais ik later groot ben'. De meeste Zeeuwse open bare bibliotheken spelen op dit thema in om op die ma nier extra aandacht te geven aan het betere jeugdboek. Informatiestands en kleine tentoonstellingen geven vol op informatie over de be kroonde Griffel-boeken. Daarnaast worden ook speelse activiteiten georga niseerd. In Zeeuwsch-Vlaanderen wordt door de bibliotheken het nodige georganiseerd. De bibliotheek in Hulst houdt op 10 oktober een spelmiddag rondom het the ma. Kinderen kunnen voor drachtles doen, een toneel stukje spelen, enz. In Kloosterzande houdt de plaatselijke openbare bi bliotheek ook zo'n spelmid dag, maar dan op 18 oktober. De bibliotheek in Axel ont vangt ook dit jaar weer een aantal klassen en kinderen kunnen aldaar meedoen aan een boekenpuzzel en het leesprogramma 'Lees en lach'. Verder wordt er in de ze bibliotheken regelmatig voorgelezen en zijn er dia voorstellingen voor de jon gere kinderen. Op Zuid-Beveland houdt de bibliotheek van Goes meteen op 10 oktober een be- roepenspeurtocht door de binnenstad. Kinderen wor den verzocht zich te kleden in hun favoriete beroepskle- dij. De speurtocht is bedoeld voor kinderen vanaf acht jaar. In Heinkenszand zijn er doorlopend tekenfilmvoor stellingen en wordt een be- roepenspel gespeeld. Ook hier wordt voorgelezen. De meeste bibliotheken hebben een speciaal pro grammaboekje doen uitko men, waarin nadere gege vens en aanvangstijden zijn opgenomen. "Raad passeert vrouwen' Dat maakten gisteren enkele vrouwen duidelijk tij- I dens een conferentie van de raad over arbeidsduur- verkorting. Hun verwijt: bij de voorbe reiding van de conferentie is verzuimd de vrouw bij de zaak betrekken. En dat terwijl juist de Zeeuwse vrouwenbe weging en verschillende vrou wenorganisaties zich al meer dan tien jaar met de proble matiek van de arbeidsverde ling bezighouden. De conferentie in de Middel burgse Schouwburg, druk be zocht door ondernemersorga nisaties, vakbonden, werkge vers, werknemers en over heidsfunctionarissen, was gis teren dan ook vrijwel geheel een mannen-aangelegenheid. Ellie Walrave, vertegen woordigster van de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland, bond de kat de bel aan: „De kennis van de Zeeuwse vrou wen is tot nu toe in de discus- TERNEUZEN - De 39-jarige Hagenaar O.C.F., die zater- dagmiddaè in de Terneuzense Noordstraat zijn 27-jarige ex- vriendin M. H., eveneens uit 's-Gravenhage, mishandelde, blijft in arrest. De man zal morgen worden voorgeleid voor de officier van justitie te Middelburg. Het motief van de aanslag zou volgens een woordvoerder van de Terneuzense recherche teruggeleid kunnen worden lot wat werd genoemd een liefdesaffaire. Beiden hebben gedurende lange tijd een rela tie gehad. De kleuter, die za terdag bij de moeder was, zou daarvan een tastbaar bewijs rijn. Toen de verhouding tussen tóden verslechterde zou de vrouw uiteindelijk voor F. zijn gevlucht. F. denkt, volgens de recherche, nog steeds een claim op de vrouw te kunnen leggen en doet dit dan volgens rijneigen zienswijze. Zo verontwaardigd de poli tie zich uitliet over het feit dat een dergelijke zware mishan deling kon gebeuren op klaar lichte dag in de drukke win kelstraat van Terneuzen (nie mand stak een hand uit om de longe vrouw te ontzetten), zo Jerheugd was men gisteren na de oproep in de regionale pers °m getuigen. Zeker een tiental mensen heeft contact met de recherche opgenomen. ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren ,r'Terneuzen, Hulst en Goes. Jwessen en telefoonnum- %sop pagina 2. Openingstijden: °d0-12.30/13.30-17.00 uur. "edactie Terneuzen: Rein van der e|n (editie-chef), Jan Jan- én» ctief). Emile Calon, ll Meertens, Cor de Boer u,Ton Koomen (sport), ft: Frank Deij, Eugène "v'straeten Middelburg: Maas Postma- G°es: Cees Servicepunten Qosterzande: mevr. !25O nd' derstr. 4, Neve, 01148- ^"értentie-expl. 'Specteur Zeeland: C. 'bnvé 01150-95839. Me- sie onbenut gebleven", wreef ze deskundigen in het forum onder de neus. Prof. dr. B. van Praag, hoogleraar wiskundige econo mie aan de Erasmus Universi teit te Rotterdam, nam de fo rumleden in bescherming. Hij schoof de kritiek door naar de organiserende raad, die zich daar nu over kan gaan bera den. Marta Blom (FNV-vrou- wen) deed er even later nog een schepje bovenop. Ze wierp de vraag in het midden waar om geen gebruik was gemaakt van een rapport over de wei nig rooskleurige situatie van de vrouw op de Zeeuwse ar beidsmarkt, een studie die en kele jaren geleden al ver scheen. Ze noemde het verder onjuist dat de situatie in de zorgsector, bij uitstek een ter rein waar veel vrouwen wer ken, niet bij de discussies werd betrokken. R. Ruules, directeur sociale zaken en manager plastics bij Dow Chemical in Terneuzen, probeerde haar gerust te stel len. Juist in de zorgsector, zei hij, zullen er in de toekomst meer banen komen, met name part-time. Drs. L. Markensteyn, se nior-adviseur op het gebied van beleidsvorming en orga nisatie bij het bureau Beren schot, constateerde dat het tot nu toe vrijwel onbegonnen werk is gebleken de top van de zorginstellingen warm te ma ken voor initiatieven die tot een betere arbeidsdeling kun nen leiden. De conferentie maakte ech ter duidelijk dat er ook in het bedrijfsleven nog heel wat hobbels genomen moeten wor den. Zo traden weer gebruike lijke tegenstellingen aan het licht tussen vakbeweging en werknemersorganisaties. Van de kant van de vakbeweging werd betoogd dat het -nu de werknemers al enkele jaren loon hebben ingeleverd en de rendementen van de bedrijven weer wat zijn gestegen- de hoogste tijd is da.) afspraken over algehele (voor iedereen geldende) arbeidsduurverkor ting worden nagekomen. FNV-er P. Noordaal: „Be schamend dat er nu nog zo moeilijk over gedaan moet. Ik proef een klimaat, waarin ik moet vaststellen dat de be reidheid daartoe in wezen niet aanwezig is". De 'werkgevers' in het fo rum daarentegen lieten door schemeren dat het geen pas geeft de wat verbeterde ren dementspositie meteen al weer in arbeidsduurverkorting te steken. Dow-man Ruules: „Een gezond bedrijfsleven is de beste oplossing". Nadrukkelijker dan voor arbeidsduurverkorting pleit ten ze voor het flexibeler ma ken van werktijden. Een dergelijk streven, zo waarschuwden de vakbonden, zal er al snel toe leiden dat de ene helft van de werknemers een volle baan heeft en de an dere helft helemaal of half aan de kant zal moeten blijven staan. Diepe sporen in de drassige grond wijzen er op dat de landbouwmachines de strijd tegen de extreem natte herfst hebben opgegeven. Een massale vlucht, weg van de akkers. PUBLIEKE VERKOOP IN ZIERIKZEE FOTO DE STEM/COR J. DE BOER ZIERIKZEE - De filtermattenfabriek, die gebruikt is bij de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde, wordt openbaar verkocht. Dat gebeurt in opdracht van de Deltadienst op 8 november in Zierikzee. Het bekende Amsterdamse veilinghuis S. I. Troostwijk en Arnold Troostwijk kondigde gisteren deze 'zeer excep tionele publieke verkoping' aan. De filtermattenfabriek dateert uit 1980. De bouwprijs bedroeg 150 miljoen gulden. Behalve de mattenfabriek omvat de verkoping ook grote hoeveelheden ander mate riaal dat is gebruikt bij de werken aan de stormvloedke ring. Daarbij gaat het portaalkranen, zware hijsinstallaties, dieselmotoren, compressoren en loodsen. Tijdens een tweede veilingdag op 9 november komen opnieuw lieren, kranen en loodsen onder de hamer, aangevuld met grote partijen rails, staal, aggregaten en kilometers hydrauli sche slangen. De bezichtiging van alles wat de Deltadienst op korte termijn wil afdanken kan plaatsvinden tijdens kijkdagen van maandag 5 tot woensdag 7 november. De publieke verkoping wordt gehouden in het Huis van Nassau te Zierikzee. HULST - De Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch- Vlaanderen heeft op verschillende plaatsen langs de Westerschelde verhoogde radio-activiteit geconsta teerd. Volgens voorzitter A. Huis mans van de werkgroep is er echter geen reden tot paniek, omdat het om geringe hoe veelheden zou gaan. Toch be raadt de werkgroep zich er over deskundige instanties in te schakelen voor nader on derzoek. „Wij hebben op verschillen de plekken iets aangetroffen dat daar volgens ons niet hoort en wij zelf zijn niet deskundig genoeg om de gevonden resul taten te interpreteren. Het kan best zijn dat het allemaal niets te betekenen heeft, maar aan de andere kant kan er best iets aan de hand zijn". De werkgroep heeft tot nu toe twee keer met een geiger teller gemeten langs de Schel- dedijken van Doel tot Terneu zen. Daarbij bleek op verschil lende punten de straling hoger dan normaal. Bij een tweede meting bleken eerdere ver dachte plekken overigens geen noemenswaardige straling meer te geven. „Maar dat kan zijn omdat de radio-activiteit bijvoor beeld in slib heeft gezeten, dat door de werking van het getij of de wind nu weer is verdwe nen". TERNEUZEN - Opnieuw dreigt de Kefalonia Spirit, het Griekse schip dat al maandenlang doelloos in de Zuiderkanaalhaven in Terneuzen ligt afgemeerd, ten prooi te vallen aan een gerechtelijke verkoping. Enige tijd geleden daagde het Havenschap Terneuzen de re derij, die het schip in eigendom heeft, voor de Middelburgse rechter. Het ging destijds, zoals gemeld, om een schuld van ongeveer 60.000 gulden, veroorzaakt door opgelopen liggelden. De openba re verkoop ging toen niet door, omdat de eigenaren de schuld op het laatste nippertje voldeden. Nu is het het bedrijf Marine Providorin Agencies (MPA) BV uit Rhoon dat een vordering van 25 mille wegens geleverde en niet betaalde goederen op tafel legt. MPA dringt via de Rotter damse advocaat, mr. M. van Dunné, aan op openbare verkoping. De advocaat zei desgevraagd dat het best zo kan zijn dat ook de ze vordering op het laatste moment door de rederij voldaan wordt. Van Dunné: „Je weet het nooit met dergelijke reders. Ze zijn erg wisselvallig en het blijft een open vraag of deze verkoop werkelijk doorgang zal vinden". De zaak komt woensdag 7 november om 12.00 uur in Middel burg voor. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten krijgen - zoals overigens ook de gemeenten in andere provin cies- vanaf begin dit jaar geld, dat vroeger door het rijk werd gebruikt om nieuwbouwwoningen aan te passen ten behoeve van bejaarden. De Zeeuwse Raad voor Ouderen is benieuwd wat de gemeenten met dit geld doen: gebruiken ze het op dezelfde wijze als het rijk gedaan heeft of nemen ze het dankbaar in ontvangst om er andere voor zieningen mee te financieren? In een brief aan de Zeeuwse gemeenten vraagt de raad 'ons te laten weten in hoeverre de uitkering in uw gemeente aan de bejaardenhuisvesting ten goede zal komen, dan wei daaraan reeds is besteed'. De raad heeft verder de woning bouwverenigingen de hint ge geven om de zaak in de gaten te houden. Vroeger gebruikte het mi nisterie van VROM het geld om subsidies van 2000 gulden te geven bij de aanpassing van een woning ten behoeve van een bejaarde. Nu de gemeen ten dat geld in handen hebben mogen ze zelf weten wat ze er mee doen. Het gaat overigens om be trekkelijk kleine bedragen. Een gemeente als Terneuzen vangt ruim 13.000 gulden per jaar, Oostburg bijna 7.600 gul den, Hulst ruim 7.000 en klei nere gemeenten als Aarden burg en Sluis nog ongeveer 1.700 gulden per jaar. De Zeeuwse Raad voor Ouderen komt op woensdag 17 oktober weer bijeen. Er wor den dan onder meer nota's be sproken over het gecoördi neerd bejaardenwerk en het huisvestingsbeleid voor oude ren. Er wordt ook gesproken over een studie die gemaakt is van de bejaardenvoorzienin gen in Zeeland. Mogelijk komt ook nog een nota aan de orde over de maaltijdenvoorzie ning. De vergadering vindt plaats in het gebouw van het provin ciaal opbouworgaan aan de Dam in Middelburg. Aanvang 14.15 uur. Van onze correspondent BRESKENS - Op de Boule vard in Breskens zijn gisteren twee auto's frontaal met el kaar in botsing gekomen. Daarbij zijn twee inwoners van Aardenburg, bestuurder J. B. en zijn passagier J. M. S., gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde door dat B. met zijn auto in een bocht een te hoge snelheid had en toen frontaal met de perso nenauto, bestuurd door A. van L. uit Etten-Leur, in botsing kwam. De twee gewonden zijn in het ziekenhuis te Oostburg op genomen nadat de brandweer van Breskens beiden uit het wrak had bevrijd. De twee auto's zijn geheel vernield. Van onze parlementaire redactie GOES/DEN HAAG - Volgens het CDA-Kamerlid Eversdijk is het ministerie van Sociale Zaken zeer geïnteresseerd in de aanleg van de brugtunnel- verbinding over de Wester schelde. Al eerder -tijdens een be zoek aan het Zeeuws provin ciebestuur- zinspeelden Zeeuwse kamerleden erop dat de VOW mogelijk gerealiseerd kan worden via de zogenaam de 'terugploeg-regeling' (werklozen aan het werk zet ten met een toeslag op hun uit kering). De CDA-Kamerfractie heeft er al op aangedrongen deze regeling ook van toepas sing te verklaren op de grond-, weg- en waterbouw, aldus het CDA-Kamerlid gisteravond tijdens een spreekbeurt in Goes. „Als dat positief zou uitval len", aldus Eversdijk, „komt ook de Westerschelde Oever verbinding weer boven de ho rizon. Sociale Zaken heeft daar wel oren naar, ook gezien het feit dat in 1986/87 de Oos- terscheldewerken aflopen." Sociale Zaken werkt mo menteel aan een evaluatie van de terugploeg-regeling. Blij ken de resultaten positief, dan zal volgens Eversdijk de rege ring hoogstwaarschijnlijk be sluiten de regeling verder uit te bouwen. Van een onzer verslaggevers Zeeuwse Raad voor de Volks- Het symposium, dat plaats- zijn wij onderweg?' ternatieve geneeswijzen in moleculen, mensen, maat- Het gebeuren wordt besio- oo^nnHVioirl (B4vn7.i het -,il- vindt in dp Middelburese 's Ochtends vindt daarover Zeeland. RAVOZ-directeur schappii'. ten met een nntvancct in de MIDDELBURG - Is er een sa menspel mogelijk tussen de 'alternatieve' en de 'normale' geneeswijzen. Dat is een van de vragen die op woensdag 14 november aan de orde komen tijdens een symposium, waarmee de Zeeuwse Raad voor de Volks gezondheid (RAVOZ) het zil veren jubileum viert. Een keur van sprekers zal dan allerlei aspecten van de geneeskunde belichten. Er is ook aandacht voor cultuur. Het pianoduo Clarie Uyterlin- de en Niec Bollen zal voor mu zikale intermezzo's zorgen. Het symposium, dat plaats vindt in de Middelburgse Schouwburg, begint om 10.30 uur. Gedeputeerde W. Don, voorzitter van de RAVOZ, zal dan een herdenkingsrede uit spreken. De rest van de dag staat voornamelijk in het te ken van het motto 'Geneeswij zen anno 1984 en waarheen zijn wij onderweg?' 's Ochtends vindt daarover een audio-visuele presentatie plaats met als sprekers dr. J. H. Mulder, J. Pol, drs. J. Zuilhof, dr. R. van Wijk er. drs. L. J. Gunning-Scheppers. Er wordt dan onder meer ver slag gedaan van een onder zoek naar het gebruik van al ternatieve geneeswijzen in Zeeland. RAVOZ-directeur F. A. van Spanje zal voor de verbindende teksten zorgen. Na aperitief en lunch gaat prof. dr. H. Galjaard in op de technologische ontwikkelin gen in de medische sector. Hij zal spreken over: 'Gezondheid, moleculen, mensen, schappij'. Na een theepauze vindt een forumdiscussie plaats. Daarbij heeft de commissaris van de -koningin, dr. C. Boertien, het heft in handen. Als speciale gast is prof. dr. P. Muntendam uitgenodigd. Het gebeuren wordt beslo ten met een ontvangst in de foyer van de schouwburg. Boertien houdt dan een felici tatierede. Achtergrondmuziek, een drankje en een hapje zul len de sfeer dan mede bepalen, belooft de invitatie.

de Stem | 1984 | | pagina 9