Meerderheid voor A TV 4 Geen bescherming tegen groot kernwapenconflict le^elï/d Kroonprins moet onafhankelijk zijn ONDER Parkeerabonnement EGON DE KONING IN MIDDELBURG: Minister wil derde TV-net DE STEM COMMENTAAR Telegraaf weigert advertentie ortus roeven ■laags hoogstandje agenda BINNENLAND1 Enquête onder bevolking Water rekening verraadt zwartwerkster Stap voor stap Kabinet legt onmacht vast in nota Nicotine-kauwgom in ziekenfonds „Voor orthodox communisme is geen plaats' REGERING TORNT NIET AAN UITKERING WILLEM ALEXANDER T5 PAGINA 2 1 zwakkeren: de werk- heid in de V.S. is van li r 7,4 procent gezakt en la- inflatie plus de koop- cht van de dollar doen de aal afhankelijken meer t dan een verhoging van tkeringen zou doen. Ule opiniepeilingen heb- tot dusver uitgewezen de overgrote meerder- van de Amerikanen on- de indruk is van het eco- isch herstel en dat aan beleid van Reagan toe- rijft. Mondale's 'eerlijke' ~fte om belastingen te n verhogen heeft tot nog alleen maar bijgedragen zijn slechte resultaten in nquêtes. n groot deel van het de- ging over abortus en de menging van kerk en t in de VS. Mondale viel gan scherp aan op diens rstel een abortusverbod 'e Amerikaanse grondwet te nemen en op zijn plan alleen nog maar rechters noemen die tegen abor- zijn. erwijzend naar de tse tv-dominee (en per- lijk vriend van Reagan) y Falwell, zei Mondale: denk niet dat de overheid r de Amerikaanse vrouw beslissing over abortus maken en ik denk dat Amerikaanse volk niet accepteren dat vrouwen r rechters moeten ver- jnen die door Jerry Fal- 1 zijn aangewezen." resident Reagan bleef bij n standpunt dat abortus rd is, behalve als er spra- is van zelfverdediging, als het leven van de uw in gevaar is. Reagan tte abortus geen religieus, ar een probleem van de ndwet die het doden van levend menselijk wezen biedt. t de Sovjet-Unie bereid j zijn in Genève de Pers- g li-raketten weg te stre- n tegen de SS-22's, waar- -r zij met haar 378 SS-20- ketten een enorm over- cht zou behouden. NAVO-deskundigen zijn t geneigd de plaatsing van SS-22 te beschouwen als reactie op de plaatsing n de nieuwe Amerikaanse etten in West-Europa, t het argument dat de ont- kkeling van deze raket al 1 eerder moet zijn begon- n. Zij beschouwen de atsing van de SS-22's als derdeel van een groter n dat tevens voorziet in de atsing van de eerste Rus- che kruisraketten, de SS- '-4, tegen eind volgend r. Ervan uitgaande dat de twikkeling van een nieuw "pensysteem gemiddeld n jaar vergt, zou de Sov- -Unie dus al vier jaar vóór t NAVO-dubbelbesluit bben besloten kruisraket- te gaan plaatsen. De eerste proeven met een rvanger van de SS-20, een suwe versie van de SSX-25 een intercontinentale drie- ipsraket met tussen de drie zes kernkoppen en een acht van 5.000 kilometer uden al zijn genomen. Met vendien SS-23-raketten raagwijdte 500 kilometer) de Sovjet-Unie, en de on- fveer vijftig SS-21-raketten raagwijdte 120 km) in Tsje- oslowakije en Oost-Duits- id kan de Sovjet-Unie in iderhandelingen 'goed be- igen ten ijs komen', aldus ze deskundigen. 1LS er een tweedeling is in samenleving tussen wer- 'nden en niet-werkenden, die niet het gevolg van het geringsbeleid, maar van de onomische ontwikkeling. grondoorzaak van die af- huwelijke, omvangrijke erkloosheid is het gebrek m economische groei." Vernier Lubbers) E Tweede Kamer beleeft eze week haar jaarlijkse oogtepunt: de algemene plitieke en financiële be bouwingen over de rijks- ïgroting. Een kabinetscn- s zit er niet in (dat Joep de oer en Bouke van der Kooi) 5U vinden dat er een paar inisters wegmoeten is echt et genoeg), maar dat eemt niet weg dat er ëe~ oeg materiaal voor een oeiend parlementair week- overblijft, nog afgezien gn het puur materiele ieuws dat eruit komt: de oogte van de uitkeringen oor de minima, de gasprijs- huurverhoging. Donder- agavond of -nacht word at allemaal duidelijk. De Eerste Kamer heeft :ze week geen plenaire zit- ag. DINSDAG 9 OKTOBER 1984 T28 PAGINA 3 HILVERSUM (ANP) - Drie- litvart van de Nederlandse be volking is voorstander van ar beidstijdverkorting (ATV). Van de 1.050 ondervraagden jneen Lagendijk-opinieonder zoek zegt 76 procent er wel wat ;n te zien. 35 Procent toont zich sterk voorstander. Van de 24 procent die er niet zoveel ï0or voelt, is bijna de helft (11 procent van alle ondervraag den) een sterk tegenstander, pe resultaten van het onder zoek uit de periode van 5 tot 11 september zijn maandag be kendgemaakt voor de AVRO- lelevisie. Naar politieke voorkeur ge meten zijn de voorstanders vooral te zoeken in de gelede ren van PvdA (84 procent) en van klein links (87). Van de drie grote politieke partijen scoort de WD met 37 het hoogste percentage tegenstan ders van ATV. De minste ani mo korter te gaan werken heerst onder de aanhang van de kleine confessionele partij en (54 procent). Van de CDA- stemmers is 73 procent voor stander. Als arbeidstijdverkorting zou helpen, is 68 procent be reid en in staat genoegen te nemen met een lager inkomen om werklozen aan een baan te helpen. Die bereidheid heerst onder de aanhang van alle po litieke partijen, het laagste percentage (70) geldt de D'66- ers. Onder de ondervraagden slaat de aarzeling toe wanneer zij voor de persoonlijke keus worden gesteld tussen korter werken met mogelijk een la ger inkomen en geen ATV met minstens gelijkblijvend inko men. Van hen wil dan 56 pro cent volgend jaar liever korter werken, terwijl 40 procent kiest voor op peil houden van het inkomen. Van een onzer verslaggevers ROERMOND - De 34-jari- ge kapster A.Z. uit Venio is na drie jaar zwartwerken tegen de lamp gelopen door haar extreem hoog water- verbuik. De illegale kapsalon van de vrouw die een bij standsuitkering genoot, werd opgerold nadat de so ciale dienst ontdekte dat, haar waternota's drie keer hoger waren dan de nota van de gemiddelde afne mer. Ze bleek aan huis ge middeld 30 klanten per week te hebben. Op deze manier verdiende zij vol gens een schatting van de sociale dienst in drie jaar tijd 63.000 bij. De vrouw verklaarde gisteren voor de Roer- mondse politierechter mr. A. Kuijpers zwart te heb ben gewerkt omdat ze na haar scheiding niet afhan- delijk wilde blijven van een alimentatie en bij standsuitkering. Conform de eis van het Openbaar Ministerie werd ze veroordeeld tot zes we ken gevangenisstraf, waarvan vier weken voor waardelijk met een proef- tijd van twee jaar. Arbeidstij dverkorting gaat voor Van onze parlementaire redactie MIDDELBURG/DEN HAAG - Verkorting van de arbeidstijd moet de komende jaren een hogere prioriteit krijgen dan het rendements herstel in het bedrijfsleven. Gezien de uiteindelijke doelstelling, nl. herverdeling van arbeid, is dat een verantwoorde keus, aldus mi nister De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegen heid). Hij was gistermiddag in Middelburg de laatste spreker op de werkconferentie 'Ar beidstijdverkorting in de praktijk van de werkorgani satie' van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. Volgens De Koning kampen nog zoveel bedrijven met overcapaciteit dat zij behoud van bestaande werkgelegen heid voorop stellen, maar toch is er volgens de Loontechni- sche Dienst in een kwart van de dit jaar onderzochte bedrij - ven per saldo personeel bijge komen. De Köning verwacht Van onze Haagse redactie DEM HAAG - Het Kabinet is het niet eens over de invoering van het derde TV-net. De CDA-minister van Financiën (Buding) en alle VVD-minis- ters zijn tegen. De verant woordelijke minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (Brinkman) heeft echter binnen de ministerraad sekozen vóór dat derde televi sienet, zo bleek gisteren. Volgens minister Brinkman moet de televsiekij kende Ne derlander per jaar tien gulden meer omroepbijdrage betalen om het nieuwe net mogelijk te maken. In 1986 vijf gulden meer en het jaar daarop nog eens vijf gulden extra. Het derde net moet voor de Weine zendgemachtigden, tonder leden, bestemd blijven. dat die ontwikkeling zich vol gendjaar versterkt voortzet. Tijdens zijn speech in Mid delburg waarschuwde De Ko ning ervoor het loon en de ar beidstijd van jongeren die be gonnen zijn met een deeltijd baan, een praktijkleerplaats of een groei baan te snel op te voeren. Bij te grote sprongen in loon en arbeidstijd zouden werkgevers in de verleiding kunnen komen nóg jongere arbeidskrachten aan te stellen. Volgens De Koning heeft het kabinet al ervaren dat het abrupt verwerven van rechten kan leiden tot uitstoting en vervanging door nóg jongeren. „Een totale verschuiving van de problematiek van jeugd werkloosheid naar een iets oudere leeftijdsgroep is een gevaar waarvoor de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling) ons ook al heeft ge waarschuwd," aldus de minis ter. Ook ging De Koning nog even in op de voorbeeldfunctie van de overheid als het gaat om arbeidsduurverkorting. De rol van de overheid als groot ste werkgever schept wel de gelijk verplichtingen, aldus de minister, maar tegelijk heeft zij een speciale verantwoorde lijkheid voor het terugdringen van het financieringstekort. Dat kan Inhouden dat de over heid als werkgever niet voor op loopt bij herverdeling van arbeid. Wel heeft zij, in elk ge val tot nu toe, een aanzienlijk grotere mate van herbezetting gerealiseerd dan de marktsec tor. W. GEORGE CAMMELBEECK is jaren lang een 'Sjors van de Rebellenclub' geweest. Als voorzitter van onder andere de PvdA- tetie in Eindhoven, als advocaat en senator en als voorzitter van eet college van bestuur van de gemeentelijke universiteit van Am sterdam, behoorde hij tot de bevlogen stoottroep van nieuw steers van oorspronkelijk katholieke huize die in Nederland in "et algemeen en in het zuiden in het bijzonder een frisse wind W||<ten laten waaien. Wat Brabant en Limburg betreft kan Cam- tebeeck tevreden zijn. Beneden de rivieren hebben KVP-CDA het niet langer alleen voor het zeggen en dat is gezond. Een fraai resultaat? George-Sjors is maandag teruggetreden a,s voorzitter van de Raad van Bestuur van de Amsterdamse uni citeit. Het is gebruikelijk dat bij zo'n gelegenheid een terugblik ter de afgesloten ambtsperiode wordt gegeven. Wat zei - vrij Caalt - G.-S.? De democratisering op de universiteiten is niet Stekt. Op universitair niveau woekert de splijtzwam van de pola- "satie en onverdraagzaamheid, de vrijheid van anderen wordt te geëerbiedigd. De klaagmuur met teleurgestelde nieuw-linksers wordt steeds Rukker bezocht. Naast Cammelbeeck staan andere goeroes van te jaren 60 en 70 als Lammers, Hofland, Gruijters en zovele an- teen (die het nog niet dun/en zeggen) die zich verkeken hebben "P dat wat ideaal is en wat mensen aan zelfonthechting vermo- teopte brengen. Vergissen is menselijk. Van het 'menselijk te- te'-vroeger zou Cammelbeeck over de erfzonden hebben ge sproken - gaat zoals we bij onszelf kunnen constateren, nu een- tel een verwoestende werking uit. Goed, Cammelbeeck heeft zich op de samenleving verkeken £shij door die teleurstellingen gerijpt zou zijn, zou hij een rijke tensavond kunnen hebben door jonge mensen, die nu somber ten de toekomst zitten aan te hikken, ervan te proberen te ^duigen dat een rechtvaardige samenleving niet op een echte amiddag op slogans kan worden gebouwd, maar - met einde- te geduld - stap voor stap op daadwerkelijke solidariteit. Die oiidariteit wordt juist nu zwaar op de proef gesteld. Of de ont- techelde hemelbestormers van de afgelopen decennia rust engens nog een andere taak cq verplichting: jonge mensen tee voorzichtigheid bij te brengen bij het spontaan omarmen nieuwe ideeën en opvattingen. De Cammelbeecks weten nu kp dle spontaniteit later kwalijke gevolgen kan hebben. Voor teelf viaar Zjjn ze ZjCh er ook van bewust hoeveel anderen k„ dun voorbeeld losgeslagen zijn en nu ergens zonder enige "Quvast ronddolen? hog ere winst Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Er zullen geen voorbereidingen worden getroffen voor de bescherming tegen de gevolgen van een massale aanval met chemische strijdmiddelen en een kernwapenconflict op grote schaal. maatschappelijk leven en on dersteuning van de defensie inspanning in bondgenoot schappelijk verband. Voor 1985 heeft het kabinet 151,3 miljoen gulden uitgetrokken voor de verwezenlijking van de hoofddoelstellingen. Dit staat in de nota Civiele Verdediging die door minister Rietkerk (Binnenlandse Za ken), als coördinerend be windsman voor de Civiele Verdediging (CV) maandag, aan de Tweede Kamer is ge zonden. Bij de voorbereidingen, ge richt op een daadwerkelijke oorlogssituatie gaat het kabi net er wel vanuit maatregelen te treffen voor het opvangen van gevolgen van conventio nele oorlogshandelingen, de effecten van een beperkte in zet van chemische strijdmid delen of oorlogshandelingen waarbij beperkt gebruik wordt gemaakt van nucleaire wapens. Het civiele-verdedigingsbe- leid spitst zich toe op een aan tal hoofddoelstellingen: ram penbestrijding en hulpverle ning, voortzetting van het be stuur, instandhouding van het Amsterdam heeft een parkeerabonnement voor parkeermeters ingevoerd. Op vertoon van deel 2 van het kentekenbewijs kan voor f 10,-, f45,- off 180,- respectievelijk een dag-, week- ofmaandkaart worden gekocht. De kaart geeft geen garantie op een par keerplaats je bij een meter. - fotoanp Van Voedings bond FNV Van onze redactie binnenland UTRECHT - Het ochtendblad de Telegraaf heeft maandag een paginagrote advertentie van de Voedingsbond FNV ge weigerd. De advertentie maakt deel uit van de acties die de bond deze week organi seert in het slagerijbedrijf. Dat heeft een woordvoerder van de Voedingsbond maan dag bekend gemaakt. In de advertentie legt de bond onder de kop „Mag 't ietsje minder zijn uit, dat jongeren in het slagersbedrijf, (ADVERTENTIE) als het aan de werkgevers ligt, ruim 30 procent minder gaan verdienen. De Telegraaf wilde de ad vertentie niet plaatsen, omdat ze de namen van vier grote slagerij ketens bevat. Volgens de woordvoerder van de Voe dingsbond zou de krant hier voor hebben aangevoerd dat ze de beschuldigde partij in bescherming moet nemen. De Voedingsbond heeft op zijn beurt geweigerd de ge wraakte namen uit de adver tentie te schrappen. Een woordvoerder van de Telegraaf zei maandag dat het blad de Voedingsbond, op last van de directie, een tekstaan passing heeft gevraagd, waar op deze de advertentie heeft ingetrokken. „Wij wilden die namen er niet in hebben", al dus de woordvoerder, die ver der geen uitleg kon geven. In Den Haag zijn gisteren de acties van de bond begonnen met een korte onderbreking in de slagerij van de Profimarkt. De bedoeling is dat de acties overslaan naar andere steden. wijn gedistilleerd Tel. (015) 569324 UTRECHT (ANP) - Nicorette-kauwgom moet voor rekening van het ziekenfonds worden verstrekt. Dat heeft de commissie voor beroepszaken van de Ziekenfondsraad uitgemaakt naar aanleiding van de weigering van een ziekenfonds om deze kauwgom te betalen. Kauwgom is weliswaar een ongebruikelijk transportmiddel voor een medicijn - in dit geval nicotine - maar, aldus de com missie, nicorette is een geregistreerd middel en het was volgens de regels voorgeschreven door de dokter en afgeleverd door de apotheek. In de nota noemt het kabi net het van grote betekenis dat de overheid in buitengewone omstandigheden zijn functies voor de samenleving kan blij ven uitoefenen. Daarbij wordt gedacht aan nood- en rampsi tuaties in vredestijd, gevaren die kunnen ontstaan als ge volg van internationale span ningen en de mogelijke escala tie daarvan tot een gewapend conflict. De regering hecht eraan, dat er een zo zorgvuldig mogelijke afweging plaatsvindt ten aan zien van een ingrijpend besluit als de inzet van nucleaire wa pens. De regering heeft er alle vertrouwen in dat een derge lijke afweging binnen het bondgenootschap zal plaats vinden zo de omstandigheden zich daartoe ook maar enigs zins lenen, aldus minister Van den Broek (Buitenlandse Za ken) in een brief aan de Twee de Kamer over de inzet van nucleaire wapens en het bond genootschappelijk overleg daarover. Aanleiding tot de brief was een verzoek van CPN-fractievoorzitter Ina Brouwer, die het Nederlandse standpunt wilde weten over het Amerikaanse voorbehoud om zonder raadpleging van het Congres als eerste van kernwapens gebruik te maken als reactie op een conventione le oorlog met de Sovjet-Unie in Europa. CPN-leidster niet bang voor splitsing .'7 AMSTERDAM/DEN HAAG - „Groepen als het Verbond van Communisten in Nederland suggereren dat er in ons land plaats zou zijn voor een zeer orthodox type communisme. Maar ik ben ervan overtuigd dat daar helemaal geen be hoefte aan is. Voor de gewone communist, ons lid dus, zijn de standpunten van het VCN veel te extreem." Ina Brouwer, fractieleidster van de CPN in de Tweede Ka mer, is allerminst onder de in druk van de verhalen over een dreigende splitsing binnen haar partij. Extreem Moskou- gezinde CPN-aanhangers, de horizontalen, zijn bezig een eigen partij te vormen. Vol gens Brouwer moet de CPN wel proberen haar meer or thodoxe leden aan zich te bin den. (ADVERTENTIE) Genieten vanuit een fijne bungalow op een van de AEGON Vakantieparken op de Veluwe of in de Eifel van een natuur-op- z'n-mooist voor prijzen-op-z'n-iaagst. Zin? Bel AEGON Vakantielijn 070-523141. AGO en ENNIA samen AEGON. Daarom heet Ennia Recreatie voortaan AEGON Recreatie, 't Wordt even wennen! Toen ze met die strippenkaart begonnen, vermoedde ik al dat het zou leiden tot een uitkle- ding van het busbedrijf. En zie: er is inderdaad gedonder. Er zit een blote dame op de bus. Sommige mensen staan nu plotseling de hele dag bij de bushalte te kijken en raken in openbare vervoering. Anderen maken zich bijzonder boos over deze streek van het streekbusbedrij f De blote dame op de bus maakt reclame voor douche-schuim. De passagiers maken dus ge bruik van een rijdende spuit bus. Heeft het nu echt zin in debat te gaan over de badscene op de bus? U vindt het schokkend? Ja, alles schokt nu eenmaal in een bus. Bovendien is het streng verboden te spreken met de bestuurder. De blote bus loopt als een trein en ik ben bang dat de tegen standers hun bus-kruit aan het verschieten zijn. Of hebben ze liever dat op de bussen reclame wordt ge maakt voor nicotine-kauw gom? Dat lijkt mij helemaal onlogisch. Eerst al kauwend stoppen met roken en dan een stoot uitlaatgas van de bus binnenkrijgen. Ronald Reagan wilde eens flink in de bus blazen tegen Walter Mondale. Maar tijdens het tv-debat raakte hij de kluts kwijt. Zou Walter het nu toch nog winnen via mond-op- Mondale reclame Reagan is nu eenmaal het bes te in vorm als hij denkt dat de microfoon uitstaat. MERIJN Korthals Altes: 4 Commisariaten van tijd tot tijd bekijken' Van een onzer verslaggevers WOENSDRECHT - Rechters die als bijbaantje een commis sariaat uitoefenen, zullen zich volgens minister Korthals Al tes van Justitie telkens moeten afvragen of ze daar goed aan doen. „Op zichzelf heeft een rech ter alle recht om zitting te ne men in een Raad van Commis sarissen, dat is en blijft zijn eigen vernatwoordelij kheid en daar wil ik niet in treden. Maar het is altijd verstandig om zo'n eerdergenomen stap van tijd tot opnieuw te over wegen", zo reageerde de be windsman gistermiddag des gevraagd tijdens een werkbe zoek aan het district Breda van de rijkspolitie. Hij wees erop dat het com missariaat van ondermeer de vice-president van de Bredase rechtbank mr. J. Mendlik van de in opspraak gekomen Ver enigde Spaarbanken, vanuit de tijd gezien verklaarbaar is. Tijdens het werkbezoek verklaarde de minister verder dat de politie meer accent moet gaan leggen op de op vang van slachtoffers van misdrijven, onder meer door te helpen de weg te vinden naar hulpverleningsinstanties. Hij voorzag dat door automatise ring van de administratie meer tijd vrij komt voor ande re politie-werkzaamheden. Hoe die tijd ingevuld moet worden, moeten de afzonder lijke korpsleidingen zelf uit maken. Milieu-laser- snuffelaars DE Landbouwhogeschool in Wageningen en de Universi teit Nijmegen gaan 'laser snuffelaars' ontwikkelen waarmee zeer lage concentra ties van gasvormige stoffen in de lucht kunnen worden opge spoord en continu geregi streerd. Dat kunnen onder an dere luchtverontreiningde stoffen zijn. DEN HAAG - De regering handhaaft haar voorstel om prins Willem Alexander vanaf zijn achttiende verjaardag een uitkering van 910.000 te ge ven. Omdat de kroonprins vanaf zijn achttiende jaar tot het Koningschap geroepen kan worden, is financiële onafhan kelijkheid vanaf dat moment noodzakelijk. Met die redenering verde digt minister-president Lub bers tegenover de Tweede Ka mer het in brede kring gekri tiseerde begrotingsvoorstel, waarmee Willem Alexander vanaf 27 april van het volgend jaar op de loonlijst geplaatst wordt. De regering, zo schrijft Lubbers aan de Kamer, wil evenmin ingaan op de sugges tie vanuit de Kamer om de hoogte van de uitkering aan Willem Alexander afhankelijk te maken van de feitelijke si tuatie waarin de kroonprins zich bevindt: welke zijn z'n verplichtingen, gaat hij zelf standig wonen, hoe wordt zijn verdere opleiding De pre mier vindt dat een dergelijke wijziging een publieke beoor deling zou inhouden van de werkzaamheden van de prins en van zijn uitgavenpatroon. Dat zou in strijd zijn met zijn recht op privacy. Dat alles, zo schrijft Lubbers aan de Ka mer, nog afgezien van de vraag of de kroonprinselijke functie valt te definiëren. Op vragen wat tyillem Alexander, nadat hij achttien jaar zal zijn geworden, gaat doen, geeft premier Lubbers een begin van een antwoord. Hij wijst erop, dat de prins zich zal moeten voorbereiden op het koningschap. Daarom wordt hij lid van de Raad van State. Te verwachten is ook dat de prins „op kortere of langere termijn" zelfstandig zal gaan wonen. Bovendien moet er rekening mee worden gehouden dat de prins corres pondentie zal moeten afhan delen, buitenlandse studierei zen zal gaan maken en werk bezoeken zal gaan afleggen. Voor secretariële en huishou delijke hulp wordt gerekend op een bedrag van 260.000 Premier Lubbers houdt de Kamer voor dat ervan mag worden uitgegaan dat op zeer korte termijn nog geen grote uitgaven ten behoeve van de kroonprins nodig zullen zijn. Maar daarin ziet de regering toch geen reden om het begro tingsbedrag te verlagen. Im mers, aldus Lubbers „op lan gere termijn moet op zodanige uitgaven worden gerekend, dat de vermoedelijke opvolger gebruik zal moeten maken van de eventuele besparingen op de uitkeringen in de eerste tijd."

de Stem | 1984 | | pagina 3