De taal van de hockeyvelden Reagan nerveus en vermoeid, Mondale sterk in tv-debat NAVO-ministers bespreken bouw van SS-20-raketbases Meerdt DEMOCRATISCHE PARTIJ GELOOFT NOG IN WONDER de konin Soedan gaat economie islamiseren Minister wil derde TV-net DE STEM CC Stap voor st< DINSDAG 9 OKTOBER 1984 ACHTERGROND T5 PAGINA; Abortus DE RUITER MOET 'WAPENBEHEERSINGSSIGNAALTOELICHTEN Signaal Hoop Overwicht Proeven Ineke Haas: geen hongerstakers op de stoep Tweemaal hetzelfde deuntje Kietelen Haags hoogstandje Agenda DINSDAG 9 OKTOB Enquête onder middelburg/ dei Door Aad Jongbloed MIJN jongste dochter Lieke van dertien hoc keyt. Voordat u op de gedachte komt dat dat dan haar en voorname lijk mijn zorg is, haast ik me te vertellen dat deze bijdrage uiteindelijk een wat vreemde schaduw werpt over de taaione nigheid in dit land. Lieke hockeyt bij 'Oranje', een bloeiende Nederlanse club, die haar thuiswedstrij den speelt in Hoeilaart bij Brussel. De vereniging is dermate georganiseerd dat dochters of zonen niet met de kromme stok in de weer kun nen of ook een van de ouders moet lid zijn. In dit geval ben ik het ouderlijk lid. Aller eerst betekent het dat ik steeds weer gevraagd wordt het veteranenteam te komen versterken, omdat ik ooit in een onbewaakt ogenblik wel eens hoog opgegeven zal heb ben van mijn sportieve kwa liteiten. Maar omdat mijn conditietrainingen niet ver der gaan dat het optillen van de schrijfmachine en het één keer per dag uitlaten van de hond, die het huis nooit uit het oog wil verliezen, wijs ik alle verzoeken vanuit de be- jaardenhoek vriendelijk maar beslist af. Vervolgens sta ik op een lijst, die mij ertoe verplicht zo nu en dan bardienst te doen. Maar omdat ik vind dat ik aan deze zijde van de bar thuishoor en niet aan gene heb ik een voorraad smoezen opgebouwd, die voorlopig nog niet uitgeput is. Aange zien ik altijd het gevoel heb dat Nederlanders iri den vreemde, ook al in België, zich gedragen als Britten in de officiersmess van het voormalig Brits-Indië, mijd ik het clubhuis zoveel moge lijk. Maar ik kan er niet on der uit dat ik zo nu en dan een auto vol giechelende mei den naar alle uithoeken van België breng. Want de com petitie zit hier zo in elkaar, dat zij zich uitstrekt over het hele land, ook voor de 'kadet- ten', waartoe mijn dochter behoort. Vandaar dat ik me op zaterdagochtenden vroeg, als een normaal mens nog slaapt, al bevind in oorden als Huy, Mons of Gent. Ik kom nu terzake. Gent, waar men Hent zegt als men Gent bedoelt en geel als dat heel moet zijn, is waarschijnlijk de meest militante Vlaamse stad die ik ken, want alle schriftures die ik ontvang van zeer anti-Waalse strek king hebben het poststempel Gent. Het wekt dus geen enkele verbazing dat in het clubhuis van de hockeyclub van Gent er een typisch Vlaamse sfeer hangt, dat er volop Gueuze Lambiek gedronken wordt met af en toe een 'witteke' en dat er Vlaams (Hent) geklapt wordt. Maar niet zodra staan de dames, heren, scholieren, kadetten of miniemen op het veld of ze spreken Frans. Men weet niet wat men hoort. De coach, die in het Vlaamse met zijn miniemen afspreekt dat er na afloop van de wedstrijd limonade gedronken wordt, schreeuwt vanaf de zijlijn de kindertjes in het Frans naar het doel van de tegenpartij. Ondanks het feit dat het team van mijn dochter, zeker door haar toedoen, vrijwel onver slaanbaar is, kan ik me voor stellen dat de hockeyvereni- ging Gent voornamelijk klop krijgt door communicatie problemen. Mij zou de hoc keystick van schrik uit de handen vallen als een Vla ming me plotseling in het Frans ging toeschreeuwen wat ik met de bal moest doen, afgezien van de vraag of ik dat wel zou weten, indien de aanwijzingen in het Vlaams geschieden. Mijn ervaringen op dit (hockey-)terrein leiden tot de volgende conclusie: Belg zijn is geen pretje als je de moeite neemt met je medemens te communiceren, want de taal kundige verwarring is zo groot dat vrijwel alles stuit op onbegrip. Maar als je als Vlaming je bezighoudt met hockeyen dan moet je wel ge heel uit het evenwicht raken. De achtergrond van de Franse flauwekul op de Waalse velden is dat hockey in België nog steeds gezien wordt als een sport van de elite. Die Franssprekende hockeyende elite behoort ook tot de groep, die potentiële kopers zijn van de Dikke van Dale. Over de laatste editie van dat onmisbare woorden boek maken de Vlaamse kranten zich nu zeer boos. Ze zijn het er niet mee eens dat de term 'Zuidnederlands' vervangen is door 'Belgisch' en/of 'gewesttaal'. Waarom wordt dan ook de toevoeging 'Hollands' niet gebezigd, vra gen de kranten zich beledigd af. Het onderscheid, zegt bij voorbeeld De Nieuwe Gids, sticht verwarring. Het on derscheid dat de Vlamingen maken tussen hun spreektaal en hun hockeytaal sticht bij mij een verwarring die ik voorlopig niet teboven kom. KHARTOEM(RTR) Een jaar na de introduk- tie van het strenge isla mitische strafrecht in Soedan heeft de presi dent van het land, Jaaf- ar Numeiri, stappen ge nomen om ook de econo mie te islamiseren. De maatregelen hebben vooral betrekking op de belastingen en zijn inge gaan op 26 september, het begin van het nieu we islamitische jaar. Besloten is dat veertig soorten belasting zullen wor den afgeschaft, waaronder de inkomstenbelasting. Daar voor in de plaats wordt onder meer de zogenoemde zakat geïntroduceerd, een soort is lamitische belasting waarbij een bepaald deel van de per soonlijke verdiensten wordt afgestaan aan islamitische instellingen. De introduktie van de isla mitische wetgeving wordt door de Soedanese beleids makers gezien als de enige oplossing voor de grote eco nomische problemen waar het land mee kampt. De toe passing van de islamitische wetgeving zorgt volgens de Soedanese regering voor dis cipline en motiveert de men sen om harder te werken. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; j 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van J 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent, Mare de Koninck WITTE HUIS-kandi- daat Walter Mondale (Democratische Partij) heeft het eerste tv-ver- kiezingsdebat met presi dent Reagan (Republi keinse Partij) met grote technische overmacht afgewerkt. Mondale was ontspannen en aanvallend en kon de din gen zeggen die hij kwijt wil de, terwijl Reagan zichtbaar nerveus en voortdurend zijn tekst kwijt was. In het laatste half uur van het 90 minuten durende debat, raakte de 73- jarige president duidelijk vermoeid en ongeconcen treerd. Binnen de Democratische Partij heeft Mondale's optre den voor naar schatting 110 miljoen Amerikaanse tv-kij- kers het geloof hernieuwd in een wonder: dat hun kandi daat alsnog in staat moet zijn de grote populariteits-ach- terstand op Reagan vóór de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 6 november a.s. in te halen. Of president Reagan werkelijk politieke schade heeft opgelopen, moet echter in de komende dagen nog blijken uit onmiddellijk na de tv-discussie begonnen opinie-onderzoeken. Vooralsnog lijkt Reagan's voorsprong (van 55 tegen 37 procent in de week vóór het debat) onoverbrugbaar voor Mondale. Ook hebben Ame rikaanse verkiezingsdebat ten in het verleden soms aan getoond dat het publiek het juist kan opnemen voor de technische verliezer. Het Reagan-kamp gaat er boven dien van uit, dat de meeste Amerikaanse kiezers tevoren al hadden laten blijken niets te moeten hebben van het po litieke programma van de Democratische Partij en dat Reagan in moeilijkheden tijdens het tv-debat. De president probeerde zich vergeefs zijn van buiten geleerde tekst te herinneren en verloor zich hakkelend in allerlei cijfers om de omvang van het economisch herstel in de VS. - fotoupi Walter Mondale: „Het is niet erg dat Reagan iets niet weet. Het is erg dat hij dingen zeker weet, die gewoon niet waar zijn." - foto ap Mondale's welsprekendheid daar niet veel aan zal veran deren. Over twee weken is het tweede en laatste debat (over het buitenlands beleid) tus sen Reagan en Mondale. Ko mende donderdag is er een eenmalig tv-debat tussen de twee kandidaten voor het Amerikaanse vice-president- schap, de huidige ambtsbe kleder George Bush en Mon dale's 'running mate' Geral- dine Ferraro. Vooral in de slotverklarin gen, waartoe beide presi dentskandidaten de gelegen heid kregen, was zondag avond op bijna pijnlijke wij ze duidelijk hoe goed Monda le en hoe slecht Reagan in vorm was. De president pro beerde zich vergeefs zijn van buiten geleerde tekst te her inneren en verloor zich hak kelend in allerlei cijfers om de omvang van het econo misch herstel in de VS. Mondale daarentegen wist zijn eigen geprepareerde tekst er precies volgens de geoefende dramatische re gels uit te krijgen. Hij sprak in krachtige volzinnen over het gevaar wat nóg vier jaar Reagan zou betekenen voor de armen, het onderwijs en het milieu in de V.S. en voor de bewapening in de wereld. Met het gebruik van veel getallen wilde president Rea gan blijkbaar afrekenen met de wijdverbreide indruk dat hij de details en de concrete feiten inzake zijn eigen re geerprogramma niet zou be heersen. Maar met die tak- tiek gaf Reagan Mondale de gelegenheid om met wellui dende slogans in de aanval te blijven. „Het is niet erg dat Reagan iets niet weet. Het is erg dat hij dingen zeker weet, die gewoon niet waar zijn", aldus een van de uitspraken waarmee Mondale de lachers (in de zaal in Louisville) op zijn hand kreeg. Hoofdlijn in het debat was Mondale's beschuldiging dat Reagan de kiezers niet wil vertellen wat hij gaat doen als hij herkozen zou worden. Volgens Mondale zou Reagan in een tweede ambtstermijn onder meer gedwongen zijn de belastingen te verhogen om het record-tekort op de Amerikaanse begroting te verlagen. Reagan ontkende zulks en hield vol dat een blijvende groei in de Ameri kaanse economie automa tisch de benodigde extra be lastingenopbrengst zal bren gen. Ook ontkende de president een aantal feiten die alle eco nomen en statistici in de VS onmiskenbaar achten. Hij zei dat het begrotingstekort niets te maken heeft met de rentestand en dat hij nooit de sociale uitkeringen heeft verlaagd, noch dat ooit zal doen. „Dat beloofde u in 1980 ook, en u was nog maar nau welijks president of u kon digde 25 procent verlaging af", aldus een be-applaudi- seerde Mondale. Reagan bleef hameren op de verdiensten van het eco nomisch herstel voor de so ciaal zwakkeren: de werk loosheid in de V.S. is van 11 naar 7,4 procent gezakt en la ge inflatie plus de koop kracht van de dollar doen da sociaal afhankelijken meer goed dan een verhoging van de uitkeringen zou doen. Alle opiniepeilingen heb ben tot dusver uitgewezen dat de overgrote meerder heid van de Amerikanen on der de indruk is van het eco nomisch herstel en dat aan het beleid van Reagan toe schrijft. Mondale's 'eerlijke' belofte om belastingen te gaan verhogen heeft tot nog toe alleen maar bijgedragen tot zijn slechte resultaten in de enquêtes. Een groot deel van het de bat ging over abortus en de vermenging van kerk en staat in de VS. Mondale viel Reagan scherp aan op diens voorstel een abortusverbod in de Amerikaanse grondwet op te nemen en op zijn plan om alleen nog maar rechters te benoemen die tegen abor tus zijn. Verwijzend naar de rechtse tv-dominee (en per soonlijk vriend van Reagan) Jerry Falwell, zei Mondale: „Ik denk niet dat de overheid voor de Amerikaanse vrouw de beslissing over abortus kan maken en ik denk dat het Amerikaanse volk niet zal accepteren dat vrouwen voor rechters moeten ver schijnen die door Jerry Fal well zijn aangewezen." President Reagan bleef bij zijn standpunt dat abortus moord is, behalve als er spra ke is van zelfverdediging, dus als het leven van de vrouw in gevaar is. Reagan achtte abortus geen religieus, maar een probleem van de grondwet die het doden van een levend menselijk wezen verbiedt. DEN HAAG(ANP) - De voortgaande bouw van SS-20-raketbases in de Sovjet-Unie, en de ver wachting dat deze bases binnen niet al te lange tijd operationeel wor den, zal worden bespro ken in de Nuclear Plan ning Group van de NA VO. De NPG komt op 11 en 12 oktober in Stresa in Italië bijeen. De ontmoeting in Stresa is de eerste bijeenkomst van NAVO-ministers van Defen sie sinds het kabinet-Lub- bers 1 juni besloot dat Neder land 48 kruisraketten zal plaatsen als op 1 november 1985 blijkt dat de Sovjet-Unie meer SS-20-raketten heeft geplaatst dan de 378 (met 1.134 kernkoppen) die er op 1 juni waren. Minister De Rui ter zal op deze bijeenkomst het kabinetsbesluit waar schijnlijk toelichten. In de NPG wordt de kernwapen strategie van het bondge nootschap besproken. Volgens NAVO-deskundi- gen worden thans vijf tot tien SS-20-raketbases ge bouwd -het juiste aantal wordt geheim gehouden - maar zijn er althans op dit moment geen aanwijzingen dat sinds 1 juni nieuwe ra ketten zijn geplaatst of dat nieuwe bases in gebruik zijn genomen. Het bondgenoot schap en de Nederlandse re gering zijn voor gegevens over de Sovjet-kernmacht praktisch geheel afhankelijk van de Amerikaanse spiona- ge-satellieten. Afgewacht moet worden, wat de Ameri- kaanse minister van defensie Caspar Weinberger in Stresa zal meedelen over de omvang en de aard van de Sovjet dreiging. Minister De Ruiter zal ver moedelijk het Nederlandse kabinetsbesluit vooral plaat sen in het licht van het stre ven naar wapenbeheersing. In de Tweede Kamer heeft met name het CDA er voor gepleit om het 'wapenbe- heersingssignaal' dat van het besluit moet uitgaan, aan 'vriend' (de NAVO-bondge- noten, in het bijzonder de VS) en 'vijand' (de Sovjet-Unie, vooral in de persoon van mi nister Gromyko) duidelijk te maken. Maar de ministers van de VS en West-Duitsland, Weinberger en Wörner, die er voortdurend krachtig bij Nederland op hebben aange drongen kruisraketten te zullen meer geneigd zijn het Nederlandse besluit te zien tegen de achtergrond van de voortgaande Russische wa- penopbouw. In de NAVO leven geen ideeën op grond waarvan men zou kunnen concluderen dat de kans op hervatting van de Amerikaans-Russi sche onderhandelingen over kernwapens voor middellan ge afstand (INF) en strategi sche kernwapens (START) groter is geworden. De Sov jet-Unie heeft deze onder handelingen op 23 november afgebroken nadat eind vorig jaar in West-Duitsland, En geland en Italië is begonnen met de plaatsing van kruis en Pershing Il-raketten. 'De bal is nu in het Russische kamp', zo menen deskundi gen: het afbreken van onder handelingen mag niet wor den gehonoreerd met conces sies. In Den Haag gelooft men echter dat onder invloed van de Amerikaanse presidents verkiezingen en de ontmoe ting Reagan-Gromyko het Oost-Westklimaat iets min der hard is geworden. Even tuele initiatieven moeten van de onderhandelaars zelf - de Verenigde Staten en de Sov- jet-Unie- komen, maar de bondgenoten kunnen 'sug gesties' doen. Een jaar geleden werd in een NPG-bijeenkomst in het Canadese Montebello beslo ten 1.400 (verouderde) kern koppen uit de Amerikaanse arsenalen in West-Europa terug te trekken, en de 'over- leefbaarheid' van de reste rende kernwapens te vergro ten. In het licht van de voort gaande plaatsing van de kruis- en Pershing II-raket- ten, maar ook tegen de ach tergrond van de plaatsing van Russische SS-21- en SS- 22-raketten in Oost-Duits- land en Tsjechoslowakije, gaan militaire deskundigen van de NAVO na welke cate gorieën wapens in welke hoeveelheden waar zullen worden teruggetrokken. Maar vóór de volgende NPG- bijeenkomst, dit najaar, zul len de eerste resultaten van deze studie zeker nog niet be kend zijn. Nederlandse des kundigen vinden het 'teleur stellend' dat de Sovjet-Unie niet heeft gereageerd op het Montebello-besluit. In West-Duitsland lijken deskundigen enige hoop op hervatting van de wapenbe- heersingsonderhandelingen te putten uit het feit dat de Sowjetunie sinds september in Oost-Duitsland en Tsje choslowakije ongeveer hon derd SS-22-raketten heeft opgesteld. Als de tijd daar is wil de Sovjet-Unie de onder handelingen kunnen hervat ten vanuit een machtspositie, zo menen zij. Vanuit Tsjechoslowakije bestrijkt de SS-22, met een rijkwijdte van 950 kilometer, de gehele Bondsrepubliek, de Benelux, Denemarken, Oost- Frankrijk, Noord-Italië, Zuid-Noorwegen en Zuid- west-Engeland. De kracht van de lading is twintig maal die van de bom die de Ameri kanen op Hiroshima wier pen, maar het grootste ge vaar van de SS-22 schuilt in zijn nauwkeurigheid; het vermogen om een doel tot op enkele tientallen meters te treffen is vele malen groter dan dat van de SS-12 die hij vervangt, en die dezelfde draagwijdte heeft. Het honderdtal SS-22-ra- ketten waarmee drie Russi sche brigades zijn uitgerust komt ruwweg overeen met de 108 Amerikaanse Pershing Il-raketten die tot 1988 in de Bondsrepubliek zullen wor den geplaatst. De Westduitse deskundigen menen dan ook dat de Sovjet-Unie bereid zou zijn in Genève de Pers- hing Il-raketten weg te stre pen tegen de SS-22's, waar door zij met haar 378 SS-20- raketten een enorm over wicht zou behouden. NAVO-deskundigen zijn niet geneigd de plaatsing van de SS-22 te beschouwen als een reactie op de plaatsing van de nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa, met het argument dat de ont wikkeling van deze raket al veel eerder moet zijn begon nen. Zij beschouwen de plaatsing van de SS-22's als onderdeel van een groter plan dat tevens voorziet in de plaatsing van de eerste Rus sische kruisraketten, de SS- CX-4, tegen eind volgend jaar. Ervan uitgaande dat de ontwikkeling van een nieuw wapensysteem gemiddeld tien jaar vergt, zou de Sov jet-Unie dus al vier jaar vóór het NAVO-dubbelbesluit hebben besloten kruisraket ten te gaan plaatsen. De eerste proeven met een vervanger van de SS-20, een nieuwe versie van de SSX-25 een intercontinentale drie trapsraket met tussen de drie en zes kernkoppen en een dracht van 5.000 kilometer - zouden al zijn genomen. Met bovendien ss-23-raketten (draagwijdte 500 kilometer) in de Sovjet-Unie, en de on geveer vijftig ss-21-raketten (draagwijdte 120 km) in Tsje choslowakije en Oost-Duits land kan de Sovjet-Unie in onderhandelingen 'goed be slagen ten ijs komen', aldus deze deskundigen. LUBBERS krijgt het al be nauwd als demonstranten ietsje teveel lawaai produce ren op het Binnenhof, bij anderen ligt de tolerantie grens aanzienlijk hoger. Toch moest ook minister Braks (Landbouw en Visse rij) vorige week donderdag even opgelucht ademhalen toen na meer dan honderd dagen de Andijkse tuinder Jaap Meester (48) zijn hon gerstaking beëindigde. Al die tijd verbleef Mees ter, die zich hopeloos bena deeld voelt door een ruilver kaveling die hem zeer on vruchtbare grond opleverde, in een caravan op het Bin nenhof, de Nederlandse vlag halfstok aan de deur. Alleen op Prinsjesdag moest de tuinder even wij ken, omdat burgemeester Schols in ieder geval het ko ninklijk paar deze vorm van vlagvertoon wilde besparen. Op de dag dat Meester met Braks tot een akkoord kwam over een nieuwe baan in de Wieringermeer, wijdde de Haagsche Courant een uitgebreid verhaal aan de hongerstaking als pressie middel. Eindconclusie: de autoriteiten zaten er knap mee in hun maag, zoals de collega's gevat opmerkten. Alleen Ineke Haas, de al tijd nogal nuchtere Justïtie- woordvoerster van de PvdA, reageerde wel erg onder koeld. Tenminste op de vraag wat zij zou doen als er bij haar thuis een hongerstaker op de stoep zou gaan liggen. Haar reactie: „Ik heb geen stoep. Als ze bij mij voor het Ijuis gaan liggen, komen ze onder de trein." KAMERLEDEN hebben een druk bestaan. Voor nog geen ton per jaar moeten ze zich flink afjakkeren, inbrengen op tijd inleveren, debatten voorbereiden, af en toe vra gen stellen en bij dat al ook nog contact onderhouden met de modale kiezer; dat laatste het liefst in de kof fiekamers van het parle mentsgebouw, maar af en toe kan het niet anders: dan moeten ook spreekbeurten in het land worden gehou den. Huib Eversdijk (CDA), die regelmatig spreekbeurten verzorgt en daarbij zelden vergeet te melden dat hij ook nog het plaatsvervan gend fractievoorzitterschap bekleedt, is iemand die er niet tegenop ziet tot in alle uithoeken van het land het electoraat toe te spreken. Zo verbaasde hij kort ge leden een enthousiast ge hoor in het Zeeuwsvlaamse land met zijn gedegen so- ciaaleconomische kennis. Slechts één waarnemer was zo gis de tekst van de plaats vervangend fractieleider naast het commentaar van de fractie op de rijksbegro ting te leggen; toen bleek slechts de volgorde van de onderwerpen wat te ver schillen. Vrijdag 28 september trok Eversdijk, nu echt in de plaats van de fractieleider, naar Leeuwarden, alwaar hij een scherp oordeel uit sprak over de toenemende agressie en criminaliteit, speciaal in de hoofdstad. „Het recht van de staat mag niet plaatsmaken voor het recht van de straat. Wat in Amsterdam is gebeurd is geen protest tegen een ge meentelijk volkshuisves tingsbeleid, maar straatter reur en plundering. Aan de overheid blijft geen andere keus dan dit kwaad met wortel en tak uit te roeien," zo klonk het ferm. Gisteravond, toen de CDA-afgevaardigde zich in Goes opnieuw achter de les senaar begaf, was zijn woe de over hetgeen zich te Am sterdam heeft afgespeeld blijkbaar nog onvermin derd, want wat merkte Eversdijk nu op? „Het recht van de staat mag niet plaatsmaken voor het recht van de straat. We hebben het laatst gezien in de Ferdi nand Bolstraat in Amster dam. Dat is geen protest meer tegen een volkshuis vestingsbeleid van de ge meente, dat is pure straat terreur en plundering. Aan de overheid blij ft geen ande re keus dan dit kwaad met wortel en tak uit te roeien." Van Til Gardeniers, de vroegere CRM-minister die nimmer om een verhaal ver legen zat, werd wel eens ge zegd: „Als je daar een kwartje instopt, komt er voor een tientje muziek uit." Maar dat is alweer lang geleden. Nu krijg je voor dat tientje tweemaal hetzelfde deuntje. HET is in deze rubriek al eerder gesignaleerd: als de Evangelische Volkspartij ten onder gaat, is het niet door zelfonderschatting. In eerdere nummers van EVP-INFO, zoals het ge stencilde partij orgaan heet, werden op de kaart van Ne derland welgemoed de ge bieden gearceerd waar meer dan tien EVP-leden huis den; de gebieden waar de groei nog kon doorzetten werden apart ingekleurd. In de laatste Info laat de fractieleidster zich intervie wen, onder andere over de ontwikkeling van de partij en van de parlementaire vertegenwoordiging. Daarover hoeven we niet somber te zijn, zo begrijpt de belangstellende lezer alras. Weliswaar moet Cathy Ubels melden dat „de fractie nog constant in ontwikke ling" is, maar daar staat te genover dat groei en veran dering altijd nodig blijven. Ubels: „Ik denk dat wij niet ontevreden mogen zijn over wat in de twee achter ons liggende jaren tot stand kwam. Natuurlijk blijft de reikwijdte van een één- mansfractie te beperkt, ge zien de enorme hoeveelheid te behandelen onderwerpen. Toch meen ik te mogen stel len dat wij als fractie binnen dat gegeven aardig met el kaar functioneren." Arrogant? Een beetje. Onbegrijpelijk? Geenszins. Want ook Ubels heeft simpelweg gedacht: als een ander je niet kietelt, dan moetje het jezelf maar doen. „ALS er een tweedeling is in de samenleving tussen wer kenden en niet-werkenden, is die niet het gevolg van het regeringsbeleid, maar van de economische ontwikkeling- De grondoorzaak van die af schuwelijke, omvangrijke werkloosheid is het gebrek aan economische groei.' (Premier Lubbers) DE Tweede Kamer beleeft deze week haar jaarlijkse hoogtepunt: de algernf^e politieke en financiële be schouwingen over de rijks begroting. Een kabinetscri sis zit er niet in (dat Joep de Boer en Bouke van der Kooij nou vinden dat er een paar ministers wegmoeten is een niet genoeg), maar da neemt niet weg dat er ge noeg materiaal voor een boeiend parlementair week je overblijft, nog afgezien van het puur mat®nej nieuws dat eruit komt: a hoogte van de uitkering® voor de minima, de gasPJ?f^ en huurverhoging. Donder dagavond of -nacht wor dat allemaal duidelijk. De Eerste Kamer heeft deze week geen plenaire zit ting. HILVERSUM (ANP) - Dri kwart van de Nederlandse b volking is voorstander van a beidstijdverkorting (ATV). Van de 1.050 ondervraagd ineen Lagendij k-opinieonde zoek zegt 76 procent er wel w in te zien. 35 Procent toont zi gen sterk voorstander. Van 24 procent die er niet zov< v00r voelt, is bijna de helft procent van alle ondervraa [jen) een sterk tegenstand! pe resultaten van het onde zoek uit de periode van 5 tot september zijn maandag b kendgemaakt voor de AVR( televisie. 'Art Van onze parlen van de arbeidstijd m hogere prioriteit krij herstel in het bedrijf: Gezien de uiteindelijk van arbeid, is dat een t nister De Koning (Soc heid). Hij was gistermiddag Middelburg de laatste sprek op de werkconferentie 'A beidstijdverkorting in i praktijk van de werkorgar satie' van de Zeeuwse Ra voor de Arbeidsmarkt. Volgens De Koning kamp nog zoveel bedrijven n overcapaciteit dat zij beho van bestaande werkgelege heid voorop stellen, maar to is er volgens de Loontechi sche Dienst in een kwart v de dit jaar onderzochte bedr ven per saldo personeel bijg komen. De Koning verwac Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het Kabinet het niet eens over de invoeri van het derde TV-net. I CDA-minister van Financi (Ruding) en alle VVD-mini ters zijn tegen. De verai woordelijke minister v Welzijn, Volksgezondheid Cultuur (Brinkman) he< echter binnen de ministerra gekozen vóór dat derde telet sienet, zo bleek gisteren. Volgens minister Brinkm moet de televsiekij kende N derlander per jaar tien guld meer omroepbijdrage betal om het nieuwe net mogelijk maken. In 1986 vijf guld meer en het jaar daarop n eens vijf gulden extra. Het derde net moet voor kleine zendgemachtigdt zonder leden, bestemd blijve MR. GEORGE CAMMELBEE Rebellenclub' geweest. Als v< fractie in Eindhoven, als advo het college van bestuur van c sterdam, behoorde hij tot c ünksers van oorspronkelijk k het algemeen en in het zuid wilden laten waaien. Wat Br; melbeeck tevreden zijn. Ben het niet langer alleen voor het Een fraai resultaat? Georc als voorzitter van de Raad va versiteit. Het is gebruikelijk d< over de afgesloten ambtsper vertaalt - G.-S.? De demoeri Qelukt Op universitair niveau risatie en onverdraagzaamh! n|et geëerbiedigd. De klaagmuur met teleurg> drukker bezocht. Naast Camr °e jaren 60 en 70 als Lammf heren (die het nog niet durve °P dat wat ideaal is en wat r 9en op te brengen. Vergisser kort' - vroeger zou Cammelb sproken - gaat zoals we bij c Taal een verwoestende werk Goed, Cammelbeeck heef i's hij door die teleurstelling 'Wensavond kunnen hebben 'e9en de toekomst zitten as Overtuigen dat een rechtvaar namiddag op slogans kan w °os geduld - stap voor staj solidariteit wordt juist nu zw Soochelde hemelbestormers overigens nog een andere t hige voorzichtigheid bij te I an nieuwe ideeën en opvatt al die spontaniteit later kv\ snzelf. Maar zijn ze zich e .oor hun voorbeeld losgesla n°uvast ronddolen?

de Stem | 1984 | | pagina 2