NA VO-generaal Rogers heeft genoeg atoomwapens 'Naties hebben niet veel kernbommen nodig om elkaar uit te roeien' ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 EXTRA Wie onlangs de Britse documentaire 'Threads' gezien heeft, waarin Engeland met atoombommen werd gebombardeerd na een uit de hand gelopen conflict tussen de VS en de Sovjet-Unie in Iran zal zich wellicht afvragen of het er in werkelijkheid echt zo toe zal gaan en of de grootmachten bereid zijn om naar aanleiding van zo'n conflict naar de rode knop te grijpen en de rampspoed over de wereldbol uit te storten. 'Saceur' Bernard Rogers, de Amerikaanse generaal die in Europa aan het hoofd van de geallieerde strijdkrachten staat, stelt, dat de Sovjets momenteel niet van plan lijken een gewapende aanval op het Westen te doen. Op 'Shape', zijn hoofdkwartier dicht bij het Belgische Lons, hadden wij kort geleden de gelegenheid om met generaal Rogers uitvoerig te praten over de huidige defensieproblemen en wat volgens hem (en zijn collega's van de NAVO) gedaan zou moeten worden om de vrede nog lang te kunnen bewaren. LONDEN - Bernard Rogers (63) is een grijze, imponerende figuur met een innemend voorkomen en veel gevoel voor humor. Strategen Onbewoonbaar Reagan Thatcher Kruisraketten Overwicht Nieuwe wapens Bernard. Ro gers tijdens de toelichting op een Navo- oefening. - FOTO ANP door Roger Simons „In mijn positie heb je dat nodig", lacht hij, „Mijn baan is vaak van stimulerende, opbeu rende en zelfs prikkelende aard, maar ze kan ook erg frustrerend zijn. Dat wil echter niet zeggen, dat ik de frustraties mijn privé-leven laat vergallen". In 1985 is generaal Rogers al vijf jaar 'Saceur'. De ambtspe riode kan telkens met twee jaar verlengd worden. Rogers zegt nog niet te weten wat hij zal antwoorden als hem vol gend jaar gevraagd zou wor den nog een poosje aan te blij ven. In tegenstelling met som migen van zijn voorgangers, onder wie de generaals Eisen hower en Haig, koestert hij blijkbaar geen politieke ambi ties. „Ik ben nog steeds woon achtig in mijn geboorteplaats Fairview, een plaatsje met niet meer dan 250 inwoners in Kansas", vertelt Rogers. „Fairview heeft maar twee belangrijke politieke banen: die van burgemeester en die van 'dogcatcher' (hondenvan ger), maar dat soort werk ligt me niet". Dat is nogal begrijpelijk, want de taak die in NAVO- verband op de schouders van generaal Rogers rust, is heel wat belangrijker dan loslo pende honden proberen te pakken. Als de Russen ons zouden aanvallen vóór Rogers met pensioen gaat, is hij de man van wie het in grote mate afhangt of de Westerse atoom- mogendheden na verloop van tijd defensieve kernwapens gebruiken om de vijand tegen te houden en terug te dringen. Vooral de Duitse hoge mili tairen die Shape bevolken, vertellen je met veel profes sioneel plezier wanneer het ogenblik zou kunnen aanbre ken, waarop niet langer met sabelgekletter, maar wel met atoomraketten gedreigd zou moeten worden. Dit histori sche moment begint als de Sovjets de zogeheten nucleaire drempel overschreden hebben. Voor het Westen zit er dan niets anders meer op dan te kiezen tussen capitulatie of es calatie. Militaire strategen praten over het platleggen van steden en dorpen alsof ze allemaal wezen zijn, die op aarde geen familie of vrienden te betreu ren zullen hebben. Op onze vraag om nader te specifiëren, antwoordden ze dat als de NAVO ooit op het punt zou ko men te staan bepaalde delen van Midden-Europa te moeten prijsgeven aan de Russen, dit een goede reden zou zijn om zonder te versagen nucleaire klappen uit te delen. „Want het staat als een paal boven water", zo zeggen deze strategen, „dat wanneer de Sovjets er in slagen de voorste gelederen van de NAVO- strijdkrachten te doorbreken, zij de oorlog kunnen winnen. Het is maar een kwestie van enkele honderden kilometers, niet alleen in Midden-Europa, maar ook op de NAVO-flan- ken". Het klinkt haast even on heilspellend als dat tv-pro- gramma van dè BBC. Ook ge neraal Rogers wordt bloe- dernstig wanneer hij over zul ke dingen praat. Op de vraag hoe lang het na een Sowjet-in- vasie zou duren eer hij aan zijn politieke meesters de sleutels van het nucleaire ar senaal moet vragen, ant woordt hij zonder aarzelen: „Hooguit enkele dagen". Rogers' boodschap is duide lijk: „Als wij verliezen, moe ten wij niet aarzelen om de vij and er met kernwapens van langs te geven. Ook al zou het gebruik van dergelijke raket ten allicht leiden tot intercon tinentale bombardementen met nucleaire projectielen, die de wereld grotendeels onbe woonbaar zullen maken". Dit is vanzelfsprekend een bangmakertje, niet alleen aan het adres van iedereen van ons, omdat wij de defensiekos- ten moeten betalen, maar ook aan dat van de Sovjets. „Zet het maar in je krant", zeggen de heren van Shape, „dan krij gen de Russen op hun ambas sade iets te lezen wat ze daar na naar Moskou kunnen door bellen". Want dat hoort óók bij de NAVO-afschrikkingspoli- tiek. Zolang de Sovjets weten, dat het bij ons menens is, zul len zij twee keer nadenken voor zij ons aanvallen. We geven toe, dat het in theorie erg overtuigend klinkt, maar theorie en praktijk zijn vaak twee sterk verschillende dingen. Hoe kunnen wij we ten, dat generaal Rogers niet popelt van ongeduld om even op de kernknop te drukken en de Sowjets een nucleaire opla waai te geven, waarvan ze zich geruime tijd niet bepaald lekker zullen voelen? Maar de generaal verklapt zelf, dat het in de praktijk heel wat voeten in de aarde zal hebben eer hij dergelijke wa pens kan gebruiken. „Als de militaire situatie hachelijk dreigt te worden, zullen de po litieke autoriteiten dit vrij snel van mij vernemen", zegt Rogers. „Het NAVO-hoofd- kwartier in Brusel en de res pectieve ministeries van De fensie worden doorlopend op de hoogte gehouden". „De Amerikaanse president en de Britse premier moeten eerst weten over welk soort grond-kernwapens het gaat; hoe sterk ze zijn, wie ze wil ge lijkheid geen grote propagan distische waarde. De afschrikkende kracht van een en ander is duidelijk: geen enkele mogendheid, waarvan de leiders nog bij hun volle verstand zijn, voelt er iets voor om compleet ver nietigd te worden, of mee ten onder te gaan in een door ra dio-activiteit besmet en prak tisch onbewoonbaar gemaakt leefmilieu. Volgens generaal Rogers heeft het Westen goede reden om de Sowjets er geregeld op attent te maken, dat er nu cleaire klappen zullen vallen als hun troepen naar Midden- Europa oprukken. „Moskou beschikt over veel meer ver nietigingsmiddelen dan wij. Zelfs in Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland staan nu SS- 22 raketten opgesteld. Hun af- standsbereik bedraagt 900 ki lometer. Maar wij mogen ons niet laten intimideren. Het komt er voor ons op aan de Sovjets zelf bang te maken, zonder dat een schot gelost wordt". Ondanks het numerieke overwicht van de Sovjets aan kernwapens, vindt Rogers de nucleaire voorraad van de NAVO toch toereikend. „Na ties hebben niet veel kern bommen nodig om elkaar uit te roeien", verkondigt hij. De installatie van Amerikaanse kernraketten in Groot-Brit- tannië, West-Duitsland en Ita lië verloopt volgens plan. Wat België betreft is generaal Ro gers optimistisch gezind. Hij gelooft dat dit land de kruis raketten uiteindelijk zal plaatsen. Wat Nederland aan gaat, geeft Rogers in dat ver band evenmin de hoop op. Volgende lente legt Shape de NPG (groep voor nucleaire planning) van de NAVO een duidelijk beeld voor van wat de Westelijke Vedragsorgani- satie in de komende drie jaar aan kernwapens nodig zal hebben. Die studie heeft drie jaar gevergd. Zij houdt reke ning met de laatste nucleaire beperkingen, die door beide blokken werden overeengeko men. Rogers: „Maar voor ons komt het er vandaag de dag in de eerste plaats op aan, de conventionele strijdkrachten van de NAVO gevoelig te ver sterken. Dat zeg ik al jaren en ik blijf er op aandringen. Zo wel de Verenigde Staten als de Europese leden zullen grote fi nanciële inspanningen moeten doen om al onze conventionele troepen beter te kunnen bewa penen. Ze zijn niet meer opge wassen tegen de strijdkrach ten van het Warschau-Pact. Het Oostblok heeft niet alleen meer soldaten, maar ze zijn ook veel beter uitgerust en ge traind". Generaal Rogers zegt din gen, die in dit seizoen van le- germanoeuvres en dure oor logsspelen de wenkbrauwen scherp omhoog doen gaan. „De tijd dat de communisten geen deugdelijke wapens konden produceren, is voorbij. Tegen woordig zijn hun tanks veel beter dan de onze, en ze heb ben er ook veel meer dan wij. Dit geldt eveneens voor hun helicopters, gevechtsvlieghj. gen, bommenwerpers, artille- rie en oorlogsschepen. Ze be- schikken over de grootste on derzeeërs ter wereld en bon- wen ook atoomvliegdeksche- pen". „De troepen van het Oost blok zijn uitgerust met chemt sche wapens. De NAVO heeft die niet. Maken de Sovjets aanstalten om hun scheikun dige wapens te gebruiken, dan moeten onze soldaten hun hin. derlij ke speciale uniforme: aantrekken, die de gevecht waarde van alle manschappen sterk doet dalen. Twee jaar geleden al vroeg ik het Ameri kaanse Congres een voorraai chemische wapens te laten produceren. Alleen het nemen van een dergelijke maatregel zou de Sowjets voldoende af schrikken en tot het besef brengen dat wij van plan zijn van ons af te bijten". Generaal Rogers is de me ning toegedaan, dat het wes ten zijn conventionele defensie niet moet verwaarlozen door zich een grote voorraad kern wapens aan te schaffen. „Dit heeft tot gevolg, dat zij in con ventionele veldslagen gauw het onderspit zullen delven We beschikken niet een over genoeg goed uitgeruste: strijdkrachten om de eerste li nie te ondersteunen. Dit is een onduldbare situatie", zegt Ro gers. Hij hoopt dat de NAVO-lan- den zich spoedig bereid zullen tonen om daar wat aan te; doen, hoewel zij zich tegen woordig wel in een tijdperk van inleveren en bezuinigen bevinden. De militaire strategen van Shape beamen alles wat Ro gers zegt. Hun troepen hebben dringend moderne nieuwe wa pens en veel meer munitie no dig. Ook de burgerlijke amb tenaren van de NAVO tn Brussel, die de schakel vormei tussen de Verdragsorganisatii en de politici, spelen dezelfde langspeelplaat. Het is net of Rogers ieder een een diepgaande hersen spoeling toegediend heeft. Sa men met Lord Carrington, de nieuwe secretaris-generaa. van de NAVO spoort hij dt respectieve regeringen aan zo spoedig mogelijk met nog meer geld over de brug te ko men ten bate van de gezamen lijke defensie en het behoud van de vrede. Maar eerst mod het volk van die noodzaak overtuigd worden. Daarom spraken Shape en de NAVO vooraf de media aan. Beroepsmilitairen hebben kennelijk nooit genoeg solda ten en wapens. Wat dat be treft, is er tussen de onzen en die van de Russen niet veel verschil. Als het zo doorgaat doen wij op militair terrein immers precies hetzelfde als zij. Een massa geld voor wa pens en munitie, maar weimi poen voor andere dingen. En dit alles alleen omdat zi| van de politici elkaar als mo gelijke vijanden moeten be schouwen, die vermoedelijk pas na een bloedige wederzijd se moordpartij goede maat]» zullen zijn. Net zoals het na® Tweede Wereldoorlog tussen de West-Duitsers en ons mooi koek en ei geworden is. Generaal Bernard Ro gers Rus sen hebben geen aanval in de zin - FOTO ANP m Generaal Rogers met president Rea gan en defensiemi nister Weinberger. bruiken, hoeveel schade ze zullen veroorzaken aan ge bouwen en hoeveel mensen zullen omkomen. Het aantal dodelij ke slachtoffers, het aantal gewonden en de om vang van de materiële schade moeten voor èlk van de te ge bruiken kernwapens vooraf geraamd worden. „De politici zullen tijd moeten hebben om elkaar te consulteren. De se cretaris-generaal van de NA VO geeft mijn advies door aan de leiders van de kernmo- gendheden. Deze laatsten be slissen of ze de gevraagde toe stemming geven of weigeren". Na het uitbreken van een 'gewone' oorlog, zou dus het voortbestaan van onze wereld beslist kunnen worden door politici zoals president Ronald Reagan en premier Margaret Thatcher. Mensen die beide leiders bewonderen, vinden deze afhankelijkheid wellicht geruststellend; anderen den ken er het hunne van. „De NAVO-afschrikkings- politiek is zo opgevat", zegt generaal Rogers, „dat onze staatshoofden altijd een nu cleair ultimatum naar de Sov jets kunnen sturen om hen tot inkeer te brengen. De uitein delijke vergunning om een nu cleaire klap toe te dienen kan echter door de Amerikaanse president zeer snel gegeven worden. Er loopt niet voor niets altijd iemand met een zwart koffertje achter hem aan. Daarin zitten de geheime codes, die nodig zijn om kern wapens te kunnen gebruiken". „Maar zou niet een of ande re gekke militair het in zijn hoofd kunnen krijgen om zon der tegen iemand iets te zeg gen een nucleaire explosie te veroorzaken"? Generaal Rogers ontkent een dergelijke mogelijkheid met klem. „Dat is louter fanta sie", zegt hij. „De kernkoppen in Europa zijn niet als atoom wapen bruikbaar zolang de gepaste code er niet op getikt is. Zonder die code kan je er alleen een gewone explosie mee veroorzaken. Dit doet zich voor wanneer de TNT, die rond de nulceaire lading is aangebracht (als ontsteking) tot ontploffing komt". „De meeste mensen beseffen dat niet eens", zegt Rogers. „De codes die wij nodig heb ben om onze kernwapens te gebruiken, worden door de atoom-mogendheden op het hoogste regeringsniveau be waard. Zolang de Amerikaan se president en de Britse pre mier weigeren deze codes door te geven, kunnen zij geen nu cleaire aanvallen doen". Aan het toedienen van de eerste nucleaire klap is uiter aard het zware nadeel verbon den, dat de historische verant woordelijkheid voor een der gelijke vernietigende stap dan ook zal rusten op de politicus, het land en het militaire blok dat deze onherroepelijke be slissing heeft genomen. Maar omdat nu algemeen verwacht wordt dat het dan toch nooit bij één klap zal blijven, heeft die historische verantwoorde

de Stem | 1984 | | pagina 6