speculeren: leeste Een parabel fabel franse Nati< rech Eerst sb Danst terpo INTERPOLIS® Misdaad Raad van I situatie me Amerikaanse stad te koop Jjekkeriveguueigau (and. zek& Attente jongens, ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 :EXTRA OP ZATERDAG5 PAGlfJ ZATERDAG 6 OKT Hebberig Ratjetoe Misbruik Vooroordeel VRAAG DE GRATIS GIDS AAM Belangen- maatschappij PAPIER' VOOR UW PEN Atoomtuig Verkoping Moskou: nieuwe raketten 'niet alarmerend T11 'SPECULATIE Is een transactie met veel risico, waarbij men bij zich voordoende prijsstijgingen of -dalingen kans op veel winst, maar ook op een groot verlies heeft'. Dat is de letterlijke omschrijving die de Dikke Van Dale aan soeculeren verbindt. Speculeren komt op alle terreinen van de samenleving voor: of het nu gaat om huizen, de voetbaltoto, de effectenbeurs of de goudmarkt. Speculatie komt ook voor op veel goederenmarkten. Vooral de termijnmarkt biedt belangrijke mogelijkheden tot speculatie. Het gaat bij die handel voor de ene marktpartij om het afwentelen van het prijsrisico, waarbij dan de tegenpartij (waaronder speculanten) dat risico overneemt. De Winkler Prins meent dat speculatie verschillende nuttige functies heeft, maar ook dikwijls tot schadelijke gevolgen aanleiding kan geven. Nuttig is het omdat de speculanten het risisco nemen dat producenten en afnemers van goederen willen afwentelen (waarbij ook de comsument enig garen spint). Bovendien kan speculatie een prijsnlvellerende Invloed hebben. De gevaren komen om de hoek kijken als men zich onvoorbereid en slecht geadviseerd op de markt werpt. Men kan bijvoorbeeld het slachtoffer worden van manipulaties die vaak via (valse) geruchten proberen de prijzen kunstmatig te beïnvloeden. Uitkijken dus voor wie desondanks een gokje wil maken. Hoe het er op een goederenmarkt kan toegaan leert een bezoek aan een Bredaas kantoor, dat zich specialiseert in de zilvermarkt. Aantrekkelij k maar het blijft een grote gok Door Pieter-Jan Dekkers PLAATS: Baronielaan, 146, Breda. Een modern ingericht kantoor in een oud herenhuis. Terminals. Gespannen heren rond een beeldscherm met directe lij nen naar de grote financiële centra in de wereld. TIJD: vijf over drie 's middags. Goede communicatie is van groot belang. Aan de muur een oproep aan bezoekers omstreeks deze tijd de concentratie van de aanwezigen niet te verstoren. Want er wordt hoog spel ge speeld. Er wordt gespeculeerd. Nu halen bij het horen van het woord speculeren (en vooral het zelfstandig naam woord ervan) velen hun neus op en associëren het onmiddel lijk met fraude, zwart geld en uiteindelijk diepe treurnis. En het kan niet ontkend worden dat er in deze branche in het verleden vaak zaken zijn ge passeerd die het daglicht am per konden zien. Dat zal nog wel het geval zijn, maar, zo verzekert Joop Ormeling van de Bredase Commodity and Futures Tra ding Company CFTC, er zijn in Nederland nog voldoende goede kantoren, waarbij de particulier verantwoord een gokje kan wagen. Ormeling is sinds ruim een maand actief bezig ten behoeve van particu lieren, die niet vies van specu leren zijn. Trouwens, speculeren vindt hij geen vies woord. Integen deel. Zonder de speculanten op de talloze beurzen in de we reld, of dat nu WallStreet is of de graanbeurs, de goudmarkt of de geldhandel, zou de maat schappij enorme extra risico's lopen. Hij verduidelijkt dat wat la ter in het gesprek. Neem de zilverhandel. De grote afne mers (foto- en filmindustrie, chemische industrie, medische wereld) willen verzekerd zijn van een zo goed mogelijk aan bod tegen een zo redelijk mo gelijke prijs. Te grote prijs- schommelingen maakt de be drijfsvoering in die sectoren te onzeker. Vandaar ook dat de afne mers op termijn grote partijen zilver kopen. Net zo als de gro te boeren hun graanoogst al per contract 'verkopen' lang voordat er geoogst wordt of zelfs het zaad in de grond is gegaan. Zowel de fabrikant als de producent (de landbouwer) kunnen daardoor worden ge vrijwaard voor onvoorziene tegenvallers. Zich dus indek ken tegen bepaalde risico's die anders door de maatschappij als geheel gedragen zouden moeten worden. Nu gaat het tever dit te ver gelijken met het speculeren in zilver, maar er zijn duidelijke overeenkomsten. Er zijn een aantal heren die op de zilver markt via het aan- en verko pen van termijn-opties geld proberen te maken. De waarde van het zilver is, evenals dat van goud, niet alleen afhanke lijk van de aanvoer, maar ook van het speculanten-gedrag, de economische vooruitzich ten, de koers van de dollar, of er in de zilvermijnen gestaakt wordt en meer van dat soort zaken. Evenals het vandaag voor spellen van hoe de dollar zich morgen zal gedragen, is het voor zilver (en goud) erg moei lijk om exact aan te geven welke kant het opgaat. Toch kan aan de hand van veel ge gevens een bepaalde ontwik keling worden 'voorspeld'. Dat nu is de belangrijkste taak van Ormelings' bedrijf. Zijn 'voorspeller' Maurits Heuijmans maakt elke dag zo'n 'weerbericht' voor de zil ver-verwachtingen en 's mid dags komen de klanten om aan de hand daarvan te 'spe culeren' Dat laatste vergt enige na dere uitleg. Een particulier die wat geld over heeft kan dat naar de spaarbank brengen, maar erg rendabel is dat niet (denk maar aan de forse on kosten die de banken in reke ning brengen èn de fiscus die constant op de loer ligt). Hem rest dan z'n geld te beleggen op de Amsterdamse Effecten beurs (waar een fors deel van de eventueel gemaakte winst óók wordt afgeroomd maar dan door de beleggingsmaat schappijen) of het gewoon thuis in een oude kous stop pen. Hij kan ook naar het casino stappen als hij van een gokje houdt. Het gevaar daarvan is dat hij niet alleen z'n zuur verdiende spaargeld kwijt raakt, maar vaak ook enorme speelgulden moet maken om dat veel mensen nu eenmaal nog één keer willen spelen om het verlorene terug te verdie nen. „Hij kan beter naar mij ko men", zegt Ormeling. Niet dat hij z'n klant bergen goud be looft, want, benadrukt hij, het is en blijft speculeren. Het verschil tussen winnen en ver liezen is immers uitermate klein. Als er winnaars op de markt zijn, moeten er ook ver liezers zijn. Goed, je hebt dus 35.000 gul den (10.000 dollar is het laagste bedrag waarmee op de zilver markt gespeculeerd wordt). Daarvan kun je vier zoge naamde accounts plaatsen. Voor het scherm aan de Baro nielaan besluit je, na advies van Ormeling of Heuijmans te hebben ingewonnen, drie ac counts in te zetten. Met andere woorden: je koop om half vier 'papieren' zilver voor pakweg 7.500 dollar. Nu hangt het helemaal van de koers af of je er beter van wordt of verliest. Stijgt de koers behoorlijk dan krijg je bij wijze van spreken om zes uur van Ormeling de raad om 'eruit te stappen'. Je winst is dan gemaakt en Ormelings bedrijf vangt via de beurs de commissie. Voor niets gaat immers alleen de zon op. Veel mensen zijn echter nogal hebberig, is zijn erva ring. Ze gokken het er op dat de koers nog hoger en hoger komt. Vaak met gevolg dat ze uiteindelijk grote verliezen moeten incasseren, als de koers de andere kant op gaat. Grote verliezers zijn dan ook meestal mensen die te lang in de markt blijven. Voordat het 'rad van avon tuur' bij Ormeling gaat draai en is er een soort briefing, waar de klanten kunnen ver nemen hoe de situatie is, wat er mogelijk kan gaan gebeu ren, wat eventueel waar schijnlijk gaat gebeuren, wel ke mogelijkheden de klant vandaag heeft en hoe en waarom dan wel. De klant die drie accounts in de slag gooit en verliest heeft misgegokt, maar - en dat is te pref eren boven het casino - hij is niet al z'n geld kwijt. Vol gens Ormeling wordt er bij banken vaak anders gewerkt. Als een klant 'er tot in z'n nek inzit' en zwaar op verlies staat krijgt hij vaak het advies snel nog wat spaarcenten over te maken om het uiteindelijke verlies alsnog te kunnen be perken. Dat kan verkeerd aflopen. Ormeling zegt de voorbeelden te kennen van mensen die op deze manier in de vernieling èn al hun geld zijn kwijt ge raakt. Wie nu denkt dat CFTC een of andere charitatieve instel ling is kan de voordeur van de Baronielaan 146 maar beter mijden. Want het blijft specu leren: onzeker, spannend. Ba lancerend op de grens tussen winst of verlies. Ormeling weigert z'n poten tiële klanten bergen met goud te beloven. Want die liggen nu eenmaal niet voor het opra pen. Maar wie met goed in zicht speculeert, gebruik maakt van deskundige advie zen en op tijd z'n aangeboren hebzucht weet te bedwingen, komt een heel eind. Ormeling: „Als het meezit kun je over een periode van twee tot drie maanden 40 tot 50 procent zuivere winst boe ken". „Dat krijg je nergens ter wereld. Ga je speculeren op de Amsterdamse Effectenbeurs en schakel je daarvoor een bank in of een beleggingsma kelaar dan moet je al gauw zo'n 38 procent winst behalen wil je kiet spelen". Het is trouwens oppassen met de keus van het kantoor. „Want", verzucht hij, „specu leren is een volstrekt onbe schermde branche en elke koekebakker kan erin sprin gen als hij wil. Er zijn een aantal betrouwbare, al lang gevestigde kantoren, maar de wildgroei slaat ook in deze sector toe. De kantoortjes schieten als het ware als pad destoelen uit de grond". Ormeling is niet bang voor die 'concurrentie'. Op een ge geven moment vindt natuur lijke 'selectie' plaats. De be trouwbare kantoren blijven, de koekebakkers keren terug naar hun oorspronkelijke be roep. Jammer is alleen dat ze vaak een spoor van frauduleu ze handelingen achterlaten en nogal wat beginnende specu lanten aan de bedelstaf heb ben geholpen. Verhalen over frauderende speculanten, zwart geld en an dere zwaar beladen zaken ma ken het de 'bonafide' kantoren niet gemakkelijker, zegt hij. Toch gelooft Ormeling dat hij het tussen het 'ratjetoe' van dilettanten zal rooien. Door betrouwbaarheid te combine ren aan realiteit. De mensen overtuigen van dat eerste zal niet meevallen. Daarvoor is het vooroordeel dat men over speculanten heeft te groot. Overigens niet geheel ten onrechte. De fina- nanciële wereld en dan met name de beleggingswereld is de laatste tijd te vaak ongun stig in het nieuws geweest. Be leggingsmaatschappijtjes die misbruik maken van de onwe tendheid van hun klanten, kantoren waar veel geld aan de strijkstok blijft hangen, be leggers die alle regels met voe ten treden. „Waar koren groeit is kaf", zegt Ormeling, om er in een adem aan toe te voegen dat dat natuurlijk nooit een veront schuldiging mag zijn. „Maar", vervolgt hij, „het is wel de waarheid. Of dat nu in de be leggerswereld gebeurd of on der de speculanten. Trouwens, ook bij ondernemingen die in het verleden immer als be trouwbaar bekend hebben ge staan gebeuren de vreselijkste dingen. Rijn-Schelde-Verol- me. En nu Boskalis weer". „Bovendien, de gelegenheid maakt de dief. Te vaak bieden sommige mensen de ander de gelegenheid hem geld uit de - FOTO JOHAN VAN GURP zak te kloppen. Uiteindelijk schiet je daar als ondernemer niets mee op. Je wint slechts op korte termijn maar je toe komst wordt er een stuk min der florissant op". Commodity and Futures Trading Company onderwerpt zich aan een aantal internatio naal gebruikelijke gedragsre gels: geen geld van de klanten in eigen beheer, die houden een eigen rekening bij hun bank. De klanten krijgen zelf rechtstreeks de dagafschriften inzake de transacties die op de zilvermarkt zijn uitgevoerd. „Je moet dus vooral niet in zee gaan met kantoren die jouw geld in hun 'beheer' wil len nemen. Of die beschikken over onvoldoende communica tiemogelijkheden. Er is bij voorbeeld een kantoor geweest dat met het geld van de klan ten speculeerde via Teletext en Viditel. Dat is vragen om moeilijkheden", aldus Orme ling. Realisme is de tweede pijler waarop 'eerlijk' gespeculeerd moet worden. Ormeling: „We adviseren onze klanten niet al hun geld er in te steken en op tijd uit de markt te gaan. Dat is realistisch. Nog even wach ten want je-weet-nooit, dat is speculeren op een wel erg smalle basis. Dat doen we dus niet". Niettemin, de mening van veel mensen over het specule ren en de speculant zal voor alsnog gebaseerd blijven op vooroordelen. „En dan te be denken", besluit Ormeling, „dat er al in de zestiende eeuw werd gespeculeerd met Spaans graan". Een erg oud beroep dus, dat van speculant. GORDA (UPI) - In de Amerikaanse staat Californië is de stad Gorda te koop. Ze bestaat uit een restaurant, een soort winkel van sinkel, een benzinepompstation, een jade-winkel, zeven huizen, twee flatwoningen en zo'n 25 inwoners. De vraagprijs is 950.000 dollar, wat 19 keer zoveel is als de 72- jarige Larry Anderson betaalde toen hij de kuststad van 8 hec tare in 1961 kocht. Anderson heeft een, zegt hij "lekke hartklep", en wil zich terugtrekken. Hij zegt dat de prijs die hij vraagt zo laag is dat hij eigenlijk wordt bestolen. Aan de koop zijn nadelen verbonden: het politiebureau van Monterey County waarin Gorda ligt, ligt op een uur rijden af stand, het is 110 km naar het dichtstbijzijnde bioscooptheater en 40 minuten rijden naar café of bank. Maar volgens Anderson is er toekomst voor al die instellingen in Gorda. Jaarlijks rijden 3 miljoen Amerikanen door de stad op weg naar of terugkerende van het schiereiland Monterey op de Big Sur-kust. De radio- en televisieontvangst in Gorda is slecht en op zater dagavond is er niet veel meer te doen dan kijken naar de zon die in de Stille Oceaan zakt. Jenny Oberholtzer van de 'winkel van sinkel' dringt er bij de Dienst Snelwegen in Californië op aan dat het een bord "Vaart Verminderen" plaatst op de grens van de stad, zodat iemand er niet al doorheen is voor 'ie het weet. (ADVERTENTIE) Apeldoorn en omgeving zijn nu "bonter" dan ooit. Prachtige, uitgestrekte herfstbossen om fijn te wandelen en fietsen of naar wild te speuren. Moe maar voldaan gaat u vervolgens genieten van een drankie en uw lieve- lings maaltijd, geserveerd in die gast vrije sfeer van de Veluwe. Jawel, de herfst is 'n ideale tijd om koninklijk Apeldoorn en haar schitte rende achterland te ontdekken. Voor overnachting kunt u kiezen uit tal van gezellige en comfortabele hotels. Wie alle mogelijkheden in en om mooi Apeldoorn wil weten, vraagt nu even de gratis brochure aan. Bij boeking krijgt u bovendien een gratis vakantiepakket met o.a. 20 cheques. Inlichtingen en boeking: VVV-i-kantoren en VVV-Apeldoorn, postbus 1142, 7301BJ Apeldoorn, telefoon: 055 788421. Publikatie in samenwerking met het Nederlands Bureau voor Toerisme. Onze welvaartsstaat is ver worden in een maatschappij van belangengroeperingen die stuk voor stuk hun eigen belangen dienen ten koste van zwakkere groeperingen. De zwakste groepen zullen het meeste in moeten leve ren omdat zijn zekere machtsmiddelen niet heb ben zoals het middel van staking of onvoldoende of geen directe vertegenwoor diging in belangrijke orga nen met name de Stichting van de Arbeid en de Sociaal Economische Rad. De Ne derlanders kunnen we in drie grote groepen verdelen, te weten 'A', de ambtenaren- trendvolgers, 'B', de mensen werkzaam in het bedrijfsle ven en dan nog 'C', de niet actieven (bejaarden, invali den en werklozen). Groep A is dubbel vertegenwoordigd in de overlegorganen, name lijk door de overheid en de vakbonden, groep B door de vakbonden en groep C heeft geen eigen vertegenwoordi gers en inspraak op natio naal niveau. Het lijkt me dan ook nodig dat de niet ac tieven zullen moeten wer ken aan'de tot standkoming van een federatie van be jaarden en invalidenbonden en verenigingen van werk lozen, die hun belangen dan direct en door eigen mensen in de SER en Stichting van de Arbeid kunnen beharti gen. Laat deze instituten 'ook' een afspiegeling zijn van alle mensen waarover zij adviseren. Als iedereen in zuilen verenigd is waarom zullen de niet actieven dan een warrig hoopje stenen moeten blijven zonder enige draagkracht Ossendrecht A. Doorduijn l 7Eas^GÊReN feSS-s De heer Nelen voelt zich verketterd door de 'propa ganda' van het IKV en Pax Christi. Hij bewees in eerde re stukken al zijn voorliefde voor Amerika en hun kern wapen - waaronder de kruisraketten - taktiek Rusland is zijn angstbeeld vanwege het communisme enz. Daar heeft hij best ten dele gelijk in, maar Amerika is geen draad beter (de lei ders dus). Om nu het IKV en Pax Christi plus mgr. H. Ernst aan te vallen omdat die tegen de kernwapens zijn vind ik laf En onderge tekende wordt ook verket terd door de voorstanders van atoomtuig. Past goed bij m'n naam hé Maar L. Ne len c.s. wie dergelijk vernie tigend atoomtuig goedkeurt hoort helemaal niet in een kerk te komen. Dat is hui chelen met God en gebod Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij Naar aanleiding van het be richt in De Stem inzake een 'verkoping' op de vliegbasis Woensdrecht uitgeschreven door de zgn. vredesactivis ten, spoedde ik mij gezwind naar de plaats van de verko ping. Mijn nieuwgierigheid vierde hoogtij Vrouwke en kind wilden ook mee. Maar ze hadden het nakijken, pa ging op de solotour. Ik wilde zelf helemaal alleen de ge hele vliegbasis met alles er op en eraan opkopen en bij thuiskomst vol trots tegen de thuisblijvers verkondi gen; jullie pa en man is nu eigenaar van een groot ge deelte van de vliegbasis te WoensdrechtEn niet alleen van de startbanen, maar ook de vliegtuigen, voertuigen, zendmasten efin de gehele handel die er te koopwas. Ik ging de deur uit met zegge en schrijven ƒ3,50. Mijn vrouwke vroeg nog of dit wel genoeg was, ik kuste haar en zei: meer dan ge noeg. Welnu geachte lezer(s) u begrijpt ongetwijfeld dat de gehel verkoping niet doorging. Het enige wat ik heb gezien waren een stel letje lamlendige mensen die niet met hun fikken van het door belastingbetalende mensen betaalde prikkel draad af konden blijven. Slechts een man ging in de politiebus, vanzelf niet vrij willig. Alle respect voor de politie inzake hun optreden. Maar ik ben er diep van overtuigd dat de politie meer armslag moet krijgen om hun taak zo goed moge lijk te kunnen vervullen. In het begin van deze eeuw is er een gek geweest die de Eiffeltoren heeft willen ver kopen. Welnu, de gekken die de vliegbasis - met alles er op en eraan - per opbod wil den verkopen, zijn niet al leen gek, ze hebben het ge luk van verstand gebruiken helaas nooit ondervonden. 'Jammer'. Conclusie: weg werken deze onzalige meu te Heb geachte (lezer)s me delijden met hun ouders. Oud-Vossemeer B.C.M.Th. Derwig (ADVERTENTIE) Door Bert van Velzen Met ongezonde belangstel - een beetje schrokkerig -j, ik een verhaal zitten lezen over het leven en werk «W(j(| chef-kok van het Amstel b®. Zijn verklaringen zouden de kraakbeweging en georganj. seerde bijstandsvrouwen (cm, nen prikkelen tot een belege. ring van het culinaire para dijs en de aanpalende wijn- kelders. De chef zei, voorzich tig genoeg, dat hij filet de so|e Picasso niet vies wilde noe men, maar het was duidelijk dat hij het een gerecht van zeer laag allooi vond en dat ha er van gruwde. Maar er iseni. l ge moed voor nodig om je te laten ontvallen dat er flessen wijn van 400 gulden op de kaart staan. Het is dus nietoJ mogelijk om onder het wel willend oog van de meester een maaltijd te componeren die, voor twee personen, kJ bekroond met een rekening van f2140,- en een sigaar van het huis. Gelukkig staan er ook wijnen van vijftig gulden op de kaart en is de meester van oordeel dat er plaats is voor patat in zijn domein. De frieten moeten dan wel alle maal even groot en even dik zijn en uitgeroepen kunnen worden tot de lekkerste van Europa. Over stooflapjes spreekt hij met warmte. Jam mer dat in de wereld van hel kapitaalintensieve eten stoof lapjes een beetje vulgair wor den gevonden. Ik leid uit het verhaal af dat je de chef dode lijk kunt beledigen met de vraag of hij een blikje dop erwten wil openen. Ik denk dat deze hoogbegaafde keukenprins in een toestand van razernij, gevolgd dooreen lange periode van sombere melancholie, zal geraken als hij, middels het weekblad Ti me, kennis neemt van de nieu-j we ontwikkelingen in de voedseltechnologie. Jawel, technologie. Daarbij moetje denken aan pijpleidingen, kraakinstallaties, borrelende retorten, zwavelrook en wit- jassen die dromen van de uit vinding van het vierkante ei. Ze hebben al een kunstkreeft gebouwd en straks halenze krachtvoer uit het plankton van de wereldzeeën, waarde haring vet en de walvis groot van wordt. Er rijst een grim mig toekomstbeeld op: taart van tuinafval, most uit com post, champagnepillen die irnij leidingwater een feestdronk moeten maken. Ik overdrijf eens een keer niet. De voedsel technologie staat voor niets. hl de Verenigde Staten werkt een leger van 21.000 scheikundi gen, microbiologen en specia listen in de voedingsleer aan het terugdringen van de na- triumgrens, ze proberen de smaak van populaire voe dingsmiddelen synthetisch m te maken, ze vechten tegen cholesterol die het hart be dreigt. De technologie heeft hard toegeslagen in de wonde re wereld van de alcoholische dranken zonder alcohol. Een produkt dat vrienden zal ma ken onder geheelonthouders die graag in de kroeg zittenen onder kinderen tot een jaar of acht. Defopdrank, zo wordt gemeld, smaakt naar spoelwa ter waarin sterke drankglazen zijn gereinigd. Het vierkante ei kan nu wor den gemaakt. De eipaaliser al. Geleerden aan de befaamde Cornell universiteit eisende eer voor zich op aan de wieg te hebben gestaan van deze crea tie. Eieren zijn uit elkaar ge haald en herbouwd tot wor sten waar men 75 identieke plakjes van kan snijden. Nor maal moet je daar 25 eieren voor koken en pellen. De eipaal is de vriend van de haastige kok. Het eigeel komt nooit los van de witte randjes Het zijn rubberachtige gelati- neschijven met een zwavel achtige nasmaak. De uitvin ders dienen met de eipaal om de oren te worden geslagen. Want zij beginnen een mis daad tegen de mensheid. De Oosterse literatuur is rijk aan parabels - dat was U al lang bekend - maar als ooit een kwismaster U vraagt zo'n parabel te vertellen en het lukt U zondermeer dan ver wed ik er een lief ding onder dat Uw gelijkenis uit het Nieuwe Testament komt, daar de evangelisten Jezus graag laten spreken in para bels. Allicht, luidt Uw ver weer, wie van ons is goed thuis in de Iraanse letter kunde of de literatuur van Saoudi Arabië Omdat wij hier in Holland daar weinig van af weten vertel ik U hier een Islamitische parabel, zo als die werd gebruikt in de vergadering van de Verenig de Naties in Washington eind januari van dit jaar. De verteller was Rasjid Chora- sani, ambassadeur van Iran en de man die het mij vertel de (over de BBC) Michael Robinson. De ambassadeur, die uit hoofde van zijnfunk- tie, goed Engels sprak had voor alle zekerheid toch even gevraagd aan Michael of men in het Angel-Saksisch spraakgebruik het woord 'balls' kon gebruiken, of toch liever 'testicles', aangezien die manlijke lichaamsdelen een hoofdrol speelden in de parabel van de Vos en de Leeuw, die de ambassadeur wilde citeren. Michael advi seerde 'testicles' en de ambas sadeur vertelde hoe de Leeuw, rustig wandelend door zijn koninkrijk plotse ling zijn pad gekruist zag door een vos, die met de tong uit de bek door het woud stormde als een toonbeeld van doodsangst. „Waarom zo'n haast vroeg Zijne Majesteit, „ben je ergens voor op de vlucht „Inderdaad, Sire", zei de hijgende vos, „men heeft mij van alle kan ten verteld dat in dit bos van elk dier met drie teelballen er een wordt afgebeten". „Wat heb jij dan te vrezen vroeg de Leeuw, „jij, die er duidelijk maar twee hebt „Zo simpel is het niet Ma jesteit", zei Reinaart, „Ze bij ten in dit bos namelijk eers een bal er af en beginnen dan pas te tellen"- en, z vervolgde de ambassadeur zijn parabel-fabel, Precies, werkt de diplomatie van Verenigde Staten in het Mi den Oosten. Dollimopje Noem U vriendin voor a aardigheid eens 'dollimoW- Ze zal het leuk vinden en t verwaarlozen is de kans ze weet dat vóór 1875 eei Londens dienstmeisje aan het eind van haar taak in de avonduren,e centje bijverdiende doo tippelen een DolhmoP genoemd. Het is en bltt/t lief woord en in onx kan elk woord nog maakt worden door de kleinwoorduitgang -Je- zei daarom niet maar haar liefkozend: Mijn d mopje'. Van onze correspondent BRUSSEL - In Brui sel is gisteren ee I nieuwe rechtse pol: tieke partij opgerich het Franstalige Be: gisch National Front. Als voorbeeld dient h< Franse Front National va Jean-Marie ie Pen. Het Belgisch Nationae Front wil alle rechtse organi saties bundelen voor de vol gende parlementsverkiezin gen, die normaal in de herfs van 1985 moeten plaatsvinden Het initiatief gaat uit va: een groepering, die zich d Vernieuwde Economisch Bond' noemt. De bond zegt da ze nog geen relatie onderhoud MOSKOU(RTR) - De Sovjet Unie heeft gisteren westelijk berichten over de plaatsinj van nieuwe Sovjet-raketten ii landen van het Warschaupac afgedaan als ten onrechti alarmerend. Moskou had ruim van tevo ren gewaarschuwd welke ziji bedoelingen waren, aldus he Sovjetpersbureau TASS giste ren in een commentaar. 'De nieuwe maatregelen var de socialistische landen on hun veiligheid te vergroter komen in het geheel niet plot seling', zo zei TASS. Het bureau zei evenwel nie' of Moskou nog steeds bezig is met het plaatsen van nieuwe raketten. (ADVERTENTIE) pjgn Vier keer een bezoek l BP-staton en u krijgt een gezf Compleet met oranje dekseltji Zoals gewoonlijk van sf de bekende Verrerie d'Arques En terwijl u spaart voort wij voor goedkope benzine zt v!?H'PHOL<ANP) - Een delegal sit, erken in Nederland is 'ge "atle waarin de mensenree v»keren. (je® heeft ds. W. van der Zee Kaad, gisteren bij aankoms w teen bezoek aan het Midde von® De andere delegatiele Rnr, jer van de Hervormde s KWf oud-katholieke bisse 2eif®n de Gereformeerde ds. in het Midden-Oosten heeft rap, schendingen van menset 1e Hoi108111.'16 Van der Zee, die n< rechteg.at'? sprak: het bestaan donr t ging voor Joden en A he, n„, ael bezette Westelijke couJl. genen van huizen van gem* Ye straffen; en de situat gen e l? Nabloes, waar veel Palt j zitten. °gen 'eruza'em had de deleg; gen aanschouwd hoe een bel deninlteerd werd tegen de de handjp bove.ngenoemde gevang baseerr? wi-ize werd uiteenges 'estiin ze bun mening op bez Se vluchtelingenkampen 1

de Stem | 1984 | | pagina 4