UITBLAZEN 'Mondale wint debat, maar Reagan kiezers' De duivel of de diepe blauwe zee Arbeidsbureau 'nieuwe stijl' slaat aan even. VREES V Dollar in rustiger vaarwater hoogleraar ALS JE 'OPVIALLE' RIJDT.. DESTEMCOIV «F-SSI Golf van verkoudheid Kreupele paar ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 ACHTERGROND5 pagina TV-DEBAT: LAATSTE KANS VOOR DEMOCRAAT TWEEDE KAMER VOLGENDE WEEK VOOR DE KEUS: DIRECTEUR-GENERAAL MR. F. KRUSE 7ATERDAG 6 OKTOB Vialle-rijden is gewoon 'n stuk slimmer! Er waart weer een golf van verkoudheid over Nederland. Zelfs op de televisie is het te horen. Een verstopte neus veran dert de stem. Gistermorgen wakker met een verschroeide keel, alsof er de avond tevoren een liter whisky door was ge gaan. Dat was niet het geval. Vanmorgen een hoofd vol watten. Lijkt wat op een kater, maar is het niet. Het verbruik van papieren zakdoekjes daalt weer, merk ik. Van vier a vijf per uur gisteravond tot twee of slechts één per uur vandaag. Ik werd vanmorgen bij het wakker worden getroffen door een merkwaardig raadsel. Gis teravond liep mijn neus als een lekke kraan. Tot ik naar bed ging toe. Vanmorgen begon, meteen bij het wakker worden, dat lekken weer, zij het - zoals ik al heb aangegeven - een iets je minder. Wat is er vannacht gebeurd? Valt de produktie van dat vocht stil wanneer je slaapt of slik je het ongemerkt alle maal weg? Jawel, ik weet wel dat dit voor sommige lezers misschien geen frisse gedachte is, maar iedereen kent het en iedereen heeft het van tijd tot tijd. Dus is het toch wel de moeite waard de vraag te stel len. Het ergste stadium is dat van de kriebelhoest. Je hoest en schraapt en buldert en je krijgt niets los. Zeer vervelend. Ik ga er zelfs minder van roken. Dat klinkt gezonder dan het is, lijkt mij. Verkoudheid is een uiterst vervelend ongemak en van alle huis-tuin-en-keuken-plagen die de mens kunnen treffen de meest onvermijdelijke. Je wordt er zelden door overvallen. Al weken heb ik het zien aanko men. Overal om me heen begon ik dte onmiskenbare, door een volle neus vervormde stemmen te horen. Ik probeerde zo mo gelijk ongemerkt en anders zo beleefd mogelijk een beetje uit de buurt te blijven van de spre kers. Ik weet niet of dat helpt want misschien kunnen bacil len en virussen wel vliegen. Weet ik veel. Nooit Zo'n beest je met het blote oog gezien en je kunt een gesprekspartner nu eenmaal niet door een micro scoop zitten begluren. Je vrouw kust je vluchtig op de wang, zover mogelijk van de luchtinlaten vandaan. Een vriendin zegt: 'laat ik je maar niet kussen want ik ben verkou den.' 'svAvonds vuh de niet on aangename geur van menthol het huis. Zoon zit met een handdoek boven het hoofd bo ven een schaal dampend water met menthol erin. Hij gelooft daarin. Ik niet, maar ik vind het soms wel lekker. Het stoombad geeft je gezicht een aangenaam ontspannen en 'ge masseerd' gevoel. Nou, als de ene zoon met z'n stoombad be zig is en de andere klaagt dat hij het koud vindt in huis, dan weet ik het wel: ik kom ook aan de beurt. WIM KOCK Verkouden zijn is vervelend. s Je weet dat de mensen om je E heen zo'n kuchende snotteraar ook allesbehalve leuk vinden. Dat zou op zich een reden kun- gj nen zijn om je ziek te melden. Maar als Fred Emmer ondanks E z'n verstopte neus en verwei- kende zomervel manmoedig de camera blijft inkijken en op het gevaar af in een kriebelhoest te E schieten zijn berichten bljft voorlezen, zou ik dan niet ge- woon op de krant achter m'n E beeldschermpje kunnen zitten? E Bovendien hoe vaak ben je niet verkouden? Gemiddeld een keer of vijf per jaar las ik 5 laatst. Het leek me wat veel, E maar het zou best kunnen zijn. Verkoudheden horen bij het soort ongemakken die je al ver- E geet voor ze helemaal over zijn. E Je kunt je dus niet voor elke verkoudheid ziek melden want E dan zou je vijf weken per jaar E thuis zitten. Tel daar je norma- le vakantie bij plus je jaarlijkse griepportie en wat valt er dan S nog aan arbeidstijd te verkor- j| ten nietwaar? E Het mooie is, vind ik altijd, S dat mensen van alles doen om de verkoudheid te bestrijden. Daar worden kapitalen aan uit- E gegeven. Hoestdrankjes, drop, s grieppillen, citroengrocs, aspe- E rine etc. etc. Niets helpt. Ge- E woon laten uitzieken. Gaat vanzelf over. Ik probeer het al- tijd met een neut. Een stevige. E Met stevig bedoel ik hier niet zozeer veel als wel sterk. Cog- nac dus. Of whisky. Helpt ook E niet. Hoogstens slaap je er wat E beter van en dat is mooi meege- nomen want als er iéts is dat ik erger vind dan verkouden zijn E (afgezien natuurlijk van échte ziektes en andere ellende) is het wakker liggen. E Mits niet te zwaar kun je E eigenlijk beter griep hebben. De koorts houdt je in bed. De tijd glijdt ongemerkt voorbij terwijl je in een sluimertoe- E stand verkeert. Je hebt vaag het E idee dat je slaapt en wakker bent tegelijk. Droom en werke- lijk vloeien harmonieus ineen. Af en toe zweeft er een bezorgd E gezicht boven je. Of je al iets E wilt eten en dat je op tijd moet drinken. Als dat voorbij is E houd je nog een dag of wat over 1E om te lezen want op griep staat E wel een dag of vijf. Vijf keer per jaar is echter E wat veel voor griep. Daarom E zou ik willen dat de wetenschap S eindelijk eens iets aan die ver- koudheid deed. Het eeuwige le- e ven kan zij ons toch niet bezor- E gen. Voorlopig even uitgeblazen De komende twee weken zal deze rubriek niet verschijnen. E Ik trek er even tussenuit. Ver- E andering van lucht zal m'n ver- stopte neus goed doen (hoop E ik). Ik zal echter niet van m'n E geloof vallen door de zon ach- terna te reizen. Ik wend gewoon weer de steven naar het westen, E eigenlijk meer naar het nóórd- westen deze keer. Verder van de E evenaar vandaan dus. Ik kan daarom wel wat mooi najaars- i weer gebruiken. Als U daar voor duimen wilt dan zal ik de allerbeste die ik daar vinden kan (en ze hebben er sowieso al de beste ter wereld!) op uw ge- E zondheid pakken. Op dinsdag 23 oktober hoop ik weer present e te zijn. i llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli T5 WAARHEDEN OVER Dl VERKOUDHEID J is norrraal.als yotvvas »enen 6 aSi per jaar verkouden -zijn en kinderen '5 tot 10i Vermoeide mensen hefcöen eerder kans op een iênl verkoudheid Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rank mtatiac* Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mare de Komnck NAAR schatting meer dan 100 miljoen van de in totaal 240 miljoen Ameri kanen zullen zondag nacht (maandagochtend twee uur Nederlandse tijd) kijken naar het eer ste televisiedebat tussen president Ronald Reagan en diens uitdager bij de komende verkiezingen, Walter Mondale. Een tweede en laatste tv- debat volgt over twee weken. Tussenin komt er nog een ge vecht voor de camera's tussen vice-president George Bush en Mondales 'running-mate' Geraldine Ferraro. De discussie van morgen wordt de eerste rechtstreekse confrontatie tussen de presi dentskandidaat van de Repu blikeinse Partij, Reagan, en die van de Democratische (op- positie)-partij, Mondale. Tot dusver hebben beide Witte Huis-gegadigden elkaar al leen maar op meestal zeer grote afstand bevochten tij dens ieders campagne-evene menten, verspreid over het hele land. Voor Walter Mondale wordt dit debat een laatste kans(je) om zijn enorme ach terstand op president Reagan in te halen. Als hij er nu niet in slaagt om miljoenen naar Reagan neigende Amerika- nen op andere gedachten te brengen, zal het tweede debat van 21 oktober helemaal te laat komen. Alle opiniepeilingen voor zien voor Reagan een in de Amerikaanse politieke ge schiedenis zeiden vertoond kiezersoverwicht van 15 tot wel 30 procent over Mondale. In alle 50 Amerikaanse deel staten, ook in traditionale bol werken van de Democratische Partijligt Reagan voor. Toch realiseert men zich ook in de 'herverkiezingsstaf' van de president dat negentig minuten televisie in aanleg meer af kunnen breken dan vier jaar in het Witte Huis is opgebouwd. Voor beide man nen is de uitzending dan ook van politiek levensbelang. De voorbereiding is er ook wel naar geweest. Een groot deel van de aflopende week hebben de twee kandidaten geoefend. Reagan in de video zaal van het Witte Huis, met zijn begrotingsdirecteur Da vid Stockman in de rol van Mondale. En Mondale in zijn huiskamer in Minnesota met professor Michael Sovern van de Columbia-University, die Reagan speelde. In beide kampen heeft men eindeloos bestudeerd hoe de eigen en de tegenkandidaat overkomen op de buis. Ook Mondale, een man die zich van nature meer op de inhoud dan op de vorm van de dingen toelegt, is er naar verluidt nu van overtuigd dat in het tele visietijdperk nu eenmaal fe nomenen als 'lichaamstaal' een doorslaggevende rol kun nen spelen in de strijd om de kiezersgunst. Reagan heeft als oud-film acteur altijd al het belang van 'cosmetica' beseft. In de poli tiek doen indrukken vaak meer ter zake dan feiten. Onthullend is het verloop van de wekenlange onder handelingen tussen de Mon- dale-campagne en de Rea- gan-mensen of en hoe de tv- debatten moesten worden ge houden. Mondale, een wande lende encyclopedie en een flit send discussieerder, eiste in totaal zes debatten van een uur, over zes verschillende onderwerpen. Reagan, een aarzelend spreker met geringe parate kennis, gaf prompt het popu laire antwoord dat hij het Amerikaanse publiek geen zes lange uren vol zware poli tiek wilde aandoen. Eigenlijk wilde Reagan helemaal niet samen met Mondale op de tv omdat de president daarmee Mondale tot een veel serieuzer tegenkandidaat zou verheffen dan hij (Mondale) zichzelf blijkens de opiniepeilingen heeft kunnen maken. Maar afzien van een debat zou aan Mondale toch extra munitie verschaffen, zodat er tenslotte een compromis kwam: twee debatten. In de onderhandelingen over de de tails bleek de enigzins gehoor gestoorde Reagan een speciale geluidsinstallatie op zijn les senaar te willen krijgen ten einde ervan verzekerd te zijn de woorden van Mondale en van de vier ondervragende Reagan journalisten te kunnen ver staan. Mondale sputterde tegen. Als de president van de Ver enigde Staten een beetje doof is, dan heeft het volk er recht op dat ook te merken aan bij voorbeeld de hand die Reagan soms achter het oor moet hou den. Het slotcompromis werd: oké, Reagan krijgt zijn ver- sterkertje, maar het debat zal negentig in plaats van zestig minuten duren... De confrontatie zal volgens afspraak over binnenlandse politiek gaan (die van 21 okto ber over buitenlandse). Mon dale zal daarin proberen om Reagan te kijk te zetten als een man die weinig kennis van zaken heeft, zijn verant woordelijkheden (zoals voor de slecht bewaakte Ameri kaanse ambassade in Beiroet, waarop opnieuw een bomaan slag is gepleegd) ontwijkt en die angstvallig vermijdt' om over zijn plannen na 6 novem- Mondale - FOTO'S ARCHIEF DESlEul ber te praten (zoals een onont-1 koombaar geachte belasting-1 verhoging vanwege het weldige begrotingstekort). Maar Mondale zal eens tt-1 meer het gevaar lopen <iel brenger van sombere bood. I schappen te zijn, terwijl Rea.I gan de eer zal opeisen voor 1 het economische herstel in de l VS en de nationale trots dié veel Amerikanen weer voeler I Bovendien is Reagan, zoals L vier jaar geleden ook presi-1 dent Jimmy Carter in een I eenmalig tv-debat heeft ont-1 dekt, een 'onmogelijk dis-1 puutgenoot', vanwege zjjn I vermenging van mistige fei. ten, anecdotes en ontwape-1 nende gebaren. „Als Reagar.l geen al te grote blunder I maakt, staat de uitslag var, I het debat eigenlijk allang I vast. Mondale wint de discus sie en Reagan de kiezers", al dus een van zelfvertrouwen glimmende adviseur van de president. Door Max de Bok HET kabinet-Lubbers gaat zware dagen tege moet. Volgende week dinsdag, woensdag en donderdag ontrollen zich in de Tweede Ka mer de, zoals dat offi ciéél heet, algemene po litieke en financiële be schouwingen. Het staat daarbij wel vast dat CDA en VVD het eens zijn met de grote lijnen van het kabinetsbeleid voor 1985. Het kabinet heeft dan ook niet echt wat te vrezen. Maar premier Lubbers kan bepaald niet ontspan nen naar de Tweede Kamer komen. Dat heeft hij aan zichzelf te wijten. Hij heeft de afgelopen weken twee psychologische blunders ge maakt, waardoor de sfeer rond het grote politieke de bat al bij voorbaat grimmig is geworden. Eerst zijn leugen rond de minima, vervolgens on waarheid spreken over de financiële positie van de mi nisters, die er volgens Lub bers niet in salaris en koop kracht op vooruit zouden gaan. De cijfers wijzen ech ter anders uit: de ministers gaan er volgend jaar ruim 9.000 gulden bruto (3.000 gul den netto) op vooruit; een koopkrachtverbetering der halve van 2,3 procent. Oppositieleider Den Uyl kon snieren dat de inmiddels beruchte zin uit de Troonre de 'gelukkig kan de koop kracht van de sociale mini ma gehandhaafd blijven', eigenlijk had moeten luiden 'gelukkig gaan de sociale maxima er volgend jaar op vooruit'. CDA-fractieleider De Vries is zenuwachtig ge worden van het gedoe en dreigt volgende week met een motie te komen om de ministers op de nullijn te drukken. VVD-leider Nij- pels gebruikt de blunders gretig om naar de minister president uit te halen, de Lubbers-show van glans te ontdoen en zo de actie-be- schadiging-lijstrekker in te zetten. Hoe zou het toch komen dat de premier, aan wie handigheid niet kan worden ontzegd, juist op het terrein van de inkomenspolitiek zulke blunders maakt Het is waar dat het hele proces van inkomensvorming zo ingewikkeld is geworden dat vrijwel niemand meer daarover de kennis paraat heeft. Maar van een premier mag verwacht worden dat hij dan ook uiterst voorzich tig is met het doen van uit spraken zolang hij niet de juiste gegevens bij de hand heeft. Tussen haakjes: wat doet zo'n voorlichtingsdienst van de premier eigenlijk Te vrezen valt dat Lub bers zozeer bezig is met de macro-economie dat hij zijn toch al niet sterke gevoel voor inkomensverhoudingen vertaalt in een zekere arro gantie. Zijn reactie op de be richten over de ministerssa larissen wijst in die rich ting: „Discussies in de mar ge", sprak hij licht geïrri teerd. Dat mag feitelijk juist zijn, maar zo'n uitspraak be wijst een gebrek aan psy chologisch gevoel. Goed, het debat van vol gende week zal daarover niet gaan. De minima zullen echter wel degelijk een hoofdmoot van het debat vormen. Even ter herinne ring: volgend jaar zouden de echte minima (alleenstaan den of mensen die van één minimum-inkomen meer personen moeten onderhou den), die ook dit jaar tot die categorie behoren, 3,2 pro cent koopkracht moeten in leveren. Mensen die al enige jaren op rij van een mini mum moeten zien rond te komen zouden 4,7 procent in moeten leveren. Dat vond zelfs het kabinet te gek, dus moest minister Ruding, die op de centen zit, 200 miljoen gulden op tafel leggen om het koopkrachtverlies voor genoemde groepen terug te brengen tot 1,5 en 3 procent. VVD en CDA zouden dat hebben laten passeren als de Troonrede die waarheid had bevat. Maar toen die zo te rechte opwinding over de leugen ontstond, moesten CDA en WD wel wat. Er is echter onenigheid in de coa litie. Het CDA wil het koop krachtverlies van de meer jarige echte minima geheel weg werken, de VVD wil niet verder gaan dan een ze kere beperking van het ver lies. Over twee maatregelen Den Uyl - FOTO'S DE STEM/.JOHAN VAN GURP zijn CDA en WD het eens: de kinderbijslag moet niet worden bevroren, maar met 0,4 procent worden verhoogd overeenkomstig de opgetre den prijsstijging (dat kost 90 miljoen gulden) en de huur verhoging zou tot 3 procent beperkt moeten worden. Het kabinet wil 4 procent. Een huurverhoging van 1 pro cent betekent immers 120 miljoen gulden. Verder wil de WD niet gaan. Het CDA zint op nog meer maatregelen, zoals het schrappen van de arbeids- toeslag van 425 gulden voor elke werkende in de wet tweeverdieners (dat brengt een half miljard gulden op). Daar is de VVD mordicus tegen. Het CDA kan in beginsel rekenen op de steun van de PvdA. Maar de maatregelen die de PvdA gaat voorstellen zijn anderen dan die waar voor het CDA opteert. De grootste oppositiepartij zet in op een huurverhoging van 0 procent en op het hal veren van de voorgenomen verhoging van de aardgas- prijs met 3 cent per kubieke meter. Die halvering is ech ter voorwaardelijk: wil het kabinet het koopkrachtver lies van de meerjarige echte minima niet geheel onge daan maken dan zal de PvdA voorstellen elke ver hoging van de gasprijs ach terwege te laten. Wisselgeld heeft het kabi net natuurlijk wel op zak, maar geluiden rond het ka binet wijzen erop dat de ploeg van Lubbers zich zal verzetten tegen een volledi ge reparatie van de koop kracht voor de minima. Het wisselgeld zit in een lagere huurverhoging. Voor het overige wil het kabinet de knip op de beurs houden. Minister Ruding zei het al bij de presentatie van de Miljoenennota. „Er is geen ruimte voor het slaan van bressen in de begroting. Wanneer de Kamer dat toch wil doen - dat kan in een de mocratie - dan moet ik de boekhouding opmaken en elders extra bezuinigen. Dat is de waarschuwing die ik moet uitspreken". De Kamer kan natuurlijk zo'n waarschuwing naast zich neerleggen. Maar het wordt voor CDA en WD wel erg moeilijk als het ka binet inderdaad van plan is te doen wat deze week in kringen rond Ruding viel te vernemen. Het is bekend, dit kabinet zet alle kaarten op het bedrijfsleven. Om de kracht van dat bedrijfsleven te versterken (in de hoop dat nieuwe werkgelegenheid dan vanzelf volgt) wil het kabinet een douceurtje van 1,7 miljard gulden uitdelen. CDA en WD zijn het - de WD meer van harte dan het CDA - daarmee eens. Gaten schieten in de be groting (geen schoolgeld voor leerplichtigen, de WAO-uitkeringen niet in eens naar 70 procent, een la gere huurverhoging, meer geld ter bestrijding van van dalisme en criminaliteit, om maar een paar voorbeelden te noemen) mag, maar de re geringscoalitie moet dan wei weten wat daarvoor de straf is. Elk gat zal gevuld moeten worden met een deel van het bedrag dat het kabinet be schikbaar heeft voor het be drijfsleven. Dat wordt dus voor de re geringscoalitie de keuze tus sen de duivel en de diepe blauwe zee. Anders gezegd: de keuze tussen de eisen van de werkgevers en die van de vakbeweging. Een pijnlijk dilemma. Het is de vraag of deze strategie van het kabi net-Lubbers kleerscheuren en barstjes in de coalitie kan voorkomen. PS. Het zijn niet alleen de mi nisters en staatssecretaris sen die er volgend jaar - meer dan de gemiddelde Ne derlander - in koopkracht op vooruitgaan. Datzelfde geldt voor topambtenaren, Commissarissen van de Ko ningin, burgemeesters van grote gemeenten en... Twee de Kamerleden. Pikante vraag dus: Laten de volks vertegenwoordigers zich volgende week die bevoor rechte positie aanleunen? Door onze financiële redactie GELDSPECULANTEN hebben de afgelopen week op de geldmarkt nauwelijks 'verdiend' aan de Amerikaanse dollar. Na de forse koersstijgin gen en -dalingen van een week geleden verbleef de Amerikaanse munt deze week in wat rustiger vaar water. De verwachting is dat de dollar voorlopig geen 'gekke' dingen gaat doen. De koers kan de komende week nog wat stijgen, maar vrij algemeen wordt aange nomen dat we iets stabielere tijden tegemoet gaan. De waarde van de dollar kan deze of volgende week nog wat stijgen, maar veel duur- der dan 3,45 tot 4,50 gulden wordt 'ie niet meer. Een van de belangrijkste factoren die de dollar ten op zichte van de Westeuropese valuta omlaagdrukt is de angst dat met name de Westduitse Bundesbank weer gaat ingrijpen. Volgens financieel deskundige Mau- rits Heuijmans van het Bre dase kantoor CFTC is de kans op een dergelijke in greep echter kleiner gewor den. Door de verkopen van de afgelopen weken zijn de re serves van de Bundesbank door steunverkopen van dol lars voor zo'n 80 procent uit geput. Het is dus zaak voor de Duitsers eerst hun voor raad weer wat op peil te brengen. Dat kan door het aankopen van dollars (wat de prijs weer wat opdrijft) maar ook door het lenen van dollars van de Amerikaanse Federal Reserve Board, het stelsel van centrale banken in de VS. Die laatste mogelijkheid is echter beperkt, want daar staan nogal wat banken in het 'rood'. Via internationale afspraken kan vooral de Bundesbank echter nog wel bij de FED terecht. Verwacht wordt dat de rente in de VS in ieder geval tot de presidentsverkiezin gen in november aan de hoge kant zal blijven. Omdat de Amerikaanse overheid vele miljarden dollars nodig heeft om het verder gestegen overheidstekort te kunnen financieren blijft de druk op de rente groot. Overigens moet nog maar afgewacht worden of het kiezen van een nieuwe presi dent in de VS de langver wachte val van de dollar zal aankondigen. De economi sche situatie in de VS ver schilt daarvoor te veel van die in West-Europa. Groeiende werkloosheid in Groot-Brittannië, een la gere economische groei in West-Duitsland (een reactie op de metaalstakingen) en het achterblijven van de an dere EG-landen geeft Ame rika nog steeds een grote voorsprong. En dat zal zeker tot uiting komen in de waar de van de dollar. Door Pieter Eggen DE Gewestelijke Ar beidsbureaus (GAB's) slagen er weer een stuk beter in mensen aan een baan te helpen. Het aandeel van de GAB's in de totale arbeidsbe middeling is dit jaar bijna verdubbeld in vergelijking tot verle denjaar. Bood in 1983 het arbeids bureau gemiddeld in 6 a 7 procent van alle gevallen uitkomst, in de eerste acht maanden van dit jaar was het aandeel al gestegen tot 12,3.13. procent. Dat zegt mr. «F. Kruse, di recteur-generaal voor de Arbeidsvoorziening. Het succes van de GAB's is vol gens hem een rechtstreeks gevolg van de scherpere se lectie van het bestand werk lozen in de bakken van de arbeidsbureaus, waarmee verleden jaar een begin is gemaakt. Wel is het zo dat de kans om aan de bak te komen het kleinste blijft voor mensen die een volledige baan (40 uur) willen hebben. Deel tijdarbeid en tijdelijk werk leveren een vrij behoorlijke kans op succesvolle bemid deling op. De relatieve en absolute daling van de werkloosheid is - met het al gemene herstel van de eco nomie - daarmee verklaard. Verleden jaar introdu ceerde Kruse een nieuwe manier van bemiddelen, die inmiddels op de GAB's in gang heeft gevonden. De groep werklozen van zo'n slordige 850.000 wordt ge splitst in bemiddelbaar en onbemiddelbaar. Daartoe kennen de GAB's vier voor waarden. Niet direkt gehol pen worden mensen die aan twee of rneer van de volgen de voorwaarden voldoen: ouder dan veertig jaar, ge handicapt, ongeschoold of langer dan een jaar werk loos. Deze mensen worden dus niet meer 'aangeboden' aan werkgevers, die bij het GAB aankloppen. Kruse betitelt deze benadering als een „so ciaal harde keuze", maar, voegt hij er aan toe, „in feite is het een weergave van de werkelijkheid. In de prak tijk gebeurde het eigenlijk al; alleen werd het niet hardop gezegd. Nu we het wel doen, blijkt dat we de overgebleven groep werklo zen veel sneller aan een baan kunnen helpen". De scheiding tussen niét en wel-bemiddelbaar loopt ongeveer halverwege het to tale bestand. Zo'n 400 a 450.000 werklozen komt ge middeld snel weer aan werk; de rest is niet op een normale manier te bedienen. Voor hen worden met tal van regelingen en afspraken op cao-niveau wat Kruse noemt 'kunstbanen' gescha pen. Werken met behoud van uitkering, 'terugploeg- projekten', leerlingplaatsen en tijdelijke banen via het overheids uitzendbureau START. Overigens is het be reik via dit soort regelingen (het rijk stopt daar volgend jaar ongeveer 135 miljoen gulden in) betrekkelijk ge ring. Niet meer dan 60 tot 70.000 langdurig werklozen vinden op deze manier de weg naar werk terug. Kruse erkent dat de schei ding in bemiddeling op spannen voet kan staan met de taak die de arbeidsbu reaus hebben. „Ons dilemma was: zeg je als overheid,™ proberen iedereen te helpen, omdat iedere werkloze recht op een gelijke behandeling heeft, óf kies je ervoor de objectief meest geschikten het eerst aan een normale baan te helpen". Volgens Kruse is in het verleden steeds de eerste keuze gemaakt. Dat heefter toe geleid, legt hij uit, dat het aandeel in bemiddeling door de GAB's snel afnam., „Werkgevers wendden zich in snel tempo af van bemid deling 'door het GAB. Dan loop je het risico dat er op enig moment niets meer bemiddelen is. De keuze die we nu gemaakt hebben, blijkt wel te werken. Het GAB is weer terug in markt. Met het aandeel van 12 tot 13 procent op de ar beidsmarkt zitten we welis waar nog pas op de helft van wat maximaal haalbaar is, j maar we hebben ten opzich te van verleden jaar en 1982 wel weer een verdubbeling bereikt". Kruse wijst nog op een bijkomend positief effect/ „De meer marktgerichte be-1 nadering blijkt het vertrou-1 wen van de werkgevers in.' de GAB's flink te verster-' ken. In vergelijking met verleden jaar meldden de werkgevers dit jaar ruim veertig procent méér banen aan bij de GAB's". Dat per centage komt overeen met rond 160.000 banen. Het rui mere aanbod vergroot uiter- aard de mogelijkheid om ef-1 fectief te bemiddelen. De meer marktgerichte benadering blijkt ook uit het politieke 'ei' dat de direc teur-generaal verleden maand legde, toen hij zrjn I jaarrede in besloten kring I uitsprak. Kruse bepleitte toen het heffen van een soort 'eigen bijdrage' voor I werkgevers, die gebruis F willen maken van extra ser vice van de GAB's. De arbeidsbureau voldoen sinds kort mondjesmaat aan de wens om de personeelsse- lectie, die normaal een afde ling personeelszaken een bedrijf doet, te vernch- ten. In de oude praktijk w 1 perkten de GAB's zich toi| „het voor de deur kruien van, geschikte kandidaten die door het bedrijf zelf verder onder de loep werden ge men. Met name kleinere w- drijven hebben de deskH"J digheid niet in huis om® werk te doen en die doen een beroep op het arbei bureau. Kruse vindt het de maalste zaak van de we als voor die dienst be J wordt. „Diensten die g»®L zijn, worden gewantr II en bovendien is het me gisch om de kosten d een verzoek voortvtoa® door de belastingbetaler laten betalen". Kruse het tandengeknars werkgeversorganisatie over zijn plan met P plaats. Uit het verleden M zegt hij, tal van verricht tegen eenbydras Hij noemt de vakopdeKü gen, waar bedrij ven me^n konden laten opleiden Van onze redactie binnenland APELDOORN - Het lijkt er op dat de menselijke wil eei veel grotere macht heef over leven en dood dan wi ooit voor mogelijk hebbel gehouden. Dit stelde prof. dr. M.J. d< Vries, hoogleraar in de alge tnene ziekteleer in Rotter dam, vrijdag in Apeldoorr op een congres van de stich ting Gezondheidszorg '82. Volgens hem zijn er noga wat gegevens die wijzen oj oen verband tussen het ont staan of het manifest wor den van kanker en hartziek ten (of een plotselinge dood en het verbreken van men- Ter bijf Van onze reda BREDA - Wanneer d niet snel verwezenlijkt van het aantal arbeids de komende jaren nog de eerder genoemde 35.1 Dat zei voorzitter A. Lei I gaan van de gemeenscha! behandeling van gemeen genheden gisteren in Bred; Lensen vreest dat weldra zal blijken dat de gemeenten het hun toegewezen geld voor het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen heel hard nodig zullen hebben om de bestaan de werkgelegenheid veilig te I stellen. Volgens hem is uit I CBS-gegevens gebleken dat het verlies aan arbeidsplaat sen het eerste jaar bij de ge meenten 3,5 tot 4 procent is ge weest en bij het rijk nagenoeg niets. (ADVERT Bel- 04990-89911 afd. konsumentenservice I PREMIER Lubbers - zie ook de gende week in de Tweede Kamer voornamelijk aan zichzelf te wijter ge blunders zou hebben gemaal fractieleiders waarschijnlijk weer i wrden. De oppositie mag dan w door onderlinge verdeeldheid is zi vuist te maken. De PvdA weet all< n|et naar welke kant, en de FNV k* tiat dreigementen, die bij gebrek ingesloten bonden evenveel indr Het driedaagse congres 'Arbeic congres van de FNV na de fusie NKV. Een goede gelegenheid di aangemerkte kabinetsbeleid een d le plaatsen. Dat is ten aanziei cgenciapunten, de verdere verkor wt. Met een compromis-oplossi scnijn van eenheid te bewaren, m T' dat er (ook) over de arbeidsti oe opvattingen bestaan tussen dE os grootste FN V-bond, de AbvaKe verder gan dan een werkwee toom sol'dariteit met de werkte yü) zoals de andere bonden will van de Scheur maakte van het woning. Niemand bij ons geloof J oe ambtenaren hebben al vijfti< tuii rtrd dan de werknemers in de rinn1 '">e economische crisis e 7önH hebben in de particu ron arbeidsplaatsen verloren t n van achter hun ijzersterke reet sir fn en z''n te9en de stormvlage «de pijnlijke doorlichting van "gneid en rendement door bedr q„ aar het eenvoudig op neerkon de JruI hecht aan solidariteit met epnh ^beweging. Daarmee legt hi de 'n vakbondsland en werkt leirt amen'eving in sterkeren en z hot r zich brengt. Voor zover h behr°r,n9eren van een te ver door< de v=,cL.van een betaalbaar syste m6J7beweging bereid moeten zij (jen 'f werken. Verzet vanuit een offer? 1 bezuinigings- en sane s vraagt van de zwaksten in d( 'derri Senheid heeft zich op het 9ersv/vf,,!s.een ernstige zaak. He kostprijs. Kruse voorstel een logiscft op de nieuwe aanpak. V y^Z-VI IVII I ICUMI IV) V WI I V om gg^'a'e zekerheid zeer zware le°nn&ren of dïe offers inderdaad tie iS po en die zo nodig correctie lootu/a voorwaarde om ons dem 0,Waaröig te houden. al evpnerdeelde gaat nu poli deriann X?rdeeide PvdA. Kunnen t a BV in het goede spoor brei

de Stem | 1984 | | pagina 2