België stopt kernafval diep onder de klei 'LOGISCH NOG WEINIG BEKEND OVER ONDERGRONDSE OPSLAG Bondsrepubliek zoekt oplossing in zoutkoepels UMffiïMfflÖffl WAAR blijven we met ons radioactief afval? In de ons omringende landen [België en West-Duitsland bijvoorbeeld) |is het probleem nog veel urgenter dan bij onsomdat daar veel meer gebruik van kernenergie wordt gemaakt. Het onderzoek naar de opslag van dit levensgevaarlijke spul gaat echter nog steeds door. Dumpen in zee kan in ieder geval niet meer. Het onderzoek concentreert zich nu op de boven- en ondergrondse opslag van het materiaal. Containers Onzekerheid Zoutkoepels Dringend Graniet waassw er is over gepraat. Dat de renners die bij ons >ed gepresteerd hebben ist ronde, de Dauphiné eer ronden, alle namen zo goed". xloeling dat Rock Tor- ter drie jaar lang in het mee dendert. Met wie- r Torhout Werchter iklein komt op te staan wilde Schueremans en •rsieren met 'No Nukes' rgie. „Maar", zegt Her- nans nu, „dat doen we ït Het gevolg kan wel ve door diverse comités rden. Is ook niet de be- ïimte op de truien mag worden door BASF, de [sponsor. Door Mavic, -fietsen, Tonisteiner en -sponsors. j moeten geen direct rkopen. Ik durf zelfs te re in de wielersport iets iven. Iets nieuws met We gaan nu een sei- jnsoren met optie. We op een terrein dat we lisschien wordt het wel Nou, dan stoppen we. ïwd. Het is iets aparts luziekwereld aanslaat, testen vinden wielren- sport. De laatste elpee ;rk heet bijvoorbeeld ice'. Boy George, die ik og niet over dit onder en heb, is een wieleren- Andersom geldt het Diverse renners van iet festival Torhout socht. Toch leuk. Een n de jeugd. Maar het lijk niet zo zijn dat de Eestivals gaan bezoeken, n Ward Wouters rustig Schueremans, vrijwel paraat om met de wie- Veiling Trappers' zo'n kilometer te overbrug- st zich dan even in de ce. Ook daar wil hij het npakken. Passend in de het jeugdig talent een n aan de weg te laten s kan me voorstellen", m, „dat we bijvoorbeeld esten naar de Tour ha- Vader Abraham-types. dan hebben de wieler ens wat anders om over De voorstelling van de e bijvoorbeeld ook an- en. Een bustocht tussen Verchter. En dan langs rmonumenten, zoals de Gerardsbergen' rijden. praterijaètem renners iar het volgende wieler- k noem maar wat, de Sponsors stappen in. Anders dan de multi- de vedetten hebben en geen plaats is voor de irs. Die pikken wij op. de jeugd. Toch aardig, _W4 ItTERPAG 6 OKTOBER 1984 W5 jsendaalse vrijwillig- de cursus, de dames ks) en Scholte. - foto de stem/ben steffen gevolg van het feit daj gaan slapen maar ïoefte die het lich^,]is eigen ritme, een cycl i de 25 en 28 uur per m •ing van dit slaap-ntnw t, vliegreizen naar a uitslapen) is kennely foor de conditie dan een hele nacht zonder minder schadelijk 1 slaapritme. Korto^ uur slaap per nacht erschil voor de pres gedurende de volge^ maar op dezelfde Door onze correspondent Gerard Kessels BONN - Net als Nederland wil ook Duitsland zijn hoog radioactief afval opslaan in zoutkoepels. Zwak radioactief afval zal een plaats krijgen in een voormalige ertsgroeve bij Salzgitter. Maar omdat het nog lang niet zover is worden als tijdelijke oplossing enkele grote bovengrondse opslag ruimtes gebouwd. De Bondsrepubliek zit geweldig omhoog met zijn radio-actief afval. Het gevaarlijke spul wordt momen teel opgeslagen op de terreinen van de kerncentrales en in de speciale verzamelplaatsen die een aantal deel staten heeft ingericht. Maar zowel de terreinen van de kerncentrales als de verzamelplaatsen zitten barstensvol. Bovendien krijgt Duitsland, net als Nederland, vanaf 1990 van de Franse opwerkingsfabriek COGEMA radio actief afval terug, dat afkomstig is van Duitse splijtstof. Vandaar dat in Gorleben in Nedersaksen, vlakbij de grens met de DDR, een gigantische opslagruimte is gebouwd met een ca paciteit van 35.000 vaten hoog radio actief afval. Gorleben wordt de ko mende weken in gebruik genomen. Voor het afgelegen Gorleben is me de gekozen omdat zich hier ook de zoutkoepels bevinden, waar het ra dioactieve afval uiteindelijk zijn de finitieve bestemming moet vinden. Bij Mitterteich in Beieren wordt een tweede opslagruimte gebouwd met een capaciteit van ongeveer 40.000 va ten* ,qotë Het radioactieve afval op de terrei nen van de kerncentrales en in de verzamelplaatsen wordt in contai ners bewaard. Samen met België werkt de Bondsrepubliek aan een proces dat het stralingsgevaar van bovengronds opgeslagen hoog radio actief afval verder moet beperken. Het afval wordt in een dikke glaslaag „verpakt" en vervolgens in een con tainer van edelstaal gedaan. Op het terrein van de opwerkingsfabriek Euro Chemie in Mol wordt een proef fabriek gebouwd, die volgend jaar in bedrijf wordt genomen en die duide lijk moet maken of dit proces bruik baar is. De ogen van voor- en tegenstan ders van kernenergie in de Bondsre publiek zijn deze dagen weer op Gor leben gericht. Gorleben, al vaker het toneel van heftige demonstraties te gen kernenergie, verwacht binnen kort het eerste transport met hoog ra dioactief afval. Tegenstanders hebben al aange kondigd dat ze alles in het werk zul len stellen om de transporten te ver hinderen. Ze vinden dat in deze uit hoek van Duitsland te veel activitei ten op het gebied van de kernenergie worden geconcentreerd. Daarbij wij zen ze ook op de opwerkingsfabriek die in het nabij gelegen Dragahn ver rijst. Met hun standpunt staan ze lijnrecht tegenover de christendemo cratische regering van Nedersaksen die in de nucleaire activiteit een wel kome opsteker ziet voor dit door hoge werkloosheid getroffen gebied. Het vervoer van grote hoeveelhe den hoog radioactief afval vanuit heel het land naar Gorleben is om streden. Tot nu toe is er betrekkelijk weinig hoog radioactief afval van af gewerkte splijtstofelementen of van het zeer giftige plutonium over de weg vervoerd. Sinds 1970 slechts on geveer 200 ton. Dat zal drastisch ver anderen als Gorleben, waar alleen al 1500 ton wordt opgeslagen, in bedrijf wordt genomen. Het aantal transporten neemt sterk toe en daarmee het risico. In een stu die van het ministerie van Onderzoek en Technnologie in Bonn wordt er op gewezen dat het transport het ris kants te onderdeel is van de opslag van radioactief afval. De averij voor Oostende van de met hoog radioactief afval geladen Franse vrachtboot 'Mont Louis' heeft dat nog eens dui delijk gemaakt. Maar ook als er niets misgaat zijn bij transporten over de weg de andere weggebruikers aan een hoge dosis straling blootgesteld. Vandaar dat vijf bewoners uit de omgeving van Gorleben naar de rechtbank in Lüneburg gestapt zijn om de ingebruikname van de opslag plaats te verhinderen. Op wat langere termijn mikt de bondsrepubliek niet alleen op het opslaan van het afval in de zoutkoepels. Samen met Zwitser land onderzoekt West-Duitsland ook de mogelijkheden die granietgesteen ten kunnen bieden. Onderzoek naar opslag radioactief afval nog lang niet afgerond Van een onzer verslaggevers BREDA - De Nederlandse po litiek wordt vaak een gebrek aan daadkracht verweten waar het gaat om het nemen van beslissingen in ingewik kelde en emotioneel geladen maatschappelijke problemen. Een van die problemen vormt de opslag van radio-actief af val. Toch is het onlangs geno men (en typisch Nederlands) kabinetsüesluit om geen defi nitief besluit voor die opslag te nemen, onder de gegeven omstandigheden misschien het enige juiste besluit. Want ondanks alle internationale op lossingen die voor die opslag worden ontwikkeld en aangedragen staat één zaak als een paal boven water. Het ei van Columbus is nog lang niet gevon den. Oók niet in België en West- Duitsland die al veel verder zijn in hun onderzoek naar de verwerking van radioactief materiaal. Ook elders in de wereld is het on derzoek naar de opslagmogelijkheden van (vooral hoog) radioactief afval nog nergens in een dusdanig stadium dat gesproken zou kunnen worden van dé oplossing van dit maatschap pelijk probleem. De onzekerheid over de gevolgen van een langdurige ondergrondse op slag van radioactief materiaal werd onlangs nog eens bevestigd in een rapport van een onderzoekscommis sie van de Internationale Raad van Wetenschappelijke Verenigingen (IS- CU). Na een studie van zes jaar kwam een reeks van deskundigen uit de hele wereld tot de conclusie dat nog vrij wel niemand in staat is om enige ze- De voormalige zoutmijn in het Westduitse Asse. Hier werden Nederlandse proeven genomen voor de opslag van radio-actief afval. kerheid te verschaffen over (bijvoor beeld) de betrouwbaarheid en ge schiktheid van geologische (rots-)for- maties voor de opslag voor hoog ra dioactief afval op langere termijn. Want békend is dat /dit afval na een lange afkoelingsperiode nog voor duizenden jaren (dus vrijwel voor goed) moet worden weggestopt. Vol gens de commissie is het daarom vooral noodzakelijk dat aangetoond wordt dat een veilige opslag ook op basis van een geologisch onderzoek mogelijk is. En daar wringt volgens de ICSU de schoen. Dat onderzoek is nog niet uitgevoerd. Geologisch on derzoek is hard nodig om er zeker van te zijn dat zich in de loop van die dui zenden jaren geen geologische ver schuivingen in de ondergrondse lagen zullen voordoen. Een ramp zou dan onvermijdelijk zijn. Ondanks alle onzekerheid over de opslagmogelijkheid van radioactief afval, tendeert de Nederlandse oplos sing in de richting van opslag in zout koepels. In de afgelopen jaren is op dit terrein door Nederlandse onder zoekers in een Duitse zoutmijn in Braunschweig met proefboringen al de nodige ervaring opgedaan. Dit on derzoek wordt nu in Nederland voortgezet door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne en de Rijks Geologische Dienst. Vooralsnog ziet het kabinet voor die opslag een mogelijkheid in de berging in droge zoutmijnen in het noorden van het land. Bijkomend aspect hier bij is dat een droge zoutwinning in Nederland op dit manier ook renda bel te maken zou zijn. Eerder al werd een voorlopig ter rein aangewezen in de Noordholland se gemeente Zijpe (tot '89) waar het in Nederland geproduceerde laag- en middel radioactief afval (als alterna tief voor het dumpen in zee) boven gronds kan worden opgeslagen. Mi nister Winsemius (milieubeheer) kondigde deze week aan dat hij nu ook wil laten zoeken naar een ge schikt terrein voor het hoog radioac tief afval. Dat terrein zou voor tien tallen jaren dienst moeten doen in af wachting van een definitieve opslag mogelijkheid. Het kabinet noemt een nieuwe 'in terimopslagfaciliteit' voor radioactief materiaal vooral dringend omdat al in de jaren negentig hoog radioactief - en kernsplijtingsafval afkomstig van Nederlandse splijtstof, vanuit het buitenland naar ons land wordt te ruggestuurd. In Nederland zelf is overigens, zeker in vergelijking met het buitenland, sprake van slechts een geringe produktie van radioactief afval (ca. 1.000 m3 per jaar). België en West-Duitsland produceren veel meer, alleen al door het groter aan deel van kerncentrales in de landelij ke electriciteitsopwekking. Het afval probleem is in die landen ook veel ur genter. In de Nederlandse opslag plaats zal (na '89) naast het afval van kerncentrales en het splijtingsmate riaal ook hoog-, middel- en laag ra dioactief materiaal van onderzoeks instellingen, ziekenhuizen en de in dustrie op een verantwoorde wijze opgeborgen moeten worden. In ons land is de Centrale Organi satie voor Radioactief Afval (CO- VRA) belast met de zorg voor het ra dioactief afval. De Commissie Loka- tiekeuze Opslagfaciliteit Radioactief Afval (LOFRA), onder leiding van de oud-commissaris van de koningin in Gelderland mr. W. J. Geertsema, zal binnenkort een begin maken met een inventarisatie van terreinen in Ne derland die geschikt zijn als interim opslagplaats. Inmiddels bleek deze week uit een reactie van minister Winsemius ook dat het kabinet tegen de wil van de oppositie in de Kamer voorstander blijft van proefboringen naar de op slagmogelijkheden in zoutkoepels. De oppositie wil die proefboringen uit stellen met het oog op internationaal overleg over de problemen bij de ver werking van hoog radioactief afval. Vaten met licht- en middel-actief afval in de zoutmijn van Asse in Braunschweig. - fotos archief de stem Door onze correspondent Aod Jongbloed BRUSSEL - Werkgelegenheid en het opslaan of verwerken van radio-actief afval hebben in de Belgische Kempen on verbrekelijk iets met elkaar te maken. Vandaar dat er nauwelijks een woord van protest gehoord wordt tegen experimenten om het radio actief op te gaan slaan in de kleilagen bij Mol en dat er zelfs gestaakt wordt vanwege de onzekerheid rond de op werkingsfabriek van kernaf val, Eurochemic. Niemand dan vakbondsvertegen- woordiger Michel Bemong in Mol kan beter verwoorden hoe de vlag er voor staat. „Men kan niet ontkennen dat er kerncentrales in ons land staan", al dus Bemong, „en dat we met de ge bruikte brandstofelementen geen raad weten. De voorlopig beste oplos sing is dus de hoeveelheid afval zo veel mogelijk te verkleinen. Wie te gen heropwekking is negeert dat er kernafval is." Wat na heropwekking overblijft mag volgens de Belgen onder de grond in de klei; een protest daarte gen is nog niet gehoord, hoewel men de samenhang tussen heropwekking en het in de grond stoppen van afval niet uit het oog wil verliezen. „Zonder heropwekking wordt de Kempen al leen maar de stortplaats van Belgisch kernafval en daar bedanken we feestelijk voor", aldus Bemong. Vijfentwintig jaar geleden werd rond Mol een 'geïntegreerd nucleair park' opgericht met 4 eenheden: het Studiecentrum voor Kernenergie (SCK), Eurochemic, waar uranium en plutonium teruggewonnen wordt uit de gebruikte brandstofelementen van kerncentrales, Belgonucleaire en FBFC, die plutonium en uranium- elementen produceren. Na tien jaar van experimenten werd Eurochemic in 1967 produktief. Toen bleek, dat heropwekking mogelijk was en dat dit ook op een veilige manier kon ge beuren, maar dat er problemen wa ren rond het rendabel maken van het uiteindelijke produkt. Dat was voor namelijk het gevolg dat de kernpro gramma's in verscheidene landen achterbleven en dat er dus voldoende uranium - tegen lage prijzen - op de markt kwam en er geen belangstel ling was voor het dure produkt van Eurochemic. In 1974 vloeiden 120 van de 360 werknemers af. De rest mocht voorlopig blijven om het bedrijf te 'ontsmetten' en het afval dusdanig te bewerken, dat het ergens opgeslagen zou kunnen worden. Proefboringen in de Asse-mijn. Er worden metingen verricht tot een diepte van 1000 meter. Tijdens energiedebatten in de Bel gische Tweede Kamer in 1982 en 1983 werd besloten dat heropstarting van de fabriek kon beginnen als de zaak enigszins rendabel zou kunnen wor den en als er garanties waren voor de veiligheid. Twee studies voorzagen op beide gebieden geen echte problemen. Overheid en de electriciteitsbedrijven overwogen daarna de oprichting van een vennootschap, Belgotrans, die Eurochemic zou overnemen. De on derhandelingen daarover zijn echter nog niet rond. Vandaar de staking vorige week door het - overgebleven - personeel, dat nu weieens wil weten waar het aan toe is. Tijdens alle troebelen rond Euro chemic moest België wél zijn kernaf val kwijt. Geen nood, het werd een voudig in de Noordzee gedumpt, zoals ook het afval van het energiecentrum Petten aanvankelijk naar zee ging. Toen België het akkoord van Lon den mede ondertekend had tegen dat dumpen in open wateren kon het geen gebruik meer maken van eigen schepen en bemanningen, maar zon der nauwelijks enig protest werd de 'uitvaart' van Belgisch kernafval verzorgd door Britse schepen en Brit se zeevarenden. Tot de Britse vak bond van zeelieden daar een stokje voor stak. Inmiddels had een onderzoek van het SCK geconcludeerd dat, waar Frankrijk en Engeland een uitkomst zagen in het opslaan van kernafval in graniet, Nederland en West-Duits land in zoutkoepels, België, in navol ging van Italië, gebruik zou kunnen maken van de kleilagen. Over enkele weken zullen bij Mol de eerste expe rimenten beginnen in een laborato rium op 225 meter onder de grond. De kleilaag bij Mol is ongeveer 35 miljoen jaar oud en ruim 100 meter dik. De stabiele kleilaag staat er vol gens de onderzoekers borg voor dat het afval er ongeveer 500.000 jaar veilig opgeborgen kan worden, omdat elke scheur onmiddellijk weer dicht trekt en de waterdoorlaatbaarheid zeer gering is. Het moet ondenkbaar zijn dat de radio-activiteit er zonder tussenkomst van de mens ooit uit komt. Er is desondanks toch een pro bleem. Vanaf 100 graden Celsius wordt de waterdoorlaatbaarheid van klei steeds groter en bij 250 graden verandert de klei zelfs geheel van structuur. En dat betekent dat men omwille van de veiligheid voor de toekomst het radio-actieve afval ze ker 50 jaar wil laten afkoelen voordat ze onder de kleikoepel gestopt kan worden. En uit dat gegeven put Euro chemic weer hoop. Want in 50 jaar kan, hoe zuinig en veilig men er ook mee omspringt, de voorraad aardig aangroeien de kans op onveiligheid ook groter worden. En Eurochemic kan door opwerking de voorraden verkleinen. Vandaar dat men er van uit gaat dat de heropening van Euro chemic en het begin van de experi menten van het SCK hand in hand gaan, maar het is ook in België de po litiek die daarin het laatste woord heeft.

de Stem | 1984 | | pagina 27