DUBT] BELGISCH POPFESTIVAL SPONSOR VAN WIELERPLOEG Kr Bondsrej zoektopl in zoutki Kruisverenigingen starten cursus bestrijding ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 Rock Torhout Werchter, een tweedaags festival in België dat jaarlijks tienduizenden bezoekers trektgaat een professionele wielerploeg sponsoren. De ploeg Rock Torhout Werchter hoeft niet constant op het ereschavotje te staan. Herman Schueremans, gaat het samen met ploegleider Ward Wouters, werken aan een ploeg voor de jeugd. Want de bezoekers van het popfestival hebben het allemaal mogelijk gemaakt. H§ de flirt met het wielrennen Festival Film Iets anders Een kans Budget Drie jaar Artiesten .unt u ook slecht in slaap komen? Ligt u soms uren te piekeren? Of wordt u 's nachts vaak wakker? Misschien gebruikt u ook slaapmiddelen en wilt u daar eigenlijk vanaf komen?. Zo ja, dan helpt voor u misschien ook wel een cursus ter bestrijding van slapeloosheid. Kruisverenigingen hebben daartoe in veel plaatsen al het initiatief genomen. De Kruisvereniging Roosendaal start binnenkort zelfs al weer een vierde cursus, verzorgd door twee vrijwilligsters, de dames T. Maas en N. Scholte. Bezwaren Klinieken Ritme ÏATERDAG 6 OKTOBER AAR blijven wi afval? In de ons oi (België en West-Du{ is het probleem nog ons, omdat daar vei kernenergie woi^ onderzoek naar i levensgevaarlijke steeds door. Dumpej geval niet meet concentreert zich ondergrondse opslaé i Containers W4 :;.4< -;cm Rock in het peloton Door Romain van Damme H KEERBERGEN - Als er tele- fonisch een afspraak gemaakt Hj wordt om eens te praten over Rock Torhout Werchter en vraagt Herman Schueremans gj ineens: „Zeg, dien'en Van g== Poppel, ik heb van Kwantum- mensen gehoord dat het n'en rappen is. Is dat zo? En Ver- hoeven? Wat is dat voor n'en I| coureur? Ah, n'en tempobeul". Later in Keerbergen, een dorpje tussen Mechelen en Leuven waar Herman Schueremans aan de Viooltjes weg met echtgenote Yo en dochtertje Sarah een wat fors uitge- =EE vallen stulpje bewoond, blijkt echter dat de vlot pratende Vlaming het wielrennen een warm hart toedraagt. „Nee", zegt hij, „ik heb nooit met de gedachte gespeeld wielrenner te wor- den. gespeeld wielrenner te worden. Maar je weet hoe dat gaat. In mijn E== jeugd hadden we ons eigen Tour de France. Een heuvelachtig parkoers opzoeken, dat was dan de bergetappe. Altijd op de fiets gezeten. Dat was voor Jan en alleman". Herman Schueremans is in de Bel- gische muziekwereld geen onbeken- =5 de. Als inrichter van allerlei popfesti- vals wordt hij vooral op handen ge- dragen door de jeugd die er massaal op uit trekt om de door hem naar Bel- gië gehaalde groepen te bewonderen. Ruim elf jaar geleden had Herman Schueremans in Herent een festival- letje op poten gezet. Dat werd later verplaatst naar Werchter, een plaats- je langs het lieflijke riviertje de Dijle. Twee jaar daarna besloot Herman Schueremans samen met Hedwig de =5 Meijer, aanvankelijk een concurrent, een dubbel-festival te organiseren. Eerst in Torhout, ongeveer vijftig ki- lometer van de Westvlaamse stad Brugge en daarna in Werchter. Om in wielertermen te blijven, een scherpe demarrage. Rock Torhout Werch- =5 ter groeide uit tot een van de grootste festivals in Europa. Begonnen met amper 8000 toeschouwers werd dit jaar het hoogtepunt bereikt. In de tropische hitte trokken maar liefst 120.000 enthousiastelingen naar Tor- hout en Werchter. Dat succes heeft er uiteraard voor gezorgd dat de VZW Rock Torhout Werchter in de loop der jaren een aardige reserve kon aanleggen. „VZW staat voor vereniging zonder winstbejag", begint Herman Schue remans zijn uitleg, „in Nederland heet dat een stichting. Een van de laatste punten der statuten zegt dat bij winst aan gelijkaardige doelen, veelal in de cultuurwereld, bijdragen geleverd worden". En fijntjes wordt er aan toegevoegd: „De meeste VZW's vergeten dat wel eens". Herman Schueremans niet. „Sedert kort hebben we een aantal mensen in vaste dienst. In Torhout een full-ti mer en een part-timmer. Werchter heeft nu twee mensen in vaste dienst. Er is reserve gekweekt, want daar voor heeft niemand loon ontvangen. Nu wel, werkgelegenheid dus, dat is punt een". Punt twee heeft vervolgens nog weinig met wielrennen te maken. Wel met Mare Didden, de maker van de film 'Brussels by Night'. „We wilden eens wat anders doen", zegt Herman Schueremans, „Mare Didden wilde een film maken. Maar je wordt hier pas gesubsidieerd als je hebt aange toond dat je in staat bent een film te maken. Maar dan heb je geld nodig. Didden had dat niet. Een vicieuze cir kel. Zijn we eens gaan praten met Didden". Het scenario beviel. „Ge kent de meeste scenario's van Belgische films. Ha, stalknecht ontmoet de meid en duikt met haar het hooi in. Film klaar. Didden had een ander idee. Geen seks, geen sensatie, kortom af wijkend van het normale patroon. Muziek van Raymond van 't Groene- woud, heel mooi. Daar wilden wij wel aan meewerken. Nou, de film doet het prima. Met als resultaat dat Didden bezig is met zijn tweede film. Minis terie van cultuur steunt hem nu wel. Onze pilootfunctie is gedaan. Didden is gelanceerd". De hoogste tijd echter om het wiel rennen, want daar gaat het tenslotte om, eens nader te bekijken. „Die film was eenmalig", blijft Hermans Schueremans toch nog even bij Did den, „we hebben ons toen afgevraagd, wat kunnen we nog meer doen. Thea ter, cultuur. Maar dat wordt al ge subsidieerd, al vinden die mensen dat het veel te weinig is. Daar hebben we dus van afgezien". Rock Torhout Werchter maakt de gewaagde stap van het popfestival naar de professionele wielerkoers. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM En dan: „In de kranten kun je lezen dat het met de wielrennerij in België niet goed gaat. Er is weinig talent wordt er gezegd. Volgens ons komt dat omdat de zaak slecht verkocht wordt. Ook door de sponsors. In Bel gië hebben we Ward Wouters. Die zit al jaren in de wielrennerij. Een man die er om bekend staat dat hij met de jeugd kan werken. Ward Wouters is de witte raaf die al lang roept dat het verkeerd gaat. In België wordt hij 'Graaf de Gibraldy' genoemd. Ren ners inpikken die elders uit de ploeg vallen. Een sportbestuurder die het goed meent. Ward Wouters heeft een hoge functie bij de waterleiding. Hij is dat wat aan het afbouwen. Wouters wordt bij ons een sportbestuurder die het gratis doet. Gezien zijn functie kan hij dat doen, maar hij moet na tuurlijk wel uit die hoge toren willen komen". Dat heeft Ward Wouters inmiddels gedaan. Op de begane grond ontmoet te hij dus Herman Schueremans die het idee om een professionele wieler ploeg te sponsoren gestalte zag krij gen. „Rock Torhout heeft een zeer breed publiek", gaat hij verder, „de jeugd. Die jeugd gaat nu de jeugd sponsoren. Daar komt het op neer. Jonge renners die elders moeilijk on derdak vinden gaan we onder des kundige begeleiding een kans geven. Door de jeugd voor de jeugd. We heb ben geld verdiend met jonge mensen. Door een goed programma te bieden, door een lage entreeprijs. We hebben gezegd. We doen eens iets totaal an ders. Wielrennen vinden we zeer geestig. Daarom gaat het geld van waar het goed gaat naar waar het minder goed gaat". Rock Torhout Werchter wordt een ploeg die er een heel andere filo sofie op na houdt dan ploegen als Kwantum en Panasonic. Om het eens zwart-wit te stellen, winnen is abso luut niet belangrijk. Herman Schue remans maakt dat wat grijzer door te zeggen: „Natuurlijk zal het plezierig zijn als er door een renner van ons eens gewonnen wordt. Maar dat staat niet voorop. We hebben geen winners aangetrokken. We hopen wel dabde jonge renners zich zo goed mogelijk ontplooien. Dat ze zich eens kunnen mengen tussen de groten. Dat zou al mooi zijn. Pas op, de renners moeten straks wel knokken. Het is niet zo dat we de ww van de wielersport zijn. Hoe moet ik het zeggen, het is een geste vanuit de jeugd. Wij hopen dat de wielerjeugd dat oppikt. Het is een heel aparte opzet. Volgens ons kun je er moeilijk tegen zijn. De jeugd is hun sponsor. Ik hoop dat ze zich daardoor moreel gesteund weten. Van de jon geren hebben we al erg veel positieve reacties gehad. Met het wielrennen gaat het slecht. Ik wil niet zeggen dat de koersen door ons initiatief straks beter bezocht worden. Maar mis schien gaat de jeugd zich weer wat meer interesseren in de wielersport. Laat ons eerlijk zijn, de wielersport vergrijsd. Zeker in België. Trouwens, ook in Nederland. Raas, Zoetemelk, noem maar op. Die worden oud. Wij proberen die vergrijzing wat tegen te gaan". Dat moet dan gebeuren in vooral de ronden. Want kermiskoersen, nee, daar is Herman Schueremans niet zo voor te vinden. „Af en toe zullen we wel eens een kermiskoersje rijden", ilegt Herman Schueremans uit, „maar we concentreren ons óp de ronden. Ach, kermiskoersen. Je weet hoe dat gaat. In dat dorp heeft een zeepmerk belangen en moet dus winnen. Kopen, verkopen. Daar doen we dus niet mee. Kan ook niet, want ons budget is te klein. Simpel hè. Dergelijke premies loven wij niet uit. Het rondenwerk gaat voor. We hebben al een uitnodi ging voor de Tour de France. Nog niet officieel, maar er is over gepraat. Dat komt omdat de renners die bij on gaan rijden goed gepresteerd hebber in de Tokeomst ronde, de Dauphin en nog wat meer ronden, alle nar% ken ik nog niet zo goed". Het is de bedoeling dat Rock Tot. hout Werchter drie jaar lang in het wielerpeloton mee dendert. Met wie. lershirts waar Torhout Werchter trouwens piepklein komt op te staan Aanvankelijk wilde Schueremans en co de shirts versieren met 'No Nukes' tegen kernenergie. „Maar", zegt Hen man Schueremans nu, „dat doen toch maar niet. Het gevolg kan wel eens zijn dat we door diverse comités geweigerd worden. Is ook niet de be doeling. De ruimte op de truien mag van ons benut worden door BASF, de tweede hoofdsponsor. Door Mavic Eddy Merckx-fietsen, Tonisteiner en Pecotex, de co-sponsors. Precies, wij moeten geen direct produkt te verkopen. Ik durf zelis te beweren dat we in de wielersport iets hogers nastreven. Iets nieuws met jonge renners. We gaan nu een sei zoen lang sponsoren met optie. We begeven ons op een terrein dat we niet kennen. Misschien wordt het we] een desillusie. Nou, dan stoppen we Ik ben benieuwd. Het is iets aparts dat in de muziekwereld aanslaat Heel veel artiesten vinden wielren nen een leuke sport. De laatste elpee van Kraftwerk heet bijvoorbeeld 'Tour de France'. Boy George, die ik persoonlijk nog niet over dit onder werp gesproken heb, is een wieleren- thousiasteling. Andersom geldt het trouwens ook. Diverse renners van ons hebben het festival Torhout Werchter bezocht. Toch leuk. Een binding tussen de jeugd. Maar het moet natuurlijk niet zo zijn dat de renners alle festivals gaan bezoeken, want dan kan Ward Wouters rustig thuisblijven". Herman Schueremans, vrijwel iedere zondag paraat om met de wie lerclub de 'Veiling Trappers' zo'n slordige 120 kilometer te overbrug gen, verplaatst zich dan even in de Tour de France. Ook daar wil hij het wat anders aanpakken. Passend in de filosofie om het jeugdig talent een kans te geven aan de weg te laten timmeren. „Ik kan me voorstellen", zegt hij daarom, „dat we bijvoorbeeld eens wat artiesten naar de Tour ha len. Niet die Vader Abraham-types. Lijkt me leuk, dan hebben de wieler- journalisten eens wat anders om over te schrijven. De voorstelling van de ploeg gaan we bijvoorbeeld ook an ders aanpakken. Een bustocht tussen Torhout en Werchter. En dan langs diverse wielermonumenten, zoals de 'Miiur van Gerardsbergen' rijden. Stoppen, wat praterf,wéten, renners stappen in. Naar het volgende wieier- monument, ik noem maar wat, de 'Koppenberg'. Sponsors stappen in. Iets anders ja. Anders dan de multi nationals die de vedetten hebben en waar vrijwel geen plaats is voor de jongere renners. Die pikken wij op. Met hulp van de jeugd. Toch aardig, of niet dan?" De Roosendaalse vrijwilligsters van de cursus ter bestrijding van slapeloosheid zijn opgeleid door de provinciale Noordbrabantse kruisvereniging in Tilburg. Mede door de aanstelling van een gezondheidsvoorlichtster bij de kruisvereniging in Roosendaal, is deze plaats ook koploper bij de Introductie van deze specifieke cursus In het land. De dames Maas en Scholte richten zich in de begeleiding van de cursisten onder andere op ontspannlngs- en ademhalingsoefeningen waarvan gebleken is dat die erg effectief kunnen zijn In het verhelpen van slapeloosheid. Verder wordt sterk de nadruk gelegd op gedragsverandering of -versterking bij de cursisten. Mevrouw Scholte: „Het gaat er vaak om de mensen te wijzen op de mogelijkheden die ze hebben om hun vaste leefpatroon te wijzigen waardoor ze ook beter gaan slapen". Uit de eerder gegeven cursussen blijkt Inmiddels dat de resultaten erg bemoedigend kunnen worden genoemd. Zo werd de gemiddelde Inslaaptijd van deze cursisten belangrijk teruggebracht, nam het aantal slaapuren toe en voelden de mensen zich beter uitgerust. Maandag 22 oktober organiseert de kruisvereniging Roosendaal een thema- en informatieavond over 'slaap en slapeloosheid'. (Inlichtingen: Kruisvereniging Roosendaal: Dr. Schaepmanlaan 9. tel: 01650- k 42921, of de plaatselijke kruisvereniging) Door Mathieu Kothuis Slapeloosheid is een jarenlang onderkend probleem en de hele reseaeh naar de oplossing werd in feite alleen gedaan door de fabrikanten van slaapmiddelen. Dat zijn dan ook de enigen die er jaar na jaar goud mee verdienden want ook het slaapmiddel is niet de échte oplossing voor slapeloosheid. Nog afgezien van de bezwaren voor de ge zondheid werkt op den duur vaak ook het sterkste slaap middel niet meer. Slapen of niet (kunnen) slapen kan een even groot probleem zijn. Over het niet kunnen slapen zal iedereen het gauw eens zijn. Maar als u slaapt bent u dan 's morgens ook echt goed uitgerust?. Grofweg eenderde deel van ons le ven verslapen we. Dat zijn in totaal gemiddeld ruim 20 jaar en veel men sen zien die slaaptijd dan ook vooral als verloren tijd. Daarnaast zijn men sen die deze bezwaren niet hebben vaak niet tevreden over hun slaap. Uit een enquête die enkele jaren in een willekeurige Nederlandse huis- Slapen of niet slapen: een kwestie van ritme artsenpraktijk werd gehouden bleek dat 39 procent van de patiënten uitge sproken ontevreden is over het sla pen. Onder huisvrouwen lag dit per centage zelfs op 50 procent. Het is daarom ook niet vreemd dat in de Ne derlandse huisartsenpraktijk wel erg vaak de klacht, „dokter, ik slaap zo slecht" wordt gehoord. In tegenstelling tot Amerika en ook België bestaan in Nederland nog geen gespecialiseerde slaapklinieken. Wel wordt ook in ons land op ruime schaal onderzoek naar slaapstoornissen ge daan. Stoornissen die niet alleen te maken kunnen hebben met proble men thuis, maar ook het gevolg kun nen zijn van een fysiologische (licha melijke) afwijking. Zo wordt in Am sterdam geëxperimenteerd met een zogenaamd diagnosesysteem waar mee ook huisartsen kunnen omgaan. Het systeem bestaat uit een aantal vragenlijsten voor zowel de patiënt als de eventuele partner. De gegevens daarvan worden in een computer ge stopt waarna de arts een aantal re gels krijgt die hij kan hanteren bij het diagnostiseren van de slaappro blemen. De faculteit fysio-psycholo- gie in Amsterdam maakt onder ande re ook gebruikt van een draagbare recorder waarmee signalen uit de hersenen geregistreerd kunnen wor den. Zoals gezegd, het slaapprobleem is erg complex en de grote vraag is wat slaapstoornissen eigenlijk precies zijn?. Uit alle onderzoeken blijkt dat erg veel mensen slaapproblemen heb ben maar ook dat de slaapstoornissen op grote misverstanden berusten. Zo is vrij onbekend dat mensen bij het ouder worden korter maar ook lichter gaan slapen. Dat kan betekenen dat ouderen 's nachts een paar keer wak ker kunnen worden en tegen de mor gen vaak niet meer in slaap kunnen komen. Dat is dus vrij normaal en slaappillen hoeven daarbij niet te pas te komen. Ook is de veronderstelling onjuist dat we precies acht uur slaap nodig hebben. Velen kunnen met minder toe en hebben aan drie, vier uur slaap genoeg. De slaap is opgebouwd uit een aan tal cycli die erg belangrijk zijn voor een goede slaap. Het onderzoek naar slaapstoornissen richt zich de laatste jaren vooral op dit dag- en nachtrit me, het slaap-waak ritme, omdat veel lichaamsprocessen een ritmisch ver loop vertonen gedurende een etmaal. Zo is de lichaamstemperatuur 's nachts lager dan overdag en dat geldt ook voor de bloeddruk. Dat is overi- De Roosendaalse vrijwilUS' sters van de cursus, de dames Maas (links) en Scholte. - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN gens niet het gevolg van het feit daj we 's nachts gaan slapen meer de behoefte die het lich heeft aan een eigen ritme, een cy die ligt tussen de 25 en 28 uur P® maal. Verstoring van dit slaap-r (ploegendienst, vliegreizen naar dere tijdzones, uitslapen) is kenneW schadelijker voor de conditie"ian slapen. Ook een hele nacht z slaap is veel minder schadeuj een verstoord slaapritme. K acht of vier uur slaap per maakt geen verschil voor de pr of conditie gedurende de volgend dag als men maar op dezelfde tt wakker wordt. Door onze co Gerard Ke BONN - Net afcf wil ook Duitslat radioactief afval zoutkoepels. Zwal afval zal een plaa> i een voormalige er Salzgitter. Maar nog lang niet zov^ als tijdelijke oplc grote bovengrond ruimtes gebouwd. De Bondsrepubliek I omhoog met zijn rad Het gevaarlijke spul teel opgeslagen op de| de kerncentrales en verzamelplaatsen die t staten heeft ingericht. I I terreinen van de kernc I verzamelplaatsen zitte| Bovendien krijgt Do Nederland, vanaf 1990 opwerkingsfabriek CC actief afval terug, da van Duitse splijtstof. Gorleben in Nedersak grens met de DDR, opslagruimte is gebou\] paciteit van 35.000 vat actief afval. Gorlebenl mende weken in gebr Voor het afgelegen de gekozen omdat zie zoutkoepels bevinden, dioactieve afval uiteir finitieve bestemming Bij Mitterteich in Beiei tweede opslagruimte eencapaciteit van onge fi9i4e?h"t jqoJ| Het radioactieve afvjJ nen van de kerncent: verzamelplaatsen wor ners bewaard. Samer werkt de Bondsreput proces dat het stralin bovengronds opgeslage actief afval verder m E Het afval wordt in een „verpakt" en vervolger tainer van edelstaal gf terrein van de opw« Euro Chemie in Mol wc fabriek gebouwd, die v bedrijf wordt genomen lijk moet maken of dit baar is. De ogen van voor- ders van kernenergie il publiek zijn deze dagen leben gericht. Gorleben toneel van heftige dem gen kernenergie, verw kort het eerste transpor dioactief afval. Tegenstanders hebbc kondigd dat ze alles in len stellen om de trans] hinderen. Ze vinden da hoek van Duitsland te ten op het gebied van d worden geconcentreerd zen ze ook op de opwe die in het nabij gelegen rijst. Met hun standp lijnrecht tegenover de c cratische regering van die in de nucleaire activ kome opsteker ziet voor werkloosheid getroffen Het vervoer van gro den hoog radioactief heel het land naar Gor streden. Tot nu toe is ei weinig hoog radioactief gewerkte splijtstofelem het zeer giftige pluton weg vervoerd. Sinds 19" geveer 200 ton. Dat zal i anderen als Gorleben, v 1500 ton wordt opgeslag wordt genomen. Het aantal transports toe en daarmee het risic die van het ministerie v< en Technnologie in Boni gewezen dat het trans kantste onderdeel is vi van radioactief afval. D Oostende van de met hoc afval geladen Franse 'Mont Louis' heeft dat r delijk gemaakt. Maar oo misgaat zijn bij transpc weg de andere wegget een hoge dosis straling bi Vandaar dat vijf bew omgeving van Gorlebc rechtbank in Lüneburg om de ingebruiknéune vi plaats te verhinderen. O] termijn mikt de bondsrc alleen op het opslaan val de zoutkoepels. Samen r land onderzoekt West-D de mogelijkheden die grs' ten kunnen bieden.

de Stem | 1984 | | pagina 26