volgend jaar eerste honderd huizen Drie dagen feest bij rusthuis Scheldeoord Hubertusgroep houdt open dag Demonst kamerco 'Mishandeling binnen het gezin komt overal voor' hoekzak te l ZIKV 'bez ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 DIES VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 WOENSDAG SYMPOSIUM IN TERNEUZEN Vergadering Unie BLHP in Terneuzen NIEUWBOUWPLANNEN OP LAAG PITJE Armenhuis Aangepast Gezellig Nieuwe afdeling Samen Beter steekt Schelde over IN PRINS VAN ORANJE GOES: Symposium over sociaal en cultureel werk politierapport Brug Sas van Gent gestremd Peugeot-onderdelen steeds uit voorraad leverbaar Eede Hoofdplaat T ZATERDAG 6 OKTOBER /;V WILHELMINa Plaatselijk nieuws Aardenburg T16 Bouw in plan Java komt van de grond TERNEUZEN - Er lijkt eindelijk schot te zit ten in de ontwikkeling van het plan Java in Terneuzen. De woningbouwvereniging Terneuzen hoopt er vol gend jaar de eerste tachtig tot honderd huizen neer te zetten. Het gaat om woningwetwoningen voor bejaar den en voor gewone huishoudens, gedeeltelijk in sta pelbouw. Een architect buigt zich op het ogenblik over de bouwplannen. gelijke. In het centrum blijft dan nog een gedeelte over waar voor verschillende instellin gen en ondernemers belang stelling hebben getoond. „Dat kunnen huizen worden in de premie-huur-, maar ook in de koopsector. Als het plan van de bouwvereniging rond is, volgt daarover nader overleg" aldus de gemeentewoordvoer der. De woningbouwvereniging, die al in '81 aankondigde van het Java 'het bruisend hart van Terneuzen' te willen ma ken, is in ieder geval van plan 'een gezellige eigen sfeer te scheppen'. Over de huurprijs valt nog weinig te zeggen. „Maar we moeten dat wel bin nen de perken houden" zegt voorzitter A. Janse. De ge meente geeft hem een goede kans, als het gaat om de prijs van de bouwgrond, die naar verwachting 'redelijk' zal zijn. Met deze ontwikkelingen is definitief de episode voorbij van het Java als onooglijke kale vlakte, een beeld dat Ter neuzen al hinderde sinds de voormalige volksbuurt begin jaren zeventig volledig werd gesloopt. Aanvankelijke po gingen van het gemeentebe stuur om er een bruisend stadscentrum van te laten ma ken door één projectontwikke laar liepen vast in de economi sche malaise van eind jaren zeventig. De ontwikkeling van het Java is in een stroomversnel ling gekomen nadat GS van Zeeland in juni van dit jaar het bestemmingsplan van de gemeente goedkeurden. Dat is een zogenaamd 'vlekkenplan', wat er op neerkomt dat niet precies is aangegeven waar welke bouw moet plaatsvin den. „Tot op zekere hoogte kunnen we dat overlaten aan de fantasie van de bouwers, zij het dat alle plannen natuur lijk wel op elkaar moeten wor den afgestemd", aldus gisteren een gemeentewoordvoerder. Die noodzakelijke afstem ming is ook de reden dat de woningbouwvereniging, die al lang een claim heeft op wo ningbouw op het Java, als eer ste aan de slag kan. De vereni ging neemt bijna de helft van de beschikbare ruimte voor haar rekening. „Het is dus lo gisch dat de rest daar reke ning mee houdt" vindt de ge meente. In het 'vlekkenplan' wordt gesproken over 125 tot 225 huizen. De bouwvereniging zet de woningen neer in het oostelijk gedeelte van het Java, waar door men aansluiting krijgt bij de flats en het dienstencen trum De Veste. De meest westelijke rand, waar nu on der meer al de bibliotheek en het ziekenfondsgebouw staan, is gereserveerd voor bebou wing met maatschappelijke doeleinden, kantoren en der- Door een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Mishandeling binnen het gezin komt in alle milieus en leeftijdgroepen voor. Ik heb wel de indruk dat het probleem in Zeeuwsch-Vlaanderen minder groot is dan in de Randstad, maar het komt zeer zeker voor. Waarschijnlijk meer dan we vermoeden", zegt de Terneuzense korpschef van de ge meentepolitie C. D. Hindriks. Woensdag 10 oktober is er in de aula van de LTS De Vaart in Terneuzen een symposium over 'geweld in het gezin'. Het symposium is bestemd voor politiemensen, hulpverleners en mensen uit het onderwijs. „Er rust nog steeds een ta boe op het geweld binnen het gezin, zeker in Zeeland", zegt de korpschef, zelf een van de initiatiefnemers van het sym posium. „Mishandelde mensen komen niet zo snel naar ons bureau om aangifte te doen. En als ze het wel doen schrik ken ze vaak van de conse quenties. Als wij voorstellen om tot aanhouding over te gaan krabbelen ze vaak te rug", aldus Hindriks. De Terneuzense korpschef zegt dat de politie mensen die aangifte doen over mishande ling door familieleden serieus neemt. Volgens de stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland' is dat echter niet het geval. „De politie heeft bij ons een slechte naam. Agenten zeggen nog re gelmatig tegen mishandelde vrouwen dat ze niet zo flauw moeten doen. Ze zeggen dat het wel over gaat, maar dat is natuurlijk niet zo. Wij vinden dat de politie alle klachten se rieus moet nemen, en niet af moet doen als een eenmalig gebeuren", aldus een woord voerster van 'Blijf van m'n lijf'. „Het blijft natuurlijk de vraag wat de politie moet doen, als er klachten over mis handeling binnen komen", zegt Hindriks. „Moetje bemid delen of tot aanhouding over gaan. De politie tracht altijd eerst te bemiddelen, maar wij zijn geen maatschappelijk werkers. In feite zijn wij de brandweer. Wij blussen, maar wat er daarna gebeurt hangt niet van ons af. Volgens mij is de opvang van mishandelden niet altijd goed". Geweld in het gezin komt op allerlei manieren voor. Zowel man tegen vrouw, ouders te gen kinderen als kinderen te gen hun ouders. Vooral man- De korpschef van de Ter neuzense gemeentepolitie, C. Hindriks. - FOTO ARCHIEF DE STEM nen maken zich schuldig aan geweldsmisbruik, niet alleen lichamelijk geweld, maar ook geestelijk. Volgens de Terneuzense korpschef is er geen onder scheid tussen mensen die sa menwonen en mensen die zijn getrouwd. De woordvoerster van 'Blijf van m'n lijf' ontkent dat. Volgens haar geeft een huwelijk de man het gevoel dat vrouw en kinderen z'n eigendom zijn, en dat hij met hen kan doen wat hem goed dunkt. Hans Bosman, gezinsthera peut in Terneuzen en een van de sprekers op het symposium, is tevreden over de plaatselij ke politie. Hij heeft goede er varingen met Terneuzense ge- zagshandhavers. Hij wijst er wel op dat de artsen in Zeeuwsch-Vlaanderen het probleem van geweld in het gezin niet onderkennen. „Ze zijn er veel te weinig at tent op. Door het symposium hopen we dat alle mensen die in aanraking komen met de slachtoffers een beter beeld van het probleem krij gen". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Unie BLHP houdt donderdag 18 ok tober om 19.30 uur in hotel Rotterdam een bijzondere le denvergadering van de bewa- kings- en beveiligingsgroep Zeeuwsch-Vlaanderen. De vergadering gaat over de nieuwe wet op de weerkorp sen. De bond nodigt iedereen uit die iets te maken heeft met bewaking en beveiliging. „Het huis straalt gezelligheid uit", aldus directrice mevrouw Vink, hier links op de foto. FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - Gedu rende drie dagen staat rusthuis Scheldeoord uit Terneuzen in het teken van het half- eeuwfeest. Op 16 oktober herdenkt men met een kerkdienst het feit dat precies vijftig jaar geleden de officiële opening plaats vond. 17 oktober is er een receptie voor belangstel lenden. Hoogtepunt van de feeste lijkheden vormt een groot diner voor de 62 bewoners, bestuur en genodigden. Naast de feestvreugde is er het gegeven dat 'de nieuw- bouwplannen vertraagd zijn' aldus directrice me vrouw M. A. Vink. Het Nederlands Her vormd rusthuis Scheldeoord is met zijn vijftig jaar het oudste bejaardentehuis in Terneuzen. Het stamt nog. uit de tijd dat veel Terneu- zenaren leden aan armoede en gebrek, waardoor de ker kelijke armenbesturen ge noodzaakt waren in de pri maire behoeften van die mensen te voorzien. Ook waren deze mensen afhan kelijk van burenhulp. Rond de helft van de vori ge eeuw trachtte dan ook menigeen verbetering van zijn lot te bereiken door te emigreren. Om tijdens de vaak strenge winters de werkloze Terneuzenaars van huisvesting te voorzien, beschikte het hervormd dia- conie armbestuur over een aantal zogenaamde armen- huisjes. In 1863 stonden er in totaal zeven huisjes op het dijkje. Daarnaast had men de be schikking over een armen huis aan de Noordstraat nummer A76, waarin meer dere behoeftigen waren op genomen. De toestand in dit tehuis was van dien aard, dat dominee Dijkstra in 1827 vroeg om opheffing ervan. Hij schreef onder andere: „Het is een huis, in velen de len naar behoren ingericht voor een armhuis. Oud en jong, man en vrouw, gezond en ziek, alles woont onder elkander, allen alleensla- pend, beide seksen afzon derlijk". Een nieuw diaconiehuis aan de Arsenaalstraat werd in 1886 door dominee van Veen officieel in gebruik ge nomen. Het was voor die tijd een groot en modern gebouw en heeft 48 jaar dienst ge daan. Toch was niet ieder een in de begintijd gelukkig met het leven in het tehuis, daar men 's zondags het 'ge sticht' niet mocht verlaten. Op 16 oktober 1934 kon rust huis Scheldeoord aan de Emmalaan geopend worden. Na de oorlog werd het aan gepast aan de moderne op vattingen en werd het uitge breid, waardoor het tehuis ontstond, zoals het vandaag de dag nog bestaat. Directrice mevrouw Vink: „Van armenzorg zijn we overgegaan naar bejaarden zorg. De zorg is het belang rijkste. Dit in een goede sfeer en met een goede keu ken. Er is veel veranderd. Een zekere vraag van nieu we bewoners is: 'ben ik nog wel vrij?', waarop ik kan antwoorden, net zo vrij als u dat thuis gewend was. Vroe ger was plaatsing niet leef- tijdgebonden, naar behoefte kwamen er zelfs bewoners van vijftig jaar binnen. Met de komst van de indi catiecommissie in 1977 kwam het bejaardenbeleid in een stroomversnelling en moest men aan bepaalde voorwaarden voldoen om opgenomen te kunnen wor den. Daardoor telt het rust huis nu meer hulpbehoefti- gen, waarvoor we weer meer gediplomeerd perso neel in dienst genomen heb ben. De huidige bejaarde hecht grote waarde aan een zo lang mogelijk zelfstandig funcioneren. Bij mij rijst de vraag of dat niet te veel be nadrukt wordt en het accent niet op keuze, maar op moe ten komt te liggen". Scheldeoord telt veel be jaarden rond de negentig jaar, waarvan de heer J. Harten met zijn 94 jaar de oudste bewoner is. De bewo ners drinken gezamenlijk koffie, eten op hun kamertje, er is een eigen winkeltje en een heren- en dameskapper komt aan huis, alsmede een pedicure. In 1983 ging het beheer van diaconie over naar de stichting Protestant- Christelijke Bejaardenzorg. Dit houdt in dat wanneer er nieuwbouw gepleegd gaat worden dit tevens geldt voor het onder dezelfde stichting resulterend bejaardenhuis Bachtendieke te Terneuzen. Men is in onderhandeling met het ministerie van WVC en dat van Volkshuisves ting. Gezien de recente uit spraken van hooggeplaatste ambtenaren kan de beslis sing echter nog wel even op zich laten wachten. Scheldeoord maakt zich nu op voor het vijftigjarig bestaan. Hier en daar ver schijnt nieuwe vloerbedek king. Mevrouw Vink: „Het huis straalt een vertrouwd beeld uit, namelijk dat van gezelligheid. De bewoners (vele afkomstig van het oude Java) stellen dit zeer op prijs. Scheldeoord is wat dat betreft een begrip voor Ter neuzen". Een foto uit de oude doos: het allereerste bestuur van het tehuis poseert met personeel en bewoners Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Sint-Hu- bertusgroep (scouting) in Ter neuzen houdt vanmiddag, 6 oktober, een open dag op het terrein en in het gebouw varf de groep aan de Zuiderpark- laan. Bij die gelegenheid pre senteren zowel de jongens- als de meisjesgroep zich vanaf 14.00 uur aan de belangstellen den. Doel van de open dag is veel informatie te verschaffen over de scouting in Zeeland en mo gelijk gegadigden aan te trek ken voor zowel lidmaatschap als voor leiding. De scouting presenteert zich onder meer met pionierswerk en een kabelbaan. Voorts is er een spookhuis en bestaat gele genheid tot computerspelletjes en kan men zich op de hoogte stellen van de bij de scouting gebruikelijke uniformen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De patiën tenvereniging Samen Beter, voortgekomen uit de maat schappij-kritische werkgroep Gezondheidszorg Zeeuwsch- Vlaanderen, gaat de vleugels uitspreiden. Men wil nu ook in Midden- Zeeland een afdeling van de grond tillen. Daartoe wordt op vrijdag 2 november een op richtingsbijeenkomst gehou den in het districtskantoor van de FNV te Middelburg. Samen Beter is onder meer bekend geworden met het klachtenwerk, waarover uit voering is geschreven in de so- ciologie-scriptie 'Tussen art senmacht en patïentenklacht' van adviseur Wim Blok. Zoals gemeld is inmiddels de Zeeuwse afdeling van de Algemene Patiënten Vereni ging een officieel door het rijk gesubsidiëerd klachtenbureau begonnen. Van een onzer verslaggevers GOES - De Zeeuwse organisa tie ter ondersteuning van het sociaal-cultureel werk houdt woensdag 28 november in de Prins van Oranje in Goes een symposium. Het begint om 18.00 uur en het gaat over de huidige bete kenis en de positie van het club- en buurthuiswerk. Het symposium is ter gele genheid van het 100-jarig be staan van het club- en buurt huiswerk. De sprekers zijn Henk van de Berg, directeur van de Centrale stichting voor sociaal-cultureel werk te Ter neuzen, Pit Bakker, directrice van de landelijke organisatie voor sociaal-cultureel werk GAMMA, en Chris Spijker boer, burgemeester van Oost burg en ex-voorzitter van de Drentse provinciale begelei dingsorganisatie voor het club- en buurthuiswerk STIP. GOES - In boetiek Den Hol lander op de Oude Vismarkt is ingebroken. Uit de etalage worden drie truien, twee j acks en enkele sweaters vermist. De waarde van de kleding be draagt 1000 gulden. GOES - Op de secundaire weg nr. 11 nabij 's-Heer Arends- kerke heeft de Goese politie vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur een radarcontrole gehou den. Aan deze weg worden werkzaamheden uitgevoerd waardoor daar tijdelijk een maximumsnelheid van 50 km/u is ingesteld. Er werden vijftig autobestuurders be keurd wegens te hard rijden. IJZENDIJKE - Op de kruising Molenstraat-Europastraat verleende A. de S. uit Biervliet met zijn personenauto geen voorrang aan A. B. uit IJzen- dijke die uit de Europastraat kwam. Er was materiële scha de. OOSTBURG - In de Brede- straat heeft men een snel heidscontrole gehouden, waarbij 970 voertuigen wer den gecontroleerd. In totaal blijken dertig automoblisten de maximumsnelheid te heb ben overtreden. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 94 km/u. I De scouting is onderve, deeld in diverse leeftijdscab! gorieën: 7-11 jaar, 11-14 jaar 14-17 jaar. Bij de meisjes hek ze respectievelijk kaboute padvindsters, sherpa's; bij jongens zijn dat: welpen, ver. kenners, rowans. Ter gelegenheid van deope» dag heeft de Sint-Hubertus. groep op de katholieke lagere scholen tekeningen versprei) voor een kleurwedstrijd. De tekeningen kunnen tijdens d( open dag worden ingeleverd Aan het eind van de middag worden de prijswinnaars bé. kendgemaakt. Tevens bestaai gelegenheid tot het maken var een speurtocht. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Door een defect in de draaicirkel aan dt brug over het kanaal Gent- Terneuzen te Sas van Gent is het verkeer gistermiddag van 13.45-15.30 uur gestremd weest. In die tijd werd het verkeei door de rijkspolitie omgeleit via Terneuzen of België. Tech nici hebben het euvel snel ver holpen. (ADVERTENTIE) CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN F.J. Haarmanweg 49. Telefoon 01150-97455 Bingo - In de gemeenschaps ruimte van de Hof van Eed wordt vrijdag 12 oktober ea bingo-avond gehouden. Ieder een is welkom en er zijn diver se prijzen te winnen, aanvalt 20.00 uur. Gymnastiek - Afgelopen don derdag is de Katholieke Vron wen Organisatie (KVO) weel begonnen met de wekelijks gymnastiek-avonden. Zowe leden als niet-leden kunnen elke donderdag terecht 20.30 tot 21.30 uur. Vergadering KVO - De KVO Eede houdt maandag 29 okto ber een jaarvergadering ind Hof van Eede, aanvang 20.1 uur. Na het informatieve ge deelte volgt een thema sprek over vrouwen in overgang. Collecte - De collecte voor he Koningin Wilhelmina Fonds ten bate van de kankerbestrij ding heeft in Eede een bedrag van 455,10 gulden opgeleverd Wielercomité - Het Wielerco- mité Eede heeft een nieuw be stuur. Tijdens de onlangs! houden jaarvergadering is Rootsaert gekozen tot voorat ter en J. Blondeel tot secreta ris. R. Verschelling blijft pen ningmeester. Het comité be staat voorts uit W. de Taeye. W. Gijsel, Ch. Roets, R- Bu- zeijn, G. Dhondt, W. Pauw» A. Standaert en H. van Belle- gem. Bevrijding - De werkgroep 'Een kern waar pit in zit in Eede een feestprograiw™ opzetten op of rond 13 maa 1985. Op die dag is het precie 40 jaar geleden dat koning Wilhelmina in Eede na een af wezigheid van bij na 5 J weer voet zette op Nederlanc se bodem. Bevolking en v enigingen zullen bij deze ring worden betrokken. W en suggesties zijn welkom de werkgroep. Kern Met Pit - Op iniatiefva" de plaatselijke werltgr°!j Kern Met Pit zullen binnen kort de plaatsnaam!**» 'Eede' worden voorzien va toevoeging 'Een kern waai P in zit'. De borden zijn in®L dels besteld en kunnen wa schijnlijk nog voor de jaarwi seling worden geplaatst. Oratio Cantabilis - Het aio® bekende koor Oratio Can lis is vandaag, zaterdag 17.00 uur present tijdens eucharistieviering in de Het koor, onder le* van dirigent Van den Be 6 staat uit twintig person vocaal en instrument Nicolaimis van Schuo gehore zullen bre|!®^op- koor verzorgt maandelij tredens in België en land Van een onzer verslagg yVILHELMINAPOLDER - Op het van de Koninklijke Maatschap d< herwordt komende dinsdag een c spitmachines gegeven. De demon onder meer de consulentschapp bouw/Rundveehouderij en Landt Arbeid meewerken, begint om 13.0C Oost oest< Van een onzer v VLISSINGEN/ BRESKE]> de Oosterschelde te herbe Zodra besloten is de Greveli daar een proef worden geno halfwas mosselen. Die wensen van de Zeeuwse vissersorganisatie Zevibel kreeg gisteren de vaste Ka mercommissie voor visserij op het bordje tijdens een werkbe zoek aan Zeeland. Uit Bres- kens namen de Kamerleden pleidooien mee voor maatre gelen tegen de wildgroei in de handel met platvisquota (toe gestane hoeveelheden te van gen vis). De Kamercommissie met vertegenwoordigers van CDA, PvdA, VVD en SGP was in Zeeland op uitnodiging van Zevibel. Volgens commissie voorzitter H. Eversdijk lever de het werkbezoek een flink aantal vragen op voor de be handeling van de nationale visserij begroting. Die vragen EHBO - Dinsdag 9 oktober start de EHBO-afdeling Aar denburg met een nieuwe cur sus. Deze staat onder leiding van dokter Jongsma en kader- instrukteur Joh. Pieters. De lessen worden gegeven in het Dorpshuis te Aardenburg, aanvang 19.30. Bolling - Uitslag bij E. de Vreeze met 69 deelnemers. 1. W. Rogiers-R. Baekeland-P. de Geeter, 2. F. Gijsel-L. Rog- ge-E. Goethals, 3. C. Groos- man-C. Kerkhove-R. de Vriend, 4. E. Lemaire-C. van Rie-A. van Vooren en 5. J. Evers-A. Cauwels-R. Lampo. Avogro - Volksdansvereniging 'Avogro' houdt op zaterdag 21 oktober een dansdag onder kiding van Silviu Cinciumis. Deze Roemeense dansdag in de gymnastiekzaal aan de Sint Bavostraat duurt van 13.00- 17.00 uur. Aanmelden en infor matie bij mevrouw R. de Vriend, Bootstraat 16, Kaar- tuig - Kaartclub HIL houdt vanavond (zaterdag) een kaartavond in het dorpshuis aan de Westmolenstraat, aan vang 19.45 uur JVijfctoernooi - Volleybalclub De Kikkers houdt van 15 tot en met 19 oktober een wijktoer- nooi in de gymnastiekzaal aan de Sint Bavostraat. Er zullen rirca 20 ploegen aan het toer nooi deelnemen. Er wordt ge speeld in 4 poules. De win naars gaan naar de ronde die °P vrijdag 19 oktober wordt gespeeld. Jtoksemaktie - Zaterdag 20 Ktober zal de Volleybalclub e Kikkers een bliksemaktie ouden. Huis-aan-huis zullen ten te koop worden aangebo- h' ui trekking zal plaats nebben op 27 oktober na de mpetitiewedstrijden in de s meentelij ke gymnastiek- m re Ei lo Vc 3< V( Z€ m Ze ve kc w ja de ui g« ve V€ m bl vi w M d£ SE is, go ne ki N ai ze w ve ze m m te d< or Pt cc de dj aó gi S ri a g b' C de h si k ee dl de P a te Van een °Rzer verslaggevers Cl H di al £tburg De afdeling van J ,euwsch-Vlaanderen Z Kim Zeeuw Instituut voor &lnnige Vormine is 'be" sJ *'- over het (voorlopig) cu AardePnUbnl van He gemeente jaar "DurS om vanaf volgend ZlKv u'' mee te betalen aan rv„i Cursussen din iirnrdnn geh„:.;cursuss<m, die worden Ben in het nieuwe so ja hi

de Stem | 1984 | | pagina 18