VOOR HALF GELD esse (m/v) PSTEM i tT* 'N* GS: PZEM verbloemt geen feiten over kerncentrale Wilde achtervolging eindigde in weiland Landbouw luidt noodklok ,ST] IUISZOEKING BIJ VERZAMELAA/iV OOSTBURG löosterscheldewerken zes miljoen duurder Schapendief moet twee weken zitten - ZATERDAG 6 OKTOBER 1984 I De groep Oostburg van de ljsltpolitie kwam de wapens het spoor nadat een pa- touille Van H. in de nacht van Inderdag op vrijdag had op- fcaerkt, terwijl hij met zijn zeer langzaam door het Isnengebied bij Groede reed. ■Gezien de wijze van rijden |is de chauffeur duidelijk op nek naar wild", aldus een po ls-woordvoerder. S-VLAANDEREN deobanden Omgebouwd Weekenddienst Stemredactie ;'u stT BIJNA-RAMPLEIDDE NIET TOT BEWUSTE VERHULLING Relevant Gretig EIS DIENSTVERLENING EN VOORWAARDELIJK SITUATIE SLECHTER DAN IN RAMPJAAR'74 Kortsluiting bij PZEM-centrale Vrouw licht gewond bij ongeluk Dow 24 DAGEN DE STEM „de 4in1 krant "~W!S\'Sleen -076677850 223611 RÜTTCHEN GROEP VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 t f710 artij vuurwapens In beslag genomen loOSTBURG - Tijdens een huiszoeking in een «and te Oostburg heeft de politie gisteren een linke voorraad vuurwapens aangetroffen. b eigenaar, de 27-jarige Oostburger W. van H., is Ingehouden. Bij de aangetroffen partij is «zogeheten 'shot-gun', een waarmee men, voigens L politie, 'een motorblok uit ja auto kan schieten'. i aanhouding troffen de ten in het voertuig, naast t-lichtbak, een punt 22 ko- jilgeweer met geluiddemper |i« plus de nodige patronen, ■oen de politie gisteren bij Rui H. een kijkje thuis ging pen, vond men daar in to- Jsl nog zes geweren, twee pi tten, twee geluiddempers, mee telescopen en enkele dui- Inden stuks bijbehorende ■mitie in speciale kisten aan. I Hoewel de politie gisteren lig erg terughoudend was pi nadere mededelingen, lijkt toch het vermoeden te «slaan dat de gevonden par- iretarie, afdeling alge worden geplaatst een in het college van bur ethouders en voor de iris. lenda's en het regeler n; in correspondentie var de leden van het col Ie- eentesecretaris en de ntie inzake kabinets eden, in het archief van de i raadsvergaderingen, werkzaamheden mede- oscommissie. >en: -diploma of MEAO-se- hting, ervaring als (direk- en max. 2.974 - per e gemeentelijke rechts- in zijn van toepassing. ire inlichtingen omtrent innen worden ingewon- sentesecretaris, de heer e of bi] de chef van de zaken, de heer J. G. 30-26 251 men 10 dagen na het n deze advertentie in- iet college van burge- ethouders van Middel hoofd van het bureau m en organisatie, Post- LA Middelburg. vse Centrale Discotheek en klassiek. teel Zeeuws-Vlaanderen. eobanden (leden 10% kortmg catalogus. 's en in het weekend!) tij nog maar het topje van de ijsberg zou zijn. Voorlichter Ton Muller van het politie-district Middelburg wilde gisteravond enkel maar kwijt, dat Van H. tijdens zijn verhoor zou hebben verklaard 'een verzamelaar' te zijn en de wapens in België te hebben gekocht. De gevonden wapen-voor raad omvat, behalve de shot- gun en het punt 22 kogelweer, ook nog een semi-automatisch kogelgeweer, twee enkelloops jachtgeweren, twee buksen, een C02-pistool en een alarm pistool. Dat laatste kan echter, aldus de politie, 'via een zeer simpele handeling tot een ge woon pistool worden omge bouwd'. Bij de duizenden stuks munitie waren onder meer 1500 geweerkogels, 800 punt 22-patronen en 500 hagel- pa tronen. Al deze zaken zijn, evenals de auto waarmee Van H. op stroperstocht was, door de po litie in beslag genomen. De Oostburger blijft voorlopig in gesloten op het politiebureau in zijn woonplaats. j fin onze Haagse redactie ffl HAAG - De werkzaam st! aan de Oosterschelde- trken zullen dit jaar zes mil- M gulden meer kosten dan as voorzien. In totaal zijn er tegenvallers 45 miljoen, maar daar kat legen dat er 39 miljoen spaard is op andere werk- simheden. De uiteindelijke ïfflvaller zal verdeeld wor- 91 over de verschillende de ntonen ten. "at blijkt uit het zestiende ®'gangsrapport, dat giste- Moor de ministerraad is «gekeurd. aster Smit-Kroes (Ver fden Waterstaat) had eer- paitjaar de Kamer gezegd r'® kosten voor de Ooster- jMuewerken dit jaar binnen titling zouden blijven. De a kosten sinds tien jaar y°°r redactionele aange- 'Wieden kunt u zich «weekeinde wenden tot Lo Meertens 01150-14803; «agmiddag 01150- "920. B.g.g. 01153-1534. geleden begonnen werd met de werkzaamheden bedragen momenteel 5,5 miljard en zul len na voltooiing zijn opgelo pen tot 7,5 miljard. Dat is ne gen procent hoger dan voor zien was in 1976. Goedkoper kon gewerkt worden ten aanzien van de wegverbinding over de storm vloedkering, waarvan de kos ten naar het Rijks wegenfonds worden overgeheveld. Dat geldt ook voor de bruggen over het spuikanaal van Bath. Door het sluiten van de Oes- terdam met zand in plaats van steen wordt bovendien een fors bedrag bespaard (15 min.). Tegenvallers waren te note ren door de grotere inzet van sleepboten en zwaardere ver ankeringen; door de stijging van het prijspeil en door het hogere BTW-tarief dat sinds 1 januari geldt. De minister meldt tot slot dat de werkzaamheden aan de Oesterdam en de Philipsdam en het graven en verbreden van kanalen geen hogere kos ten met zich meebrengen. Dat komt omdat dit soort werk min of meer tot het stand- daardwerk gerekend wordt en daarom minder financiële ri sico's kent. toor zuowfsv Nederland Noren 'geuzen, Huist en Goes, ssen en telefoonnum- S°P Pagina 2. ftWden: *12-30/l 3.30-17.00 uur. geuzen: Rein van der (editie-chef). Jan Jan- Wv. chef), Emile Calon, 'ns, Cor de Boer Ito r Koomen (sport). !,®aetrfiannk Deij' Eu9ène i,k o 0n- Middelburg; postma. Goes: Cees Ü'C6pun'en rzande: mevr. Neve, 250, s !*anderstr. 4, 01148- 'entle-expi. fe,Zeeland: C. Me- v^01150-95839 J De in beslag genomen wapenvoorraad wordt getoond op het Oostburgse politiebureau - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondente MIDDELBURG - Vier drach tige schapen waren tijdens een extra zitting van de politie rechter vrijdag onderwerp van geprek in de zaak tegen de 27-jarige Goesenaar J. M. M. zou de dieren samen met twee maten op 27 februari van dit jaar gestolen hebben uit een weiland aan de Wester- scheldedijk bij Rilland Bath. De zaak kwam aan het rol len toen de twee mededaders op 12 maart werden aange houden bij een poging tot het stelen van een nieuwe lading schapen, waarbij, zo verklaar de zij tegenover de politie, ook nu weer M. betrokken zou zijn. M. zou telkens gezorgd hebben voor het vervoer van het vee in een hiertoe speciaal inge richte auto en bovendien zou hij verantwoordelijk zijn voor de financiële kant van de zaak. Het kwartet schapen uit Rilland Bath zou een bedrag hebben opgeleverd van 2200 Belgische francs per schaap en de eigenaar van de dieren had de schade berekend op 2500 gulden per stuk. „Allemaal leugens", aldus M. voor de politierechter. „Ik was daar helemaal niet maar omdat ze de derde man niet te pakken kunnen krijgen heb ben de jongens mij er maar bij gelapt". Officier van justitie mr. Boogers achtte een en ander desalniettemin bewezen en eiste een gevangensisstraf van twee weken. Politierechter mr. Vermeulen was het hiermee eens en veroordeelde M. over eenkomstig deze eis. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Provin ciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) maakt zelf systematisch alle feiten we reldkundig over het functio neren van de kerncentrale in Borssele, waarvan het ver moeden bestaat dat zij de inte resse van het publiek hebben. Voor feiten die een ongun stige beeldvorming kunnen bewerkstelligen, wordt geen uitzondering gemaakt. Gedeputeerde Staten van Zeeland antwoorden dit aan het statenlid J. Dupré (PSP/ CPN), die eerder schriftelijk vroeg of de PZEM -zoals het maandblad Nieuw Zeeland beweerd heeft- bewust ver hullende informatie naar bui ten heeft gebracht over een 'bijna-ramp', waarvan begin dit jaar sprake zou zijn ge weest. Het incident speelde zich af op zondagavond 22 januari toen bij een extreem lage wa terstand in de Westerschelde geen koelwater meer beschik baar was. De kerncentrale moest worden stilgelegd. Slechts dankzij een handmati ge ingreep van het bedienend personeel kon worden voorko men dat de stoomdruk in het secundaire systeem daarbij te hoog opliep. Een systeem dat automatisch de veiligheids kleppen had moeten openen werkte niet. De bedrijfsleiding zou zich hiervan pas één tot twee dagen later bewust zijn geworden. Men besloot toen tot een inspectie, waaruit bleek dat de kleppen al gerui me tijd waren vastgeroest. Was tijdens het incident geen handmatige bediening toegepast dan zou de centrale afhankelijk zijn geweest van een noodkoelsysteem, waar van de bedrijfszekerheid in kringen van de anti-kernener giebeweging betwijfeld wordt. Ook hadden dan door de grote druk lekkages kunnen on- staan. In een eerste persbericht van de PZEM, uitgebracht ruim twee dagen na het inci dent, werd slechts gesteld dat 'bepaalde kleppen niet goed hadden gefunctioneerd'. Ge ruststellend werd daar aan toegevoegd dat de installaties niet in gevaar waren geweest. Volgens GS bevatte dat pers bericht de 'op dat moment re levante feiten'. In eèn tweede persbericht - uitgebracht nadat de kleppen waren gerepareerd - deed de PZEM het voorkomen alsof handbediening een gebruike lijke zaak zou zijn. Aan de an dere kant echter werd meege deeld dat - naar aanvankelijk onopgemerkt zou zijn geble ven - de kleppen automatisch hadden moeten opengaan. Op basis van dit persbericht en navraag bij veiligheidsdes kundigen meldde maanden la ter de krant Het Binnenhof dat de kerncentrale dicht bij een ramp was geweest. Nieuw Zeeland haakte daar toen gre tig op in. MIDDELBURG - Op 15 mei van het vorige jaar werd de 26-jari ge Middelburger M. G. in Valkenisse aangehouden terwijl hij zijn auto bestuurde met een alcoholpromiliage van 1,43. I Op 20 november had hij we derom een glaasje teveel op en toen hij in de buurt van Kou- dekerke dan ook de politieauto achter zich zag, gaf G. vol gas en volgde er een woeste ach tervolging over Walcheren. Met snelheden tot 100 km/u raasde de automobilist door de bebouwde kommen van een aantal dorpen, tot hij in Ma- riekerke in een flauwe bocht de macht over het stuur ver loor. In een weiland kwam hij tot stilstand, maar niet nadat hij een tegemoetkomende auto had geramd. De bestuurster van dit voertuig raakte daar bij zwaar gewond. De bloedproef toonde aan dat G. gereden had met een al coholpromillage van 1,64. Voor de meervoudige strafkamer in Middelburg eiste officier van justitie mr. Boogers een ge vangenisstraf van drie maan den voorwaardelijk, met de bijzondere voorwaarde dat G., gedurende 150 uur vervangen de dienstverlening zal ver- richtien in instellingen op Walcheren. Bovendien eiste het openbaar ministerie een rijontzegging van achttien maanden, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De 24-jarige F. D. uit Borse- le was op 14 april van dit jaar op zijn crossmotor met hoge snelheid Goes binnen gereden, omdat hij zijn vrienden wilde inhalen. Een fietser schatte de snelheid van de naderende motor verkeerd in, stak over en werd aangereden. Zwaar gewond belandde de man in het ziekenhuis. Maar D., we tend dat hij te hard had gere den (zo'n 80 tot 90 km/u in de bebouwde kom), koos via de berm het hazepad. Na inten sief onderzoek door de recher che kon hij alsnog op 18 april worden aangehouden. Het doorrijden na dit onge val werd door D. niet betwist en ook zijn raadsman mr. Olie maakte hiervan geen pro bleem. Wel stelde deze, dat de wielrenner door geen voor rang te geven aan verkeer op de voorrangsweg zelf fout was geweest en dat zijn cliënt geen 'aanmerkelijke' schuld verwe ten kon worden voor wat be treft de aanrijding. Tegen D. eiste het openbaar ministerie een boete van 500 gulden, twee weken voor waardelijk en twaalf maan den, waarvan vijf voorwaar delijk, niet rijden. De recht bank doet in beide zaken over veertien dagen uitspraak. Van een onzer verslaggevers GOES - De aanhoudende re gen heeft de oogsten van de Zeeuwse akkerbouwers in een positie gebracht die zowel het Landbouwschap als het Con sulentschap voor de Akker bouw betitelen als 'zeer alar merend'. Gewassen zqals aardap pelen, uien en bruine bonen kunnen niet van het veld wor den gehaald en de verrotting is al op enkele plaatsen begon nen. De situatie wordt momen teel door de deskundigen ge schetst als slechter dan in 1974, toen de boeren in Zeeland massaal hulp kregen van dienstplichtigen. Het is nog niet eerder voorgekomen dat er op 1 oktober nog vrijwel geen aardappelen en uien ge rooid waren. Als het weer niet zeer snel verandert (het KNMI voor spelt regen tot en met woens dag), gaat het Landbouwschap in Den Haag overwegen hulp in te roepen van de overheid, zo deelde voorlichter J. Luiten van het Landbouwschap mee. Die hulp kan speciale regelin gen (subsidies) voor gedupeer de boeren inhouden, maar ook de assistentie van militairen. Hoewel het KNMI de vorige maand het etiket van de natste septembermaand van deze eeuw heeft opgeplakt, is het niet zo dat de percelen van de landbouwers momenteel nat ter zijn dan in 1974. Toen ge beurde het dat de boeren tot aan hun knieën door het water moesten baggeren om althans nog wat van hun aardappelen op het droge te brengen. De produktie die nu nog in de grond zit -tachtig procent van de aardappelen is nog niet gerooid- is echter beduidend groter dan in '74 en hierdoor kan de eventuele totaalschade veel groter zijn dan in het rampjaar. Het water stijgt de boeren, bijna letterlijk, tot aan de lippen en alleen een wat langere periode van droog weer is noodzakelijk om te redden wat er nog te redden valt. Kleur Een balans van de schade die de regen nu al heeft toege bracht, is volgens voorzitter F. Verhelst van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap nog niet op te maken. Ver- helst: „Met name op de lagere percelen is het rottingsproces bij de aardappelen al op enke le plaatsen begonnen. Bij de bruine bonen is het ook waar neembaar. De uien hebben een groot deel van hun kleur ver loren en dit gaat ten koste van de kwaliteit waardoor de prijs voor de boer tegen zal vallen. In Zeeuwsch-Vlaanderen lig gen enkele honderden hecta ren vlas weg te rotten. Dat is geen cent meer waard. Maar het is nog te vroeg om dit alles in geld uit te drukken". Gladiolen Een woordvoerder van het Consulentschap voor de Ak kerbouw en Tuinbouw in Goes voegt daar nog aan toe dat ook gevaar dreigt voor de gladio- lenoogst. Een gewas, dat rela tief duur is en dat dit jaar in Zeeland op grote schaal in de bouwplannen is opgenomen. Verder geldt, met name voor de Brabantse veehouders, dat de maïsoogst nog zo goed als geheel moet worden binnenge haald. Het gewas staat welis waar nog rechtop en kan in de regel wel een stootje verdra gen, maar veel langer moet het natte weer ook voor de maïs toch niet meer duren. Dat laatste gaat in feite ook op voor de suikerbieten. Veel schade door het vocht is in de bieten nog niet geconstateerd, maar de stremming in de oogst belemmert de bietencampagne die onlangs begonnen is. De suikerfabrieken ondervinden hier de nodige schade van. Rooikosten Wat de aardappelen betreft is de huidige situatie moeilijk vergelijkbaar met die van '74. Met militaire hulp werden destijds de laatste aardap pelen nog in de week voor Kerstmis uit de klei getrok ken. Toen lag echter de prijs hoger en loonde het de moeite. Die prijs van onze nationale knol ligt nu beduidend lager en een aantal boeren zou wel eens kunnen beslissen de boel in de grond te laten verrotten, omdat de rooikosten hoger kunnen uitvallen dan de op brengst, verklaart de woord voerder van het consulent schap. Alle deskundigen zijn het erover eens dat er nog veel ge red kan worden als het weer meewerkt. Als de percelen eenmaal zo droog zijn dat de machines er op kunnen ko men, kan de oogst er in een week tijd opzitten. Het KNMI geeft echter niet veel hoop. Van onze correspondente MIDDELBURG BORSSELE - De conventionele PZEM- centrale is gistermiddag plot seling stilgevallen ten gevolge van kortsluiting aan de hoog spanningszijde van een trans formator. De kortsluiting ging ge paard met een luide knal, die in de omtrek hoorbaar was, alsmede met een lichtflits. De oorzaak van de kortsluiting, die de centrale automatisch afschakelde, was een stuk me taaldraad, dat op de transfor matorklemmen was gevallen. Het uitvallen van de centra le werd gevolgd door het af blazen van stoom, hetgeen eveneens veel lawaai maakte. Zodra het stuk metaaldraad was verwijderd kon de centra le weer worden opgestart en tegen vier uur leverde de een heid weer stroom. Hoe het metaaldraad op de transformator terecht is geko men is niet bekend. Sabotage is, zo meldt de PZEM, uitgeslo ten. De installaties zijn niet beschadigd. TERNEUZEN - Tijdens het uitvoeren van schoonmaak- werkzaamheden in een kan toor bij Dow Chemical raakte mevrouw W.G-M. uit Terneu- zen (41) dusdanig aan een der voeten gewond door een om vallende staande zware asbak, dat zij ter observatie moest worden opgenomen in het Ju liana ziekenhuis in Terneuzen. Mevrouw M., in dienst van het schoonmaakbedrijf HA- CO, kon na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. I&MW*} ««ektwfc Dat kan. Met zo'n EjilfW siaCJITOHI^R vrijblijvend nroef-op-de- r 1 lATin som abonnement op die MT MLOSl-v' allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. ^3! Vul dus snel in die bon saa en stuur 'm op. Dan £§3 kleppert uw krant heel Js3 binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de ■éSIgi bus. I Naam: Postcode Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen I naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, |4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. l(l i I

de Stem | 1984 | | pagina 15