puik id nu öening inu □mst- rijgt. Drn Op de knieën DGD Zeeland nu een feit Antwerpen bepleit samenwerking havensteden Nader advies gevraagd over belasting pleziervaart ectieven, Glas van 130.000 gulden Weer conflict in Middelburg Open dag bij PZEM natuurlijk. U ont- nbereen Plusreke- 0,- overmaakt, iet de andere voor- via de girorekening 53/4%) terwijl u toch it beschikken, nt tot f3.000,- per 3lusrekening? Of bel even: 020- VRIJDAG 5 OKTOBER 1984 larfoank :n antwoord. I 'antoren ft °,s'er2ande: mevr. Neve, SCHOENMAKERS WEER ALLEEN NOG ONZEKERHEID OVER SUBSIDIE Een leuke schnabbel. Plan Reimerswaal na 25 jaar afgekeurd s? ir VAN ZEEL AMD T27 PAGINA ZEELAND 1 - Terneuzen leprogramma 2369't Westerschelde moet van slechte naam af Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet wil nog steeds vast houden aan een extra belasting op de plezier vaart, maar aan de heffing zitten nog zoveel haken en ogen dat de uitvoering nog wel even op zich zal laten wachten. Dat blijkt uit adviesaanvragen van staatsse cretaris Van Amelsvoort (Binnenlandse Za ken) aan de provincies, de gemeenten en wa terschappen, en de Raad voor de Gemeentefi- nanciën. De ministerraad sprak zich in principe al in 1979 uit voor een heffing op pleziervaartuigen, waarvan de opbrengst ten goede zou moeten komen aan instanties die kosten maken ten be hoeve van de watersport. Een werkgroep, die vervolgens de voorstellen uitwerkte, kwam ook tot een positief advies, maar tevens signa leerde zij nogal wat knelpunten. Over die punten - de controle, de relatie met de toeristenbelasting, het schrappen van sluis- en bruggelden, de grondslag van de belasting en de verdeling van de opbrengst- wil Van Amelsvoort nu nadere adviezen vooraleer hij spijkers met koppen gaat slaan. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De Antwerpse havenschepen, Jan Huyghebaert, vindt dat Terneuzen, Vlis- singen en Antwerpen nauw moeten gaan sa menwerken 'om af te komen van de slechte naam die de Westerschelde als maritieme toe gang in de wereld heeft'. Huyghebaert pleitte daarvoor gistermiddag in Vlis- singen op een bijeenkomst van het departement Zee land van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, waar hij sprak over de toekomst van het Scheldebekken. 1 Haven schepen Huyghebaert. - foto archief de stem De havenschepen wees op de vele ongelukken, die in het (verre) verleden vooral met li- berty-schepen op de Wester schelde zijn gebeurd en waar over internationale reders -zo is Huyghebaert op wereldrei- Mevrouw Limburg toont het prijzige glas. - foto jaap wolterbeek Van een onzer verslaggevers BROUWERSHAVEN "Rit is een volstrekt uniek ■tuk. Een Rembrandt on to de glazen. Er zijn er misschien een stuk of 'uaalf van in de hele we- '(ld en dan nog alleen in museums. Boymans heeft ;r twee, het Rijksmuseum toft er twee en voorlopig Raat er dus een bij Lim- urS Antiquairs in Brou wershaven". tirmant J. A, Limburg bepaald lyrisch over het centimeter hoge f'lkglas, gesigneerd door i'askunstenaar Frans Kenwood (1680-1763), dat Ikeuzen, Hulst en Goes. I Jessen en telefoonnum- Srs°P pagina 2. Jongslijden: *12.30/13.30-17.00 uur. factie I ta»U2en; ^ein van der (editie-chef), Jan Jan- Cu chef)' Enrile Calon, I H^ens, Cor de Boer ton Koomen (sport). yJ' Frank Deij, Èugène Hent i?ten Middelburg: Cs tma- Goes: Cees J^icepunten 2250 Xanderstr- 4' 01148" h'^ntie-expl. facteur Zeeland: C. Me- 5'fe 01150-95839. hij afgelopen maandag voor 130.000 gulden kocht op een veiling bij Sothe- by/Mak van Waay in Am sterdam. De kunsthandelaar is uitermate tevreden over zijn aankoop, volgens hem mogelijk omdat de inter nationale kunsthandel op deze verkoping niet aan wezig was. Het glas, gesigneerd en gedateerd 1745, is geen ge bruiksvoorwerp in de be tekenis van het woord. „Het was ook in de tijd dat het werd vervaardigd een decoratief object", aldus Limburg. Het unieke van het glas schuilt hierin dat de erop aangebrachte voorstelling is gemaakt door Frans Greenwood, de man die de zogenoemde stippeltech niek op glas heeft uitge vonden. Dat houdt in dat met een scherpe diamant tienduizenden putjes in het glas werden aangebracht die alles bij elkaar een soort 'Vrolijke drinker' a la Frans Hals voorstellen. Een unieke techniek, die gelijkt op de manier waar op foto's worden gerasterd. Duizenden zwarte puntjes zorgen er dan voor dat de foto in bijvoorbeeld kran ten kan worden afgedrukt. Hoeveel plezier Limburg ook heeft aan het glas, in eerste instantie is het voor de handel gekocht. Dat be tekent dat dit unieke kunsthistorische stuk waarschijnlijk niet lang in Brouwershaven zal blij ven. „Een angstig bezit, zo'n glazen voorwerp? Ach meneer, ik heb hier ook een kostbaar bronzen beeld. Als dat valt breekt er ook een poot af." «■Mi MIDDELBURG - Terwijl de bestuurscrisis in de gemeente Middelburg voortduurt - zoals bekend meldde PvdA-wethou- der H. Gillissen zich ziek na een hoogopgelopen conflict met wethouder en partijge noot G. Schoenmakers - is er in het gehavende college van B en W gebakkelei ontstaan over de begroting voor het komend jaar. Burgemeester Wolters en de beide CDA-wethouders heb ben de raad voorgesteld een begrotingstekort van 314.000 gulden te dekken met een aan tal meevallers. Schoenmakers is het daarmee niet eens. Hij vindt dat de meevallers ge bruikt moeten worden om eer dere besluiten van de gemeen teraad gestalte te geven. Het gaat daarbij om het be schikbaar stellen van meer geld voor de volwassenenedu catie, het minderhedenbeleid en de kunstsector. Ook dienen volgens Schoenmakers knel punten opgelost te worden die zijn onstaan door meer dan evenredige bezuinigingen op terreinen als het sociaal-cul tureel werk. Het begrotingstekort, aldus Schoenmakers, moet maar ge dicht worden door de onroe rend goedbelasting te verho gen. De rest van het college wil daar - gezien de woonlas- tenproblematiek en de terug gang in koopkracht van de burgers - niet aan. BHSSBHBi iets te redden van de bruine bonenoogst. Bij zoveel regen houdt de zegen Een tafereeltje dat bij toeval in IJzendijke is vastgelegd. Want op heel wat van de mechanisatie op en valt de landman terug op methodes die twintig I plaatsen in Zeeland kruipen boeren op hun knieën over het land om nog jaar geleden uit de mode raaktenf0t0 de stem/cor j de boer zen gebleken- het nog altijd hebben. „Niet iedereen kent de rap porten van Rijkswaterstaat, waarin wordt gezegd dat de Westerschelde een veilige vaarweg is. De Zeeuwse ha vens en Antwerpen moeten dat veel meer uitdragen", al dus Huyghebaert. De Zeeuwse havens aan de Westerschelde en Antwerpen zouden zich volgens hem ook gezamenlijk bezig kunnen houden met de tarieven en met bepaalde verkeersstromen. „Terneuzen en Antwerpen hebben wat de aanvoer wat ertsen en kolen betreft, dezelf de belangen". Huyghebaert sneed ook gis teren de indringende wens aan van Antwerpen dat Nederland vaart zet achter het verdie pingsprogramma voor de Westerschelde. Zoals bekend is dat programma door minis ter Smit-Kroes gekoppeld aan de zogeheten Maas-verdragen, die België verplichten om be paalde hoeveelheden schoon Maas-water aan ons land te leveren. „Wij willen goede buren van Nederland zijn, maar geen on derdanen. Als Nederland het verdiepingsprogramma blok keert zal dit in België tot grote irritatie leiden. We zullen alles doen om Nederland terwille te zijn, maar de verdieping van de Westerschelde moet niet als chantagemiddel worden ge bruikt". Huyghebaert zei gisteren in Vlissingen dat de concurrentie tussen de havens enorm is. „We moeten oppassen dat ze niet de pan uitrijst, dat men niet onder de prijs gaat wer ken. Hier en daar -ook in Ant werpen- gebeurt dat al". Van een onzer verslaggevers GOES - Tijdens een korte ver gadering in het Goese hotel Terminus is donderdag De Gemeenschappelijke Gezond- heidheidsdienst, DGD Zee land, opgericht. Deze vergadering vormde in feite de afsluiting van een ja renlange voorbereidingsperio de. Initiatieven om in Zeeland een DGD op te richten kwa men al in 1976 van de grond. Sindsdien is er rond vele ver gadertafels gedebatteerd over de wenselijkheid van een der gelijke dienst. Zoals gemeld hebben zeventien van de der tig Zeeuwse gemeenten beslo ten mee te doen aan de DGD. Dertien gemeenten zagen er, ondanks de lok-subsidie van het ministerie van WVC (ze ven gulden per inwoner), geen brood in. De Goese wethouder ing. J. de Graag, tijdens de vergade ring als voorzitter van de DGD gekozen, stipte de peri kelen rond de oprichting van de dienst in zijn openings woord nog even aan. Het afha ken van de gemeente Vlissin gen, die aanvankelijk als één van de voorvechters van de dienst bekend stond, noemde hij jammer. De Graag sprak over poli tieke achtergronden, die de re den zouden zijn van de omme zwaai van Vlissingen, maar wilde er niet verder op ingaan. Volgens enkele aanwezigen echter zou met name de ge meente Vlissingen boos zijn over de rol die Goes in de DGD is gaan spelen. Met een Goese wethouder als voorzitter en een vestiging in het stadskan toor te Goes heeft Goes de dienst naar zich toegetrokken en dat ziet de gemeente Vlis singen met lede ogen aan, zo werd verteld. Struikelblok Een ander struikelblok voor de DGD vormt de integratie van de drie Zeeuwse school artsendiensten in de gemeen schappelijke regeling. De mi nister van WVC heeft als voorwaarde gesteld dat die zaak voor het eind van dit jaar rond moet zijn, omdat anders de subsidie gevaar kan lopen. Het algemeen bestuur van de schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, volgens DGD-manager ir. T. Verheul, inmiddels unaniem besloten mee te werken. Met de besturen van de twee overi ge schoolartsendiensten, Wal cheren en Schouwen-Duive- land, is nog overleg gaande. Na eerder gevoerde gesprek ken met die besturen bleek dat verder overleg noodzakelijk is omdat meer duidelijkheid over de rechtspositie van het personeel, de dienstverlening naar de schoolkinderen toe en Van een onzer verslaggevers GOES - De interim-mana ger ir. T. Verheul, speciaal ingehuurd om in Zeeland De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst, DGD, te helpen oprichten, houdt aan deze klus een aardig centje over: hij berekent een bedrag van ruim 2000 gulden per dag. Tot 1 januari volgend jaar loopt dat tarief door. Is de klus geklaard, dan heeft Verheul 34 dagen gewerkt en daar precies 68.782 gul den voor ontvangen. Ver heul is een voormalig di recteur van de Watermaat schappij Zeeland en spe ciaal door het ministerie van WVC aanbevolen voor het interim-management bij de DGD. Hij heeft voor dat minis terie al eerder de organisa torische werkzaamheden verricht bij het oprichten van een landelijk diensten centrum voor gezondheids voorlichting en opvoeding in Bunnik. Het is overigens niet zo dat Verheul zich naast het organisatiewerk ook nog eens bezig gaat houden met administratieve beslomme ringen. Naast de bijna 70 mille die Verheul vangt, is er 7 mille uitgetrokken voor een secretaresse en 3500 gulden voor een admi nistratieve kracht. „Ogenschijnlijk is het duur", zo beantwoordde DGD-voorzitter J. de Graag tijdens de donderdag ge houden oprichtingsverga dering in Goes enkele kri tische vragen van het alge meen bestuur, „maar als ik dan kijk naar een chirurg, dan valt het nog wel mee. En u moet niet vergeten dat die twee mille per dag voor hem een bruto bedrag is. Verheul moet al zijn on kosten er van aftrekken. Als hij bijvoorbeeld een parkeerbon krijgt van 35 gulden, moet hij die zelf betalen. Zo kun je het ook bekijken". de financiële kant van de zaak wenselijk is. Contract Als de schoolartsendiensten eenmaal zijn opgeheven, zo deelde De Graag mee, dan kunnen de gemeenten die zich niet aan willen sluiten bij de DGD een contract tekenen, waardoor de diensten aan de scholen normaal voortgezet kunnen worden. De gemeente raden die wel voor de DGD gekozen hebben, dienen echter voordat het jaar om is, een uit- tredingsbesluit met betrek king tot de schoolartsendienst genomen te hebben. Dat is de subsidievoorwaarde van het ministerie. Aanloopkosten Hoewel de DGD ook bij de provincie een subsidieverzoek van een kwart miljoen gulden heeft ingediend, is het voorals nog niet zeker of dit hele be drag betaald zal worden. Im mers, de provincie heeft altijd op het standpunt gestaan dat die 2,5 ton subsidie wel kan, maar dan alleen als alle Zeeuwse gemeenten meedoen. De aanloopkosten die de DGD volgens de splinternieuwe be groting heeft, bedragen ruim 1,5 miljoen gulden. Het nieuw gekozen bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter: ing. J. de Graag, vertegen woordiger van Goes, vice- voorzitter van Goes: J. Doppe- gieter-Thiel van Terneuzen, secretaris: M. Vinke van Mid delburg, penningmeester: C. Slabbekoorn van Brouwers haven, algemeen-adjunct: mr. J. Asselbers van Sluis en de overige leden: C. Wouters van Valkenisse en J. van Noort van Kortgene. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De n.v. PZEM neemt deel aan de ma nifestaties ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Industriegroep Midden- Zeeland. In verband met de feeste lijkheden wordt de conventio nele centrale van het nutsbe drijf in Borsele zaterdag 13 oktober voor bezichtiging opengesteld. Van 10.00-16.00 uur zijn belangstellenden wel kom. y Van een onzer verslaggevers GOES - Een breed kanaal dat bij Waarde Zuid-Beveland doorsnijdt, een grote stad tus sen Kruiningen en Yerseke en een enorm industrieterrein in de omgeving van Rilland- Bath. Zo zag het plan Reimers waal er uit. Een nota, die ge schreven is aan het eind van de j aren '60, een periode waar in men dacht dat de bomen tot aan de hemel groeiden. De ge dachte achter het plan Rei merswaal was werkgelegen heid te bieden aan de groeien de bevolking van Bergen op Zoom. De Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (een ad viesorgaan van de overheid) heeft onlangs korte metten ge maakt met het plan, dat al die jaren in de kast was blijven liggen. Het is nu definitief af gekeurd, een verlate reactie in het kader van de landelijke planologische kernbeslissing.

de Stem | 1984 | | pagina 13