ms WD: „SMIT-KROES MAAKT TAAK NIET WAAR" fokker Sparen bij Van Lanschot levert méér op. Geen cijfers over staatsaandeel in verlies Boskalis Bond vreest honderden ontslagen in het HBO I Je^elFd Uitkering voor 'echte' minima op een rijtje it •t fERKGEVERS EN BONDEN WIJZEN VOORSTEL KABINET AF Hoessein bij Fokker Steeds een stap voor Terug uit Marokkaanse cel PAGINA 2 ilair fOENSDAG 3 OKTOBER 1984 'BINNENLAND Onderzoek verzetspensioenen SPAARDEPOSITO 5 JAAR GIRAAL SPAREN SPAAR VRIJ REKENING Droomorder voor RDM bijna rond Jongen in rioolput verdronken BINNENLAND 'Herverzekering particuliere zaak 'Chemisch afval niet opslaan, maar verwerken' Vanaf morgen aan te vragen op postkantoor i Mintoff. - foto anp (land te jagen, gleden heeft In bezoek aan (bracht om de een andere benoemen in trcieca. Maar T zijn hoogste j niet af, zoals fer eens is ge- maand stijgt nog slechts bver het afge- Iraagt de stij- Tnmptieprijzen yaarmee men Jsinds 1979 on- Int komt. Het lu zelfs nog lindien de dol- |zakt, maar de daarover Igespannen op leldbeurs. ele structuur fcche onderne- )rig jaar sterk langlopende op spectacu- Ikrompen van i de eigen mid- |tot 54 procent de netto-re- een verbete- tn stijging van It opzichte van ping van de fi- ind van de on- Idie in 1982 op Bankzij stimu- gelen van de aanzet tot de economische |it pas goed in (resultaten van Jij ken met die tr tijds stegen Idelen met 27 langlopende slechts 4 pro- !tto-resultaten ider dan 155 dit jaar mag vermindering inciële lasten icht, gezien de Iping van de |n de stabiliteit Desondanks iringen in 1983 [ld met uitzon aardolie- en :tor. ander doorzet rring-Martens, iristen-Demo- leralen, er het iezingsjaar op dat de sterke iaatregelen in [periode hun [droegen. Maar [al er niet on- dat zij na [rmijn 11 rnil- Jan buitenland- Ter achterlaat, an haar perio- !n het is die re economische lelgië nog lang ton heeft van n aan het Con- af uitsluitend ewezen, omdat tief volledig in nste te houden. Uontadora mag ot stand komen hte bron als de jst meldde dan ■r opmerkelijk onferentie van melijk dat de regering zün aanse vazallen Honduras en ook het zwakke ier zware druk Contadoraver- n huidige vorm landen moeten on veranderin- Lukt dat niet, e de Acte van iertekenen met dat ze bepaal- i niet uitvoer- 3at zou de hele iddelijk tot een dje papier ma- landen hebben strategie geen weg gelegd. ze Ive mooi weer het oog van de heeft Midden- ig aan en of dat enheid in eigen bevorderen, is 'raag. T28 PAGINA 3 Smit-Kroes beleid niet ■koopbaar. - foto de stem/ johan van gurp DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) maakt haar taak in het Kabinet niet waar. De VVD-fractie moet zich over „deze fundamentele" vraag buigen. Dat heeft het VVD-Tweede Ka merlid ir. Bouke van der Kooy in een gesprek met deze krant laten weten. Het Kamerlid vindt dat VVD-minis- ter Smit-Kroes zich door haar amb tenaren een beleid laat opdringen dat „politiek niet verkoopbaar" is. Aanleiding voor deze uitspraken zijn de problemen rond de verhuizing van de PTT-top naar Groningen en het „vertragen" van definitieve be sluiten rond Eurocontrol in het Zuid limburgse Beek. Dit luchtgeleidingscentrum moet, zoals afgesproken in de Tweede Ka mer, over enkele jaren de totale be geleiding van het luchtverkeer in Nederland overnemen van Schiphol- Amsterdam. Volgens Van der Kooy „maken ambtenaren van de Neder landse Rijksluchtvaartdienst bij de vertragingen van een definitief be sluit rond Eurocontrol de dienst uit". Een volwassen Eurocontrol betekent het ontslag van ongeveer 200 luchtt- verkeersleiders. Volgens Van der Kooy „frustre ren" PTT-ambtenaren op hun beurt een politiek besluit over de over plaatsing van de PTT-top naar Gro ningen. Een besluit waar minister Smit-Kroes politiek ook verantwoor delijk voor is. „Er is een politiek be sluit genomen over die verplaatsing. Maar wat zie je, de heren (PTT-amb- tenaren red.) verdommen het ge woon. Als we ze nou zouden sturen naar een of ander achtergelegen ge bied. Nee, ze worden gewoon naar een plaats gestuurd een paar hon derd kilometers verderop. Zij wor den zeer wel verzorgd wat betreft hun verhuiskosten en alles wat daar bijhoort", aldus Van der Kooy. SER tegen ziekengeldplannen iIOQ Koning Hoessein van Jor- taië beeft gisteren de twee- j van zijn bezoek aan Merland doorgebracht bij iivliegtuigfabriek Fokker ipSchiphol. Jordanië is al jaren afnemer. Samen met directeur Swarttouw en prins Claus maakte Hoessein een rondvlucht, o.a. boven de Deltawerken. -fotoanp UTRECHT - In opdracht van de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Utrecht, mr. A. Herstel, zal de rijkspolitie een 'oriënterend' onderzoek instellen of er onregelmatigheden zijn geweest bij de uitkering van verzetspensioenen. De Stichting 40-45 geeft adviezen bij de uitkering van die pen sioenen. Mr. Herstel heeft enige tijd geleden een brief ontvangen die aanleiding is tot het onderzoek. Hij wilde niet zeggen van wie die brief afkomstig was. (ADVERTENTIE) Een gegarandeerd hoge rente gedurende de looptijd van 5 jaar. Jaarlijkse rentebetaling. Minimum-inleg: f 1.000,-. Een zeer aantrekkelijke rente en w geld blijft vrij beschikbaar legen 1,5% opnamekosten). Star ogen en opnamen via uw bank- °E postgirorekening. peze rekening geeft u de moge- Vneid direct over uw saldo te beschikken: f 3.000,- per maand JH en daarboven 1% opname- osten. U ontvangt altijd een ge scandeerde rente van 4%. Bel: ons kantoor te Breda 076-22 58 44; Roosendaal b50-4 09 70 of een van onze spaaragentschappen: bten-Leur (01608-1 22 30); St.-Willebrord (01653-25 55); Zevenbergen (01680-2 3417). Bankgiro: 22.51.75.002 of postgiro: 1117570. CANBERRA - De Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij is zeer waarschijnlijk een van de twee bedrijven die door Australië gekozen wordt om een nader ontwerp voor zes onderzeeërs te maken. Het gaat om een geschatte opdrachtwaarde van ongeveer 3 miljard. Dit is de mening van de Nederlandse ambassa deur in Australië, C.H.A. Plug. Deze mening wordt beves tigd door bij het project be trokken industriëlen. Nog dit jaar zal Australië beslissen welke bedrijven worden uit gekozen. Naast RDM ligt nog een Duitse onderneming in de race. SPIJKENISSE - De 10-jarige Richard Nijssen uit Spijkenis- se is dinsdagmiddag in een openstaande rioolput verdron ken. De jongen was met zijn klas op weg naar het theater De Stoep in Spijkenisse. De leer lingen passeerden daarbij een in aanbouw zijnd metrosta tion. In verband met deze werk zaamheden is een aannemer bezig oude rioolleidingputten vol te spuiten met schuimbe- ton. De putten liggen bijna al lemaal binnen een omheining, behalve één, waarin de jongen terecht kwam. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een meerderheid van werkge vers- en werknemersvertegenwoordigers in de Sociaal-Economische Raad zal deze week zich sterk kanten tegen de voorgenomen verlaging van de uitkering bij ziekte. Vertegenwoordigers van FNV en VNO hebben gis teren andermaal laten weten de ziekengeldplannen van het kabinet af te wijzen. Beide organisaties ver wachten en vrezen dat de ko mende onderhandelingen over de arbeidsvoorwaarden voor volgend jaar bijna geheel in het teken zullen staan van het ziekengeld, als het kabinet be sluit vast te houden aan zijn voornemen de uitkering te verlagen van 80 naar 75 Met die verlaging wil minis ter De Koning (Sociale Zaken) de uitkering bij ziekte in de pas laten lopen bij de andere inkomensdervingsregeling (WW, WWV), die volgend jaar zelfs tot 70 worden terugge bracht. Een belangrijk punt van de nieuwe regeling voor zieken geld is dat de zogeheten bo venwettelijke uitkering (dat deel dat de cao-partijen zijn overeengekomen meer te be talen dan de 80 in geval van ziekte) in het vervolg ponds pondsgewijs verdeeld moeten worden over werkgever en werknemer. In de meeste cao's is het zo dat dit bovenwettelij ke deel tot een netto-uitkering van 100 leidt. Die uitkering mag (uitgaande van een basis uitkering van 75 dus netto straks nog maar 87,5 °/o zijn. Recente rekenarijen hebben uitgewezen dat een werkne mer bij ziekte door de nieuwe regeling tot 17 in besteed baar loon achteruit kan gaan. Met name van de kant van de bonden wordt deze terug gang fel bestreden. De bonden zien in de voornemens een in breuk in de bestaande cao's, waarin immers het bovenwet telijke deel van het ziekengeld is opgenomen. De werkgevers zijn om an dere redenen gekant tegen een algemene verlaging van het ziekengeld. In de eerste plaats rekent men de zieke werkne mer tot werknemer en dus is hij niet gelijk te stellen met een uitkeringsgerechtigde. Om die reden past geen 'gelijke' behandeling met mensen die uitsluitend op de sociale wet ten zijn aangewezen. Een tweede bezwaar is van prakti sche aard. Bij het VNO vreest men dat in geval van ziekte er zeer veel rekenwerk extra ontstaat om de feitelijke in vloed van de ziekte op het loon te kunnen uitrekenen. De werkgevers verwachten dat dit extra werk tot forse kos tenverhogingen zullen leiden. Gasunie spreekt exportlanden DE Gasunie is heronderhan delingen begonnen met de bui tenlandse afnemers van Ne derlands aardgas. De contrac ten lopen nog tot in de jaren 90, maar eenmaal per drie jaar kan worden gesproken over bijstelling. In '83 exporteerde de Gasunie voor 12,4 mil jard, 35,4 miljard m3. Sloopregeling binnenvaart MINISTER Smit-Kroes is be reid een sloopregeling in de binnenvaart de eerste twee jaar te financieren voor een bedrag van 35 miljoen gulden. Voorwaarde is wel dat de bin nenvaart zelf daarop bereid is ook twee jaar voor hetzelfde bedrag aan een sloopregeling bij te dragen. Bij omroep 80 nieuwe banen WERKGEVERS en werkne mers in de omroep hebben een nieuw principe-akkoord be reikt over de omroep-cao voor 1984 en 1985. Daarin zijn dui delijker afspraken gemaakt over het werkgelegenheidsef fect van de arbeidstijdverkor ting. Het akkoord voorziet in 80 nieuwe banen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De ministers Ruding (Financiën) en Van Aardenne (Economische Zaken) zijn niet van plan de Tweede Kamer te vertellen wat de Staat zal moeten bijleggen in de verliezen van het baggercon- cern Boskalis in Argentinië en Algerije. Van der Hek en Kombrink (PvdA) hadden gevraagd tot welk bedrag de Staat de vor deringen van Boskalis in her verzekering heeft genomen via de de Nederlandse Cre- dietverzekerings Maatschap pij (NCM). De ministers vinden dat het hierbij om een overeenkomst tussen particuliere bedrijven gaat, waarover zij dienen te zwijgen. Bekend is overigens dat de NCM voor 2,2 miljard de aan leg van de gaspijp in Argenti nië heeft 'afgedekt' en dat geld bij de Staat heeft herverze kerd. Boskalis heeft tegen het be stuur van de Amsterdamse beurs gezegd dat er gesprek ken aan de gang zijn over de vordering van 240 miljoen op de Argentijnse dochter Cogas- co. Minister Ruding maakte gisteren de vaste Kamercom missie voor Economische Za ken duidelijk dat hij zal pro beren de 2,2 miljard van de Staat boven water te krijgen. Over de vordering van het be drijf zelf wordt daarbij niet gesproken, want dat zou vol gens hem de Staat geld kun nen kosten. De gesprekken met de Argentijnse minister van Financiën zullen binnen kort beginnen. Voedsel naar mijnwerkers DE Socialistiese Partij heeft opnieuw een hoeveelheid le vensmiddelen, dit keer 40.000 kilo, gezonden naar gezinnen van stakende Britse mijnwer kers. De ondersteuningsactie heeft eerder geresulteerd in een transport van honderd duizend kilo voedsel. AMSTERDAM (ANP) - De Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) vreest banenverlies in het hoger beroepsonderwijs als gevolg van de komende schaalvergroting in het HBO. Er dreigen „enige honderden, misschien wel duizend docenten" te worden ontslagen, aldus de ABOP In een commentaar op het concept wetsontwerp Invoeringswet HBO, dat dinsdag naar minister Deetman (Onderwijs en Weten schappen) is gegaan. Vooral dit concept sterkt de bond in zijn opvatting. De ABOP wil garanties dat er geen instel lingen door koude sanering worden gesloten, het aantal arbeidsplaatsen gelijk blijft en alle docenten hun werk behouden. Uit het concept blijkt volgens de vakbond dat de eigen vrije beleidsruimte voor HBO-in- stellingen drastisch wordt vergroot. Men is bang dat deze vergroting gaat neerkomen op verdeling van de armoede en door besturen van instellingen zal worden gebruikt om „on welgevallig" personeel op straat te zetten. Gisterochtend is de Marokkaanse chauffeur Hasnaoui Boughaleb (28) met bloemen en champagne doorzijn collega's afgehaald bij grensovergang Hazel- donk. Hasnaoui kwam een maand geleden in het nieuwstoen hij in Marokko werd opge pakt, nadat er in een schade-auto die hij moest ophalen, hasj werd gevonden. De chauffeur van een transportbedrijf in Gel- dermalsen bleek geen enkele schuld aan de zaak te hebben. Hij werd eerst veroordeeld, maar na inzet van ach tereenvolgenszijn baas, de politie en de ambas sade, sprak het Marok kaanse Hof van Beroep in Tanger hem mij. - fotoanp Het Witte Huis is Zwart ge maakt! Minister Donovan heeft de wet overtreden! Dono- vandalisme in Washington! Vroeger heeft meneer Dono van regeringsdocumenten vervalst, zo luidt de beschuldi ging. Wie weet, misschien is hij op grond van die activitei ten door Reagan geschikt be vonden voor de job. Hij is in ieder geval een échte minister van arbeid. Hij geeft Reagan en de anderen handen vol werk. President Reagan zal nu als een gek de zaak moeten opti maliseren en flexibiliseren. De Amerikanen moeten bijna net zoveel verdragen als de motorrijders die zich wagen aan een sport die 'enduro' schijnt te heten. Dat is: zes da gen op een motor door de mod der ploegen. Kan 'enduro' de naam van een sport zijn? Eerst dacht ik van niet, maar als judo en polo zijn toegestaan, moet enduro ook kunnen. Hoe heet iemand die enduro bedrijft? Een enduroka? Een enduroot? De tijd zal het leren. Enduro is een jonge sport. Het woord doet trouwens ook den ken aan embryo. Je zult toch je gezonde doch ters af moeten stoten. Ik zag het gisteren in een krantekop staan. Gelukkig ging het niet over een zielige vader maar over Boskalis. Het blijft afstotelijk. Ik stop ermee. Misschien ga ik nog even een partijtje enduroën. MERIJN Van onze Haagse redactie UTRECHT/DEN HAAG - Chemisch afval moet niet worden opgeslagen, maar in dien enigszins mogelijk wor den verwerkt. Daartoe zijn veel meer mogelijkheden dan uit het beleid van minister Winsemius (Milieubeheer) is op te maken. Aldus de stichting Natuur en Milieu in het gisteren ver schenen rapport 'Alternatie ven voor het storten van niet- verwerkbaar chemisch afval'. Volgens het rapport kunnen de meeste afvalstoffen worden hergebruikt en moet voor de gevallen waarin dat nog niet kan aanvullend onderzoek worden verricht. Veel van het zogenaamd niet-verwerkbare afval is in verwerkbare stoffen om te zetten. Voor een veertigtal af valstromen geeft Natuur en Milieu daarvoor zelf de me thode aan. Van onze Haagse redactie voor mensen die daarvoor het Voor deze groep ('meerjari- eerst in aanmerking komen is gen') geldt ook nog een toeslag DEN HAAG - De Eerste Ka- nu vastgesteld op: van 100,- per kind, waarvoor mer is gisteren akkoord ge- (n het tweede en derde kwar- gaan met de eenmalige uitke- Een gehuwde:585 taal van dit jaar kinderbijslag ring voor de 'echte' minima Een ongehuwde met een of meer kinde- bestond voor dit jaar, die vanaf mor- ren:525 Een volledig gezin (man, gen op het postkantoor is aan Een ongehuwde van 23 jaar of ouder vrouw en twee kinderen), dat 'e u zonder kinderen:ƒ410 in 1983 in aanmerking kwam Alle fracties bepleitten een Een ongehuwde van 22 jaar zonder kin- voor een 'eenmalige' uitkering structurele aanpak omdat het deren:360 kan dit jaar dus een maximaal geven van 'eenmalige uitke- Een ongehuwde van 21 jaar zonder kin- extraatje van f 1 015 verwach- ringen niet meer zou zijn dan deren:J 315 ten. Dan moet voor de kinde een lapmiddel. De PvdA- Een ongehuwde van 18 t/m 20 jaar zon- ren uit dit denkbeeldige gezin woordvoerder Van der Zand- der kinderen:290 wel dit jaar kinderbijslag be- schulp gaf aan dat zijn fractie staan hebben het meeste ziet in het herstel Deze bedragen worden ver- A van de koppeling tussen uitke- hoogd met 50 voor elk kind Als het sociaal minimum ringen aan het minimumloon, waarvoor kinderbijslag over bestaat uit een studiebeurs, Ook zou het verschil tussen het tweede en derde kwartaal ëlften of opbrengsten van ren- bruto- en nettoloon vooral van dit jaar bestaat. Boven- f6 kunnen geen gebruik ma- voor de minima snel vermin- dien komt daarop nog een be- ken van de uitkering. Wel derd moeten worden. drag van f 85 voor degenen die weer in aanmerking komen De VVD-er Heijmans vrees- in 1984 individuele huursubsi- mensen dle ln Nederland wo- de dat een vaste regeling voor die, woonkostentoeslag op nen maar ,een inkomen in het de minima een soort loonsub- grond van de bijstand of buitenland verwerven (en dat sidie zou worden. Toch wilde woonkostensubsidie voor natuurlijk weer op het mini- hij wel een permanente wet, woonwagenbewoners kregen. mumniveau). waarover advies gevraagd is Tot slot onderscheidt het aan de SER. Voor de 'meerjarige' mini- rijk nog twee groepen mensen. Voor een eenmalige uitke- ma (de mensen die in 1983 dus De eerst hoeft de uitkering ring (aanvraagtermij n sluit op een eenmalige uitkering kre- niet zelf aan te vragen; de 15 november) komen mensen gen) worden deze bedragen tweede moet dat wel. Niet zelf in aanmerking die alleen of nog eens verhoogd. Dan zien aan te vragen hoeven mensen, samen met anderen van niet de toeslagen er alsvolgt uit: die op 28 september van dit meer moeten rondkomen dan jaar een bijstands- of rww- het sociaal minimum. Als men «Een gehuwde:ƒ145 uitkering kregen. In deze si- gehuwd is zal ook opgave ge- Een ongehuwde met een of meer kinde- tuatie onderzoekt de sociale daan worden van de eventuele ren:130 dienst op eigen houtje of men verdiensten van de partner. Een ongehuwde van 23 jaar of ouder voor een uitkering in aanmer- Dit jaar krijgen de zogehe- zonder kinderen:188 king komt. Het doen van zo'n ten 'meerjarige echte' minima Een ongehuwde van 22 jaar zonder kin- onderzoek houdt overigens voor het eerst een hogere uit- deren:...?:90 niet automatisch in dat men kering. 'Meerjarig' is iedereen Een ongehuwde van 21 jaar zonder kin- de toelage krijgt. die ook verleden jaar al een deren:80 Alle bijzonderheden zijn 'eenmalige' uitkering kreeg. Een ongehuwde van 18 t/m 20 jaar zon- overigens op het postkantoor De hoogte van de uitkering der kinderen:ƒ70 verkrijgbaar.

de Stem | 1984 | | pagina 3