Wagenbewoners Koewacht wachten contacten met de bevolking af Kanovaren op uitwatering van de Otheense Kreek 0 mm TERNEUZENAARS ERG ENTHOUSIAST VARA brengt set WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 VAN ZEELAND WOENSDAG 3 OKTOBER 198' Trots Begeleiding Wildwater Niet spelen NEDERLAND 1 14/ Opbraak voor de aanleg van de centrale verwarming (foto links). - foto s de stem cor j de boer WSia •■«si i «H m m Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - De twaalf woonwagenge zinnen in het onlangs gereed gekomen woonwagencentrum in Koewacht wachten met gemengde gevoe lens de eerste contac ten met de autochtone bevolking af. Een vluchtige ontmoe ting met de kersverse be woners van het centrum leert dat sommigen van hen geen hooggespannen verwachtingen hebben van een snelle integratie. Daarvoor liggen de acties van een deel van de be volking nog te vers in het geheugen. „We zijn nog steeds die 800 handtekeningen die tegen on ze komst werden verzameld niet vergeten", zegt een van de vrouwen strijdlustig. Het dorp is ze nog niet in geweest. „Er gaan nog altijd verhalen over ons. Bijvoorbeeld dat wij kin deren bij de mensen weghalen. Nou, als we kinderen moeten hebben, maken we ze zelf wel". Een ander: „Ze hebben het lang proberen tegen te houden. Nu staan we er en ze zullen het maar met ons moe ten doen". De verhuizing in volle gang. Direct na aankomst zaaiden de bewoners gras rond hun woning. Een ander echter, die al wel booschappen deed, is optimis tischer gestemd. Ze noemt de bevolking erg vriendelijk. Maar voegt er onmiddellijk aan toe dat de contacten on derling eigenlijk veel belang rijker zijn. „Hier in het kamp moeten we het met elkaar ma ken. Dat is altijd nog zo ge weest. En dat gaat gelukkig goed". Behoefte om te buurten in het dorp of mensen uit Koe wacht bij haar op bezoek te krijgen, heeft ze niet. „Maar dat kan in de loop van de ko mende maanden best veran deren. Laten we eerst maar eens afwachten hoe de bevol king reageert". Het lijkt ook nog wat vroeg om te balans op te maken. De woonwagenbewoners staan er amper een week. Het 'kamp' moet zelfs nog officieel ge opend worden. Voorzitter G. van Schaick van het woonwagenschap Zeeuwsch-Vlaanderen heeft er echter alle hoop op dat de samensmelting met de bevol king weinig problemen zal op leveren. Trots verkondigde hij vorige week tegenover het al gemeen bestuur dat de eerste Koewachtenaren al een wan delingetje over het terrein hadden gemaakt. „Ook de kin deren mogen er binnenkomen. De aansluiting met de bevol king zal wel lukken". Woord voerder Hans Jongepier van de gemeente Axel, beheerder van het centrum, liet zich in gelijke bewoordingen uit. „Ik denk dat de weerstand van de bevolking een storm in een glas water is geweest. Als ik in Koewacht kom, hoor ik daar niets meer over. Ik verwacht niet dat er in de toekomst nog problemen zullen zijn". De verwachtingen van de bestuurders mogen dan hoog gestemd zijn. Een situatie zo als in Koewacht vraagt in dit prille begin enige vorm van begeleiding. De gemeente Axel voelt er echter weinig voor om 'oude wonden' open te scheuren. De commissie Sociale Zaken ad viseerde het college onlangs voorlopig de kat even uit de boom te kijken. Met de achter liggende gedachte dat ge meentelijke bemiddeling in deze fase eerder een conflict veroorzaakt dan er een oplost. De stichting Woonwagen- werk Zeeuwsch-Vlaanderen, die zich met de maatschappe lijke begeleiding van de woon wagenbewoners bezig houdt, kan zich de afwachtende hou ding van Axel wel voorstellen. „Axel heeft twee bijeenkom sten met de bevolking en de woonwagenbewoners georga niseerd. De laatste keer werd de atmosfeer danig verpest door de mensen die tegen wa ren. Het was niet mogelijk om met de mensen die wel van goede wil zijn tot een gesprek te komen". De stichting zelf wil er wel werk van maken. Maar het heeft volgens functionaris B. van der Heyden geen zin nog bijeenkomsten met de bevol king te houden. „Wij hebben de indruk dat dat eerder rechts werkt. En dan schieta we ons doel voorbij. Onze be doeling is om nog voor deope ning op 8 november heel de» tuatie met alleen de woon» genbewoners te evalueren Daar wachten we nog enkele weken mee om te zien wat 4 reacties zijn. Zijn er proble men dan moeten we daar oplossing voor vinden, li... zijn die er niet dan zie ikgeei noodzaak om buiten de nor male contacten die er bijvoor beeld zijn via school -ook zm er al mensen uit Koewacht op de koffie geweest-, extra bij eenkomsten te beleggen". Door Piet Kentin TERNEUZEN - Regelmatig blijven wande laars en fietsers langs de Terneuzense zee dijk stilstaan om even het doen en laten van enkele enthousiaste kanovaarders vlakbij de uitwatering van de Otheense Kreek gade te slaan. Het is daar bij hoog water een ideale lokatie om wat vaartechnieken zoals het eskimoteren en de peddelsteun in praktijk te brengen. De vier die daar vaak de boten te water laten zijn Henk en Ronnie Warens, Ri nus Nieuwehuizen en Fons Freriks. De laatste, die deze nog niet veel voorkomende sport in Zeeuwsch-Vlaande ren zo'n drie jaar beoefent, vertelt er iets meer over. „Voordat ik ooit een kano van binnen had gezien gin gen Henk en Ronnie al va ren op ditzelfde stekje bij de uitwatering", vertelt Fons. „Ik ben toen op een gegeven moment eens mee geweest om het allemaal te bekijken hoe het in z'n werk ging. Het leek me leuk genoeg om het zelf ook eens te proberen. Ik heb indertijd met een ge leende kano een tochtje ge maakt. Dat viel niet mee hoor. Zo'n kano ligt erg on diep in het water en bij het minste of geringste lig je omver. Zeker in het begin, omdat je dan onzeker bent en er daardoor te kramp achtig inzit. Je geeft niet mee omdat je bang bent dat je om zult slaan". Het eerste dat Fons moest leren was het rechtuit varen omdat een kano altijd wel de neiging heeft iets rond te gaan. Nadat hij z'n zwemdi ploma had behaald (hij kon wel zwemmen maar had geen diploma) heeft Fons de zomer van 1982 gebruikt om aan het kanovaren te wen nen. Tijdens die leerperiode gebeurde het meer dan eens dat de kano kantelde en Fons eruit moest. „Een ervaren kanovaar der hoeft dat niet. Die kan zich met peddelsteun weer naar boven duwen. Als je kantelt en eruit moet dan is het zaak om je benen te strekken en je zo uit de kano te duwen. Je moet het ook weer niet te vlug doen want dan bestaat de kans dat je je benen schaaft bij het uitdu wen. Daarom heb ik zo snel mogelijk de peddelsteun ge leerd zodat ik er niet elke keer uit hoefde". De peddelsteun heeft hij geleerd door zich in ondiep water te laten kantelen en dan de peddel met het blad op het water te leggen totdat hij zich omhoog kon druk ken. Om dit goed en snel te kunnen leren heeft Fons hulp gehad van Henk War rens die in het water ging staan en Fons naar boven haalde wanneer het nodig was. De wildwater kano's zijn meestal van polyester ge maakt en wegen weinig. Voor het varen op wild water is het verstandig een kano met dubbele bodem aan te schaffen om de kans op kapot varen zoveel moge lijk te voorkomen. Ook zijn ze uitgerust met een spat- zeiltje dat het binnendragen van water In de kano gro tendeels voorkomt. Niet al leen de Westerschelde maar ook de rivieren in de Arden nen, waar het flink tekeer kan gaan, zijn een geliefd terrein voor de Terneuzense kanovaarders. „We zijn daar eens in fe bruari geweest. Het was nog vrij koud, de temperatuur van het water schommelde rond de nul graden. Het had flink geregend zodat er veel water stond in de boven- Lesse, waardoor we toen een Fons Freriks en Rinus Nieuwehuizen op de uitwatering van de Otheense Kreek. prachtige tocht van zo'n 20 kilometer gemaakt hebben. Natuurlijk is het in dat soort rivieren donders goed uit kijken waar je vaart omdat het traject bezaaid ligt met stenen. Maar je hebt aan een diepte van 15 centimeter echt wel voldoende. We moesten er toen wel een paar keer uit maar als je zorgt dat er niet te veel wa ter in het pak komt dat je draagt dan is het ook bij die lage temperaturen best te doen". Afgelopen zomer gingen Henk Warrens en Fons Fre riks naar Frankrijk om te varen op de Somme. Het leek uitstekend vaarwater vooral ook omdat er een klein verval was waardoor er wat extra stroming ont stond. „Het was volgens ons echt niet gevaarlijk maar toen we net in het water waren kwam er een Franse vrouw uit haar huis gerend die ons met veel gebaar kenbaar - foto wim kooijman. maakte dat we er uit moes ten. Of we er mee op wilden houden, vroeg ze want ze vond het veel te gevaarlijk. Volgens haar waren daar al meer mensen verdronken. Zelf zagen we het niet zitten maar we zijn er dan toch maar uit gegaan. Ook bij de monding van de Somme werden we er door de kust wacht uitgehaald. „Te ge vaarlijk", zeiden ze. De drie anderen van de groep, Henk, Ronnie en Ri nus maken zo nu en dan wel eens wat grotere tochten naar Borssele of Saeftinge. Dat zijn dan tochten waarbij niet wordt „ge speeld", zoals Fons het eski moteren en de peddelsteun noemt. Voor deze tochten wordt gebruik gemaakt van zoge naamde eskiboten. Dat zijn lange snelle boten die uiter mate geschikt zijn voor dit doel. Zelf ziet Fons dit soort tochten niet zitten omdat hij meer houdt van het ma noeuvreren op korte af stand. Ook het feit dat zo'n boot altijd nog zo'n 1200 gul den kost is natuurlijk een belangrijke factor in het ge heel. „Voor dat geld heb je alleen de boot en nog geen peddel, die kost ook nog zo'n 200 gulden". Maar dan zit er in de kano wel een kuipje waarin je wat comfortabeler zit en zijn er speciale voetsteunen in aangebracht. Om het zinken tegen te gaan wanneer de kano onverhoopt te veel wa ter zou maken zitten er voor en achter in de kano twee luchtzakken die de boot drijvende moeten houden. Als een van de anderen Fons echter belt om te vra gen of hij mee gaat naar de kust, net voorbij Breskens, is hij meestal van de partij- Want varen in de branding met een noordwestenwind met kracht 5 a 6 is een van z'n favoriete bezigheden. Het gebeurt dan regelmatig dat de kano door de hoge golven op het strand word geworpen. „En als de pun van de boot toevallig in het zand komt sta je zo met kano en al vertikaal. Maar da maakt het juist zo aantrek kelijk", besluit Fons chend. la- Corona popula Door Jan Koesen f MANCHESTER - Wil- iem Ruis loopt zaterdag I door Coronation Street. I In keurige winterjas en I met weemoedige blik 1 betreedt hij de Rovers I Return Inn, waar een I wat vulgaire blondine, I Bet Lynch genaamd, i hem hartelijk ontvangt, i Willem: „Wie is er nog, I wie is gestorven? Hé, I dat dartspel hangt er ook nog, wat leuk." Na tien jaar van wegge- I weest is Coronation Street weer terug in Nederland. De 1 VARA begint er graag weer I aan. Coronation Street is on- I verwoestbaar. Al bijna 25 jaar volgen vele miljoenen I het wel en weer van dat ar- beidersstraatje in het plaatsje Wetherfield vlakbij I Manchester. Bijna 2500 afle- I veringen zijn gemaakt en de fabriek zal nog jaren door- draaien. Nederland loopt met de aflevringen ruim een jaar achter op Engeland. Dat 1 wil zeggen dat wij vanaf 'I maandag nog personages 1 zullen zien waarvan de ver- tolkers niet meer in leven zijn. Zeker vier topfiguren, waaronder de onvergetelij- ke haaibaai Ena Sharpies (Violet Carson) zijn voor- goed verdwenen. Else Tan- ner (Pat Phoenix) heeft er de brui aan gegeven en is door het schrij versteam van Gra- lllllllllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Willem Street, nada schrevc waar z komt. Maai er bijnt Walker nog im Ken B; che) k over di eerder Goodye vretenc houdinj haald, klein ge lossen Corona Om te friss zaterda i<)01'lt-!liU!fYWÊÊÊÊÊ gen, zo straks ii kunnen ten bate vanavon Hattem, tionale sterren c i KT' Met ingang van vandaag heeft de TROS de beschik king over de woensdagmid dag gekregen, waarop als vaste programma's 'De du vel is oud' en 'Tijd voor Ma rijke' elkaar om de veertien dagen gaan afwisselen. Het voor oudere kijkers bedoel de 'De duvel is oud' besteedt niet alleen aandacht aan alle problemen van het ouder worden, maar verstrekt te vens luchtige informatie en amusement. Joop Landré, oud-directeur van de TROS, krijgt bij de presentatie as sistentie van Margriet Ze- gers, oud-lid van het natio nale hockeyteam. In deze eerste aflevering ontvangen als gasten o.a. Anton Heck, Pierre Kartner en dr. Claessens. 20.10 Voetballen met Wiel Coerver Je TROS sluit haar mid dagprogramma vóór het nieuwe journaal van half zes af rnet een serie van tien voetballenlessen. De cursus s gebaseerd op een leerplan dat Wiel Coerver kort gele en publiceerde en waarin V instructies heeft ver- erkt voor de ideale voet- mier. Aan de serie werken 'opvoetballers als Simon 'dhamata, Ruud Gullitt, »eral(| Vanenburg en Marco asten mee. Bovendien illu- n ,e.ren nationale en inter nationale wedstrijdfrag- monten de lessen. Een nieu over ku presente bema e houdt zi< zoen bez ken var vorm va blokjes E de van t weergev rend ge eerste al Keiler 'Jules V ting Noc Voorzier dat ond Franz M ciatieve de eiger van de met de f hij in z gaf. fÏMiï 20.20 De uit 1 van Ale L 20.33 Hart voor 'n kind' gala bm- kinderen met aange- ne et} hartafwijkingen kun- niet 'n 111111 ei8en land nog geoPereerd worden. Re- np patig worden wel al klei- rooUjes in Nederland ge- l(.n n' Maar de geldmidde- v'an de Poolse overheid o beperkt en om de hulp gebied uit te breiden des u de stichting Terres 'Hart mmes met de actie verio voor 'n kind' steun te Uien n,tn' Md dit geld wil van pev,ens de bijscholing „•foolse artsen bekosti- Joopl 'De duv

de Stem | 1984 | | pagina 20