Veel activiteiten bij kinderboekenweek ies. ;rt S P E C I Over Jansenius en over de Westerschelde Showband Kloortje uit Kloosterzande valt in de prijzen Chinese volksdansgroep treedt op in Hulst ijziging programma Oudheidkundige Kring WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 VANZEELAND 'PENBURG. ilden). krijgt. >rote I smaak Iken. IJ hmer v.a. 58,- v.a. 32,* eans v.a. 56,- J ongerenwerk in Hulst wil extra geld T/M A.S. ZATERDAG jliuom MADE IN AUSTRIA: ORIGINELE HUBERTUS LODEN HERENJAS MET STOLPPLOOI. MARINE EN LODENGROEN. N I E U W 4 ENGELAND Plaatselijk nieuws Axel Clinge Hulst Kloosterzande Sint-Jansteen Vogelwaarde STERRE IN CLINGE Symposium over gezondheidszorg Jansenius Kiwanis Vogels Al 2 T22 PAGINA ZEELAND 2 j)T HULST EN KLOOSTERZANDE Van ome correspondente gtXST KLOOSTERZANDE .De Kinderboekenweek 1984 stwt in Hulst en Kloosterzan- j(in het teken van het thema Ds ik later groot ben'. De beide bibliotheken ver- Iirgen in de periode van 10 tot joktober weer een aantal ac tiviteiten voor de lezende jeugd- Vanaf vandaag kunnen be langstellenden blanco papier afhalen in de bieb. Hierop mo gen ze dan een tekening ma ken die na inlevering zal die nen om de leeszaal te versie ren. Bovendien kan iedereen die dit wil, zich tot vandaag opgeven om mee te doen aan de opningsmiddag van de boe kenweek. Woensdag 10 okto ber is het zo ver. In Hulst is er om half twee een spelmiddag voor tweede tot en met zesde-klassers waarna liedjes worden gezon gen en toneelstukjes worden opgevoerd die met het thema te maken hebben. Deze spel middag houdt Kloosterzande op donderdag 18 oktober. De opening is ook hier op woens dag 10 oktober. Donderdag 11 oktober vertelt Leonie Kooi ker (schrijfster van het Oelan- derboek, de Heksensteen en vele andere boeken) over het werk van kinderboekenschrij vers in het algemeen en over haar eigen werk in het bijzon der. In Kloosterzande van 10 tot 12 uur en in Hulst van 13.30 tot 15.30 uur. Voor de aller kleinsten (kleuters en eerste klassers) is een diavertoning en voorleesuurtje om 10 uur in Kloosterzande op woensdag 17 en in Hulst op donderdag 18 oktober. Natuurlijk is er in beide ruimten tijdens de boeken week een tentoonstelling van de boeken die met een gouden of zilveren griffel of de gouden of zilveren penseel zijn be kroond. De moeite waard om eens extra naar de bibliotheek te gaan. Elk jaar worden hon derden nieuwe jeugdboeken aangeschaft. Hulst bezit onge veer 14.000 exemplaren. Kloos terzande zowat de helft. Mate riaal genoeg voor menig ple zierig uurtje lezen. I 0-15031. 317 t/m 188. De Lanyang Dansers, volgende week dinsdag in Hulst Van onze correspondente HULST - De Lanyang Dansers uit Tai wan geven dinsdag 9 oktober een fasci nerende folkloreshow in de Grote zaal van het gemeenschapscentrum Den Dullaert te Hulst. Het 40 leden tellende gezelschap brengt in werkelijk oogver blindende kostuums een aantal dansen. Soms bijna acrobatisch, soms zeer gra- tieus in een bijna mystieke sfeer die de eeuwenoude Chinese cultuur verraadt. Krijgsdansen, bruiloftsdansen, vis- sersdansen en andere vormen de hoofd schotel van een perfect uitgevoerde to taalshow volledig gebracht in een decor dat de Oosterse sfeer uitbeeldt. Deze groep zeer gedisciplineerde dansers van formaat bezocht reeds vele landen over de gehele wereld. Overal was het succes groot en de organisatie te Hulst is dan ook zeer blij met het feit dat dit ensem ble nu voor de eerste keer in Zeeland optreedt. Slechts een maand vertoeft dit gezelschap in Nederland waarna zij hun succesvolle toernee voortzetten in ande re landen. De uitvoering te Hulst begint om 20.00 uur. Kaarten zijn te verkrijgen vanaf heden in Den Dullaert. Van onze correspondent H.0OSTERZANDE - Op de majoretten-solistenwedstrijden te «ten-Leur hebben de dames van Showband Kloortje prachtige fesultaten behaald. Deze wedstrijden werden georganiseerd door de R.K. fctbrabantse en Zeeuwse ïuziekbond van de F.K.M. tor de jury werden eerste Pftjzen toegekend aan Vivian "an Bellen (49 punten), Natas- ja de Bruin (4814) en Anja ®unis (48) die alle drie uit hamen in de tweede divisie. In de eerste divisie werd ohantal Dankaart beloond een eerste prijs (48 pun- i) en als beste resultaat etd Annelies Maas in de ere- 'isie beloond met een eerste Wis met 52% punt. Verder „arden de optredens van de n van Kloortje gewaar deerd met tweede prijzen, te weten: Veronique Buys (46% punten) in de tweede divisie solisten en het duo Nancy Ver schuren/Karin van Sikkelerus (45) in de tweede divisie en sembles. In de eerste divisie solisten kreeg Jolanda Jonkheijm een tweede prijs (46%) en in de eerste divisie ensembles won nen het duo Chantal Dan kaart/Annelies Maas (46%) en het trio Diana van Stevendaal, Diana Goossen/Jolanda Jonk heijm (46%). Onder leiding van instructrice Annelies Maas hebben de dames hun shows aangeleerd. Übfk'~.De 'ezing d°or prof. dr. M. Gottschalk, die op maandag b« in Hulst gepland stond, gaat niet door. Mevrouw Gottschalk moet J.SPzondheidsredenen ver- ^arvan'6" P3"' In plaats „van zal secretaris J. «mmen van de Oudheid- vJa Krir|g die avond een j houden over 'Het van Hulst in 1900'. fcHat gebeurt in zaal Tiffany Hulst om 19.30 uur, 2 vaa dia's zal m Worden L manierei enwoningen den verfraaid Rotterdam te Terneuzen op donderdag 25 oktober gaat ge woon door. Aan de voor de op vooral de in die tijd (deurroos- wuurankers, tegeltjes, soorten natuur- en nen dergelijke). Na de wordt rondgedwaald net land van Hulst op aar allerlei interessante leridlar>dschap, stam- uit de jaren rond 1900. ik, ezing, te houden door G- Sandberg in hotel HULST - De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Hulst wil in 1985, dat is uitgeroepen tot 'jongerenjaar', extra activitei ten op touw zetten voor de Hulster jeugd. De Stichting heeft ook bur- gemester en wethouders ge vraagd hieraan enige luister te geven, door over de brug te komen met extra subsidie voor j ongerenacti viteiten. (ADVERTENTIE) DE INDIVIDUELE STIJL VAN NIEUW ENGELAND. Toonaangevende mode voor vrouwen en mannen. Mode van internationale allure. Kwaliteit en afwerking van hoog niveau. Evenals service en advies. Een adres voor individualisten met gevoel voor stijl. Dat is Nieuw Engeland (CREDIT CARDS WELKOM HOUTMARKT, BREDA TEL 076-134947 Volkskerstzang - In Axel wor den de eerste voorbereidingen alweer getroffen voor de jaar lijkse volkskerstzang. Hoe het programma er gaat uitzien is nog niet bekend, wel de da tum: donderdag 20 december. Gouden huwelijk - Vandaag viert de heer J. Ferket en me vrouw M. Ferket - Gilles hun gouden bruiloft. Ter gelegen heid hiervan wordt vanavond van 19.30 tot 20.30 uur een re ceptie gehouden in feestzaal 't Moleken in St. Gillis. Kaart- en sjoelclub - In het café-restaurant Cecilia begint vrijdag 5 oktober het nieuwe seizoen van de de kaartclub Harten Aas en de sjoelclub Wij Blijven Actief. Aanvang 20 uur uur. Kaarting - Aan de kaarting bij Ron de Vilder deden 42 liefhebbers mee. 1. P. Pauwels, 2. mevr. Somers, 3. W. Rovers, 4. mevr. Van der Ha, 5. C. van der Ha. FNV-kaarting - Aan de kaar ting van de werkgroep FNV Groenendijk deden 52 belang stellenden mee. 1. P. Reunis, 2. B. Hulshout, 3. T. Kegels, 4. mevr. Courtin, 5. J. Mannaert Ogentest - Zo'n 250 mensen hebben tijdens de ogentestac- tie van de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland het Mobiel Informatiecentrum bezocht en hun ogen laten tes ten. Kaarting - Aan de kaarting in zaal 't Kuipken deden 20 kaar ters mee. 1. L. Buijs, 2. Mevr. De Rijk, 3. Th. de Wit, 4. O. Corsiere, 5. K. de Rij k. Tennis - Zondag 30 september werd voor de jeugd van ten nisclub Vogelvlucht de laatste ontmoeting van het seizoen gehouden tegen tennisvereni ging Biervliet. Dankzij het feit dat Vogelvlucht over uitste kende gravelbanen beschikt, konden de partijen op deze re genachtige septemberdag toch gespeeld worden. Gezien de grote deelname werden partij en van een half uur gespeeld. Vogelvlucht behaalde een rui me overwinning door 29 par tijen te winnen tegen Biervliet 4. Aan het eind van de wed strijddag ontvingen beide ten nisverenigingen een herinne ring aan deze jaarlijkse ont moeting. Van een onzer verslaggevers CLINGE - Heel wat deskundi gen reizen vrijdag 26 oktober naar Clinge om er van gedach ten te wisselen over de vraag 'De wet gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverle ning verbetering of niet?' Daarover gaat namelijk die dag een symposium, dat op touw is gezet ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van zwakzinnigeninrichting De Sterre in Clinge. Het dagvullende program ma begint om 10.30 uur met een welkomstwoord door voorzitter mr. J. Dieleman van De Sterre, waarna achtereen volgens het spreekgestoelte wordt beklommen door F. van Spanje (direkteur-arts RA- VOZ), mr. dr. B. Wijnberg (mi nisterie WVC), dr, H. van den Doel (directeur Nationale Zie kenhuisraad) en C. Bruins (chronisch patient en arts). Daarna is het tijd voor een adempauze en om 14 uur is het de beurt aan achtereenvolgens gedeputeerde W. Don en drs. A. Krol (algemeen directeur de Hartekamp Heemstde). Onder leiding van F. van Spanje wordt het symposium besloten met een discussie. Het borstbeeld van Jansenius in de gelijknamige Hulster scholengemeenschap - FOTO ERIK OSSEWAARDE ROOMSER zijn dan de paus. Het is een uitdruk king die, merkwaardig genoeg, nogal eens van toepassing is op het Cal vinistische Nederland. Wij immers leven de EEG-afspraken stipt na, wij.kortom; wij ple gen ons nogal aan de ge maakte afspraken te houden. We dachten ook aan deze uitdrukking omdat' op de inrichting waar we plegen te wer ken, vaak pioêt arriveert geadresseerd aan SINT Jansenius. En de afzen ders zijn dus de paus een stuk vooruit want Cor nells Jansenius, in onze tijd zou hij Kees, Cor, Ko of Nelis Jansen heten, heeft het nooit tot sint gebracht. Hij is niet heilig verklaard en de kans dat nog te worden is niet aanwezig. Of er moe ten wonderen gebeuren. Let terlijk. Waarom dan deze keer onze rubriek over de toch wei beroemde Hulste naar? We zeiden het al; maar er is nog iets. Door een stom, maar gelukkig toeval kregen we het veelgezochte boek van J. Adriaanse in handen: Ge denkboek der Hulstersche Stede 1180-1930. Want dat is nog een afwijking van ons: verzamelen van geschriften en aanverwanten, betrek king hebbend op Zeeland of geschreven door Zeeuwen et cetera. Wij zijn daar overi gens maar een van de vele, vele honderden die zo doen. Maar terug naar Ko Jansen. Adriaanse noemt in zijn ge schrift een hoofdstuk: Verge ten door het nageslacht. We citeren: „Aan een der grootste Hulstenaars uit den bloeitijd van het stadje in de 16e eeuw wordt dit hoofdstuk gewijd. Aan een man, hoog in aanzien bij zijn tijdgenoten, zoals de oude documenten le vendig getuigen. Burgemees ter Jacob van Lansberghe noemt hem in zijn 'Beschrij- vinge van de stadt Hulst' een groot 'Theologant en Philo- sooph'. Caland heeft vijftig jaar geleden het heele stede lijk archief onderzocht, om bizonderhden aangaande den vermaarden inboorling van Hulst aan het licht te kunnen brengen. Nog in onze dagen gaf een historiekenner uit Middelburg volmondig te kennen, dat de vaderstad van dien roemrijken geleerde een verzuim had begaan: zij had een standbeeld op een der pleinen voor haar groote zoon moeten oprichten". Wie dit sieraad van zijn eeuw, zijn land en zijn stad was? Niemand minder dan Cornelis Jansenius, de eerste bisschop van Gent. Op de volgende bladzijden gaat hij dieper in op leven en werken van Cornelis Jansenius, het was in die tijd mode zijn naam 'n latijnachtige vorm te geven, en besluit met deze verzuchting: „Welke daad van eerbetoon stelt het Hul- sterse volk tegenover zijn verheven burger? Om het 'Hulstersche volk' even te helpen: Jansenius leefde van 1520 tot 1576; hij werd ver- moedelijk geboren achter de kerk waar nu 'Guustje Buys' winkel houdt; vanaf 1565 was hij gedurende zeveneneen half jaar bisschop van Gent. Nu wist Adriaanse rond 1930 wel dat in 1920 te Hulst een R.K. Middelbare Han delsdagschool was gesticht. Later werd dat de R.K. Mid delbare Handelsschool. Soms heeft het in Hulst heel wat voeten in de aarde eer iets op z'n plek staat en daarom werd in 1942/43 de school: Katholiek Hoger Burger school en Middelbare Han delsschool. In 1947 werd het Cornelis Jansenius van Hulstiyceum, gekort tot Jan- seniuslyceum. Overigens was een van de voorstellen voor een naam: Adriaanselyceum. Maar Jansenius won. En la ter nog eens want we kennen ook een Janseniuslaan. Dat die niet in de buurt van het lyceum ligt, is wel en niet vreemd. Niet, omdat de stra ten rond de inrichting al een naam hadden. Dan maar in een uitbreidingsplan. Maar als je het aantal vreemdelin gen beziet dat denkt de Jan seniuslaan gevonden te heb ben ais ze de Janseniusschool gevonden hebben, nou ja... Maar alia: het verzoek van Adriaanse is in ieder geval dubbel ingewilligd. En te recht! Nu hij nog. En dan nog heel wat an ders: De Westerschelde. Die is nogal in de belangstelling de laatste tijd. Op 21 septem ber belegde Kiwanis Zeeuwsch-Vlaanderen, een soort Rotaryclub voor niet- Rotaryleden, een symposium in Terneuzen. Het spel stak prima in mekaar, dat moet gezegd worden. Maar het is natuurlijk verbijsterend te horen dat ex-minister Van der Klaauw destijds de wa terverdragen met België, bochtafsnijding bij Bath en Baalhoekkanaal onder ande re, gaarne had afgesloten omdat hij 'destijds gepromo veerd was op deze materie'. Je komt toch niet meer van je stoel omhoog als je hoort op welke gronden een half ge west verkwanseld wordt! „Dat had ik wel leuk gevon den," zei-'t-ie ook nog. En dan de wetenschappelijke charlatan professor Anselin uit Gent. Aangekondigd als hoogleraar van de Rijksuni versiteit aldaar. Dat is ook zo. Maar hij slaagde er niet in duidelijk te maken op welke wetenschappelijke gronden, daar zijn de professoren na melijk voor, de universiteit van Gent per se een breder kanaal en een grotere sluis bij Terneuzen moet hebben. Maar goed: zaterdag a.s. komt de Westerschelde weer aan bod. In Den Dullaert te Hulst. Dat symposium gaat vooral over de vervuiling en de gevolgen en gevaren er van. We nemen het program ma niet op omdat dat toch el ders in de krant komt, maar we verwachten wel U en de Uwen op dat belangwekkend symposium te mogen ont moeten. En dan nog eventjes aan dacht voor de vogels. De na jaarstrek van de kraanvogel verloopt gewoonlijk over Duitsland en Oost-Neder land, zelden over het westen van ons land. Toch zijn er en kele gesignaleerd: 22 septem ber 1 ex. in de Karnemelk- straat te Koewacht (M. Die- rickx) en twee dagen later tien overvliegend te Nieuw Namen (F. Bleyenberg). Blij ven opletten de komende we ken: pleisterende of overvlie gende kraanvogels zijn een imposant gezicht. En met na me de welluidende whoop- whoop-geiuiden maken de herfst echt herfstachtig. Met dank aan rector A. Koop- mans.

de Stem | 1984 | | pagina 17