SI EU WE INTERNATIONALE WERKGROEP: SM 3.9 Klap op neus, gehoor terug 691 79! Els Sponselee uit Hulst doet mooie dingen met bloemen Kinderboekenkrant gaat naar 590 Zeeuwse scholen ISTEM it Nieuw periodiek voor Zeeuwse (boek) verzamelaar Hydro-kraker bij Total Vlissingen mag direct starten 'Geen luchthaven in West-Brabant' 1035 TENTOONSTELLING IN DEN DULLAERT WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 Pizza kaai tomaat, 1 Pizza rt Saporita, Juwelier uit Goes leidt jacht op winkeldief HULST UTRECHT - De pas opgerichte in ternationale Schelde-werkgroep is van plan ook langs juridische weg te gaan werken aan een schonere Westerschelde. TOCH BOETE VOOR DADER 1 Pizza Confrutta, 1L9A e halen, twee beta! UITGAVE BOEKHANDEL BELLEMANS MILIEU-ORGANISATIES DIEP TELEURGESTELD AFFAIRE-ZIERIKZEE Kamervragen PvdA over zwartwerkers LANDELIJKE INTERESSE VOOR DIT PROJECT EVERSDIJK KRAAKT SUGGESTIE VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Juridische acties tegen vervuilers van Schelde tuks a 300 gram uks a 400 gram Van ome correspondente GOES - Door oplettendheid tan de Goese juwelier v.d. H. leeft de gemeentepolitie van je stad, gisteren een man uit let Brabantse Geertruiden- terg aangehouden op verden king van winkeldiefstal. De Brabander, een zekere j.K. had bij de juwelier enke- i>zilveren armbandjes gegapt en was daar mee aan de haal gegaan. De juwelier achter- vzlgde de dief en zag hoe die in een winkel in de Lange Kerk- straat ook nog enkele truien weggriste. De inmiddels gewaar schuwde politie kon op aan wijzing van de juwelier de da der in de kraag pakken. In diens auto werden de vier zil veren armbandjes ter waarde van 552 gulden terug gevon den. De truien, negen stuks in totaal, had hij al vluchtend weggegooid, toen hij bemerkte dat hij werd gevolgd. De truie- ne zijn door voorbijgangers aan de politie gegeven. Vdn onze Haagse redactie De werkgroep treedt zaterdag naar buiten met een symposium in Hulst. Een 'zwarte lijst' van indivi duele vervuilers moet voor de werkgroep de basis worden voor juridische acties, zowel bij de straf- en civiele- als bij de administratieve rechter in Nederland en België. Dit deelden Theo van Kuijck en mr. Marga Robesin van de werkgroep gisteren mee in Utrecht, waar ze op de maandelijkse persbriefing van Natuur en Milieu gelegenheid kregen het waarom van hun acties toe te lichten. Dat 'waarom' is volgens Ro besin en Van Kuijck heel sim pel: „Omdat vergeleken met Rijn en Maas, de vervuiling van de Westerschelde al jaren wordt onderbelicht." Brochure Van de nieuwe werkgroep - een samensmelting van SOS Westerschelde (B) en de werk groepen Water van de Bond Beter Leefmilieu (B) en Bene- gora (Belgisch/Nederlands), die in april dit jaar in Aarden burg haar beslag kreeg - ver scheen gisteren de brochure 'Pleidooi voor een opnieuw schone Schelde', waarin de mate van vervuiling, reeds ge nomen en nog te nemen be strijdingsmaatregelen en ac tiepunten op een rijtje zijn ge zet. „Over de Westerschelde hoor je meestal niet zoveel, maar men vergeet dat zich an no '84 in deze rivier nog zuur stofloze situaties voordoen. Onderzoek in het Verdronken Land van Saeftinghe heeft uitgewezen dat er veel veront reiniging met zware metalen als cadmium en nikkel is. En dat in een gebied waar enkele tientallen jaren geleden nog zeehonden voorkwamen," al dus Van Kuijck en Robesin, volgens wie het hele Schelde- gebeuren voor de autoriteiten vooral een 'ver-van-mijn- bed-show' geworden is. Rekening tuks a 450 gram Van onze correspondente MIDDELBURG - Ruzie om ket hoedje van Monique in een faneuzens café (op 3 decem- van het vorig jaar) bracht laar 24-jarige vriend G. L.uit taeuzen dinsdag voor de Politierechter in Middelburg. Plagerig had een zekere V. hoedje gepakt en para tede daarmee, buiten bereik Wi de eigenaresse van het dablissement. L. bemoeide met het geval, maar voel- «zich door de plager uitgela- ®n. „In ieder geval keek de Wgen op een bepaalde ma te naar me en toen moest ik uithalen", zo verklaarde ■tegenover de politierechter ®,™P die hij V. midden in "gezicht gaf. V. liep daarbij ,J Sebroken neus op, maar, ftes officier van jusitie mr. >]rne;ier' wonder boven won- rkreeg de jongeman er zijn ™or voor terug. V. was na- 2$''tort tevoren voor de 'taire dienstplicht afge keurd, omdat hij door een niet te verhelpen gebrek aan één oor doof was. Voor de moeder van het slachtoffer was dit geen reden om L. de rekening niet te pre senteren: 83 gulden aan sto merij kosten voor de bebloede kleren van V. 'en die heb ik onmiddellijk betaald', zo inte- rumpeerde L. de officier van justitie. Rekening houdend met dit alles beperkte mr. Nij- meijer de boete tot 350 gulden. Politierechter mr. Verstegen veroordeelde L. overeenkom stig deze eis. „Zij zien werkeloos toe hoe de Westerschelde steeds meer het kind van de rekening wordt, tegen de achtergrond van een uitdijende industriële ontwikkeling bij Antwerpen, Terneuzen en in het Sloege- bied", stelt het duo. Met een reeks activiteiten in Nederland en België in de ko mende maanden wil de Inter nationale Scheldewerkgroep daarom ook de autoriteiten re activeren. Hoewel volgens Marga Ro besin de activiteiten van de groep in eerste instantie op het terrein van informatiever schaffing zullen liggen (van daar de brochure en het sym posium), worden onderzoek en politieke druk niet verwaar loosd. Zaterdag worden in Hulst de resultaten bekendgemaakt van een in samenwerking met de Stichting Internationaal Watertribunaal in Amster dam gehouden onderzoek naar de bijdrage van afzonderlijke vervuilers aan de totale Schel- de-verontreiniging. In het rapport zijn alle lozingspunten van de Rupel tot en met het Sloe geïnventariseerd. 'i>WE ;T NEDERLAND "«Moren jj6rneuzen, Hulst en Goes, essen en telefoonnum- !rs op pagina 2. J??nin9Stiiden: «■12.30/13.30-17.00 uur. factie te2en: Rein van der J" editie-chef), Jan Jan- Co if che,)> Efhile Calon, (fotofeftens' Cor de Boer Mulst L0n Koomen (sport). Frar|k Deij, Eugène Menken'6" Middelburg: ostma. Goes: Cees ^'oepunten ^'erzande: mevr. ^lexanderstr. 4, I J'tetentie-expi. iu?.Ct®ür 2eeland: C. ,p%e 01150-95839. Neve, 01148- Me- Van een onzer verslaggevers AXEL - De Zeeuwse (boek) verzamelaar kan sinds kort terecht bij een vaktijdschrift, dat in een frequentie van zes maal per jaar wordt uitgege ven door de specialiteiten boekhandel Bellemans in Axel. Het eerste nummer bevat artikelen van restaurator Mes van de Provinciale Zeeuwse Bibliotheek over het restaure ren van boeken en van de bio loog G. Sponselee over zijn verzameling peper- en zout vaatjes. Verder wordt deze eerste uitgave gevuld met een boekbespreking en vraag- en aanbod-advertenties van ver zamelaars. Volgens boekhandelaar Ro- by Bellemans richt het blad zich niet enkel op de verzame laars van boeken, maar ook op degenen die een collectie van andere zaken aanleggen en over hun hobby speciale boe ken zoeken of aan te bieden hebben. Het idee voor het tijdschrift is vorig jaar ontstaan tijdens de boekenbeurs voor verzame laars, die in de expositie ruimte van boekhandel Belle mans werd gehouden. In de inleiding tot het eerste num mer schrijft Roby Bellemans dat het periodiek de (boeken) verzamelaar op diverse ma nieren van nut wil zijn. „In de eerste plaats is daar de adver tentie-pagina in combinatie met de boekbesprekingen. Op de tweede plaats willen wij veel aandacht schenken aan de verzorging van het boek". Het tijdschrift wordt ko mende zaterdag gepresenteerd in boekhandel Bellemans bij het van start gaan van een nieuwe reeks boekenbeurzen voor verzamelaars. Deze wor den tot en met maart volgend jaar elke eerste zaterdag van de maand gehouden. Het blad - de eerste oplage bedraagt 100 exemplaren - verschijnt in de ze periode ook maandelijks. Het 'Zeeuws periodiek voor de (boeken)verzamelaar' kost een gulden en is, behalve bij Bellemans te Axel, ook ver krijgbaar bij De Boekenbeurs aan de Turfkaai te Middel burg en bij museum De Kin dertijd te St. Jansteen. DEN HAAG - „De rijksover heid pakt momenteel de elek triciteit-sector aardig aan, maar kennelijk is het toch de bedoeling de raffinage-sector buiten schot te laten. Dat is voor ons natuurlijk zeer te leurstellend." Met die woorden reageerde drs. L. Olthof, beleidsmede werker van de landelijke Els Sponseleeelke lijst vraagt om een andere compositie - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondente HULST - In de ontmoe tingsruimte van het Hulster gemeenschapscentrum Den Dullaert is tot 12 oktober een tentoonstelling van bloe- mencollages, gemaakt door Els Sponselee, te zien. In vier vitrines liggen de mooie werkstukjes uitge stald. Zeer verfijnd werk, prachtige kleurencombina ties, kaarten, schilderijtjes, een bloemenpracht in het klein in verschillende ka ders van allerlei vorm, me daillons en zelfs een schenk blad. Els, die dit werk pas an derhalf jaar maakt, is een autodidact. „Ik ben altijd bezig geweest met bloemen en dit werk vond ik zelf heel boeiend om te maken". Ze vindt deze hobby niet echt duur, want ze haalt het le- vend materiaal uit haar eigen tuin. Na het drogen van de bloemen gaat ze over tot het maken van een colla ge. „Ik let dan op de vorm, de kleur en de achtergrond. El ke lijst vraagt om een ande re compositie". De lijstjes verzamelt ze vooral op de vele rommel markten. Het resultaat is echter verbluffend, als je ziet hoe een oud lijstje door haar wordt omgetoverd tot een smaakvol en fleurig ge heel. Els verkoopt haar spul letjes niet, maar is steeds be reid, iedereen die belang stelling heeft, van advies te dienen, wat betreft het dro gen en het samenstellen van een compositie. Ze verzorgt ook cursussen, ondermeer voor het katholiek Vrou wengilde. Ze geeft de cursus bij haar thuis, waar dames dan binnen twee lessen al aardig uit de voeten kunnen. „Ze krijgen van mij het ma teriaal en kunnen dan later zelf kaarten maken met bloemen. Ieder heeft een eigen creativiteit, je moet al leen even weten hoe iets in elkaar zit". In december exposeert ze in het speelgoedmuseum te Sint-Jansteen. Belangstel lenden kunnen voor infor matie bij haar terecht op te lefoonnummer 01140-13707. stichting Natuur en Milieu in Utrecht, gisteren op de uit spraak van de Raad van State, dat Total-Vlissingen zonder enig uitstel haar hydro-crac- ker in het Sloe in gebruik mag nemen. Met hun schorsingsverzoek probeerden Natuur en Milieu en de Vereniging Milieuhygië ne Zeeland kort geleden dat moment uit te stellen, in af wachting van verdergaande maatregelen ter beperking van de uitstoot van zwaveldio xide. De voorzitter van de afde ling Geschillen van Bestuur van de Raad van State, die gisteren uitspraak deed, heeft deze verzoeken afgewezen. Zijn overwegingen daarbij worden overigens pas volgen de week bekend. Tijdens de behandeling van het schorsingsverzoek, ruim twee weken geleden, wees de Total-vertegenwoordiger al wel op de gigantische schade post die de raffinaderij bij vertraging in de uitvoering van de nieuwbouwplannen zou oplopen. De woordvoerder becijferde dat bedrag toen op driekwart miljoen per dag. Olthof voelt zich vooral te leurgesteld dat de voorzitter van de afdeling Geschillen blijkbaar niks ziet in de sug gestie van Natuur en Milieu de mogelijkheden tot beperking van de zwaveldioxide-uitstoot te onderzoeken. Volgens Olthof behoort To tal met de kolencentrale in Borssele tot de grootste zwa veldioxide-vervuilers van Zeeland. Over de beperking van de uitstoot van de kolen centrale heeft de afdeling Ge schillen, ook in voorlopige zin, nog geen uitspraak gedaan. DEN HAAG - Het PvdA- Tweede Kamerlid J. C. Kom brink wil van mr. Henk Ko ning, staatssecretaris van Fi nanciën, weten of het klopt, dat een ex-aannemer uit St. Jansteen van de diensten van zwartwerkers heeft gebruik gemaakt bij de bouw van het belastingkantoor in Zierikzee na een conflict met de belas tingdienst. Kombrink heeft deze week schriftelijke vragen gesteld. Het kamerlid vraagt zich af, of het gebruikelijk is, dat de opdrachtgever tot de bouw van het kantoor, de Rijksge bouwendienst, de aanbeste- dingsprijs voor dit soort wer ken alsmede de begroting van de aannemer beoordeelt op het risico van uitlokking van zwart werk en met zo'n risico rekening houdt. Als dat bij de bouw in Zierikzee wel is ge beurd, wat voor conclusies heeft dat dan opgeleverd, vraagt Kombrink. Dp Zeeland 4: 'Vragen Kamerlid zijn onzin' Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Ter gele genheid van de kinderboeken week worden volgende week op bijna 590 Zeeuwse scholen kinderboekenkranten ver spreid. Het is de bedoeling alle kleuter- en lagere scholen te bereiken. Er zijn twee edities samen gesteld, elk in een oplage van 35.000 exemplaren. De ene krant richt zich tot kinderen van 8 tot 12 jaar, de andere tot de ouders van 4- tot 8-jarigen. Het initiatief is afkomstig van de Middelburgse Werk groep Kinderboekenweek, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van het onder wijs, de bibliotheekwereld, de boekhandel, het sociaal-cultu reel werk en het Zeeuws Kun stenaarscentrum. De kranten zijn door vrij willigers gemaakt en kunnen dankzij subsidies van het pro vinciebestuur, een Middel burgse boekhandel en de orga nisatie voor boekenpropagan- da CPNB, gratis worden ver spreid. Ze verstrekken informatie over allerlei aspecten van de jeugdliteratuur. Zo wordt in de krant voor de kinderen on dermeer aandacht besteed aan de bekroonde schrijfster Vero nica Hazelhoff en illustratrice Silvia Weve, maar ook aan sportboeken, sprookjes en poë zie. Er zijn ook artikelen in op genomen over kinderen met leesproblemen, kinderjury's e.d. Verder bevat de krant een uitneembare bladzijde van de Zeeuwse kinderboekenmaker Wim Hofman (winnaar van het Gouden Penseel en de Zil veren Griffel). Kinderen kun nen van deze bladzijde een mi ni-boekje maken. De krant voor ouders be steedt ondermeer aandacht aan het beoordelen van kin derboeken, de kenmerken van sprookjes en prentenboeken, maar ook aan het belang van voorlezen. In voorgaande jaren brach ten de Zeeuwse Pedagogische Academies tijdens de kinder boekenweek steeds een specia le brochure uit voor het onder wijs. Met de krant tracht men nu een breder publiek te be reiken. Landelijke instanties en onderwijsinstellingen vol gen het Zeeuws initiatief met belangstelling. Er zijn zelfs al plannen om het Zeeuws pro ject landelijk na te volgen. Van een onzer verslaggevers STEENBERGEN DEN HAAG - Als het aan de CDA Tweede Kamerfractie ligt, komt er geen tweede nationale luchthaven in West-Brabant. Het CDA is 'falikant tegen' deze suggestie van ir. Frits Philips. Volgens drs. Huib Eversdijk, plaatsvervan gend fractievoorzitter van het CDA, moet de luchtha ven Zestienhoven bij Rot terdam worden gemoder niseerd en moet West-Bra bant van een luchthaven verschoond blijven. „Voor verdere activiteiten is Ne derland gewoon veel te klein," aldus het Kamerlid op een spreekbeurt voor het CDA Steenbergen. Tijdens zijn speech voor de Steenbergse achterban deed Eversdijk een beroep op de rijksoverheid de handen niet af te trekken van Moerdijk. Volgens hem zou het onjuist zijn de regio alleen te laten op draaien voor de in het ver leden gemaakte kosten, maar tot welk bedrag het rijk zou moeten bijsprin gen liet Eversdijk in het midden. Ook deed het ka merlid en beroep op minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) snel duide lijkheid te verschaffen over de bestuurscompen- satie die Bergen op Zoom is toegezegd na het schrap pen van de liftsluis in de Oesterdam. Het CDA stelde daar eind vorige week schrifte lijke vragen over, nadat de FVdA-fractie dat al enkele dagen eerder had gedaan.

de Stem | 1984 | | pagina 15