Anatoli Karpov zit op rozen Jong Oranje al bijna in finale ZAKENMAN TAPIE WIL WIELERSPORT MODERNISEREN: Beele verlengt contract bij KNZB Maarten Ducrot rijdt zich in de kijker I ALS JE GEEFT OM 'T MILIEU. ...RIJ-JE VRIENDELIJK OP VI ALLE "J VI ALLE UITSLAGEN Straffen betaald voetbal Wereldkampioen Kopilov snel in Columbia Giles gaat naar SVV Zevende partij schaaktweekamp dames remise Lendl verliest in Davis Cup Britse coureur verongelukt in Assen Vialle-rijden is gewoon 'n stuk schoner! T47 ©Pretoria SWAZILAND! VERWOERDDAM: Dost-Londen iaanse wet wordt name- elke inwoner van een Island, die geboren is na land 'onafhankelijk' is klaard, automatisch be huwd als een 'vreemde- f' en kan daarom gede- Jteerd worden. Of men latsburger' is van een ^island hangt af van de die men spreekt; alle bsa-sprekers bijvoor- lid zijn 'staatsburgers' Transkei of Ciskei, on- |cht of zij of hun ouders t in die gebieden gewoond |iben. iet resultaat hiervan is de zwarte bevolking van lid-Afrika in grote getalen genaturaliseerd wordt - ds 1976 hebben meer dan miljoen zwarten hun [dafrikaanse staatsbur- fschap op die manier ver en. Tegenwoordig woont maar ongeveer 23% van Zuidafrikaanse zwarte volking in stadsdistricten; |de vijftiger jaren was dat meer dan 50%. 3e rede van de Zuidafri- anse president Botha over I toekomst van de nog in de Idsdistricten wonende farten moet dan ook in dit at bekeken worden. Botha rklaarde na afloop van de Jrkiezingen - waarbij liaten en Kleurlingen een rtegenwoordiging in het |rlement kregen - dat er tien miljoen zwarten in fafhankelijke thuislanden staten met zelfbestuur bfden, die daar hun eigen Istuur konden kiezen. |„Maar we zullen moeten egeven dat er nog negen tij oen anderen buiten deze aten vallen, omdat zij hun lordeel zoeken in onze in- pstrie en op onze boerderij- Wij zeggen niet dat deze ensen geen recht op hun Istaan hebben en dat is harom de regering, in ferleg met de leiders van zwarte staten en steden, |n oplossing moet zien te aden." V 4-- KABOEL /ff t'"'\ - W ff ISLAMABAD IISTANrs Quetta PAKISTAN Lahore De ayatollah heeft nog een oudere broer van onge veer 90. MOSKOU (ANP) - Anatoli jlarpov heeft een riante kans zijn voorsprong in de twee kamp om de wereldtitel tegen garri Kasparov te vergroten tot 3-0. De zevende partij in de match werd na 41 zetten in een voor de wereldkampioen zeer voordelige stelling afgebro ken. Met wit heeft Karpov zijn uitdager in een bijzonder ge drongen positie op de konings vleugel gemanoeuvreerd. Kasparov, die donderdag in tweede zitting met wit de zes de partij had verloren verde digde zich met de Tarrasch- variant van het Damegambiet. Slaagt Karpov er in deze partij in winst om te zetten, dan is hij nog drie zeges van titelprolongatie verwijderd. Gedurende de gehele partij stond de 21-jarige uitdager onder grote druk. Het lijkt vrijwel uitgesloten dat Kaspa rov zich in de tweede zitting aan die pressie ontworstelt. De partij wordt zaterdagmiddag voortgezet. Voor aanvang van de tweekamp was elke ont moeting tussen beide groot meesters in remise geëindigd. Vrijdagavond kwam er een gecompliceerde stelling op het bord na een pionoffer van Kasparov. Die poging kostte de uitdager vee] tijd, waarna Karpov zijn stukken met uit zonderlijke precisie naar de zeer voordelige positie stuur de. Kasparov verzwakte zijn stelling nog aanzienlijk door een niet al te sterke 37e zet (b5). Karpov reageerde onmid dellijk door met dame, toren en loper zijn opponent op te sluiten. In de afgebroken stel ling heeft Karpov, die bekend is om zijn nauwgezette eind speltechniek, de zege voor het oprapen. Het zettenverloop van de zevende partij in de tweekamp om de we reldtitel tussen de Sovjets Anatoli Karpov en Gari Kasparov te Mos kou was als volgt: Wit: Karpov, zwart: Kasparov: 1. d2-d4, d7-d5 2. c2-c4, e7-e6 3. Pgl-f3, c7-c5 4. c4Xd5, e6xd5 5. g2-g3, Pg8-f6 6. Lfl-g2, Lf8-e7 7. 0-0, 0-0 8. Pbl-c3, Pb8-c6 9. Lcl-g5, c5xd4 10. Ff3xd4„ h7-h6 11. Lg5-e3, Tf8-e8 12. Ddl-d3, Pc6-a5 13. Db3-c2, Lc8-g4 14. Pd4-f5, Ta8-c8 15. Pf5xe7, Te8xe7 16. Tal-dl, Dd8-e8 17. h2-h3, Lg4-h5 18. Lg2xd5, Lh5-g6 19. Dc2-cl, Pf6xd5 20. Tdlxd5, Pa5-c4 21. Le3-d4, Te7-c7 22. b2-b3, Pc4-b6 23. Td5-e5, Dd8-d7 24. Del-e3, f7-f6 25. Te5-c5, Tc7xc5 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. Ld4xc5, uarxnj Tfl-dl, h6-h5 Tdl-d4, Pb6-d7 Lc5-d6, Lg6-f7 Pc3-d5, L/7xd5 Td4xd5, o7-a6 Ld6-f4, Pd7-f8 De3-d3, Dh3-g4 f2-f3, Dy4-g6 Kgl-f2, Tc8-c2 Dd3-e3, Tc2-c8 De3-e7, b7-b5 Tc8-d8, Tcxd8 De7xd8, Dg6-f7 L/3-d6, g7-g5 Dd8-a8, Kg8-g7 Afgebroken; Karpov gaf zijn 42e zet onder couvert af. De afgebro ken stelling: Karpov, wit: Kf2, Da8, Ld6, pionnen: a2, b3, e2, f3, g3. Kasparov, zwart: Kg7, Df7, Pf8, pionnen: a6, b5, f6, g5, h5. Be uitslagen van de vrijdag voor de Bundesliga gespeelde voetbal wedstrijden zijn: Eintracht Frankfurt - Armima Bielefeld 3-2 Schalke '04 - Ein tracht Braunschweig 3-0. ZEIST (ANP) - Cambuur zal zaterdagavond in de thuis wedstrijd tegen RKC twee ba sisspelers moeten missen. Schouwenaar en Cantello werden beiden door de straf- commissie van de KNVB voor één duel geschorst. De door de tuchtcommissie uitgesproken straffen in het betaalde voetbal zijn: Lok (Wageningen) twee wedstrij den, Schouwenaar (Cambuur) één wedstrijd, Cantello (Cam buur) één wedstrijd, Timmer mans (SW) vier wedstrijden. FEREIRA (Reuter) - Viervou dig wereldkampioen op de sprint Sergei Kopilov heeft nog niets van zijn snelheid verloren. Bij wedstrijden in het Columbiaanse Pereira versloeg hij in de finale in twee ritten de Amerikaan Nelson Vails, winnaar van het zilver op de Olympische Spe len. Kopilov klokte 10.84 en 10.93 seconden over de laatste 200 meter. Op de individuele achter volging leed Olympisch kam pioen Steve Hegg opnieuw een nederlaag. De Amerikaan iverd derde met de tijd 4 mi nuten en 45,16 seconden. Win naar werd de Rus Joeri Loe- palenko, die de vier kilometer bijna acht seconden sneller af- raasde: 4.37,28. De Pool Rys- zard Dawidowicz werd tweede in 4,43.63. DEN HAAG (ANP) - Rechter- 'leugelspits Paul Giles (23) ran Excelsior heeft vrijdag sen contract getekend bij de Schiedamse eerste-divisiever- eniging SW. De Engelsman ral tot eind van dit jaar voor SVV uitkomen en speelt zon dag al met zijn nieuwe club te- Sffl Vitesse. VOLGOGRAD (DPA) - De «vende partij uit de twee kamp om de wereldtitel scha wl voor dames, tussen titel verdedigster Maja Tsjiboer- ®nidse en Irina Lewitina, is vrijdag in remise geëindigd. De partij besloeg 58 zetten. De stand in de WK-tweekamp tussen de schaaksters uit de Sovjetunie is 3tb-3tb. Het we- leldkampioenschap is voor de speelster, die het eerste acht Punten achter de naam heeft. T26 ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1984 ROME (ANP) - Een ruime overwinning (5-0) op België zette Jong Oranje op de tweede dag van de strijd om het Europees hockey-kampioenschap voor spelers tot 21 jaar al bijna in de finale van zondag. Omdat Engeland slechts met 2-0 van Gibraltar won, kan de Nederlandse heren- jeugd zich in de laatste poule wedstrijd tegen de Engelsen een nederlaag van 3-0 permit- 'Wielersport is middeleeuws' Van onze sportredactie PARIJS - Wat hij aanraakt verandert van schroot in goud. Bernard Tapie (40), zoon van een fabrieksarbeider uit de grauwe voorsteden van Parijs, redde vele bedrijven van de ondergang en bracht ze tot bloei. Of het om papier, mode, weegschalen of diëtetiek ging, verliesgevende ondernemingen brachten on der zijn leiding binnen enkele maanden dikke winsten op. de rand van de ondergang en zal, volgens Tapie, bin nenkort weer winst maken. Tapie weet zich van succes verzekerd. In de Franse pers werd hij al 'wonderman' ge noemd. De batterijen kun nen geen betere publiciteit hebben. Als lichtend voor beeld dient de weegschalen- branche, overgenomen in '83. Daar werd maandelijks vier miljoen gulden verlies gele den, nu wordt er twee mil joen winst gemaakt. 'Ik ben een dienaar van de crisis', is het credo van Ta pie. „Door oorlog en crisis worden de kaarten geschud en opnieuw gegeven". Met twintig speciale mensen als staf neemt hij ondernemin gen voor spotprijzen over. Vaak voor het symbolische bedrag van één frank, in Nederlands geld 38 cent. Zijn opgang begon in 77. Voor die ene frank kocht hij drie bij na failliete papierfabrieken. Achttien maanden later deed hij ze van de hand voor achttien miljoen frank, ze ven miljoen gulden. Na deze stunt gaat elke aankoop van Tapie gepaard met veel publiciteit, vooral als het de wielerploeg van Hinault of het klassieke mo dehuis van Madame Gres betreft. Wat Tapie populair maakt is zijn hekel aan ont slaan. Zijn imperium bezit tienduizend werknemers. Hij ontsloeg er elfhonderd, maar creëerde vijfhonderd nieuwe arbeidsplaatsen. Tapie is nooit onderhevig aan twijfels en houdt van ri sico's. „Wat algemeen onmo- gelij k genoemd wordt, is iets voor mij", beweert Tapie. „Het voordeel van die zaken Tapie durfde vier miljoen gulden te investeren in Ber nard Hinault met een stuk getrapte knie. De ex-Tour- de-France-winnaar kwam deze week met een overwin ning in de Grote Landen- prijs, ofwel het officieuze wereldkampioenschap tijd rijden, terug aan de wereld top. Na zijn nederlaag in de Tour tegen Laurent Fignon geloofde daar alleen Ber nard Tapie nog in. Met Hi nault aan zijn hand wil de succesman van het Franse zakenleven de wielersport moderniseren. „De wieler sport is middeleeuws", vindt hij. Volgens zijn critici is Ta pie een wolkenkrabber zon der fundering. Financiële deskundigen beweerden ook: „Deze koorddanser gaat nog weieens op zijn gezicht". Tapie zou immers met het geld van zijn ondernemin gen nieuwe projecten finan cieren. Hoe dan ook, in zeven jaar tijd bouwde Tapie een imperium op met 43 onder nemingen. Zijn bedrijfska pitaal is 1,6 miljard gulden. Zijn succesforule is: afne mers moeten snel betalen, crediteuren moeten lang wachten op hun geld. Bernard Tapie is een knappe man, hij houdt zijn lichaam in uitstekende con ditie, bezit een instinct voor zakelijke successen en een fijne neus voor publiciteit. Hij deed aan handbal, maakte een plaat als zanger en ziet in alles een uitda ging. Zijn laatste jachttrofee is Wonder-batterijen. Het fa briekje van een van de pio niers op dat gebied stond op Bernard Tapie (links) met Bernard Hinault: 'koorddanser of wonderman'? - fotoanp is dat er geen concurrentie is. Om te slagen moet het spectaculair gebeuren. Hi nault heb ik genomen toen er aan hem werd getwijfeld. Wat had ik eraan hem te contracteren op het toppunt van zijn roem? De eerste keer dat ik Hinault ont moette, heb ik hem ge vraagd hoe het met zijn knie was. Hij antwoordde dat er vijftig procent kans was dat die knie weer goed werd. Hi nault heeft me niet bedro gen. Zijn eerlijke antwoord was voor mij aanleiding al les in het werk te stellen, zo dat hij zijn halve kans kon grijpen". Hinault kreeg 33 procent van tien miljoen frank rechtstreeks op zijn bankre kening overgemaakt. Van de overige 67 procent werd een - dit jaar zwakke - ploeg ge formeerd. Volgend jaar verandert dat. Voor het nieuwe seizoen kwamen internationale kampioenen op de goudpot van Tapie af. Met de Deen Kim Andersen, de Canadees Steve Bauer en vooral de Amerikaan Greg Lemond wordt de ploeg aanzienlijk versterkt. De wereldkam pioen van '83 gaat in drie jaar een miljoen dollar (3,5 miljoen gulden) verdienen. Tapie: „Het salaris van Le mond is net zo groot als dat bij Renault. Alleen ik zorg ervoor, dat zijn netto-op brengst verdrievoudigd wordt". Tapie, die beweert dat hij de vlucht van de tennisser Yannick Noah naar New York had kunnen voorko men en de inkomsten van de filmster Alain Delon kan verdrievoudigen als zijn hulp wordt ingeroepen, vindt sportkampioenen een soort uitvinders. „Ze zijn niets zonder het bedrijfsle ven. In mijn ploeg gaan we Lemond associëren met het bedrijfsleven in de Verenig de Staten, Bauer met dat in Canada, Andersen met dat in Denemarken en Rütti- mann met dat in Zwitser land. Ik betaal deze renners vorstelijk. Ik geef ze meer dan ze elders kunnen krij gen, omdat ik er van over tuigd ben, dat er een einde moet komen aan de onge lijkheid tussen wielrenners en andere sportlieden". Bernard Tapie heeft ook uitgesproken ideeën over re clame en wielersport. Voor de komende jaren voorziet hij het einde van de sand wichman. Zijn renners re den dit jaar in keurige mon- driiian-gekleurde truien rond met zeer bescheiden aangebrachte reclame erop. „Een wielershirt beklad den met reclame is vulgair", vindt hij. „Al die publici- teitsteksten halen niets uit. Een voorbeeld: Nelson Pi quet werd wereldkampioen formule 1. Dat is toch niet niets. Een onderzoek wees uit dat slechts vier procent van de mensen, die hem kenden wisten welke recla me hij droeg en slechts twee procent wist, dat het om een Italiaans melkproduct ging". Tapie heeft zich meerma len geërgerd aan de manier waarop de wielersport met reclame werd bevuild. „Aan het einde van de zesdaagse van Parijs zag ik iemand al lerlei mensen omver lopen om een firmanaam in beeld te brengen. Die methode is afstotelijk. De renners en de organisatoren bepalen de kwaliteit van de wieler sport, niet de reclamelo pers". Ook sociaal mankeert er veel aan de wielrennerij. „De wielersport is middel eeuws. Deze sport wordt nog net zo benaderd als dertig jaar geleden. Als een cou reur niet meer goed rijdt, kan hij zonder enige vorm van proces opkrassen. Met een gewone boekhouder is dat al niet meer mogelijk, want bij ontslag komen de vakbonden in actie". Van vi taal belang voor de wieler sport vindt Bernard Tapie een Ronde van Frankrijk voor landenploegen. „De he le wereld moet zich ervoor interesseren. De Tour moet net zo veel allure krijgen als de Olympische Spelen. Het is belachelijk, dat de werk gevers van de renners, de sponsors dus, tegen een Tour met landenploegen zijn, al leen omdat ze de naam van hun produkten niet meer op de truien zien. Dat is een achterhaald idee en vol strekt uit de tijd". UTRECHT (ANP) - Zwem coach Ruud Beele zal zijn ver bintenis bij de KNZB geruis loos met één jaar verlengen. De zwemcommissie van de bond is tevreden over de pres taties en inbreng van de Al- phenaar en heeft het groene licht voor de contractverlen ging gegeven. In het afgelopen weekeinde heeft in Amersfoort de eerste centrale training plaats ge vonden. In oktober volgen nog drie centrale bijeenkomsten in hetzelfde bad. Beele mist in de selectie Hans Kroes en Petro Stalman (HPC), die beiden in Illinois in de Verenigde Staten trainen onder leiding van Bob Steele. Conny van Bentum studeert en zwemt in Berkeley .Californië. Zij heeft als train- ster de Olympisch vlinder kampioene van 1972, Karen Thornton-Moe. Wilma van Velsen en Desi Reijers hebben afgezegd om studieredenen. De laatste stu deert aan de HEAO in Arn hem en heeft nog weinig dorst naar water. Bij de heren heb ben Kees Vervoorn, Albert Boonstra en Edward Maasdijk definitief een punt achter hun internationale carriere gezet. Toegevoegd aan de selectie zijn de talentvolle jeudigen Karin Brienesse (Neptunia), Peter de Rover (Dolfijn), Ro bin Makel (ZPA), Vincent Bekhuis (ZPA), Egbert Jans sen (VZC) en Mark Weijtmans (Budel). Belangrijke zwemdata in dit najaar zijn de selectiewed strijden in het najaar in Doe- tinchem op 24 en 25 november en de Europa Cup voor lan denploegen, die op 15 en 16 de cember in het Noorse Bergen wordt gehouden. ^ittinimiiHimIIIIIÏIIminHUIIIIIIHIUilIll LECTOURE (ANP/AFP) - H Maarten Ducrot gebruikt de 5 Ster de Beloften om zijn Marktwaarde stevig te ver- 5 hogen. De Nederlandse amateur klom vrijdag van I zevende naar de tweede 5 Plaats in de algemene rang- 5 schikking. Met alleen de 5 vierde en laatste etappe nog 'n het verschiet behoeft Du- cfot alleen de Franse profes- I sional Gilbert Duclos-Las- 5 salie voor zich te dulden. Duclos-Lassaile toonde in de 208 kilometer lange rit van Cap-Ferrat naar Lec- toure aan in topvorm te ver keren. In de eindsprint wees hij zijn vier medevluchters, onder wie Ducrot resoluut terug. Bij elke ontsnapping was Duclos Lassalle aanwe zig. Dertig kilometer voor de streep vond de beslissende demarrage plaats, Duclos Lassalle was ook in toen on genaakbaar. De hoofdmacht eindigde op een kleine drie minuten. Met een achterstand van 41 seconden bezet Ducrot, die tijdens de Ronde van Toekomst van vorig jaar als derde eindigde, de tweede plaats. De Ster der Beloften wordt zaterdag afgesloten met een etappe, die uit twee gedeeltes bestaat: een rit in lijn over honderd kilometer en een induviduele tijd van bijna tien kilometer. De uitslag van de derde etappe is: 1. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra), 208 in 4.53.41 2. Miroslav Sykora (Tsj), zelfde tijd 3. Yvan Frebert (Fra), z.t. 4. Maar ten Ducrot (Ned), op tien seconden 5. Eric Guyot (Fra), op vijftien seconden 6. Christian Jourdan (Fra), op 2.59 7. Kim Andersen (Den), op 3.52 8. Mare Gomez (Fra), z.t. 9. Jacques Bossis (Fra), z.t. 10 .Martial Gayant (Fra), z.t. 17. Hans Daams (Ned), z.t. 18. John Ta len (Ned) z.t. Het algemeen klassement: 1. Duclos- Lassalle (Fra), 11.44.11 2. Ducrot (Ned), op 41 seconden 3. Sykora (Tsj), op 1.09 4. Guyot (Fra), op 1.29 5. Frebert (Fra), op 1.39 6. Forest (Fra), op 4.00 7. Jour dan (Fra), op 4.05 8. Garcia (Fra), op 4.08 9. Bossis (Fra), op 4.14 10. Lavain- ne (Fra), op 4.2513. Talen (Ned), op 4.32 I c,|. 15. Daams (Ned), op 4.36. I l,lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiilllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiifc BAASTAD (SID) - In de halve finale van de strijd om de Da- vis-beker heeft Zweden vrij dag een voorsprong van 2-0 genomen op Tsjechoslowakije. De grote verrassing bij de ten- nisstrijd in Baastad was de overwinning in vijf sets van de Zweed Henrik Sundström op Ivan Lendl, de winnaar van de open Franse titelstrijd van dit jaar. De 20-jarige Sundström, de nummer negen van de wereld ranglijst, kwam voor eigen publiek in de beginfase dra matisch op achterstand. Na de eerste twee sets met 4-6 en 3-6 verloren te hebben holde Lendl in set 3 door naar een voorsprong van 3-0 en 40-0. Pas toen kreeg Sundström greep op de wedstrijd. Lendl, de nummer twee van de we reld, haalde na dat moment nog slechts twee games bin nen. Met 6-3, 6-1, 6-1 zorgde Sundström voor de 2-0 van Zweden na de eerste dag van de halve finale. Mats Wilander had de Zweedse ploeg, de verliezende finalist van vorig jaar, op Ivan Lendl in actie voor Tsjecho-Slowakije. Lendl verloor van Henrik Sundström. voorsprong gezet. Wilander klopte in de openingspartij Tomas Smid met 7-5, 7-5, 6-2. De eerste set bracht pas na één uur spel een beslissing. In de tweede set bleek Smid weer even taai, maar na dat verlies was de geest bij de Tsjechoslo- waak gebroken en duurde de laatste reeks (6-2) slechts twintig minuten. Eerste dag halve finale Davis-bekertoer- nooi: Zweden - Tsjechoslowakije 2-0 Mats Wilander - Tomas Smid 7-5,7-5,6- 2 Henrik Sundström - Ivan Lendl 4-6, 3- 6,6-3,6-1,6-1. De belangrijkste resultaten van de vrij dag gespeelde wedstrijden uit het Davis- bekertoernooi: Finale Aziatische zone: Pakistan - Japan 0-2 Shozo Shiraishi (Jap) - Islamul Haq (Pak) 7-5, 6-1, 6-3 Tsuyoshi Fukui (Jap) - Hameedul Haq (Pak) 6-0, 6-2, 6-1 Finale Europese zone: Hongarije - Spanje 1-1 Balazs Taroczy (Hon) - Juan Aguilera (Spa) 6-2, 3-6, 6-3, 10-8 Sergio Casal (Spa) - Sandor Kiss (Hon) 6-3,6-4,6-2 Beslissingswedstrijden wereldgroep: West-Duitsland - Roeme nië 2-0 Hansjörg Schwaier (Wdl) - - FOTOANP Adrian Marcu (Roe) 6-2, 6-0, 6-1 Michael Westphal (Wdl) - Adrei Dirzu (Roe) 6-2, 7-5, 7-5 Groot-Brittannië - Joegoslavië 1-2 Marco Ostoja (Joe) - Steven Shaw (Ghr) 5-7,6-4,9-7,6-2 Slobodan Zivojmo vie (Joe) - John Lloyd (Gbr) 4-6, 7-5, 5-7, 6-3, 10-8 Lloyd/Dowdeswell (Gbr) - Os toja/ Zivoj inovic (Joe) 6-3,9-7,6-1. teren zonder dat de finale (on- getwijfeld tegen titelverdedi ger en wereldkampioen West- Duitsland) in het gevaar komt. Jong Oranje kwam tegen Belgi'e uiterst geconcentreerd aan de start. De 1-0 van België, donderdag tegen Engeland, had het elftal van coach Pierre Visschers voldoende gewaar schuwd. Bleven in het over wicht van de eerste helft de doelpunten uit, in de tweede periode zette de gevaarlij kse vleugelspits Gijs Weterings (HGC) Nederland al snel op het winnende spoor. Eerst met een schitterende individuele actie en daarna met een knap pe rebound uit een strafcomer van Faber. Het Belgische ver zet was bij 2-0 gebroken. Kos- sen, Schlatmann en opnieuw de gretige Weterings maakten de weg naar de finale vrij5-0. Jong Oranje is door het re sultaat na twee dagen in ieder geval verzekerd van het deel- nemingsbewijs aan de wereld titelstrijd van 1985, volgend voorjaar in Vancouver (Cana da). Uitslagen: groep A: Italië - Frankrijk 1- 3: West-Duitsland - Ierland 2-0 Groep B: Nederland - België 5-0; Engeland - Gi braltar 2-0. De standen: Groep A: 1. West-Duitsland 2-4 2. Frankrijk 2-4 3. Ierland 2-0 4. Italië 2-0, Groep B: 1 Nederland 2-4 2. Enge land 2-2 3. Belgie 2-2 4. Gibraltar 2-0. ASSEN (ANP) - Tijdens de trainingen voor het Europese kampioenschap motorwegrace op het TT-circuit in Assen is vrijdagmiddag de Britse cou reur Terry Haslam veronge lukt. Het ongeval met dodelij ke afloop gebeurde om half één in de bocht 'de Strubben' van het circuit in de zijspan- klasse. Door een blokkerende voor- wielrem ging de motor van de Britten Terry Haslam en zijn bakkenist John Gainey recht door en raakte de afzetting. Terry Haslam was op slag dood, Gainey werd met een verstuikte knie en een ge kneusde nier naar het Wilhel- mina-ziekenhuis in Assen overgebracht. De trainingen werden na de reparatie van de afzetting hervat. Terry Haslam, gehuwd, was 42 jaar oud. De Brit was een oudere broer van Ron Haslam, een van de toprijders van de wereld in de 500cc-klasse. Ter ry was de tweede zoon uit het gezin Haslam, die bij motor sport-competities om het le ven kwam. Phil, ook een oude re broer van Ron, verongeluk te in het begin van de jaren ze ventig op het circuit van Scar borough. Terry Haslams zijspancom- binatie werd gesponsord door broer Ron ('Rocket Ron'), die een dik belegde boterham ver dient als beroepscoureur in dienst van de Japanse moto- renfabriek Honda. Ron Has lam was zelf aanwezig in As sen en was volgens zijn mana ger, Chris Carter, 'compleet van de wereld' door het ge beurde. De vrouw van Terry Has lam, Patricia, is vrijdag direct na het ongeval naar Engeland teruggevlogen. Terry Haslam was het tien de dodelijke slachtoffer bij wegraces op het circuit van Assen. De eerste dode viel te betreuren in 1948, toen de Fin Gösta Lönfors in de 350cc-race werd aangereden door een an dere rijder. Daarna volgden fatale ongevallen met de Westduitser Knebel (1957), de Brit Ferbrache ('60), de Neder lander Schuld ('62), de Zwitser Föll ('64), de Brit Huntingford ('66), de Westduitser Thiele ('75) en de Nederlanders Nico van der Zanden ('75) en John Middelburg ('80). De laatste was een neef van de dit voor jaar in Tolbert verongelukte TT-winnaar Jack Middelburg. (ADVERTENTIE) Bel: 04990-89911 afd. konsumentensennce Autogas Systemen

de Stem | 1984 | | pagina 7