Teheran op zoek naar opvolger Khomeiny I Maarte kleintje inti -ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1984 EXTRA DE ZON was nog maar net boven het Hot- tentot-Holland-gebergte verschenen, toen er op een kruispunt op de Lansdowne weg een 'bakkie' (bestelauto) tot stilstand kwam. Tegenstrijdig Nachtmerrie Vier groepen ZUID-WEST AFRIKA Kleurling Jaarcontract Pasjeswet- arrestaties Aangepast Kandidaat Bazargan Economie nimi« Straffen betaald voetbal W ereldkampioen Kopilov snel in Columbia Giles gaat naar SVV Zevende partij schaaktweekam dames remise T47 Perverse logica van Pretoria's pasjeswet Door David Beresford Zes spookachtige figuren renden door de och tendmist naar de wagen en sprongen in de laad ruimte. De bestuurder en de zes mannen voerden een kort gesprek, waarna het bakkie weer vertrok - met drie extra passagiers. Dit was, in meer dan een opzicht, een typisch voor beeld van Zuidafrikaanse zwarte markthandel. De zes mannen waren zwarte Xha- sa-Afrikanen uit het nabu rige beruchte Crossroads kamp en de plaats waar de bestelauto stopte wordt wel eens schertsend het plaatse lijk arbeidsbureau genoemd, maar dan wel een bijzonder illegaal bureau. De zwarten, die 's och tends vroeg bij de Lansdow- neweg staan te wachten, zijn de illegale bewoners van het Crossroadskamp in de buurt van Kaapstad. De bestuur ders van de auto's die de zwarten oppikken zijn aan nemers en blanke huiseige naren, op zoek naar goedko pe illegale arbeidskrachten, die voor ongeveer 38 gulden per dag in hun bedrijf of huis willen werken. Beide partijen lopen een groot risi co. De werknemer kan er bijna zeker van zijn dat hij in de gevangenis terecht komt, wanneer zijn illegale verblijf ontdekt wordt; de werkgever maakt kans op een boete die tot ruim 10.000 gulden op kan lopen. De Zuidafrikaanse pas jeswet en de strenge contro le op immigranten stamt uit de Britse koloniale tijd en kwam voort uit de tegen strijdige wensen van blanke regeringen, die hun politieke veiligheid wilden waarbor gen door het aantal zwarten in 'blanke' gebieden zo klein mogelijk te houden, maar tegelijkertijd verzekerd wil den blijven van goedkope zwarte arbeidskrachten. Het systeem werd nadat in 1948 de Nationale Partij aan de macht kwam, nog verder uitgewerkt in de apartheidspolitiek, die het gescheiden houden van blanken, kleurlingen, Azia ten en zwarten inhield. Vooral onder de regering van premier Verwoerd (1958-1966) leefde de droom van een blank Zuid-Afrika zonder zwarten, met uitzon dering dan van de 'tijdelijke gasten', die nodig waren en nog steeds nodig zijn om de wielen van de industrie en handel draaiende te houden. Deze nachtmerrie leeft nog altijd voort in de zogenaam de Urban Areas wet, die verbiedt dat zwarte Afrika nen (de Bantoevolken) lan ger dan 72 uur in een zoge naamd stadsgebied verblij ven. Om de aanvoer van ar beidskrachten niet in gevaar te brengen, is er een uitzon dering gemaakt voor die zwarte Afrikanen die onder paragraaf 10 (1) van de wet pasjeswet vallen. groep dan de zwarte Afrika nen) Voor ruim honderd gul den wist hij een vervalst ge boortebewijs te bemachti gen, waarmee hij vervolgens - zonder succes - een identi teitsbewijs als kleurling aanvroeg. Na zijn huwelijk met een 'gekleurde' vrouw wist hij met behulp van zijn trouwboekje wel een identi teitsbewijs op naam van Henry Claasens, kleurling, te bemachtigen. Alles ging goed, tot vorig jaar. De tandarts, die op de hoogte was van Henry's ge fingeerde identiteit, heeft ook een zwarte huishoudster met paragraaf 10 rechten in dienst. Zij had vakantie op genomen en zelf voor een vervangster gezorgd - een meisje dat niet onder para graaf tien viel, zodat de huishoudster er zeker van was haar baantje bij terug komst weer terug te krijgen. Er zijn vier groepen zwar ten die wel in een 'blank' ge bied mogen werken en wo nen; A. Diegenen die geboren zijn in een stadsdistrict en daar al hun hele leven wo nen; B. Diegenen die geduren de een ononderbroken perio de van tien jaar bij dezelfde werknemer in een stadsdis trict in dienst zijn geweest of nog in dienst zijn en ook in dat gebied wonen; C. De vrouw en kinderen van de onder A en B vallen de personen. Diegenen met C-rechten verliezen deze weer bij het overlijden van de man. Onder subsectie D vallen de 'kontrakt-arbeiders' die door de arbeidsbureaus, die de Zuidafrikaanse regering in alle thuislanden heeft op gezet, gemachtigd zijn om voor een bepaalde periode in de steden te werken. P. W. Botha Het menselijke aspect in deze pasjes wetgeving kan in alle bureaucratische details gemakkelijk uit het oog ver loren worden. De gebeurte nissen 's ochtends vroeg op de Lansdowne weg en de re gelmatige verwoesting van de barakken in het Cross roadskamp zijn echter een overduidelijke aanwijzing dat de pasjeswet enorme problemen oplevert. De door de regering opge legde beperking op de toe voer van zwarte arbeiders valt samen met de armoede die er in de thuislanden en op het platteland heerst. Een groeiend aantal zwarten ziet zich hierdoor gedwongen il legaal werk te zoeken in Zuid-Afrika en overtreedt daarmee dus de pasjeswet. Het verhaal van 'Henry Claasens' is een voorbeeld van hoever de zwarten wil len gaan in hun poging het pasjessysteem te omzeilen. Drie jaar geleden kreeg een zwarte Xhosa-Afrikaan een jaarcontract bij een bouwterrein, dat hem in staat stelde zijn geboorte land Ciskei te verlaten. Tij dens de bouw van het huis in een blanke voorstad van Kaapstad wist hij de huisei genaar over te halen hem als tuinman in dienst te nemen. De Xhosa-Afrikaan had op dat moment nog maar een verblijfsvergunning voor zes maanden en besloot, in de wetenschap dat hij daar na niet voor verlenging in aanmerking zou komen, zich voor te doen als kleurling. (Kleurlingen vallen name lijk weer in een andere Op een ochtend zag de vrouw van de tandarts tot haar grote verbazing het nieuwe meisje met de grootst mogelijke haast het tuinhek overklimmen. Even later stond er een ambte naar van het Administratie Bureau voor de deur. Ge frustreerd over de ontsnap ping van het meisje greep de man vervolgens Henry bij de kraag en beschuldigde hem ervan illegaal in Zuid- Afrika te werken. De vrouw van de tandarts stond erop dat haar man gebeld zou worden, die Henry's identi teit als kleurling bevestigde. „De ambtenaar was door het telefoontje aan het twij felen gebracht, maar hij was duidelijk toch nog niet hele maal overtuigd. Toen kwam de kleine Mhipto, het zoontje van Henry, naar voren. Wat is jouw naam?, vroeg de man. Mijn naam is Jan, zei de kleine jongen. Hij was op en top een kleurling", aldus de vrouw van de tandarts. Henry werd losgelaten, door zijn zoontje gered van de ge vangenis en verbanning naar Ciskei. Vorig jaar werden er in Zuid-Afrika op de grond van de pasjeswet 262.904 zwarten gearresteerd. Dat komt neer op 720 arrestaties per dag oftewel 30 per uur. Veel mensen die tijdens deze pasjeswet-arrestaties opge pakt worden, bezitten echter toch een geldig identiteits bewijs en volgens hen doet de politie, of het administra tiebureau, niet de minste moeite om die bewijzen ge lijk na hun aanhouding te controleren. Dergelijke ver halen en cijfers wekken de indruk dat de pasjes wet- razzia's in feite een soort 'stofzuiger' operaties zijn, waarbij mensen zomaar Hendrik Verwoerd willekeurig opgepakt wor den en zonder verder onder zoek in de cel verdwijnen. Dan pas wordt er naar hun gegevens gekeken. De Zuidafrikaanse rege ring probeert door een aan gepast bouwprogramma het aantal zwarten dat een be roep doet op paragraaf 10 (B) te verminderen. In de thuislanden worden zwarte woonwijken gebouwd die in de buurt van een 'blanke' stad liggen en ook net buiten de 'verboden' blanke gebie den wordt de bouw van der gelijke wijken aangemoe digd. De stad Umlazi, bijv- boorbeeld, maakt praktisch gesproken deel uit van Dur ban, maar ligt geografisch gezien in het thuisland KwaZuli. Zwarten die in de ze wijk leven, maar werken in Durban, kunnen geen be roep doen op paragraaf 10 (B), omdat zij niet aan de daar genoemde voorwaar den voldoen. De rechten zoals vermeld in paragraaf 10 zijn in elk geval toch alleen maar van toepassing op diegenen die Zuidafrikaans staatsburger (geweest) zijn - een catego rie die door de thuislanden- politiek van de regering in Pretoria gestadig kleiner wordt. In de ogen van de Zuid afrikaanse wet wordt name lijk elke inwoner van een thuisland, die geboren is na dat land 'onafhankelijk' is verklaard, automatisch be schouwd als een 'vreemde ling' en kan daarom gede porteerd worden. Of men 'staatsburger' is van een thuisland hangt af van de taal die men spreekt; alle Xhosa-sprekers bijvoor beeld zijn 'staatsburgers' van Transkei of Ciskei, on geacht of zij of hun ouders ooit in die gebieden gewoond hebben. Het resultaat hiervan is dat de zwarte bevolking van Zuid-Afrika in grote getalen gedenaturaliseerd wordt - sinds 1976 hebben meer dan 8,5 miljoen zwarten hun Zuidafrikaanse staatsbur gerschap op die manier ver loren. Tegenwoordig woont nog maar ongeveer 23% van de Zuidafrikaanse zwarte bevolking in stadsdistricten; in de vijftiger jaren was dat nog meer dan 50%. De rede van de Zuidafri kaanse president Botha over de toekomst van de nog in de stadsdistricten wonende zwarten moet dan ook in dit licht bekeken worden. Botha verklaarde na afloop van de verkiezingen - waarbij Aziaten en Kleurlingen een vertegenwoordiging in het parlement kregen - dat er nu tien miljoen zwarten in onafhankelijke thuislanden of staten met zelfbestuur leefden, die daar hun eigen bestuur konden kiezen. „Maar we zullen moeten toegeven dat er nog negen miljoen anderen buiten deze staten vallen, omdat zij hun voordeel zoeken in onze in dustrie en op onze boerderij en. Wij zeggen niet dat deze mensen geen recht op hun bestaan hebben en dat is waarom de regering, in overleg met de leiders van de zwarte staten en steden, een oplossing moet zien te vinden." Door Juan-Carlos Gumucio TEHERAN - Islamitische heerschappij heeft Iran de afgelopen vijf jaar totale oorlog gebracht, bloe dige interne twisten en een zieke economie. Nu is de tijd gekomen dat Teheran in alle rust op zoek gaat naar een opvolger voor zijn 84-jarige leider, de ayatollah Roehollah Khomeiny. De euforie van de revolu tie is grotendeels verdwenen en heeft plaats gemaakt voor de zich opdringende urgente kwesties. Zelfs Khomeiny's vijanden lijken zich te hebben neergelegd bij de veranderingen die de revolutie van 1979 met zich meebracht. De taaie patriarch heeft duidelijk gesteld dat hij nog steeds stevig in het zadel zit, hoewel hij dit voorjaar een hartaanval zou hebben ge had. Zijn recente uitlatingen doen vermoeden dat ook hij zich voorbereidt op zijn af treden. „De islamitische re volutie is niet afhankelijk van personen", zei hij vorige maand in een interview op de tv. Intussen trachten, temid den van geruchten omtrent de gezondheidstoestand van Khomeiny, de Iraanse mol- lahs (de islamitische clerus), hun eigen geschillen met be trekking tot de opvolgings kwestie uit de weg te rui men, zo weten diplomaten en andere welingelichte zegslieden. Khomeiny heeft zelf ook een kandidaat in gedachten: de 62-jarige ayatollah Ali Montazeri, die door de radi caal-fundamentalistische vleugel binnen de religieuze leiding wordt gezien als de aangewezen man voor de rol van imam - politiek en geestelijk leider van het land. Een meer conservatieve vleugel binnen de clerus die banden onderhoudt met rij ke kooplieden van de bazaar van Teheran, voelt echter meer voor een groep leiders dan een enkele opvolger voor de imam. Voorts wil die vleugel dat de religieuze raad zich minder in de poli tiek mengt en een meer be houdend economisch beleid. Volgens de islamitische grondwet moet een 60 leden tellende raad van deskundi gen de opvolger(s) van Kho meiny benoemen. Ayatollah Azari Qomi, lid van de raad en van de com missie die over een namen lijst beschikt van mogelijke opvolgers, zei dat het over leg zich de afgelopen tijd toespitste „op een bepaald persoon in de samenleving". De commissie, zo zei hij„zal iemand voordragen die in onze ogen het beste de revo lutie kan dienen. De raad van deskundigen zal de uit eindelijke beslissing ne- Iraanse en buitenlandse waarnemers twijfelen er niet aan dat Montazeri de beste kansen heeft ondanks zijn weinig charismatische uitstraling - in tegenstelling tot die van de huidige imam. Montazeri, een vroegere leerling van Khomeiny en thans hoogleraar in de isla mitische wijsbegeerte en ethica, wordt beschouwd als zachtzinnig, maar onom wonden. Hij is evenals Kho meiny een van de groot ayatollahs, het hoogst be reikbare ambt binnen de is lamitische clerus. Hij heeft het imago van een grootva der. Aan zijn iele stem en zijn vlezige uiterlijk dankt hij enkele oneerbiedige bij namen. Overal hangt zijn beeltenis naast die van Kho meiny met het immer fron send voorhoofd. wordt gezegd dat in de westelijke provincie Koer- distan duizenden strijders van de moedjahedien zijn gesneuveld en dat in de ste den honderden activisten zijn geëxecuteerd. De verhe vigde onderdrukking ten ge volge van vliegtuigkapingen en een recente bomaanslag in Teheran waarbij 18 men sen om het leven kwamen en 300 gewonden vielen zou wel eens de genadeslag kunnen zijn voor de vanuit Parijs opererende opstandelingen organisatie. Voorstanders van de mo narchie lijken geen schijn van kans te hebben in Iran, omdat de haat jegens het ko ningshuis diep geworteld ligt in de Iraanse gemoede ren. De herinnering aan het meedogenloze regime van wijlen sjah Mohammed Re- za Pahlavi wordt levend ge houden door middel van massale bezoeken aan de koninklijke paleizen in de buitenwijken van Teheran. 1 Ayatollah Montazari Het officiële politieke be leid wordt echter groten deels uitgestippeld door de voorzitter van de majlis (parlement), hojatoleslam Ali Akhbar Hashemi Raf- sanjani. Deze wordt be schouwd als een van de Ayatollah Khomeiny sluwste politici die Iran her bergt en doet geen enkele moeite om zijn politieke am bities te verbergen. Ook zijn naam wordt dikwijls ge noemd in verband met de opvolgingskwestie. In diplomatieke kringen De enige oppositie die oogluikend wordt toege staan is afkomstig van de kleine 'vrijheidsbeweging' van de voormalige premier Mehdi Bazargan, die zich slechts zelden in het open baar vertoont en weigert buitenlandse journalisten te woord te staan. Bazargan publiceerde onlangs een po litieke analyse met als titel „De Iraanse revolutie in twee bewegingen". Opval lend is daarbij het ontbre ken van het woord 'islami tisch'. Wrede onderdrukking, schaarste, lange rijen en een uit zijn krachten gegroeid bureaucratisch apparaat vormden geen belemmering voor Khomeiny om grote aanhang te vinden onder de burgerbevolking. Op het platteland krijgen buiten landse bezoekers dikwijls te horen dat het de revolutie van Khomeiny was die hun electriciteit bezorgde, medi sche voorzieningen en nieu we moskeeën. Daarnaast is de ontevre denheid echter even wijd verbreid. Levensmiddelen zijn duur. Islamitische ge dragsregels zijn streng. Ver schillen in religieuze over tuiging bestaan niet. In de laatste vijf jaar zijn de kosten van levensonder houd meer dan verdubbeld, zijn de lonen op hetzelfde peil gebleven en blijft de met oliegelden gefinancier de oorlog met Irak de Iraan se economie uithollen in een tempo van enkele miljoenen dollars per dag. Westerse diplomaten in Teheran geven toe dat de' oorlog tussen Iran en Irak voor een deel is verworden tot een zegen voor het regi me van Khomeiny, ondanks de hoge tol die de strijd heeft geeist. „Oorlog doet de vader landsliefde opleven en leidt de aandacht af van urgente kwesties als politieke en re ligieuze vrijheid", aldus een van de diplomaten. „Tegelij kertijd is het ook oorlog die de inmiddels chronisch ge worden ziekten van de Iraanse economie veroor zaakt". In antwoord op de ge ruchten die in oppositie groeperingen in balling schap de ronde doen over Khomeiny's gezondheid, waarschuwde de ayatollah dat het wel enige tijd kon duren voor hij van het to neel verdwijnt en bespotte hij „degenen die vergeefs hopen" op zijn dood. De ayatollah heeft nog een oudere broer van onge veer 90. MOSKOU (ANP) - Ana Karpov heeft een riante k: zjjn voorsprong in de tw kamp om de wereldtitel tef Garri Kasparov te vergro tot 3-0. De zevende partij in match werd na 41 zetten in voor de wereldkampioen z voordelige stelling afgeb ken. Met wit heeft Karpov uitdager in een bijzonder drongen positie op de konin vleugel gemanoeuvreerd. Kasparov, die donderdaj tweede zitting met wit de 2 de partij had verloren ver digde zich met de Tarras variant van het Damegamb Slaagt Karpov er in d voetl Arm De uitslagen van de vrijdag de Bundesliga gespeelde wedstrijden zijn: Eintracht Frankfurt - Bielefeld 3-2 Schalke '04 tracht Braunschweig 3-0. ZEIST (ANP) - Cambuur zaterdagavond in de thu wedstrijd tegen RKC twee I sisspelers moeten miss Schouwenaar en Cante werden beiden door de str commissie van de KNVB v< één duel geschorst. De door de tuchtcommis uitgesproken straffen in betaalde voetbal zijn: (Wageningen) twee wedsti den, Schouwenaar (Cambu één wedstrijd, Cantello (Ca buur) één wedstrijd, Timm mans (SVV) vier wedstrijd^ PEREIRA (Reuter) - Vierv< dig wereldkampioen op sprint Sergei Kopilov he nog niets van zijn snelht verloren. Bij wedstrijden het Columbiaanse Pere versloeg hij in de finale twee ritten de Amerika Nelson Vails, winnaar van zilver op de Olympische S] len. Kopilov klokte 10.84 10.93 seconden over de laat 200 meter. Op de individuele acht volging leed Olympisch ka pioen Steve Hegg opnieuw nederlaag. De Amerikc werd derde met de tijd 4 nuten en 45,16 seconden. W naar werd de Rus Joeri Li palenko, die de vier kilome bijna acht seconden sneller raasde: 4.37,28. De Pool R; zard Dawidowicz werd twee in 4.43.63. den HAAG (ANP) - Recht vleugelspits Paul Giles van Excelsior heeft vrije een contract getekend bij Schiedamse eerste-divisiev eniging SW. De Engelsrr zal tot eind van dit jaar v< SVV uitkomen en speelt ze dag al met zijn nieuwe club gen Vitesse. WOLGOGRAD (DPA) zevende partij uit de tw kamp om de wereldtitel sch ken voor dames, tussen tit verdedigster Maja Tsjibo oanidse en Irina Lewitina, vnjdag in remise geëindigd. De partij besloeg 58 zett De stand in de WK-tweekai tussen de schaaksters uit s°vjetunie is 3 V2. -3%. Het reldkampioenschap is voor sPeelster, die het eerste a Punten achter de naam heel i'HHlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII LECTOURE (ANP/AFI Maarten Ducrot gebruik Ster de Beloften om [narktwaarde stevig te "ogen. De Nederlar I amateur klom vrijdag I de zevende naar de tw< Plaats in de algemene r£ schikking. Met alleen vierde en laatste etappe 'n het verschiet behoeft crot alleen de Franse pro sional Gilbert Duclos-1 salie voor zich te dulden. ^'«Hlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini

de Stem | 1984 | | pagina 6