Na het brood volgt het geluk vanzelf *§Cue& DE PSYCHOLOGIE VAN HET VERMAGEREN VERTREKKENDE DIRECTEUR HAVENBEDRIJF DE MEYER: LAWAAI ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1984 :EXTRA OP ZATERDAG5 TERNEUZEN - Als het even kan maakt hij elke morgen z'n rondje langs de kade van de Terneuzense Zevenaarhaven. Hij kijkt naar de schepen die er liggen en regi streert terloops de voorraden op de wal en in de loodsen. Kopzorg minder Dat ook? PAPIER' VOOR UW PEN Misser Solidair Rage Toegeworpen Onttrekken Bezinnen .ZATERDAG 29 SEPT Spc Aanslag in Spaans Baskenland Uitbreiding Britse mijnstaking Londen (rtr/upi) - Til Temeuzen nu en 80 jaar geleden. door Paul de Schipper Z'n personeel kent hem als iemand die schijnbaar ruste loos door het kantoor beent, z'n gasten tot zitten noodt, en zelf blijft staan. Zo deed ie dat vroeger ook als stuurman op de brug van de schepen van de Rotterdamse Lloyd. Van bak boord naar stuurboord en te rug, hij heeft het nooit afge leerd. Evenmin het zeer direc te uitdrukkingsvermogen van de zeeman. Een kijkje in de mannen die de grote afstanden overbrug gen. De rol van een Terneu- zens bedrijf en de voordelen van 'een uithoek' en over con ventioneel stuwadorswerk en 'fysical distribution'. Directeur A. van Langeveld van het overslagbedrijf Aug.de Meyer spreekt van half de jaren '70 als hij zegt: „Ze dachten, Terneuzen, daar staan een paar planken hutjes. Veel te weinig mensen wisten wat er hier kon. Daarom heb ben we ontzettend veel geld en energie besteed aan promotie". Donderdag nam hij na ze ven jaar afscheid van het aloude bedrijf. Per 1 oktober begint hij als divisie-directeur bij Neddrill, de offshore-poot van het Nedlloyd-concern. Ook Aug. de Meyer hoort thuis onder de vleugels van deze gi gant in het nationaal bedrijfs leven. De Meyer verwerkt jaar lijks 600.000 ton bosprodukten „Temeuzen geen haven met planken en hutjes" uit Scandinavië,n Canada en Portugal, is daarnaast aktief in de tsukgoesector (200.000 ton) en sinds kort in toene mende mate in de bulkgoed(nu nog 150.000). Van Langeveld: „Toen ik hier kwam waren we aange wezen op de aanvoer uit Fin land. Stel dat er iets misgaat, een staking of valutaschom melingen, dan zit je hier met de brokken. Daarom zijn we gaan diversificeren, de zaak een bredere basis geven". Gekoppeld aan die werving maakte het Terneuzense be drijf een sterke automatise ring door. Bovendien slaagde men er in het te leveren pro- dukt, in dit geval 'overslag' een toegevoegde waarde te ge ven middels het aanbieden van een hele transportketen, niet eén enkele aktiviteit dus, maar een heel systeem, zowel administratief als wat betreft het direct vervoer. Van Langeveld legt uit hoe dat is gegeroeid: „Enerzijds via de computer anders via al lerlei communicatie die hier samenkomt. Komt er vracht Van Langeveld ...naar de offshore... uit Canada dan gebeurt het dat wij de facturering voor de afnemer in bijvoorbeeld noord-Frankrijk regelen. Die klant bestelt ook bij ons. Die lijnen binden naar twee kan ten en de klant loopt niet zo makkelijk weg. Bovendien kan het gebeuren dat diezelfde producent vanuit Canada een boot naar Rotterdam laat gaan. Komt hij er achter dat wij de besteling ter plaatse re gelen dan gaat hij concentre ren. Dat zie je vooral de laatste tijd in de vervoersmarkt. Half lege schepen brengen nu een- - FOTO DE STEM/COR J DE BOER maal niet op. Kun je dan een heel pakket aanbieden dan heb je voordeel. Reken je daarvoor een paar centen ex tra dan accepteert de klant dat graag, want hij heeft weer een kopzorg minder". Het aanbod van faciliteiten zoals in Terneuzen, waar De Meyer ook het transportbe drijf Verbrugge bij de hand heeft bij de concurrentiehet effect van 'dat zouden wij ook wel willen'. Van Langeveld vergelijkt met 'de nieuwe kleuren tv van de buurman'. „Gewoon een schip lossen is geen kunst, maar wat er na komt, dat is vaak veel kriti scher. Het overslaan van schip naar kade is maar een hele kleine schakel in het geheel. Wat we hier in Terneuzen doen ligt buiten het conventio neel stuwadoorswerk. Fysical distribution heet dat in ons wereldje". Over de ligging van de Terneuzense haven zegt de scheidende directeur: „De eén vindt het uitstekend en de an der waardeloos, maar ja, van uit Nederland, vooral vanuit Rotterdam kijken we veel naar het oosten, maar de EG is niet Duitsland alleen, in Frankrijk bijvoorbeeld wonen ook aardig wat mensen. Vaak heb ik in het verleden de reac tie gehoord van mensen die hier op visite komen en zeg gen: Hé kunnen jullie dat ook!" Aug. de Meyer in Terneu zen, van oorsprong een fami liebedrijf verdubbelde in ze ven jaar tijd de goederenover slag tot bijna een miljoen ton. „Ja", zegt Van Langeveld „de vaart zit erin. Je het in Zeeuwsch-Vlaanderen het voordeel dat de mensen heel erg bij het bedrijf betrokken zijn. als we een nieuw lading pakket binnenhalen is ieder een enthousiast. Komt er be zoek en ik vraag om een extra schoonmaakbeurt dan ziet de zaak er prima uit. Commer cieel doe je daar direct voor deel mee. Ik kan in Zweden aan klanten wel de wereld be loven, maar ik moet weten dat de organisatie hier klopt, want anders sta ik ook in m'n hemd". Hij benadrukt dat de uit bouw van het Terneuzense overslagbedrijf die spectacu lair lijkt, toch geleidelijk is ge gaan. Van Langeveld: „Dat komt omdat we hier ruimte hebben. In andere havens zit alles op elkaar. Wil je dan uit breiden, dan moet dat met een grote sprong. Hier niet. Krijg we een contract dan kunnen we er weer een loods bijzetten. Zo hebben we de afgelopen ja ren centen kunnen verdienen om de kade om de bulk-akti- viteiten te concentreren in de Zevenaarhaven. Je kunt wel met plannen komen maar de aandeelhouders willen ook rendement zien, zo gaat dat". Maandag 1 oktober begint Van Langeveld bij Neddrill, een bedrijf met 1200 man. De Meyer telt 200 werknemers. Van de overslag naar de off shore, naar het wereldje van platformen, boorschepen en olie-engaswinning. Van Lan geveld over die stap: „ik -heb dertig Nedlloyd-jaren achter de rug. Zou er ooit iemand te gen me zeggen: Wat zou je nog eens willen doen, dan zou ik dit kiezen, dus wat dat betreft ben ik een gelukkig man". Gelezen in uw redactioneel commentaar 'Veerkracht doet wonderen'; '...zoals het zeker is dat de Maas in Ne derland op een gegeven ogenblik buiten haar oevers treedt als het tevoren een paar dagen achtereen zwaar geregend heeft in Zwitser land en Duitsland...'. Een le lijke aardrijkskundige mis ser in een overigens verheu gend positief commentaar Prinsenbeek G.J.M. Verpaalen Met excuses, ook aan de Rijn (hoofdredactie) Velen met mij zullen het eens zijn met het ingezonden stukje van C. Gent uit Breda van afgelopen maandag 24 september. Ik zal in ieder geval solidair zijn met hem en op de komende verjaar dagen van de koninklijke familie de vlag ook halfstok hangen. Roosendaal H. Kloet Zag U ooit een lepelman een kegel in zijn leger maken, of spoorslags op de lopers gaan onder 't slaan van haken? Zag U ooit een bagge zoelen met eenfrisling aan haar zij; Een gaffelaar zijn stangen spoelen in een rondven op de hei? Zo ja, en ook nog 't rood laveien, keilers zich door de houtwal persen en met de houwers raak rammeien? Dan weet U knal goed aan te bersen! opgave: Vat het bovenstaand versje in jagerslatijn kort samen in Uw eigen nederlands proza. uadmjsaq pjioi )ay uva fsuny ap laBuC uaa SjVfi jvvgsxaa uvp-uapur>%6v\s uny )3tU UVVÖ UdlZ X33y 3} S13a3 U3 U3ZDXÖ U31Z pjlfllpOOX %3%i 'uassvm uaiz tqay ixna6 uCiz ixaii BixvCaixp U33 .'napoqxap -pom uaiz jqay 6uoC xvny jaiu uCiaiz U33 )ioo sjv ua uap -dx6 öifuaSau uva uajipoq joa uauxau uaiz tqay jxnds uaa fo uvvjs uaiz jqay )sau uCiz ui dogyaax svvy uaa jioo n sjy :dnissotdo SINUnSXL SUSOVf John O'Mill Van een onzer verslaggevers ENSCHEDE - Het kon bijna niet missen: de Week van het Brood, dit jaar van I tot 7 ok tober, kan niet voorbij aan het meest besproken diëet van de laatste jaren, dat immers om dat brood draait. Eén dag gewoon eten, de volgende dag alleen maar vol korenbrood. In alle toonaar den is verzekerd dat het dé manier is om slanker te wor den. In tweede instantie zijn natuurlijk ook de vraagtekens gekomen ('is het werkelijk niet ongezond?') maar feit is dat talloze Nederlanders zich gre tiger dan ooit op het brood hebben gestort in de hoop een ideaal figuur - of iets wat daar in de buurt komt - te krijgen. Op 4 oktober organiseert de Stichting Voorlichting Brood in motel Utrecht een studiebij eenkomst, waarin de zin of de onzin van het wisseldieet door uiteenlopende deskundigen zal worden belicht. Eén van hen is de Enschedese psycholoog drs. E.R. Seydel, die het niet zal hebben over de medische en gewichttechni- sche mérites van het brood- diëet, maar over de sociaal- psychologische achtergronden van de vermageringsrage. De groep waartoe Seydel behoort doet al lang onderzoek naar de wijze waarop ons ge drag op het terrein van de ge zondheid wordt beïnvloed van buitenaf. Heeft hij een helder beeld van de redenen waarom zo enorm veel mensen voortdu rend met 'de lijn' bezig zijn? Seydel: „Ik denk dat vrijwel niemand zich kan onttrekken aan wat er in z'n omgeving ge beurt. En die omgeving, met name de reclame, vertelt de hele dag dat als je slank bent, je ook mooi bent, en als je mooi bent je ook veilig bent, en als je veilig bent ook gelukkig. Het is dus heel duidelijk: zorg voor een door de omgeving als ideaal ervaren gewicht, en alle andere wenselijke zaken zul len je worden toegeworpen. En de reclame doet eigenlijk niet anders dan die - natuurlijk niet bestaande - verbindingen te benadrukken." Toch slaat het éne diëet veel sterker aan dan het andere, zonder dat het te maken heeft rnet de effectiviteit of de ge volgen voor de gezondheid. Seydel: „Dat is duidelijk het geval bij het brooddiëet. Iedereen wil geluk en veilig heid bereiken - maar hoe min der moeite je daarvoor hoeft te doen hoe liever natuurlijk. En daar voldoet het brooddiëet precies aan. Je hoeft geen hon ger te lijden en je wordt tóch gelukkig.En daar komt nog iets bij. Veel diëten werken met allerlei exotisch groen voer, dat snel de lachlust van derden opwekt. Maar om iemand die brood zit te eten kun je niet lachen. Het is dus een sociaal zeer geaccepteerde zaak, en dat verklaart mede het succes." Intussen blijven we natuurlijk met de vraag zitten: móéten we zo nodig aan willekeurige slankheidsnormen voldoen? Anders gezegd: ziet de psycho loog mogelijkheden om je te onttrekken aan die opgedron gen en heilig verklaarde nor men? Seydel: „Eerlijk gezegd: nee. Je zou kunnen zeggen dat mensen die zich bewust bezig houden - zoals wij doen - met de effecten en de bedoelingen van de reclame, er beter tegen gewapend zijn. Maar ik gelóóf het niet. Vooral als die recla me zoiets begerenswaardigs als geluk belooft - dan kun je de truc wel doorzién maar je er aan onttrekken, dat geloof ik niet." Dat klinkt niet erg hoopge vend. Seydel: „Ach - je moet het ook niet overtrekken. Natuur lijk, mensen mogen best eens wat meer gaan nadenken, en dat gebeurt lang niet altijd. Daar heb ik een mooi voor beeld van. We hebben destijds eens onderzocht wat het effect was van de spotjes die aan drongen op energie-besparing door de overgordijnen net bo ven de radiator van de centra le verwarming af te knippen. Weet je wat bleek? Sommige mensen renden naar de buur man om te zien op welke hoog te hij de gordijnen had afge knipt en deden dan hetzelfde. Alleen bleken ze geen centrale verwarming te hebben Van de andere kant zou de re clame zich onderhand eens écht moeten bezinnen of men maar dingen moet blijven 'verkopen' die niet te koop zijn - geluk, tevredenheid, noem maar op. Ik vraag me werke lijk af of je op den duur niet meer succes zou hebben met reclame die gewoon vertelt wat een produkt kan, en niet meer dan dat. Maar zolang dat niet het ge val is, is het goed dat je je er van bewust bent dat je, net als al je medemensen, wordt ge manipuleerd. En doe je er goed aan af en toe eens rustig te gaan zitten en je af te vragen of die nieuwe auto met dat elektronische apparaat je echt gelukkiger zal maken. Of, om bij het onderwerp te blijven, het super-diëet dat je met zo weinig moeite het paradijs op aarde belooft. door Bert van Velzen Een ascetisch uiterlijk denk aan sombenm,;i Spanjaarden die aan zelf tijding, onthechting en sterving deden in hun h boetekleed en ondergoed t,, gevlochten prikkeldraad zal ik nooit krijgen. Gee, uitgeteerd gelaat dus wanr.r brandende ogen door aardse heenschouwen. Qi;, doe ik geen moeite too. Maar, door zware inspannn, gen en de wederinvoerii van vasten- en onthouding: dagen heb ik kans gezien m vet van het lijf te smelte, Ware het niet dat ik de es. sentie van de quatertemper dag vergeten ben zou ik dj, ook nog invoeren in gem,, demiseerde tooi. Het is aa-. dig om te bedenken dat vroeger lijnden op kerkelr) voorschrift. Het werd geacht voor de ziel en slecht voor het lichaam. ki het niet meer hoeft make, we ons dik omdat we ver pletterd dreigen te zoorden onder ons eigen gewicht lijnen we op eigen gezag, bevinden ons op een doorn; pad vol voetangels en klem men. Je kunt van lijnen m- tag lap worden en toch blijven. Lijnen is een boeiende maar chaotische zei/studie geworden. Ik heb vernam van een acupuncturist Londen die ponden van os- der de huid en uit de bank fcon manoeuvreren. Zij, succes was groot zolang zijn clienten eenmaal per teert alleen maar fruit aten. Zo kan ik het ook. U herinnen zich misschien het oudesher- rydieet, waardoor heel ml mensen uitgemergelde holisten zijn geworden. Di Atkins zei dat we vette ham burgers en tonnen slagroom mochten eten, zolang maar geen koolhydraten binnenslopen. Er was dieet dat afgeleid was tani- Chinese waterkwelling. ft heb ooit in Amerika een Jol boy's diet" gelezen, een lijn- plan voor dikke jonjens Zelfhypose was er ook popu lair. Er zijn honderden ken verschenen over lijn- technieken. Wat hebben a eraan gehad? Bijna niets. De problemen kunnen pan uitrijzen. De Amerika. nen hebben 'het syndrom een naam gegeven waarrn mensen lijden die worden van mislukte lijn- campagnes: de „diet Ik heb die „blues" in me too ien opwellen in mislukken de veldtochten tegen de calo rieën. Het beste is dan tel hoofd niet te laten hangen, maar uit te gaan eten en overwegen of dat met ei brooddag, een waterdag o( een poederdag niet kan wor den hersteld. Dat zijn dl nieuwe vasten- en onthou- dingsdagen, de prikaclia waarmee het vet wordt streden. Op poeierdagen ver vaardigen we met water een soort betonpap waarin hongergevoelens verdrinken Op waterdagen drinken uitsluitend water. De brood- dagen zijn u bekend, ft brooddag, hoe mooi ook ij het oog der bakkers, mijn voorkeur niet. De is het lawaai. Op een brood dag rommelt het in mijn binnengewelven als in vulkaan. Het is een ning die ongetwijfeld naam zal krijgen: de tim pens, of het grom. Het gor gelt en het zingt. Het kim alsof er kranen open en dichl worden gedraaid; alsof goolj stenen vol thee blaren slurpend geluid leegh Het klinkt alsof geprobeiri wordt een koude oude auto# starten. Soms hoort men borrelingen van of het murmelen van kleine waterval, niet ze ook het grauwen van valse hond en het piepen w" opgewonden slachtkuw® Brood betekent voor mij baal. Geluidsoverlast. Op et- brooddag heb ik kort gekit een plechtige bijeenkwj» verstoord. Op een poeierde? echter ben ik stil van binne"- Maar het blijft een a ge hap. Tsjaad OOK Libië is begonnen met terugtrekking van zijn tro pen uit Tsjaad, aldus e< woordvoerder van de Fran missie bij de Verenigde Natie Eerder verklaarde de Tsjad sche minister van voorlid ting, Soumaila Mahamat, Libië nog geen aanstalten hc gemaakt zich terug te trekkei Grieks grondgebied beslist kernwapenvri DE beslissing van de Griek: regering om alle kernwaper van Grieks grondgebied verwijderen is onherroepelij premier Andreas Papandrec heeft dit de regering van c Verenigde Staten laten weter Grootwinkelbedrijf Suriname gesloten HET Surinaamse grootwir hel- en handelsbedrijf Kerste is sinds woensdag door de r rectie gesloten na langzaan aan-acties van de werkne mers. Dat is gisteren in Pare maribo vernomen van woordvoerder van de werkne mersbond van het bedrijf, sluiting treft alle ruim 16C medewerkers van het Kei sten-concern, aldus de woorc voerder. Bij Kersten beston al geruime tijd een conflic rond de betaling van de mie jaarsbonus. Anti-terreurwet mnje aanvaard HET Spaanse parlement heel ingestemd met een omstrede wetsontwerp inzake terreui bestrijding. De Baskische pai tijen, de communisten en linkse Catalaanse partij sten- den tegen. Op grond van dez wet kunnen verdachten tie dagen in hechtenis worden j houden zonder dat een aar klacht is ingediend. Voorl kan het post- en telefoonge heim worden opgehevei Nieuwsmedia waarin terreur daden worden vergoelijk kunnen worden gesloten. Klopjacht salvadoraans leger in guerrillagebied HET Salvadoraanse leger een klopjacht gestart in twe door guerrillastrijders beheer ste provincies. Ongeveer 1.50 militairen, aldus een medede ling van het ministerie va: Defensie, zijn ingezet in Cha latenango en 600 soldaten ope reren in de provincie Cuscut ,ian. Haven plat bij bezoek VS-kernonderzeer DE Australische haven va Darwin is vrijdag getroffe door een proteststaking tege het bezoek van de Amerikaar se kernonderzeeër Aspro. stakers zeggen niets te zulle doen tot de Aspro weer vei el BURGO (afp/anp) - Bi een aanslag in de provinci Alava in Spaans Baskenlan zijn in de nacht van donder dag op vrijdag drie leden va de Guardia Civil gedood. Ze ven gardisten raakten ge wond, van wie twee ernstig, is uit politiekringen vemc men. De Spaanse politie is erva overtuigd dat de aanslag ee wraakactie is van de ET voor de uitwijzing van dri van haar leden door Frankrij san Spanje deze week. I ETA heeft meer aanslagen heel Spanje aangekondigi vooral ook op Franse vestigir gen. De Franse vrachtwager chauffeurs hebben vrijdag i oe namiddag hun blokkac van de grensovergangen in h< westen van de Pyrenee beëindigd. In de nu weer Sang komende files aan bek zijden van de Frans-Spaan: grensovergangen in het we: ten staan naar schatting tacl hg tot honderd Nederland: vrachtrijders onder de enij honderden vrachtwagencon oinaties. Uit protest tegen g< tvelddadige acties van Spaai s® Basken legden Fran; chauffeurs dinsdag het gren verkeer tussen beide lande stil. kans is groot dat de Britse k 'coproduktie volledig tot sti stand komt. De vakverenigiri *an voormannen en veilii heiUsfunetionarissen, de N: v°us, heeft vrijdag nameli, besloten zich alsnog aan sluiten bij de mijnwerkersst ^g die sinds maart aan gaug is. Er zal nog een gesprc ,t0'gen met de Nationale K< 'draad voordat het staking Parool wordt gegeven.

de Stem | 1984 | | pagina 4