[en n. p Horeca Weekend EMBER Jong Oranje verslaat liockeydwerg Levenslange schorsing dreigt voor Kazankina Record-deelneming bij EK team-biljart SPORTARTS HARM KUIPERS: Fiscus bespringt Belgisch voetbal St' Yannick Noah naar Antwerpen De Lancia A1F2. Leukals je'm hebt, maar je bent hl altijd kwijt. VOLVO TT VAN ZEKERHEID. VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1984 t26 Zevende partij damestweekamp afgebroken Jae van der Poel tweede in Ster der Beloften ARIE HAAN WEDEROM BESCHULDIGD DEN HAAG - Als eerste arts in Nederland pleit Harm Kuipers openlijk voor hormoonbe handelingen om sportprestaties te verhogen. Renners De Goede bestraft voor contactbreuk Van Hanegem nog een jaar bij Feyenoord Karpov wint zesde partij PARTIJVERLOOP Kratochvilova in ziekenhuis Inhaaldata lancia All? Junior Heel even voor heel weinig, f 12.750,-. Ink). B il Iel. 8313 73854. lanciaw. AS6Ï isfi DE reten. Van de geheime bze maand zijn I er het meeste uit! een echte horeca bedrijf. Op de horeca. lc,v_Y>cv,^VV Nog twee uitzonderlijke prijzen vlak voor het weekend. Van Torro. Ze gelden alleen vrijdag en zaterdag, dus kom even langs. Wordt vervolgd KAMPIOEN GOEDKOOP HUISHOUDEN! UWUNGSTRAAT 2 OOSTERHOUT w janaf 23.350.- incl. BTW. Ivolle vormgeving, maar toch ook kijk leid, zal de Volvo 340/360 Sedan een ten droom van een auto, vanaf naar wie toch liever een 3- of 5-deurs j Volvo ook terecht. Vanaf 17.980 - Volvo 2^0, dat wil zeggen, niet hele- tmetalen 4-cilinder motor. Nieuw is ik. Waarmee deze auto nu extra eco- !ortabel is. En dat alles voor een prijs £TW. 3e absolute combinatie van distinctie rt en topprestaties. Maar dat zult u er u een proefrit komt maken. U bent 'elkom van 20 tot en met 29 septem- >w bij ons in de showroom. ROME (ANP) - Jong Oranje heeft volgens verwach- ting niet al te veel moeite gehad met Gibraltar op de eerste dag van de strijd om het Europees hockeykam- pioenschap voor spelers tot 21 jaar. Toch was de over winning van 3-1 een teleurstelling voor het team van coach Pierre Visschers. De coach gaf als oorzaak voor de lage score tegen de liockeydwerg het hobbelige karakter van het kunstgras van het sportcentrum in Ria- i, even ten noorden van Ro me. In vier weken tijd reali seerde een Nederlands bedrijf daar een kunstmat voor het sportcentrum van de Italiaan- e hockeybond. Het haastwerk was met onvolkomenheden gepaard gegaan. Gibraltar, dat zich voor het kampioenschap plaatste om dat Spanje om politieke rede- nen weigerde de kwalificatie wedstrijd te spelen, zag voor I de eerste keer een kunstgras veld van nabij, maar paste i zich duidelijk sneller aan. j Zonder Parlevliet, de aan valler van Tilburg, die zondag jn de Nederlandse competitie legen Amsterdam een mid- denhandsbeentje brak, was I Nederland bovendien aanval lend minder sterk geworden. Het was daarom maar goed, dat de Nederlandse strafcor- ner met twee doelpunten uit vier mogelijkheden goed func tioneerde. Treffers van Mid- I dendorp (Laren), Faber (La ren) en Schlatmann (Bloemen- daal) waren voldoende voor de overwinning. Pas in de aller laatste minuut scoorde Gi braltar door Buhagiar tegen. Uitslagen: Groep A: Italië - West- Duitsland 0-5; Groep B: België - Engeland 1-0; Nederland - Gibral tar 3-1 (rust 2-0) 28. Middendorp (1- 0), 34. Faber (2-0), 40. Schlatmann 3-0,69. Buhagiar 3-1. De Nederlandse dames- jeugdploeg is de strijd om het Europees hockey-kampioen- schap voor speelsters tot en met 21 jaar in Dundee begon nen met een monsteroverwin ning van 11-1 op het zwakke Oostenrijk. Topscorer was Lisanne Le- jeune van HGC. De laatste verdedigster, in de slotfase naar voren gestuurd, maakte vier treffers. De overige doel punten kwamen van de stick van Helen van der Ben (3), Noor Maas, Ingrid Wolff, Mar jolein de Leeuw en Lidwine Madelener. Voor Oostenrijk scoorde Dagmar Lorenz. Uitslagen: Groep A: België - Schotland 2-1, West-Duitsland - Spanje 1-0; Groep B: Nederland - Oostenrijk 11-1; Ierland - Enge land 1-0. AMERSFOORT (ANP) - Het tiende biljarttoernooi om het Europees kampioenschap vijfkamp voor teams, TEP, kent van 7 tot 11 november in Amersfoort een record aan deelnemende ploegen. Dit jaar, in de jubileum-edi tie, nemen acht nationale bil- jartploegen uit zeven Europe se landen deel. Titelverdediger Nederland, dat de laatste vier TEP-toernooien won, heeft twee teams ingeschreven. In De Flint in Amersfoort, voor de tiende keer het toneel van de landenwedstrijden, moet Nederland-A het in pou le A opnemen tegen de vijftal len van Oostenrijk, Frankrijk en Denemarken. Het tweede team van Nederland is zwaar der ingedeeld. De B-ploeg treft in zijn groep de beste biljar ters van België, West-Duits land en Spanje. Twee ploegen uit de beide poules gaan door naar de halve-eindstrijd, die volgens loting wordt samen gesteld. Samenstelling van de deelnemende ploegen (achtereenvolgens de spe lers in het libre, 47/1, 71/2, band- VOLVOGRAD (Tass) - De ze vende partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken voor dames tussen Maja Tsjiboerdanidze en Irina Tevitina is donderdag in Vol gograd afgebroken. De stelling na 41 zetten is ongeveer gelijk. Te balans in de match tussen wereldkampioene Tsjiboerda- Mdze en uitdaagster Levitina is nog in evenwicht: 3-3. stoten en driebanden): Nederland A: Ad Koorevaar (Dordrecht), Jan Arnouts (Etten-Leur), Hans Vul- tink (Eibergen), Christ van der Smissen (Sint Willebrord) en Rini van Bracht (Waalwijk), Nederland B: Ronald Lemmens (Ulestraten), Willy Steures (Nijmegen), Harrie van der Ven (Eindhoven), Jos Bon- gers (Nijmegen) en Eddie van der Looy (Veldhoven), Oostenrijk: Heinrich Weingartner, Franz Stenzei, Kurt Mastny, onbekend en Johann Scherz, Frankrijk: George Bourezg, Louis Edelin, Jean-Pierre Labeye, Egidio Vierat en Richard Bitalis, Denemarken: Klaus Bargi- sen, Karsten Lieberkind, Tini Wij nen, Kurt Thögersen en John Kor te, België: Ignace Duym, Willy Wesenbeek, Leo Corin, Ludo Dielis en Raymond Ceulemans, West- Duitsland: Dieter Wirtz, Tomas Wildförster, Klaus Hose, Wolfgang Zenkner en Dieter Muller, Spanje: Antonio Perona, Carlos Tuset, Juan Arenaza, Miguel Esteve en Antonio Rico. PARIJS (ANP) - De Russi sche atlete Tatjana Kazan- kina hangt een levenslange schorsing boven het hoofd. De Fransman Pierre Das- riaux, lid van het bestuur van de Internationale Atle tiek Federatie (IAAF), wil na het maandag in Parijs gehouden overleg met IAAF-manager Holt, dat zijn organisatie in het geval van de Russin de regels strikt zal naleven. Kazankina won op 4 sep tember in Parijs de 5000 me ter. Direct na afloop van haar race werd zij door IAAF-gedelegeerde Stinton verwezen naar de doping- controle onder de hoofdtri bune. Op dat moment be greep de nog uithijgende Tatjana het in het Engels gerichte verzoek niet. Later, bij de tweede poging van Stinton, was Kazankina in gezelschap van haar Russi sche begeleider, Antipenock. Die gaf Kazankina geen toe stemming haar medewer king te verlenen. „Wij heb ben geen Russische arts in ons gezelschap, dus geen controle", luidde zijn argu ment. Het precedent was ge schapen. Voor de eerste keer in de geschiedenis van de at letiek weigerde een atlete te voldoen aan het verzoek van een official overeekomstig artikel 144.5 naar de ver plichte dopingcontrole te gaan. Antipenock werd van de mogelijke consequenties op de hoogte gebracht, in dien Kazankina bleef weige ren. Antipenock mocht zijn pupil naar de dopingcontro le vergezellen, maar de Rus negeerde alle voorstellen en Kazankina vertrok zonder afgifte van urine. Pierre Dasriaux, aanwe zig bij de affaire, wil de zwaarste straf, omdat hij er van overtuigd is dat de Rus sen de reglementen moed willig geschonden hebben. „Wij hebben werkelijk van alles geprobeerd om de Rus sen te overtuigen. Antipe nock weigerde halsstarig. Geen Russische dokter, geen controle, was zijn verweer. In zo'n geval, als de regels opzettelijk wordén overtre den, moet de strafmaat na venant zijn. Holt is het met mij eens. Wij zullen de IAAF in november in Canberra voorstellen Kazankina voor het leven te schorsen." Pleidooi voor anabolica CAP FERRET (AFP) - Ralf Hofeditz is winnaar geworden van de tweede etappe van de Ster der Beloften, van Lavar- Jac naar Cap Ferret over 182 kilometer. De Westduitse be- r°epsrenner versloeg twee amateurs: de Fransman Mari no Verardo (tweede) en de Ne derlander Jac van der Poel (derde). Gilbert Duclos-Lasal- e uit de ploeg van Robert Ber end blijft de leider in het al gemeen klassement. ^gemeen klassement: 1. Gilbert Uucios-Lasalle (Fra-Berland) '"•50.30; 2. Robert Forest (Fra-Ber- '3na) op 8 seconden; 3. Didier Gar cia (Fra-Berland) op 16; 4. Jacques Rossis (Fra-Berland) op 22; 5. Phi- JPPe Bouvatier (Fra-Guimard) op 6. Charles Mottet (Fra-Gui- roard) op 28; 7. Maarten Ducrot j^d-amateurs) op *31; 8. Christian im ainne (Fra-Guimard) op 32; 9. Marc Gomez (Fra-Köchli) op 37; 10. ;ean-Francois Bernard (Fra-ama- •teuts) op 40; 11. John Talen (Ned- yiateurs) zelfde tijd; 12. Twan 'ft Is (Ned-amateurs) op 42; 14. Jatts Daams (Ned-amateurs) op p 20. Jac van der Poel (Ned-ama- ^rs) op l minuut. Door Romain van Damme BREDA/BRUSSEL - Het omkoopschandaal waarbij vorig seizoen Standard Luik en Waterschei betrokken waren, heeft diepe sporen achtergelaten in het Bel gisch voetbal. Het gewroet van onderzoeksrechter Guy Bellemans in de veelal nau welijks te ontrafelen admi nistraties van de clubs, heeft er toe geieid dat de fiscus zich vol overgave op het om vangrijke 'zwart geld cir cuit' gestort heeft. En dat kost de clubs en spelers heel wat franken. Anderlecht heeft bijvoorbeeld alle be lastingschuld van de spelers die in het verleden 'zwart geld' ontvangen hebben, be taald. Tot nu toe schoof An derlecht de fiscus 60 miljoen franken (ongeveer drie mil joen gulden) toe. Anderlecht is echter de enige club die een dergelijk bedrag zonder blikken of blozen op tafel kan leggen. Uiteraard gaat het bij de an dere clubs om wat mindere bedragen, maar feit is dat die clubs door de jagende fiscus in moeilijkheden drei gen te komen. Bovendien, de verdiensten van de spelers liggen nu op een heel wat la ger niveau omdat er geen 'zwart geld' meer uitgekeerd kan worden. Wat dat inhoudt werd woensdagochtend enigszins duidelijk gemaakt door ad vocaat Hoge die tijdens de tweede zitting van het kort geding, dat de geschorste spelers Meeuws, Tahamata en Daerden tegen de Belgi sche voetbalbond hebben aangespannen, als verdedi ger van Standard Luik op trad. Hoge onthulde onder andere dat Arie Haan wel degelijk betrokken geweest is bij het omkoopschandaal. Dat vermoeden was er al lang. Hoge: „Haan was me deplichtig. Maar hij heeft het goed gespeeld. De Belgi sche voetbalbond heeft niet het loonstrookje van mei ontvangen, maar het loon strookje van juni. Daar was dus niets op aan te merken. De premie was in mei afge trokken. Daardoor is Haan buiten schot gebleven". Uit de verklaringen van Hogé viel op te maken dat negen spelers hun overwin ningspremie, 30.000 franken, hebben afgestaan. Vijf spe lers wassen hun handen in onschuld. Benny Wendt en de Zwitser Botteron, destijds uitkomend voor de Luikse ploeg, hoefden hun premie niet af te staan. Ze waren niet op de hoogte omdat trainer Raymond Goethals het duo niet vertrouwde. De wisselspelers Delangre, Bo- dart en Englebert bleven eveneens buiten schot omdat ze volgens Hoge slechts 4500 franken, amper 250 gulden, per maand verdienden. Hoge toverde nog andere cijfers uit zijn hoed. De ad vocaat deed dat omdat de verdediger van de Belgische voetbalbond Goris eerder had opgemerkt dat de ge schorste spelers niet hoefden te klagen. Ze waren er door hun transfers naar het bui tenland immers alleen maar beter op geworden. Hoge noemde daarop enkele cij fers om aan te tonen dat er in het verleden met 'zwart geld' gesmeten is. Gerard Plessers verdiende volgens Hoge bijvoorbeeld slechts 35.000 franken (nog geen 2000 gulden) per maand. Voor Arie Haan, die verontwaar digd alle beschuldigingen van de hand blijft wijzen, lagen die bedragen wat an ders. Hoge: „Haan verdiende 200.000 franken per maand. Excleusief de 'zwarte kas' en premies". Omdat slechts negen spe lers meewerkten aan het plan van Raymond Goethals moest de toenmalige voor zitter Roger Petit 150.000 franken uit de 'zwarte kas' halen om de alle spelers van Waterschei te kunnen beta len. Uit die cijfers blijkt wel dat er bij Standard het nodi ge 'zwarte geld' uitgegeven werd. John Dusbaba, nu spelend voor het Waasland- se Sint Niklaas: „Ik verdien de bij Standard erg veel. Maar hoe het precies in el kaar zat, weet ik nog niet. De premies waren nog eens zo hoog dan bij Anderlecht, toch niet de eerste de beste club. Vervolgens kreeg je van alles. Vergoedingen voor dat, vergoedingen voor dit. Dat was absoluut niet bij te houden". Het kort geding dat de spelers tegen de Belgische voetbalbond aanspanden, kan inmiddels moeilijk kort genoemd worden. Rechter Jonnart hoopt binnen een maand uitspraak te doen over de eis van de spelers de Belgische voetbalbond te dwingen alle middelen aan te grijpen om de schorsing bij de FIFA ongedaan te maken. Van onze sportredactie ANTWERPEN - Yannick Noah en Aaron Krickstein zijn door de Antwerpse organisa toren gecontracteerd als deel nemers aan de derde editie van de strijd om het officieuze Europese kampioenschap (ECC). Het toernooi wordt van 12 tot en met 18 november ge houden in het sportpaleis van Antwerpen. Eerder waren de Belgen er al in geslaagd John McEnroe en Ivan Lendl te strikken. Krickstein, die op 2 augus tus zeventien werd, is de jong ste speler, die ooit een Grand Prix-toernooi gewonnen heeft De jeudige Amerikaan stond dit jaar in vijf finales, won ei drie (Boston, Tel Aviv en Ge- nève) en verloor er twee (Ro me en Washington). Door die resultaten rukte hij op naar de negende plaats op de wereld ranglijst. Yannick Noah kent eer moeilijk seizoen, waarin hij door blessures langdurig aar de kant gehouden werd. De kampioen van Roland Garros 1983 zal de competitie in okto ber in Sydney hervatten. Di1 jaar kwam hij nog slechts éér keer in de finale, in La Quinta. Van onze sportredactie Onder strenge medische controle acht Kuipers het verantwoord anabolica toe te dienen, middelen waar door de spieren van een topsporter na inspanning sneller herstellen. Harm Kuipers in actie in 1975, het jaar waarin hij we reldkampioen werd. - foto anp „Als je een vrouw wilt laten trainen en sporten als een man, dan zul je haar ook het mannelijk hormoon moeten laten gebruiken", zegt ex-we reldkampioen schaatsen Harm Kuipers in het blad Schaats. Kuipers fundeert die op merkelijke uitspraak op het onderzoek, dat hij als sportfy- sioloog aan de Rijksuniversi teit Limburg heeft verricht. Tot medio juni 1985 speurt Kuipers verder in Muncie in de Amerikaanse staat Indiana. Hij is daar werkzaam bij het Human Performance Labora tory van de Ball University. Kuipers richtte zich met na me op het hardrijden op de schaats, maar stelt dat zijn conclusies tevens van toepas sing zijn op een aantal andere individuele takken van sport. Hij onderzocht ook de verrich tingen van marathonlopers en wielrenners. „Veel Nederland se schaatsenrijders en -rijd sters zitten aan hun plafond." NSF-arts Leo Heere staat gereserveerd ten opzichte van de uitlatingen van Kuipers. „Als iemand voor anabolica komt, kun je op drie manieren reageren", zegt Heere, die werkzaam is op de afdeling sportgeneeskunde van het na tionaal sportcentrum Papen dal, „Foei, bah of kom maar, ik spuit wel. Bij de NSF nemen wij een tussenpositie in. Wij zullen niet het initiatief ne men. Wel zullen wij de even tuele schade voor de gezond heid - denk aan het functione ren van de lever - bij de spor ter zo veel mogelijk zien te be perken. Bovendien zijn er vanzelfsprekend de beperken de dopingvoorschriften van de internationale sportorganisa ties." Evenals Heere hebben Yvonne van Gennip en Tjaart Kloosterboer hun twijfels over de praktische bruikbaarheid van Kuipers' adviezen. Kern ploegrijdster Van Gennip ge looft niet dat de kloof tussen de Oostduitse schaatssters en de huidige Nederlandse top op chemische wijze te overbrug gen is. „Je hebt niets aan hor- momen als je niet dagelijks zes tot acht uur kunt trainen. In de DDR zijn die mogelijkhe den er en staat de begeleiding dag en nacht klaar." Damesschaatscoach Kloos terboer: „Als voorzitter van de medische commissie van de KNSB is Kuipers kennelijk slecht geïnformeerd over de kernploegen. In de huidige si tuatie is het niet effectief om anabolica te gebruiken. Als je dagelijks anderhalf uur traint en je wil hogerop, dan moet je harder trainen. Lukt dat niet, dan mag Kuipers weer het woord hebben. Wat hij zegt, dat zijn gemakkelijke kreten." Kuipers, wiens voorzitter schap van de medische com missie gedurende zijn buiten lands verblijf wordt waarge nomen door de Alkmaarse arts Paalman, beveelt het lichaam seigen hormoon testosteron aan. „Dat werkt vooral bij vrouwen prima. De doses, die worden toegediend, zijn te laag om naderhand aan te kunnen tonen. Door die lage dosering zijn bovendien de bijwerkingen vrijwel zeker nihil. Negatieve effecten zijn er nauwelijks, positieve wel", zegt Kuipers, die om de bewe ring te staven, wijst op de re sultaten, die de DDR-rijdsters sinds 1980 hebben behaald. WOERDEN - Jos Schipper, Johnny Broers, Emiel Ker- stens en Heddie Nieuwdorp zijn door de wieirenunie (KNWU) bestraft met een geldboete van 200 gulden we gens contractbreuk. De vier beroepsrenners uit de inmiddels opgeheven ploeg van Jacques de Goede kwa men op 6 september aan de start in de Ronde van Catalo- nië, een korte etappekoers in Spanje. Ze waren echter ook een verbintenis aangegaan voor een optreden in het crite rium van Surhuisterveen, dat op dezelfde dag werd verre den. De KNWU besloot aanvan kelijk tot een direct startver bod van het viertal, maar stel de de straf later uit. Een eisen pakket van de ontstemde De Goede, die onder meer een be drag van 2500 gulden wilde voor de onkosten om zijn ren ners in koers te houden, bleef onbeantwoord, waarna de ploegleider uit Standdaarbui- ten zijn activiteiten staakte. ROTTERDAM (ANP) - Oud- topvoetballer Wim van Hane gem heeft donderdag zijn dienstverband met landskam pioen Feyenoord met één jaar verlengd. Van Hanegem blijft tot I oktober 1985 aan als advi seur van de technische staf van de Rotterdamse eredivi sieclub. In die functie werkt de oud-international al van 1 ok tober 1983. Van onze sportredactie MOSKOU (AFP) - Titelverde diger Anatoli Karpov heeft donderdag de zesde partij uit de schaaktweekamp om het wereldkampioenschap gewon nen. De woensdag afgebroken partij tegen uitdager Garri Kasparov bracht donderdag in de zeventigste zet de winst voor de met zwart spelende Karpov. De grootmeester uit de Sov jetunie won eerder de derde partij van de tweekamp en leidt nu met 2-0. De eerste spe ler, die zes winstpunten achter de naam heeft, mag zich we reldkampioen schaken noe men. De afgebroken stelling: Kasparov, wit: Kgl, Te5, pionnen f2, g3, h2. Karpov, zwart: Kc6, TdS, pionnen o7, g7, h6. De door zwart afgegeven zet was: 42 Td8-a8. Vervolg zettenverloop: 42Td8-a8 43. TeS-a5Kc6-b6 44. Ta5-a2a7-a5 45. Kgl-fla5-a4 46. Kfl-e2Kb6-c5 47. Ke2-d2a4-a3 48. Kd2-clKc5-d4 49. f2-f4Kd4-e4 50. Kcl-blTa8-b8 51. Kbl-alTb8-b2 52. Ta2xa3Tb2xh2 53. Tal-blTh-d2 54. Ta3-a6 Ke4-f5 55. Ta6-a7g7-g5 56. Ta7-a6g5-g4 57. Ta6xh6Td2-g2 58. Th6-h5 Kf4-e4 59. f4-f5Tg2-f2 60. Kbl-clKe4-f3 61. Kcl-dlKf3xg3 62.Kdl-el ;Kg3-g2 63. Th5-g5g4-g3 64. Tg5-h5Tf2-f4 65. Kel-e2Tf4-e4 66. Ke2-d3Kg2-f3 67. Th5-hl g3-g2 68. Thl-h3 Kf3-g4 69. Th3-h8Te4-f4 70. Kd3-e2Tf4xf5 71. Wit geeft op. KIEL (DPA) - De Tsjechoslo- waakse atlete Jarmilla Kra tochvilova is vorige week in een ziekenhuis in Praag opge nomen. Kratochvilova, die in 1983 in Helsinki wereldkam pioene werd op de 400 en 800 meter, heeft last van een pees ontsteking. Als gevolg hiervan moest de 33-jarige Kratochvi lova afzeggen voor enige wed strijden in West-Duitsland. ZEIST (ANP) - De woensdag voor de eredivisie afgelaste wedstrijd tussen FC Den Bosch en FC Twente wordt op 31 oktober ingehaald. SVV en FC VW, het afgelaste duel uit de eerste divisie dat van be lang is voor de periodestand, wordt op 2 oktober gespeeld. WENEN (DPA) - De Oosten rijkse pers eist het ontslag van Erich Hof, de trainer van het nationale elftal. Na de 1-3 ne derlaag tegen Hongarije van woensdag in de kwalificatie wedstrijd voor het wereld kampioenschap, opende don derdag de grootste krant van Oostenrijk, de Kurier, met de kop: „Kurier-lezers eisen te rugtreden van Erich Hof". (ADVERTENTTF1

de Stem | 1984 | | pagina 7