Simonis ziet herleving spiritualiteit Oudere gemiddeld beter af met nieuwe premieheffing Gemis aan zorg leidt tot alcoholmisbruik VOORZITTER TUCHTRECHT NEEMT HET OP VOOR PATIËNT Werkloze jongeren 'vergeten' ft H f Rekenkamer onderzoekt uit de hand en kosten van onderzeeboten Iraanse ambassade bezet ikkoord >o r 'eking Terreur van de angst WIJ VIEREN ONZE 125e VERJAARDAG. DOET U MEE? T5 200 miljoen jle diplomatie -P^glNA21 I/RIJP AG 28 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND1 T28 PAGINA 3 Gelegen Uittocht gelop Oisterwijk: Van der Dussen niet bij VNG BINNENLAND DEN HAAG - De voorzitter van het Centraal Medisch Tuchtcollege, jhr mr P.J.W. de Brauw, heeft bij zijn afscheid gepleit voor een betere positie van de klager in het medisch tuchtrecht. Team tegen milieu misdaden DESTEM COMMENTAAR Winter schilder dreigt te verdwijnen Twee maanden geëist wegens euthanasie ÜEgap VERANDALUX aan êvAalsi &.u. risico's kennelijk uit de ind zijn gelopen en wat er m de organisatie schort. i Het lot van Boskalis is luw verbonden met de huldenproblematiek van ikele Derde Wereld-landen. s betalingsproblemen met igeria, Algerije en met na- e Argentinië ondervindt et Sliedrechtse concern aan en lijve. De ervaringen van it concern in Algerije doen erk denken aan de lotge- Iillen van RSV in datzelfde nd. Conflicten over meer- erk, slechte prestaties van lgerijnse partners etc. I In Argentinië nam Boska- s het leeuwendeel op zich an de aanleg van een dui fenden kilometers lange brdgasleiding (kosten circa 'l miljard). Hoewel het risi- voor het grootste deel is Ifgedekt bij de banken en via de Nederlandse Crediet- ferzekerings Maatschappij) Ij de staat, zit Boskalis daar pg voor bijna 200 miljoen Dat geld laat op zich vachten: de gasopbrengst pu worden gebruikt voor de ïlossing, maar de noodlij- ende Argentijnse regering let er geen kans toe. De hoop nu weer gevestigd op de ulp die Argentinië van het hternationaal Monetair fonds krijgt. I De internationale gel- lingsdrang van Boskalis leeft dus op verscheidene llaatsen verkeerd uitgepakt. %k heb toch niet gezegd dat Jc bij die goeie vijftig procent It", pareerde Kraaijeveld lan Hemert toen de eerste pheurtjes in zijn imago prongen. Nu zal hij zich een hdere uitspraak herinne en: „Een goede ondernemer loet instaan voor zijn beslis ingen. Aan de top kun je niet Ie schuld aan anderen ge len". iet vertrouwen waard zijn". De geslaagde onderhande lingen over de overdracht ran Hongkong in 1997 kun- len consequenties hebben (oor het conflict inzake twee mdere Britse overzeese ge- lieden, de Falkland-eilanden •en Gibraltar. De kans dat het Hongkong-succes op het con to van de Britse premier, Margaret Thatcher, zal wor- len geschreven zou haar runnen bewegen tot meer in- ;chikkelij kheid. Officieus heet het dat er 'ooruitgang zit in het gehei- le overleg met Spanje over libraltar, de rots aan de toe- ;ang tot de Middellandse Zee lie sinds 1713 Brits gebied is. daar daarentegen zou de :westie van de soevereiniteit iver de Falklands, waarop irgentinië aanspraken taakt, nog verre van opge lost zijn. Westerse diplomaten zeg- ;en dat de Britten veel meer lit de onderhandelingen over longkong hebben gesleept lan allerwegen was ver vacht. „Ze stonden bepaald liet sterk", aldus een Wes- irse diplomaat. „Een over winning voor de diplomatie, leen kanonneerboten, geen lolitici die dreigementen ïiten, maar doodgewone tra- litionele stille diplomatie". China ging verder dan was verwacht en beloofde het ka- pitalistische systeem gedu- rende 50 jaar na 1997 voort te I zetten. De overeenkomst komt op een gelegen tijdstip voor de regering-Thatcher, die zit met een mijnwerkers staking van ruim een half aar. Maar ook voor Deng Xiaoping die het akkoord als een cadeau aanbieden aan de bevolking aanstaande dins dag, wanneer de Volksrepu bliek haar 35ste verjaardag viert. Het handhaven van kapi talisme en communisme naast elkaar tot in de 21ste seuw was van belang vanwe- ?e de gewenste hereniging net Taiwan. Volgens Bridges leeft Peking de onderhande lingen gevoerd met in het achterhoofd de hereniging met Taiwan. Bridges denkt dat China ook nog eens de andere Azia tische landen met een grote Chinese bevolking, zoals Ma laysia, Singapore en Indone sië, wilde geruststellen in verband met een eventueel te verwachten stroom van vluchtelingen uit Hongkong. In Londen is de bereidheid om veel Chinezen uit Hong kong op te vangen gering- „1.800 Falklanders, nou ja. 30.000 mensen uit Gibraltar als het moet. Zij zijn Brit", zegt een lid van Thatchers Conservatieve partij, „Maar vijf miljoen Chinezen uit Hongkong kunnen we zeker niet hebben". \'un ome Haagse redactie PEN HAAG - De Algemene Rekenkamer onderzoekt de uit je hand gelopen bouwkosten van de twee onderzeeboten van de Walrusklasse. De bouwkosten werden indertijd geraamd op 425 min, maar Rie zijn in de loop der jaren al opgelopen tot 940 min. Volgens staatssecretaris Van Houwelingen (Defensie) tijdens een overleg met de de fensiecommissie van de Twee de Kamer zijn de vele veran deringen tijdens de bouw te laag geraamd. Hij gaf toe dat de informatie aan de Tweede Kamer vaak niet toereikend is geweest. Uit een door hem ingesteld onderzoek zit de prop in de in formatiekanalen naar de de partementale top in de schakel tussen de marine en het cen trale apparaat op het ministe rie. Van Houwelingen gaf ook toe, dat hij in januari j.l. de kosten nog 70 min per poot te laag raamde. Dat is naar zijn mening te wijten aan het RSV-debacle en de verwarde situatie die dat opleverd bij de RDM-werf. Van Houwelings voorgan ger Stemerdink zei, dat hij fe- burari 1981 al opdracht had gegeven voor een intern on derzoek naar het functioneren van het ministerie. Van onze redactie binnenland OISTERWIJK - B en w van Oisterwijk hebben ernstige bezwaren tegen het voornemen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) om de ABP-hoofddirecteur dr. J.W. van der Dussen te be noemen tot voorzitter van de Raad voor de Gemeen- tefinanciën. Het college heeft dit in een telex aan het hoofdbe stuur van de VNG kenbaar gemaakt. Volgens b en w druist de voorgenomen be noeming in tegen alle ge voel voor bestuurlijke zorgvuldigheid. Hij wijst er met nadruk op dat Van der Dussen als hoofd-di- recteur van het ABP in op spraak is gekomen en op non-actief is gesteld. „Het is ongepast, onverstandig en om weerstand vragen, de betrokkene thans te be noemen in bovenbedoelde funktie". Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - Hoe komt het dat mensen méér alcohol gaan drinken dan goed voor hen is? Dat is een van de vragen die de Maastrichtse socioloog Ronald Knibbe probeert te beantwoor den in zijn proefschrift over alcoholgebruik en alcoholproble- Als het dagelijks leven weinig structuur heeft, is de kans groot dat het drinken uit de hand loopt. Dat is b.v. het geval, wanneer men geen werk meer heeft, geen partner of geen zorg voor thuiswonende kinderen. Het lijkt erop alsof drankgebruik alsnog betekenis en structuur aan het dagelijks leven moet ge ven. Aanklager van dokter nodig Schip gezonken HET Deense vissersschip San dy Hook is ten oosten van Ameland gezonken. De vier bemanningsleden zijn door een reddingboot van boord ge baald, aldus een melding van Scheveningenradio. Nederlander blijft gut DE goedgeefsheid van de Ne derlanders lijdt niet onder de vermindering van de koop kracht. In totaal wordt aan landelijke acties voor bijna een half miljard gegeven. Per gezin is dat een tientje per jaar. Jongeren- bouwbrigade DE Jongerenbeweging FNV en de Bouw- en Houtbond FNV gaan begin volgend jaar een bouwbrigade van 16 jon geren naar Nicaragua uitzen den om daar te helpen bij de bouw van twee scholen. De bonden zijn nu bezig met de werving van jongeren die bouwervaring hebben. Milieudefensie DE Vereniging Milieudefensie is zeer verontrust over de plannen 40.000 ton varkens vlees naar Singapore te expor teren, omdat dit een uitbrei ding zou betekenen van de in tensieve varkensveehouderij in ons land en daarmee ook van de hoeveelheid mest, die een bijdrage levert aan het ontstaan van zure regen. Vredesonderwijs DE VVD wil van de regering weten hoe docenten tijdens hun opleiding bevoegdheid en bekwaamheid verwerven om vredesonderwijs te geven. De vragen zijn opgehangen aan de uitspraak van oud-premier Van Agt dat bij het vredeson derwijs op Nederlandse scho len indoctrinatie voorkomt van de kwalijkste soort. PTT-directie HET Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) ver zet zich tegen de voorgenomen overplaatsing van de Centrale Directie van de PTT van Den Haag naar Groningen. „Ver plaatsing van de Centrale Di rectie is in feite het verplaat sen van de werkloosheid van Groningen naar Den Haag". Van onze redactie binnenland Hij wil dat elke klacht voortaan wordt aangebracht door een openbare aanklager, enigszins te vergelijken met een officier van justitie. Volgens De Brauw heeft de klager op het ogenblik verre weg de moeilijkste rol in een medische rechtszaak. Hij moet de juistheid van zijn onver mijdelijk onvolledige klacht verdedigen tegenover een op medisch gebied deskundige te genpartij. „Veel klagers ver slechteren hun zaak hiermee eerder dan dat zij hem verbe teren", aldus De Brauw. Het lijkt de scheidende voorzitter beter als hun taak wordt overgenomen door een ambtelijke klager met opspo ringsbevoegdheid, bij voor keur een jurist met kennis van de medische praktijk. Hij zou de zaak na een gesprek met de klager moeten aanbrengen bij het tuchtcollege. Tijdens de zitting zou de klager wel be schikbaar moeten zijn voor het beantwoorden van vragen. Bijkomend maar belangrijk voordeel hiervan zou zijn dat een dergelijke functionaris bij ernstige gebeurtenissen met een het tuchtcollege kan in schakelen, aldus De Brauw. Op het ogenblik blijkt vaak na maanden op de terechtzitting dat een klager de verkeerde arts beschuldigt. Volgens De Brauw worden zijn opvattingen gedeeld door veel tuchtrechters en kwamen ze ook al eens tot uitdrukking in het advies van een staats commissie. De vertrekkende voorzitter verwacht overigens niet dat verbetering van het huidige systeem ertoe zal leiden dat er meer artsen worden veroor deeld. Hij denkt wel dat veel klagers wier klacht ongegrond wordt verklaard, de indruk zullen krijgen dat er in volle omvang aandacht aan hen is geschonken. Want het merendeel der klachten blijkt afkomstig van „patiënten die willen weten wat er nu precies met hen ge beurd is", aldus De Brauw, die 22 jaar lang de hoogste medi sche tuchtrechter in Neder land is geweest. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Winse- mius van Milieubeheer zal be gin volgend jaar een milieu bijstandsteam formeren voor de bestrijding van de milieu criminaliteit. De vijftien medewerkers van deze groep krijgen tot taak het verrichten van con trole en onderzoek bij grote bedrijven. Voorts zullen zij in samenwerking met de politie en het openbaar ministerie op sporingsacties gaan uitvoeren. Ten slotte krijgen ze tot taak ondersteuning te verlenen aan instanties, die zorgen voor de handhaving van de milieu wetgeving, waaronder de mi lieu-inspectie. GANGSTERPRAKTIJKEN in Nederland: een 38-jarige man en pin 29-jarige vriendin hebben een winkelier in Den Haag een jaar 'ang geterroriseerd. Het paar kwam bijna dagelijks in'de winket pn nam dan zonder te betalen allerlei boodschappen mee. De po- Te vermoedt dat de winkelier een schade heeft geleden, die ih de tienduizenden guldens loopt. Zelfs na de aanhouding van het stel durft de winkelier geen aangifte te doen. Hij is bang dat de politie zijn kwelgeesten niet ang genoeg kan vasthouden om repressailles te voorkomen. Ge- ,|Jkkig heeft de politie het tweetal op heterdaad betrapt, toen zij, na de winkelier weer eens bedreigd te hebben, met twee kazen, sen rauwe ham en sigaretten onder de armen de winkel verlieten. Volgens de politie worden in dezelfde buurt meer winkeliers af- ösperst. Maar ook dezen houden angstvallig hun mond uit angst jn elkaar geslagen te worden. Het gaat hier om een woonwijk, die hard aan sanering toe is. Dezelfde soort praktijken komen echter °ok elders voor. Zo constateerde Albert Heijn onlangs tijdens de laarvergadering van de Raad voor het Filiaal- en Grootwrnkelbe- dr'jf dat bepaalde groepen voetbalsupporters er een gewoonte van maken om voordat zij naar een voetbalwedstrijd gaan eerst ""gebreid proletarisch te gaan winkelen. Middenstanders die Z|ch daartegen proberen te verzetten, zien hun zaak aan gruzele menten gaan. Als de politiek en de ministers van Justitie in gebreke blijven °m de burgerij te beschermen tegen het tuig van de richel breekt onvermijdelijk het moment aan waarop de burgers het recht in e'9en hand gaan nemen. In Amsterdam bij voorbeeld heeft het onlangs maar een haar gescheeld of een groep krakers, die met aanhang een winkelstraat gesloopt had was door knokploegen P" Je buurt tlink te grazen genomen. Slechts door de politie te "olp te roepen konden de dapperen het vege lijf redden. °e tolerantie staat in Nederland op de tocht. Het ongehinderd voortwoekeren van de criminaliteit is een van de oorzaken daar van. SCHEVENINGEN (ANP) - Het ziet ernaar uit dat de pre mieregeling voor schilder- en behangwerk in de winter van 1985 op 1986 niet meer kan worden betaald. Dat heeft de voorzitter van het Koninklijke Verbond van Ondernemers in het Schildersbedrijf, J. van der Worp, gezegd in zijn jaar rede. Gedeeltelijke oorzaak is volgens Van der Worp dat het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid geen fi nanciële steun meer geeft voor de regeling. Andere oorzaken noemde van der Worp niet. Hij deed een beroep op minister De Koning die steun te hervat ten. De winterschilder zal er het komende seizoen nog wel zijn. De regeling houdt in dat particulieren die in de winter maanden het interieur van hun woning laten schilderen of behangen een korting krij gen op het arbeidsloon van 50 gulden per man per dag. Voor bedrijven geldt een korting van 35 gulden. De regeling heeft de schilderswereld in 1983 22 miljoen gulden gekost. Als er in het vorige winter seizoen geen korting zou zijn gegeven, dan was de werk loosheid onder schilders en be hangers in die periode tot 75 procent opgelopen, verklaarde Van der Worp. Op het ogen blik is ongeveer 45 procent van alle schilders werkloos. Deze cijfers illustreren volgens Van der Worp duidelijk het belang van de premieregeling. LEEUWARDEN (ANP) - De procureur-generaal heeft voor het gerechtshof te Leeuwar den een gevangenisstraf van twee maanden, met een proef tijd van twee jaar, geëist tegen een 65-jarige zenuwarts uit Haren (Groningen). In augustus van 1982 had de arts een 73-jarige vriendin, die ongeneeslijk ziek was, op haar uitdrukkelijke verzoek een dodelijke dosis slaappillen ge geven, gevolgd door drie mor fine-injecties. In maart van dit jaar ver klaarde de rechtbank te Gro ningen de arts, na een eis van zes maanden, schuldig zonder haar een straf op te leggen. Het begint kaal te worden in Nederland. De verf bladdert af en er is weinig kans dat er iets aan gedaan wordt. Want de winterschilder loopt op zijn laatste benen. Als de premie voor de oude, vertrouwde winterschilder wegvalt, zet de verloedering van de Nederlandse huiska mer pas goed in. Het vergeelde behang blijft nog jaren han gen en het plafond wordt al maar bruiner en bruiner. De tijd van de winterschilder lijkt voorbij. Nederland is aan het doe-het-zelven. We hante ren zelf de kwast, terwijl de be roeps-schilder gedwongen wordt zijn winterslaap te hou den. Misschien kan de winterschil der zich op de Open Universi teit om laten scholen tot kunstschilder. Dan kan hij winterlandschapjes schilderen voor tentoonstellingen en mu sea. Nederland wordt kaal. De herfstwind giert door de bo men. Onze grote bedrijven lij den verliezen van vele miljoe nen. Nu is het weer een grote puinhoop bij Bos Kalis. Wat valt er nog te plukken als het bos kaal is? Dit weekend ontvalt ons ook nog te zomertijd. Dan zitten we te rillen in kale, kille kamers en wachten tot straks de maan weer door de bomen schijnt. Het zal wel weer een heel ma ger maantje worden. Schraal en vaal. Want het zit er dit jaar niet aan dat de winter schilder even langs komt om het even een kwastje te geven. MERIJN Van onze redactie binnenland UTRECHT - Aartsbisschop Simonis van Utrecht ziet in de rooms-katholieke kerk in Nederland hoopvolle tekenen, die aan 'de verwarring' na het Tweede Vati caanse Concilie een einde kunnen maken. niet meer kan." Vooral door een vernieuwde spiritualiteit kunnen verkeerde ontwikke lingen omgebogen worden. „Een belangrijk aantal mensen begint in de gaten te krijgen dat het zo eigenlijk (ADVERTENTIES) De Iraanse ambassade in Den Haag is korte tijd bezet geweest. Een groep Koerdische jongeren was binnengedrongen. De groep raakte meteen in gevecht met het personeel en de ambassadeur liep erbij lichte verwondingen op. De politie heeft de groep snel over meesterd en afgevoerd. Toch heeft de ambassadeur bij Buitenlandse Zaken geprotesteerd tegen het gebrek aan veiligheid. (Begin dit jaar drong er ook een groep binnen) Buiten landse Zaken heeft inmiddels de ambassadeur excuses aangeboden. - fotoanp Van een onzer verslaggevers BREDA - Als niet snel werk wordt gemaakt van het probleem van de niet-actieven zonder beroepsopleiding in de leeftijdscategorie van 19 tot 22 jaar, dreigen zij een vergeten groep te worden die zeer moeilijk 'aan de bak' komt. Dat zei L.A, Van den Bos, voorzitter van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, tijdens de jaarvergadering van dit opleidingsinstituut in het Turfschip in Breda. Van den Bos verklaarde dat de hoogte van het minimumjeugdloon een extra hinderpaal is voor het (bouw)bedrijfsleven om beroepsloze jongens en meisjes in dienst te nemen. Hij wil dat de regering naast de honderden miljoenen guldens die zij al heeft gereserveerd voor de werkloosheidsbestrijding van deze groep jon geren, nog iets extra's doet. Volgens P. Van Ham, hoofd Bouwopleidin gen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, zal de bouwvakker van nu in de jaren negentig een nieuw soort fabrieks arbeider moeten zijn om het snel veranderende bouwproces te kunnen bijbenen. Want in een veranda geniet u ook in de herfst- en wintermaanden van tuin en tuinmeubelen. Eén zonne straaltje is al voldoende Bovendien Verandalux is vakwerk, betaling na levering en 100% maat werk door rijdende werkplaats. Heinkcnszandseweg 22, 'x Heerenhoek, 01105-1992 pDf^VFvertel mij alles 'Dvlii over terrasoverdekking. ladres (woonplaats (telefoon In gesloten envelop zenden aan i Verandalux bv, Postbus 3, 4453 ZG 's Heerenhoek Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Eerste Ka mer heeft deze week het wets voorstel aangenomen waar door voor bejaarden, die naast hun AOW een pensioen heb ben, nogal wat verandert in de premiebetaling. De nieuwe re geling gaat volgende week in. Een gehuwde bejaarde hoeft vanaf dan niet meer dan 60% af te dragen aan belastingen en ziekenfondspremie van de extra verdiensten. Alleen staanden raken 30% maximaal kwijt van hun pensioenen. Gehuwde bejaarden, die in de bejaardenverzekering zit ten, gaan minder premie beta len; ongehuwde bejaarden krijgen premiereductie als ze j 1 V- meer dan 19.680,- verdienen. Is dat bedrag minder dan zijn ze weer wel duurder uit. Overigens is de regeling voor de zogeheten AOW-plus- problematiek een met een tij delijk karakter. Het kabinet is van plan om in het nieuwe jaar de bejaarden- en vrijwil lige verzekering te laten ver dwijnen. Dat zal dan weer tot premieverschuivingen leiden. Vanaf volgende week (1 ok tober) betalen alle gehuwde bejaarden in de verplichte verzekering (met een inkomen tussen ƒ19.164,- en ƒ23.685,-) beduidend minder premie. Dat loopt voor sommige groepen bejaarden op tot een voordeel van ruim zeventig gulden. Ongehuwde bejaarden in de verplichte verzekering gaan er op achteruit als zij een inko men genieten tussen de ƒ14.200,- en de ƒ19.680,-. Het verlies per maand is maxi maal 56,-. Alleenstaanden die meer dan 19.680,- krijgen maar minder dan 23.685,- gaan er weer op vooruit; maximaal 39,-. Gehuwde bejaarden in de vrijwillige verzekering (tussen ƒ23.685,- en ƒ33,500,-) betalen minder premie als ze dichter bij het eerste bedrag zitten (tot zestig gulden minder premie per maand) en meer als ze meer inkomen genieten (ach teruitgang tot 35,50 per maand). Dit zegt mgr. Simonis in een vraaggesprek met het Katho liek Nieuwsblad. Als hoopvol le tekenen noemt hij onder meer de opkomst van spiritue le bewegingen en de belang stelling van jongeren hiervoor. Hij vindt het verheugend dat jongeren de sacramenten weer weten de waarderen, „ook de regelmatige persoonlijke biecht". Zij hebben geen last van de frustraties ten aanzien van de kerk, waar de tussen generatie onder gebukt gaat, aldus Simonis. Verder noemt hij het grote engagement van veel leken, de voorspoedige groei van de dia kenopleidingen en het toene mend aantal jonge mensen die zeer bewust voor het celibatai- re priesterschap kiezen. Mgr. Simonis constateert voorts een ontbreken van een fundamenteel waardenbe- wustzijn. In verband met de seksuele moraal hoor je vaak zeggen dat de paus hopeloos ouderwets is. „Je zou natuur lijk ook kunnen zeggen dat wij hier hopeloos uit de band springen." 125 JAAR EEN BEGRIP ANNO 1859 HOFLEVERANCIER GROOT/DETAILHANDEL (f&asi&i&e tapijten CATHARINASTRAAT 10-14 4811 XH BREDA NEDERLAND TEL: 076-138848 TLX: 54834

de Stem | 1984 | | pagina 3