SE Stop bezuinigingen op kunst en cultuur Snuffelen in museum Hulst Wat te doen met Schuitema GEZIN EIGENLIJK NERGENS IN TE PASSEN Onzekerheid blijft over zwembad Steen Warande krijgt toch historische stoelen iELEGENHEID SSE Morres-dames krijgen klop van Starlift En de zekerheid dat die rente 6 jaar lang zo hoog blijft. Vervuiling in Sint Jansteen valt mee LOIS - CLUB DE FRANCE - LOVE to M - SJDAG28SEPTEMBER 1( H VAN ZEELAND cULTURELE raad roept staten te hulp Jeugd VINYL RIJLAARZEN Concert voor mijnstakers IREAU MET KASTJES N B0EKENRUIMTE. Plaatselijk nieuws ^oosterzande Zenuwarts Noodgevallen Oudheidkundige bieb op maandagavond open GEMEENTEBESTUUR AXEL VOOR KEUZE: Leefbaarheid Parkeerterrein Struikelblok Viswedstrijd bij Ossenisse verenigde spaarbank _AiJ '<1 riek om te zoenen or particulieren I bedankje, jubileum, receptie, borte, verloving, overwinning, hen, Abraham, openbare dank, □oor, mag best eens in de krant be pagina familieberichten J met en duur hoeft het niet te ■gels kosten nog geen tientje) llper kolom 1,75. Eén grote i 2,25. Voor het plaatsen van beelding met een formaat van tekenen wij f 12,50 toeslag, lieven op aanvraag. Bij niet |lingwordt/ 2,50 adm kosten >'s worden niet geretourneerd of geef uw tekst 2 dagen vóór I bij één van onze kantoren, ppgaven stuurt u eveneens 2 blaatsing naar Postbus 3229, 14800 MB Breda. In ons het recht voor, teksten paf van redenen te weigeren brenigingsnieuws op 2 kolom op donderdag. \HAM GEZIEN Hes lak i met gemak T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Cultu- Jjje Baad gaat zich in een poging de «vinciale bezuinigingen op kunst- en iituurbehoud af te remmen recht '[reeks tot de Zeeuwse staten wenden. ^en constateerde gisteren dat een 'jer protest aan het adres van Gede buteerde Staten niets heeft uitgehaald. De culturele raad zal de staten er na drukkelijk op wijzen dat de rijksbij drage voor kunst- en cultuur, die Zee- 'andjaarlijks 7 ton oplevert, er niet toe t geleid dat ook de provincie zelf p geld in kunst en cultuur is gaan steken. Volgens berekeningen van de culturele raad is eerder het tegendeel het geval. Men vreest dat de rijksbij drage daardoor wel eens in het ge drang zou kunnen komen. De raad stond gisteren vooral stil bij de voorstellen van Gedeputeerde Sta ten om het wat zuiniger aan te gaan doen met het subsidiëren van activitei ten in de sector kunst en cultuur. De provinciale vertegenwoordiger W. de Meurichy wees de raad op het pro bleem dat de provinciale begrotings posten voor kunst en cultuursubsidies de laatste jaren om verschillende rede nen niet helemaal zijn opgebruikt. Juist nu stimulerend beleid van de provincie ertoe heeft geleid dat er steeds meer subsidie-aanvragen ko men wordt er bezuinigd. Volgens De Meurichy zal dat komend jaar voor het eerst tot problemen gaan leiden. De Culturele Raad heeft er onder meer moeite mee dat het provinciebe stuur nu al zinspeelt op het verlagen van de subsidie voor het jaarlijks Fes tival Nieuwe Muziek, terwijl de activi teiten van de organiserende stichting nog niet zijn beoordeeld. Men zal de provincie ook nadrukke lijk duidelijk proberen te maken dat vooral de jeugd niet onder de bezuini gingen mag leiden. Zo is men bezorgd over vermindering van subsidies voor het Zeeuws jeugd orkest en de oplei ding van jonge fanfareleden. Ook con stateert men dat de opleidingen aan de muziekscholen steeds duurder worden. „Juist in deze tijd", aldus de raad, „be hoort in Zeeland extra zorg te worden besteed aan de muzikale en culturele vorming van de jeugd. Provincie-vertegenwoordiger W. de Meurichy merkte op dat juist daar naar bezuinigingen is gezocht, waar dat niet tot problemen hoeft te leiden. Hij wees er verder op dat de kunstzin nige vorming op scholen de laatste ja ren dankzij de activiteiten vanuit het provinciaal steunpunt een grote vlucht heeft genomen. Woonwagen moet op sloopterrein blijven Van een onzer verslaggevers HULST - De woonwagen, die de gemeente op het woonwagencentrum De Rape heeft gezet als onderdak voor de familie Lafertin, blijft op zijn plekje op het sloopterrein. Tenminste als het gezin er voor maandag zijn intrek heeft genomen. Is de wagen maandag niet bewoond, jan wordt hij door de gemeente weer weggesleept en zal het gezin zelf voor huisvesting moeten zorgen. BIJ ONS VOOR DE ALLERLAAGSTE PRIJS ia7 Dat heeft de gemeente giste ren aan Lafertin meegedeeld, die momenteel tijdelijk is in getrokken bij familieleden in Heikant. Zoals gemeld is er 1 rumoer ontstaan over de sing van de woonwagen ophet modderige sloopterrein. Woonwagenwerk en bewoners tan De Rape hebben felle pro lesten laten horen tegen de mg van zaken. „Dit is een situatie die niet kan", aldus functionaris B. Vanderheyden van het Woon wagenwerk. „Het is in strijd met alle voorschriften die je maar kunt bedenken, er is geen enkel argument te vin den om dit goed te keuren". Daar is wethouder G. van de Voorde het niet mee eens. „Die s is redelijk", meent hij. HULST - Het Open Jongeren Centrum Kontrast in Hulst houdt zaterdag 29 september een benefietconcert voor de stakende mijn werkers in En geland. Dit gebeurt in samenwer king met het Steunfonds En gelse mijnstakers. Aan het concert werken drie bands mee; The Ex, de groep Zowiso en Morzelpronk. Het concert, in het Houtenkwartier, begint om 22.00 uur. Entree zeven gulden vijftig. IN VOOR UW STUDERENDE ZOON OF DOCHTER ®NT JANSTEEN - De ver ding van de bodem bij een loonbedrijf aan de Hoofd- 'aat 63 in Sint Jansteen valt mee. In de grond zelf zijn geen fjprechtigdheden gevonden. 4Ueen het grondwater is ma- "S verontreinigd met minera- bolleen koper. Oriënterend onderzoek f® dit uitgewezen. Gedepu- jmrde Staten zien af van ver- cr onderzoek omdat het ter- jj™ een bestemming als erf ®48t en de vervuiling niet listig is. Rij een eventuele 'cplaatsing van het bedrijf, ,,us GS, zijn maatregelen ge mist om verdere vervuiling u de bodem -veroorzaakt tor een lekkende olietank- te torkomen. I De Bamisrit, waar- uer(j Personen deelnamen, een gezellige gebeurte- '"ltslagen: Tourklas: 1. P. Ep„ °P/W. de Maagt, 2. W. ^sermont/E. de Wit, 3. C. I^-Hoop/M. Pouwels- Ws0, 4 echtPaar Van der C, J- Maayer/M. Maayer. jL^iidklas; 1. M. IJsebaert 2- echtpaar Van de Ha- CJ- echtpaar Huige, 4. C. UW/M. Risseeuw, 5. me- ifWDierick/E. Dierick. „Er zijn natuurlijk betere plaatsen denkbaar, maar er zijn voorzieningen getroffen dat ze niet in de modder staan". Bovendien begrijpt men bij de gemeente niets van de opwinding die plots is ont staan, omdat het gezin al voor de wagen heeft getekend en akkoord is gegaan met de standplaats. De familie Lafertin heeft de afgelopen drie jaar in een huis in de Liniestraat gewoond, maar maakte het er zo bont dat ze eruit gezet dreigden te worden. Uiteindelijk hebben ze, na heel wat gesprekken met de gemeente, besloten de eer aan zichzelf te houden en de huur opgezegd. „Wat wij hebben meege maakt is met geen pen te be schrijven", aldus de omwo nenden, die er zich op hun beurt over opwinden dat La fertin nu „ineens als het gedu peerde gezinnetje wordt afge schilderd. Mensen die onder behandeling van zenuwarts moesten, kinderen die 's nachts gillend in bed wakker worden, ruzie, kabaal, scheld partijen, vernielingen, politie erbij. Wat hier gebeurd is kun je geen overlast meer noemen, ze hebben de buurt hier drie jaar lang geterroriseerd". Ook toen ze nog op het woonwagencentrum woonden waren er volgens Vanderhey den regelmatig moeilijkheden met medebewoners en hij ver wacht dan ook dat heel wat kampbewoners het gezin lie ver zien gaan dan komen. „Het meest ideale zou een plaatsje voor hen alleen zijn, want het gezin is eigenlijk nergens in te passen". Maar daar denkt men bij de ge meente niet over. „Als we ze een aparte plaats geven zijn we op weg om illegale kampjes te maken", aldus Van de Voorde, „en dat is in strijd met het beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening". Vanderheyden stelt dat er voor de oplossing van dergelij ke 'noodgevallen' rijksbijdra gen worden verstrekt voor het maken van een standplaats. „En dat is de enig aanvaard bare oplossing. Maar zoiets is niet op twee dagen geregeld". Paul Stockman (I) en Willy Bauwens (r), vrijwillige 'bibliothecarissen' van de oudheidkun dige kring Hulst. - foto erik ossewaarde Van onze correspondente HULST - Elke maandagavond stelt de oudheidkundige kring De Vier Ambachten aan haar leden, maar ook aan niet-ie- den, de omvangrijke biblio theek ter beschikking. Het komt niet vaak voor dat men de kans krijgt te snuffe len tussen de boeken- en tijd schriften-schat van een oud heidkundige kring. Tot voor kort mochten zelfs alleen maar bestuursleden een kijkje nemen. In Hulst wordt deze moge lijkheid nu wel geboden, om dat er twee vrijwilligers, Wil ly Bauwens en Paul Stock man, zijn die elke maandag avond vanaf 19 uur als biblio thecaris optreden. Ze zijn bei den zeer geïnteresseerd in de geschiedenis en daarom bereid om ieder die belangstelling heeft in heemkunde, historie, oude kronieken, etsen, oude kaarten en geografie te helpen bij het zoeken naar literatuur. Dit tenminste voorzover aan wezig in de bibliotheek, die ondergebracht is in het mu seum in de Steenstraat. Begin deze maand zijn ze begonnen met de wekelijkse openstelling. Tot nu toe was de toeloop nog niet groot, maar in de wintermaanden verwach ten ze veel belangstellenden die de maandagavond gaan benutten om eens een uurtje, of langer, te komen lezen en studeren. Men mag aanteke ningen maken en desnoods co- piëren, maar de boeken mogen de bibliotheek niet uit. „Het is geen uitleenbiblio theek. De meeste exemplaren zijn bovendien te kostbaar". Willy Bauwens vindt de open stelling een logisch vervolg op al het werk dat hij aan de bi bliotheek heeft besteed. Alles is nu op kaart gezet en er is een overzichtelijke catalogus uitgegeven. „Iedereen moet kunnen snuffelen in de boekën en tijdschriften die we bezit ten". Vandaar de de oudheid kundige kring ook de gente- resseerden die geen lid zijn uitnodigt voor een bezoek. De leden mogen dit gratis doen. Niet-leden betalen een toe gangskaartje voor het mu seum. Van een onzer verslaggevers HULST - Er is gisteravond geen duide lijkheid gekomen over de vraag of het zwembad in Sint-Jansteen wel of niet wordt gesloten. Een kans om daar achter te komen had, tenminste dat dachten de raadsle den, het agendapunt kunnen bieden waarin de reparatie van de daken aan de orde kwam. Echter, burgemeester P. Molthoff liet van te voren al op strenge toon weten dat inderdaad enkel de da ken aan de orde waren en dat er dus over andere zaken niet gediscussieerd mocht worden. WD-er A. Houben probeerde het toch via een omweg. „Als deze reparatie doorgaat, wordt dan de bestemming van het gebouw zekerder?", legde hij het col lege voor. Molthoff liet zich echter niet vangen. „Reparatie van een eigendom is een plicht", stelde hij, „wat er later met dat gebouw gebeurt is vers twee". Ook R. Eeman ving bot, toen hij het college wil de confronteren met de wat verwarren de uitspraken in de commissievergade ringen. „Er is geen verschil van mening bin nen het college", aldus Molthoff, „als wij een oordeel hebben dan laten we het wel weten". Door PvdA-er B. Martens wer den ook de nieuwe wettelijke eisen aan geroerd, waaraan zwembaden in de toe komst zullen moeten voldoen. Wethou der W. Kayser kon echter nog niet zeg gen wat voor financiële gevolgen dat zal hebben voor met name het Steense zwembad. Dat bracht A. Houben tot de conclusie dat „we een gebouw gaan herstellen, dat de eerst acht maanden niet gebruikt wordt en waanvan de kans groot is dat we in die tussentijd tot de conclusie ko men dat we het moeten gaan slopen". Uiteindelijk besloot de raad toch de no dige 22.000 gulden beschikbaar te stellen voor de dringende dakreparatie. Door Frank Deij Het Axelse gemeentebe stuur staat wellicht voor een van de moeilijkste keuzes uit zijn carrière. Wat te doen met Schui tema Vastgoed BV. Het levensmiddelencon cern heeft serieuze plannen op het Szydlowskiplein een supermarkt neer te zetten dat werkgelegenheid biedt aan vijftien krachten. Maar de Axelse bestuurders wor den fel op de huid gezeten door vier supermarktbazen die de komst van de winkel gigant absoluut niet zien zit ten. Zij vrezen een forse om zetdaling en ontslagen bij hun eigen bedrijven. Het col lege kan momenteel absoluut niet zien wat het zwaarst weegt, de voors of de tegens. Raad van deskundigen is ge noodzaakt maar duur. De za ken op een rijtje. Schuitema is op het eerste gezicht een geschenk uit de hemel voor Axel. Conclu deerden de samenstellers van het dpo-rapport niet dat Axel dringend behoefte heeft aan een publiekstrekker?. Welnu het aanbod van Schuitema klinkt erg aanlokkelijk. Im mers,de vestiging biedt naar eigen zeggen vele voordelen aan de consument goedkoop en een keus uit 1800 artike len), het concern dicht zich zelf ook een 'Noordstraat on dersteunende' functie toe. -Schuitema opent ook deuren voor de horeca en wat nog belangrijker is, het filiaal verstevigt de centrumfunctie van Axel. Schuitema hoezee. De keerzijde van de me daille werd, voor de discussie onder de Axelse bestuurders losbarstte, omgedraaid door vier supermarkten die moord en brand schreeuwden. Zij beweren dat Schuitema ar beidsplaatsen kost. Daar naast vinden zij een zoge naamde supermarkt C-1000 niets bijzonder. Supermarkt Mattheeuws, om maar een zijstraat te noemen, heeft een assortiment van 1500 artike len. Niets nieuws onder de zon dus. Het CDA, nam het dinsdag tijdens de raadsvergadering bij monde van fractievoorzit ter Kesbeke op voor de Axel se kruideniers. Zijn verweer klonk fel. „Het dpo-rapport is er erg duidelijk over. Axel heeft behoefte aan een pu bliekstrekker. De HEMA, C en A of Blokker wel maar geen supermarkt in de voed- selsector". Hij reeg zijn protest aan een met nog drie argumen ten. „Ik ben bang dat in Koe wacht niets van de midden stand overblijft. De leefbaar heid in de buitenwijken van Axel zal teruglopen". Daar naast voorspelde hij enkel een verschuiving van de werkgelegenheid in plaats van een dikke winst. Zijn argwaan moet erg diep zitten want momenten later veegde hij publiekelijk de vloer aan met de, blijkens briefwisseling, oprechte voornemens van de discount. „Schuitema wil het Szydklowskiplein op een pre senteerblaadje, met een gra tis parkeerruimte erbij. Schuitema doet net alsof hij Sinterklaas is die in Axel de zakken van de horeca en de middenstand gaat vullen. Ik geloof niet in al die mooie voorspellingen". De andere kant van de me daille werd verdedigd door PvdA'er Vink. Hij stelde dat er niet zomaar neen gezegd mag worden. Hoezeer de komst van Schuitema door sommigen gewenst en door anderen verwenst wordt. De hele dis cussie draait momenteel in feite niet om de vraag of Schuitema binnen gehaald moet worden of niet, maar om de intentieverklaring van de gemeenteraad om het Szydklowskiplein al dan niet vrij te geven voor bedrijvig heid. Het Szydklowskiplein heeft nu de bestemming par keerterrein. Aan Axels be langrijkste winkelstraat, de Noordstraat, is (nog) geen be stemming gegeven. Daar kan elke ondernemer een zaak beginnen. Dus als Schuitema naar de Noordstraat verhuist heeft niemand recht van spreken. Hoe graag Schuitema naar Axel komt wordt binnenkort duidelijk als het college van Axel echt met het concern gaat onderhandelen. De grondprijs zou best wel eens een groot struikelblok kun nen vormen. Hoe die onder handelingen echter ook uit pakken voor de raad blijft er een uiterst moeilijke beslis sing te nemen. Ze zou de Axelse midden stand misschien op korte ter mijn een goede dienst bewij zen door de huidige bestem ming van het plein te hand haven. Aan de andere kant zou het ontmoedigen van be drijven zoals Schuitema Axel op de langere termijn wel eens lelijk kunnen opbreken. Van onze sportmedewerker HULST - In drie sets, die sa men nauwelijks een uur duur den, is het damesteam van Morres-Hulst door Starlift- Voorburg uit de bekerstrijd geworpen. De eredivisieploeg maakte op de Morres-meisjes een te grote indruk en dat verhoogde de nervositeit in het Hulsterse kamp dermate, dat het vrijwel nooit het eigen spel kon spelen. De 3-0-zege van Starlift was dan ook zonder meer dik ver diend te noemen. „We waren geïntimideerd door hun lengte. Daarbij kwam, dat Starlift goed draai de waardoor wij soms te voor zichtig gingen spelen", zei Morres-coach Jo Everaert na afloop. Zijn opponent-trainer Paul de Haan had overigens een sterker Morres tegenover zich verwacht. „De eerste sets goed doorkomen, is belang rijk", zei hij voor het beginsig- naal van het arbitrale duo Kruidenier/Hof. Achteraf was de Hulster équipe, dat een klas lager speelt dan Starlift, De Haan wat tegengevallen. „Met name technisch waren ze niet goed. Veel stops waren slecht en daardoor kwamen ze niet aan een goede aanval toe", stelde hij. Dit kwam in de eerste set al vrij vlug naar voren. Lukte het Morres in de beginfase goed partij te geven, naarmate de partij .vorderde ging het steeds moeizamer. Via de tussenstand 3-3 liep Starlift resoluut uit naar 3-12, om vervolgens op 15-7 uit te komen door het laatste punt met een enorme klap van Remmens binnen te halen. In de volgende set liep het in het Morres-kamp helemaal niet. „We speelden te nerveus en maakten daardoor te veel fouten", wist coach Everaert. Het gevolg was dat Starlift uit kon lopen tot 0-10. Daarna leek het er even op dat de Hul sterse ploeg wat terug zou ko men, maar aangezien er wei nig gescoord werd, trokken de Voorburgse dames deze set met 4-15 eveneens naar zich toe. In de laatste set klampten vlc Hulsterse dames in de be ginfase even aan, om daarna toch weer met forse cijfers in gemaakt te worden. Met 15-8 won de Voorburgse ploeg. Blij was coach De Haan in ieder geval met de winst op de Mor- res-ploeg. Een team waar de Rotterdammer toch wel enige lichtpuntjes in zag. „Met name Karin Magnus, José de Theye en Denise Broekman zijn speelsters, die mits goed ge traind ver kunnen komen", zo stelde hij. Verbaasd keek hij dan ook op toen hij vernam dat de Hulstenaars slechts vrijdags samen trainen. Desondanks was hij niet on tevreden. „Hadden we maar een puntje gepakt, dan was dat een mijlpaal geweest. Zo ver mocht het helaas niet ko men. Starlift was op alle fron ten beter", aldus de Hulste- Van een onzer verslaggevers HULST - De negen antieke stoelen, die nu nog staan te verstoffen op de zolder van het stadhuis, krijgen toch nog een plaatsje in de bestuurskamer van het Steense gemeenschapscentrum De Warande. Eerst wilden B en W het meubilair, afkomstig uit het voormalig gemeentehuis van Sint-Jansteen, in bruikleen geven aan het streekmuseum dat al zes exemplaren heeft, maar daar bleek de gemeente raad gisteravond niets voor te voelen. „Die stoelen behoren aan de Steense gemeenschap", maak te R. Eeman de tongen los. „Ze hebben jarenlang onder het stof en de spinnewebben ge staan en nu komen B en W plotseling met het argument af dat ze de collectie niet wil len scheiden. Dat gaat met te ver". Eeman riep zijn collega raadsleden dan ook op de 'his torische' stoelen aan de Wa rande te geven. Dat bleek niet tegen dovemansoren verteld. Hoewel B. Martens (PvdA) sprak van 'kernensentiment' sloot hij zich bij Eeman aan. En met hem de andere raads leden. Burgemeester P. Molt hoff hield vol dat de stoelen beter allemaal in het museum kunnen staan, ook al gezien de antiquarische waarde. P. Ste vens (gemeenschappelijke be langen) voerde aan dat de stoelen in de Warande onge twijfeld langer zullen mee gaan, omdat meubilair dat wordt gebruikt niet zo snel ten prooi valt aan houtworm. A. Houben (VVD) die naar de vergadering was gekomen met het idee dat het B en W-voor stel best goed was, maar de ar gumenten horende al begon te twijfelen, bleek door het hout- worm-argument helemaal over de streep getrokken. „Ik hoop niet dat er meer van die aanvragen komen", verzuchtte burgemeester Molthoff, „want dan kan ik straks op de grond gaan zit ten". OSSENISSE - De regionale zeehengelclub De Vogel hield een viswedstrijd langs de Westerschelde bij Ossenisse. Er waren 44 deelnemers. De uitslag: 1. H. van Vooren (Terneuzen) 1292 pnt; 2. F. van Kampen (Hulst) 1276 pnt; 3. R. Andriessen (Kloosterzande) 1199 pnt; 4. J. van Hoye (Graauw) 1104 pnt; 5. J. van Heese (Kloosterzande) 968 pnt. De traditionele pijp ging ditmaal naar mevrouw Van Sikkelerus uit Kloosterzande, die 525 punten bij elkaar viste. (ADVERTENTIE) 8lA% rente. Zet'nu uw spaargeld op een Vaste Termijn rekening van de Verenigde Spaarbank en u bent er zeker van dat u zes jaar lang liefst 8%% rente ontvangt. De minimum inleg isf 100,- en de rente wordt jaarlijks overgemaakt. Bij aankoop van een eigen huis kunt u, zonder kosten, direct over uw spaargeld beschikken. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt.. INLICHTINGEN. DISTRICTSKANTOREN BREDA CATHARINASTRAAT 15, TEL. 076 - 22 24 33. GOES GROTE MARKT 40. TEL 01100 -30870.

de Stem | 1984 | | pagina 15