Deltadienst wil snel zekerheid voor personeel V oorwaardelijk en boeten voor vechtersbazen Uewoners nieuwbouwwijk willen openheid Goes houdt resultaat van enquête geheim WERKGEVERS VERENIGING: Kans op honderden banen voor Zeeland Twee spuitgasten gewond bij brand 'Bordencampagne VVN Sas van Gent rp SBïsassi- PEPSIN VERVOER. Grondwater schrikbarend verontreinigd door fenol izoig besteden aan ïkent: extra kosten |it Een reparatie zus is? ioorkomt?Enreali- minder waard is? bestelwagen niet FLT. Daarmee komt sterk, degelijk en In vat op hen. goedkoper uit Zij fderhoudscondities, lirrig met brandstof- drijven zeer weinig de uiterst gunstige ernaar als u bij een lens gaat proefrijden, volkswagen! ïverbaar in talloze pn Transporter of LT 3180 tot 5400 kg |van 50 pk, 60 pk, iaffl9.055,-eneen de bruin teehnieU VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1984 Huisartsen NIEUWE GIFVONDST IN GOES MIDDELBURG - Indien regering en parle ment zouden besluiten tot uitbreiding van kernenergie, zullen de provinciebesturen van Zeeland en Brabant de politieke moed moeten opbrengen om zich sterk te maken voor vesti ging van een kerncentrale in hun gebied. Verstarring PROJECTGROEP ZIET BROOD IN VISKWEEK Hond af Leusden, exclusief BTW OPROEPING: De Griffier der Arron dissementsrechtbank te Breda roept hierdoor op: BERNARD CA- MILLE PLAISANCE zonder bekende woon- of verblijfplaats, omi te verschijnen ter terecht zitting - met gesloten deuren - van de Arron dissementsrechtbank te Breda, Kloosterlaan 174. op 10 oktober 1984 te 9.5U uur, teneinde te worden gehoord naar aanlei ding van een door Ca- tharina Geertruida Helweg te Rijen inge diende vordering, strekkende tot echt scheiding, subsidiair scheiding van tafel en bed. Breda, 25 sept. 1984, De Griffier der recht bank vnd, Drs. E.J.H.M. Hooy- mans. deel! KOGELLAGERS etten-leur niiverheidsweg 12 tel. oteoa - 13473 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Vaneen onzer verslaggevers iES - Hoewel de cijfers intern al da- i .en bekend zijn, weigert de gemeente Goes vooralsnog de uitkomst van het vo rige week gehouden huis-aan-huison- derzoek naar collectieve ziektever- scfiijnselen in een deel van de nieuw- l bouwwijk de Goese Polder openbaar te I maken. Die enquête is, zoals gemeld, uitge voerd door vijftien ambtenaren omdat in oen gedeelte van de Goese Polder tien tallen mensen last hebben van aller gieën, chronische verkoudheid en ontste- lungen. Klachten, die artsen en specia listen voor een raadsel stelden. Vele be- ivoners, en ook de Goese huisarts Deen, ajn van mening dat de isolatie in hun woningen de boosdoener is. „We willen voorkomen dat er over haaste en onjuiste conclusies worden ge trokken", zo verdedigde gemeentevoor- lichter B. Harmes gisteren het feit dat de bewoners van de Van Hogendorplaan en omgeving in het ongewisse worden gela ten over de ziekteklachten in hun buurt. Een bewoonster van de bewuste buurt reageerde hierop met de veronderstel ling dat deze geheimhouderij van de kant van de gemeente juist gemakkelijk onjuiste conclusies in de hand kan wer ken. „We willen zo snel mogelijk weten waar we aan toe zijn en we laten geen loopje met ons nemen", aldus de boze be woonster. De resultaten van het onderzoek zijn gisteren doorgesproken in een interne vergadering van de gemeente met een vertegenwoordiger van de Inspectie voor de Volksgezondheid. Voorlichter Harmes wil wel kwijt dat de gemeente een vergelijkend onderzoek gaat uitvoeren in een Goese wijk die een lager grondwaterpeil heeft dan de nu onderzochte 200 woningen. Als dat ge beurd is, volgt er 16 oktober een nieuwe interne vergadering. De bewoners van de wijk mogen daar niet bij zijn. Van daag, vrijdag, gaan er brieven met vra gen naar de Goese huisartsen. Het tweede onderzoek is noodzakelijk, meent voorlichter Harmes, omdat de ge meente nu wel over een reeks cijfers be schikt, maar die niet kan vergelijken met landelijke normen. „Die zijn er he laas niet", stelt Harmes, „anders was het onderzoek wat gemakkelijker verlopen". Uit de enquête is volgens de voorlich ter vast komen te staan dat er geen oor zakelijk verband bestaat tussen de ge bruikte isolatiematerialen in de wonin gen en de ziekteklachten. Voorts sluit de gemeente verontreiniging van de grond ten stelligste uit. Grondige onderzoeken in het verleden zouden al aangetoond hebben dat daarvan geen sprake kan zijn. Pleidooi voor nóg een kerncentrale GOES - Oriënterend onderzoek in Goes heeft behoorlijke hoeveelheden gif aan het licht gebracht in de bodem en het grondwater bij de J. A. van de Goeskade. Het gaat om een terrein van de handelsmaatschappij Conserduc. Gedeputeerde Staten willen dat nog dit jaar nader onder zoek wordt verricht om de omvang van het probleem vast te stellen. Men wijst er daarbij op dat in de omgeving wonin gen staan. Bodem en grondwater zijn sterk verontreinigd met een aantal gechloreerde bestrijdingsmiddelen. Vooral het gehal te aan tetra- en pentachloorfenol in het grondwater wordt schrikbarend hoog genoemd. Ook het in het slib van de aan grenzende haven zijn verhoogde hoeveelheden bestrijdings middelen aangetroffen. De grond op het terrein is bovendien plaatselijk verontreinigd met minerale olie, zink, benzeen en xyleen. Oriënterend onderzoek op plaatsen in Colijnsplaat, Kou- dekerke en 's-Heer Hendrikskinderen heeft ook verontreini gingen aangetoond, echter veel minder alarmerend dan in Goes. In Colijnsplaat op een terrein van het technisch bu reau Verburg-Holland wordt een beperkt vervolgonderzoek nodig geacht. MIDDELBURG - De Deltadienst van Rijkswater staat wil dat er voor de 1750 man personeel, betrokken Wj de op handen zijnde reorganisatie binnen Rijks waterstaat, snel zekerheid komt. Bij die reorganisatie zijn Mca 600 medewerkers en me dewerksters van de Delta- wenst betrokken, van wie het ffos in Zeeland en West-Bra bant werkt. De overigen ko- Wen van andere diensten. De Deltadienst wordt medio als het grootste deel van de "erken in Zeeland klaar is, "Pgeheven. Veel Zeeuwen zul- 'er> naar de op te richten dienst "etijdewateren in Den Haag "wden overgeplaatst en voor Weer dan honderd medewer kers en medewerksters met ?n tijdelijke aanstelling ar«gt ontslag, teneinde de werken in Zee- ®nd (stormvloedkering, dam den achterin de Oosterschelde 'J Bergen op Zoom en aanleg athse Spuikanaal) goed en op ld te kunnen afmaken is het "°dig, dat er voldoende men- sen overblijven. Omdat er onzekerheid is Bh 111111 toekomst zijn tal van «tadienst-mensen aan het ""'citeren en velen zijn al srdwenen. Daardoor dreigen Problemen te ontstaan. In gesprek, dat het directie- J1 van de Deltadienst deze ^k in Den Haag met de top han Rijkswaterstaat heeft ge- ad, is hierop geattendeerd, p Deltadienst vindt ook, 'l de inkrimping binnen wa- staat eerlijk verdeeld moet worden over de hele water staat en dat niet het personeel van de Deltadienst in de hoek gezet moet worden, waar de slagen gaan vallen. Beide provincies beschikken immers over een ge schikte locatie: Zeeland heeft Borsele, Brabant heeft Moerdijk. maat verbeteren. Mes stelde daarbi] nadruk kelijk de Vaste oeververbin ding Westerschelde kandidaat. „Met behulp van de gelden voor het Regionaal-Econo misch Beleid moet deze optie niet langer een utopie blijven". Provincies als Zeeland en Brabant slaan volgens Mes qua vestigingsklimaat en ex portpositie in Nederland geen slecht figuur. Het exportbeeld wordt echter voornamelijk be paald door de grote onderne mingen. Wat dat betreft is volgens hem een extra inspanning van de middelgrote en kleine on dernemingen in Brabant en Zeeland op z'n plaats. Derge lijke bedrijven moeten, aldus Mes, ook meer samen gaan werken om de research-in- spanningen te kunnen vergro ten. Hij wees erop dat het overheidsinstrumentarium daarvoor al klaar ligt. Dat verkondigde gistermid dag voorzitter J. Mes van de Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) tijdens de najaarsledenbijeenkomst van zijn organisatie in de Con cert- en Gehoorzaal te Middel burg. Mes riep de gemeentebestu ren op een bedrijfsvriendelij- ker beleid te gaan voeren. „Het mag niet zo zijn dat de door de regering voorgestane lasten verlichting van het bedrijfsle ven op micro-niveau wordt gecompenseerd door hogere gemeentelijke beslastingen en leges, en stringentere bestem mingsplanvoorschriften. Het Zeeuws provinciebe stuur kreeg van hem de sug gestie om met het bedrijfsle ven te overleggen volgens Brabants model. Daar praat het provinciebestuur met on dernemers en vakorganisaties in het 'Overlegorgaan Bra bants Bedrijfsleven'. De BZW is graag bereid in Zeeland het initiatief te nemen tot eenzelf de overlegorgaan. De BZW wil af van een sti muleringsbeleid dat voorna melijk gericht is op econo misch zwakke regio's. Geld dat nu nog gestoken wordt in het Noorden des Lands, Zuid- Limburg en in de zogenaamde Investerings Premie Regeling -in totaal 470 miljoen gulden per jaar- zou volgens BZW- voorzitter J. Mes gebruikt moeten worden voor de ver sterking van de economische structuur in alle regio's en voor de aanleg van voorzie ningen die het vestigingskli- De landelijke overheid is volgens Mes momenteel op de goede weg met het doorbreken van centralisme en verstar ring in het economisch beleid. „De kans op een ingrijpende wending ten goede in de marktsector is thans groter dan tien jaar lang het geval geweest is". Van belang is daarbij in zijn ogen wel dat de arbeidspro- duktiviteit wordt verhoogd en de matiging van loonkosten nog enige jaren vol wordt ge houden. DEN HAAG - In de Ooster schelde kunnen de komende jaren honderden nieuwe ar beidsplaatsen worden ge creëerd als overheid en be drijfsleven nu serieus gaan werken aan de commerciële viskweek. Voor zo'n project is ruimte achter de nieuwe stormvloed kering in de Oosterschelde. Voorwaarde is wel dat het provinciebestuur in Zeeland snel spijkers met koppen slaat en het rijk garant staat voor flinke investeringspremies. Dat blijkt uit een rapport dat een groot aantal deskundigen, verenigd in de projectgroep 'Maricultuur in relatie tot de Oosterschelde-kering' (MA RIOS) gisteren heeft uitge bracht. Visteelt in drijvende kooien, winning van oesterbroed, teelt van zeepieren, zagers en kreeft alsmede de vestiging van een nieuw onderzoekcen trum moeten bij een goede sa menwerking tussen provincie, rijk en bedrijfsleven op ter mijn een enorme werkgele- genheidsinjectie voor Zeeland kunnen garanderen. Volgens de projectgroep heeft Nederland op het gebied van de maricultures een zo grote achterstand op het bui tenland dat alleen nieuwe in- tiatieven vanuit overheid en bedrijfsleven daarin verande ring kunnen brengen. Kre dietfaciliteiten, een betere kwaliteitsbewaking en een ge coördineerde marktbenade ring zijn daarom eerste ver eisten. In het apkket van sti mulerende maatregelen moet een centrum voor aquacultuur woreden opgenomen, dat zich bezighoudt met de teelt van minimaal zout-water-orga- nismen, liefst van zout- èn zoet-water-organismen. Een geschikte plaats voor dit cen trum is volgens de project groep de mattenfabriek op het damvak Geul. De kweek van vis in drij vende kooien, die de eerste ja ren enkele tientallen maar daarna tot 350 nieuwe banen kan opleveren, kan worden gerealiseerd in de beschutting van bouwdokken en werkha- vens van de stormvloedkering. De Nederlandse markt biedt volgens de projectgroep vol doende ruimte voor afzet van deze producten; de enige be perking ligt feitelijk in het ruimtebeslag. De brandweer haalt een duikuitrusting uit de woning - FOTO DE STEM/COR J DE BOER TERNEUZEN - Bij een brand in een keuken van de woning van de heer D.T. in het buurtschap De Wulpenbek nabij Terneuzen werden gistermorgen twee brandweerlieden licht gewond door neervallende brandstukken. Zij konden na behandeling door een arts weer huiswaarts keren. De brand ontstond in de keuken van de woning op het moment dat de bewo ners daar niet aanwezig waren. De oor zaak is vermoedelijk een oververhitte kookplaat of kortsluiting. Een onderzoek door de technische recherche wordt in gesteld. De eigenaar is tegen brand ver zekerd. Omtrent de omvang van ae scnaae kon de politie gisteravond nog geen na dere gegevens verstrekken. Wel dat door de blussingswerkzaamheden ook elders in de woning rook- en waterschade was ontstaan. De brandweer van Terneuzen bestreed het vuur met een hoge- en een lagedrukspuit en was na ongeveer een half uur de brand meester. Van onze correspondente MIDDELBURG - Mishandeling was troef donderdag tijdens de zitting van de politierechter in Middelburg. Personeel van Dow Chemical plaatst een van de 'campagneborden: - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers 5AS VAN GENT - De afdeling Sas van Gent van Veilig Ver keer Nederland heeft gisteren op drie plaatsen langs de rijksweg Sluiskil-Sas van Gent borden geplaatst om wegge bruikers te attenderen op de gevaren van de bietencampag- »e. De borden moeten het als blikvangers meer hebben van een opvallende vorm en kleur en van reflecterende verf dan van een opmerkelijke tekst: 'Extra aandacht voor de bieten- :ampagne'. Ze zijn gemaakt en gisteren geplaatst door personeel van Dow Chemical, een bedrijf dat eerder activiteiten van VVN sponsorde. Het ontwerp is van Veilig Verkeer. Voor de actie is overleg gepleegd met rijkswaterstaat en de rijkspolitie. De oorden staan aan de brug bij Sluiskil, aan Driekwart en bij Sas van Gent zelf. Na de bietencampagne worden ze direct verwijderd. De 'actievoerders' spraken gisteren zelf overigens na drukkelijk van 'een noodoplossing'. Ze zijn zich ervan be wust dat passerende weggebruikers de borden op den duur niet meer zien. „Een echte oplossing ziet er natuurlijk anders uit. De San- eg van een parallelweg bijvoorbeeld of het vervoer van alle Dieten door vrachtwagens in plaats van met trekkers. Maar a, dat is nu niet binnen bereik". Een groot aantal verdachten stond terecht op beschuldiging van dit misdrijf, variërend van een eenvoudige rechttoe- rechtaan klap tijdens een ru zie tot het bewerken met een kapot geslagen bierfles als slotstuk van een café-rel. Dit laatste gebeurde op 30 december van het vorig jaar in een café in Terneuzen. De 27- jarige M. M. kreeg hier ruzie met een andere cafébezoeker, die opmerkingen zou hebben gemaakt over de vriendin van M. M. schoot uit en zijn slacht offer liep een lichte hersen schudding op. De 26-jarige P. O. mengde zich in de ruzie en sloeg op een kwaad moment een bierflesje kapot, waarmee hij M. te lijf ging. Beide man nen stonden donderdag voor het beklaagdenhekje: M. voor eenvoudige mishandeling, O. voor 'poging tot het toebren gen van zwaar lichamelijk let sel'. M. kwam er die nacht ten slotte af met een snij wond van 10 cm in zijn zij. Politierechter mr. Verstegen veroordeelde hem tot een boete van 300 gul den. O. kreeg vijf weken ge vangenis opgelegd, waarvan drie voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar. Jaloezie was de achtergrond van de uitbarsting van de 45- jarige W. de G. uit Axel, die op 26 november zijn vriendin met zijn vuisten toetakelde. Het gebeurde na cafébezoek in een Axelse gelegenheid, waar bei den behoorlijk dronken wer den. In de woning van de vrouw laaide de ruzie hoog op en in blinde drift bewerkte De G. zijn vriendin met de vuis ten. Toen hij zag wat hij had veroorzaakt belde hij een arts, die op zijn beurt de politie van een en ander in kennis stelde. Dringende vraag voor De G. was wie er tenslotte aangifte had gedaan, want, aldus deze verdachte 'mijn vriendin was het niet, die zit bovendien hier in de zaal'. Politierechter mr. Versteegen legde de man uit, dat er niet per se aangifte hoeft te worden gedaan en veroordeelde de man tot drie weken voorwaardelijk met een proef tij d van twee j aar. Een gevangenisstraf van twee weken en een boete van 300 gulden kreeg de 38-jarige Middelburger R. S. opgelegd, omdat hij op 2 december zijn ex-vrouw had mishandeld. Tijdens een bezoek aan de vrouw was de man razend ge worden en had haar een klap tegen het achterhoofd gege ven. De 20-jarige A. S. (eveneens uit Middelburg) werd veroor deeld tot twee weken voor waardelijk en een boete van 400 gulden. S. had in de nacht van 27 november in zijn woon plaats aan de kant van de weg een zogenaamde sanitaire stop gemaakt. Een man die zijn hond op dat moment uitliet maakte hierover een opmer king en dat pikte de Middel burger niet. Er ontstond een handge meen en de man vluchtte zijn woning binnen. Samen met in middels gearriveerde vrien den belde S. bij deze woning aan en toen de deur openging haalde hij onmiddellijk uit. „Helaas", aldus S., „was het de vrouw van die man die de klap in ontvangst moest nemen, maar de afstraffing was wel voor hem bedoeld".

de Stem | 1984 | | pagina 13