Loodvrije benzine blijft voorlopig heet hangijzer Zure regen voor 20 voor rekening stikstofoxyden Normen voor milieu-eisen bij auto 's CORKS ROUTE LUCHTVERONTREINING DOOR WEGVERKEER IN 4 JAAR TERUGGELOPEN! Loodvrij smeert onvoldoende VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1984 Cijfers van CBS geven aan: Vg BI AMSTERDAM - De ver plichting om nieuwe per sonenauto's te voorzien van een katalysator, zo dat ze op loodvrije benzi ne kunnen rijden, zal in ons land niet voor 1989 worden ingevoerd. Vol gens minister Winsemius (Milieu) heeft het voor ons land weinig zin om tot eerdere invoering te besluiten, omdat de Westduitse regering vo rige week heeft besloten om een dergelijke ver plichting pas op 1 januari 1989 te doen ingaan. De laatste tijd is er veel te doen over het al of niet verplicht invoeren van de katalysator; een appa raat dat de uitlaatgassen moet reiningen van een auto. Door een beslissing van de Haad van Minis ters voor Milieu van de EEG, lijkt deze kwestie iets naar de achtergrond geschoven te zijn. In de EEG kwam men name lijk overeen dat vanaf 1989 loodvrije benzine verkrijgbaar moet zijn, maar het EEG-voorstel geeft de automobilelcon- structeurs ook de vrije weg om motoren te ont wikkelen die, zonder ge bruik te maken van een katalysator, op deze brandstof kunnen rijden. De rol van de katalysa tor zou daardoor uitge speeld kunnen zijn en dat komt voornamelijk om dat de ervaringen in Amerika en Japan niet altijd positief zijn uitge vallen. Nederland, Duitsland en Denemarken hebben al besloten dat vanaf 1 januari 1986 loodvrije benzine op de binnen landse markt beschik baar moet zijn. In West Duitsland is men onder tussen al weer een stapje verder gedaan door in het vooruitzicht te stellen dat degenen die auto's kopen die op loodvrije benzine kunnen rijden, bepaalde belastingvoordelen tege moet kunnen zien. Wanneer de automobi list b.v. voor een auto met katalysaotor kiest, dan kan hij/zij rekenen op een voordeel bij het tarief van de motorbelas ting. Kiest de automobi list voor een wagen die zonder katalysator toch op loodvrije benzine kan rijden (in beide gevallen zal de aanschafprijs van de wagen aanzienlijk ho ger uitvallen dan het hui dige niveau), dan kan de automobilist profiteren van goedkopere loodvrije brandstof bij de pomp ten opzichte van loodhouden de benzine. Aan de andere kant speelt men in West Duitsland met de gedach ten om de belastingtarie ven voor auto's die in geen enkel opzicht ge bruik kunnen maken van loodvrije benzine, aan zienlijk te verhogen. Het laatste woord over de loodvrije benzine is dus nog lang niet gespro ken. En dat beseft men ook in West Duitsland, want de Bondsraad heeft ondertussen kenbaar ge maakt dat, en dit weer in strijd met de laatste EEG-uitspraken, de ka talysator voor hen nog lang niet van de baan is. Auto-redakteur Jack Arentsen belicht op deze pagina een aantal aspec ten rond de loodvrije benzine. DELFT - Door slechts weinin- gen wordt als een vaststaand feit aangenomen dat het autoverkeer de meest ongun stige effecten heeft op het mi lieu. In zijn inleiding „Milieu-ef fecten van het autoverkeer", tijdens het TNO-symposium „Verkeer en Milieu" ging dr. K. D. van den Hout van het In stituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek, dieper in op het probleem van de 'zu re regen' en de bijdrage van het autoverkeer. „De term zure regen", of zo als dr. Van den Hout hetzelfde noemde, 'zure depositie', wordt gebruikt voor de droge neer slag van sommige gassen en deeltjes op bladeren en op de bodem en voor regen, sneeuw, mist en dauw die dergelijke stoffen bevatten. Deze stoffen zijn vaak zelf niet zuur, maar worden in de bodem door bac- teriële processen geheel of ge deeltelijk in zuur omgezet. Door de verandering van de zuurgraad in de bodem komen vervolgens stoffen vrij die schadelijk zijn voor planten". In Nederland is de zure en potentieel zure neerslag voor ongeveer 45 procent van zwa- veldioxyden (S02), 20 procent van stikstofoxyden (NOx) en Verdring van de totale CO-emissie AMSTERDAM - Binnen de Europese commissie is in principe overeenstemming bereikt over voorstellen om enerzijds het loodgehalte in de benzine te verminderen en anderzijds de schadelijke stoffen in het uitlaatgas, waaronder de stikstofoxy den die een rol spelen bij de z.g. 'zure regen', verder te beperken. Wat het lood betreft luidt - volgens de RAI - het voor stel: de lidstaten mogen voor schrijven dat loodvrije ben zine naast de bestaande loodhoudende benzine ver krijgbaar moet zijn per 1 ja nuari 1986. De lidstaten moeten voor schrijven dat loodvrije ben zine verkrijgbaar is per 1 ja nuari 1989 naast loodhou dende brandstoffen, die dan niet meer dan 0,15 gram lood per liter mogen bevatten (thans is het maximum 0,40 gr/liter). Nieuwe typen (en dat zijn wagens waarvoor een nieu we typegoedkeuring wordt aangevraagd) moeten na 1 januari 1989 op loodvrije benzine kunnen rijden; reeds goedgekeurde typen hoeven dat dus niet. Alle nieuwe voertuigen - dus zowel echt nieuwe typen als nieuw geproduceerde auto's van bestaande model len - moeten per 1 januari 1991 op loodvrije benzine kunnen rijden. Voor de auto's die voor die datum toegelaten zijn - het rijden de autopark met uitzonde ring van de eerder genoem de wagens - geldt dat ze op de dan nog steeds verkrijg bare licht loodhoudende (0,15 gr/1) benzine blijven rijden. Loodvrije benzine moet in 2 soorten beschikbaar ko men; met een octaangetal van 92 en van 96 RON. De lidstaten worden wel verzocht het gebruik van loodvrije benzine te bevor deren. Op welke wijze dat moet gebeuren is niet ge zegd. De indruk bestaat dat de auto-industrie aan de nieuwe eisen zal kunnen voldoen door verdere verfij ning van de ontsteking en de brandstof-toediening, maar zonder toepassing van drie weg-katalysatoren. Voor de verscherping van de eisen aan uitlaatgas, zal in principe het volgende worden voorgesteld: Per 1 oktober 1989 mogen alleen nieuwe typen worden toegelaten die bij de keuring voldoen aan de eis dat ze tij dens de testcyclus niet meer dan 45 gram koolmonoxyde en 15 gram koolwaterstoffen plus stikstofoxyden emitte ren. Binnen deze 15 gram mag het gewicht van de NOx niet meer dan 6 gram bedragen; Op 1 oktober 1991 geldt de ze eis ook voor alle auto's die nieuw tot het verkeer wor den toegelaten, dus ook de nieuw geproduceerde auto's van reeds bestaande model len; In 1988 zal de Raad van ministers beslissen over de eisen die vanaf 1995 gaan gelden; eisen die uiteindelijk moeten bewerkstelligen dat dezelfde emissieniveaus worden bereikt als in Japan en de Verenigde Staten. Al deze normen leiden er in het kort toe dat West Duitsland best mag voor schrijven dat na een bepaald tijdstip de eigen industrie auto's met katalysator afle vert, maar dat West Duits land ook auto's uit de andere lidstaten moet toelaten, wanneer deze aan de EEG richtlijnen voldoen. West Duitsland is wel in de gelegenheid om aan eigen gefabriceerde auto's b.v. fiscale voordelen te verle nen. Maar gelijktijdig, wan neer er voor de nationale in dustrie zwaardere eisen worden opgesteld dan de EEG-normen, mogen de aan eigen produkten gegeven fi nanciële voordelen niet con currentieverstorend werken ten opzichten van importau to's. 20* personen- ander* auto's lichte 77* voertuigen 16* Automobilist wil best bijdragen aan schoner milieu 35 procent van ammoniak af komstig. Het (Europese) ver keer draagt voor ongeveer de helft bij tot de stikstofoxyden- deposito in Nederland. „We schatten het verkeersaandeel dus op ongeveer 10 procent; daarvan is weer tweederde van de Nederlandse auto af komstig", aldus de TNO des kundige. De RAI verbindt aan de uit komsten van dr. Van den Hout de volgende conclusie: „Hoe wel gesproken wordt van een schatting, mag worden aange nomen dat die op een veron derstelling berust die niet zo maar uit de lucht is komen vallen. Het is van belang vast te stellen dat een wetenschap pelijke organisatie nu een per centage hanteert voor de bij drage van de auto aan het vraagstuk van de 'zure regen' dat in ieder geval als laag kan worden gekwalificeerd. Zo laag zelfs", aldus RAI-Aktu- eel, „dat zelfs bij een honderd procent schattingsfout (het zou dan ruim 30 procent wor den) niet kan worden gespro ken van een waarde die zo verontrustend is, dat onmid dellijk verstrekkende maatre gelen specifiek voor de auto genomen zouden moeten wor den". door Jack Arentsen AMSTERDAM - Je hoeft niet eens een echte milieu-fanaat te zijn om te schrikken van de vernielingen die de laatste ja ren door de 'zure regen' in de natuur is aangericht. Gedenk tekens die eeuwen standhiel den, verbrokkelen thans bin nen enkele tientallen jaren. Bossen in Midden Europa dreigen af te sterven. De naaldbossen in het Zwarte Woud, die nog alleen hoog in de toppen niet alleen takken, maar ook naalden dragen, hebben het uitermate zwaar te verduren. Iedereen is het er ondertus sen overeens geworden dat de automobilist beslist niet de al lergrootste vervuiler is. Het verkeer zou, volgens West duitse cijfers, slechts 2 procent voor z'n rekening nemen. De elektrische centrales (56%), de industrie (18%) en de huishou dens (met 14%), zouden het be langrijkste aandeel van de vervuiling voor hun rekening nemen. De vervuilers zijn danig op hun vingers getikt en zijn ver plicht gesteld maatregelen te nemen om de 'zure regen' te bestrijden. Ook de auto-indus trie heeft de rekening gepre senteerd gekregen. Loodvrije benzine voor de motoren moet dé oplossing worden. In navol ging van Amerika en Japan, waar men jaren geleden al de 'smog' in de steden ging aan vallen, werd in eerste instan tie alleen maar gedacht aan een extra apparaat in de auto: de katalysator. Op dit moment wordt (ge lukkig) steeds meer afstand genomen van deze oplossing. De katalysotor is namelijk in Amerika niet dé ideale oplos sing gebleken. Na 8 jaar rijdt nog maar 56 van de Ameri kanen in een auto met naver- branding; de rest rijdt op die sel of in een oud model. Daar naast bleek tijdens een niet zo lang geleden gehouden meting van het EPA (Environmental Protection Agency) dat een kwart van de naverbranders al niet meer werkte. En door- dat een controle-systeem op de werking van de katalysator ontbreekt, waren de eigenaars van de wagens daar in de regel niet van op de hoogte. Met lood in de schoenen werkt ondertussen de auto-industrie wel aan plannen om aan de (terechte) strengere milieuei- sen te voldoen. Europa heeft echter in vergelijking met Ja pan en Amerika een groot na deel. Niet ieder land is het eens over het uitgangspunt: over de normen en de eisen. Italië en Frankrijk zijn nog altijd niet volledig te overtuigen van de noodzakelijkheid; in Zweden wordt daarentegen - hoewel de Scandinavische bossen bij na niet te lijden hebben onder 'zure regen' - wel op gelijk ni veau als in West Duitsland, Denemarken en o.a. Neder land gedacht. Een vaststaand feit is dat de automobilisten willen mee werken aan een zuiver milieu. En dat daarvoor extra geld moet worden uitgegeven, is ook al een verteerbare zaak geworden. „Maar", zegt gelijk tijdig Dr. Carl H.Hanh (presi dent-directeur van Volkswa gen A.G.), „de automobilist kan nu al een stuk milieu be wuster autorijden. Van de 24 miljoen personenauto's die in West Duitsland op de weg zij n, komt slechts 50 procent regel matig in de garage. En dat be tekent dat deze auto's niet over goed afgestelde motoren beschikken: de regelmatige bezoekers van garages zorgen er op dit moment al voor dat 20 tot 40 procent minder koolmo noxyde en koolwaterstof door hun auto's wordt uitgestoten, in vergelijking tot de groep die nooit of te weinig in de gara ges komt. TUV Rheinland, de Rheinisch-Westfalische TUV (te vergelijken met b.v. de con sumentenbond) en de Techni sche Universiteit van Wenen bevestigen deze cijfers", aldus dr. Hahn. Dat de automobilist best be reid is om voor een schoner milieu geld uit te geven, wees kort geleden een onderzoek van Mobil in West Duitsland uit. Vooraf werd gesteld dat rijden op loodvrije benzine een kostenverhoging van ongeveer 550 gulden per jaar met zich mee zou brengen. Liefst 70 procent van de ondervraagden was bereid om een meerprijs DEN HAAG - Waarom kun nen, wanneer nu al loodvrije benzine te koop zou zijn, de wat oudere auto's niet op deze brandstof rijden? Een vraag die door heel wat automobilisten wordt gesteld en die vrij eenvoudig te beant woorden is. Qua octaangetal zouden de motoren het allemaal nog wel aankunnen, zodat pingelen niet behoeft te worden ge vreesd, maar het lood in de benzine heeft behalve het ver van bijna 700 gulden te accep teren; 25 procent wilde zelfs het dubbele voor schonere lucht betalen en 5 procent had zelfs geen moeite om jaarlijks een bedrag van 2.000 gulden extra te gaan betalen. En over de hogere prijs van loodvrije benzine werd als- volgt gedacht: bijna 60 procent had geen problemen met een literprijs verhoging van lood vrije benzine van 3,5 cent; 20 procent had geen bezwaar te gen een verhoging van 7 cent per liter en 7 procent had er ruim 10 cent per liter meer voor over, als de loodvrije brandstof werkelijk gaat bij dragen aan een gezonder leefklimaat. beteren van de klopvastheid ook nog een andere taak: het smeren van kleppen en klep- zittingen. Technische mensen van de ANWB zeggen: Het lood be schermt de kleppen en klep- zittingen enigszins en voor komt dus overmatige slijtage. Bij moderne motoren zijn klepschotels en -zittingen zo hard dat die 'smering' achter wege kan blijven en dan is er niets aan de hand als op lood vrije brandstof wordt gere den. Oudere motoren kunnen klepstoringen krijgen als de beschermende loodtoevoeging ontbreekt. Ze zouden moeten worden aangepast (hardere kleppen en -zittingen), net zo als dat nogal eens nodig is wanneer op LPG wordt over geschakeld. luchl vanaf pomp De drieweg-katalysator waarom, de discussie allemaal begonnen is. Kwaliteit: 100% crêpe - polyester. Dus gemakkelijk zelf te wassen. Verkrijgbaar in de fantasiedessins: turquoise/lila grijs/lila blauw bruin/RAF cerise/groen Maten 42 t/m 50 AMSTERDAM - De auto industrie heeft de afgelopen jaren al duidelijk ingespeeld op de huidige EEG-voor- schriften met betrekking tot vermindering van de lucht verontreiniging. Op dit moment zijn de EEG-voorschriften vooral gericht op het terugdringen van koolmonoxyde(CO) en koolwaterstoffen (CxHy). De emissie verlaging van CO en CxHy, heeft de auto-indus trie kunnen bereiken door een groot aantal technische wijzigingen aan de motoren aan te brengen. Verwacht werd dat deze veranderingen er overigens weer toe zouden leiden dat de uitstoot van stikstofoxy den, die ook bijdragen tot het vormen van z.g. 'zure regen', aanzienlijk zou toe nemen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dit laatste ook het ge val te zijn, maar in veel mindere maten als ver wacht. De gegevens over de luchtverontreiniging door fosiele brandstoffen in het wegverkeer, hebben betrek king over de periode 1978 tot en met 1982; jaren waarin het personenautopark in ons land met 14 procent toenam Van de 6 schadelijk geacMe stoffen liepen er 4 aanzien- lijk terug. 2 voorbeelden uit kollektie japonr

de Stem | 1984 | | pagina 10