IRATIS. !0.795. •OR DE U795Ï- Duclos-Lasalle leider algemeen klassement Renault biedt Lauda 15 miljoen Zojuist verschenen. Cijfers &lrends'84/,85 8e jaargang Rabobank Q Faillissement betaald voetbal lijkt naderbij I QEPLEEGD TIJDENS WERELDKAMPIOENSCHAP IN SPANJE Pfaff voor gesloten deuren van Vaticaan MVV breidt uit Van Vliet tweede UnPERDAG 27 SEPTEMBER 1984 PAGINA SPORT 2 )IESEL: |rs Diesel GL. Een- stallic lak aero- i voorruit van teller speciaal ?nuit verstelbare kr/sproeier achter feriaf tunnelcon- [aartenvakken in IDX: Nissan Sunny leurs 1.3 DX. Een- fortabel en com- lak getint glas pre hoofdsteunen i ontgrendeling (uit mistachter- (itewissers dag- achterportieren is niet toevallig BREUK TUSSEN OOSTENRIJKER EN MCLAREN? eze brochure bevat de meest recente gegevens uit het Midden- en Kleinbedrijf. Alle cijfers en trends over zichtelijk bijeengebracht. 50 Branches breed uitgeme ten. Mede door de actualiteit van de verzamelde kerngege vens, is deze brochure vooral een nuttig instrument voor adviseurs in het bedrijfsleven. Bovendien is opgenomen een overzicht van organisaties t.b.v. het Midden- en Klein bedrijf. Omdat de belang stelling ieder jaar weer toe neemt en om teleurstel lingen te voorkomen is het verstandig snel I naar de Rabobank |k te gaan om een ex- f|k emplaar te halen. l»»: Voor relaties is de brochure "Cijfers Trendsgratis ROME (SID) - Het Italiaans elftal, dat in 1982 wereldkampioen werd, is beschuldigd van om koping. Weer zege Navratilova Valkenburg en Van Loon worden prof Blanchard achtste op bokslijst Steve Hegg wederom verslagen Van Swielen leidt damesinterland A59I T19 a LUHTA Gilbert Duclos-Lasalle. - foto de stem/johan van gurp MERAC (AFP) - De Franse beroepsrenner Gilbert Duclos- Lasalle bezet na de eerste etappe van de Ster der Belof ten, een etappekoers in het zuiden van Frankrijk die ook open staat voor amateurs, de eerste plaats in het algemeen klassement. Duclos-Lasalle profiteerde daarbij van de overwinning, die zijn ploeg in het tweede ge deelte van de etappe boekte. De Peugeot-formatie had voor de 33 kilometer lange tijdrit van Mezin naar Merac 42 mi nuten en 37 seconden nodig. De Renault-equipe deed er acht tellen langer over. Een knappe prestatie leverde de Nederlandse amateurafvaar diging, die derde werd. Door deze verrichting klasseerden vier Nederlanders zich bij de beste vijftien in de algemene rangschikking. Maarten Ducrot is met de achtste plaats de beste. Het eerste gedeelte van de etappe werd gewonnen door de Fransman Jean-Claude Bagot, de winnaar van de Ronde van de Middelandse Zee. Hij ging in Mezin, na een rit over 96 ki lometer, drie seconden eerder over de eindstreep dan de Deen Kim Andersen. De uitslag van het eerste gedeelte van de eerste etappe Is: 1. Jean- Claude Bagot (Fra) 96 kilometer in 2 uur, 19 minuten en 3 seconden 2. Kim Andersen (Den) op 0.03 min. 3. Philippe Bouvatier (Fra) z.t. 4. Jac ques Michaud (Fra) z.t. 5. Gilbert Duclos-Lassalle (Fra) op 0.06 6. Charles Mottet (Fra) z t.7. Ralf Hofeditz (Brd) z.t. 8. Jiri Korous (Tsj-ama) z.t. 9. Francis Castaing (Fra) z.t. 10. Eric Caritoux (Fra) z.t. 11. Jack van der Poel (Ned-ama) z.t. De uitslag van de ploegentijdrit over 33 kilometer: 1 Peugeot 33 ki lometer in 42 minuten en 37 secon den 2. Renault 42.45 3. Nederland 43.04 4. La Vie Claire 43.13 5. Skil 43.24 6. Coop 43.26 7. Tsjechoslowa- kije 43.30 8. La Redoute 43.35 9. Sys- teme U 45.0210. Frankrijk 45.24. De stand in het algemeen klasse ment van de Ster der Beloften is na de eerste etappe: 1. Gilbert Duclos- Lasalle (Fra) 2.25.31 2. Robert Fo rest (Fra) op 0.08 min. 3. Didier Garcia (Fra) op 0.16 4. Jacques Bos- sis (Fra) op 0.22 5. Philippe Bouva tier (Fra) op 0.23 6. Charles Mottet (Fra) op 0.28 7. Francis Castaing (Fra) op 0.30 8. Maarten Ducrot (Ned) op 0.31 9. Christian Levainne (Fra) op 0.32 10. Marc Gomez (Fra) op 0.37 11. Jean-Francois Bernard (Fra) op 0.39 12. John Talen (Ned) op 0.40 13. Twan Poels (Ned) op 0.42 14. Dominique Garde (Fra) z.t. 15. Hans Daams (Ned) op 0.44 16. Pas cal Mosciatti (Fra) op 0.45 17. Bruno Cornillet (Fra) z.t. 18. Kim Ander sen (Den) op 0.49 19. Jean-Claude Bagot (Fra) op 0.50 20. Dominique Arnaud (Fra) op 0.55. lalië beschuldigd van omkoping PARIJS - De geruchten stroom in de Formule 1-we reld, met nog 2 G.P-races (Nürburgring en Estoril) rijgt zich als een ketting aan elkaar. Het opzienbarendste bericht van de laatste dagen is de mogelijke 'transfer' van Niki Lauda van McLa ren naar de Franse renstal Renault. Hoe vreemd deze speculatie ook in de oren moge klinken, want het meest voor de hand liggende is dat Alain Prost de dit sei zoen zo succesvolle renstal - 10 GP-overwinningen tot nu toe - zou moeten verlaten. Voornaamste oorzaak van een eventuele breuk tussen Lauda, die met 10% punt voorsprong op Prost de beste vooruitzichten heeft op de wereldtitel, en McLaren zijn de financiële eisen die de tweevoudige Oostenrijkse wereldkampioen op tafel heeft gedeponeerd. Zoals we onlangs berichtten wil Lau da voor 1985 een contract dat hem ongeveer 15.000.000,- oplevert. De geldschieters van McLaren sloegen bijna ach terover toen ze de eisen van de Oostenrijker onder ogen kregen. Als klap op de vuur pijl zou teammanager Ron Dennis Niki Lauda zelfs een lager contract dan dit sei- Niki Lauda. - fotoanp zoen hebben aangeboden. „Ik word als een vaatdoek behandeld", foeterde Lauda. „Kennelijk is het succes een aantal mensen bij McLaren in het hoofd gestegen. In middels heb ik in de gaten gekregen hoe succes de men sen kan veranderen". Renault heeft intussen al contact gezocht met de ver ontwaardigde Lauda en lijkt volgens de berichten bereid zelf 10.000.000,- te willen neertellen, terwijl co-spon sors 2.500.000,- willen dok ken. Bovendien zou er door een aantal firma's voor ex clusieve reclame op Lauda's overall ook nog eens 2.500.000,- op de bankreke ning van de Oostenrijker bijgeschreven worden. De Franse automobielfa briek, waarbij dit jaar al leen al duizenden werkne mers op straat kwamen te staan, jaagt al jarenlang vergeefs op een wereldtitel. Renault, het eerste F 1-team dat met turbo's op de cir cuits verscheen, hoopt door het strikken van Lauda het beoogde doel eindelijk te be reiken. Daarnaast heeft men in Frankrijk ook een fonkel nieuwe turbo-krachtbron ontwikkeld. De keus van Renault is begrijpelijk, want Lauda verstaat zijn vak als geen ander. Hij bewees dat onder meer door de McLaren- TAG-turbo, die verleden jaar augustus op Zandvoort voor het eerst werd ingezet, in de wintermaanden dus danig af te stellen dat Prost bij wijze van spreken in een fauteuil terecht kwam. De kleine Fransman hoef de enkel gas te geven en zijn niet onaanzienlijke stuur manskunst te tonen. Deson danks lijkt McLaren niet be reid om dieper in de geld buidel te tasten. De Engelse renstal geeft kennelijk de voorkeur aan Prost, die veel goedkoper is 600.000,— red.), ook al lijkt de wereld titel in handen van Lauda terecht te komen. (ADVERTENTIE) deprogramma Thuis in elke bedrijfstak. Het Italiaanse weekblad 'Epoca' heeft woensdag ge meld dat twee spelers van Kameroen van een Italiaan geld zouden hebben gekregen om de latere wereld kampioen door de eerste ronde van de titelstrijd in Spanje te helpen. Italië had een gelijkspel tegen Ka meroen nodig om de tweede ronde te bereiken. Enige spelers van het Afri kaanse team, waaronder de profs N'Komo en Milla, zouden geld hebben gekregen de wed strijd zo te sturen, dat het op een gelijkspel uit zou draaien. De beschuldiging in het week blad wordt geuit door Philipe Koutow, eèn regeringsfunctio naris van de Kameroense ge heime dienst. Een met Milla bevriende Italiaan zou in de affaire heb ben bemiddeld. 'Epoca' heeft deze man opgespoord en die heeft toegegeven dat een Ita liaan hem over zijn betrekkin- MAASTRICHT (ANP) - De raad van beheer van MW, het hoogste orgaan binnen de nieuwe bestuursstructuur van de Maastrichtse eredivisie club, heeft besloten middelen ter beschikking te stellen om de selectie uit te breiden. De tegenvallende sportieve prestaties van MVy hebben de raad van beheer tot dit besluit gebracht. Verwacht wordt dat op korte termijn enkele nieu we spelers kunnen worden aangetrokken. NEW ORLEANS (RTR) - Er lijkt maar geen einde te ko men aan de zegereeks van de Amerikaanse tennisster Mar tina Navratilova. Na zondag de reeks van wedstrijden die zij achter eikaar ongeslagen bleef al op 60 had gebracht, was maandag nummer 61 al aan de beurt. In de eerste ronde van het 150.000 dollar toernooi in New Orleans, won Navratilova eenvoudig van haar landgeno te Lisa Spain met 6-3 6-0. Ook de als tweede geplaatste Pam Shriver bereikte de volgende ronde door een overwinning op Terry Phelps 6-0 6-2. BRUSSEL (Belga) - De Neder landse neo-prof Teun van Vliet is dinsdag in een wed strijd voor beroepsrenner in Vichte (België) als tweede geëindigd. Van Vliet finishte op zeven tien seconden achterstand van de Belg Durante. Jos Schipper werd vierde, Jan Raas vijfde. In Onze-Lieve-Vrouw-Wa- ver, ook in België, won de Belg Etiënne van der Helst, vóór zijn landgenoot Tackaert en de Nederlander Theo de Rooy. BREDA - De wieleramateurs Rainiër Valkenburg en Ferry van Loon uit Bergen op Zoom worden op 1 januari 1985 pro fessional. Valkenburg, die bin nenkort 22 jaar wordt, en de nu nog 20-jarige Van Loon zullen volgend jaar de kleuren van de Belgische ploeg Fangio verdedigen. Deze ploeg, onder leiding van Guido Reybroeck, zal deelnemen aan alle klassie kers en aan de Ronde van Spanje en de Ronde van Zwit serland, gen met de Afrikaanse spelers heeft aangesproken met de aanwijzing dat diens land een gelijkspel nodig had. N'Komo en Milla wijzen de beschuldigingen van de hand. „Alles is gelogen. Als de be schuldiging niet wordt inge trokken, zullen we gerechtelij ke stappen ondernemen". Ook de trainer van het Italiaans elftal, Enzo Bearzot, was ver ontwaardigd: „Tegen gekken kun je je niet verdedigen. De hele wereld heeft gezien hoe we het eerlijkste wereldkam pioenschap uit de geschiedenis hebben gewonnen. Het is ab surd", aldus Bearzot. De Italiaanse voetbalbond heeft de wereldvoetbalbond (FIFA) gevraagd de beschuldi gingen te onderzoeken. DEN HAAG (EFE) - Alex Blanchard, de Europees kam pioen in het halfzwaarge- wicht, staat bij de World Bo xing Council (WBC) als acht ste bokser genoteerd op de lijst van uitdagers van wereld kampioen Michael Spinks uit de Verenigde Staten. Diens landgenoot Dwight Muham mad Qawi is de eerst aange wezen opponent voor een ge vecht om de wereldtitel (WBC-versie). PEREIRA (AFP) - Voor de Amerikaanse wielrenners verlopen de internationale baanwedstrijden in Pereira niet erg succesvol. De nummer twee op de sprint bij de Olym pische Spelen van Los Ange les, Nelson Vail, eindigde bij de kwalificaties als elfde. Op de drie kilometer achtervol ging werd Steve Hegg ander maal verslagen. Na in de se ries door de Sovjetrijder Loe- palenko te zijn vernederd, werd de Amerikaan in de hal ve finales weer verslagen. Zo wel Loepalenko als de Pool Dawidowicz was sneller dan de Olympische kampioen. De Franse wielrenner Yave Cahard heeft in Pereira, het wereldrecord op de 500 meter verbeterd. De zilveren medail le winnaar op de sprint bij de Olympische Spelen van 1980, bracht het record voor be roepsrenner op 28,58 seconden, 12/100 seconde sneller dan de Zwitser Roger Dill-Bundi reed in 1982. Cahard won de kwalifica tiewedstrijden voor de finale van donderdag in de Colom biaanse stad echter niet. Die eer was weggelegd voor de Sovjetrijder Sergei Kopylov. Hij was veel sneller dan Ca hard. Voor de 500 meter had Kopylov 27,85 seconden nodig, een halve seconde boven het wereldrecord op deze afstand voor amateurs van de Cana dees Gordon Singleton. IGNACE van Swieten zal op 3 oktober de damesinterland West-Duitsland tegen Finland leiden. De wedstrijd vormt het be gin van het tweede Europese kampioenschap en wordt in het Westduitse Lüdenscheid worden gespeeld. Jean Marie Pfaff: 'Pffff.- fotoanp Van onze sportredactie ROME - De Belgische nationale doelman Jean-Marie Pfaff, momenteel werknemer van Bayern München, heeft gisteren kennis gemaakt met de onbuigzaamheid van de Vaticaanse 'officials' die de toegang tot de paus bewaken. Pfaff dacht dat hij als voetballer van Europees niveau wel even door de paus in privé-audiëntie zou worden ont vangen. Voor zijn vertrek naar de eeuwige stad had hij zelfs gepoogd de 'exclusieve' fotoreportage van zijn unie ke ontmoeting met de paus aan enkele dagbladen te slij ten. Hij zou daarvoor enkele fotografen meenemen om geen enkel moment verloren te laten gaan. Ook de nieuws diensten van de Belgische radio en tv werden ingelicht: de paus zou de nationale doelverdediger met enkele bege leiders in particuliere audiëntie ontvangen, en het gezel schap eerst in het Duits en vervolgens in het Vlaams toe spreken. Op de Belgische ambassade bij de Heilige Stoel, een on vermijdelijke sluis voor ieder die wat van het Vaticaan wil, kreeg het sportieve gezelschap de grote teleurstelling te verwerken. „We hebben hem aan het verstand moeten brengen dat van een privé-audiëntie met de paus geen sprake kon zijn. De paus ontvangt alleen maar staatshoofden, minis ters en andere belangrijke figuren in privé-audiëntie. Geen sportmensen die even langskomen. Pfaff was daar duidelijk teleurgesteld over. Hij had er echt op gerekend door de paus te kunnen worden ontvangen. We hebben hem een paar kaarten gegeven voor enkele prominente plaatsen op het plein bij de generale audiëntie." Pfaff en zijn gevolg hebben met enige moeite woens dagochtend hun plaatsen kunnen innemen, te midden van de 30.000 andere pelgrims, die de paus ook voor de audiëntie had uitgenodigd. Ze stonden dichtbij de paus, maar hebben hem toch niet van dichtbij kunnen ervaren. De meegenomen fotografen mochten slechts vanuit de gelederen hun foto's maken. De paus heeft tenslotte enkele Vlaamse woorden tot de Belgen onder zijn gehoor („Pelgrims uit Brussel, Turn hout en Hoogstraten in België") gericht, maar vergat te refereren aan de aanwezigheid van Belgisch nationale doelman Jean-Marie Pfaff. Na afloop van de audiëntie ging Pfaff verloren in de massa, en was niet vindbaar voor commentaar op 'zijn' audiëntie bij de paus. MAASTRICHT - In de eerste anderhalve maand betaald voetbal heeft de eredivisie een dramatische terugval in pu blieke belangstelling moeten ondergaan. Als deze trend zich voortzet en er gaandeweg geen herstel optreedt, zullen er in vergelijking met het vorige seizoen ruim 400.000 mensen minder de kassa's passeren. Waarmee in de laatste tien jaar de eredivisie meer dan een derde van haar publiek is kwijtgeraakt. In de eerste zes wedstrijd ronden zijn tot dusverre 444.000 toeschouwers geno teerd. Tien jaar geleden trok de eredivisie over hetzelfde tijdvak nog 686.000 mensen. Een verlies van 242.000 sup porters, liefst 40.333 per wed- strijdronde. De ontluistering van de ere divisievoetbal als publieks trekker heeft zich in verschil lende fasen voltrokken. Tien jaar geleden bewoog het totale publiek per seizoen zich nog royaal rond 3,% miljoen men sen. In het seizoen 1977-78 dook het aantal voor het eerst onder de 3 miljoen, het vorig jaar zakte dit cijfer af naar 2,% miljoen en nu ziet het op basis van de eerste ervaringen er naar uit dat het aantal toe schouwers naar dicht bij 2 miljoen gaat afzakken. Als er dus geen herstel optreedt, een dramatische ontwikkeling die veel clubs opnieuw zal nood zaken de eigen huishouding voor de zoveelste keer bij t stellen. Het afgelopen weekeind kwamen slechts 64000 mense op, waarbij meegerekend d toeschouwers van de na 17 mi nuten gestaakte wedstrij Ajax-Fortuna. Toegegever het was slecht weer, maar da was het vaker in de laatst tien jaar. Die 64.000 van he voorbije weekeinde betekend een dieptepunt. Nooit eerder kwamen in de ze fase van de competitie z weinig mensen naar de eredi visie kijken. Op zes speeldagei hebben de clubs in vergelij king met de vorige competiti al weer 78.000 toeschouwer verloren. Een ontwikkelinj die des te meer opvalt daar ii die eredivisie toch zijn terug gekeerd FC Twente, MW ei NAC, van oudsher voetbalbol werken, waarvan de verwach ting was dat ze - zeker in hui eerste jaar - meer publiel zouden trekken. Er worden redelijke pogin gen in het werk gesteld on met aanvallend gericht spe het getij te doen keren. De iro nie wil echter dat dit voor d< clubs met bescheiden talentei zodanige risico's inhoudt, da ze veel meer punten verliezen De praktijk heeft geleerd: ver liezen met goed voetbal is voo de meeste supporters, clubge bonden als ze zijn, toch onbe vredigender dan winnen me slecht voetbal. Zo lijkt het er op dat het betaalde voetba zichzelf in dit opzicht achter haald heeft.

de Stem | 1984 | | pagina 9