i van en oor ven s Baniëls perzen Frans M. herinnert zich niets meer van ontvoering Heineken 'Begrip minima mensonterend 'VERKEERSLAWAAI MAAKT NIET ZIEK' ONDERZOEK VOLKSHUISVESTING WIJST UIT: Koningin opent Open Universiteit TOTALE UITVERKOOP E STEM COMMENTAAR Verstandshuwelijk Wegens verbouwing tijdelijk 25% REËLE KORTING op alle perzische e.a. handgeknoopte oosterse tapijten. pnNPERDAG 27 SEPTEMBER 1984 BINNENLAND t makkelijk Toneelwereld wil regeling afvloeiing Christenhomo's in actie tegen CDA-standpunt PRACHTIGE MANTELKOLLEKTIE! KARRESTRAAT 13 BREDA Grootwinkel bedrijven: koopkracht moet omhoog BINNENLAND Lijk langs weg Kinderporno Holland Signaal Hoogovens DSM- cao Vrouwenbedrijven I )eTe|yd 20 Procent chauffeurs ziet slecht Scholen: 'Vertrouwen in Janmaat verloren' LOSGELD IN TOTAAL 34,5 MILJOEN T28 PAGINA 3 akelijk om de econonii. groei te kunnen laten 'uren zonder de inflatie wakkeren.'In het ran ordt wat dit betreft vredenheid vastgesteld de afgelopen jaren het ander is veranderd. Zo steeds minder sprake oppeling van de lonen e prijsstijgingen en is inder ongebruikelijk den om de lonen te be rt of zelfs te verlagen de werkgelegenheid in te houden. et rapport wordt ten- ook nog gewezen op de groei van de diensten- volgens de OESO één e belangrijkste structu veranderingen in de in- ielanden in de afgelo- 'ecennia. In het gehele -gebied is de diensten- nu goed voor bijna procent van het totale 1 banen en de industrie nog maar ongeveer 33 nt. In 1971 waren de ntages respectievelijk en 37. tertiaire sector is het t in Noord-Amerika, lijk bijna zeventig pro- an de totale werkgele- id. In de meeste andere -landen ligt het aan- van de dienstensector n vijftig en 65 procent, erkgelegenheid in de ikaanse dienstensector 'e periode 1975-1982 met ig procent toegenomen, apan en West-Europa de groei veel minder namelijk respectieve- estien procent en twaalf nt. pasklaar antwoord is e geven, zo blijkt uit een tarisatie van alle bud- derzoeken. Geen ant- d: hoezeer er ook ge- md wordt met 'inko- plaatjes' of hoe hard de en zelf ook roepen dat moedegrens is bereikt, t CBS bestudeert hoe de en hun geld besteden, ze nodig hebben wordt aangetoond. In andere rzoeken wordt de waar- g van het inkomen ge- n. De onderzoeken stro- slecht. Een voorbeeld: CBS zegt dat een kind der wordt naarmate het r is, volgens andere me en doet de leeftijd van de eren er niet, toe wél die Je ouders. aatssecretaris De Graaf t inmiddels toegegeven bijstandtrekkers het niet kelijk hebben. Maar be en kan hij het niet. Net nin als minister Ruding ancien) uit eigen erva- kan roepen dat de nood aan de man of vrouw is ng er nog een kleurente- :ie of een telefoon in huis et spanning wacht De af nu op de uitkomsten de eerste onderzoeken de vraag hoe mensen de ag van hun inkomen op- gen. Dan hoopt hij meer op de bestedingen te gen. (ADVERTENTIES! 1YPOTHEEKRENTE Rentedaling RPS Hypotheken van 8,2% naar Deze rente is voor 2 jaar vast (werkelijke jaarrente 8,20%)' De rente voor 5 jaar vast is nu 3,4% (werkelijke jaarrente s,85%) en voor 7 jaar vast 8,6% werkelijke jaarrente 9,07%)- VVilt u meer weten over een 3PS Hypotheek, bel dan 120-5918011 of haal defolders 3p het postkantoor. (postgiro rijkspostspaarbank Van onze Haagse redactie InEN HAAG - Het begrip 'echte' minima is Lnsonterend. We gebruiken hier begrippen IL de mensen, waar we het over hebben, hele- I Lal niet meer snappen. Waarom kunnen we I Lr niet in gewoon Nederlands zeggen waar L het over hebben? I pje verzuchting deed CPN-fractieleider I meVr. Brouwer gisteren tijdens het debat over I Je uitkering aan de minima in de Tweede Ka- Volgens mevr. Brouwer heeft het woordge bruik niets meer te maken met mensen. „Men sen verworden tot hun inkomen. Bij de term 'eerste jaars minima' denk ik eerder aan een studentenvereniging en de woorden 'meerjari ge minima' doen eerder denken aan een soort wijn, die al enkele jaren ligt", zo vatte Brouwer haar ergenis samen. Ronduit kwaad maakte ze zich over woorden als 'maatgezin' en 'maat-!» man'. „Ik ken wel een maatbeker en een maat pak, maar dit kan toch niet", aldus Brouwer. Staatssecretaris De Graaf, die toch al niet opvalt door een spirituele betoogtrant, hield het erop dat de termen algemeen ingang hebben gevonden en in diverse wetten terugkeren. Bo vendien, zo doceerde hij, „staat in de aanvraag formulieren voor de uitkering de zinsnede: 'uitkering voor mensen met de laagste inko mens'. Daarkomt dus het woord minima niet voor; laat staan enig toevoegsel over de tijd waarin men in die staat verkeert. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - Hoge bloeddruk komt niet vaker voor bij be woners van drukke straten. Ook wonen daar niet meer mensen met psychische problemen. Wel lijken nerveuze mensen vaker last te hebben van verkeerslawaai. Dat zijn enkele uitkomsten van een onderzoek van de Rijks universiteit Limburg en de Universiteit van Amsterdam onder leiding van de Maastrichtse deskundige dr. P. Knipschild. Uit eerder onderzoek is gebleken dat mensen die in een gebied met veel vliegtuiglawaai wonen, vaker aan hoge bloeddruk lij den en ook vaker een beroep doen op de huisarts in verband met psychische problemen. Helft kamerbewoners komt niet meer rond DEN HAAG(ANP) - Werkge vers en werknemers in het to neel vinden dat de Tweede Kamer minister Brinkman (Cultuur) ertoe moet bewegen een afvloeiingsregeling te treffen voor het personeel van de vier gezelschappen die door de voorgenomen subsidiestop met opheffing worden be dreigd. Het gaat om de Nieuwe Komedie, Poëzie Hardop, Sa ter en de Theaterunie. Zowel de Kunstenbond FNV als de Vereniging van Neder landse Toneelgezelschappen (de werkgevers) drongen daar gisteren op aan in een gesprek met de Kamercommissie voor welzijn en cultuur. Die debat teert 15 oktober met de minis ter over zijn plannen voor een nieuw toneelbestel. Brinkman wil de vijf miljoen gulden die vrijkomt door de subsidiestop gebruiken om nieuwe toneeli nitiatieven van de grond te brengen. De Kunstenbond en de ver eniging hebben ook kritiek op de wijze waarop de minister in de toekomst de toekenning van subsidies aan gezelschap pen wil regelen. den HAAG(ANP) - Dertien tomo-organisaties van christelijke signatuur zijn in het geweer gekomen tegen de «ntwerp-resolutie homofilie', die het CDA-partijbestuur heeft opgesteld met het oog op de naderende indiening van de Wet Gelijke Behandeling. De ontwerp-resolutie is er volgens hen op uit om ont- I snappingsclausules te creëren, lat confessionele instellin- i zich onder deze wet uit I kunnen draaien. De organisa- öes hebben daarom een schriftelijk beroep gedaan op aile kieskringen van het CDA, om de resolutie 15 december op de partijraad te verwerpen, althans in zijn huidige vorm. DEN HAAG(ANP) - Bijna de helft van de ka merbewoners houdt na betaling van de woon lasten te weinig geld over om verantwoord te kunnen leven. Tot deze conclusie komt de stichting Woonkonsumenten Onderzoek in een rapportage over kamerverhuurpanden. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft gisteren een samenvatting van het in zijn opdracht verrichte onderzoek verspreid. Volgens de stichting zijn er in Nederland tussen de 210.000 en 300.000 verhuurde kamers. De stichting Woonkonsu menten Onderzoek vindt het redelijk om ook voor kamer bewoners een huursubsidiere geling te maken. Deze 'woon consumenten' ontvangen geen huursubsidie omdat zij in on zelfstandige woonruimte hui zen. Ze hebben geen eigen voordeur, en ook sanitaire voorzieningen moeten ze met anderen delen. Onderzoeker R. Jansen wijst erop dat er voor kamer- ADVERTENTIE) j De originele lammy mantel. Leren coats met 100% lammyvacht gevoerd. Loden mantels in verschillende kleuren. Diverse warm gevoerde winterregenmantels. Coats en ja.cks in verschillende uitvoeringep. Klassiek/sporjieve EN mantelkostuums. De moeite waard om even te komen kijken Maison \A TOEVAL? Op dezelfe dag dat in Peking in 'de Grote Hal van het Volk' de overeenkomst werd getekend waarin is vastgelegd, dat Groot-ESrittannle in 1997 de souvereiniteit over de kroonkolonie Hongkong aan China zal overdragen, publiceerde Amnesty Inter national een vernietigend rapport over de schending van men senrechten in China Een slecht voorteken. Door dit rapport zul- 'en de 5,5 miljoen, overwegend Chinese, inwoners van Hong kong ongetwijfeld nog meer vraagtekens gaan zetten bij de belof tevan China, dat 'Hongkong-China' een grote mate van autono me zal krijgen en de eerstvolgende vijftig jaar op de huidige (westers-kapitalistische) voet kan verder leven met behoud van democratische vrijheden als het stakingsrecht, godsdienstvrij heid, onbeperkte reismogelijkheden, vrijheid van meningsuiting, etc. Peking heeft eveneens toegezegd, dat het eigendomsrecht üerespecteerd zal worden en de Hongkong-dollar vrij inwissel baar kan blijven, maar de beeltenis van de Engelse koningin moet straks at. Met Hongkong verliezen de Britten op een hoogst ongebruike lijke manier een van de laatste restanten van hun eens zo mach- 'igkoloniaal imperium. Tot nu toe was het regel dat zij, als ze zich deen kolonie terugtrokken, de souvereiniteit overdroegen aan da representanten van de bevolking van dat land. In het geval- Hongkong worden de sleutels van de machten echter aangereikt aan een nabuurland. De inwoners van Hongkong zijn zelfs niet geraadpleegd over de souvereiniteitsoverdracht. Toch zou Hong kong, evenals Singapore, als onafhankelijke stadsstaat een eigen wen hebben kunnen leiden. Maar het China van nu is niet meer rei vermolmde keizerrijk uit de vorige eeuw dat de Britten, die al sinds 1841 in Hongkong vaste voet aan wal gekregen hadden, in u98 een vernederend contract moest toestaan waarbij Hong- KOn9 voor 99 jaar aan Groot-Brittannie werd verpacht. Commu- jjstisch-China heeft de rechtsgeldigheid van die overeenkomst (leeds betwist en is nu sterk genoeg om een verlenging ervan in 197 te weigeren. De tijd van de Engelse borden met 'verboden wor Chinezen en honden' is in China voorgoed voorbij. Hongkong heeft zich na 1945 ontwikkeld van een handelscen- j'um tot een van de belangrijkste financiële en economische cen ter wereld. De stad fungeert nu reeds als de verbindingsscha- tussen China en de westerse wereld bij de toelevering van ka- Waal en de overdracht van technische kennis. Peking wil die ynctie verder versterken. In het aanpalende Chinese grensge- 0led verrijzen grote industriële complexen, die met Hongkong als Aanjager, China in snel tempo moeten helpen aansluiting te vin nen pij pe geïndustrialiseerde landen. Het belang van China bij de continuering van de speerpunt- unctie van Hongkong is voor de inwoners van Hongkong de bes- f 9arantie dat de nieuwe machthebbers in 1997 niet (meteen) ®n hun burgerlijke vrijheden zullen gaan tornen. In Peking wordt «er wel beseft, dat er dan een geweldige kapitaalvlucht zou ont staan en een massale uittocht van hooggekwalificeerde arbeids machten Aan de andere kant bestaat er geen enkele zekerheid "at de pragmatisch ingestelde Chinese leiders van nu straks niet (yien worden opgevolgd door ideologische heethoofden zoals in nadagen van Mao. Daarom vloeit er nu al kapitaal en know- °}v uit Hongkong weg naar Amerika en Singapore. Hongkong-China' wordt dus een verstandshuwelijk tussen het ypitalistische en het socialistische systeem. Nu verhouden die ™ee zich in heel de wereld nog als water en vuur. Als dat ver- yndshuwelijk slaagt zou dat van belang kunnen zijn voor de we- bewoners voorlopig geen mo gelijkheden zijn om een (zelf standige) woning in de sociale huursector te krijgen. Dit ge geven, en het feit dat velen een hoge tot zeer hoge huur moe ten betalen, rechtvaardigen volgens hem een vorm van subsidiëring. Globale berekeningen van de stichting laten zien dat 87.000 kamerbewoners voor in dividuele huursubsidie in aan merking komen als het minis terie de normen hanteert voor zelfstandige woonruimte. Dat komt overeen met een jaar lijks subsidiebedrag van 91,5 miljoen gulden. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het filiaal- en grootwinkelbedrijf wil dat het kabinet de koopkracht ex tra aanzwengelt. Alleen op die manier komt de detailhandel er weer bovenop. Aldus voorzitter A. Heijn van de Raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf. Volgens hem heeft de loon matiging onmiskenbaar ge zorgd voor economisch herstel, met de exportindustrie als voortrekker. Maar de, ook door het kabinet veelvuldig beloofde uitstraling naar de binnenlandse markt blijft uit. Veel bedrijven komen daar door echt in moeilijkheden, al dus Heijn. De in de miljoenennota aan gekondigde stijging van de consumptie met een half pro cent betekent volgens hem niets voor de detailhandel. Van de 228 miljard gulden aan consumptieve bestedingen vo rig jaar nam de detailhandel slechts 90 miljard gulden voor zijn rekening. De ziekengeld-plannen van het kabinet leiden in de detail handel tot een loonstijging van ongeveer èèn procent. Heijn heeft daartegen ernstige be zwaren. Piet Haenen (29) uit Sittard kreeg als eerste student uit handen van koningin Beatrix het cursusmateriaal van de studierichting Rechten aangeboden. Rechts dr. mr. G. Leibbrandt, voorzitter van het college van bestuur van de Open Universiteit. - fotoanp Van een onzer verslaggevers HEERLEN - Koningin Beatrix heeft gisteren in Heerlen de Open Universiteit officieel ge opend. Dat deed ze door de eerste student het cursusmateriaal aan te reiken voor de studie Rechten. De nieuwe universiteit is meteen al flink uit de kluiten gewassen. Er hebben zich 20.000 studenten aangemeld, terwijl er maar plaats was voor 15.000. Er is daarmee al een wachtlijst van 5000 stu denten ontstaan. Een open universiteit met voor sommige cursussen al een potdichte deur. „Dat is na tuurlijk niet zo leuk", zei mi nister Wim Deetman tijdens een persconferentie. „Maar stel u eens voor dat er zich maar duizend studenten inge schreven hadden. Die angst is er zeker geweest. En boven dien: beter nu even - tot maart - een studentenstop dan een slechte opleiding. Ik vind dat je juist bij deze nieuwe uni versiteit erg secuur moet zijn op de kwaliteit van de oplei ding." Bij de Open Universiteit hebben zich tot dusver 60 pro cent mannen en 40 procent vrouwen aangemeld. Uit de gegevens van de eerste gene ratie OU-studenten blijkt, dat ruim 36 procent een hogere be roepsopleiding dan wel een universitaire studie heeft vol tooid. Bijna 30 procent van de studenten bezit een VWO- of HAVO-diploma, 15 procent volgde een middelbare be roepsopleiding. Voor 14 pro cent van de aanmelders was MULO of MAVO de hoogste vooropleiding, ruim 2 procent heeft LBO en lager onderwijs. Een vrachtwagenchauffeur heeft dinsdagavond in de bos jes langs rijksweg 13 ter hoog te van Rijswijk het lijk van een onbekende man aange troffen. De politie denkt dat de man door een misdrijf om het leven is gekomen. De minister van Justitie be schikt niet over aanwijzingen dat in ons land op grote schaal pornografie, waarbij kenne lijk jeugdigen zijn betrokken, wordt geproduceerd. De mi nister heeft dit geantwoord op Kamervragen. De PvdA-Kamerfractie wil van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) de re sultaten van het onderzoek bij Holland Signaal naar mogelij ke illegale export van strate gische goederen naar Iran. Ook wil de fractie weten of sinds het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak ex portvergunningen voor leve ranties van strategische goe deren aan deze landen zijn aangevraagd. De drie ploegen van de warm bandwalserij 1 van Hoogovens in Velsen hebben gisteren elk een werkonderbreking van anderhalf uur gehouden, uit protest tegen de weigering van de Hoogovensdirectie om een herplaatsingsgarantie te ge ven wanneer de walserij in 1986 wordt gesloten. De onderhandelingen over een nieuwe cao bij DSM-Resins (de kunstharsen-divisie van DSM) zijn gisteren door de In dustriebond FNV afgebroken, omdat DSM naar het oordeel van de bond met volstrekt on aanvaardbare voorstellen is gekomen. Stakingsacties wor den bij de vestigingen van DSM-resins door de bond niet uitgesloten. Vrouwen die een eigen bedrijf willen beginnen, kunnen on der bepaalde voorwaarden een renteloze lening tot maximaal 50.000 gulden krijgen van de overheid. Voor dit jaar is ze ven ton beschikbaar. De rege ling is bedoeld voor vrouwen die via de gebruikelijke kana len niet aan het benodigde startkapitaal kunnen komen. Vrouwen in mannenberoepen, dat moet kunnen. En het ge beurt ook. Vrouwen hanteren hamers, zagen en drilboren. Prima. Binnenkort grijpen ze naar de voorzitter-hamers en ook dat moet kunnen. Je moet wel gek zijn als er te gen bent. In Den Haag zien ze het nog steeds als een pro bleem. Commissies houden zich bezig met de carrières van de vrouwen in onze maat schappij en brengen vette rap porten uit. Ze bedenken ook regelingen, zoals de Experimentele Rége ling Startfaciliteiten Vrou- wenbedrijven. Wie die naam goed uitspreekt én begrijpt, krijgt al subsidie. Die ERSV houdt in dat vrou- wèn een renteloze lening krij gen als ze een eigen bedrijf willen beginnen. Het lijkt wel nodig, want mannen hebben de zakenwereld ziek gemaakt. Gelukkig hoeven die nieuwe bedrijven niet van die stomme mannen in dienst te nemen! Mannen smijten geld over de balk, als ze dircteur zijn. Kijk maar naar de RSV. Vrouwen doen zoiets niet. Hoewel:- de af korting E-RSV kan betekenen dat we niet veel hoop hoeven te hebben Volgens welke regeling mag Mart Smeets bij Studio Sport blijven? Hij heeft zijn bazen door het slijk gehaald. Hij maakte er een fraaie Studio Spot-uitzending van. Mart heeft kennelijk de lang ste adem gehad en dat telt in de sport. De NOS prijst nu zijn positieve houding. Mart is te rug. Alleen zijn urine moet nog even op doping gecontro leerd worden. MERIJN DEN HAAG(ANP) - Het gezichtsvermogen van een op de vijf verkeers deelnemers is onvoldoen de. Dat concludeert de ANWB na 14.000 ogen- tests die de afgelopen twee tot drie jaar zijn af genomen. Volgens ir. G. de Regt, chef van de Verkeersaf- deling van de ANWB is de huidige ogentest ver bonden aan het afleggen van het rij-examen on voldoende. DEN HAAG - De rechter moet de terugkomst van het Ka merlid van de Centrumpartij, drs. J. Janmaat, als maat schappijleraar verbieden om dat schoolbesturen, ouders en leerlingen „volledig" het ver trouwen in Janmaat verloren hebben. Dat eiste de advocaat Mr. A. Asscher gisteren van de Haag se kantonrechter. Asscher deed dat op verzoek van de schoolbesturen van het Am sterdamse St-Janscollege en de Rijswijkse Stichting Alge meen Voortgezet Onderwijs. Aangezien Janmaat voor zijn Kamerlidmaatschap 'bui tengewoon verlof heeft gekre gen van beide schoolbesturen heeft hij recht op zijn leraars- baan als hij onverhoopt uit de Tweede Kamer gaat. In april liet Janmaat weten dat hij weer les wil geven aan beide scholen. Uitspraak op 22 oktober. (ADVERTENTIE) Maandag gesloten Donderdag koopavond Hoek Ginnekenstraat - van Coothplein, Breda Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - „Ik had in mijn cel een droom dat mijn zoontje ontvoerd was. Ik be greep toen wat Heineken en Doderer doorgemaakt moeten hebben". Frans M., hoofdver dachte in de ontvoeringszaak- Heineken, heeft achteraf ge zegd verteerd te worden door spijt. „Ik wil een pastoor spre ken, ik kan hier niet verder mee leven, ik wil naar de he mel om iedereen uit te leggen dat ik er spijt van heb". Diezelfde Frans M. (31) was gisteren, op de eerste dag van het ontvoeringsproces voor de Amsterdamse rechtbank, aan zienlijk minder breedsprakig. Zoals tijdens eerdere verhoren reageerde hij bokkig op vra gen, ontweek die, zei zich niets van de ontvoering te herinne ren en daar „geen licht in te zien". Wel wist hij nog dat hij zijn aandeel in het losgeld geïncas seerd had: „Een grote tas vol, loodzwaar". Van dat geld had hij, zo zei hij, ƒ50.000 afgeno men om van te leven. De rest van dat „bloedgeld" zou hij op het strand verbrand hebben en verder weggegeven hebben aan de kerk en aan bedelaars. „Ik heb het niet meer". Drie verdachten van de ont voering van Heineken en Do derer stonden terecht op een proces, dat volgende week woensdag voortgezet zal wor den. Twee andere hoofdver dachten zitten nog gevangen in Parijs, in afwachting van hun uitlevering, waar zij een procedure tegen aangespan nen hebben. Zij zullen later een apart strafproces krijgen. Grote vraag bleef gister middag, in hoeverre hoofdver dachte Frans M. geestelijk ge stoord en dus toerekenings vatbaar is en was, of dat hij veinst niet zinnig te kunnen antwoorden. Daar volgt een nader psychiatrisch onderzoek op. De officier van justitie, mr. R. Berger, zag er weinig zin in: „Het gaat er vooral om of hij tijdens de ontvoering aan sprakelijk was. De ontvoering is zo geraffineerd opgezet, dat staat haaks op ontoereken baarheid". Met hun vrouwen en familie achter kogelvrij glas op de overvolle publieke tribune gingen de drie verdachten maar summier in op de vragen van rechtbankpresident mr. G. Bodewes, die de ontvoering wilde ophelderen. Alleen de jongste, Martin E. (21) ant woordde wat uitvoeriger, net als zijn maten in plat-Mo- kums. Hij wist, zei hij, vooraf niet van de ontvoering, maar werd wel betrokken bij de voorbe reidingen. Zo stal hij onder meer op aanwijzingen van vooral Frans M. een reeks per sonen- en bestelauto's, die la ter bij de ontvoering gebruikt werden. Hij zou met zijn me dewerking een miljoen kun nen verdienen en bleef mee doen, omdat hij zich onder grote druk voelde staan. Later was zijn aandeel in de buit drie miljoen gulden, waarvan het grootste deel na zijn aan houding vlak na de bevrijding van Heineken en diens chauf feur onder de vloer in het huis van zijn vader werd terugge vonden. Het totale losgeld, zo werd tijdens het proces bekend, be droeg 34,5 miljoen gulden. Dat werd uitbetaald, nadat de ont voerders ondermeer foto's ge nomen hadden van Heineken 8 en Doderer met een strop om de hals en de arm in een mitel la, De onderhandelaars van Heineken en politie moesten zo geloven, dat de ontvoerden vingers waren afgehakt. Zo werd de druk verhoogd. Ook de tweede verdachte, Jan B. (30), had drie miljoen gulden gekregen van het los geld. Dat werd in de kofferbak van zijn auto gevonden. Ook hij was al enige tijd door de politie gevolgd en werd ook snel na de bevrijding gearres teerd.. Frans M. had zich na een 'wilde zwerftocht' na een maand zelf bij de politie aan gegeven, na de Kerstdagen. Met de voorbereidingen van de ontvoering was al een half jaar daarvoor begonnen: het stelen en overspuiten van dè vluchtauto's, het timmeren van de blinde wand achterin de loods van de timmerfabriek in het havengebied van Am sterdam-West en het maken van de cellen erin, volgens Heineken „een vochtig stink- hol". De twee jongste verdachten waren volgens rapporten vol ledig toerekeningsvatbaar. Zij hadden gedacht dat de ver stopte cellen bedoeld waren als onderkomen voor honden, gebruikt voor hondengevech ten „door de onderwereld". Zij zeiden slechts opdrachten uit gevoerd te hebben, de anderen en met name Frans M. waren 'het brein' achter de meeste ideeën. Frans M. daarover; „Wie het zegt, zegt het".

de Stem | 1984 | | pagina 3