even..L UITBLAZEN OESO: West-Europa kan groei van beroepsbevolking niet opvangen Toetreding van Spanje tot EG hangt af van Thatcher De armoedegrens, voor velen een vaag gegeven 'Begrip jjiensonterei Vi Nieuw gevaar NLM CityHopper 0NDERZC DE STEM COL Verstandshuw ACHTERGROND Geen antwoord CBS CAO Behoeften Niet makkelijk NLM CityHopper verbindt 2x per werkdag het Rotterdamse zakenleven met dat van Parijs. En wel dusdanig, dat u 's ochtends heen en 's avonds terug kunt. Vandaar 'Rotterdam a/d Seine'. Of zo u wilt 'Rotterdam a/d Thames'. Want Zestienhoven- London-Heathrow vliegen we maar liefst 5x per werkdag. Bel voor informatie uw reisagent of NLM CityHopper, tel. 010-155430. HYPOTHEEKRENTE Christenhomo's in actie tegen CDA-standpunt Door het permanent in hevigheid toene mende informatie bombardement stompen we steeds sneller af. De beelden uit Vietnam des tijds brachten het gemoed nog in beroering. Als je de christenen en moslims van Beiroet nu bezig ziet denk je soms: waarom scheiden ze niet eens uit met dat schieten en als ze het persé willen, laat ze dan en toon eens wat anders dan die rookkolom boven de stad. Zo mag je niet denken, maar een mens raakt tegenwoordig wel eens eventjes overgeïnfor- meerd. De herrie over kernenergie was gesmoord in de Brede Maatschappelijke Discussie. Het scheepje van Greenpeace, varend naast de laatste walvis, werd niet langer opgemerkt door de snel ontroerde maar even snel weer verveelde infor matieconsument. Even zweeg de minister over de zoutkoepels terwijl de Lauwerszee helemaal was afgezakt naar de status van reserve-item voor 'Van Gewest tot Gewest'. Het was bijna stil zodat we halsreikend uitzagen naar de nieuwe ramp. Die kwam: zure regen! Dode me ren, stervende bossen en volop mos in het gazon. Maar je kunt de hedendaag se, goed geïnformeerde en snel levende burger niet aan de kop blijven zeuren met hetzelfde euvel. Terwijl de boswachters nog bezig waren met het tellen van dennen die hun geel gewor den naalden voortijdig hadden laten vallen, raakten wij weer uitgekeken op de zure regen. We hadden al meer dan genoeg gewone regen. Of niet soms? Opnieuw worden we op on ze wenken bediend. OZON! „Ozon is voor een deel de ver oorzaker van de schade aan bo men en planten die tot dusver aan zure regen werd toege schreven" zo heeft een Instituut voor Plantenziektenkundig On derzoek uitgevonden. Ozon, een bijzondere vorm van zuur stof (ooit nog verkrijgbaar ge weest in spuitbussen ter verfris sing van een onfris vertrek) ontstaat door het vermengen van onze gezonde frisse lucht met stikstofoxiden, die natuur lijk weer uit uw en mijn uitlaat komen. Het schijnt dat de zui delijke wijken van de stad Utrecht nog afgelopen zomer bijkans in de ozon zijn ge smoord. Met die ozon kunnen we weer even uit de voeten. Hoe wel: je kunt 'm niet zien of voe len, zoals de zure regen waar je nat van wordt. Mocht de ozon ons niet kunnen bevredigen, geen nood: de zoutkoepels ko men terug en we kunnen er ze ker van zijn dat ergens ter we reld een wakkere wetenschap per op het punt staat een onheil in de verte te ontdekken, drei gender en ongrijpbaarder dan zure regen en ozon bij mekaar. Onheil is onuitroeibaar. Onheil kan alleen zichzelf uitroeien want onheil, dat zijn we zelf. Wat minima? Mijn beide grootmoeders zijn al langer dan 30 jaar dood (mijn grootvaders heb ik geen van beiden gekend). De ene stierf hoogbejaard vóór 1950, de andere - ook 'op gezegende leeftijd' - kort erna. Ik denk nog steeds regelmatig aan hen, al was het maar op die momen ten waarop je zegt: wat zou oma daar nou van gezegd heb ben als ze dit had meegemaakt? Wat zou oma, als ze plotseling terug was, zeggen wanneer ze in WIM KOCK de kiosk de volgende krante koppen bij elkaar zag: Kabinet onder vuur over mi nima. Lubbers erkent onvolledig heid Troonrede over minima. Minima leveren 'slechts' 1,5% in. VVD wil minima voor de helft tegemoetkomen. Tijdige betaling van eenmali ge uitkering aan minima onze ker. etc. etc. „Minima? Wat minima? Hoe? Wie? Wat zijn minima? De radio en televisie hadden het er gisteren ook al de hele dag over, maar toen dacht ik nog dat het over iemand ging wiens naam ik maar niet kon verstaan." Dat is het nadeel van een woord als minima: dat het over niemand gaat. Het is binnen de kortste keren code geworden, een politiek cliché. Eerst waren er de 'zwakkeren in onze sa menleving'. Toen nationale bruin die niet allemaal meer kon trekken, werden de minder zwakken de straat op gestuurd en hielden we de 'minima' over. Het verarmingsproces schreed echter verder zodat de 'minima' weer net zolang gezuiverd moesten worden tot de 'echte minima' overbleven. En nog waren er niet genoeg zwakke ren van weleer opgeofferd. We zijn doorgegaan met offers brengen en nu hebben we al leen nog de 'meerjarig echte minima' over. En als die er niet meer zijn wie moeten we dan in 's-hemelsnaam laten inleveren? Signalen 'Inleveren'. Ook zo'n woord waaraan oma een heel andere inhoud zou hebben gegeven dan wij anno 1984 doen. Voor haar was inleveren nog iets wegbrengen. Het koperwerk en de radio moesten worden inge leverd bij de Duitsers. Een boek uit de bibliotheek hoorde je, na het gelezen te hebben, weer netjes in te leveren. En je leverde bonnen in bij het kopen van koffie en boter. Een dood gewone, voor iedere tijdgenoot glasheldere zin als „We moeten allemaal inleveren" zou bij oma vraagtekens hebben opgeroe pen wegens het ontbreken van het in haar tijd nog essentiële lijdend voorwerp. „Wat dan wel?" zou ze hebben gevraagd. Inleveren, gepakt worden, minima; het zijn eerder signa len, verbale prikkels, dan woor den die omlijnde begrippen dekken. Ze versluieren de toch al moeilijk zichtbare werkelijk heid. Vooral het woord mini ma. Een cleane kreet voor het politieke debat en de maat schappelijke discussie. Spreek van de minima, neem het voor 'ze' op en we stellen ons gerust dat we weten waarover het gaat en dat we goed doen. De minima hielden Neder land de afgelopen 48 uur voor namelijk bezig vanwege de boeiende vraag hoe Lubbers zich in de Tweede Kamer zou redden uit dat netelige pro bleem van het 'witte' leugentje in de Troonrede. En verder was iedereen plichtmatig zeer be gaan met de meerjarig echte en overige minima. Allicht. Ze dronken een glas, ze deden een plas en alles bleef zoals het was. Illlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RflnkrpIstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. Van onze redactie buitenland PARIJS - De werkgele genheid zal zich volgend jaar in de westerse in dustrielanden verschil lend ontwikkelen. In Noord-Amerika zal het aantal werklozen iets afnemen, in Japan zal een stabilisering optre den en in West-Europa zal de werkloosheid toe nemen van ruim acht tien miljoen mensen nu tot bijna twintig mil joen, ofwel 11,5 procent van de beroepsbevolking eind 1985. Dit staat in het jaarlijkse werkgelegen - heidsrapport van de Or ganisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). De OESO verwacht wel dat de werkgelegenheid in Europa in 1985 na een drie jaar durende achteruitgang weer zal toenemen, maar dat zal niet voldoende zijn om de groei van de beroepsbevol king op te vangen. In de Ver enigde Staten zal de groei van de werkgelegenheid zo sterk blijven dat het werk loosheidspercentage iets zal dalen van 7,5 procent nu tot 7,25 procent eind volgend jaar. De werkloosheid in Ca nada zal verminderen van 11,25 procent tot elf procent en in Japan zal de werkloos heid zich stabiliseren op 2,5 procent van de beroepsbevol king. De OESO stelt in haar rap port vast dat er al langer sprake is van een discrepan tie in de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de 24 aangesloten industrielanden. Een jaar geleden schatte de organisatie dat er in de pe riode 1984-1989 per dag netto 20.000 banen bij zouden moe- Voor werkgelegenheid ten komen om de werkloos heid te verminderen tot het niveau van 1979. Daarvan zouden Noord-Amerika en West-Europa elk ongeveer veertig procent voor hun re kening moeten nemen en Ja pan tien procent. In het afge lopen jaar heeft Noord-Ame rika het percentage ruim schoots gehaald. Japan kwam dicht in de buurt van de doelstelling, maar in West-Europa nam het aantal banen af. In een analyse van de oor zaken van de genoemde dis crepantie citeert de OESO de veel gehoorde stelling dat de verschillen in werkgelegen heidsontwikkeling zijn toe te schrijven aan het feit dat de flexibiliteit wat betreft de arbeidsmarkt en de loonkos ten in de VS en Japan groter - FOTO ARCHIEF DE STEM is dan in West-Europa. Vol gens de organisatie is het be wijsmateriaal voor deze the se tot nu toe echter nog niet afdoende en spelen er ook andere sociaal-economische verschillen mee. Er wordt wel beweerd, al dus de OESO, dat in de VS mensen en banen doelmati ger bij elkaar kunnen wor den gebracht omdat werkne mers daar betrekkelijk wei nig zekerheid hebben over hun baan. Daar staat echter tegenover dat er in Japan, waar levenslange arbeids overeenkomsten worden af gesloten, garanties zijn voor het behoud van werkgele genheid en er toch sprake is van een zeer flexibele ar beidsmarkt. De OESO tekent verder aan dat de verschillen in de duur van dienstverbanden minder groot zijn dan wel eens wordt gedacht. In Japan houden werknemers hun baan gemiddeld ongeveer 23 jaar, in de meeste Westeuro- pese landen zeventien jaar en in Australië, Canada en de VS veertien jaar. Hoe het ook zij, er zijn op vallende verschillen. Als voorbeeld noemt de OESO de samenhang tussen reële groei van de produktie en de ont wikkeling van de werkgele genheid in de periode 1975- 1983. De produktiegroei be droeg in het genoemde tijd vak 23 procent in Noord- Amerika, 42 procent in Japan en achttien procent in West- Europa. In dezelfde periode nam de werkgelegenheid in Noord-Amerika met zeven tien procent toe en in Japan met elf procent. In Europa verminderde het aantal ba nen met 0,8 procent. Eén van de meest veront rustende aspecten van de huidige situatie vindt de OESO de voortdurende stij ging van het aantal langdu rig werklozen, vooral in Europa. Vorig jaar zat veer tig procent van het totale aantal werklozen in West- Europa langer dan een jaar zonder baan. In 1979 was dat nog maar 27 procent. In Noord-Amerika nam het aandeel van de langdurig werklozen in de genoemde periode toe van vier procent tot dertien procent. Volgens de OESO gaat het bij de problemen van deze mensen om meer dan passen de financiële steun. De over heid, werkgevers en vakbon den dienen zich voor de lang durig werklozen speciale in spanningen te getroosten. Deze groep zou bij werkgele genheidsprogramma's een voorkeursbehandeling moe ten krijgen, aldus het rap port. Op het gebied van de jeugdwerkloosheid signa leert de OESO ook grote ver schillen tussen Noord-Ame rika en Europa. In de VS be draagt het percentage werk lozen onder de jongeren nu dertien. Dat zal volgend jaar iets dalen tot 12,5. In de vier grootste Westeuropese lan den (West-Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië en Ita lië) zal de werkloosheid on der jongeren toenemen van 22,25 procent tot 22,75 pro cent. De Bondsrepubliek steekt gunstig af bij de ande re drie, want daar zal het percentage volgens de OESO dalen van 10,25 tot 9,5. In het rapport wordt een verband gelegd tussen het niveau van de jeuglonen en de kans voor jongeren op een baan. Volgens de OESO zijn de vooruitzichten voor jonge ren vermoedelijk verslech terd in landen waar de jeugdlonen sterker zijn ge stegen dan die van volwasse nen of niet zijn verlaagd als reactie op de druk van het arbeidsaanbod. De OESO pleit ervoor de eerstkomende periode mati ging te blijven betrachten op het gebied van de lonen. Dat is volgens de organisatie noodzakelijk om de economi sche groei te kunnen laten voortduren zonder de inflatie aan te wakkeren." In het rap port wordt wat dit betreft met tevredenheid vastgesteld dat er de afgelopen jaren het één en ander is veranderd. Zo is er steeds minder sprake van koppeling van de lonen aan de prijsstijgingen en is het minder ongebruikelijk geworden om de lonen te be vriezen of zelfs te verlagen teneinde werkgelegenheid in stand te houden. In het rapport wordt ten slotte ook nog gewezen op de sterke groei van de diensten sector, volgens de OESO één van de belangrijkste structu rele veranderingen in de in dustrielanden in de afgelo pen decennia. In het gehele OESO-gebied is de diensten sector nu goed voor bijna zestig procent van het totale aantal banen en de industrie voor nog maar ongeveer 33 procent. In 1971 waren de percentages respectievelijk vijftig en 37. De tertiaire sector is het grootst in Noord-Amerika, namelijk bijna zeventig pro cent van de totale werkgele genheid. In de meeste andere OESO-landen ligt het aan deel van de dienstensector tussen vijftig en 65 procent. De werkgelegenheid in de Amerikaanse dienstensector is in de periode 1975-1982 met twintig procent toegenomen. In Japan en West-Europa was de groei veel minder sterk, namelijk respectieve lijk zestien procent en twaalf procent. Thatcher: nog een appeltje te schillen met Span je - FOTO ARCHIEF DE STEM Door onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Begin vol gende week zal duidelijk worden of Spanje en Portugal per 1 januari 1986 lid kunnen worden van de Europese Ge meenschap. De minis ters van Buitenlandse Zaken zullen op 2 okto ber nog de nodige kno pen moeten doorhakken om, als ze het onderling eens geworden zijn, de Spanjaarden en Portu gezen uit te nodigen tot het sluiten van de nodi ge compromissen. Gezien de hoeveelheden geschilpunten ziet het er niet naar uit dat de geplande da tum gehaald wordt en dat betekent dat de Spanjaarden en Portugezen nog minstens een half jaar langer in de wachtkamer blijven. In som mige lidstaten, die scherpe concurrentie te verwachten hebben van de nieuwkomers, Griekenland, Italië en (het zuiden van) Frankrijk, zal men daar geen nacht minder om slapen. Over het wijnprobleem dat ontstaat lijken de EG-lidsta- ten het uiteindelijk wel eens te worden. De overproduktie van 15,5 miljoen hectoliter die we nu al kennen, zal zon der twijfel veel groter wor den, maar subsidies in de richting van destillatie tot al- .cohol en rooipremies voor Spaanse boeren komt men daar wel uit. Het meest omstreden punt is dat van de olijfolie. De EG is daarmee al voor 98 procent zelfvoorzienend en Spanje voor 127 procent. Bij toetre ding moet rekening gehou den worden met een olij folie- plas van 300.000 ton, waar van de kosten beraamd wor den op bijna ƒ2 miljard per jaar. De zuidelijke landen, zoals Griekenland en Italië, vinden dat een overschot te gengegaan kan worden met stimulering van de consump tie, wellicht niet beseffend dat olijfolie niet het meest geliefde produkt is in het noorden. De noordelijke lan den gaan uit van het land bouwakkoord van 31 maart j.l., waarin sprake is van maatregelen tegen het ont staan van overschotten, on der meer door middel van een superheffing zoals nu ge beurt bij de zuivel. Alsof olijfolie alleen geen struikel blok is, moeten er ook nog za ken gedaan worden op het gebied van vrij verkeer van werknemers, groente en fruit, afbraak van industriële tarieven en integratie van de staalindustrie. Nadat de lidstaten en de aspirant-leden elkaar in ak koorden hebben gevonden, moet de aansluiting nog ge ratificeerd worden door de nationale parlementen. Dat betekent zeker een opont houd van een jaar. Vandaar dat de datum van 1 janmuari 1986 vrijwel zeker niet ge haald wordt als de komende week geen akkoord uit de bus komt. Maar afgezien nog van het loven en bieden tussen de lid staten en de nieuwkomers heeft, heel apart, Groot-Brit tannië nog een appeltje met Spanje te schillen. Groot- Brittannië grenst door mid del van Gibraltar aan Span je. De grens tussen Gibraltar en het vasteland van Spanje werd vijftien jaar geleden gesloten door Franco en in december 1982 weer geopend, maar alleen voor voetgan gers. Tijdens een zitting van de Verenigde Naties in New York zal de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Geoffrey Howe, deze week een gesprek hebben met zijn Spaanse collega Fernando Moran. Howe zal eisen dat goederen en personen vrije lijk de grens moeten kunnen passeren tussen Gibraltar en Spanje. Als Spanje niet toe geeft aan de Britse eis - om dat het claimt dat Gibraltar bij Spanje hoort - zal Groot- Brittannië alsnog zijn veto uitspreken over toetreding van Spanje. Geholpen door een geschiedkundig toeval heeft mevrouw Thatcher ook in deze uitbreiding van de Europese Gemeenschap weer het laatste woord. DoarLidy Nicolasen TOEN de Engelse eco noom Seeborn Rowntree zich begin deze eeuw druk maakte over de ar moede in de gezinnen van de textielarbeiders, plaveide hij onbewust de weg voor wat heden ten dage 'sociaal minimum' heet. Rowntree vroeg zich af of de arbeiders eigenlijk wel van hun loon konden leven. Heel simpel probeerde hij na te gaan wat zij nodig hadden om zichzelf en hun gezinnen te voeden en te kleden. Vele jaren later werd aan de hand van zijn onderzoek het Ne derlandse minimumloon vastgesteld. Maar wat Rowntree óók ontdekte was dat er perioden zijn dat een gezin net onder de armoedegrens zit en pe rioden waarin het gezin re delijk van het loon kan rond komen. Hij concludeerde dat met een enkel budgetonder zoek geen antwoord te geven is op de vraag of het mini mum inkomen voldoende is voor een aanvaardbaar le venspeil. Tot precies dezelfde con clusie is staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken nu, zovele jaren later, gekomen. In Nederland werd in 1934 voor het eerst het plan geop perd na te gaan of de arbei ders voldoende hadden aan hun loon, voldoende om in hun levensonderhoud te kun nen voorzien. In datzelfde jaar braken overal rellen uit als reactie op de verlaging van de lonen en als gevolg daarvan de enorme groei van de werkloosheid. Het Jor- daanoproer werd daar een schrijnend voorbeeld van. Het eerste budgetonder zoek in Nederland werd in 1935 door het Centraal Bu reau voor de Statistiek ge houden. De Stichting voor de Arbeid nam de discussie na de oorlog over. Het biologisch bestaansminimum werd toen afgezworen, omdat het veruit onvoldoende werd geacht. Het ging niet alleen maar om brood op de plank, kolen in de kachel of een jas om het lijf. Nee, van het loon moest ook het lidmaatschap van een politieke partij of een kerk betaald kunnen worden. Mensen moesten kunnen kie zen uit het aanbod van goe deren, ze moesten sparen en verzekeringen ermee kunnen afsluiten en gepensioneerden mochten het er niet slechter op krijgen. Even redelijk werd trouwens gevonden dat de vrouw in staat was haar eigen kleding te maken. Hoe het ook zijpas vanaf 1963 lag de verantwoorde lijkheid voor de hoogte van de lonen bij het georgani seerde bedrijfsleven, omdat toen de Stichting van de Ar beid de collectieve arbeids overeenkomst - de cao - goedkeurde. In dat jaar slo ten de organisaties van werkgevers en werknemers een akkoord waarin het mi nimumloon werd vastgesteld op 100 per week voor man nelijke werknemers boven de 25 jaar. Waarom nou voor 100 is gekozen, is tot op de dag van vandaag onduidelijk geble ven. Duidelijk is wél dat niet een budgetonderzoek maar onderhandelingen de hoogte van het minimumloon be paalden. Enerzijds werd dat minimumloon gegeven in ruil voor een prestatie (ar beid), anderzijds moest het voldoende zijn om van te le ven en de bestedingen in de vaderlandse economie op te krikken. Dat dubbele karakter draagt het minimumloon nog steeds. Het is een beloning voor geleverde prestaties, maar door de koppeling aan de bijstandsuitkering ook nog steeds een bedrag dat de 'behoeften' dekt. Vraag is nu: wat zijn die behoeften, hoe besteden mensen hun geld of wanneer kunnen de kortingen op de uitkeringen echt niet meer. Een pasklaar antwoord is niet te geven, zo blijkt uit een inventarisatie van alle bud getonderzoeken. Geen ant woord: hoezeer er ook ge schermd wordt met 'inko mensplaatjes' of hoe hard de mensen zelf ook roepen dat de armoedegrens is bereikt. Het CBS bestudeert hoe de mensen hun geld besteden. Wat ze nodig hebben wordt niet aangetoond. In andere onderzoeken wordt de waar dering van het inkomen ge meten. De onderzoeken stro ken slecht. Een voorbeeld: het CBS zegt dat een kind duurder wordt naarmate het ouder is, volgens andere me thoden doet de leeftijd van de kinderen er niet, toe wél die van de ouders. Staatssecretaris De Graaf heeft inmiddels toegegeven dat bijstandtrekkers het niet makkelijk hebben. Maar be wijzen kan hij het niet. Net zo min als minister Ruding (Financiën) uit eigen erva ring kan roepen dat de nood niet aan de man of vrouw is zolang er nog een kleurente levisie of een telefoon in huis is. Met spanning wacht De Graaf nu op de uitkomsten van de eerste onderzoeken naar de vraag hoe mensen de daling van hun inkomen op vangen. Dan hoopt hij meer zicht op de bestedingen te krijgen. ROTTERDAM AAN DE SEINE. VERTREKTIJDEN VANUIT ROTTERDAM PARIJS 07.50 09.20 17.10 19.45 Vliegensvlug en vriendelijk. (ADVERTENTIES! Rentedaling RPS H/potheken van 8,2% naar ppMDERDAG 27 SEPT Van onze Haagse redact ..PN HAAG - Het begrip 'echt i Mensonterend. We gebruiken h de mensen, waar we het over Lal niet meer snappen. Waar® hier niet in gewoon Nederlands aie het over hebben? pje verzuchting deed CPb mevr Brouwer gisteren tijdens I ie uitkering aan de minima in d. ""volgens mevr. Brouwer heeft bruik niets meer te maken met n Deze rente is voor 2 jaar vast (werkelijke jaarrente 8,20%)- De rente voor 5 jaar vast is M 8,4% (werkelijke jaarrente 8,85%) en voor7 jaarvast8,61 (werkelijke jaarrente 9,07%)' Wilt u meer weten over een RPS Hypotheek, bel dan 020-5918011 of haal de folders op het postkantoor. postgiro rijkspostspaarbank Helf kom DEN HAAG(ANP) - Dertien homo-organisaties van christelijke signatuur zijn in het geweer gekomen tegen de 'ontwerp-resolutie homofilie', die het CDA-partijbestuur heeft opgesteld met het oog op de naderende indiening van de Wet Gelijke Behandeling. De ontwerp-resolutie is er volgens hen op uit om ont snappingsclausules te creëren, zodat confessionele instellin gen zich onder deze wet uit kunnen draaien. De organisa ties hebben daarom een schriftelijk beroep gedaan op alle kieskringen van het CDA, om de resolutie 15 december op de partijraad te verwerpen, I althans in zijn huidige vorm. (AD VER' PRACHTIGE MAN1 De originele lammy mantel. L< lammyvacht gevoerd. Loden 1 kleuren. Diverse warm gevoer en jacks irp verschillende uitvc EN maritelkóstuums. De moei kijken Maison TOEVAL? Op dezelfe dag dat in Volk' de overeenkomst werd get Groot-Brittannie in 1997 de sou Hongkong aan China zal overdra national een vernietigend rappo senrechten in China. Een slecht len de 5,5 miljoen, overwegenc kong ongetwijfeld nog meer vraa te van China, dat 'Hongkong-Ch mie zal krijgen en de eerstvolc (westers-kapitalistische) voet ka democratische vrijheden als h« heid, onbeperkte reismogelijkhe etc. Peking heeft eveneens toet gerespecteerd zal worden en d baar kan blijven, maar de beelter er straks af. Met Hongkong verliezen de Br lijke manier een van de laatste ri tig koloniaal imperium. Tot nu tof uit een kolonie terugtrokken, de de representanten van de bevo Hongkong worden de sleutels v: aan een nabuurland. De inwon< geraadpleegd over de souverein kong, evenals Singapore, als om 'even hebben kunnen leiden. Mc het vermolmde keizerrijk uit de sinds 1841 in Hongkong vaste v "1898 een vernederend contrac kong voor 99 jaar aan Groot-Br nistisch-China heeft de rechtsg steeds betwist en is nu sterk gei '997 te weigeren. De tijd van d "oor Chinezen en honden' is in Hongkong heeft zich na 1945 trum tot een van de belangrijkste tra ter wereld. De stad fungeert kei tussen China en de westerse Pitaal en de overdracht van te functie verder versterken. In he bied verrijzen grote industriële c aanjager, China in snel tempo r ben bij de geïndustrialiseerde lai Het belang van China bij de unctie van Hongkong is voor de 'e 9arantie dat de nieuwe mac aan hun burgerlijke vrijheden zi zeer wel beseft, dat er dan een staan en een massale uittocht krachten. Aan de andere kant t bat de pragmatisch ingestelde gullen worden opgevolgd door i be nadagen van Mao. Daarom n°w uit Hongkong weg naar Arr Hongkong-China' wordt dus kapitalistische en het socialists twee zich in heel de wereld no standshuwelljk slaaqt zou dat ve reldvrede.

de Stem | 1984 | | pagina 2