Hulst wil vogeltjesmarkt Onderwij sraad Zeeland wijst bezuiniging af PROJECT ZEEUWS CONSULENTSCHAP Fabrieksdirecteur schiet collega per ongeluk dood Rijk moet dik meebetalen aan ontzwaveling 'Kunstzinnige' onderwij sdag Auto valt van krik, man gedood Studenten stop duurt tot maart V^ DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1984 PROEF OP ÉÉN ZONDAG IN MEI OPEN UNIVERSITEIT SEP DEPONEERT EISENPAKKET PPR-STATENLID Radio-actief transport door sluizen in Terneuzen Informatiedag over Zeeuwse windturbines „co»* *e*v VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Akkerbouwer moet anders gaan boeren GOES - Een gedeelte van Oost-Zeeuwsch Vlaanderen en West-Zuid-Beveland is uitge kozen als proefgebied voor een project dat tot doel heeft het bedrijfseconomisch inzicht van de Zeeuwse akkerbouwers te verbeteren. „Daar mankeert bij veel akkerbouwers nogal wat aan", vindt het consulentschap voor de akkerbouw en de fruitteelt in Goes, dat samen met alle Zeeuwse be drijfseconomische voorlichtingsdiensten het project op gaat zetten. moet leren flexibel in zijn be drijfsvoering te zijn en niet al leen maar kijken naar de technische kant van de zaak maar ook het economisch in zicht opvijzelen". Als voorbeelden noemt Van der Weele de bouwplannen, waarin nog veel te veel wordt uitgegaan van de traditionele gewassen graan, aardappelen en suikerbieten. Producten, waar op de Europese markt veelal een overschot van is dat de prijzen relatief laag houdt. „Het nieuwe project wil de ak kerbouwers inzicht in die za ken brengen. Zaken als bezui nigingen, verandering van ge wassen en werkomstandighe den komen er volop in aan de orde", aldus de bedrijfsdes- kundige. Van een onzer verslaggevers HULST - De gemeente Hulst krijgt volgend jaar een vo geltjesmarkt. Het gaat voorlo pig om één zondag in mei. Als die markt naar volle tevre denheid verloopt bestaat de kans dat de markt uitgroeit tot een regelmatig terugkerend gebeuren. Wethouder G. van De Voor de wilde gistermiddag niet vooruitlopen op een beslissing van B en W, die over dit initia tief van de marktcommissie nog genomen moet worden. Hij staat er wel positief tegen over. „Ik zie dit echt als een eerste probeersel. De markt is een al ternatief voor de avondmarkt die dit jaar gehouden zou wor den maar om organisatorische redenen geen doorgang heeft kunnen vinden. Het is de be doeling om de mensen die de maandagmarkt in Hulst door gaans niet kunnen bezoeken een plezier te doen. Op zonda gen is er namelijk altijd veel kooppubliek in Hulst maar ze missen dan de weekmarkt", aldus de wethouder. De marktkooplui die 's maandags in Hulst staan krij gen voorrang bij de verdeling van de plaatsen. Verder is het de bedoeling om handelaren met kleinvee toe te laten. Het is de wethouder niet bekend hoe groot de animo onder de marktmensen is maar hij ver wacht toch wel een redelijke belangstelling. „Tenslotte gaat het om een aanbeveling van de marktcommissie". Het is de bedoeling om eerst in een klein gebied ervaring op te doen met de actie, waar na in de loop van het volgend jaar, als de bevindingen posi tief zijn, het project provin ciaal wordt opgezet. De pre cieze aanpak en de werkwijze van de voorlichters is momen teel nog niet bekend; dat wordt mede aan de hand van deervaringen bepaald. Het project spits zich voor namelijk toe op de economi sche problemen waar een agrariër vandaag de dag zo al mee te maken krijgt. „De si tuatie is momenteel zo dat nog veel te veel akkerbouwers produceren voor een markt waar geen vraag is", consta teert bedrijfsdeskundige ing. J. Van der Weele, „De boer DAMME/ZELZATE (B) - Een 60-jarige directeur van het in Zelzate gevestigde staalbedrijf Sidmar, heeft per ongeluk zijn 41-jarige vrouwelijke collega Ann Vanderhofstadt-Bernheim doodgeschoten. Het ongeval gebeurde in het buitenverblijf van de vrouw in Damme (B) tijdens een bezoek dat de directeur, wiens identiteit niet is vrijgegeven, daar bracht. De directeur verklaarde te genover de Belgische politie mevrouw Bernheim in de i van de avond hem het wapen, waarvoor zij een ver gunning had, toonde en daar- overhandigde. Op een be- dd moment, toen de bezoe- het wapen om en om draaide, ging een schot af dat liet slachtoffer in de borst trof. Zij was nagenoeg op slag dood. Van onze correspondente 1H0LEN - Bij een eenzijdig ®geval is woensdagmorgen ie 55-jarige C. Jansen uit Tho- 'en °m het leven gekomen. De 'eer Jansen was bij een perso nenauto een uitlaat aan het («nieuwen in een bedrijfs- i. De auto, die op een krik i, schoof eraf en verwond - ,e de man dusdanig dat hij ,ln zijn verwondingen is "wieden. Uittoren 'Jerneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoonnum- *5 op pagina 2. Jpeningstijden: '*12.30/13.30-17.00 uur. factie '«'neuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- ."(plv chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer W, Ton Koomen (sport). 'SU Frank Deij, Eugène «'Sraeten. Middelburg: Postma. Goes: Cees ^«punten ,°^terzande: mevr. Neve, <Ï50 4' 01148" '^ertentle-expl. specteur Zeeland: C. Me- Pnvé 01150-95839. Het wapen had tot zijn overlijden toebehoord aan de echtgenoot van het slachtoffer. Na zijn overlijden had me vrouw Vanderhofstadt op haar verzoek een wapenver gunning gekregen. Het pistool was altijd, op scherpstaand, in het buitenverblijf aanwezig. Na verhoor is de directeur door de politie heengezonden. Hij moet zich wel ter beschik king van de politie houden. Waarschijnlijk wordt hem on opzettelijke doodslag door zeer grote onvoorzichtigheid ten laste gelegd. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De studen tenstops bij de Open Universi teit kan waarschijnlijk al in maart worden opgeheven. Functionaris G. van der Scheer van de Zeeuwse On derwijs Raad zei dat gisteren tijdens een vergadering van deze raad. Zoals gemeld is er voor de studierichtingen rechtsweten schappen en cultuurweten schappen ook in Zeeland zo veel belangstelling dat met wachtlijsten gewerkt moet worden. Volgens Van der Scheer is het alleen de bedoeling de eer ste golf studenten wat af te remmen. Dit om te voorkomen dat meteen al organisatorische problemen ontstaan en de kwaliteit van het onderwijs in gevaar komt. Vanaf maart, al dus Van der Scheer, kan waarschijnlijk elke gegadigde bij de Open Universiteit te recht. De kwestie werd gisteren aan de orde toen CNV-verte- genwoordiger L. Phernam- bucq zijn bezorgdheid over de 'studentenstop' uitsprak. De onderwijsraad besloot giste ren eensgezind de heer P. Hupkens (avondonderwijs) af te vaardigen naar de Zeeuwse adviescommissie voor de Open Universitet. Wel wat moeilijk om in een rolstoel de dijken te bewaken. Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Het zal je maar gebeuren. Al jaren lang niet kunnen lopen en om die reden als rolstoelge bruiker door het leven moe ten gaan, en dan ineens een papier in de bus krijgen waarop staat dat je bent in gelijfd in het Zeeuwse dijk- bewakingsleger. Gelukkig kan Hans Hout (28) uit Heinkenszand, de man in kwestie, er zelf har telijk om lachen. „Het lijkt me vrij moeilijk", schampert hij, „om in een rolstoel ge wapend met zandzak en spade de dijken te bewa ken". Meteen na de kennisge ving heeft hij de verant woordelijke instantie, het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland, op de hoogte gebracht van zijn invalidi teit. Daar werd hem verteld dat het waterschap onbe kend was met zijn situatie en dat hij zijn oproep van zelfsprekend in de prullen bak kon gooien. Volgens een verantwoordelijk ambte naar kan het waterschap bij het verzenden van een op roep eenvoudigweg niet alle - foto jaap wolterbeek gegevens van de betrokken persoon controleren. Dat zou een ondoenlijk karwei zijn. De dijkgraaf G. de Jager van het waterschap vindt het echter 'een pijnlijke zaak'. Hij noemt het oproe pen van het dijkleger een theoretische zaak en kan zich niet herinneren dat dit de afgelopen tientallen jaren nodig is geweest. „Maar het blijft een vervelende zaak dat een rolstoelgebruiker een oproep heeft gekregen voor het dijkleger", stelt hij. DEN HAAG - De rijksover heid zal 'voor minsten 10 moeten bijdragen in de meer kosten van volledige rookgas reiniging bij de kolencentrales van Borssele, Geertruidenberg en Nijmegen. Onder die voor waarde zijn de Samenwerken de Elektriciteits Productiebe drijven (SEP) bereid mee te werken aan 100 ontzwave ling van de nieuwe centrale in Borssele. Een delegatie uit de SEP verklaarde dat gisteren tij dens een overleg met de vaste Kamercommissie voor Milieu beheer. Een andere eis van de SEP, het samenwerkingsver- band van alle Nederlandse elektriciteitsbedrijven, is dat de 50% extra ontzwaveling in Borssele niet leidt tot vertra ging in de vergunningverle ning. De Kamer toonde zich opgetogen over de bereidheid van de SEP mee te werken aan een milieuvriendelijke oplos sing van het probleem Borsse le, maar betreurde dat de SEP wat betreft de centrales in Nijmegen en Geertruidenberg nog een slag om de arm hou den. Minister Winsemius (Mi lieubeheer) moet met de SEP nog verder onderhandelen over de verdeling van de meerkosten van de extra-ont zwaveling tussen rijk en elek triciteitsbedrijven. Voor de elektriciteitsgebruiker is die kostenverdeling van onderge schikt belang, omdat de rook gasreiniging hoe dan ook in tarieven (hetzij die van stroom, hetzij in fiscale vorm) wordt doorberekend. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In de week van 15 tot 22 september is een schip met aan boord radio-ac tief materiaal twee maal de sluizen van Terneuzen gepas seerd. Dit blijkt uit vragen die het PPR-statenlid C. van Walra ven gisteren aan het college van gedeputeerde staten van Zeeland stelde. Volgens het statenlid kwam het schip uit Rusland en was op weg naar Frankrijk. Het had volgens Van Walraven verrijkt ura- nium-hexafluoride aan boord. Dat is dezelfde radio-actieve stof die op dit moment uit het Franse schip dat voor de Bel gische kust is gezonken, de Mont Louis, wordt geborgen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Cen trum voor Energiebesparing houdt dinsdag 9 oktober een informatie- en discussiedag over 'windturbines in Zee land'. Deze vindt plaats in het informatiecentrum van de kerncentrale in Borssele en begint om 10.40 uur. Zeeland is een provincie waar veel windturbines staan opgesteld. Dit jaar hoopt de PZEM de miljoenste, door windkracht opgewekte, kilo- Wattuur (kWh) te hebben be reikt. Een miljoen kWh is het jaarlijkse energieverbruik van een middelgrote gemeen te. Tijdens de informatiedag wordt ook een bezoek gebracht aan de windturbine PEP-2. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Onderwijs Raad (POR) is niet be reid bij te dragen aan de eerste provinciale bezuinigingsopera tie. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben het budget van de POR van 80.000 naar 54.000 gulden teruggebracht. De kraampjes met nieuwe onderwijsmethoden trokken veel bekijks. - fotohenkmaas Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Kunst zinnige vorming. Dat thema stond woensdag centraal bij de jaarlijkse Zeeuwse Onder- wijsdag in ontmoetingscen trum De Stenge in Heinkens zand, waar ongeveer 1500 leer krachten van lager- en kleu teronderwijs ervaring opde den met de nieuwste onder- wijssnufjes. Die kunstzinnige vorming was in de gangen en zalen van De Stenge duidelijk aanwezig. Het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming had voor deze gelegenheid vier ruimtes ingericht met taai- drukken, textiel, gipsmaskers en fotografie. Daarnaast wa ren er een aantal optredens van dans en theatergroepen, muziekgezelschappen, de pop penspeler Sjaak Vereist en tentoonstellingen van onder wijsmiddelen, zelf gemaakte muziekinstrumenten en boe ken. Het merendeel van de rond snuffelende onderwijzers en onderwijzeressen vond dat ook dit maal de dag weer pri ma verzorgd was. Vooral de optredens van de groepen vie len bij velen in de smaak. Toch ook een klein puntje van kri tiek: „De Onderwijsdag is al tijd een zinvolle besteding voor ons, maar we zouden graag eens zien dat de dag in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt gehouden. Het is nu al voor de derde keer hier in Heinkens zand en het bezoek uit Zeeuwsch-Vlaanderen is toch bepaald niet gering te noe men", merkte een onderwijzer uit Oostburg op. Geconfronteerd met deze uitspraak zei de secretaris van het Schoolmuseum (al sinds jaar en dag de organisator van de Onderwijsdag) dat de sug gestie zeker besproken zou worden, maar dat het bepaald niet eenvoudig zou zijn in een ander gebied van de provincie een accommodatie als De Stenge te kunnen vinden. De ruimte die het ontmoetings centrum kan bieden, plus het feit dat De Stenge beschikt over sportzalen en een grote zaal, maakt het bij uitstek ge schikt voor de Onderwijsdag, aldus de secretaris. De raad besloot gisteren unaniem, zowel bij GS als bij de Zeeuwse staten, protest aan te tekenen. De raad vindt het niet gepast dat bijna l/3e van het budget moet worden inge leverd, terwijl provincie - en dus ook de raad - steeds meer onderwijstaken krijgt toege schoven. Onderwij s-gedeputeerde R. Barbé (CDA) verklaarde dat hij zich als voorzitter van de POR loyaal achter het protest zal scharen. Hij zei echter niet de vrijheid te hebben om mee te delen welke houding hij in het college van Gedeputeerde Staten zal aannemen. Barbé maakte tot vreugde van de raad bekend dat er nu eindelijk zicht is op de verwe zenlijking van een lhno-school te Krabbendijke. De school zal in de landelijke planning wor den opgenomen. Het provin ciebestuur zet volgens de ge deputeerde alle zeilen bij om alsnog een middelbare horeca- school voor Walcheren binnen te halen.

de Stem | 1984 | | pagina 13