Geen uitspraak in kort geding Standard-spelers De jacfa Ir. Manders: 'Veldsterktemeter noodzaak' WAAS VAN GEHEIMZINNIGHEID OVER STRIJD IN MOSKOU Daly buiten levens gevaar Toernooizeges McEnroe, Navratilova en Krickstein Baanrenners uit Rusland domineren in Columbia Toekmakov vervangt Tal in Tilburg APPARAAT WAARSCHUWT VOOR DREIGEND GEVAAR VAN BLIKSEM Partij verloop Verwarring rond Adrie van der Poel Mathieu Hermans prof in Spaanse dienst Michelin verlaat Formule 1 Alexi Grewal in ploeg Post Doodgewaande supporter meldt zich piNSPAG 25 SEPTEMB Door Jean Nelissen ARNHEM - Een veldsterkte meter, een apparaatje dat een paar honderd gulden kost, zou mogelijk het leven hebben kunnen sparen van de jonge doelman Erik Jongbloed, die zondagmiddag door een blik seminslag zodanig werd ver wond, dat hij later in het zie kenhuis overleed. Tot die conclusie komt ir. A.H.E. Manders (41) uit Bem- mel, werkzaam in het hoog- spannings-laboratorium van KEMA in Arnhem. Dit labora torium keurt apparatuur voor zeer hoge elektrische spannin gen. Per jaar worden in Neder land ongeveer tien mensen door de bliksem gedood. „Ik weet het niet helemaal exact, maar ik geloof dat één voet baller per jaar in Nederland door blikseminslag op het veld dood gaat", zegt ir. Manders. „En dat is relatief veel". Risico Is een voetbalveld dan zo gevaarlijk? Ir. Manders: „Als een on weersnest boven het stadion hangt, is het risico op het veld voor de spelers groot. Een spe ler is dan op dat veld een ob ject, dat een vrij behoorlijke tegen-ontlading maakt in de richting van een voor-ontla dingskanaal dat van de on weerswolk naar beneden komt. De kans op inslag op het lichaam van zo'n speler wordt erg groot". Hoe kunnen voetbalclubs hun spelers en publiek beveili gen tegen blikseminslagen? Ir. Manders: „Dit kan vrij een voudig. De clubs dienen bij hun terrein een zogenaamde veldsterktemeter te plaatsen. Dit is een apparaat dat de elektrische veldsterkte op aar de meet. En die veldsterkte is de waarschuwing die de na tuur ons geeft voor dreigend gevaar van de bliksem". Spanning „Tussen de ionossfeer en de aarde bestaat altijd een zekere spanning, die normaal tussen 300.000 en 400.000 volt be draagt. Je kunt dus bij elk ty pe weer de veldsterkte meten. Bij mooi weer bedraagt die 100 volt per meter. Dreigt onweer, dan loopt die spanning bedui dend op. Wat moet je dus nu als voetbalclub doen? Je plaatst zo'n veldsterktemeter en koppelt daar een signaal aan dat overgaat, zoals een bel, een toeter of een sirene. Zodra de veldsterkte zodanig toeneemt dat het signaal te horen is, moet de scheidsrech ter onmiddellijk afblazen. Bij bliksem weet je immers maar nooit. Die kan heel plotseling en verradelijk inslaan, zonder dat je tevoren iets merkt. De veldsterktemeter waarschuwt ons echter altijd op tijd. In de Alpen zijn de mensen door schade en schande zo wijs ge worden, dat daar niet meer gewerkt wordt zonder een veldsterktemeter in de buurt". Gevaar Wat kun je het beste doen als je op een voetbalveld staat en plotseling overvallen wordt door zo'n onweersbui? Ir. Manders: „De voeten zo dicht mogelijk bij elkaar plaatsen en het hoofd tussen de benen steken. Je moet van je lichaam een bal maken, dan loop je zo min mogelijk risico". De spelers van Ajax en For- tuna voelden zondag in De Meer in Amsterdam iets krie belen op de haren van hun ar men en benen. Wat was dit? Ir. Manders: „Als een onweer boven zo'n stadion hangt, gaat de aarde er onder elektrische lading verzamelen. En die elektrische lading van de aar de zoekt weer hoge punten uit (in dit geval spelers van Ajax en Fortuna). De veldsterkte op het terrein van Ajax werd zo groot, dat de haartjes op de li chamen van de spelers begon nen te kriebelen. Dan vindt het zogenaamde sproeien plaats, dat je ook hoort onder hoogspanningskabels bij bij voorbeeld mist. Die kabels knetteren dan. Er was dus voor de spelers van Ajax en Fortuna groot gevaar aanwe zig. Het is heel verstandig ge weest van de scheidsrechters om de wedstrijd te staken. Het is gelukkig dit keer voor deze voetballers goed afgelopen, want op het moment dat de spelers hun haren voelden kriebelen, hadden ernstige on gelukken kunnen gebeuren. In feite was de scheidsrechter toen al veel te laat". Adenpauze in schaaktweekamp Het verloop van de vijfde partij (wit Karpov) 1e2-e4 c7-c5; 2. Pg1-f3d7-d6; 3. d2-d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pg8-f6; 5. Pb1-c3 a7-a6; 6. Lf1-e2e7-e6; 7. 0-0 Lf8-e7; 8. f2-f4 0-0; 9. Kg1-h1 Dd8-c7; 10. Le2-f3 Pb8-c6; 11a2-a4 tf8-e8; 12. Ic1-e3 ta8-b8; 13. tf1-e1 Ic8-d7; 14. dd1-d3 pc6xd4, 15. Ie3xd4 e6-e5; 16. Id4-a7 tb8-c8; 17. Ia7-e3 dc7-c4; 18. a4-a5 h7-h6; 19. h2-h3 Ie7-f8; 20. Ie3-d2 dc4-d4; 21Id2-e3 dd4-b4; remise op voorstel van Karpov. MOSKOU (TASS) - In de vijfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken hebben Karpov en Kasparov een adempauze ingelast. Na vier schitterende gevechten op hoog niveau kwam maandag in de zuilenzaal van het gebouw van de vakbond in Moskou de kortste partij op het bord. Na 21 zetten in iets meer dan drie uur bood wereld kampioen Karpov met wit in volstrekt gelijkwaardi ge stand remise aan. Uitdager Kasparov accepteerde het aanbod, waardoor de stand 1-0 in het voordeel van Karpov bleef. DETROIT (AFP) - De toe stand van de Ierse autocou reur Derek Daly, die zondag ernstig gewond raakte tijdens de race om de Grote Prijs van Detroit in de Formule Indy, geeft volgens een woordvoer der van het universiteitszie kenhuis van Michigan geen reden meer tot grote veront rusting. De eerste berichten van de medici waren alarmerend en er werd zelfs gesproken van een kritieke toestand. De voormalige Formule 1-cou- reur liep bij het ongeluk onder meer gecompliceerde botbreu ken op aan beide benen. Nader onderzoek in het hospitaal leerde dat de inwendige ver wondingen mee vielen. Het ongeluk gebeurde in de derde ronde van de race, die onder zware weersomstandig heden werd verreden. Door nog onopgehelderde oorzaak boorde de 31-jarige Daly zijn March met hoge snelheid in een betonnen muur. Vervol gens werd de wagen ook nog geraakt door de bolide van de Amerikaan John Paul jr. Paul kwam er met lichte verwon dingen af. Mysterieuzer dan het Sici- liaanse verloop (Najdorf-va- riant) in de vijfde partij was de sfeer in de tweekamp tij dens de eerste twee weken. Schaakkenners, die de ver wikkelingen van dichtbij vol gen, mompelen kwaadaardig over zoveel geheimzinnigheid. Er bestaan te veel onopgehel derde vragen en over futilitei ten als de voeding van beide grootmeesters en de leefwijze buiten de zaal wordt door de organisatie angstvallig gezwe gen. Ook beide kampen laten geen nieuws doorsijpelen. Geruchten over lichte ver koudheid, griep en zelfs reu matische aandoeningen wor den tegengesproken door de spelers zelf, die er zeer gezond uitzien achter het schaakbord. Hun lijfartsen Gassanov (Kas parov) en Goersjanovitsj (Karpov) zwijgen als het Mau soleum. Bovendien weigeren de delegatieleiders van beide grootmeesters in opmerkelijke eensgezindheid een einde aan alle speculaties te maken door geen verklaring of communi qué uit te geven. Zo gissen de aanwezige kenners nog steeds naar de reden van Karpov's ti- me-out direct na zijn overwin ning in de derde partij. Door het stilzwijgen zoeken de kenners de oorzaken van de mysterieuze sfeer in de uit eenlopende karakters van bei de grootmeesters en hun con troversiële speelwijzen. Kar pov, het is bekend, blijft onder alle omstandigheden koel en kalm. Hij blijft rekenen en re kenen, en dat is misschien wel zijn grootste kracht. Aan de andere kant Kasparov, zijn te genpool. Altijd ten prooi aan de diepste emoties, een bewo gen speler met een hartstoch telijke natuur en een passie voor nieuwe schaakwegen. Zijn extroverte optreden spreekt het publiek aan. Over al waar hij in Moskou ver schijnt, wordt hij herkend. Dat contrast, suggereren de kenners in Moskou, is de oor zaak van zoveel geheimzin nigheid. Karpov wil zijn ge ringe populariteit niet nog meer zien kelderen door een nederlaag tegen Kasparov. Hij doet er alles aan om de ge heimzinnigheid, de mysterieu ze aspecten in stand te houden, omdat hij gebaat is bij een psychologische aanpak. In die strijd staat hij 'als kouwe kik ker' immers sterker dan zijn licht ontvlambare tegenstan der. Kasparov is al populair, maar kan dat aanzien momen teel missen als kiespijn, omdat hij zich in alle rust wil voorbe reiden op de gevechten met zijn landgenoot. Oud-wereldkampioen Mi chael Botwinnik, bij wie beide spelers met een tijdsverschil van twaalf jaar schaakcursus sen hebben gevolgd, weigert mee te doen aan alle specula ties. Hij houdt er een geheel eigen mening op na. „De twee kamp zal voor beide partijen extreem lastig zijn. De uitda ger is de jongste in de historie van het schaken en voor Kar pov de gevaarlijkste tegen stander uit de laatste tien jaar. Het wekt geen verbazing dat de wereldkampioen zich deze keer met veel meer zorg heeft voorbereid dan voor zijn match tegen Kortsjnoi. Mijn prognose? Als Kasparov na de eerste twaalf partijen niet meer dan één punt achter stand heeft, zijn de vooruit zichten voor hem gunstig". (ADVERTENTIE) De Argenta lamp heeft 'n melkwitte glaswand, waardoor een fluweelzacht, egaal licht ontstaat. En natuurlijk draagt ook de kaars, kogel of normale vorm bij tot de gezelligheid. FLUWEELZACHT ARGENTA LICHT, VAN PHILIPS NATUURLIJK. Van onze sportredactie CANNES - Er is verwarring ontstaan over de deelneming van Adrie van der Poel aan de Trofeo Barrachi, een koppel tijdrit over 98 kilometer in Italië, die zaterdag wordt ge houden. Van der Poel, vorig jaar aan de zijde van Hennie Kuiper tweede, was door de Ier Ste phen Roche gevraagd als kop- pelgenoot. Op de officiële deel nemerslijst vormt de Ier ech ter een duo met zijn landge noot Sean Kelly. Kelly prijkt evenwel ook op de deelne merslijst van de Ster der Be loften, de Franse etappekoers, die van vandaag t/m zaterdag plaats vindt. Van der Poel ging er giste ren vooralsnog vanuit dat Ro che de eerder gemaakte af spraken nakomt. „Ik heb on langs nog contact gehad met hem", aldus de beroepsrenner uit Hoogerheide. „We moeten alleen nog de vertrektijd en een hotel regelen". Voorlopig zijn de namen van zeven koppels vrijgege ven. Dat zijn: Moser-Hinault, Gisiger-Freuler, Criquielion- Rogiers, Vandenbroucke-Van den Haute, Prim-Segersall, Visentini-Lang en Kelly-Ro- che. Anatoli Karpov. Gary Kasparov 1 - FOTO'S ANP Door Romain van Damme BRUSSEL - Feyenoord, Ajax en Roda JC hoeven er niet op te rekenen, dat ze respectievelijk Simon Taha- mata, Walter Meeuws en Jos Daerden nog dit jaar kun nen inzetten. Het drietal, dat wegens het omkoopschan daal in het Belgische voetbal geschorst is tot 3 januari, probeert weliswaar via de rechterlijke macht de schor sing ongedaan te maken, maar de kans op succes is uiterst gering. De oud-spelers van Stan dard zagen het kort geding, dat ze tegen de Belgische voetbalbond aangespannen hebben, gisteren eindelijk behandeld worden door het gerechtshof in Brussel. Aan vankelijk was er nog de hoop dat men naar aanlei ding van het huwelijk van de Belgische prinses Astrid in aanmerking zou komen voor een amnestie van twee maanden. De Belgische voetbalbond liet afgelopen weekeinde echter nogmaals weten, dat de gestrafte spe lers geen recht hebben op strafvermindering. Boven dien werd weer het dreige ment geuit dat de spelers, die via de rechter strafver mindering krijgen, nooit meer in de Belgische compe titie mogen spelen. Gerard Plessers, die na 3 januari bij HSV een plaatsje op het middenveld kan claimen, en Eric Gerets, die nog steeds zonder club zit, trokken zich daarom terug. Meeuws, Daerden en Ta- hamata lieten zich echter niet van de wijs brengen door dat dreigement en lie ten de Belgische voetbal bond weten dat het aange kondigde kort geding op de rol bleef staan. Het werd gisteren een marathonzit ting, die alleen door Jos Daerden bijgewoond werd. De rechter vond het uitein delijk zo lang duren, dat hij besloot de zitting te schorsen en die morgenochtend voort te zetten. Toen was echter al duide lijk geworden dat de drie spelers vrijwel geen kans hebben om via de rechterlij ke macht strafvermindering te krijgen. De advocaten Driessen en Bevernage, die voor de geschorste spelers een vurig pleidooi hielden, eisten van de rechter dat de Belgische voetbalbond alle middelen moet aangrijpen om het besluit van de FIFA, de opgelegde straffen inter nationaal te maken, aan te vechten. Bij ingebreke blij ven moet de Belgische voet balbond iedere dag 10.000 Belgische francen (ongeveer 550 gulden) betalen. Een prachtige eis, maar de Belgische voetbalbond be roept er zich op dat alle mid delen beproefd zijn. Boven dien liet advocaat Janssen, met Goris de belangen van de voetbalbond verdedigend, weten dat het onmogelijk is tegen de FIFA te procede ren. Janssen deed er nog een schepje bovenop door te ver tellen dat er in het geheim al uitvoerig overlegd is met Blatter, de secretaris-gene raal van de FIFA. Ook toen was hem gebleken dat de spelers beter konden ophou den met het bestoken van de voetbalbond. „Je kunt nou eenmaal geen vlees bij de bakker kopen", aldus de strijdbare advocaat. Standard Luik was tij dens de marthonzitting eveneens vertegenwoordigd door een advocaat, die overi gens nog niet aan bod kwam. De Luikse club had toestemming gekregen aan wezig te zijn, omdat volgens advocaat Hoge sommige be weringen van de spelers niet parallel liepen met de waar heid. Een wat late poging om Standard van enige blaam te zuiveren. Veel zal dat alle maal niet uithalen. Het gaat immers nog om negen wed strijden. Die zijn wellicht al lemaal al gespeeld, als er uiteindelijk een beslissing uit de bus rolt. Want de Bel gische voetbalbond heeft nu al aangekondigd in hoger beroep te gaan als de rechter de spelers in het gelijk stelt. SAN FRANCISCO (RTR) - De Amerikaan Joh, McEnroe heeft in de finale van het tennistoernooi j„ San Francisco enkele keren moeite gehad met de con. centratie, maar hij herstelde zich steeds op tijd om zijn landgenoot Brad Gilbert van diens eerste gr0)t zege af te houden: 6-4 6-4. De als eerste geplaatste McEnroe voegde met zijn twaalfde toernooi-overwin- ning (73 winstpartijen en twee keer verlies) ruim 130.000 gul den toe aan zijn jaarrekening, die inmiddels is opgelopen tot een kleine vier miljoen gulden. McEnroe nam in beide sets een voorsprong van 5-1, maar de 23-jarige Gilbert vocht knap terug. Hij brak door de opslag van McEnroe en ver kleinde beide keren zijn ach terstand tot 5-4. De reactie van de aanvoerder van de wereld ranglijst was navenant; hij behield vervolgens zijn service op love. Uitslagen finales: heren-en kelspel: John McEnroe (VSt) - Brad Gilbert (VSt) 6-4 6-4; he ren-dubbelspel: John McEn roe/Peter Fleming (VSt) - Sammy Giammalva/Mike De- palmer (VSt) 6-3 6-4. De Amerikaanse tennisster Martina Navratilova heeft haar zegereeks ongenaakbaar voortgezet in de finale van het internationale toernooi van Fort Lauderdale. De genaturaliseerde Tsje- choslowaakse, die vorige week Evert-Lloyd onttroonde als de langst achtereen ongeslagen speelster, won voor de zestig ste keer in successie en greep tevens haar elfde toernooizege van het seizoen. In de eindstrijd van het eve nement in Fort Lauderdale, gedoteerd met ruim een half miljoen gulden aan prijzen geld, versloeg zij haar jeugdi ge landgenote Michelle Torres (17) zonder enige moeite. Na vratilova stond slechts een ga me af: 6-1 6-0. De jonge Amerikaan Aaron Krickstein heeft het interna tionale tennistoernooi van Ge- nève op zijn naam geschreven. De zeventienjarige Krick stein versloeg in de finale van het evenement, waar voor de Van onze sportredactie DRUNEN - Mathieu Hermans uit Drunen zal op 1 december debuteren als profwielrenner. De 21-jarige Amstel-coureur, die behalve op de weg ook goed uit de voeten kan in vel- dritten, tekent deze week een contract bij de Spaanse ploeg Orbea, waarbij ex-beroeps- renner Domingo Perurena als ploegleider zal fungeren. De ploeg heeft voor het ko mende seizoen grootse plan nen. Jarenlang heeft Orbea een ploeg top-amateurwiel- renners gesponsord. Dit sei zoen werden voor het eerst een aantal neo-profs gecontrac teerd. Doordat Orbea in 1985 de Ronde van Spanje en de Tour de France in zijn programma wil opnemen, moest de ploeg drastisch worden uitgebreid. Pedro Delgado is inmiddels als grote troef aangetrokken. PARIJS (AFP) - De Franse bandenfabrikant Michelin zal aan het einde van dit jaar zijn activiteiten in de Formule 1- autosport beëindigen. Dat ver klaarde Jean-Claude Vuiller- me, hoofd public-relations van Michelin, maandag in Parijs. Hij zei dat zijn firma het contract met de Formule 1, dat eind 1984 afloopt, zal uitdie nen, maar niet zal overgaan tot prolongatie van de verbin tenis. Het vertrek van de ban dengigant betekent overigens niet, dat de Franse multinatio nal zich geheel uit de sport te rugtrekt. De firma blijft actief in de autorally- en motorsport. CALI (RTR) - De baanrenners van de Sovjet-Unie domineer den ook zondag de wielerwed strijden op de baan van Cali in Columbia bij het Gran Cara- col-evenement. Tweevoudig wereldkam pioen Sergei Kopilov versloeg de Amerikaanse zilveren me daille-winnaar van de Olym pische Spelen Nelson Vails in de sprintfinale. Over die finale tegen Kopilov zei Vails: „Ik maakte een fout in de eerste race, maar hij was toch veel te snel. Het was alsof je een mo tor najoeg". Paul McHugh, de pas 17-ja- rige Britse sprintkampioen, versloeg in de strijd om de derde en vierde plaats de Fransman Patrick d'Arocha. Bij de achtervolging over vier kilometer werd Olym pisch kampioen Steve Hegg, de man die in Los Angeles we reldtijden liet noteren, één ronde voor het einde gedub beld door de Argentijn Gabriël Curutchet. Hegg werd ge plaagd door maagklachten, al weigerde hij dat als excuus aan te voeren. De finale van de achtervolging werd gewonnen door de Rus Joeri Lapalenko, die de vier kilometer aflegde in 4.41.10. Wereldkampioen keirin bij de professionals, de Zwitser Robert Dill-Bundi, won de puntenfinale. Bij de ploegenachtervolging werd het Poolse team eerste, voor de Sovjet-Unie en Co lumbia. tennissers in totaal 350.000 gulden viel te vercfe nen, de Zweed Henrik Sunds. tröm in drie sets: 6-7 (tjE. break 7-1) 6-1 6-4. Bestuurders van de Israëli, sche tennisbond proberen tr,-, menteel bij de Sovjet-Ur® visa te krijgen voor vijf 0ffj. cials van hun delegatie voor® wedstrijd Sovjet-Unie - Israel in Donetsk (29 september tot] oktober). De tenniswedstrijd vornil de eerste finale van de A-po® le in het Davis-cuptoernooi Europese zóne. De Sovjet-autoriteiten zijn akkoord gegaan met visa voor acht bestuurders en spelen Vijf Israëliërs, onder wie trainer van het nationale team en de voorzitter en de secreta ris van de tennisbond, werd een visum geweigerd. Volgens de Israëlische pers heeft de voorzitter van de In ternationale Tennis Federatie, de Fransman Chatrier, een te lex naar de Russische bond gestuurd met het verzoek visa voor de hele Israëlische afvaardiging, zoals de re menten van het Davis-cup toernooi voorschrijven. Van onze sportredactie BREDA - De Amerikaan Ale xi Grewal, de Olympisc! kampioen op de weg, heeft eet tweejarig kontrakt als be- roepsrenner getekend bij Pa nasonic, de ploeg van Peter Post. Grewal won in 1983 onder meer een etappe in de Ronde van de Toekomst, legde in de Colorado Cours Classic beslaj op de eindzege en won de GP Wilhelm Teil. De 22-jarige Grewal, die in Colorado woon achtig is, is de eerste verster king binnen de ploeg Post. De Gold-race, de enige klas sieker voor beroepsrenners in Nederland, wordt in 1985 ge houden op zaterdag 27 april. Het wordt volgend jaar de ik editie van de wedstrijd. BRUNSWIJK (SID) - Een 4 jarige spoorwegbeambte heeft zich maandag in Brunswi.it bij de politie gemeld, nadat hij zaterdag in de krant zijn eigen overlijdensbericht had geit zen. Volgens de lezing in krant was hij het slachtoffer geworden van relletjes tijdens de competitiewedstrijd tussen Eintracht Braunschweig en Waldhof Mannheim op 8 sep tember. Hij zou met zwaar hersenletsel naar het zieken huis zijn overgebracht en daar veertien dagen later zijn over leden zonder bij bewustzijn te zijn geweest. De politie had in middels een 21-jarige maf aangehouden, die verantwoor delijk werd gehouden voor» dood van de spoorwegbeamb- De 42-jarige doodgewaande supporter meldde, dat hij in derdaad met hersenletsel naar het ziekenhuis was vervoerd- maar dat hij het hospitaal reeds enkele dagen later bad mogen verlaten. TILBURG (ANP) - De plaa^ van dc Sovjet-grootmeesW Michael Tal, die sukkelt mfl zijn gezondheid, in het achtsk internationale schaaktoernooi van Tilburg, dat op 3 oktow' begint, wordt ingenomen do» zijn landgenoot Toekmak01'1 Inmiddels werd ook de deelne ming van de nieuwe Nede'' landse kampioen John van de Wiel zeker. Het definitieve deelnemers veld ziet er als volgt uit: Bei' javski, Smyslov, ToekmaW» (allen Sovjet-Unie), Portis® Ribli (beiden Hongarije), S0| sonko, Timman, Van der VW (allen Nederland), Hiibne (West-Duitsland), Miles (Eb' geland), Andersson (Zweden en Ljubojevic (Joegoslaw Oud-wereldkampioen winnik is eregast. BREDA - Steve Ovett is reldrecord op de 1500 me 30.77 seconden. Die pres jaar op 4 september In het Ovett maakte tijdens die zogenaamde haas, een atl vangstempo moet zorgen, der in spé de eerste meter is de gewoonte, dat de ha< laat om zo de aanvaller vai ven. Soms vergeet de haa doen en gaat hij door. De - dat bijvoorbeeld vorig jaai ties van Sebastian Coe. By legenheid echter een fraaie Het gebruik van hazen is door WIL 1 BREDA - Het lette hoogtepunt van het zoen lag niet in Los plaats in een ander Ol Op de laatste avond van augustus werd in Rome een van de vele na-Olympische atletiekgala's gehouden en het publiek was daar, net als bij alle andere meetings, in drommen op af gekomen. De tifosi meldden zich in de eerste plaats natuurlijk in de Romeinse arena om Gabriele Dorio toe te jui chen. Deze Italiaanse had immers verrassend een gou den medaille behaald op de Olympische 1500 meter in Los Angeles. Alle aandacht van de 50.000 toeschouwers ging die avond dan ook uit naar de race waarin Dorio een aanval deed op het we reldrecord van de Russin Tatjana Kazankina. En dat was jammer. Uniek Want zo ontging het de meesten, dat zich bij het polsstokhoogspringen iets unieks afspeelde. Waar Do rio faalde, lukte het zelfs aan twee springers over een nieuwe wereldrecordhoogte te zwiepen. Eerst bedwong Thierry Vigneron, de bron zen winnaar van L.A. de lat op 5.91 meter. Nog geen vijf minuten later maakte Sergei Boebka deze zomeravond, het was bijna middernacht, in Rome nog denkwaardiger door over 5.94 meter te zwe ven. Het publiek moest door de stadionspeaker op deze we reldprestatie van de Rus worden geattendeerd en bleek toen bereid de chauvi nistische gevoelens even op zij te zetten en op de banken te klimmen. Terecht natuur lijk, want Sergei Boebka is „niet de aas op deze speciali teit", zoals de Franse pols- hoogtrainer Maurice Hou- vion later verklaarde, „maar het grootste fenomeen van dit tijdperk". Records Sergei Boebka, de atleet van het seizoen 1984. Van de 23 wereldrecords die het afge lopen seizoen zijn verbeterd nam de Rus er vier voor zijn rekening. Op 26 mei ontnam hij in Bratislawa Vigneron diens bijna een jaar oude re cord en bracht het op 5.85. Ruim een week later reikte Boebka in Parijs drie centi meter hoger. Op 14 juli over schreed hij in Londen een bijna-magische grens door over 5.90 meter te wippen. En na zijn prestatie in Rome lijkt het doorbreken van de echte droomgrens, zes meter, slechts een kwestie van tijd. Sergei Boebka, die op 4 december 21 wordt, moest in de verbetering van wereld records compensatie vinden voor het feit, dat hij door de Russische boycot van de Spelen in Los Angeles een zekere gouden medaille is misgelopen. Carl Lewis Overigens zou de Rus op de Spelen de publiciteitsslag toch altijd hebben verloren van ene Carl Lewis, de maxi van viermaal goud. Het op vallende is, dat de Ameri kaan, als solist tenminste, geen enkel wereldrecord in zijn bezit heeft. De opvolger nag zich enkel als lid van de 4x100 meter estafetteploeg wereldrecordhouder noe- men, een prestatie die dit kwartet heren (Graddy, Brown, Smith en Lewis) trouwens tijdens de Spelen leverde. In het na-Olympisch cir cuit bleek Lewis zodanig door het goud (en geld) ver zadigd, dat zijn pogingen de toppers op de 100 en 200 me ter en het verspringen naar zich toe te halen, mislukten. „Het ging mij er dit jaar al teen maar om in de voet stappen van Jesse Owens te treden", verontschuldigde Lewis zich bij zijn terugkeer baar de Verenigde Staten. "Bie wereldrecords komen Wel een keer".

de Stem | 1984 | | pagina 6