Gordon P. Gettyde rijkste man van Amerika Liever knappe koppen dan potten en pannen Gist-Brocades beleeft tweede ieugd DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 D1BT13M EXTRA Bilj onairs SEBUTAL - Bisschop Dom Manuel Martins van Sebutal, het grootste industriegebied in Portugal, heeft met zijn kritische opmerkingen over de slechte Portugese economie in maart voor nogal wat opschudding gezorgd bij de regering. De bisschop klaagde dat er in Sebutal honger werd geleden. Hij zei: „waar honger heerst, is de macht niet gerechtvaar digd Lommerd Terrorisme t||l Uitzichtloos Bakkersgist Speerpunt Drievoudig Geheimzinnig nlNSPAG 25 SEPTEMt buitenland Rioja 1981 O NEW YORK - Volgens de jaarlijkse lijst van de 400 rijkste Amerikanen van Forbes Magazine is Gordon P. Getty, zoon van oliemag naat Jean Paul Getty, de rijkste man van de Verenig de Staten en eerste van een dozijn biljonairs in het land. Yoko Ono, weduwe van John Lennon, staat wat la ger op de lijst en popster Mi chael Jackson wordt een aankomend rijkaard ge noemd. Getty, een 50-jarige kunstbeschermer, is de rijkste Amerikaan. Zijn ver mogen is ondergebracht in de 'Sarah C. Getty Trust', dat 4,1 miljard dollar kreeg toen Getty Oil werd ver kocht aan TEXACO. „Het is wel waar dat Getty morgen niet naar zijn bank kan Gordon Getty. stappen en 4,1 miljard dollar in baar geld kan opnemen, maar hij alleen presideert een familietrust van deze grootte", aldus Forbes. Yoko Ono staat bij de Amerikanen die meer dan 950 miljoen dollar bezitten. Wat Lennon aan zijn mu ziek verdiende stak zij in muziekmaatschappijen, on roerend goed en Holstein- koeien. Michael Jackson is met een huidig persoonlijk ver mogen van „iets onder de 70 miljoen dollar, aardig op weg", constateert Forbes. De beste manier om schatrijk te worden is vol gens het tijdschrift rijke fa milie te hebben. Een meer derheid (241) begon met geërfd kapitaal, door eigen zakendoen kwamen ze bij de 400 rijkste Amerikanen. Onder de 400 zijn 20 Du- ponts (de Nemour) en hun vermogen is ook het oudste. Het dateert van 1802. De 400 rijkste Amerika nen hebben een netto waar de van 125 miljard dollar. Alle individuele Amerika nen hebben samen op hun spaarrekeningen maar 1 miljard dollar méér. Vierenzeventig van de 400 rijkste Amerikanen hebben hun vermogens voorname lijk uit olie en aardgas en 71 ontlenen het hunne aan on roerend goed. Als fabrikant verdienden 95 Amerikanen hun vermogen. Van de 12 biljonairs op de lijst zijn er vier van de Hunt-dynastie in Texas. Het zijn de kinderen van olieba ron H.L. Hunt. Slechts één Rockefeller behoort tot de biljonairs: bankier David, die een fortuin erfde als kleinzoon van de magnaat van Standard Oil, John D. Rockefeller. Andere Rocke fellers staan wat lager op de ranglijst. Forbes corrigeerde zijn schatting van het vermogen van de komiek Bob Hope van 1983. In plaats van de 200 miljoen dollar die hem toén werden toegedicht, is Hope nu nog slechts goed voor 80 miljoen. Het bete kent dat de vroegere zingen de cowboy Gene Autrey rij ker is dan de 81-jarige Hope. Autrey is minstens 150 mil joen dollar waard, belegd in onroerend goed, muziek, ba seball en hotelholdings. Yoko Ono samen met haar overleden man, ex-Beatle John Lennon De rijkaard in-de- dop: Michael Jackson Honger en armoede in Portugal voedingsbodem voor terrorisme Door Jill Jolliffe De opmerkingen van de bis schop hadden tot gevolg dat de regering ijlings een hulppro gramma voor Sebutal opstel de. Aan de allerarmsten werd gratis eten uitgedeeld en klei ne bedrijfjes, die zich op de rand van een faillissement be vonden, kregen financiële hulp. In het industriegebied van Sebutal, dat ten zuiden van de monding van de rivier de Ta- gus ligt, bevinden zich de twee voor Portugal belangrijkste scheepsbouwwerven: Setena ve en Lisnave. Tijdens de An jerrevolutie in 1974 werden de werven door de arbeiders overgenomen. Sebutal is ook een belangrijk staalindustrie- gebied en heeft enkele petro chemische fabrieken. De laatste twintig j aar is het inwonersaantal van Sebutal enorm gestegen en bijna alle 738.000 mensen in dit gebied zij n aanhangers van de Portu gese communistische partij. Duizenden arbeiders zitten op dit moment echter zonder werk en er zijn jaarlijks onge veer 10.000 schoolverlaters die niet aan de slag kunnen. Veel bedrijven zijn hun werkne mers achterstallig loon ver schuldigd; in sommige geval len is er al twee jaar lang geen loon uitbetaald. Feiten en cijfers over de si tuatie variëren naar gelang het politieke standpunt van de spreker. Volgens de vakbon den zijn er 20.000 arbeiders die nog achterstallig loon krijgen; volgens de regering zijn het er minder dan 10.000. Vakbonds leider Jose Encarnacao zegt echter dat de cijfers van de re gering niet betrouwbaar zijn, omdat de politici weigeren om mensen, bij wie het loon min der dan vijftien dagen te laat wordt uitbetaald, hierbij op te tellen. „Deze mensen moeten toch hun huur op een vastge stelde dag betalen en kunnen veroordeeld worden als ze daar voortdurend te laat mee zijn. Een arbeider die zijn loon een week te laat krijgt, kan daardoor in een net zo verve lende situatie komen als iemand waarvan het loon al veel langer niet is uitbetaald". Duizenden besteden het beetje geld dat ze hebben aan hun noodzakelijke levenson derhoud, geld voor de huur of hypotheek blijft er dan niet over. Hypotheekbanken ma ken overuren en komen om in' het papierwerk. De grootste hypotheekbank in Sebutal is tegelijkertijd ook de enige bank van lening van de stad. Aan de voorkant van de bank staan lange rijen mensen die komen onderhandelen over hun hypotheekschuld; aan de achterkant van de bank is er een deur, die toegang geeft tot Sebutals lommerd waar die zelfde mensen hun weinige waardevolle voorwerpen ko men belenen. Eén van die mensen is Ma ria da Conceicao. Haar man werkt in een fabriek waar vis wordt ingevroren en verdient ongeveer 700 gulden per van het bedrijf vandoor zijn gegaan. Hoewel de Portugese regering onlangs een commis sie voor de bestrijding van corruptie heeft ingesteld, wordt er niets gedaan aan dit soort ring. industriële verduistde- Sebutal vormt door haar be narde economische situatie een uitgelezen broedplaats voor het soort terrorisme-op- kleine-schaal, dat de laatste tijd overal in Portugal de kop op steekt. Sebutal was dan ook een van de plaatsen waar de politie een inval deed tijdens de gebeurtenissen in juni rond de terrorisitische organisatie Volgens de bisschop leven arbeiders van Sebutal onder ernstige psychologische druk. „De regering moet de burgers beschermen tegen terrorisme, maar we moeten niet vergeten dat terrorisme voortkomt uit sociale onzekerheid en onte vredenheid", zo waarschuwt hij. Demonstratie van Portugese werklozen maand. Ze hebben drie kinde ren en moeten van één inko men zien rond te komen. Met de huidige stijgende prijzen blijkt dat een onmogelijke op gave te zijn. Vandaar dat Ma ria haar toevlucht heeft moe ten zoeken bij dë bank van le ning. Camillo dos Santos van de katholieke organisatie Caritas denkt dat, hoewel Caritas zelf een noodfonds heeft opgezet ,de situatie door de pers en de vakbonden zwaar overdreven wordt voorgesteld. „Er wordt hier inderdaad honger gele den, maar de situatie is beslist niet zo erg als in de Derde- Wereldlanden. Ook is Sebutal er niet erger aan toe dan veel andere streken in Portugal. Het voornaamste probleem is hier de sterke koopkrachtda ling van de mensen". Voor de arbeider in Sebutal lijkt de situatie echter uit zichtloos. Voorstellen om te gaan staken vinden maar wei- ning gehoor, bang als men is dat een staking zou betekenen dat het achterstallige loon dan helemaal niet meer wordt uit betaald. Zolang ze immers nog in theorie op de loonlijst staan en naar hun werk blijven gaan, is er nog hoop denken ze. Sommige bedrijven, die in moeilijkheden zitten, zouden een staking aangrijpen om zo hun werknemers te ontslaan. Af en toe een demonstratie is dan ook het enige waarmee de arbeiders hun ongenoegen blijk geven. Sebutal neemt een unieke plaats in, aangezien de vak bonden hier wilden samen werken met de socialistische sociaal-democratische rege ring van Portugal. De vakbon den hebben namelijk inge stemd met een voorstel van de regering, waarin wordt ge steld dat er bij de werf Setena ve 700 werknemers met vrij willig pensioen moeten gaan, wil de scheepswerf open kun nen blijven. Het is het enige voorstel uit de sociaal-demo cratische hoek dat ook door de Portugese communistische partij is goedgekeurd. Ondertussen regent het klachten bij bisschop Martins over de achterstallige uitbeta ling van de lonen of over werkgevers die er met de kas Armoede in Portugal Louis van de Geijn DELFT - Blakend van zelf vertrouwen presenteert het Delftse concern Gist-Broca- des zich de laatste tijd aan de buitenwereld. Hoezo, Ne derlandse achterstand in biotechnologie? Daar doen wij al honderd jaar aan! Wetenschappelijke door braken op het gebied waarin deze vooraanstaande fabri kant van gist, penicilline en enzymen al vele jaren ver trouwd is, hebben de onder neming, waarvan de samen stellende bedrijven al meer dan een eeuw oud zijn, een jeugdig elan verschaft. De winsten zijn de laatste jaren aardig aan het stijgen en de verwachtingen op middel lange termijn zijn nog veel hoger gespannen. NV Koninklijke Pharma- ceutische Fabrieken v/h Brocades-Stheeman Pharmacia, is al sinds de op richting in 1869 één van de belangrijkste producenten van bakkersgist in de we reld. Het op industriële schaal maken van gist is in feite biotechnologie 'avant- la-lettre'. Op de penicillinemarkt is Gist-Brocades de grootste fabrikant in de wereld. De derde levenslijn van het concern is de produktie van enzymen. Nu vinden deze micro-organismen nog voornamelijk toepassing in de frisdranken- en wasmid delenindustrie. Er ligt echter nog een veelheid van toepas singen in het verschiet. Ook hier is sprake van groot schalige biotechnologie. de moderne biotechnologie in Nederland toen daarover aan het eind van de jaren zeventig de eerste rege ringsrapporten verschenen. Dat gebeurde naar aanlei ding van de stormachtige ontwikkelingen op dit ge bied in het buitenland, met name in de Verenigde Sta- zo pessimistisch geweest. Zeker niet wat zijn eigen be drijf betreft. Hij signaleert wat verbaasd de mening van 200 Europese topmanagers, die in een enquête van Wall Street Journal spraken van een groeiende achterstand ten opzichte van de V.S., ook op het gebied van de bio- hebben getrokken, ook in de financiële wereld. Bresser is daarvan niet onder de in druk. In de grootschalige toepassingen van biotechno logie (gist, antibiotica en en zymen) overheersen Euro pese ondernemingen, Gist- Brocades zélf voorop. De kracht van een bedrijf bacteriën, schimmels en gis ten die nóg beter werken, kan een bedrijf als Gist- Brocades internationaal bij blijven. Directielid dr. J. de Flines wijst met trots op de ruime verdrievoudiging van de produktiviteit in de afge lopen tien jaren. De penicil- lineschimmel die Gist-Bro- De Koninklijke Neder- landsche Gist- en Spiritus fabriek NV in Delft, zeven jaar geleden gefuseerd met Het Delftse concern werd dan ook, samen met o.m. Unilever, Akzo, Shell en DSM, genoemd als speer punt in de ontwikkeling van ten. De Nederlandse indus trie en wetenschap, zo luidde de boodschap, dreigden weer eens een boot te missen. Vijf jaar later wordt de Nederlandse positie in het algemeen veel gunstiger be oordeeld. Op een aantal deelgebieden (milieu, land bouw) liggen hier opgelegde kansen. Dr. G. Bresser, de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Gist- Brocades - die iets van de open stijl van Philips-presi dent Dekker heeft - is nooit technologie. Amerikaanse 'genetische ingenieurs' hebben in de eerste helft van de jaren ze ventig de zogenaamde re combinant-DNA-techniek ontwikkeld. (De recombi- nant-DNA-techniek is over planting van erfelijke eigen schappen op bacteriën en andere micro-organismen.) Dat heeft geleid tot het ont staan van een reeks com merciële biotechnologische laboratoria (Genentech, Bio- gen, etc.) die veel aandacht als Gist-Brocades ligt vooral in 'opschaling' van de gevoe lige biotechnologische pro cessen. Beheersing van een reactie in een literkolfje in een laboratorium is wel even wat anders dan het be sturen van industriële pro cessen in vaten van 100.000 liter en meer. Daarin schuilt het geheim van de smid. Alleen door voortdurend te zoeken naar cades momenteel gebruikt, produceert zelfs tweedui zend maal zo veel als de schimmel waarmee men be gon. Een groot deel van de 80 miljoen gulden die de onder neming jaarlijks aan onder zoek en ontwikkeling uit geeft, gaat daarom naar po gingen om de efficiciency van de processen te verbete ren. Zo worden jaarlijks 50.000 stammen van micro organismen onderzocht, op zoek naar de ideale combi natie van eigenschappen. Wij steken liever geld in ge leerde koppen dan in potten en pannen, is het gezegde bij het Delftse concern. Dat onderzoek, waaraan 650 mensen werken, leidt ook tot nieuwe produkten. Over een aantal ontwikke lingen doet Gist-Brocades nog geheimzinnig. Tot de nieuwste vindingen met be hulp van de recombinant- DNA-techniek behoort de produktie van chimousine met behulp van gistcellen. Chimousine is een bestand deel van stremsel voor de kaasbereiding, dat tot dus ver moest worden gewonnen uit kalvermagen. Een andere troef is het fa briceren van 'factor VIII', een geneesmiddel tegen bloederziekte dat nu nog uit menselijk bloed wordt ge haald. Gist-Brocades timmert ook aan de weg met een nieuwe methode voor de zuivering van afvalwater. Op het eigen terrein in Delft en bij de fabriek in Frank rijk werken sinds kort in stallaties waarin bacteriën zonder zuurstof afvalwater zuiveren. Dat levert een flinke hoeveelheid me thaangas op. In Delft gaat het om 200 tot 300 kubieke meter per uur, waardoor de energierekening van het be drijf flink wordt gedrukt. Als er voldoende bedrijfs ervaring mee is opgedaan, gaat Gist-Brocades dat sys teem in licentie verkopen. Het buitenland heeft de potentie van Gist-Brocades als een gevestigd 'high tech'- bedrijf de afgelopen jaren kennelijk goed in de gaten gekregen. Volgens dr. Bres ser is waarschijnlijk meer dan vijftig procent van de aandelen in handen van bui tenlandse institutionele be leggers, met name uit Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en Zwitser land. Unita meldt successen nF Angolese guerrillabewe ging UNITA heeft tussen 17 en f september bij verschillende noeraties in zeven provincies totaal 354 regeringssoldaten, 46 Cubanen en 3 Russen ge dood Dit is bekendgemaakt m „en verklaring van de rebellen ■n Lissabon. UNITA voert sinds de Angolese onafhanke lijkheid in 1975 een guerrilla oorlog voert tegen de regering. Basken pE extremistische Baskische nartijencoalitie Herri Batasu na heeft maandag de Basken opgeroepen woensdag een al gemene staking te houden te gen de uitlevering van drie le den van de afscheidingsbewe ging ETA door Frankrijk aan Spanje. Eerder kwam het aan beide zijden van de Spaans- Franse grens in baskenland tot heftige reacties. Voedsel voor mijnwerkers DE ondersteuningsactie van de Nederlandse Socialistiese Partij (SP) voor gezinnen van stakende Britse mijnwerkers I heeft tot dusverre geresul teerd in de aankoop van hon derd ton voedsel. Het voedsel wordt verzonden naar in to taal ruim 4.500 mijnwerkers gezinnen in Zuid- en Midden- Engeland. De actie wordt voortgezet. Van den Broek ziet Udenhout MINISTER Van den Broek heeft een wat hij zelf. noemt afspraak in beginsel gemaakt om tijdens zijn verblijf in New York, waar hij tot donderdag de VN-assemblee bijwoont, een gesprek te hebben met zijn Surinaamse collega Wim Udenhout.Voornaamste on derwerpen van gesprek wor den de Nederlands-Surinaam se betrekkingen en in het bij zonder de hervatting van de ontwikkelingshulp die na de decembermoorden van 1982 is opgeschort. Massale vlucht wegens vulkaan DE vulkaan de Mayon op het noordelijke Filipijnse eiland Luzon, die maandag fonteinen as en stoom kilometers in de lucht stoot, heeft ruim 40.000 mensen op de vlucht gedwon gen. De vulkaan, die zes jaar inactief was, kwam zondag weer tot leven. Er zijn geen meldingen van slachtoffers bij de incidenten van maandag. Botsingen Britse stakers en politie STAKENDE mijnwerkers hebben met luchtbuksen en katapulten op politieagenten geschoten die probeerden een mijn open te houden in de buurt van de Noordengelse plaats Rotherham. Het mijn- conflict in Engeland ging maandag haar 29ste week in. Tijdens het treffen werden 14 agenten gewond. De politie stond tegenover 5000 stakers die probeerden te voorkomen dat zeven collega's in de mijn van Maltby aan het werk gin gen. Spion in Miinchen EEN afdelingshoofd van het Westduitse lucht- en ruimte vaartconcern Messerschmitt- Boelkow-Blohm (MBB) in München is vorige week don derdag gearresteerd op ver denking van spionage voor de Russische geheime dienst KGB. Het 60-jarige afdelings hoofd, wiens naam niet be kend is gemaakt, is 30 jaar ge- 'eden uit de DDR naar West- Duitsland gekomen. De West duitse geheime dienst ver wacht dat op korte termijn nog meer arrestaties zullen volgen. (ADVERTENTIE) Deleavê wijn gedistilleerd Tel. 1015)569324

de Stem | 1984 | | pagina 4