itatie HSA verdacht van exportfraude Defensietop kende de risico's bij RSV niet I )ere|yci DE G01F DIESEL DE AARDIGE KANT VAN BEZUINIGEN. Krant voor actievoerend Nederland DOOR ACCIJNSVERHOGING EN IMPORTEN UIT BELGIE Pieter heeft ontzag voor haai TER PAGINA 2 Incessies jenda BINNENLAND Marokko laat onschuldige chauffeur vrij Philipsdochter in Hengelo Kamerfracties willen optreden tegen piraterij Stier raast door Leiden: 2 gewonden Materieel-man onkundig van financiële zaken Den Uyl: hogere uitkering om minima te helpen J Hij ligt op de weg als een Golf. Is pittig als een Golf. Stil als een Golf. Maar z'n kostengedrag is dat van een Golf Diesel. Dat betekent extreem lage kilometerkosten. Opvallend zuinig verbruik (1000 km zonder tankstop is mogelijk). En een lange levensduur. Bezuinigen kan op vele manieren. Maar er is maar één Golf Diesel. Er is al een Golf Diesel vanaf f23.600,. T5 ie president zulks doet fel namens alle Amerika- Ibe president heeft op 28 Imber mijn volledige lan blijven echter Mon- verkiezingsbeloften om resident een gelijktijdige feaire bevriezing in oost lest in Moskou aan te In, om ter bevordering van zes maanden lang ïenzijdige Amerikaanse op het plaatsen van I- en ruimtewapens af te [en („en dan de Russen lte dagen hetzelfde te en om de interconti- ale MX-raket af te |Efen, evenals Amerika's vste kernbommenwer- de B-l. die beloften kwamen dale op het Republikein- Irwijt te staan dat hij het de Russen ervan weer- It om naar Genève terug Éren. Moskou zou wel gek lom niet te wachten op de frikaanse verkiezingen, ke hen bij winst voor Mo- zomaar allerlei Ameri- pse concessies in de bt zou werpen. ondale zei vorige week 'dat hij Gromyko duide- feal maken dat het Arae- anse volk één is in zijn pen naar ontwapening en de Russen daarom niets |innen hebben bij vertra- gmanoeuvres in verband Ide Amerikaanse verkie- pn. Gegeven zijn voor- nde stembusbeloften, dat uit de mond van dale als een vroegtijdige nning van zijn waar- Jjnlijke nederlaag op 6 no- Iber. "romyko wilde (waar- (jnlijk) met Mondale pra- om niet de indruk te ge lde Amerikaanse verkie- en te willen beïnvloeden. Iir het zal moeilijk zijn |r Gromyko om het idee te nijden dat hij liever met president Mondale te |en zou hebben. Hetgeen Ret huidige politieke kli- |it in de VS dan weer een delachtige eer voor Wal- IVIondale zal zijn. meer algemene finan- steun gaan verstrekken, orbeeld om landen te en hun economieën aan assen aan de veranderde |tandigheden en voor ex- financiering. De bank is I deze nieuwe taken steeds per opgeschoven naar de yiteiten van het IMF. Dat |nciert voor de korte ter tekorten op de beta- sbalans en stelt daarbij de voorwaarden die niet ld in overeenstemming 1 met wat de Wereldbank de langere termijn voor i heeft. Ret het Afrika-rapport de Wereldbank niet al- definitief een nieuwe rs inslaan, het is ook een ng van het besef dat de vikkelingslanden niet r als een ondeelbaar ge- kunnen worden gezien. dig gebruik. Het CDA is licht door dit gebruik op idee gekomen een eigen rage aan de algehele in- ïe gezelligheid te geven, et jongste nummer van Aktueel, het weekblad de christen-democraten, t daarom ook een kijkje e keuken. Op de voorpa- i zien we Bert en Joke de ?s op weg naar de Ridder- Hoewei pas nadere stu- leert dat het hier niet om ingin Elisabeth en prins ip gaat. Binnenin wor- we getracteerd op alles- leuke platen van een in het jacquet hijsende Frinking, een letterlijk gemutste Froukje La- een zich van kinharen oende Joost van Iersel en Kraijenbrink die een w paar schoenen past. elukkig heeft ook de -fotograaf zoveel smaak d dat niet de achterban wongen getuige is gewor- i van - we noemen maar - een zich in gedeeltelij - staat van ontkleding he iende Mateman. Dat was iets té gek geworden. Tweede Kamer kan voor- g haar laatste rustige 'kje genieten, met als on- werpen de gemeenschap- jke regeling voor de Gre- ngen, het 'herenakkoord' r de aardgaswinsten en - derdag aan het eind van lag - de 'eenmalige' uitke- l aan de minima. Volgen d/eek vergadert de Kamer om zich des te beter te nen voorbereiden op de mene beschouwingen op en 11 oktober. 3 Eerste Kamer behan- deze week alleen wat ha- stukken en zal dus snel jr zijn. niNSDAG 25 SEPTEMBER 1984 T28 PAGINA 3 Van een onzer verslaggevers ijlSTERDAM - Er komt een nieuwe Lant: 'een weekblad waarin degenen die t de demonstrerende menigte, het kan- terend minimum of de weerlozen beho- ren, ruimschoots aan bod komen'. Zo kondigt de 'Onderkrant' zijn verschijnen jan. Op 27 september moeten de eerste inooo exemplaren, zestien pagina's dik, Ln weg vinden naar 1500 kiosken in Seel Nederland. De 'Onderkrant' belooft 'clubblad' te worden voor actievoe rend Nederland. Gewone mensen en plaatselijke initiatieven van huurcomi- tés, krakers etc. komen in de 'burgerlij ke' pers onvoldoende aan bod, vindt re dactielid Frida Louwerse. De redactie, bestaande uit 26 vrijwilli gers, wil de volle breedte van het sociaal- economisch terrein bestrijken. Het kan dan gaan om het stille boerenverzet op cje Filippijnen of om de bewonerscoöpe ratie in Enschede. „Dit gebeurt niet van uit politiek of ethiek, maar recht voor zijn raap, want deze mensen kunnen hoogst zelden op hun eigen voorwaarden gebruik maken van de gevestigde me dia". Niets is heilig, laat de redactie nog we ten: niet De Man, noch Het Gezin, noch Het Kapitaal. De Onderkrant is van en voor alle mensen en groepen die hun si tuatie willen veranderen in de richting van rechtvaardige machtsverhoudingen. Uitgeefster van het blad is de stichting BOOZ (Begeleiding-Onderzoek-Onder steuning-Zeggenschap) in oprichting. De medewerkers hebben samen met hun achterban voor de 20.000 gezorgd die nodig is om het blad van de pers te krij gen. De Onderkrant wordt vervaardigd bij drukkerij Salland en verspreid door Aldipress. DEN HAAG/GELDERMAL- SEN (ANP) - Het hof van be roep in het Marokkaanse Tanger heeft de 28-jarige chauffeur Boughaleb Has- niou van het Nederlandse transportbedrijf Jan de Lely BV in Geldermalsen vrijge laten. Het bedrijf heeft oók de vrachtwagen teruggekre gen waarmee 20 kilo hasj werd vervoerd. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Za ken meegedeeld. De chauffeur heeft bijna drie weken in de gevangenis van Tanger opgesloten geze- ten omdat hij eind augustus betrapt werd bij het smokke len van hasj in een personen auto die hij met zijn vracht wagen vervoerde. Hasniou wist niet dat in die auto hasj was verstopt. Hij werd door de Marokkaanse justitie tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld, kreeg een boete en de vrachtwagen werd in beslag genomen. De - kapotte - auto had hij op gehaald in opdracht van de Nederlandse SOS-repatrië- ringsdienst. Drie van de vier mensen die inmiddels in Nederland zijn opgepakt, hebben be kend dat zij aan deze poging tot smokkel hebben meege daan. Een officier van justi tie en een rechercheur uit Dordrecht zijn naar Tanger afgereisd om de onschuld van de chauffeur aan te to nen. Sterke drank minder verkocht Heroïnedode IN een woning aan de Makas- sarstraat in Amsterdam heeft de politie het lijk van een on geveer 30-jarige man gevon den, die vermoedelijk is over leden na gebruik van heroïne. Hij is het 46e slachtoffer van heroïne dit jaar in de hoofd- Engelse les HOEWEL Engels pas over twee jaar een verplicht vak wordt op lagere scholen wor den nu al op vier van de tien scholen lessen in de Engelse taal gegeven. De onderwijs krachten ervaren dat hun leerlingen heel gemotiveerd zijn om Engels te leren. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM BREDA - De fabrikanten van gedistilleerde dranken verwachten dat zij over geheel 1984 vijf tot zes procent minder zullen afzetten dan in 1983. Oorzaak is de accijnsverhoging met zestien procent die op 1 februari inging. De verhoging heeft in januari weliswaar geleid tot een verhoogde verkoop, maar daarna is de afzet fors gedaald. De traditioneel hogere najaarsverkopen kunnen dit niet goed maken. Dat heeft E.J. Boelen, voor zitter van de Algemene Ver eniging van Distillateurs en Likeurstokers, in Amsterdam tijdens de jaarvergadering ge zegd. Boelen verwacht even min verbetering van de export van Nederlands gedistilleerd. Zorgen maakt hij zich ook HENGELO (ANP) - De Philipsdochter Hollandse Sig naal Apparaten (HSA) in Hengelo, producent van elektronica voor militaire doeleinden, wordt ervan verdacht zonder de vereiste vergunningen hoogwaar dige apparatuur te hebben geëxporteerd. ren met toestemming van het ministerie van Economische Zaken, omdat het bedrijf zoge- Mr B. van der Lugt, officier van justitie in het arrondisse ment Almelo, heeft dit meege deeld. Een klein gedeelte van de HSA-administratie is in middels op last van justitie in beslag genomen. Het onder zoek spitst zich volgens mr Van der Lugt toe op de moge lijke levering van defensiema teriaal aan Iran. Volgens de officier van jus titie werken zowel HSA als het moederbedrijf Philips goed mee aan het onderzoek. Van der Lugt verwacht dat er op korte termijn medewerkers van het bedrijf worden ge hoord over deze zaak. Over de achtergronden van de eventuele uitvoerfraude wil mr Van der Lugt in dit sta dium van het onderzoek nog niets zeggen. Hij erkent dat die zwijgzaamheid heeft te maken met het gevoelige ka rakter van de onderneming. Om die reden had justitie er eigenlijk helemaal geen rucht baarheid aan willen geven. Mr Van der Lugt verwacht dat er enkele maanden nodig zullen zijn om uit te zoeken of HSA zich inderdaad schuldig heeft gemaakt aan strafbare hande lingen. Hollandse Signaal Ap paraten mag alleen exporte- heten strategische goederen produceert. HSA liet maandag weten dat het bedrijf hangende het onderzoek geen commentaar wil geven. DEN HAAG (ANP) - De frac ties van PvdA, CDA en VVD uit de Tweede Kamer hebben de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken en de staatssecretaris van Verkeer gevraagd met alle hen ten dienste staande middelen op te treden tegen illegale zenders. In schriftelijke vragen he kelen de Kamerleden Beinema (CDA), Kosto (PvdA) en Keja (VVD) de handelwijze van en kele autoriteiten in het Eem- land-gebied, die - aldus de vragen - door hun gedragin gen en uitlatingen de indruk wekken dat zij wetsovertre dingen billijken in plaats van bestrijden. over de toenemende en clan destiene verkoop van Belgi sche jenever. Dat distillaat mag volgens een verordening van het produktschap voor Gedistilleerde Dranken de soortnaam 'jenever' niet dra gen, omdat het minder dan 35 procent alcohol bevat. Volgens Boelen heeft Justi tie tot nu toe één keer ingegre pen, waardoor de betrokken handelaren zijn veroordeeld. Ze zijn echter in hoger beroep gegaan en het ziet ernaar uit dat alleen het Europese Hof van Justitie nog klaarheid in de zaak kan brengen, aldus Boelen. De distillateurs willen dat de overheid drastisch in grijpt in de handel in Belgi schejenever. Van misleiding is volgens Boelen vooral in de horeca sprake. De klant die daar een 'jonge' bestelt, weet niet wat hij krijgt: een echte Neder landse borrel of een Belgische met een laag alcoholpercenta ge. De voorzitter van de bran che zei dat er tegenwoordig al jenever uit België komt van 21 procent. Ook kómt er Belgi sche Beerenburg op de markt waarin niet de verplichte der tig procent alcohol zit, maar 25 procent. In een reactie op de door de distallateurs gesignaleerde il legale importen van Belgische 'jenever' zegt de post douane en accijns in Tilburg dat er ge noeg sluipwegen zijn waar langs bijvoorbeeld Belgische 'jenever' naar Nederland kan worden gebracht. Controle naar de herkomst van die sterke drank in Nederland is vaak moeilijk omdat die niet, zoals bijvoorbeeld tabak, is voorzien van een zegel. De be lastinginspectiedienst in het district Zuid in Eindhoven zegt geen redenen te hebben om aan te nemen dat de illega le importen van Belgische 'je never' de laatste tijd grote vormen hebben aangenomen. De Horeca-Federatie (een samenwerkingsverband van Horeca Nederland en Horecaf) noemt de opmerkingen van Boelen over de 'misleiding' met jenever in de Nederlandse café's en restaurants ronduit 'onfatsoenlijk'. Directeur J. W. A. Coelewij van de Horeca- Federatie: „Het probleem ligt bij de distillateurs zelf. Door een gebrek aan visie werken die fabrikanten veel te weinig marktgericht". Pieter van Vollenhoven heeft een heilig ontzag voor haaien, zelfs voor een dode. Hij bekeek er een van veili ge afstand op de vakbeurs voor de vishandel 'Vis '84', welke deze week in Hilversum wordt gehouden. Bij wijze van blikvanger liggen daar twee kleine, ingevro ren haaien en een zeeduivel. - fotoanp LEIDEN (ANP) - Een ont snapte dolle stier heeft in Leiden voor grote conster natie gezorgd. Het razende beest walste door het drukke verkeer in de buurt van het station en schepte op zijn tocht enke le fietsers. Twee wielrij ders liepen verwondingen oP-Voordat het dolle beest een derde fietser op de hoorns kon nemen schoot een politieman alle kogels uit zijn dienstpistool op hem af. Promotiecentrum DE gemeente Rotterdam heeft met de Braziliaanse export organisatie CEBRAE in prin cipe overeenstemming bereikt over de vestiging van een pro motie-handelscentrum in Rot terdam per januari 1985. Het Braziliaanse centrum wordt het centrale punt voor de pro motie van Braziliaanse pro- dukten in Europa. Bouwfonds in monumentenzorg HET Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (BNG) wordt de beheerder van het Nationaal Restauratie Fonds, dat over enkele honderden miljoenen guldens zal beschikken. Van een onzer verslaggevers DEN haag - Generaal b.d. J. flensen ontkent dat hij in 1980 1981 door de top van Econo mische Zaken is gewaar schuwd over de financiële Problemen bij RSV. Hensen was als topambtenaar bij De fensie verantwoordelijk voor materieel-zaken. Dat ministe- neliep grote financiële risico's m de RSV-affaire, blijkbaar tonder dat hij dat wist. Hensen verklaarde gisteren v°or de RSV-enquêtecommis- l!e van de financiële afwikke- mg van de marine-orders mets te hebben geweten. Toen KSV in februari 1983 in sur seance ging, zat er voor ander half miljard gulden aan de fensie-orders in, waarvan een half miljard niet was gedekt. De verhoren van de com missie in juni en juli hebben een koude oorlog uitgelokt tussen Economische Zaken en Financiën enerzijds en Defen sie anderzijds. Ambtenaren van de eerste twee ministeries hebben bezworen dat zij de Defensietop wel degelijk heb ben gewaarschuwd over de penibele toestand van het RSV-concern. De getuigen uit Defensie-kring, inclusief de (ex-)bewindslieden De Geus, Van Eekelen en Van Houwe- lingen, hebben dat weerspro ken. De enquêtecommissie be schikt echter over een brief van de toenmalige staatsse cretaris van Defensie Van Eekelen (thans op Buitenland se Zaken) waarin deze het mi nisterie van Financiën goed keuring vraagt voor de finan ciële regeling met RSV-werf De Schelde. Dat daarop geen reactie kwam, vatte hij op als goedkeurend stilzwijgen. Bovendien zijn er op Econo mische Zaken intern versla gen gemaakt van besprekin gen tussen directeur-generaal industrie Leliveld en Defen sie-ambtenaar Hensen, waar uit blijkt dat er wel degelijk zorgen zijn uitgesproken over het management en de finan ciële situatie bij RSV. Volgens Hensen was de teneur van de gesprekken echter dat Defen sie een bijdrage moest leveren aan het overeind houden van het concern. Hij kende die ver slagen overigens pas sinds kort en 'verbaasde' zich er over dat die nu tegen hem werden gebruikt. Hijzelf had er alleen wat aantekeningen van in een schrift. Generaal b.d. Hensen ging over de grote investeringen van Defensie en was de con tactman van EZ bij dat minis terie. Hij had er in 1980 en in 1981 mee ingestemd dat RSV eerst twee fregatten voor Griekenland bouwde en dat de Nederlandse marine even op haar beurt zou wachten. Maar het mocht niet meer gaan kos ten. Hoe dat financieel werd geregeld, had hij niet geweten. Het kwam er op neer dat Defensie in 1980 180 miljoen en in 1981 nog eens 100 mil joen bij De Schelde liet 'zitten'. Geld dat via de 'kruisverban den' binnen RSV weglekte naar verliesgevende projecten in Algerije en naar de kolen- graver. Luitenant-generaal bd. J. Hensen -fotoanp De enquêtecommissie legde de vinger langdurig bij de ge brekkige communicatie tussen de diverse afdelingen bij De fensie. Hensen vond dat ten slotte de marinetop verant woordelijk was voor deze zaak. Die had echter alleen kijk op de gezonde marine werf De Schelde. Dat de rest van RSV 'rot' was, zou bij de politieke en ambtelijke top van Defensie bekend moeten zijn geweest. „We zijn niet ge waarschuwd", luidde de ver klaring van Hensen. „Van uw antwoord zijn we overtuigd. Van de conclusies die we daar uit moeten trekken nog niet helemaal", besloot commissie voorzitter Van Dijk. Van onze Haagse redactie DEN HAAG/RIJEN - De eni ge structurele oplossing om de echte minima een hoger inko men te garanderen, is een ver hoging van hun uitkering. Dat zei gisteravond in Rijen oppositieleider Den Uyl in re actie op de sympathiebetui gingen van Lubbers en de bei de regeringsfracties aan het adres van de 450.000 meerjari ge minima, die niettemin op grond van het in de Miljoe nennota ontvouwde beleid volgend jaar 3% koopkracht inleveren. Als bijkomende op lossing ziet Den Uyl een eerlij ker belastingverdeling: beper king van de inflatiecorrectie (teruggaaf van teveel betaalde belasting wegens gestegen prijzen) tot 80% en schrappen van de arbeidstoeslag. In haar beschouwingen over de begroting zal de PvdA het kabinet ook opnieuw uitdagen tot meer stimulering en her verdeling van arbeid. De enige manier om de werkloosheid werkelijk terug te dringen, al dus Den Uyl. BOUWBOND FNV: J eugdwerkplan kabinet helpt jongeren niet AMERSFOORT - Het over- heidsplan voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid is niet meer dan het aanbieden van arbeidskrachten aan het bedrijfsleven tegen afbraak- prijzen. Aldus Bram Buys, voorzit ter van de FNV-Bouw- en Houtbond op de bondsraad in Amersfoort. Volgens Buys kunnen werkgevers door het zogeheten START-plan jonge ren in dienst nemen voor tweederde van de loonkosten. „Als de loonsubsidie ophoudt staan ze weer op straat", voor spelt Buys somber. Hij noemt het jeugdwerk plan een „lapmiddel, dat het gebrek aan werk alleen maar verschuift naar andere groe pen werknemers". Buys dreigt de werkgevers volgend jaar met een fikse looneis. Als de werkgevers niet bereid zijn verder te gaan met het proces van korter werken dan is nu „het tijdstip aangebroken om de 5 procent loonruimte van de afgelopen twee jaar voor de werknemers op te eisen". £7 V5 Een paar jaar geleden werd ge roepen dat auto's in de toe komst op suikerwater of op al cohol zouden rijden. Nu blijkt dat we nog een heel stuk van die leuke tijd verwijderd zijn. We zitten nog steeds in het benzine-tijdperk. En de hoge heren houden zich nu druk be zig met de vraag hoe we benzi ne loodvrij kunnen maken. Het is een zwaar onderwerp en het gaat dus allemaal niet zo snel. Niemand zal er tegen zijn. Be halve misschien een of andere loodzak die de werkgelegen heid erbij haalt door te bewe ren: de een z'n lood is de ander z'n brood. Goed, we moeten dus allemaal ons lood inleveren. Hebt u lood in de schoenen? U weet wat u te doen staat. Wie de schoen past, trekke hem aan. De economie is jaren geleden uit het lood geslagen, zoals u weet, en daar kunnen we nu met z'n allen wat aan doen. Benzine met of zonder lood, u vindt het misschien lood om oud ijzer. Maar voor het mil- lieu is het veel beter. En wie weet, misschien rijdt u auto straks een stuk sneller. Krijgen we straks nu ook lood vrije glas-in-lood ramen en loodvrije potloden? Ik begin nu te merken dat de laatste lood-jes het zwaarst wegen. Daarom ga ik er na vandoor, loodvrij als een vo geltje in de lucht. MERIJN Garnalen OP initiatief van de Neder landse socialistische Europar lementariër Eisso Woltjer gaat de Europese Commissie on derzoeken of er een uniforme Europese regeling van kwali teitseisen voor garnalen moet komen, waarbij rekening wordt gehouden met zowel de belangen van de consument als met die van de visserij. Boze win keliers EEN honderdtal boze winke liers is het gemeentehuis van Eindhoven binnengedrongen. Daarbij werd een bode min of meer onder de voet gelopen. De winkeliers zijn het niet eens met de plannen van B en W om hun straat te recon strueren en wilden de beraad slagingen in de gemeenteraad daarover bijwonen. Kolengruis TIEN actievoerders hebben een aantal zakken kolengruis leeggegooid in de hal van het Brits consulaat aan de Ko ningslaan in Amsterdam. Vol gens een woordvoerster van het consulaat wilden zij hier mee hun solidariteit met de stakende mijnwerkers in En geland betuigen. Kritiek op Waarheid HET communistische dagblad de Waarheid verwijdert zich inhoudelijk steeds verder van de doelstelling^ een krant voor heel links te maken.Dit staat in een open brief die onder de leden van de CPN is verspreid en die is ondertekend door 157 communisten. Onder hen be vinden zich Fré Meis en ver schillende gemeenteraads- en statenleden. Beugel TANDARTSEN verwijzen vaak onnodig naar een specia list voor het plaatsen van een beugel. Dit kost de consument geld, want tandartsen kunnen dit ook zelf, en zij zijn veel goedkoper dan de orthodontis- ten. Dit schrijft de Consumen tenbond in de Consumenten gids. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1984 | | pagina 3