UITBLAZEN Reagan - Gromyko: Delicate confrontatie Meningsverschillen brengen Wereldbank op een kruispunt Dertien stemmen voor Van Dam HSA vd van export even..^ JCrant vo< DOOR AC Een halve waarheid OPWINDING IN WASHINGTON ROND BEZOEK RUSSISCHE MINISTER WIM KOCK DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 ACHTERGROND Zenuwen Specualties Combinatie Concessies AANZET TOT NIEUW BELEID OOGST KRITIEK De zorgen van Ria Een slok op een borrel Haags hoogstandje De robe van Bert Agenda piMSDAG 25 SEPTEME Philipsdochter in President Reagan kan mooi praten. Daarom wordt hij ook wel the Great Communicator ge noemd. Laatst ook weer toen hij de Nationale Ver eniging van Amerikanen van Italiaanse afkomst toesprak. Hij besloot zijn rede met de zoveelste parabel die de verwezenlijking van de Amerikaanse Droom tot onder werp had. „Tientallen jaren geleden", aldus de president, arriveerde een Italiaanse immigrant in Amerika. Hij stichtte een gezin, werkte hard en bracht zijn kin deren op zo goed als hij kon. Een van zijn zoons werd melk- slijter." „Ook de melkslijter werkte hard, trouwde en voedde zijn kinderen op zoals hijzelf was opgevoed: hij leerde zijn kinde ren eerlijk en fatsoenlijk te zijn en hard te werken. Zij moesten soms zwoegen om de touwtjes aan elkaar te kunnen knopen en al het geld dat ze hadden, besteedden ze aan de opleiding van hun kinderen. Een van hun zoons doorliep de middelbare school en toen hij te kennen gaf dokter te willen worden, zorg den zij er voor dat hij de medi- cijnenenstudie kon volgen." „Dankzij de inzet van de ouders werd de zoon een voor aanstaand chirurg in een groot ziekenhuis en op een dag redde deze chirurg - de zoon van een melkslijter - het leven van een president van de Verenigde Staten die was neergeschoten. Ik ken dit verhaal om dat ik de patiënt was", aldus Reagan tot de verzamelde Italiaans-Ameri- kanen. „Ik ken het verhaal ook want ik was de dokter", schreef Joseph M. Giordano een paar dagen later in de Los Angeles Times. Dr. Giordano haalt in zijn artikel herinneringen op aan de grapjes die president Reagan, ondanks pijn en shock maakte nadat hij het George Washington University Hospital was binnengebracht. „Ik hoop dat jullie hier allemaal Republi keinen zijn", had hij gezegd waarop Giordano had geant woord: „Ik ben een Demo craat, maar vandaag zijn we al lemaal Republikein meneer de president." Studiebeurs Dr. Giordano bevestigt in de LA. Times de geschiedenis van zijn familie zoals die door de president was verteld. „Hard werken, volhouden, ster ke familiebanden en vertrou wen in eigen kunnen waren de belangrijkste voorwaarden voor het overwinnen van de nadelen die aan de status van immi grant kleefden. Deze opkomst van immigrant naar midden stander en vandaar naar het vrije beroep heeft zich in de af gelopen 50 jaar ontelbare ma len in andere families herhaald. Mijn familie en ik zijn er trots op dat de president onze fami liegeschiedenis als voorbeeld koos", aldus dr. Giordano, die echter nog een maar achter de hand had. Het verhaal van de president was niet compleet ge weest. „De sociale wetgeving van de afgelopen 50 jaar, die zo veelvuldig door de president en zijn regering wordt bekriti seerd, is van wezenlije beteke nis geweest bij dit suksesver- haal. Hoewel mijn vader het leeuwedeel van de kosten voor zijn rekening nam, ontving ik van de regering leningen tegen lage rente om daarmee mijn medische studie te financieren. Veel van mijn collega's ontvin gen bij hun opleiding zelfs aan- zienlijk staat." steun van de Burgerrechten Dr. Giordano beschrijft ver volgens hoe de 'biomedische' wetenschap, dankzij royale overheidssubsidies voor onder zoek in de laatste 30 jaar onge kende vooruitgang heeft ge boekt op het gebied van diag nose en behandeling. Dr. Gior dano vervolgens: „In tegenstel ling tot de president, die ge looft dat sociale wetgeving mensen afhankelijk maakt en dat zij daardoor elk initiatief verliezen, ben ik van mening dat deze wetgeving juist men sen met geringe middelen helpt tot volle ontplooïng te komen." Er zijn te veel van die socia le programma's om ze te kun nen opnoemen, schrijft dokter Giordano, „maar ze variëren van studiefinanciering tot huis vesting voor bejaarden. Mijn ouders genieten van een wel verdiend pensioen, aangevuld met een sociale uitkering en mijn vader heeft meer dan eens sociaal-medische hulp genoten. De wetgeving op de burger rechten van de jaren '60, hoe wel op de eerste plaats bedoeld om de zwarten gelijke rechten te garanderen, heeft ook de Ita liaans-Amerikanen en andere etnische groepen geholpen om dat zij discriminatie onwettig en sociaal onaanvaardbaar hebben gemaakt." Waarheid „Het is te hopen", zo ver volgt Giordano, „dat president Reagan zal inzien dat miljoe nen andere Amerikanen dezelf de mogelijkheden in zich dra gen als de geslaagde Italiaans- Amerikanen bleken te hebben. Sommigen zullen er op eigen kracht komen. Anderen hebben hulp nodig. Ik hoop dat de re gering niet haar verantwoorde lijkheid zal opzeggen voor za ken die zoveel voor mij en mijn familie hebben betekend." Dit hoffelijke commentaar van de man die nota bene zijn leven redde en die hijzelf tij dens een toespraak op een voetstuk had gezet, kan de pre sident ter harte nemen. Eén ding spreekt overigens in het voordeel van president Reagan en daar zullen ook de meest fervente Reagan-haters niet omheen kunnen: de president vertelde weliswaar niet het hele verhaal over de familie Giorda no, maar wat hij ervan vertelde bleek waar te zijn. Je kan dus blijkbaar niet zeggen dat politi ci en machthebbers altijd lie gen. Een halve waarheid is beter dan een hele leugen. Of juist niet? Reagan nadat een ko gel hem heeft getroffen. 30 maart 1981. - FOTO ARCHIEF DE STEM lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllliÊ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA J Van onze correspondent WASHINGTON - Al verwachten de meeste politieke analysten in de VS weinig concreet re sultaat van het gesprek, vrijdag, tussen president Reagan en de Russische minister van buiten landse zaken Andrei Gromyko, toch hangt er in Washington een sfeer van spanning en opwin ding rond de ontmoe ting. Verrassingen en inciden ten zijn niet uitgesloten. En het contact, een dag tevoren, van Gromyko met oppositie kandidaat voor het Ameri kaans presidentschap Walter Mondale, is een compliceren de factor. Sommigen van Reagan's adviseurs vrezen dat de doorgewinterde Gromyko de Amerikaanse president in verlegenheid kan brengen, al was het maar met een gebaar tijdens het poseren voor de fotografen in de rozentuin van het Witte Huis. Het is verkiezingstijd in Amerika en het enige terrein waarop president Reagan kwetsbaar is, is zijn Oost-West-beleid. Het wordt voor Reagan een delicate confrontatie. Voor uiterst rechts onder zijn achterban had hij helemaal niet - zoals hij in feite heeft gedaan - bij Gromyko hoe ven bedelen om een ontmoe ting waarmee hij, Reagan, zich tegenover meer gema tigde kiezers alsnog als een realistische vrede-zoeker kan presenteren. Anderen in het gevolg van de Amerikaanse president zitten weer eens in de zenu wen over Reagan's beperkte feitenkennis en hardnekkige verontachtzaming van poli tieke nuances, hetgeen hem in de gedachtenwisseling met de Russische routinier zou kunnen opbreken. Het is haast onvoorstelbaar, maar Gromyko stond 41 jaar gele den al in Reagans huidige kantoor, het presidentiele 'oval office'. De 75-jarige Rus woonde toen in Washington en was ambassadeur van Stalin bij de regering Roose velt. Vóór Reagan hebben reeds acht Amerikaanse pre sidenten met Andreij Gro myko van doen gehad. Vóór Reagan ook was het gebruikelijk dat de Russische minister van buitenlandse zaken na diens jaarlijkse op treden voor de algemene ver gadering van de Verenigde Naties in New York, ook een bezoek aan de Amerikaanse president bracht. Maar de huidige president (de eerste sedert Herbert Hoover, die nooit een Russische leider heeft ontmoet) stelde geen prijs meer op die traditie. Met zijn huidige uitnodi ging aan Gromyko wil Rea gan bij de kiezers vooral de suggestie wekken, dat zijn politiek van krachtige 'her bewapening' (na de 'defen sieve verwaarlozing' door de voorgaande Carter-Monda- le-regering)Amerika mili tair weer op gelijke voet met de Sovjets heeft gebracht en dat daarom de kansen op hervatting van wapenbe- heersingsoverleg en ontspan ning zijn toegenomen. Waar of niet waar, zeker is dat ook van Sovjet-zijde, ge tuige de aanneming van de uitnodiging - blijkbaar be lang wordt gehecht aan een herstel van het contact op het (bijna) hoogste niveau. Wat voor belang precies, daarover speculeert Washington. Som mige waarnemers zien er een persoonlijk machtsvertoon in van Gromyko binnen het Kremlin, een voorspel op wat er te gebeuren kan staan als de zieke Russische partij- en staatsleider Tsjernenko zou wegvallen. Het Witte Huis houdt het op de analyse dat Moskou heeft begrepen dat haar weg lopen van de onderhande lingstafel in Genève presi dent Reagan's herverkie zingskansen bepaald niet heeft verkleind en dat het profijtelijker is om thans te proberen een verbetering van de relatie op gang te brengen dan nadat Reagan herkozen zal zijn. Dat leidt tot de vraag hoe die verbetering gestalte zou kunnen krijgen. Zoals de we derzijdse eisen inzake wa penbeheersing thans liggen, kan er weinig op gang ko men. Moskou weigert over kernwapens te onderhande len zolang de kruis- en Pershingraketten in West- Europa niet zijn weggehaald. Ze wil wel praten over een wederzijds verbod op de ont wikkeling van ruimtewa pens, waarvan Reagan niets wil weten. Als Reagan zijn 'Starwarsprogramma' zou willen afzeggen, dan zou Tsjernjenko - zo heeft de laatste in de Pravda laten verstaan - mogelijk over het kruisrakettenbezwaar heen stappen en zouden START- en INF-gesprekken (over lange- en middenafstands- kernraketten) kunnen wor den hervat. Maar Reagan ziet nu juist in ruimtewapens een moge lijkheid om alle atoomraket ten ouderwets en overbodig te maken en zegt het daarom onverantwoord te vinden met de ontwikkeling van zul ke nieuwe - minder destruc tieve - technologie te stop pen. Al wordt er momenteel in Washington op gezin speeld, dat Reagan er wel voor voelt de kernwapenson derhandelingen te combine ren met de door de Russen gewenste besprekingen over ruimtebewapening. Die schijnbare onverenig baarheid van posities hoeft echter niet het begin van on derhandelingen en/of een topontmoeting van staats hoofden in de weg te staan. Zoals een cynisch commen taar in de Amerikaanse pers het schrijft: „Vergeet niet dat we zo diep gezonken zijn dat het alleen nog maar gaat om de vraag of we weer begin nen met onderhandelingen, die volgens een dierbare tra ditie de wapenrace alleen maar legitimeren, zo niet aanmoedigen en waarvan geen enkele havik iets te vre zen heeft." Wat niet wegneemt dat de wereld voor veel Amerika nen - die blijkens de enquêtes in toenemende mate hun on gerustheid over de kernbe wapening combineren met een politieke voorkeur voor president Reagan - een veili ger oord zal lijken als de di plomaten van beide nucleaire Zondag was er al een eerste ontmoeting tussen Reagan en Gromyko. Die vond plaats op een receptie voor buitenlandse hoog waardig heidsbekle ders in New York. 'En dat is dus Nancy lijkt Gromyko te zeggen, terwijl Reagan en de Amerikaanse VN- ambassadrice Jean Kirckpatrick toekijken. - FOTO AP grootmachten weer praten in Genève. Om het gesprek met Gro myko tot aanzet hiertoe te maken, heeft Reagan een ter dege dioplomatieke en takti- sche voorbereiding van de ontmoeting gelast. Vorige week heeft zijn minister van buitenlandse zaken Shultz reeds 'agendaoverleg' gehad met Russisch ambassadeur in Washington Dobrynin, eerder besloot het Witte Huis om de Russen volgend jaar liefst tien miljoen ton Ameri kaans graan aan te bieden en dezer dagen viel ook het be sluit om een Pentagon-rap port over Russische 'schen dingen' van diverse ontwa peningsakkoorden nog even niet te publiceren. Walter Mondale spreekt donderdag met Gromyko (op verzoek van de laatste) en het ziet er niet naar uit dat de kansloos lijkende Witte Huis-kandidaat van Demo- cratiscfie Partij betekenend politiek profijt uit die ont moeting kan trekken. Gege ven de conservatieve tenden sen in de bevolking is ook Mondale zich de laatste tijd steeds harder jegens de Sov jet-Unie gaan opstellen. Bo vendien moet hij zich 'presi dentieel' tonen en kon hij dus niet anders dan verzekeren dat 'niet ik met Gromyko zal onderhandelen, maar dat al leen ae president zulks doet en wel namens alle Amerika- nen. De president heeft op 28 september mijn volledige steun.' Staan blijven echter Mon- j dales verkiezingsbeloften om als president een gelijktijdige nucleaire bevriezing in oost en west in Moskou aan te bieden, om ter bevordering daarvan zes maanden lang een eenzijdige Amerikaanse stop op het plaatsen van kern- en ruimtewapens af te roepen („en dan de Russen uit te dagen hetzelfde te doen") en om de interconti nentale MX-raket af te schaffen, evenals Amerika's nieuwste kernbommenwer- per, de B-l. Al die beloften kwamen I Mondale op het Republikein se verwijt te staan dat hij het is die de Russen ervan weer- houdt om naar Genève tei te keren. Moskou zou wel gek zijn om niet te wachten op de Amerikaanse verkiezingen, welke hen bij winst voor Mo dale zomaar allerlei Ameri kaanse concessies in de schoot zou werpen Mondale zei vorige week ook dat hij Gromyko duide lijk zal maken dat het Ame rikaanse volk één is in zijn I streven naar ontwapeningen dat de Russen daarom niets te winnen hebben bij vertra gingsmanoeuvres in verband met de Amerikaanse verkie- zingen. Gegeven zijn voor noemde stembusbeloften, I klonk dat uit de mond van Mondale als een vroegtijdige erkenning van zijn waar schijnlijke nederlaag op 6 no vember. Gromyko wilde (waar- I schijnlijk) met Mondale pra ten om niet de indruk te ge- ven de Amerikaanse verkie zingen te willen beïnvloeden. I Maar het zal moeilijk zijn voor Gromyko om het idee te vermijden dat hij liever met ene president Mondale te maken zou hebben. Hetgeen in het huidige politieke kli maat in de VS dan weer een twijfelachtige eer voor Wal ter Mondale zal zijn. Van onze redactie buitenland HOEWEL het te ver gaat te stellen dat de Wereldbank, de instel ling die leningen ver strekt aan ontwikke lingslanden, in een iden titeitscrisis verkeert, be staat er weinig verschil van mening over dat de bank op een kruispunt is aangekomen. De bank zelf wil doorgaan op een voorzichtig ingeslagen nieuwe weg, maar dat leidt tot forse discussies en me ningsverschillen. De presi dent van de Wereldbank, de Amerikaan Tom Clausen, heeft zelfs moeten laten ont kennen dat de meningsver schillen hem te veel worden en dat hij voortijdig wil af treden. Van de verschillende kan ten is kritiek geleverd op de bank omdat deze in de afge lopen jaren te weinig zou hebben gedaan aan het pro bleem van de torenhoge schulden van met name La tijns-Amerikaanse ontwik kelingslanden. Nu had de bank zelf wel meer willen doen, maar is in haar beleid sterk gebonden aan wat de Verenigde Staten, veruit de grootste en daarmee de machtigste deelnemer in dè bank, toestaan. De Amerikanen willen de rol van de Wereldbank zeker niet uitbreiden en zij moet haar traditionele taak blij ven vervullen. De bank ziet echter dat de hulp van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) vooral op de korte termijn is gericht. Te weinig wordt met de effecten op middellange en lange ter mijn rekening gehouden en daarvoor voelt de bank zich in toenemende mate verant woordelijk. Het leidt tot gro te spanningen tussen de We reldbank en het IMF en de VS. Overigens zijn ook de klanten van de bank, de ont wikkelingslanden, niet on verdeeld enthousiast over haar nieuwe beleid, omdat dit een grotere invloed op het binnenlandse beleid van die landen mét zich meebrengt. Het nieuwe beleid krijgt voor het eerst duidelijk ge stalte in het deze week uitge brachte actieprogramma voor de Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, een gebied dat in vrijwel alle opzichten in een deplorabele toestand verkeert. President van de Wereldbank Clausen, weinig baat als hij heeft bij het aanscherpen van de te genstellingen, benadrukte daarbij dat het hierbij gaat om een voortzetting van het beleid waarmee al eerder is begonnen. In zijn traditionele rol fi nancierde de Wereldbank op basis van een grote kennis van landen en regio's vooral projecten. Later, toen de eco nomische crisis in de wereld vooral de ontwikkelingslan den keihard raakte, is de ZONDER dat er naar buiten toe veel ophef over is gemaakt, is vori ge week woensdag het fractiebestuur van de PvdA herkozen. De stilte rond die herver kiezing is niet zo verwonder lijk, omdat er nauwelijks mutaties waren èn omdat bij de sociaal-democraten het lidmaatschap van het frac tiebestuur heel 'wat minder gewicht heeft dan bij het CDA, waar bij de samenstel ling ervan nog steeds zeer angstig naar de bloedgroep van de kandidaten wordt ge keken. Zodat behalve Bert de Vries (AR) ook Eversdijk (CHU), René van der Linden (KVP) en Rob van den Toorn (CDA) tot het leiden van de eersten onder Lubbers' vol gelingen werden geroepen. Nogmaals, bij de PvdA ligt dat allemaal heel anders, maar dat neemt niet weg dat ook daar zetels in het fractie bestuur zeer in trek zijn. Vandaar dat vorige week liefst vier leden zich kandi deerden voor de opengeval len plaats van Van Kemena- de: Ien Dales, Flip Buurmeij- er, Nora Salomons en die an dere kroonprins, Marcel van Dam. Uit welk kwartet Flip Buurmeijer de hoogste ogen gooide, en niet de bij het elec toraat zeer geziene Van Dam, wiens populariteit in de frac tie juist omgekeerd evenre dig is aan die in het land. Daags na de verkiezing (waarin Van Dam met 13 stemmen zelfs de eerste ronde niet haalde) verzekeren twee vooraanstaande fractiegeno ten 'Rond het Binnenhof' om strijd, dat de bestuursverkie zing zeker niet als een popu lariteitspoll mag worden uit gelegd. „Als dat zo was, zou ook een deel van het zittende bestuur zijn zetel prijs moe ten geven," zo voegt Arie van der Hek, nooit te beroerd voor een stevige 'quote', er zelfs aan toe. Maar daarover wordt - hoe kan het anders in zo'n grote fractie - toch rede lij k genuanceerd gedacht. Van Dam, die over het al gemeen niet bekend staat als terughoudend in zijn contac ten met de pers, heeft dit maal 'geen commentaar'; een excuus dat de eindredactie van Achter het Nieuws uit de mond van deze oud-bewinds man nog nimmer heeft mo gen vernemen. Maar het commentaar van PvdA-woordvoerder Lau rens Slot is ook wel aardig. „Ik zou," zegt deze, „er maar niet te veel werk van maken. Bovendien heeft Van Dam het deze keer best aardig ge daan, want vorige keer had hij maar twee of drie stem men." „HEB jij dat stuk in Interme diair al gelezen?" De vraag klinkt belangstellend, de laatste 'R' rolt even door: kan niet missen, dit moet Ria Oomenzijn. Haar Kamer-, fractie- en streekgenoot Frans Wolters stopte haar vorige week een artikel in handen waarin de Westduitse bioloog prof. dr. Günther Reichelt uitlegt dat ook kerncentrales zure regen veroorzaken, en sinds die tijd is Ria zichzelf niet meer. Vol gens Reichelt namelijk blijkt een licht zwavelgehalte in de lucht, gecombineerd met een uiterst lage radio-actieve straling, een zo gigantische verzuring te geven, dat die van de industrie en kolen centrales erbij in het niet verzinkt. „En ik wilde juist altijd meer kerncentrales omdat die zo milieuvriendelijk zou den zijn," aldus Ria Oomen, die nu links en rechts com mentaar vraagt op Reichelt's bevindingen. Zondagavond was het Limburgse CDA-Kamerlid er nog niet uit, maar had ze al wel besloten op het hoogste niveau commentaar te vra gen: van Pieter Winsemius (Milieubeheer) zelf. En als die nu een beetje opschiet, weet Ria Oomen tenminste wat ze moet doen als in de Kamer de plannen voor nieuwe kercen- trales worden behandeld (zie ook hieronder). DIE plannen, waarvan me nigeen de bekendmaking rond Prinsjesdag had ver wacht, zijn nog even blijven liggen, naar boze tongen be weren omdat de CDA-ener- giedeskundige dr. Ad Lan- sink eerst terug in het land moest zijn. Lansink maakte een reis van een kleine zes weken door de 'States' en richtte daar zijn aandacht vooral op energievraagstukken. „En ik weet nu in ieder ge val precies, waarom een he leboel kerncentrales in de VS niet worden afgebouwd," zo klonk het zondagavond opge wekt vanuit Nijmegen. Het stagnerende bouwpro gramma in de USA was tot nu toe één van de weinige ar gumenten waarmee de fel- kernenergie-propagerende Lansink van tijd tot tijd nog éven tot zwijgen te brengen was. „Dat heeft niks met veilig heid te maken, maar alles met overcapaciteit en kos ten," weet lansink nu, „en die kosten zijn zo hoog omdat er geen enkele standaardisering is. Elke centrale is een com pleet nieuw project." Lansink, die ook Three Mi le Island bezocht, waar het een paar jaar geleden écht bijna misliep, noemt nog twee andere redenen waar om kernenergie in de VS (100 centrales afbesteld, nog 38 in aanbouw) zeer duur uitvalt: dat zijn het vergeleken met Frankrijk en West Duitsland uitgesproken zwakke mana gement en de abnormaal ho ge rentestand. „Bij een bouwtijd van een jaar of 13 scheelt dat een flinke slok op een borrel," aldus het CDA- Kamerlid. Lansink bezocht ook een zoutmijn-in-aanbouw voor opslag van nucleair defensie materiaal, die straks, in '86, ook geschikt is voor opslag van het veel gevaarlijker commerciële kernafval. Lansink zegt inmiddels 'nog overtuigder dan voor heen' te zijn van de noodzaak dat 'Europa' doorgaat op de ingeslagen weg. Maar dat was Van Aar- denne dan ook al druk van plan. „HET gaat bij dit kabinets beleid net als bij de NS: steeds meer mensen moeten uitstappen, omdat ze de prijs niet meer kunnen betalen". (Bram Buys, voorzitter Bouw- en Houtbond FNV) DE Rijksvoorlichtingsdienst stelt het zich ieder jaar weer tot taak de pers vooraf en tot in het kleinste detail te infor meren over de kleding van de leden van het Koninklijk Huis, als zij hun opwachting moeten maken op Prinsjes dag. 'De Koningin draagt een azuurblauwe robe met bij passende hoed en corsage'. Zo ongeveer gaat dat. Het is een goed gebruik bij een feest dat typisch op z'n Nederlands in de verklein vorm Prinsjesdag wordt ge noemd. Even mag de pers een blik werpen in de garderobe van de Koningin en haar ge volg. En we weten al wat de majesteit zal aantrekken op het moment dat ze waar schijnlijk zelf nog in peignoir door haar paleis schrijdt. Nogmaals: een bijzonder Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Er komt een krant: 'een weekblad waarin dege int de demonstrerende menigte, 1 kerend minimum of de weerloze ,en ruimschoots aan bod kom kondigt de 'Onderkrant' zijn vers aan- Op 27 september moeten de in 000 exemplaren, zestien pagin v,un weg vinden naar 1500 kio heel Nederland. De 'Onderkrant' het 'clubblad' te worden voor a "end Nederland. Gewone mer bank meer algemene finan ciële steun gaan verstrekken, bijvoorbeeld om landen te I helpen hun economieën aan te passen aan de veranderde omstandigheden en voor ex portfinanciering. De bank is met deze nieuwe taken steeds verder opgeschoven naar de activiteiten van het IMF. Dat financiert voor de korte ter mijn tekorten op de beta lingsbalans en stelt daarbij harde voorwaarden die niet altijd in overeenstemming zijn met wat de Wereldbank voor de langere termijn voor ogen heeft. Met het Afrika-rapport I wil de Wereldbank niet al leen definitief een nieuwe koers inslaan, het is ook een uiting van het besef dat de ontwikkelingslanden niet meer als een ondeelbaar ge heel kunnen worden gezien. aardig gebruik. Het CDA is wellicht door dit gebruik op het idee gekomen een eigen bijdrage aan de algehele in-1 tieme gezelligheid te geven. Het jongste nummer van I CD/Aktueel, het weekblad van de christen-democraten, geeft daarom ook een kijkje in de keuken. Op de voorpa gina zien we Bert en Joke de Vries op weg naar de Ridder zaal. Hoewel pas nadere stu die leert dat het hier niet om koningin Elisabeth en prins Philip gaat. Binnenin wor den we getracteerd op alles zins leuke platen van een zich in het jacquet hijsende Ton Frinking, een letterlijk welgemutste Froukje La- ning, een zich van kinharen I ontdoende Joost van Iersel en Jan Kraijenbrink die een nieuw paar schoenen past. Gelukkig heeft ook de CDA-fotograaf zoveel smaak gehad dat niet de achterban gedwongen getuige is gewor den van - we noemen maar I wat - een zich in gedeeltelij ke staat van ontkleding be vindende Mateman. Dat was net iets té gek geworden. Ster Deroïnedode IN een woning aan de Makas- sarstraat in Amsterdam heeft de politie het lijk van een on geveer 30-jarige man gevon den, die vermoedelijk is over leden na gebruik van heroïne. Hij is het 46e slachtoffer van heroïne dit jaar in de hoofd stad. Engelse les HOEWEL Engels pas over twee jaar een verplicht vak wordt op lagere scholen wor den nu al op vier van de tien scholen lessen in de Engelse taal gegeven. De onderwijs krachten ervaren dat hun leerlingen heel gemotiveerd zijn om Engels te leren. HENGELO (ANP) - De Phi naai Apparaten (HSA) in elektronica voor militaire verdacht zonder de vereiste dige apparatuur te hebben Mr B. van der Lugt, officier van justitie in het arrondisse ment Almelo, heeft dit meege deeld. Een klein gedeelte van de HSA-administratie is in middels op last van justitie in beslag genomen. Het onder zoek spitst zich volgens mr Van der Lugt toe op de moge lijke levering van defensiema teriaal aan Iran. Volgens de officier van jus titie werken zowel HSA als het moederbedrijf Philips goed mee aan het onderzoek. Van der Lugt verwacht dat er op korte termijn medewerkers van het bedrijf worden ge hoord over deze zaak. Over de achtergronden van de eventuele uitvoerfraude wil mr Van der Lugt in dit sta dium van het onderzoek nog niets zeggen. Hij erkent dat die zwijgzaamheid heeft te maken met het gevoelige ka rakter van de onderneming. Om die reden had justitie er eigenlijk helemaal geen rucht baarheid aan willen geven. Mr Van der Lugt verwacht dat er enkele maanden nodig zullen zijn om uit te zoeken of HSA zich inderdaad schuldig heeft gemaakt aan strafbare hande lingen. Hollandse Signaal Ap paraten mag alleen exporte- DE Tweede Kamer kan voor lopig haar laatste rustige weekje genieten, met als on derwerpen de gemeenschap- pelij ke regeling voor de Gre- velingen, het 'herenakkoord over de aardgaswinsten en - donderdag aan het eind van I de dag - de 'eenmalige' uitke ring aan de minima. Volgen de week vergadert de Kamer niet om zich des te beter te kunnen voorbereiden op de algemene beschouwingen op j 9,10 en 11 oktober. De Eerste Kamer behan delt deze week alleen wat ha- merstukken en zal dus snel j klaar zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Generaal b.d. J. Hensen ontkent dat hij in 1980 °f 1981 door de top van Econo mische Zaken is gewaar schuwd over de financiële Problemen bij RSV. Hensen was als topambtenaar bij De fensie verantwoordelijk voor materieel-zaken. Dat ministe rie liep grote financiële risico's in de RSV-affaire, blijkbaar zonder dat hij dat wist. Hensen verklaarde gisteren voor de RSV-enquêtecommis- sie van de financiële afwikke ling van de marine-orders niets te hebben geweten. Toen ESV in februari 1983 in sur seance ging, zat er voor ander- "alf miljard gulden aan de-

de Stem | 1984 | | pagina 2