PERS? 4 al Op zoek naar kommen Zuidgrens bijna helemaal open Raad Middelburg mengt zich in wethoudersruzie IGOEDE :N OM NAAR ICTOR GAAN: w DOOR TEGENVALLEND BEZOEK CNV woedend over ontslag leider werklozenproj eet DE STEM Onderwijsproject over fascisme is SGP te 'werelds' COMMISSIE MOET ZAAK UITPLUIZEN lerpe prijzen, mrdig vakwerk retse service, mensen, koffie. IDMAKING IERWET Sas loopt niet warm voor folkfestival Succes voor Zeeuwse rijpaarden Ldverteren fpent deuren, lakeiaar. gemeente J/ethouders van Terneuzen bren- Ig het bepaalde in de artikelen 12 pn de Wet Algemene Bepalingen benbare kennis, dat op 15 en 28 Ihen aanvragen om een vergun- linderwet zijn ingekomen van. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1984 BOZE BRIEF AAN OOSTBURG MARECHA USSEE CONTROLEERT NAUWELIJKS ten, maten en prijzen oalanceren, uitlijnen, u's en uitlaten. BtKBB êpêclillit Tivoliweg 63 HULST Tel. 01140-12461 Ook voor transport- banden is Luctor graag uw leidsman! Jbn. De Stem, 076-236911 Regt, Havenstraat 2 te Biervliet, en en in werking hebben van een I op het perceel plaatselijk bekend Ëervliet; 1 Haak b.v., Ambachtstraat 11 te r het uitbreiden van een slachterij Jet een werkplaats, een stalling en mte op het perceel plaatselijk be traat 11, Terneuzen; Lippens, Hoofdplaatseweg 8 te et uitbreiden van een tankstation ank voor dieselolie (inhoud 6.000 islagtank voor superbenzine (in- sr), op het perceel plaatselijk be- seweg 8, Biervliet, is de vergunningen te verlenen, in voorschriften ter voorkoming ot tar, schade of hinder buiten de in- ntwerp-beschikkingen en andere <en liggen met ingang van heden inzage ter gemeente-secretarie, —„aken en wel tot 24 oktober 1984, 19.00 tot 12.00 uur en van 13-30 e donderdag van 19.00 tot 22.00 de stukken wensen in te zien op an 19.00 tot 22 00 uur worden vooraf mededeling te doen (tel tel 123). dens de kantooruren een monde- de stukken worden verkregén. .and vanaf heden kunnen gemoti- chriftelijk bij het College van Bur- iouders worden ingediend. Dege- rarschrift indient, kan verzoeken igevens niet bekend te maken, rdt verzocht (tel. 01150-17980, tot 24 oktober 1984 voorts ge1®' om mondeling bezwaren in j® de aanvragen van gedachten te evoegd gezag, de aanvragers en anwezigen. er tenslotte op gevestigd, dat e>- bezwaren hebben ingebracht op 'en wijze en de belanghebbenden, zij daartoe redelijkerwijs niet in naar aanleiding van de besche nen instellen bij de Kroon, tember 1984. ivethouders van Terneuzen, C. Ockeloen, burgemeester A.J. van Pagee, secretaris VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Bankroet bedreigt Reynaertstichting Van onze correspondent SAS VAN GENT - Sas Promo tion is teleurgesteld over de geringe publieke opkomst bij het vrijdagavond gehouden folkfestival in De Speye. Slechts een dertigtal betalende bezoekers passeerde de kassa, waarmee het festival voor wat beteft de publieke opkomst een flop is geworden. „En dat terwijl de muziek die geboden werd toch van hoge kwaliteit was", aldus Joke Berkhout, lid van Sas Promotion. „We beginnen ons nu af te vragen of we met een derge lijk festival nog door moeten gaan. Schijnbaar loopt Sas van Gent er niet zo warm voor", aldus een teleurgestelde Joke Berkhout. De grote zaal was toch gezellig ingericht en met name het Hongaars orkest Guzsaj wist met aantrekkelij ke folkmuziek de sfeer onder de aanwezigen er in te bren gen. Ook de overige folkarties- ten, waaronder de Zeeuwsch- Vlaming Piet Brakman, oogst ten veel waardering van het aanwezige publiek. Sas Promotion heeft in de tussentijd echter niet stil geze ten. De stichting nam de gele genheid te baat om het Hon gaarse folkensemble Guzsaj uit Kestzthely vandaag (dins dag) terug naar Sas van Gent te halen. Samen met het Sasse Dixielandorkest - dat onlangs een succesvol eerste optreden gaf - geven de Hongaren van avond in De la Bourse een concert. Dit begint om negen uur en de toegang is nagenoeg gratis. HULST - De Reynaertstichting gaat vandaag bij de gemeente Hulst aankloppen voor extra subsidie. Door het tegenvallend bezoek bij de Reynaert Om- meganck is er een enorm gat, naar schatting vele tien duizenden guldens, in de begroting gevallen. Begin volgende week wordt een zelfde verzoek gedaan aan de provincie. Als beide over heden niet bijspringen kan dat het faillissement van de stich ting betekenen. De gemeente en de provincie staan nu garant voor een ge zamenlijke subsidie van 25.000 gulden maar dat bedrag dekt enkel de kléine gaatjes. Ook HULST - De twee Zeeuwse paarden die via verschillende voorselecties mochten mee doen aan de Nationale keuring voor rijpaarden in Utrecht, hebben uitstekend gepres teerd. Ais enig Zeeuws rijpaard" werd door het WPN uitgezon den het paard 'Vazal', van eigenaar J. Cornelissens uit Nieuw-Namen en bereden door zoon Luc cornelissens. Van de 26 deelnemende paar den werden er uiteindelijk 10 uitgepikt en bereden door de jury. 'Vazal', eerder al provin ciaal kampioen, eindigde op een uitstekende 6e plaats. De enige Zeeuwse pony die aan de keuring mocht mee doen en dooe het KNF werd uitgezonden was 'Hemelrijk's Annabelle', bereden door Jac queline Wiemens uit Axel. Vo rig jaar scoorde dit paard een 10e plaats en dit keer werde de Zeeuwse pony 9e uit een deel nemersveld van 54 paarden. Zowel de ruiter als de amazo ne zijn lid van de Landelijke rijvereniging Luctor et Emer- go uit Zaamslag. heeft de stichting de reserves, schenkingen van sponsors, al volledig moeten aanspreken. Het werkelijke tekort wordt pas in de loop van de week be kend als alle baten en uitga ven op een rijtje zijn gezet. Vaststaat in ieder geval wel dat het aantal betalende be zoekers niet boven de zeven duizend is uitgekomen. Kort na afloop van de Ommem- ganck repten de organisatoren nog over vijftienduizend be zoekers, maar die wens blijkt nu de vader van de gedachte te zijn geweest. Met dat laatste aantal overigens, plus de op brengst van de tribuneplaat sen, zou de stichting eruit zijn gesprongen. Steek „De mensen uit het Waas land en het land van Hulst hebben ons lelijk in de steek gelaten", aldus voorzitter Jaap Stol te. Hij wijt de tegenvallen de publieke belangstelling aan het slechte weer maar ook aan de aanwezigheid van de NOS. De omroepstichting mocht de beelden gratis uitzenden. „We waren al blij dat ze kwamen", aldus Stoite. Penningmeester Van de Berg voorziet catastrofale ge volgen wanneer de gemeente Hulst en de provincie niet over de brug komen. „Als we geen extra-subsidie krijgen moeten we andere bronnen aanboren en die zie ik niet. Dan staan we voor een faillissement". Een totaaloverzicht van de financiën is nog niet te geven. „Op het ogenblik vindt de af rekening met de leveranciers plaats. Ik kan dus nog geen concrete bedragen noemen. Hoeveel het werkelijke tekort wordt is nu op 20.000 gulden niet nauwkeurig te schatten". 'n een boze brief aan de ge meenteraad van Oostburg schrijft CNV-disctrictsbe- stuurder L. Phernambucq dat de door dit fonds uitgetrokken jjelden enkel zijn bedoeld om ee onervaren schoolverlaters arbeids-ervaring te laten on- Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het CNV-Zeeland heeft 'met stijgende veront waardiging' kennis genomen van het door de Oostburgse ge meenteraad genomen besluit de coördinator van het Werklozen- Project Oostburg/Sluis te ontslaan en diens werkzaamheden te aten voortzetten door een jeugdige schoolverlater van de socia le academie, die voor één jaar kan worden aangetrokken met van het Koningin Juliana Fonds. doen. „Het is niet te accepteren dat uw gemeente op deze wijze het baanlozenproject op de tocht wil zetten", aldus Pher nambucq. „Vóórdat de betref fende coördinator eenmaal goed ingewerkt is, kan hij al weer zijn biezen pakken". De CNV-bestuurder wijst er tevens op dat in de aanvraag van de Oostburgse welzij ns- stichting SJC nergens staat vermeld dat de subsidie van het Koningin Juliana Fonds zal worden aangewend voor een begeleiding van het Werk lozenproj eet. Dit houdt in, meent Phernambucq, dat de toetsings-commissie Zeeuwsch-Vlaanderen - die de aanvraag van de SJC heeft be handeld - 'op een verkeerd spoor is gezet of misleid'. Hij kondigt dan ook aan het KJF te zullen vragen de subsi die-toezegging aan de SJC 'niet te effectueren, zodat de gelden op een betere wijze be steed kunnen worden'. Ook al, omdat het verstrekken van deze subsidie geen 'arbeids plaats-verdringing' tot gevolg mag hebben. En dat is, gezien het ontslag van de Oostburgse projectleider, hier nadrukke lijk het geval, stelt Phernam bucq. „De toetsings-commissie zou nooit akkoord zijn gegaan met de aanvraag van de KJF- subsidie, als zij op de hoogte was geweest met de wijze waarop deze gelden worden besteed". y&AD woa ZuiÖWEST NEDERLAND Kantoren 'nTerneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum- mers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Umeuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Emile Calon, 6o Meertens, Cor de Boer u T°n Koomen (sport). Hulst: Frank Deij, Eugène •®rstraeten. Middelburg: Hsnk Postma. Goes: Cees Maas. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4, 01148- ^vertentle-expl. '"specteur Zeeland: C. nu. Privé 01150-95839. Me- De bijna lege tribunes tijdens de ommeganck breken de Reynaertstichting nu lelijk op foto de stem cor j de boer ARNEMUIDEN - Een aan tal manschappen van de duik- en demonteerploegen van Vlissingen en Den Hel der, een onderdeel van de Explosieven Opruimings Dienst (EOD), is maandag met gespecialiseerde appa ratuur aan de slag gegaan om een gebied van ruim 25 hectare rond de Sloedam bij Arnemuiden op onontploft oorlogstuig te onderzoeken. De oogst van deze eerste dag (de actie gaat ongeveer vier weken duren) was niet om over naar huis te schrij ven: twee granaatkoppen en een handvol bomscherven. Adjudant D. van Driel, be last met de leiding, had eigenlijk ook niet meer ver wacht, vertelde hij: „We wisten dat het gebied dat we vandaag onderzocht hebben vrij schoon was, maar je kunt het natuurlijk niet overslaan. Morgen (van daag, red.) komen we dich ter bij de spoorlijn en daar liggen de bommen". De zoekactie is een voort zetting van vorig jaar toen het opsporingswerk voortij dig beëindigd moest worden omdat de boeren hun land weer voor landbouwdoelein den nodig hadden. In de ruim 55 hectare die destijds onderzocht is, werden niet minder dan elf bommen en ontelbare granaten gevon den. Een erfenis van de tweede wereldoorlog, een periode waarin met name de Sloedam hevig en vaak werd gebombardeerd. De actie be gon vorig jaar op verzoek van de landbouwers Quist en Van der Sluis, die met het ploegen steeds op bomscher ven en granaten stuitten. Voor het opsporen van het oorlogstuig gebruiken de mannen van de EOD buis detectoren, die in staat zijn bommen en granaten tot op zes meter onder de grond te localiseren. Deskundigen van de Explosieven Opruimingsdienst, met in het midden adjudant D. van Driel (met baret) onderzoeken met detectoren het land af op de aanwezigheid van oorlogstuig - foto henk mms APELDOORN/BREDA - Het vreemdelingentoezicht aan de grens met België is dit jaar op een wel heel zacht pitje gezet. De Marechaussee in Zuid- Nederland heeft andere prio riteiten. In West-Brabant heb ben met name het Vredes- kamp in Woensdrecht en de demonstraties daar veel inzet gevraagd. Uren die in tijd ge compenseerd moeten worden. Brigadecommandant adju dant C. van Ginneken in Bre da: „Aan toezicht zijn we bijna niet toegekomen. En dat ter wijl we hier de E10 hebben, de meest criminele weg van Europa. We zouden wel meer aan dat vreemdelingentoe zicht willen doen, maar Den Haag heeft gezegd dat het slechts een tijdelijke taak is en onze vaste taken gaan nu een maal voor. Dat zijn met name de militaire politiezorg en bij standverlening. Voor tijdelijke taken krijg je geen extra per soneel. Een kwestie van geld". Wanneer de personencon trole aan de oostgrens wordt opgeheven, zal er een uiterst effectief personentoezicht in het achterland nodig blijven. Dan zal er preventief in elk geval nog iets gedaan kunnen worden om ongewenste ele menten uit ons land te weren. Bovendien kan op die manier, aldus verwacht voorzitter A. Ros van de Marechaussee Ver eniging, het verlies van enkele honderden banen bij de Ko ninklijke Marechaussee wor den voorkomen. Volgens minister-president Lubbers wordt er tussen de Benelux en West-Duitsland gestreefd naar een maximale vereenvoudiging van de grensformaliteiten. Dat komt neer op eenzelfde regeling als binnen de Benelux van kracht is. Daarbij is o.m. de passen- contröle afgeschaft. Lubbers verwacht dat spoedig met de versoepeling begonnen kan worden. Het personentoezicht voor de Benelux vindt plaats aan de buitengrenzen. Voor Zuid-Ne derland is dat de Frans-Belgi sche grens. De ervaring heeft geleerd dat daar met de franse slag wordt gewerkt, zodat veel ongewenste personen en acti viteiten langs de zuidgrens naar Nederland kunnen ko men. Hoe dit aan de oostgrens geregeld moet worden, is nog een open vraag. Langs de EI0 tot bij Brecht houdt de Rijkswacht bijna da gelijks verkeerscontroles op het inkomend verkeer. Zij neemt dan in een keer ook de vreemdelingencontröle mee. In Zuid-Nederland is alleen nog - sporadisch - een inten sieve controle mogelijk als douane, politie en Marechaus see de handen ineen slaan. MIDDELBURG - Streng ge reformeerde groeperingen in Zeeland kunnen zich niet vin den in de opzet van een Zeeuws onderwijsproject, dat de middelbare schooljeugd - aan de hand van documentatie uit de tweede wereldoorlog - moet waarschuwen tegen de gevaren van oplevend fascis me. Steen des aanstoots is een reeks theatervoorstellingen, die in het project is opgeno men. Fractieleider W. Rentier van de SGP in de Zeeuwse staten heeft al aangekondigd dat zijn geestverwanten zullen stemmen tegen provinciale subsidiëring van het project, voor wat betreft de theater voorstellingen. Het is de bedoeling dat het provinciebestuur het project, dat op Walcheren van start gaat, voor de helft betaalt. De gemeentebesturen zouden de andere helft moeten betalen. De kosten van het project zijn begroot op 34.000 gulden. Daarvan is 24.000 gulden nodig voor een twaalftal theater voorstellingen. De geestverwanten van Rentier voelen zich sowieso al niet thuis in theaterzalen, maar hebben ook bezwaren tegen de inhoud van de voor stellingen. De andere streng gereformeerde fractie in de staten, de RPF-GPV beraadt zich nog over de kwestie. Woordvoerder H. Colijn: „Ik ben niet zo bang voor de schouwburg. Ik heb in de Mid delburgse schouwburg zelf de elektrische installatie aange legd, maar mijn zorg is dat geen eenzijdig linkse politieke visie wordt uitgedragen. Ik heb daar dan ook informatie over opgevraagd". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het college van burgemeester en wethou ders van Middelburg, geha vend door hoogopgelopen con flicten tussen de twee PvdA- wethouders H. Gillissen en G. Schoenmakers, heeft gisteren de controle over de interne be stuurscrisis verloren. Het college heeft de afwik keling van de zaak in handen moeten geven van de gemeen teraad. Die weigerde gisteren in te gaan op een college-voor stel om Gillissen, die zich en kele maanden geleden na een ruzie met Schoenmakers ziek meldde, voorlopig door een nieuwe, tijdelijke wethouder te vervangen. Men vond een dergelijke maatregel voorba rig. Tegen de zin van het college werd besloten een raadscom missie in het leven te roepen die oorzaken en achtergron den van de bestuurscrisis moet gaan uitzoeken. De resultaten daarvan zullen beslissend zijn voor het politieke lot van de twee PvdA-wethouders, die - de één vanuit zijn wethou derszetel, de ander vanaf zijn ziekbed - nog steeds onver zoenlijk tegenover elkaar staan. De politieke verhoudingen in Middelburg lijken ondanks dit alles nog onaangetast. PvdA en CDA, die de vier wet houderszetels in Middelburg gebroederlijk delen, maakten gisteren niet de indruk met el kaar te willen breken, dan wel de deur naar de WD te willen openzetten. Wel greep het CDA in toen de PvdA mevrouw S. Boers- ma-Smitskamp als tijdelijk vervangster van de zieke wet houder Gillissen voordroeg. Een deel van de CDA-fractie accepteerde de kandidatuur van mevrouw Boersma niet omdat haar man als gedepu teerde deel uitmaakt van het dagelijks provinciebestuur. Haar benoeming, aldus CDA- fractievoorzitter J. Douwes zou de schijn wekken van be langenverstrengeling. De PvdA, hoewel van me ning dat de 'maatschappelijke positie van de levenspartner niet doorslaggevend mag zijn' kwam daarop met een nieuwe kandidate naar voren, me vrouw M. van Colmjon-van der Mark. Ook zij echter blijft voorlopig nog gewoon ge meenteraadslid. Haar benoe ming stuitte af op een raads besluit om voorlopig helemaal geen tijdelijk wethouder te be noemen. Dat besluit werd ove rigens slechts met nipte meer derheid genomen: 12 tegen 11 stemmen. WD, de gerefor meerde fractie, D'66, Progres sief Middelburg en 1 CDA- raadslid torpedeerden de zaak. Het voorstel om een raads commissie aan het werk te zetten kwam van Progressief Middelburg. Ondanks fel ver zet van burgemeester P. Wol- ters werd het uiteindelijk door vrijwel de hele raad gesteund. Alleen de twee CDA-wethou- ders stemden tegen. Probleem is momenteel dat wethouder Gillissen heeft laten weten dat hij om medische redenen voorlopig niet in staat is aan enig onderzoek mee te werken. De WD profiteerde giste ren van de gelegenheid om fiks op de PvdA-CDA-coalitie in te hakken. WD-woord- voerdster C. de Dreu: „Moeten we niet ook nadrukkelijk kij ken naar wat wethouder Schoenmakers in het Middel burgse gemeentelijk apparaat en daarmee in de Middelburg se samenleving heeft aange richt? Hebben we hier niel veeleer te maken met een in terne machtsstrijd binnen de PvdA?" Het wordt volgens haar de hoogste tijd dat andere partij en daar een halt aan toe roe pen. Ze verweet het college de zaak op z'n beloop te willen la ten. „Dat is zelfs partij kiezen, omdat op deze manier wet houder Schoenmakers een on aanvaardbare machtspositie heeft opgebouwd en nog meer dan voorheen zijn eigen gang zal gaan, volstrekt niet gehin derd door enige collegiale ver antwoordelijkheid". Schoen makers zelf daarentegen houdt vol dat hij zich in ieder geval nooit aan die verant woordelijkheid onttrokken heeft. I

de Stem | 1984 | | pagina 11