De abortuspil 010 *et 'Stu 111 O" Boudewijn ambassadei Boot zonk erg snel Sfeervol d MAANDAG 24 SEPTEMBER 1984 PAPIER' VOOR UW PEN Solidair? Walgelijk EXTRA OP MAANDAG T48 De erfenis van Ome Gerrit aan de Stormpolderdijk Door Willem Reijn KRIMPEN a/d IJSSEL - Aan de Stormpol derdijk, een smal dijkje in Krimpen a/d IJssel, lag de basis van 'ome Gerrit B.', ex- afvalkoning en ex-Uniserdirecteur. De laatste EMK-tank. Er zit nog 1400 ton chemisch afval in, die wordt afgevoerd naar deAVR. Daar reden in de jaren zestig en zeventig talloze tankwagens met de giftige residuen van de florerende chemische bedrijven om het gifafval bij de Exploratie Maatschappij Krimpen af te leveren. Het is een uithoek van het industrieterrein Stormpol- der. Aan het einde van het dijkje, waar de Stormpol derdijk overgaat in de Schaardijk, staat een oude teerfabriek. De ruiten zijn ingegooid, de triplex-dak- platen liggen verwaaid over elkaar. Vaten liggen her en der verspreid, het roest op de ijzeren constructies spreekt voor de verwaarlo zing. Nu zit op dat deel van het terrein de scheepsbou wer Alblas. Tegenover ligt het eigen lijke EMK-terrein, waar HWZ-Bodemsanering tien weken heeft gewerkt om tien van de elf oude roestige tanks te verwijderen. In die tanks werd door de werkne mers van Gerrit B. het afval gepompt, waarna via een leidingenstelsel en schepen de rommel in de Holland- sche IJssel werd geloosd. Ook verdwenen heel wat chemicaliën in de bodem. Buurtbewoners klaagden jaren over stankoverlast. Terwijl Nederland met trots zijn chemische industrie als paradepaardje van 's lands economie presenteerde, werd de vuile was afgevoerd naar een koud, winderig en triest vervallen plekje aan een achterdijk van een uit zijn krachten gegroeid ri vierdorp. Fraai-triest Het is een fraai-trieste omgeving, gedomineerd door donkere roestbruine tinten, door grauw-grijs, door een prachtige neer slachtigheid van een verge ten industrieel verval. Tus sen de vergane glorie ligt de vroegere vrijplaats van de milieucriminelen. De popu lieren naast de laatste EMK- tank bewijzen de kracht van deze boomsoort, want zij blijven leven op de vergif tigde grond. Aan het hek hangen twee bordjes: een blauw verweerd en geroest 'verboden toegang art. 461 EMK: gevaarlijk terrein. I Wetboek van Strafrecht' en duidelijk later aangebracht het fris-witte 'Gevaarlijk terrein'. Het eerste was om Gerrit tegen pottekijkers, het tweede om de pottekij kers tegen Gerrit te bescher men. De afrastering rond de EMK, waar Ome Gerrit als een alchemist chemisch af val tot zwart goud toverde, hangt wat scheef. Er staan plassen op de grond, enkele vaten zijn achteloos blijven liggen. De fundamenten van de afgebroken tanks liggen nog bloot, evenals van het regelstation, waar de EMK- werknemers voor driehon derd gulden tip per maand de stromen afval de ver keerde kant op, want naar het water, dirigeerden. Drab Scheepsbouwer Alblas is onze gids op zijn bedrijf, waar een deel van de EMK- erfenis is achtergelaten. In de oude vervallen loods ligt hij met een lange lat een putdekseltje op, steekt de lat in de donkere, naar carboli- neum stinkende drab. „Dat ligt hier nog in de kelders", zegt hij tevreden, als hij het hout, een halve meter onder het zwarte gif, naar boven haalt. „Loop nog maar eens mee". Langs de verzakte water kant komen we bij een lek kende tank: druppel na druppel van een pekachtige substantie gaat richting IJs sel. „Met luchtfoto's hebben ze vastgesteld dat hier im mer en altijd een oliefilter op het water ligt, de rommel van die tank en die in de grond zit, lekt langzaam in de rivier". Om de erfenis op te rui men, is het nodig dat Alblas 'tijdelijk' verhuist. Er zijn al geruime tijd onderhandelin gen bezig, maar overeen stemming is voorlopig niet te verwachten. „Je kunt moeilijk tijdelijk stoppen met dit werk, dan ben je uit de markt. Nu heb ik werk zat. Als ik moet verhuizen, zal het definitief moeten zijn". De opruimingsactie maakt weinig indruk op hem. Hij mompelt iets van 'dat het allemaal weinig uit maakt'. Feestjf Rommel en rotzooi in een oude loods. In de kelders ligt vijfhonderd ton donkere gifdrab. De heren ambtenaren van de gemeente Krimpen, het Openbaar Lichaam Rijn mond, de arbeidsinspectie, de brandweer en de mensen van ingenieursbureau Has- - FOTO'S DE STEM DICK DE BOER koning en HWZ-Bodemsa- nering vieren ondertussen een bescheiden feestje in ho tel De Stuw, een kleine kilo meter van het EMK-terrein gelegen. De eerste fase van de 'operatie tankslag' is vol tooid, tijd voor een speech van gecommitteerde me vrouw L. van Rijn-Velle- koop van het Openbaar Li chaam, het kijken naar een videootje en een borrel met een hapje. Per bus wordt het officiële gezelschap naar het EMK- terrein gereden. „U hoeft niet uit te stappen, want het regent zo", vertelt de OLR- voorlichtster Harmke Haarsma. Haar bazin Van Rijn moet wel de regen in om een hendeltje vast te houden, zodat de laatste container met afval kan worden afgevoerd. Tevreden constateert mevrouw Van Rijn, terug in het droge ho tel, dat de kosten tot vijf miljoen gulden zijn beperkt. En dan volgt een video-op name over het imposante werk, dat tijdens de operatie tankslag is verricht. Ruim drieduizend ton gif is uit de tanks afgevoerd naar de Afval Verwerking Rijnmond en Hessische In dustrie Müll in West-Duits- land. Een slordige duizend ton moest worden verwij derd uit de wrakke binnen- vaarttanker Delta XIII en vijfhonderd ton zit nog in de eerder beschreven kelders bij Alblas. In het afval kwa men fluor- en chloorverbin dingen voor. Grond De grondsanering komt in de volgende fase, waarvan mevrouw Van Rijn hoopt dat die nog het volgend jaar kan aanvangen, aan de beurt. Drie jaar terug wer den de kosten nog op 700 miljoen geschat. „Ze begon nen de week met 200 mil joen en eindigden met ƒ700 miljoen, het leek wel de Duitse inflatie voor de oor log", zegt Van Rijn. Nu worden de kosten nog tussen de 6 - en ƒ12 miljoen geschat. Daarmee is het ter rein niet gereinigd, maar wordt in elk geval voorko men dat het gif zich verder in het grondwater ver spreidt. Het scala van mi lieu-onvriendelijke stoffen is wel bekend uit andere gif affaires: gechloreerde kool waterstoffen, fenolen en aromaten. Niet voor de soep dus, die erfenis van een rijke oom. BKl^Zc, C0** Hebt u ook aandacht de troonrede beluisterd en be keken? Ik wel. Hebt u ook op tv het programma Haagse Bluf bekeken? Ik wel. Dan moet u opgemerkt hebben: de zelfgenoegzaamheid bij beide coalitiepartners over hun beleid. Dan is het u ook opgevallen de hondse bruta liteit waarmee Nijpels het gesprek naar zich toe wilde halen, maar helaas voor hem wist een iets meer in- tellecte dame dit te voorko men. Ook moet u gezien en gehoord hebben dat De Vries (CDA) de kijkers pro beerde wijs te maken dat de minima niet in koopkracht zouden dalen en helaas voor hem bracht juist Nijpels hem op andere gedachten. Over invoering van school geld en stijging van huur- en energieprijzen willen wij nog niet praten. Het is al erg genoeg. Daarom is het zo be moedigend dat de massa zich gesteund voelt door ons koninghuis. Dat is een met het volk en heeft de solidari- teitsgedachte hoog in het vaan. Vergelijkt u maar! Prins Willem Alexander kijgt vanaf zijn 18e jaar de beschikking over een uitke ring van 114.0000 (honderd- veertienduizend) per maand, terwijl de jeugdlonen in dit regeerbeleid verlaagd wor den. De koninklijke paleizen zijn voor ƒ100.000.0100 (hon derd miljoen) opgeknapt, terwijl benodigd geld aan gewend voor sociale wo ningbouw wordt ingetrok ken. Juliana en Beatrix heb ben samen 398 pesoneelsle- den te hunner beschikking. Wist u dat op bejaarden en invalidenzorg, juist daarop, wordt bezuinigd. Ik bedoel maar. Desondanks hang ik komende dagen toch maar de vlag uit, maar dan wel halfstok. Breda C. Gent Dat de PSP een lamlendige club is dat weet iedere wel denkende Nederlander al ja ren! Het geschop tegen onze monarchie is hun stok paardje. Als de onverlaten welke achter v.d. Spek aan lopen het Wilhelmus - het ons zo dierbare volkslied - nog maar horen fluiten, krijgen ze al een waas voor hun ogen. Het is overduide lijk gebleken in de tv-uit- zending van woensdag 12-9 j.l. dat het gepeupel van de PSP lak heeft aan mensen die voor God, Koningin en Vaderland hun leven heb ben gegeven of in de waag schaal hebben gelegd. Laat de aanhangers van v.d. Spek duidelijk zijn dat het Nederlandse volk niet op braakneigingen van de lugubere PSP-club zit te wachten! Oud Vossemeer B. Derwig Van onze medische medewerker Wa AT EEN anticlimax! Ja renlang toestanden in de Tweede Kamer en kijk eens aan. Volgende maand treedt de abortuswet in werking en nu al lijkt het er op dat de wet zo lek is als een mandje. De oor zaak is een simpel pilletje waarmee je zonder ingewik kelde handelingen een abortus kunt opwekken. Vrouwenarts prof. Haspels testte het middel uit op 20 vrouwen. „Wellicht zullen die pillen later bij de drogist te koop liggen", zei hij in Trouw. Het begon allemaal bij een ontdekking van de Franse far- macoloog Etienne-Emile Beaulieu. Hij vond een stofje dat de werking van het hor moon progesteron tegengaat. In theorie zou je daarmee een abortus kunnen opwekken, re deneerde hij. De praktijk met dierproeven gaf hem gelijk. De Wereldgezondheids Organisa tie zag er wat in en steunde on derzoek op vrijwilligsters in Stokholm, Parijs, Boedapest, Geneve en ook in Utrecht. In Utrecht kregen 20 vrou wen dus die abortuspil. Twaalf van hen waren 5 tot 8 weken zwanger en bij hen werkte de pil in 10 gevallen naar beho ren. Twee vrouwen moesten worden nagecuretteerd. Bij vrouwen die langer zwanger waren (8 tot 10 weken) werkte die pil in de helft van de geval len. Nare bijwerkingen, zoals misselijkheid en braken die wel voorkomen bij de mor ning-after pil, werden niet of nauwelijks waargenomen. Hoe werkt zo'n pil? Tijdens de menstruatie cyclus is er een voortdurend wisselend tijd van een stuk of vier vrouwelij ke geslachtshormonen. Het peil van het progesteron bijvoor beeld begint pas op de 14de dag te stijgen. Het zorgt ervoor dat het slijmvlies van de baarmoe der op orde wordt gebracht om het bevruchte eicel te ontvan gen. Nu kunnen er twee dingen gebeuren. Als het eitje niet wordt bevrucht dan gaat het progesteronpeil weer dalen, het slijmvlies van de baarmoe der verkommert en er volgt een menstruatie op de 28ste dag. Wordt het eitje wel be vrucht dan nestelt het zich rond de 19de dag in het baar moederslijmvlies en het proge steronpeil blijft hoog om de zwangerschap te onderhouden. Daalt het peil van het pro gesteron later toch, dan volgt er een miskraam. Op dezelfde manier werkt die nieuwe pil. Daarin zit een stof, RU 486, die de werking van progesteron tegengaat. Door dit anti-pro- gesteron kan het progesteron zijn werk niet doen waardoor ladafl 14*dag Me dag het slijmvlies van de baarmoe der zo onderkomen raakt dat de zwangerschap wordt beëin digd. Deze pil is dus te gebruiken vanaf het moment in de cyclus waarop het progesteron peil gaat stijgen. Vanaf de 14de dag na de laatste menstruatie dus. Dat maakt het mogelijk om de abortuspil op verschillende manieren aan te wenden. Als vervanging van de pil bijvoorbeeld. Dan zou vanaf de 14de dag een aantal dagen die pil geslikt moeten worden om te voorkomen dat het bevruch te eitje zich innestelt. Omdat er dan nogal gerekend, moet wor den is de kans op fouten vrij groot. Veel serieuzer voorlopig is de toepassing van deze pil als over tijd behandeling. Als de vrouw twijfelt - wel of niet zwanger? - dan is er weinig tijd om een beslissing te ne men. De morning-after pil moet binnen 48 uur geslikt worden, een spiraaltje inbren gen kan nog binnen vijf dagen. Met de abortuspil is er een res pijt tot de 23ste dag na de laat ste menstruatie. Tussen de 23ste en 26ste dag moet elke dag een pil worden geslikt, waarna de menstruatie vervroegd inzet. Nare bijwerkingen zijn tot nu toe niet gesignaleerd. Eigenlijk een wonderlijke zaak. Alle hormonen lijken nogal op elkaar zodat je zou kunnen verwachten dat een anti-stof tegen het ene hor moon ook andere hormonen een tik geeft. Dat blijkt niet het geval. De abortuspil werkt zeer gericht tegen dat ene pro gesteron zonder dat het de hele hormoonhuishouding op stel ten zet. Bij zwangerschap blijft het peil van het progesteron hoog want dit hormoon on derhoudt de zwangerschap. Werk je het hormoon tegen, met een abortuspil bijvoor beeld, dan vindt er een abor tus plaats. En dan de abortuspil als abortuspil. Als de menstruatie uitblijft en de vrouw wil geen kind dan rest alleen abortus door middel van curettage. Binnenkort, Haspels denkt binnen twee jaar, zal daar drastisch verandering in ko men. In plaats van zo'n curet tage (schoonmaken van de baarmoeder) komt een simpele pil, de abortusklinieken zullen bij gebrek aan clandizie hun poorten moeten sluiten. De be handeling is zo eenvoudig, dat de huisarts het zelf kan doen of anders wel de polikliniek. Als dat allemaal gebeurt dan ontstaat er een rare situatie. In het land en in de Tweede Ka mer zijn over de abortus de emoties hoog opgelopen. Ge wetens werden gemasseerd, een minister ging in retraite, ka merleden liepen bij tijd en wijle huilend door de wandel gangen en nu blijkt de olifant een muis te hebben gebaard. De abortuspil maakt de abortus wet tot een dode letter. Zo'n eenvoudige methode laat zich immers door geen wet contro leren. Door Aad Jongbloed De koning der Belgen, Bom|e wijn, is met de beste wil ver, de wereld geen vrolijke Frcr te noemen. Nu hoeft men na- tuurlijk van een monarch te verwachten dat hij zicfia|j' een grappen en grollen ma kende hofnar gedraagt, maar de ernst waarmee de Belgi^ vorst zich door het leven skm heeft veel weg van de leefvjij» van een kloosterling. Het Huis van Saksen-Cobum. Gotha, waartoe Boudewijn hoort, mag dan ook rustig fe. schreven worden als het meest kleurloze ter wereld. Even heeft het er naar uitgezien dm broer Albert en zijn oogver blindende gade Paola tot ie jetset zouden toetreden, maar toen bleek dat het kinderloos, paar Boudewijn-Fabiola de troonopvolging verzekerd moest zien via Albert's zoon Filip, was het uit met de pret Sindsdien zit er voor de rod delpers geen brood meer inhei Belgisch, koningshuis. Het houterige optreden van Boudewijn en zijn gemalinin het openbaar- alleen als het echt moet - heeft duidelijk niet bijgedragen tot de popu lariteit van de eerste der Bel gen. Hoe slecht het konings huis er wat betreft de publieke belangstelling voorstaat be wees vorige week een enquête onder Vlamingen, gehouden ten behoeve van het Belgische weekblad Panorama. Daaruit bleek bij voorbeeld dat 63 procent van de geënquê teerden in het geheel niet volgt wat er in en met de ko ninklijke familie gebeurt. 45 Procent zegt van de ko ninklijke familie te houden, wat je daar ook onder mag verstaan, 8 procent zegt niets om de leden van eerderge noemd huis te geven en maar liefst 47 procent zal het een zorg zijn. Hebben de Vlamin gen dan liever een president Ja, zegt een kwart van de re presentatieve, ongeveer twaalfhonderd ondervraag den. Op de vraag of het beter zou zijn als het koninkrijk vervangen zou worden door een republiek antwoordt 18 procent bevestigend. De vraag die opurelt in welke staatsvorm je België dan zou moeten gieten als je wèl een president wilt, maar géén re publiek, wordt niet beant woord. Natuurlijk scoren Boudewijn en Fabiola redelijk hoog als het gaat om een vergelijking met andere vorstenhuizen. Precies de helft apprecieert Boudewijn en Fabiola als ver tegenwoordigers van zo'n huis het meest, gevolgd door Rei- nier en de familie uit Monaco (14 procent), Beatrix en Cta (10 procent), Sylvia en Gustar van Zweden (8 procent) en hel Britse vorstenhuis (6 procent) Natuurlijk moest er ook een antwoord komen op de vraag wie de Vlamingen van het ko ningshuis het sympathiekst vonden. Daar wint Fabiola tel (32 procentvan Boudewijn (30 procent), dan komt Paola (23 procent) en vervolgens troonopvolger Filip met 5 procent, met slechts 4 pro cent scoort de prins van Luik, Albert, opmerkelijk laag. Aan ruim 67 procent was het bekend dat aan het eind van deze week prinses Astrid, dochter van Albert en Paola, in het huwelijk treedt. Met wie dan wel wist slechts een kleine 24 procent, terwijl toch antwoorden als 'een Oosten rijker' of 'een Habsburger' ook goedgerekend werden. Men hoeft dus niet op de proppen te komen met het enig juiste antwoord: Lorenz van Habs- burg. Maar 'een Luxemburger zoals velen meenden te moeten antwoorden, werd afgekeurd. Hoe men ook over enquêtes denkt (ik heb ooit zelf als en quêteur de mooiste antwoor den verzonnen, zittend in een prachtig café), het lijkt er toch op dat het koninklijk huis door de Vlamingen niet in M hart wordt gedragen. Maar ook dat deert de hofhouding kennelijk niet. Want vragen", naar reacties uit die kring op de cijfers kreeg het weekblad aanvankelijk geen enkel com mentaar, en vervolgens toch een reactie die ijlings weer in getrokken werd. Bijna was de ze populariteitspoll ons nog door de neus geboord, want het eerste bureau dat benadert werd om het onderzoek te ver richten kon, zei het, niet aan de opdracht voldoen omdat „daar toch immers toestem ming van het hof voor nodig 076 877850 223611 RLTTi Vervolg van pagina 1 Wel zonk het jacht vrijwel meteen. De ene ooggetuige zegt dat dit binnen vijf secon den gebeurde, een andere heeft het over enkele minuten. De zes mensen in het jacht zaten allemaal in de stuurhut. De schipper en het gezin van zijn dochter sloegen de ramen van de stuurhut stuk en zwommen daarlangs naar buiten op het moment dat het schip al zonk. Waarom me vrouw Rampaert en haar zoon dat niet deden is nog een raad sel. „Mogelijk zijn ze bekneld geraakt of zijn ze bij de aan varing buiten bewustzijn ge raakt. We weten het niet", zegt de rijkspolitie te water hier over. Korte tijd na het ongeluk onderzochten duikers van de brandweer het Dordrecht het wrak. Zij vonden vrij snel het stoffelijk overschot, van me vrouw Rampaert. De zoon werd in eerste instantie niet gevonden. Zondagavond laat werd het wrak boven water gehaald. Daarin werd het li chaam van de zoon aangetrof fen. Het gezonken jacht leverde geen gevaar voor de scheep vaart op. De tanker Orka heeft door de aanvaring weinig schade opgelopen en is zater dag nog doorgevaren naar Rotterdam. Les Fleurs uit Stampersgat Van onze correspondent HULST - In Den Dullaert ^erd zondag een sfeervol vrumband- en majoretten- concours gehouden, dat on- auspiciën van de RK •••'stbrabantse en Zeeuwse •luziekbond was georgani seerd door de plaatselijke Wajorettengroep De Vossen. De juryleden E. Knoop uit Doorn en L. Pustjens uit Et- ten-Leur hadden de moeilij ke taak om alle gepresen teerde kwaliteit te beoorde- ■D Zij gaven de volgende tutslagen:

de Stem | 1984 | | pagina 4