Ai ART BRIDGE TERUG IN SAS VAN GENT Di Veel schikkingen bi] misdrijven Prof. mr. Corstens: Burger is het slachtoffer i ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1984 .LS SNOTAAP VAN 17 JAAR tekende hij in 1942 hij de Canadese infanterie. Als vrijwilliger, waarom? Niet uit toewijding of blozendwarme vaderlandsliefde. Nee, avontuur, de zucht naar het onbekende die al eeuwenlang legers voedt. „Er waren er zoveel, je deed het gewoon". Zijn oorlog begon met glimmende knopen en gepoetst geweer. Toen de Duiters op 5 mei 1945 de capitulatie tekenden stond hij stinkende uniformen te soppen in de regimentswasserij. Arthur Bridge was maar een gewoon soldaat, geen held. Hij overleefde slechts. 7ATERDAG 22 SEPTEME §CHOENEN mogen lijken, als uiting va het gewone dageli prachtige historisch Nederlands jongste hokin (26), over de Leder- en Scht 'E SCHIKKING VAN tienduizend gulden, die onlangs werd aangeboden aan zes filiaaldirecteuren van de vroegere Slavenburg's Bank, en die inmiddels door vijf van hen is aanvaard, doet nogal wat stof opwaaien. In juridische kringen wordt zeer verdeeld gedacht over de vraag of het terecht is dat ook geruchtmakende zwartgeldpraktijken van deze omvang via een afkoopsom worden afgedaan. Prof. mr. G. J. M. Corstens, hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht aan de Nijmeegse universiteit, en daarvoor officier van justitie in Arnhem, vindt de ontwikkeling zorgwekkend. Een interview. Macht Geen controle Minister Globe moet zich in de taal van n van nu. Maar niet nihilisme. Als je dat wanneer je, zoals signalen uitje eige een nu Door Paul de Schipper Juni 1942 arriveerde Art Bridge in Engeland. Hij maakte deel uit van het regi ment Argyll en Sutherland Highlanders, een onderdeel van de vierde Canadese Divi sie. Hij wist dat hij op een dag het vasteland van Europa zou betreden. Er zou een invasie komen, maar waar en wan neer? In 1943 landden de Geallieerden op Sicilië en op 6 juni 1944 kwam D-day voor West-Europa. Art Bridge vierde al eerder een Decision-Day. Op 28 april 1944 trouwde hij het Londens meisje Maureen. Er was nog tijd voor wittebroodsweken. De Argyll en Su therland Highlanders ontscheepten zich op 25 juli in de met caissons aan gelegde gigantische oorlogshaven van Arromanches. De Langste Dag was toen eigenlijk al geschiedenis. In juni 1984 ligt D-Day veertig jaar achter ons. Zij die het overleefden zijn nu grijzende veteranen. Je kunt ze vinden langs de Normandische stranden. In de kleine oorlogsmusea, bij de monumenten en op de massa begraafplaatsen. Sommigen missen een arm, hebben een houten been of lopen met een stok. Je hoort er keurig BBC-Engels en kauwgum-Ameri kaans. Ze zijn samen met hun vrouw, gepensioneerd, de kinderen zijn het huis uit. Ze zoeken naar hun verle den, herkennen plaatsen waar vrien den vielen. Art Bridge kwam ook te rug, in 1980 al. Hij bezocht opnieuw het invasiege- bied, herkende het landschap van Normandië, de bloeiende boomgaar den en de herbouwde steden en dor pen. In 1984 is hij weer in Europa, in Sas lussen fi Art Bridge terug in Sas van Gent: De Duitsers hadden een stelling en een machinegeweer. - FOTOWIMKOC Het verhaal van een gewoon soldaat van Gent, Zeeuwsch-Vlaanderen, het grensplaatsje waar hij zulke goede herinneringen aan heeft: „Op 19 sep tember 1944 kwamen vanuit de rich ting Zelzate naar Sas van Gent. We hadden drie tanks. Er zaten Duiters in een glasfabriek bij het kanaal van Gent naar Terneuzen. Ik weet nog dat er bij die fabriek een heleboel paar den stonden, hele mooie paarden in een groene wei. Dat beeld is me altijd bij gebleven. De Duitsers hadden een stelling met een machinegeweer. We renden in lijn op ze af, schie tend met twintig man tegelijk. We dachten dat ze allemaal dood waren. Dat was niet zo. Die Duitse schutter had alleen maar een kogel in de arm. Toen we Sas van Gent binnengingen werd er nog steeds geschoten. Het was laat in de middag. Er stond een dame langs de weg. Ze gaf me een glas en een stuk kip. Wie het was, ik weet het niet, maar ik stond daar, eén hand met kip en eén hand voor de borrel en geen hand voor m'n ge weer". Het zijn vluchtige herinneringen van een infanterist. Net als bij tien duizenden van z'n kameraden zijn de herninneringen aan de mars naar Berlijn vervaagd. Het zijn beelden van dorpjes, zwaaiende burgers langs de weg, slapen, vechten en steeds maar weer voort, zittend in de laad bak van bonkende lorries. „Een paar dagen na onze aankomst in Normandië kwamen we bij Falaises. Dat was heel erg. De Duitsers hadden betere tanks en artillerie. Onze taak was positie houden en schieten als ze kwamen. Het enige waar je aandenkt is overleven. We zijn er gebombar deerd door onze eigen luchtmacht". Na Normandië begon de trek naar het noorden, de Seine over. Bridge herin nert zich namen als Abbeville en Saint Omer en het 'veranderen van de vlaggen' bij de intocht in België. „We wisten niet waar we waren, waar we gingen, alleen de kapiteins wisten dat. Ik heb het later onze route gevolgd via ons regiments-dagboek". „In België, bij het kanaal Gent- Brugge kwamen we in de problemen. De akties stokten. De Duitsers verzet ten zich hevig. Het Algonquin-regi ment, ook Canadezen werd terugge jaagd bij Moerbeke. De Duitsers trokken zich samen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen in de zak van Breskens. Wij gingen meer naar het oosten, naar Waarschote, Zelzate en Sas van Gent. Westelijk van Sas van Gent gingen we naar 'de Staak'. Bridge spreekt het uit als 'steak': „In twee rijen langs de kant van de weg. Er zaten Duitsers met een 88 mm kanon. We hebben er dertig gevangen genomen. Bij Isabella, in de buurt van Boekhoute konden we niet ver der. De Duitsers zaten aan de andere kant van het Isabellakanaal. We moesten ons ingraven in de dijk. In het veld kon niet, dat was veel te drassig. Kwam je uit je dekking, dan schoten ze je kop eraf. Het was heel erg. Aan Isabellasluis kwam voor mij het einde van de oorlog. Ik ben er in gestort, ik kon niets meer, alles trilde. In Antwerpen kwam ik in een hospi taal terecht. Oorlogs-uitputting zei de dokter. Toen het gebeurde aan Isa bella waren er van het peloton van achtentwintig man zoals dat in Nor mandië aan wal kwam, nog drie ak- tief. De rest was dood, gewond of ver mist. Het was geen veilige job. Na een tijdje weet je niet meer wie er naast je ligt. Er komt een nieuw gezicht en de andere dag is hij dood". Art Bridge werd afgekeurd voor het frontwerk. „Ga jij maar kleren wassen" zei de militaire arts. Zo kwam hij in de achterste linies te recht. Daar haalde hij het eind van de oorlog. Dat was in de buurt van Emb- den. Het werd geen feest. Bridge: „Het enige wat we kregen was een dubbele rum. We zeiden tegen elkaar ok, laten we naar huis gaan". Bij zijn bezoek aan Sas van Gent inI 1980 ontmoette hij er de secretarie-1 ambtenaar George Meghelinck. Eerst I realiseerde Meghelinck zich niet dat hij oog in oog stond met een van c bevrijders van het grensplaatsje! Toch groeide die ontmoeting uit tot I een vriendschap. Dit jaar logeerden! Art en Maureen Bridge bij de Meghe' lincks in Westdorpe. samen hebben ze I opnieuw het strijdtoneel bezocht:! Boekhoute, Watervliet, Isabella en Zelzate. Art Bridge vond er een van zijn jeugd terug, een deel van wat I hij betitelt als „een groot avontuur": I „Ja, zo zag je het als jongen zeventien. I Ik ben blij dat ik de ervaring heb ge-1 had, maar ik zou het nooit weer doen. I Het is een verschrikkelijke verspil- ling geweest. Voor niets, want wiel heeft er gewonnen? Niemand. Dode I jongens, droeve moeders, kinderen! zonder ouders. Het was alleen maar verspilling". Veel misdrijfzaken ko men niet meer voor: ze halen de rechtszaal niet meer. Dit jaar wordt één op de twaalf misdrijfza ken die bij de parketten worden ingeschreven, afgedaan met een trans actie. Zeg maar: afge kocht. Vroeger kon dat alleen bij overtredingen. Sinds de wet op de ver mogenssancties vorig jaar werd ingevoerd, aanvaardt driekwart van de verdachten van een misdrijf de schikking die het openbaar minis terie aanbiedt. Dit blijkt uit een voorlopige studie van het openbaar minis terie, waarvan de resul taten deze week bekend werden gemaakt. De helft van de geaccep teerde schikkingen be treft rijden onder in vloed. Ook voor eenvou dige diefstal, zoals win keldiefstal, en doorrijden na een ongeluk worden rechtszaken vaak afge kocht. Daarmee is voor de betrokkenen de kous af. Door Kees Buijs NIJMEGEN - Een uitholling van het strafrecht. Dat dreigt te gebeuren als straffen van de rechter steeds vaker wor den vervangen door schikkin gen. Die „zorgwekkende" ontwikkeling voorzag prof. mr. G. Corstens twee jaar geleden, bij zijn ambtsaanvaar ding als hoogleraar strafrecht en strafprocesrecht aan de Katholieke Universiteit. De praktijk lijkt hem inmiddels gelijk te geven. Een ontwikkeling overigens, die niet uit de lucht is komen vallen. Al jarenlang treedt een verschuiving op van vrijheidsstraf naar geldboete. De gevangenisstraf wordt gezien als een noodzakelijk kwaad; bovendien is er een cellentekort. Daarbij komt dat de rechtbanken overbelast zijn geraakt, en de rijstebrij van zaken het liefst zo eenvoudig mogelijk willen afdoen. Een van de instrumenten hiervoor is de vorig jaar in werking getreden wet op de vermogenssancties. Nu kunnen niet alleen overtredingen, maar ook alle misdrijf gevallen waar voor zes jaar of minder staat, met een schikking worden afgedaan. De transactiebedragen worden overigens niet door de officier met de natte vin ger vastgesteld; de normen ervoor zijn bij de inwerkingtreding van de wet door de minister van justitie per circulaire aangegeven. De nieuwe wet scheelt niet alleen een hoop werk. Het voordeel is bo vendien dat rechtspersonen zoals ma lafide bv's beter zijn aan te pakken. Een bv kon nu eenmaal moeilijk de bak in draaien. De consequentie van de wet is ech ter ook dat het openbaar ministerie /O STRAFRECHT WORDT UITGEHOLD' Prof mr. G. J. M. Corstens: „Als het zo doorgaat wordt een rechts zaak uitzondering, en dat zou hele maal verkeerd zijn." - foto de stem een grote vrijheid, dus macht, heeft gekregen om uit te maken in welke gevallen een schikking wordt aange boden. „Die verschuiving van de rechter naar het openbaar ministerie is voor een groot deel te rechtvaardigen", meent Corstens. „In theorie gaat de wet al heel ver. Maar in zijn toepas sing - zie de Slavenburgzaak - gaat het openbaar ministerie veel verder dan de makers van de wet redelijker wijs hebben bedoeld." Voor Corstens staat vast dat het aanbieden van schikkingen beperkt moet blijven tot de kleinere misdrij ven. In de praktijk gaat het meestal ook om lichtere gevallen. „Maar een zaak die Nederland maandenlang heeft beziggehouden, waarin het ge weldige maatschappelijke probleem van het zwarte geld speelt, mag toch niet binnenskamers worden afge daan?" Uiteindelijk is de burger het slachtoffer, stelt de Nijmeegse hoog leraar. „Want wat is de consequentie? Er is geen rechterlijke controle en geen publieke controle. Als deze zaak voor de rechter was gekomen, had het bewijs op tafel moeten worden ge legd. Die openbare behandeling is ons onthouden. Als staatsburger wil ik de onafhankelijke rechtspraak kunnen controleren. Dat is óók een element van het strafproces: het publiek laten zien wat er precies gebeurd is. Het strafproces heeft mede een maat schappelijke functie. Het is er ook voor de burger." Corstens kan zich voorstellen dat zo'n schikking gevoelens van rechts ongelijkheid en onvrede opwekt. Waarom een bankdirecteur wel en een kleinere jongen niet? „Ook daarom hoort de zaak bij de rechter thuis. Nu denken we mis schien dat de heren er met tiendui zend gulden vrij goedkoop van af ko men, en dat de bank de schikkingen mogelijk nog voor ze betaalt ook. Maar voor de rechter zouden alle om standigheden op tafel gekomen zijn. Vorig jaar deed de Fiscale Opspo rings Dienst een inval in Slaven-1 burg's Bank in Roterdam. De fi-1 liaaldirecteuren zijn inmiddels «al een schikking weer op vrije voeten. I - foto ARCHIEF OE STEM I Het is bijvoorbeeld denkbaar dat men I dan volstrekt vrede had kunnen heb-1 ben met een straf van zeg maar dui-1 zend gulden. Ik beweer niet dat ik de I sanctie te hoog of te laag vind; ik wil I kunnen beoordelen of de sanctie te-1 recht is, en dat is me nu onmogelijk gemaakt.' Zou een officier een schikking kun nen aanbieden, omdat hij ziet dat de I bewijsvoering in een zaak hem vrese-1 lijk veel tijd en moeite gaat kosten? Corstens: „Dat is mogelijk, maar I het zou me geweldig teleurstellen. In I het strafrecht hoort geen onderhan delingssituatie. Dan kom je aan het fundament van ons strafrechtsys teem. Maar of het werkelijk zo is ge-1 gaan, valt niet te controleren." Hooguit zou de minister van justi tie, onder wiens verantwoordelijk heid het openbaar ministerie werkt, achteraf ter verantwoordeling kun-1 nen worden geroepen. Dat roept de I vraag op of de Rotterdamse officieral of niet op eigen houtje heeft gehan deld. Corstens denkt van niet: „In dit ge-1 val zal er best met Den Haag over zijn I gesproken. Je mag redelijkerwijs I aannemen dat het schikkingsaanW I is goedgekeurd door de minister van I justitie." I Justitiewoordvoerster mevr. FaW zegt niet te weten of er in dit geva' overleg is geweest. Omdat het open baar ministerie een eigen bevoegd heid heeft, blijft overleg beperkt tot bijzondere, delicate gevallen, ook al is dat formeel niet nodig. De Rotterdamse officier van justi tie mr. Gerding wil niet op de Slaven burgzaak ingaan zolang de procedure j nog loopt. Wel zegt hij in het alge1 meen over de mogelijkheid tot schik ken bij misdrijven: „We hebben eer- middel in handen gekregen waarmee we nog ervaring moeten opdoe» I Naarmate een zaak ingewikkelder is gaat de reden om te schikken, name lijk vermindering van de werklast voor ons natuurlijk zwaarder we-1 gen." Volgens Gerding is het op zich2®- niet ongebruikelijk dat er ook bij grj>' tere economische delicten een schik king wordt aangeboden. Hij herin-1 nert zich het geval van een omvang rijke illegale koffiehandel, die is af gekocht met een bedrag van drie ton Die zaak speelde overigens nog voor dat de wet op de vermogenssanctie I er kwam. I „Het is wel een middel dat we me de grootste zorgvuldigheid moeter-1 hanteren", aldus mr. Gerding. Doo „Mode-tr aan. Ik b seerd. Ki draag. M cultuurv< geschiede als objec terechtko nieuwsgi kunnen beeld lan derijen" De nieuw niëlla Lokii toe bijgedr: Leder- en i lijk dan ooi schappelijk heeft gekref leen belar vooral ook opgebouwd, maakt tusse pese besta waardoor ontstaan va de nieuwsti tijd. Niet zo seumbestuu wijkse sch< worden besc op de 'wereli musea. Vrij< vernieuwde Schoenenrm. ris P. Van Ze „Trends e een museun vaarlijk. Mc nis worden" Lokin. „De uiting van los van de 't: boeiend. Ik achter de ni maar ik vol de schoenen De collect seum biedt Dl Hoewel ze afkomstig heeft de n recteur va; Globe, de penaar Pa gesproken met het g hoven wil. Hij studee pen en dram daar ook wet ker bij zijn d< Deze was het rijnen intro Theater; een suele denkbe die invloed h visie van Pa De Bruyne Vlaamse the werkt nu no 'Etcetera'. In heleboel bani ment is hij n denis aan voor Journa iets met de woordt hij aarzeling. „I capabel geac te doceren, deerd". Heeft u ee landse toneel „Ik heb zo noord tot zui Groningen Het Vlaamst Ik heb eerst teerd en da vraagd om regisseur, omdat hij a( kan laten sp die nu als Theu Boerin ben we nog Een aanti het vertrouu ben opgezegi „Dat is ge leen onduid weggaan bij jan Rijndei moet daarov groot aantal

de Stem | 1984 | | pagina 24