isten! Brandoefening wekt irritatie politieagenten 'WE LATEN ONS NIET AFSLACHTEN Bureau politie Borsele in 1986 in Heinkenszand Elfde Bamisfeesten nostalgisch geopend B en W Goes willen belastingen verhogen Nieuwe behuizing van FNV-jongeren 1 K( )RT MIDDEN 'ZEEUWS wereld aan. VIER JAAR LANG MILJOEN TEKORT ATERMAATSCHAPPU WEST-NEDERLAND IFICATIE HUWING ,oes naar uithoek, n drukke baan en rustig at, eveneens, enzaam. Dat 't Maar wat doe beseft, dat "die- ielfde situatie enzaam gevoel. :kt, komt u wel- i, volleybal, een tarnen gezellig men koken schoolkantine? e eenzaamheid )e een pakt een vriendin, aurt en als u t nummer van de achterzijde 7&TERPAG 22 SEPTEMBER 1984 BEfflEM VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 ONGELUK WAS NIET ECHT Bamisrit van ZEVAC De Schelde levert ketel voor Bulgarije Ploegwedstrijd Z-Vlaanderen weer afgelast UIT HET ZAKENLEVEN Renault rale nummer eg wijst naar de örmatie over de ats. HONTENISSE - De gemeente Hontenisse denkt er voorlopig niet over een ton neer te tellen om huisvuil te mogen storten op de ge meenschappelijke belt van de Zeeuwsvlaamse gemeenten in de Koegorspolder bij Sluiskil. Rancune Sas van Gent TOP VAKBOND NAAR ZEELAND VVD wil zoete Grevelingen na wegvallen Oosterschelde Plaatselijk nieuws Clinge Hulst Heikant Kloosterzande Meevallers Sportcentrum A12 betuiging: belangstelling en me- or aanwezigheid bij de d, door persoonlijke ins, na het overlijden man, onze geliefde va- DRIKUS PETRUS SWEEP roffen. hte dank. D.M. Sweep-Hoeben nderen en kleinkinde- 84 Fokkerstraat 8, ET GOES Yerseke en omgeving mber 1984 tussen 08.00 en I nog daarna kan de drinkwa- er verlaagde druk plaatsvin- onderbroken. Door de werk- dingnet kan er bruin gekleurd men dat vlekken op het was- De bewoners van Yerseke en raden in geval van bruin wa len doorstromen tot het weer n kan overleg worden ge- tskantoor te Goes, telefoon taats- InstelI'fS- LeettVlfJ- ,ondev p' ,0sU< eget z& :nóeh Van een onzer verslaggevers HULST - Een grootscheepse brand- weeroefening donderdagavond in de Hulster binnenstad heeft nogal wat irritatie gewekt bij de dienstdoende politieagenten. Achteraf kon men er wel om glim lachen, maar toen ze na de melding van een omvangrijk ongeluk, met wwonden, brand en een gif lekkende tankauto, plankgas door de binnen stad scheurden en op de plaats des ortheils 'slechts' een oefening aan troffen, was men er minder over te spreken. Temeer, omdat de politie meestal van te voren op de hoogte wordt ge bracht van dergelijke zaken. Dat was overigens ook dit keer gebeurd, maar de politiechef vond het een aardig idee om ook zijn manschap pen actief bij de oefening te betrek ken en hield zijn mond. Zo dacht men er ook in het zieken huis over, met het gevolg dat ook de onwetende ambulance-chauffeur zijn voertuig met grote snelheid richting Houtenkwartier dirigeerde. Want daar was het namelijk alle maal te doen, de jaarlijkse grote oefening van de Hulster vrijwillige brandweer. Vanwege de kapwoede die mo menteel op de Hulster stadwallen heerst was besloten daarop in spelen. Er was een ongeval in elkaar gezet, waarbij een boom op een personen auto was gevallen. Een aankomende tankauto, geladen met giftig en brandbaar gas, raakte daarop van de weg en belandde tegen een muur van het Houtenkwartier. De auto sloeg door deze manoevre lek, giftige dam pen dreven het Houtenkwartier bin nen en tot overmaat van ramp brak er ook nog eens brand uit. Lotus slachtoffers completeerden het ge heel. Door het gecompliceerde ongeval stond de brandweer voor een aantal moeilijke keuzes over welke activi teiten het eerst ter hand moesten worden genomen. Na afloop kon ge constateerd worden dat de brand weerlieden zich prima geweerd had den. „Er zijn natuurlijk altijd dingen die je over het hoofd ziet", aldus brandweercommandant A. der We duwe, „maar we hebben hier erg veel van opgestoken". Van onze correspondent kloosterzande - De 2eeuvvsch Vlaamse Automo- bielsport Club (ZEVAC) houdt morgen haar traditionele Ba misrit. Het is ditmaal een puz- ■tirit. Men kan deelnemen aan de wedstrijd- of toerklasse. De lengte bedraagt circa 35 kilometer. Inschrijven voor deelname is mogelijk aan de inschrijftafel welke is geves tigd in de feesttent aan het Marijkeplein te Kloosterzan de. De start van de eerste equipe is gepland om 14.01 uur. VLISSINGEN (ANP) - De in- dustriegroep Ketelbouw van De Schelde heeft van Kinetics Technology International in Zoctermeer opdracht gekre gen voor de levering, montage eD ingebruikstelling van een industrieketel met bijbeho rende hulpapparatuur, ge- sthikt voor het stoken van gas. De ketel is bestemd voor de stoom- en energievoorziening van een petrochemisch com plex in Burgas aan de kust van Bulgarije. Met de op dracht is zes miljoen gulden gemoeid. De ketelinstallatie ral in de tweede helft van 1985 worden geleverd. Van onze correspondent ZfAMSLAG/SCHOONDIJ - HE - De voor vandaag, zater dag, geplande ploegwedstrij- den te Zaamslag en Schoon- dijke zijn andermaal afgelast. De regionale agrarische commissies zijn van oordeel lat de te bewerken percelen te nat zijn geworden om in wed strijdverband te beploegen. Een nieuwe datum is niet vastgesteld en de kans dat de wedstrijden dit najaar nog rullen plaats vinden wordt zeer gering geacht. Stichting Ideële Reclame. SIRE HULST - Renault-dealer Ga- 'age Cappendijk in Hulst Heeft een geheel nieuw be drijfspand in gebruik geno ten. Tot en met het einde van volgende week is er dagelijks open huis' om het publiek te laten kennis maken met wat »en zoal te bieden heeft. De showroom staat vol interes sante aanbiedingen, onder an dere de nieuwe Renault 51 '1e 'ar'. Verder is de werkplaats 'e bezichtigen, die uitgerust is met de meest moderne appa ratuur. De 'open huis'-dagen hjn tot en met zaterdag. Hontenisse wil 'boete' vuilstort niet betalen Van een onzer verslaggevers „Wij zijn niet van plan ons zonder meer te laten af slachten", aldus wethouder H. Bruggeman van Hon tenisse, „dan hebben we nog wel wat andere alterna tieven achter de hand". Zoals bekend zijn Hontenis se en Sas van Gent de enige twee gemeenten die niet mee doen met de gemeenschappe lijke vuilstortregeling. Zij vonden het financieel voorde liger hun huisvuil te storten op de CVI-belt in de Dekkerspol der. Maar daar mag vanaf 1 januari geen huisvuil meer worden gestort, zodat ze waarschijnlijk toch op de Koe- gorsbelt terecht zullen moeten. Omdat de twee gemeenten, door niet mee te doen, de an deren op kosten hebben ge jaagd, zouden Sas en Honte nisse echter eerst een ton 'boe te' op tafel moeten leggen. Daar denkt men in Hontenisse in ieder geval anders over. „Zij hebben voor ons helemaal geen kosten moeten maken", stelt wethouder Bruggeman. „Ik betwijfel ten zeerste of ons niet-meedoen kosten ver hogend gewerkt heeft. Wij hebben de indruk dat nu ge woon rancune-gevoelens mee spelen. Ze denken dat ze in een machtspositie zitten en die willen ze nu uitbuiten". Alsnog meedoen aan de ge meenschappelijke regeling is niet het enige alternatief, meent men in Hontenisse. Daar heeft men namelijk al drie aanbiedingen van parti culiere bedrijven gehad en eentje uit België. „Wij gaan die alternatieven onderzoeken en mogelijk dat die voor ons goedkoper uitvallen dan mee doen aan de gemeenschappe lijke regeling". In Sas van Gent heeft men volgens wethouder L. Marqui- nie geen aanbiedingen bin nengekregen. „Wij wachten rustig af wat er 26 september uit de bus komt bij de verga dering van de 'Kommissie Vuilstortplaats'. Maar wij gaan er van uit dat we op een 'normale' manier tot de rege ling kunnen toetreden". Of Sas een ton normaal vindt? „Daar laat ik mij niet over uit", aldus de wethouder, die zich wat dat betreft liever nog wat op de vlakte houdt. GOES - Betaald parkeren - De Goese gemeenteraad heeft het betaald-parkeer- plan voor de binnenstad uit eindelijk afgerond. Dit ging evenwel niet van een leien dakje, want zes CDA-frac- tieleden onthielden hun goedkeuring aan de laatste voorstellen van B en W, die over het plaatsen van par- keermeters op de kaden en in het Voorstadgebied gingen. Het bezwaar van de chris ten-democraten richtte zich met name op de meters die in de ogen van de CDA-ers be ter vervangen konden wor den door automaten. Het vastgestelde plan: direct rond het centrum betaald parkeren met behulp van meters en automaten, daar bij een regeling voor vrij- parkeren voor belangheb benden en op loopafstand van de binnenstad vrij par keren. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De FNV-jongerenbeweging in Midden- en Noord Zeeland opent zaterdag officieel de nieuwe behuizing aan "e bam in Middelburg. Dat gaat gepaard met een forumdiscussie over jeugdwerk- 'Wsheid. Een zware delegatie uit de landelijke FNV-top komt "Yoor naar Middelburg. Forumleden zijn onder meer Herman Bode (hij vervangt de «eke FNV-voorzitter Wim Kok), voorzitter Greet je Lubbi van ■voedingsbond en voorzitter Dick Visser van de industriebond. De jongerenbeweging van de FNV (voor wat betreft Zeeland ,°ven de Westerschelde) verhuisde onlangs van Goes naar Mid- ®e'burg. Het onderkomen in Goes, naast een muziekschool, vond vye ëehorig. In Middelburg beeft men nu een pand van drie ^diepingen aan de Dam 12-14. De bovenste verdieping in in middels verhuurd aan de redactie van het links maandblad lieuw-Zeeland. Dp de eerste verdieping zijn de kantoren van de jongerenbe- eging gevestigd. De begane grond wordt gebruikt voor groeps- J-tiviteiten en contacten met de werkende jongeren. Er is daar b wn ')ar aanwezig- Onlangs gaf de FNV-jongerenbeweging, Middelburg uitgerust met 2 beroepskrachten, nog een school- materskrant uit. Er draait nu ook een meidengroep, bh iorumtIiscussie vindt zaterdag plaats tijdens het open huis "i net nieuwe pand. Men kan er dan van 's ochtends 10 uur tot 's "'ddags 17 uur terecht. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De VVD-Twee- de Kamerfractie wil dat de Grevelingen zoet moet wor den, als het Oosterscheldebek- ken voor die functie wegvalt. Die opvatting heeft de VVD naar buiten gebracht na een gesprek tussen Kamerfractie en de vertegenwoordigers in de Zeeuwse staten. De WD verwacht dat de keuze voor een zoete Grevelin gen een gunstig effect heeft voor de werkgelegenheid in landbouw. De liberalen vinden bovendien dat uit de Deltawet volgt dat er hoe dan ook een zoetwaterbekken in Zeeland moet blijven. Als dat niet het Oosterscheldebekken kan blij ven, zal voor de Grevelingen gekozen moeten worden. Van een onzer verslaggevers HEINKENSZAND - Er lijkt een eind te komen aan de kromme situatie dat de rijkspolitie van de groep Bor sele haar groepsbureau heeft in een andere gemeente. De groep Borsele, opgericht na de gemeentelijke herinde ling in 1970, telt 25 man, ver deeld over vijf rayons. Mo menteel zijn er drie rayonbu- reau's: in 's-Gravenpolder, 's- Heerenhoek en in Heinkens zand. Het groepsbureau, waar de staf zetelt en waar de bur gers heen moeten voor politie zaken, staat al sinds jaar en dag in 's-Heer Arendskerke in de gemeente Goes. Dat gaat nu evenwel veran deren, want er bestaan plan nen in Heinkenszand een gloednieuw gebouw van twee verdiepingen te bouwen, dat dienst moet doen als rayonbu reau en als dependance van het groepsbureau. De bouw begint naar verwachting in januari van volgend jaar en zal ongeveer twaalf maanden vergen. Er is een bedrag van 1,3 miljoen gulden mee ge moeid. Als voornaamste reden voor deze herstructurering noemt adjudant A. Aarnoudse dat hierdoor de politie beter be reikbaar voor de inwoners wordt. Adjudant Aarnoutse: „Wij zijn dan geopend van ze ven uur in de morgen tot elf uur in de avond en de inwo ners van Borsele kunnen van af dat tijdstip voor alle politie zaken in het bestuurlijke cen trum Heinkenszand terecht". De adjudant vertelt dat de gang naar een andere gemeen te voor veel inwoners van Borsele toch wel als een drem pel wordt ervaren. Door achterop een motor door een papieren wand te rijden opende burgemeester Somers de Bamisfeesten. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Ver gezeld door de koninklijke harmonie St. Cecilia en ge zeten achterop een motor fiets uit 1944, die bestuurd werd door Klooriaan Peter de Bakker, arriveerde bur gemeester Somers van Hon tenisse in de feesttent op het Marijkeplein om de Bamis feesten 1985 te openen. Nadat ceremoniemeester Wies Boogaart het woord had gegeven aan voorzitter Theo Tieleman van de orga niserende carnavalsstich ting De Kloorianen en aan Jopie Buysrogge namens de Kloosterse middenstand sprak burgemeester Somers een woordje tot de honder den aanwezigen. Hij noemde de Bamisfees ten de melk om de motor van het carnaval draaiende te houden. De burgemeester werd vervolgens officieel als eerste lid van de club van 111 ingeschreven in het le denboek, waarna door de kinderen van de leden van de raad van elf in totaal 111 bloemen werden uitgereikt onder de aanwezigen. Door achter op de motor door een muur van kranten te rijden opende de burger vader officieel de midden- standsbeurs, waarop behal ve een aantal plaatselijke middenstanders ook de handwerkclub uit Hengst dijk en de fotohobbyclub Vogelwaarde hun tentoon stelling hebben ingericht. De avond werd voortgezet met de traditionele buurt- quiz, waarbij zeven buurten tegen elkaar in het strijd perk traden, te weten: Wal soorden, disco Love, Anjer, KPJ, Groenendijk, Nieuw Centrum en De Polderjon gens. Viswedstrijd - De Clingse Hengelaars de laatste viswed strijd van het seizoen op de Zestigvoet. Er deden 41 vissers mee, die in totaal 23% kilo vis aan de haak sloegen. De 17 le den van de Axelse visclub Goa haalden gemiddeld per man 642 gram binnen en de 24 vis sers uit Clinge 517 gram. P. de Bakker won het persoonlijk klassement met 1330 gram vis. Houtbewerking - De Stichting Gekoördineerd Bejaarden- werk wil aan de ouderen de gelegenheid geven zich te be kwamen in het houtbewerken, onder deskundige begeleicjjng. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij het diensten centrum De Lieve, of telefo nisch op nummer 01140-15513. De 'cursisten' gaan iedere vrij dagmiddag het hout te lijf van 14 tot 16 uur in het hobby zaaltje van de Lieve. Men be gint op 5 oktober. Gemeentepersoneel - B en W van Hulst nodigden alle oud- raadsleden en oud-medewer kers van de gemeente Hulst uit voor een bijeenkomst in Den Dullaert. Dit met de be doeling het contact te behou den met iedereen waarin in het verleden werd samenge werkt. Velen hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven en burgemeester Molthoff toonde zich in zijn openingswoord dan ook zeer tevreden. Hii kondigde aan zo'n bijeenkomst jaarlijks te gaan beleggen. Na mens de gemeente gaf W. Everaard een overzicht van het personeelsverloop, ziekte kosten en werkzaamheden. De heer Van den Boogaert sprak over de uitbreidingsplannen en woningbouw en directeur H. de Gucht gaf een uiteenzet ting over het functioneren van dit gemeenschapscentrum. Zeehengelwedstrijd - Zeehen- gelclub de Knorhanen houdt zondag 23 september de acht ste clubwedstrijd in de Wes terschelde. Er wordt gevist van 13.00 tot 16.00 uur te Osse- nisse tussen het Oude Gemaal en Zeedorp. Zeehengelwedstrijd - Zeehen- gelvereniging De Vogel houdt zondag 23 september de zeven de clubwedstrijd. Er wordt ge vist van 13.15 tot 16.15 uur aan 't Witte Huis te Ossenisse. In schrijving en prijsuitreiking vinden plaats in café De Kas tanje te Kloosterzande. Van een onzer verslaggevers GOES - Om de begroting 1985 sluitend te krijgen, wil het da gelijks bestuur van de ge meente Goes de gemeentelijke belastingen met drie procent verhogen. Dat blijkt uit de ontwerp begroting 1985, waar tevens een financiële meerjarenplan ning voor de komende vier jaar is bijgevoegd, die een te kort laat zien van ongeveer een miljoen gulden over die periode. Het verhogen van de ge meentelijke belastingen is vol gens de bij de ontwerp-begro- ting behorende nota van aan bieding noodzakelijk, omdat Goes volgend jaar ongeveer zes ton minder uitgekeerd krijgt uit het gemeentefonds (het potje dat het rijk over de gemeenten in Nederland ver deelt). De inkomsten van de gemeente Goes zijn voor 88 procent afhankelijk van bij dragen uit dit fonds. Die meeropbrengsten door de belastingverhogingen in '85 zijn: 170.000 gulden door ver hoging van de onroerend goedbelasting en 9000 gulden door verhoging van de hon denbelasting, de woonforen- senbelasting en de toeristen- belsting. Daarbij komt ook een vehoging van de leges voor diensten van de secretarie en de burgerlijke stand en een verhoging van de precario rechten. Dat levert de gemeen tekas in totaal ongeveer 157.000 gulden op. De afval stoffenheffing wordt eveneens verhoogd. Het tarief is nu 87,50, maar als B en W hun zin krijgen komt daar 12,50 bij, zodat de nieuwe heffing precies honderd gulden zal gaan bedragen. Ook voorziet de ontwerp begroting in bezuinigingen op het personele vlak. Dit zou dan 174.000 gulden in het laatje brengen. Met het beëindigen van de jaarlijkse stortingen in het reservefonds van het schuttershofgebied bespaart de gemeente zich nog eens 61 mille. Een financiële lijst van mee- en tegenvallers die de gemeente te wachten staan, geeft een positieve uitkomst. Er blijken in de toekomst meer mee- dan tegenvallers voor de deur te staan. Dat zou op jaar basis (tot en met 1988) een ex tra te besteden bedrag van 198.000 gulden zijn. Enkele grote te verwachten meevallers zijn: compensatie voor de drie procent prijsstij ging via het gemeentefonds (174.000 gulden), compensatie voor de hogere netto-bij standskosten via het gemeen tefonds (125.000 gulden) en het medegebruik van het sport centrum door de Voetiusschool (100.000 gulden). Met de belas tingverhogingen, bezuinigin gen en voorgecalculeerde mee vallers heeft het dagelijks be stuur van Goes met hangen en wurgen de begroting voor het komende jaar sluitend weten te krijgen. Daarbij komt dan ook dat de bestedingsplanning 1985 (de lijst met nieuwe uit gaven) normaal doorgang kan vinden. Bepaald niet rooskleuring voor de gemeente Goes zijn de komende driejaren na 1985. In de financiële meerjarenplan ning (die overigens dit jaar voor het eerst bij een jaarbe groting is opgemaakt) gaat een gat van een miljoen gulden. Een woordvoerder van de gemeente wist hierover te ver tellen dat geld om dit tekort op te kunnen vangen vooralsnog ontbreekt en dat het er voorlo pig niet naar uitziet dat in dg komende vier jaar voldoende dekkingsmiddelen gevonden zullen worden.

de Stem | 1984 | | pagina 17