\UT )OM zijn den V raagtekens rond bad St. Jansteen Raad Axel over plan Schuitema 125 keer Reynaert in museum Sint Jansteen Boetes voor geweld in Hulster bar Joy DRKEN MOGELIJKHEDEN NI ET GENOEG ONDERZOCHT Afsluiting cursus spelregie in Hulst Warande krijgt oude stoelen niet URE GUY" Noordstraat Axel blijft promenade imheden it zijn wij ileiding an wij r dienst i. Raad Hulst vergadert wrüDAG 21 SEPTEMBER 1984 IJT ■N IMFORT o.a. VAN ZEELAND erzande Filmmiddag Rode Kruis UNIEKE BOEKENCOLLECTIE IN 'DE KINDERTIJD Bejaardenwerk kreeg eadeau UIT HET ZAKENLEVEN Reizende Man in nieuw jasje Gemeenteraad Hontenisse vergadert Grote opkomst op toneelregio- vergadering Thema carnaval Hulst gekozen Kloosterzande T22 PAGINA ZEELAND 2 Ala rlijk? 'orden in ons model- leuzen en eventuele i in onze kapsalon .00 uur. euzen 1e krant. Van een onzer verslaggevers jvJJL - De Noordstraat in wel wordt tussen de West- ;^aat en de Passage niet coengesteld voor verkeer, wels voornaamste winkel straat blijft over de hele lijn „romenadegebied. B en W van Axel voelen er „iets voor om deze aanbeve ling in het dpo-rapport is 'edaan om de winkelstraat Jat van haar oude glorie te rug te geven, nader uit te wer ken. De gemeente ontving slechts één reactie op de en quête die over dit onderwerp onder de bewoners van de Noordstraat is gehouden. Te weinig om de openstelling se rieus te overwegen. Ook het toelaten van fietsers in de Noordstraat acht het college niet gewenst. Het college blijft zich ook verzetten tegen een andere aanbeveling uit het rapport, de doorbraak van de Kerk- dreef naar het Szydklowski- plein via de Noord-en Tuin straat. De commissie voor Midden en Kleinbedrijf advi seerde hierover positief. Niet temin vindt het college dat er te veel nadelen kleven aan het plan. Het Szydklowskiplein is volgens het college in de hui dige situatie goed bereikbaar. Daarnaast zou door de door braak een gevaarlijke ver- keersituatie ontstaan op de kruising Kerkdreef/Prins Hendrikstraat en Noordstraat. „Tevens wordt er de indruk gewekt door die verbinding dat er op het Szydklowskiplein altijd parkeergelegenheid is. Dit is op zaterdag zeker niet het geval. Mocht die verbin ding op zaterdag weer worden afgesloten in verband met de weekmarkt dan is die kenne lijk alleen bedoeld voor het verkeer door de week", aldus het college. Kortom B en w vinden de nadelen groter dan de voordelen en 'de veiligheid van het verkeer op de Kerk dreef zal daarmee niet worden gediend'. De behandeling van deze twee aanbevelingen uit het dpo-rapport - de overige 'voorzetjes' om Axel als win kelgebied er bovenop te helpen zijn te duur, niet haalbaar of worden voor kennisgeving aangenomen - komt dinsdag 25 september aan de orde tij dens de raadsvergadering. Aanvang 19.00 uur. Voorlopig nog geen uitbreiding school Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Van de bouw van een nieuw lokaal aan de openbare Sandeschool in Kloosterzande komt voorlopig niets terecht. Burgemeester en wethouders van Hontenisse heb ben hun voorstel daartoe teruggetrokken voor nader beraad. Van een onzer verslaggevers HULST - Zijn er nu wel of geen plannen om bet zwembad in Sint Jansteen op te doeken? Met die vra^g blijven de Hulster raadsleden in de maag zit ten na de commissieverga deringen van afgelopen week. Immers, wethouder G. van de Voorde liet in de commissie openbare wer ken weten dat 'sluiting een punt van overweging is', terwijl het college naar aanleiding van de finan ciële commissie nu stelt dat 'sluiting nog niet is over wogen'. Mogelijk brengt de raadsvergadering van ko mende donderdag klaar heid in de ontstane ver warring. Dan komt ook de reparatie van de lekke da ken van het Steense zwem bad aan de orde. Daarmee is een bedrag van ruim ƒ22.000 gemoeid. En daar mee is het nog niet gedaan, zo blijkt uit het antwoord van B en W op vragen uit de commissie. Op het lijstje van noodzakelijke toekom stige uitgaven staan nog de vervanging van belangrij ke filteronderdelen en de reparatie of vervanging van een aantal afsluitfil- ters. Bovendien is het rijk met een lijstje eisen geko men, waaraan buitenba den moeten gaan voldoen. Wat dat allemaal gaat kos ten is nog niet bekend. Inmiddels zijn ook de definitieve bezoekersaan tallen van de buitenbaden bekend. In Hulst passeer den 18.122 zwemlustigen het loket (tegen 20.608 vorig jaar) en in Sint Jansteen 2.457 (tegen 3.276 in 1983). Dit naar aanleiding van de vergadering van de financiële commissie, die er weinig waarderende woorden voor kon opbrengen. De twee aan- i wezige commissieleden C. Roctus (lijst P. Mangnus) en A. Sponselee (CDA) vonden na- melijk, dat mogelijke alterna tieven voor oplossing van de ruimtenood niet voldoende on- derzocht zijn. Het neerzetten van een Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - De Ge- I handicapten Organisatie Ne- derland afdeling Zeeland heeft voor zaterdag 29 septem- ber een informatieve bijeen komst op touw gezet voor le den en andere belangstellen den. Om 14 uur zal in De Waran de te sint-Jansteen kringse cretaris van hetRode Kruis, J. Marteijn uit Middelburg, een en ander vertellen over de ac tiviteiten vanhet Rode Kruis. Zijn inleiding wordt gevolgd door de film 'Het rode Kruis Journaal'. Na de pauze volgt een tweede film, 'Ahoy Hol land' over boottochten en va kantieactiviteiten van het Ro de Kruis. Daarna kunnen de aanwezigen vragen stellen. nieuw lokaal a raison van 118.000 noemde Roctus 'weg gegooid geld', omdat er met name in de Mariaschool meer dere lokalen zullen vrijkomen. Een betere oplossing zei hij te zien in het huisvesten van de Sandeschool in de huidige Willem Alexander kleuter school. Dan kan beschikt wor den over drie lokalen en een gemeenschapsruimte. Ook zou de Mariaschool een lokaal be schikbaar kunnen stellen voor leerlingen van de Sandeschool, maar de eerste oplossing is volgens Roctus de beste. Twee klassen van de Mariaschool zouden dan op hun beurt weer ondergebracht kunnen wor den in de Sandeschool en in tussen zou dan onderzocht moeten worden om bij de school Ter Duinen twee loka len bij te bouwen en zo te ko men tot één bijzondere school. Sponselee bleek het in grote lijnen met zijn collega eens te zijn, maar wist nog een andere variant op het schaakspel met klaslokalen: een overtollig verplaatsbaar lokaal huren bij een andere gemeente. Dat lijkt hem voorlopig de beste oplos sing, temeer omdat iedereen er wel van overtuigd is dat er snel wat moet gebeuren. B en w gaan nu hun huis werk overdoen en de zaak nog eens bespreken met het katho liek schoolbestuur, de mede zeggenschapsraad van de openbare school en de onder wij sinspectrice. Van een onzer verslaggevers AXEL - De Axelse gemeenteraad mag volgende week dinsdag Kggen of het de moeite waard is een nader onderzoek in te stel len naar de plannen van Schuitema BV. Het college van B en W v»n Axel willen er zijn vingers in elk geval voorlopig nog niet aan branden. Het levensmiddelenconcern ril binnen afzienbare tijd op 'et Szydklowskiplein een zo genaamd C-1000 supermarkt, met een oppervlakte van 700 '■'ierkante meter, openen. Dat zou voor 15 mensen werkgele genheid betekenen. Voor PvdA-fractievoorzitter J. Vink alleen al reden genoeg meteen toe te happen. Het college kan echter niet overzien wat voor gevolgen de vestiging van Schuitema voor jie lokale middenstand bete tent en heeft derhalve nog JJw standpunt ingenomen. Gedacht wordt het Centraal Instituut voor Midden- en Kleinbedrijf eerst om advies te vragen. Zo'n onderzoek kost echter 2700. Inmiddels is wel gebleken dat de Axelse middenstand niet op een grote supermarkt zit te wachten. Gevreesd wordt dat de bestaande super markten een groot deel van hun omzet zullen verliezen, en dat de winst van vijftien ar beidsplaatsen wel eens teniet gedaan zou kunnen worden door ontslagen bij de andere winkels. De gemeenteraad buigt zich dinsdag 25 septem ber over het plan Schuitema. De vergadering in het stad huis begint om 19.00 uur. Mevrouw Vlottes in haar museum, waar zij een speciale Reynaert-tentoonstelling inrichtte. Van een onzer verslaggevers SINT JANSTEEN - De geest van Reynaert de Vos waart voorlopig nog even rond in het land van Hulst. Nog tot het eind van deze maand zijn in het speelgoedmu seum De Kindertijd in Sint Jansteen 125 boeken te zien die allen handelen over de geschiedenis van de beroem de vos. Het gaat hier om een unieke collectie, alle exem plaren zijn origineel, die museumbeheerster Neeltje Vlottes Laffeber binnen an derhalve maand bijeen kreeg. De boeken, geschre ven in de periode tussen 1556 en 1970 werden enthousiast afgestaan door particulie ren, musea en bibliotheken. „Als verzamelaar zou je ze ker dertig jaar nodig hebben om alles bij elkaar te krij gen", aldus mevrouw Vlot tes. Sanskriet De tentoonstelling geeft de ontwikkeling Van het Reynaertverhaal door de eeuwen heen te zien. „Een wandeling door de eeuwen", zo noemt Neeltje de expo. Een uitgekiend schema helpt de bezoeker door de geschiedenis heen. In de collectie bevinden zich exemplaren in het Duits, ondermeer een boek dat geschreven is tijdens de bezettingsjaren (een verbo den uitgave), Deens, Engels en Nederlands. Daarbij het eerste verhaal over de vos, die koning wilde zijn, in het Sanskriet. Er liggen ook boeken die in verschillende dialecten, Gronings, Luxem burgs en Zuidafrikaans, ge schreven zijn. Elk boek is in een bepaalde tijd geplaatst. Veel mensen hebben de afgelopen weken het mu seum bezocht. „Ze kwamen zelfs vanuit Utrecht hier 3t&tSiX feaéüjfe,'Wfc - FOTO DE STEM COR J. DE BOER naar toe. Dat zijn dan na tuurlijk wel de echte lief hebbers. Allen waren ver baasd over het kaliber van de tentoonstelling". Het museum werkt met drie vrijwilligers die tijdens de openingsuren uitleg ge ven over het aanwezige ma teriaal. „Uiteraard alleen als de mensen daar om vragen". Naast de boekencollectie zijn er tien poppen van Louis Contrijn van het stadspoppentheater in Me- chelen te zien. De poppen speelden een rol in het Rey naertverhaal dat de schrij ver Gerard Walschap in 1968 in Mechelen opvoerde. De openingstijden: vrijdag, za terdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Dinsdag, woensdag, donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Van onze correspondent HULST - Het bejaardenkoor heeft het Hulster Gekoördi- neerd Bejaardenwerk een grote kleurenfoto cadeau ge daan. De plaat werd door R. Boon, al 15 jaar voorzitter van het koor, overhandigd aan voorzitter C. Hageman van het bejaardenwerk. Deze verzekerde dat de foto een gepast plaatsje zal krijgen in het dienstencentrum De Lieve. Hageman liet weten dat het Bejaardenwerk het zeer op prijs stelt dat het koor zo goed voor de dag komt, met name door vaak aanwezig te zijn bij bejaardenactiviteiten en ker kelijke uitvaarten. KLOOSTERZANDE - Woens- j dag 26 september heropent ca fé-zaal De Reizende Man in Kloosterzande, met als uitba ters Jack en Tea de Waal, de deuren. Het interieur heeft na een ingrijpende verbouwing een geheel ander aanzien gekre gen en er is ook een nieuwe zaal bijgekomen. In deze hore cazaak heeft een zestal vereni gingen onderdak en de zaak biedt verder gelegenheid voor bruiloften, feesten en verga deringen. Belangstellenden kunnen woensdag een kijkje komen nemen tijdens een re ceptie van 20 tot 22 uur. !®DI)ELBURG - De bar Joy Hulst kwam donderdag bij zitting van de politierechter VV('e waal in opspraak wegens Jachtpartijen. Éénmaal betrof "«enkele inwoners van Hulst en eenmaal de bareigenaar G. (34). He zaken hadden niets met elkaar van doen; de enige ""ereenkomst was de plaats ran handeling: de bar Joy. In "e' eerste geval ging het om ""J 'reddingsactie' van het echtpaar R. uit Hulst, dat de z<xm die in de bar in een ge- vecht was geraakt, te hulp schoot. Het was kerstavond 1983. De veertigjarige P.R. zat samen met zijn vrouw R. d. V. (37) en enkele kennissen kerstavond te vieren waarbij de nodige al cohol gedronken werd. Toen een andere kennis binnen kwam met het bericht dat de zoon des huizes in de bar Joy in een hoek was gedreven en 300 gulden moest betalen om dat hij er anders 'niet levend uit zou komen', snelde het echtpaar te hulp. In de bar bleek al snel dat de bedreiging nogal meeviel. Het was een ruzie om een meisje. Vader R., die in de rechtszaal verklaarde een hele fles wijn genuttigd te hebben, raakte echter toch betrokken in een gevecht met de tegenstanders van zijn zoon en deelde een aantal rake klappen uit. Zijn vrouw liet zich, volgens de po- litieverklaring; ze ontkende het voor de rechtbank, daarbij niet onbetuigd en vocht mee. Over het waarom werden tegenstrijdige verklaringen afgelegd. De vader beweerde dat hij geprovoceerd werd; ge tuigen spraken van opzet. Po litierechter mr. Nomes vond hier een waarschuwing op zijn plaats en vonniste conform de eis een week voorwaardelijk, een proeftijd van twee jaar en 400 gulden boete voor de man en 250 gulden boete voor de vrouw. Wapenstok De eigenaar van de zaak kwam wat later op de dag voor. Hij had iemand in de bar met een wapenstok geslagen. Dat was puur uit zelfverdedi ging en uit bescherming van zijn caféboedel, zei hij, terwijl hij pertinent ontkende een wapenstok te hebben gebruikt. In de bar was volgens de poli- tieverklaringen een massale vechtpartij tussen een aantal Hulstenaren uitgebroken en de uitbater dacht door geweld de orde te kunnen handhaven. „De politie is onderbezet en komt altijd té laat", was het verweer van J., die bovendien als verdedigingsargument aanvoerde dat hij in Hulst als een achtenswaardig burger bekend stond. Mr. Nomes deel de echter mee geen begrip te hebben voor mensen die op een geweldadige wijze voor eigen rechter spelen en ver oordeelde hem tot 250 gulden boete. Van onze correspondent HULST - Zaterdag 22 september zullen deelnemers aan de door het ZCA (Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel) georganiseerde spel- en regiecursus een gedeeltelijk examen afleggen in het Houten Kwartier te Hulst. Het praktisch gedeelte zal later afgenomen worden in de plaatselijk opgevoerde stukken. Vanaf 20.00 uur is het 'open huis' zodat alle belangstellenden kennis kunnen nemen van di verse toneelactiviteiten van het ZCA. Ook zullen er in het 'home' van de Hulster toneelvereniging Transfiguratie nog enige op voeringen worden gegeven. Van een onzer verslaggevers HULST - De Hulster gemeen teraad komt donderdag 27 september weer bijeen voor de maandelijkse raadsvergade ring. Ter sprake komen een in- braakbeveiling voor de Willi- brordusschool, deelname aan de geluidmeetdienst Zeeland, renovatie van de platte daken van het zwembad Sint-Jan- steen en wat voorstellen om. verbouwinkjes mogelijk te maken. De raadsvergadering wordt gehouden in het Hulster stadhuis en begint zoals ge woonlijk om 19 uur. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De Hontenisser gemeenteraad vergadert woensdag 26 sep tember in het gemeentehuis te Kloosterzande. Aan de orde komen onder meer het gemeentelijk ram penplan, wat wijzigingen van bestemmingsplannen, renova tie van 25 woningwetwonin gen en de verkoop van een stukje grond in Vogelwaarde aan het Waterschap. De raadsvergadering begint zoals gewoonlijk om 19 uur. van onze correspondent VOGELWAARDE - De eerste regiovergadering van het ZCA in zaal 't Karriewiel te Vogel waarde kende een grote op komst. Onder voorzitterschap van Bram de Klerk van het ZCA waren er vertegenwoor digers van transfiguratie uit Hulst, toneelvereniging Ter- neuzen, ODI uit Vogelwaarde, Budder uit Axel, Pinokkio uit Sas van Gent en Sint Jan der Steene uit St. Jansteen. Door drukke werkzaamhe den was de Scheldegalm uit Kloosterzande verhinderd. Na peiling bleek dat er onder de aanwezigen ruime belangstel ling was voor de door het ZCA opgezette toneel-kijkcursus. Op deze cursus leren amateurs naar amateurs kijken. Ten aanzien van de uitwisseling van rekwisieten en kleding werd afgesproken dat iedere vereniging een lijst zal maken van hun spullen en deze door zullen geven aan Wilfried Vlassenrood en Clasine Seij, die een en ander in goede ba nen zullen gaan leiden. Nu de eerste regiobijeen komst zo goed bevallen was, werd meteen maar afgespro ken om dit meermalen te zul len herhalen. Van een onzer verslaggevers HULST - De 15 oude met leder gestoffeerde stoelen uit de raadzaal van het voormalig gemeentehuis in Sint Jansteen krijgen geen plaatsje in de be stuurskamer van De Warande. De Warande had die stoelen graag willen hebben en vroeg de gemeente dit voorjaar om ze gratis te mogen overnemen. Echter, zes stuks stoelen staan al een paar jaar in het Hulster streekmuseum. B en w vinden dat de totale collectie niet over twee gebruikers ge splitst moet worden ën na overleg met de Oudheidkundi ge Kring bleek dat die alle stoelen wel een plaatsje in het museum wil geven. Een plaats die volgens het college ook het meest geschikt is voor het oude meubilair. Van onze correspondent HULST - De Hulsterse carna valsstichting AHC De Vossen is reeds enige weken uit zo merreces en is vol energie aan het nieuwe carnavalsseizoen begonnen. Op een onlangs gehouden vergadering is het traditionele jaarthema voor het carnavals jaar 1984/1985 gekozen. Na het succesvolle thema van het af gelopen jaar 'Gelove gai nog in sprookskes' is het nieuwe mot to 'Zai gai oak familie van main' gekozen. Een thema dat op allerlei manieren is te interpreteren en daarom juist een bron van inspiratie inhoudt voor de wa genbouwers, groepen en indi- viduelen. Hun arbeid van we ken, gebaseerd op dit thema, zal een van de hoogtepunten zijn van het carnaval in Hulst als op zondagmiddag de bonte stoet door de binnenstad trekt. De stichting AHC De Vossen heeft tal van activiteiten voor het komende carnavalsjaar op het programma staan. Als vervolg op het enorme succes van vorig jaar wordt op zater dag 13 oktober in samenwer king met het seniorenconvent, de Erevossen, de jaarlijkse feestavond voor de club van 111 gehouden in zaal Tiffany's. De presentatie van de Prins van het Vossenrijk met zijn gevolg is nagenoeg afgerond, waarbij de Vossen op originele wijze op het nieuwe thema zullen inhaken. Tevens zal de succesvolle buutrednersavond in februari wederom een week voordat het grote carnavals feest los barst, plaats vinden. Hiervoor kunnen zich nog ge gadigden opgeven. Stoere speler - Kaartclub de Stoere Speler begint 5 oktober het nieuwe seizoen. Men is nog op zoek naar nieuwe leden om de gelederen te versterken Belangstellenden kunnen bel len naar 01148-1577. Er wordt bij de Stoere Speler het spel 'bieden zonder roem' gespeeld en het clubkampioenschap wordt betwist over twaalf wedstrijden. De kaartclub is gehuisvest in café De Reizende Man.

de Stem | 1984 | | pagina 13