>ank. ïcdcnktjjo Minder recreatie aan Oosterschelde Stichting Start hielp 1250 ste aan een baan Protest Zeeuwse Jeugdraad tegen kortingen Prinsjesdag kost provincie Zeeland slechts paar ton 'GS zetten welzijn in de IN '86 VERLICHTING MET 5 a 10 PROCENT IING NEEMT AF! VERSCHIL TUSSEN UN. RUDING? PRIJZEN s van zekerheid en rente- ilt u meer weten, on op. U krijgt dan een huis gestuurd, persoonlijk advies kunt op 200 postkantoren, of ien kan uw makelaar of dviseur u alle inlichtin tspaarbank VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1984 STATENLID OVER SNOEIPLANNEN: Krenterig MINISTER GRIJPT IN: Man verwondt ichzelf bij Dow Chemical Boete wegens vervoeren van wapenarsenaal in zeiljacht 'NU AL NERVOSITEIT' 2 maanden cel voor diefstal van 453 kilo levende kreeften Bestelen van voetbalclub mild bestraft A57 j het adres voor Breda: Actief! er alles van en geven tip top B. En Actiet is nu eenmaal de Lange Brugstraat 4 Breda Tel. 224844 J ZEER mooie gerestaureer- ■P de Peugeot 304 Cabriolet laevr 72 Tevens gerestaureerd t'%1 de tractor Ford Dearborn Zien is kopen! Tel. 01 na' I 1R97 itu n. aar WÊÊÊÊÊmlÊÊHi mÊÊÊÊÊ^:.r i:020-5918011.- over de 7-jaarshypotheek met rentebedenktijd. ?p zonder postzegel aan: Hypotheek bednjf ik, postbus 49977. 1009 DX AMSTjKPftü- 1 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 MIDDELBURG - De bezuini gen die het dagelijks pro vinciebestuur wil doorvoeren jj de welzijnssector zijn be- jlist nog niet noodzakelijk. Hoewel de provincie steeds minder geld van het rijk krijgt, is Zeeland financieel gezien nog steeds zo gezond als een vis. Met deze bewoordingen zet jet Oostburgse PvdA-staten- lid G. de Vries-Hommes zich jii het septembernummer van j)e Baanbreker, kaderblad van het PvdA-gewest Zeeland, af tegen de snoeiplannen die het provinciebestuur voor de welzijnssector in petto heeft. Waar wel geld gestoken wordt in de marktsector laten GS het welzijn in de kou staan, betoogt het statenlid. „Een miljoen naar het fonds bijzon dere voorzieningen (werkgele genheidsprojecten in de over heidssfeer, red.) en een miljoen naar het werkgelegenheids- fonds, maar absoluut niets naar het welzij nsfonds, dat echter wel een extra korting krijgt te verwerken van maar liefst 237.000 gulden". Volgens de Vries-Hommes moet de welzijnssector op de zelfde wijze gewaardeerd worden als de marktsector. Ze roept dan ook uit: „Honoreer de aanvragen voor het voeren van een beleid voor de cultu rele minderheden, wees niet zo krenterig met het emancipa tiebeleid, zet jeugd- en jonge renwerk niet op de tocht, ver stevig het werk van de vol wasseneneducatie, voer eens een werkelijk sportbeleid". In de ogen van het statenlid wijzen GS slechts met de mond op het gevaar dat er in Nederland twee soorten werk nemers dreigen te ontstaan: zij die een normaal loon genie ten zij die daarvoor slechts een vergoeding krijgen. In de praktijk namelijk, al dus het statenlid, maakt het dagelijks provinciebestuur (waarbinnen de PvdA de macht deelt met CDA en WD) momenteel een duidelijke keuze voor het vervangen van arbeidsplaatsen in de wel zijnssector door vrijwilligers werk. Belasting drastisch omlaag in Oostburg Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De recreatie op en aan het Veerse Meer en langs de zuidoever van het Grevelingenbekken mag de komende jaren best nog worden uitgebreid, maar aan de Oosterschelde is uiterste terughoudend heid troef. Het kabinetsbeleid over toename van de recreatie aan deze zeearm wordt verscherpt. Dat blijkt uit de regerings beslissingen over drie struc tuurschema's, die minister Braks (Landbouw en Visserij) gisteren naar de Tweede Ka mer stuurde. In de drie sche ma's, de zogenaamde groene nota's (Landinrichting, Open luchtrecreatie en Natuur- en Landschapsbehoud), is de ruimtelijke inrichting vastge legd van het hele Nederlandse landschap, inclusief de wate ren. Voor de Oosterschelde lijkt vooral optisch een ingrijpende wijziging te zijn doorgevoerd, omdat deze zeearm niet meer voorkomt op de kaart van vaargebieden met uitbrei- Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Oostburg gaat met ingang van 1 januari 1986 de gemeentelijke belastingen zeer drastisch verlagen. In welke vorm dit gaat gebeuren is nog niet bekend, maar volgens burgemeester C. Spijkerboer kan gere- kend worden op een totale belastingverlichting van 5 alO procent. Reden voor dit opmerkelij ke besluit is de finariciële mee- valler, die Oostburg ten deel is gevallen. Het gaat om een na betaling door het rijk van IOO.OOO gulden, omdat in de ge meente meer woningen blij ken te staan dan tot nu was aangenomen. Tevens geeft het Oostburg recht op een hogere jaarlijkse uitkering. Het aantal huizen is namelijk van belang voor het bepalen van de exacte hoogte van de algemene rijksuitke ring aan de gemeenten, een re- (eling die in 1981 van kracht is geworden. Aanvankelijk was men, wat Oostburg betreft, uitgegaan van het woningtal volgens de opgaven van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Nadat le gemeente echter vorig jaar een eigen woning-kartotheek had opgezet, bleek het aantal buizen aanmerkelijk groter ban de CBS-statistieken aan gaven. Dat gaf Oostburg dus het recht op een nabetaling van ®ven ton over de afgelopen Nn, maar versterkt tevens tok in de toekomst de toch al rooskleurige financiële positie van deze gemeente. De zeven ton zal worden be- ®ed aan de sanering van het «Mijdende gemeentelijke grondbedrijf. De verhoogde rijksuitkering zorgt ervoor dat Oostburg volgend jaar 380.000 gulden vrij kan besteden. Twee ton daarvan zal worden gereserveerd om de belasting verlaging in 1986 mogelijk te maken. Eigenlijk had deze verla ging al volgend jaar doorge voerd kunnen worden, maar het gemeentebestuur wil wachten tot 1986, omdat dan tevens de nieuwe tarieven voor de onroerend goedbelas- ting (gebaseerd op een komen de herwaardering) bekend zullen zijn. De verlaging van de ge meentelijke belastingen in Oostburg is des te opmerkelij ker, daar de tarieven voor de onroerend goedbelasting in deze gemeente nu al de laagste in heel zuid-Nederland zijn. ®RNEUZEN - De 52-jarige op 't Einde is gistermorgen 11 olie vroegte gewond ge bakt, toen hij bij reinigings- U'erkzaamheden op het terrein »an Dow Chemical in Terneu- de hogedruk-spuit ver werd richtte en het eigen hoofd trof. Met verwondingen aan kin W hoofd is de man eerst naar Terneuzense Juliana-zie- Wnhuis vervoerd en later voor 'aher onderzoek naar het j»cademisch Ziekenhuis te Gent. £j&A0 VOOR ZUIDWEST NEDERLAND 'antoren erneuzen, Hulst en Goes, «essen en telefoonnum- a op pagina 2. Jwnlngstljden: "w-12.30/13.30-17.00 uur. srneuzen: Rein van der 6lrn (editie-chef), Jan Jan- r (plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de ?er (foto), Ton Koomen W). Hulst: Eugène Ver aten. Goes: Cees Maas. 'delburg: Henk Postma. ostburg: Co Meertens. jfrvicepunten ^osterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4, 01148- Stentle-expl. Acteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Een 67-jari- ge Nederlandse vrouw is don derdag door de rechtbank in Middelburg bij verstek tot 2000 gulden boete veroordeeld omdat de politie vorig jaar in haar zeiljacht, waarmee ze de haven van Breskens in wilde, een waar arsenaal aan pisto len, geweren, machinepistolen en munitie ontdekte. Zelf verscheen K. B. niet op de zitting; ze zwierf nog er gens met haar zeiljacht op de wilde baren en als postadres stond een plaats in Zuid-Afri- ka op de dagvaarding. Mede daardoor werd niet duidelijk waar die wapens nu eigenlijk voor bestemd waren. Betrof het een geval van wapen smokkel of had de vrouw de wapens nodig om haar lijf en goed te beschermen? Politierechter mr. Nomes gaf geen uitsluitsel. „Een ge weldig arsenaal; je zou er zo een oorlog mee kunnen begin nen", zei hij, voordat hij de vrouw veroordeelde tot twee maanden voorwaardelijke hechtenis, twee jaar proeftijd en tweeduizend gulden boete. Een tijdelijke baan en een pen voor de 1250ste 'Starter', de heer R. Pijcke - FOTODESTEM/CORJ. DE BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - De Stichting Start die sedert twee jaar in Zeeuwsch-Vlaan- deren in nauwe samenwerking met het arbeidsbureau in terneuzen werkt, heeft zijn bestaansrecht volledig bewe zen. Het biedt voldoende emplooi hier te opereren en helpt voldoende mensen aan een tijdelijke baan. Ongeveer twintig procent van de werkzoekenden die door deze stichting aan een tijdelij ke werkkring worden geholpen zien deze bemiddeling uitmonden in een vaste betrekking, al of niet bij het be drijf waar ze in eerste instantie deze tijdelijke werkkring vonden. De in de maand mei van het jaar 1982 in Terneuzen begonnen Stichting Start kon enige tijd geleden zijn 1250ste werknemer aan een baan helpen. „En we zullen vast geen twee jaar nodig hebben om de 2500ste te halen. Een re delijk snelle ontwikkeling, zodat met het volste vertrouwen de toekomst te gemoet kan worden gezien," Optimistische geluiden, opgetekend uit de mond van districtsmanager P. van der Werf gistermiddag tijdens een wat feestelijk getinte hij eenkomst in het arbeidsbureau te Terneuzen. Aan die 1250ste die een tijdelijk dienstver band als operator had gevonden bij de Zuid Chemie te Sas van Gent, de heer R. Pijcke, werd dan ook bij deze gele genheid een kleine attentie aangebo den in de vorm van een fraaie pen on der het motto 'wie schrijft die blijft'. De heer Pijcke tekende symolisch het contract in aanwezigheid van leden van de Zuid Chemie-directie. De heer Van der Werf gaf een uiteenzetting van de werkwijze van de Stichting Start, die werkt zonder overheidssub sidie maar wel in nauwe samenwer king met het bedrijfsleven en het ar beidsbureau en die ook de gunst van de vakorganisatie geniet. Uitvoerig gaf hij een uiteenzetting over de verschillen die Start heeft met de commerciële uitzendbureaus die uitsluitend op winstbejag uit zijn. Hij bestreed ook het argument dat langdu rig werklozen die bij het arbeidsbu reau staan ingeschreven via Start werkzaamheden moeten gaan verrich ten die niet in overeenstemming zijn met hun vorige werkkring of opleiding. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Jeugdraad vindt dat het pro vinciebestuur eerst alle Zeeuwse instellingen voor jeugd- en jongerenwerk maar eens moet doorlichten alvo rens op de subsidies van enke le instellingen te bezuinigen. In die geest zal de jeugdraad reageren op het provinciale deelplan 1985 voor sociaal-cul tureel werk. 4T Zoals gemeld blijkt uit het deelplan dat de sociaal-cultu rele sector 65.200 gulden (op jaarbasis) moet inleveren als bijdrage aan een provinciale 'heroverwegingsoperatie'. Wat het jeugd- en jongeren werk betreft komt 15.000 gul den voor rekening van het Diocesaan Instituut voor Jeugd en Jongerenwerk (ka tholiek) en moet de jongeren beweging van de FNV 5.700 gulden inleveren. F De Zeeuwse Jeugdraad en ook de betrokken organisaties tekenen protest tegen deze kortingen aan. Volgens Jeugd raad-voorzitter C. van Leuven moet eerst maar eens duidelijk zijn welke kant het provincie bestuur nu precies op wil, al vorens nu al zekere identi teitsgebonden (levensbeschou welijk) en vakbondsjongeren- werk aan te pakken. Men hoopt die duidelijkheid te krij gen als eenmaal gewerkt gaat worden met een momenteel nog in discussie zijnde nota over het provinciaal jeugdbe leid. Gedeputeerde Staten van Zeeland vinden dat de in het deelplan aangekondigde be zuinigingen nog niet voor on overkomelijke problemen hoe ven te zorgen. In 1986, aldus het college, wordt het pas me nens. Dan zal het sociaal-cul- tureel werk minstens 165.000 gulden moeten ophoesten. De mogelijkheid bestaat dat subsidies aan bepaalde instel lingen dan volledig stopgezet zullen worden om andere or ganisaties te kunnen sparen. Men wil proberen nog voor 1 januari 1985 aan te geven om welke organisatie het gaat. Jeugdraad-voorzitter C. van Leuven: „Nu al begint zich een zekere nervositeit 'af te teke- dingsmogelijkheden voor meer dan 1.000 vaste ligplaat sen. In het (oude) structuur plan was nog een groei met 1500 ligplaatsen voorzien, maar uit de toelichting van Braks op de regeringsbeslis sing blijkt dat nu de restcapa- citeit van het hele Ooster- scheldegebied maar 500 lig plaatsen meer is. Vandaar de ingreep. In de aangepaste nota's heeft de regering grotere prio riteit gegeven aan bescher ming van het Zuidbevelandse landschap. Delen van dit schiereiland zullen worden toegevoegd aan de al eerder aangewezen, beschermde lan delijke gebieden. Voor de Westerschelde moet op middellange termijn een beleidsplan komen zoals dat voor de Oosterschelde al be staat. Instandhouding en waar mogelijk herstel van de na tuurlijke waarden moeten daarin als 'mede richtingge vend' worden beschouwd. Concreter moeten de buiten dijkse terreinen worden vei liggesteld en moeten de lozin gen van zowel industrieel als huishoudelijk afvalwater worden gesaneerd. Voor de Oosterschelde is nog even gedacht aan aanwij zing als nationaal park, maar gezien de al ondernomen acti viteiten (beleidsplan, toekom stige aanwijzing tot 'wetland') heeft de regering daartoe geen noodzaak meer gezien. Wel overweegt zij delen van de voordelta (de Noordzee voor de Zeeuwse kust) aan te merken als bijzondere aan dachtsgebieden. Dat betekent dat zij zoveel mogelijk zou worden gevrijwaard van schadelijke activiteiten. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De vier jeugdige Tilbur- gers vervoerden in het holst van die septem- bernacht vorig jaar een wel zeer ongewone buit: levende kreeften met een totaalgewicht van 453 kilo en een handels waarde van ongeveer twintig mille, gestolen uit een kreeftenbassin in Yerseke. Het stelen op zich, zo verklaarden ze donder dag voor de Middel burgse rechtbank, le verde hoegenaamd geen problemen op. „Alles was open en we behoef den maar lieslaarsen te pakken die daar ook la gen". Bovendien had één van de daders de zaak in de middaguren verkend. 's Avonds kwam de ploeg in actie. De boel ging vanuit het bassin in plastic zakken en zo in een oude Amerikaanse auto, die spoedig bijna geheel gevuld was met krioelend zeebanket. De Tilburgers konden er nog net bij. Toen rich ting Tilburg en de buit werd daar nog in de nachtelijke uren ver kocht voor 6750 gulden aan een visboer. Politierechter mr. Nomes vond de dieven, A.V. (25), A.v.L. (22), R.V. (28) en P.D. (23), een stel onverbeterlijke cri minelen met een straf blad 'zo lang als een arm'. Hij veroordeelde hen tot vier maanden cel, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Nauwelijks onvoorziene tegenvallers Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het regeringsbeleid voor 1985, zoals gepresenteerd op prinsjesdag, stelt het Zeeuws pro vinciebestuur niet voor onvoorziene problemen. Al met al, zo verwacht de Zeeuwse gedeputeerde voor financiën, J. Ventevogel (CDA), heeft het regeringsbe leid op de ontwerp-provincie- begroting 1985 een nadelig ef fect van een paar ton. Hij gaat er dan vanuit dat Zeeland niet, zoals is aange kondigd, 1,8 miljoen gulden moet inleveren voor 'nationa le' financiering van grote or kesten en toneelgezelschap pen. Zoals gisteren gemeld be staat er hoop dat Zeeland aan zienlijk minder zwaar zal worden 'gepakt'. Binnen de provinciale be grotingspost voor onvoorziene uitgaven, waarop 7,5 ton ge boekt staat, kan het nadelig effect van een paar ton vol gens de gedeputeerde gemak kelijk worden opgevangen. Zeeland mag komend jaar, een eventuele korting van 1,8 miljoen niet meegerekend, een rijksuitkering van ruim 57,5 miljoen uit het provinciefonds tegemoet zien. In de ontwerp- provinciebegroting was gere kend op een bedrag van bijna 60 miljoen gulden. Volgens ge deputeerde Ventevogel valt het nadelig verschil echter vrijwel geheel weg doordat kostenstij gingen, met name de personeelskosten, lager zullen uitvallen dan in de provincie begroting was geraamd. Van het rijk uit gezien is Zeeland, wat betreft de uitke ring via het provinciefonds, nu de goedkoopste provincie. Zee land is wat dat betreft Drente gepasseerd. MIDDELBURG - Degene die voor de Poortvlietse voetbalclub SPS de lotto- en totogelden inde, bleek achteraf niet zo eerlijk te zijn. In ruim een jaar tijd verduisterde M. Q. (33) uit Poortvliet ruim veertien mille van zijn club. De man moest zich donderdag verantwoorden voor de recht bank in Middelburg. Gebogen en vol schaamte stond hij voor het hekje en vertelde politierechter Nomes dat hij inmiddels al ruim achtduizend gulden aan de club had terugbetaald. Q. zei veel spijt van zijn daden te hebben en verklaarde dat hij in de verleiding was gekomen omdat hij zijn huis wilde inrich ten maar daar geen geld voor had. De diefstal was mogelijk gebleken doordat de dorpsbewoners die meespeelden in de lotto of toto de formulieren en het geld bij Q. inleverden. Q. droeg de bedragen echter niet correct af aan de club en wist zo zijn huis aardig in de meubels te krijgen. De voorzitter van de club kreeg echter argwaan, ontdekte de zaak en deed aangifte. De raadsman van Q. betoogde dat zijn klant al voldoende ge straft was door het feit dat praktisch de gehele dorpsbevolking op de hoogte van de diefstal was, hetgeen het leven van Q. er be paald niet makkelijker op maakte. De rechter vonniste mild, conform de eis: drie weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar

de Stem | 1984 | | pagina 11